Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 inne 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 APR, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2015/2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 2002 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.70 Fanny Jansson 01 Sunne Uddevalla 5.3
7.81 Samantha Oware 01 Malmö Malmö 5.12
7.81 Stina Gustavsson 01 Hammarby Göteborg 7.2
7.83 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg 27.2
7.85 Moa Eklundh 01 Örebro Uddevalla 5.3
7.91 Julia Wennersten 01 Ymer Uddevalla 5.3
7.93 Filippa Sivnert 01 Öresund Uddevalla 5.3
7.99 Sira Gassama 01 Hammarby Uddevalla 5.3
8.03 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Malmö 30.1
8.04 Maja Maunsbach 01 Lund Uddevalla 5.3
8.05 Emily Capobianco 01 Örebro Örebro 12.3
8.05 Felicia Boqvist 01 Rydö Uddevalla 5.3
8.07 Siri Lindvall 01 Hammarby Uddevalla 5.3
8.12 Ida Ottosson 01 Öresund Lund 16.1
8.12 Jelena Bodén 01 Skellefteå Skellefteå 28.2
8.12 Alva Pettersson 01 Skellefteå Uddevalla 5.3
8.14 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Växjö 23.1
8.15 Anna Edwardsson 01 Mölndal Uddevalla 5.3
8.16 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 13.2
8.16 Freja Andersdotter 01 KA2 Malmö 30.1

200m

24.95 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uddevalla 6.3
25.72 Stina Gustavsson 01 Hammarby Sätra 12.2
25.80 Freja Andersdotter 01 KA2 Uddevalla 6.3
25.81 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Göteborg 6.2
25.93 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Växjö 24.1
26.17 Hanna Enlund 01 Spårvägen Uddevalla 6.3
26.25 Moa Eklundh 01 Örebro Örebro 19.3
26.25 Fanny Jansson 01 Sunne Karlstad 21.11
26.40 Felicia Boqvist 01 Rydö Göteborg 5.12
26.56 Anja Olsson 01 Malmö Malmö 13.2
26.56 Hanna Wallmark 01 Bromma Uddevalla 5.3
26.75 Ebba Magnusson 01 IFK Göteborg Göteborg 6.2
26.76 Emily Capobianco 01 Örebro Örebro 13.3
26.77 Sarah Karlsson 01 Nyköping Västerås 24.1
26.77 Hanna Lindé 01 Hammarby Uddevalla 6.3
26.85 Sofie Cedergrund 01 Göteborgs KIK Göteborg 5.12
26.86 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 6.2
26.88 Hilda Lindberg 01 Västerås Uddevalla 5.3
26.92 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Stockholm/G 17.2
26.92 Alva Pettersson 01 Skellefteå Skellefteå 28.2

1000m

2:51.54 Gaël de Coninck 01 Sävedalen Uddevalla 6.3
2:52.54 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Uddevalla 6.3
2:59.04 Elsa Wallenius 01 Västerås Västerås 24.1
3:00.27 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Uddevalla 6.3
3:00.70 Lovisa Skoglund 01 Höör Göteborg 7.2
3:01.97 Amanda Ivehammar 01 Linköping Uddevalla 5.3
3:03.09 Ebba Berglin 01 KA2 Uddevalla 6.3
3:03.99 Alexandra Gullberg 01 Sävedalen Göteborg 7.2
3:04.15 Wilma Nielsen 01 Sävedalen Uddevalla 6.3
3:06.14 Julia Arnhult 01 Lidingö Sätra 7.2
3:09.81 Hanna Lindé 01 Hammarby Uddevalla 5.3
3:11.08 Almida Thörjesson 01 Kyrkhult Växjö 7.2
3:12.00 Felicia Niklasson 01 Sävedalen Göteborg 9.1
3:13.18 Nadja Rugland 01 Kalmar Växjö 7.2
3:14.86 Maja Sund 01 Tureberg Sätra 7.2
3:15.23 Mathilda Hammarqvist 01 Kville Göteborg 7.2
3:15.46 Minna Seger 01 Glanshammar Uddevalla 5.3
3:16.30 Julia Nielsen 01 Sävedalen Göteborg 7.2
3:16.68 Hedda Meyer 01 Bromma Uddevalla 5.3
3:17.81 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Växjö 23.1

60m häck/76.2

8.82 Julia Wennersten 01 Ymer Uddevalla 6.3
8.88 Hanna Wallmark 01 Bromma Uddevalla 6.3
8.88 Jelena Bodén 01 Skellefteå Uddevalla 6.3
8.90 Klara Rådbo 01 Hammarby Uddevalla 6.3
8.98 Emily Capobianco 01 Örebro Uddevalla 6.3
9.09 Fanny Jansson 01 Sunne Göteborg 12.3
9.10 Nina Jacobson 01 Sundsvall Skellefteå 13.2
9.27 Freja Andersdotter 01 KA2 Göteborg 12.3
9.27 Maja Maunsbach 01 Lund Uddevalla 6.3
9.33 Anja Olsson 01 Malmö Malmö 31.1
9.34 Nellie Erlandsson 01 Malmö Uddevalla 6.3
9.40 Hanna Kovacevic 01 Klippan Helsingborg 9.4
9.41 Moa Eklundh 01 Örebro Örebro 13.3
9.42 Alva Wolwan 01 Upsala Uddevalla 6.3
9.42 Elise Karlsson Torstensson 01 Sundsvall Uddevalla 6.3
9.46 Lovisa Lindholm 01 Linköping Växjö 24.1
9.47 My Lindberg 01 Hammarby Sätra 24.1
9.47 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Göteborg 5.12
9.55 Isabel Lindgren 01 Hässelby Uddevalla 6.3
9.60 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Göteborg 12.3
9.60 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Växjö 24.1

Höjd

1.70 Klara Rådbo 01 Hammarby Göteborg 12.3
1.66 Lovisa Lindholm 01 Linköping Uddevalla 5.3
1.65 Klara Nolemo 01 Gefle Sätra 13.2
1.64 Feben Tewelde 01 Järvsö Skellefteå 13.2
1.61 Jeanne Lindestam 01 Danderyd Sätra 13.12
1.61 Amanda Hansson 01 Falkenberg Göteborg 5.12
1.60 Mea Gedin 01 Malmö Växjö 23.1
1.59 Elvira Carlén 01 Lerum Uddevalla 5.3
1.58 Nellie Malmros 01 Båstad Malmö 5.12
1.57 Fanny Jansson 01 Sunne Karlstad 6.2
1.56 Amanda Nilsson 01 Arvika Borås 17.1
1.56 Freja Nygren 01 Skade Bollnäs 2.1
1.56 Hilda Gyldén 01 Kville Uddevalla 5.3
1.55 Amanda Ivehammar 01 Linköping Göteborg 12.3
1.55 Helena Cronstedt 01 Malmö Göteborg 12.3
1.55 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Malmö 30.1
1.55 Isa Hausmann 01 Hammarby Sätra 7.2
1.54 Kajsa Engblom 01 Huddinge Huddinge 17.1
1.54 Ebba Hager 01 Lerum Göteborg 20.12
1.54 Elin Träff 01 Åkersberga Sätra 31.1
1.54 Alexandra Klasson 01 Habo Växjö 6.2

Stav

3.52 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Uddevalla 6.3
3.51 Maria Lindholm 01 Linköping Göteborg 6.12
3.45 Alva Sundin 01 Täby Sätra 23.1
3.32 Ebba Hager 01 Lerum Göteborg 27.2
3.18 Alma Eriksson 01 Ymer Uddevalla 6.3
3.10 Anja Olsson 01 Malmö Malmö 13.2
3.10 Klara Rådbo 01 Hammarby Norrköping 30.1
3.04 Sandra Alvero 01 Habo Växjö 24.1
3.00 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Sätra 12.12
3.00 Filippa Norberg 01 Linköping Linköping 21.11
2.92 Tilda Kapell 01 Hammarby Sätra 14.2
2.83 Freja Andersdotter 01 KA2 Uddevalla 6.3
2.83 Isa Hausmann 01 Hammarby Uddevalla 6.3
2.80 Ronja Bökmark 01 Lerum Göteborg 22.11
2.80 Ella Raud 01 Hammarby Norrköping 30.1
2.80 Moa Ljungqvist 01 Hagen Göteborg 7.2
2.76 Isabel Lindgren 01 Hässelby Sätra 7.2
2.70 Sanna Häggström 01 Skellefteå Skellefteå 14.2
2.70 Ella Darrell 01 Lerum Lerum 21.11
2.70 Linnea Pihl 01 Lerum Lerum 21.12

Längd

5.78 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uddevalla 6.3
5.53 Fanny Jansson 01 Sunne Karlstad 6.2
5.46 Samantha Oware 01 Malmö Malmö 5.12
5.43 Klara Rådbo 01 Hammarby Göteborg 12.3
5.38 Emily Capobianco 01 Örebro Uddevalla 6.3
5.29 Alva Pettersson 01 Skellefteå Skellefteå 14.2
5.24 Alva Sundin 01 Täby Norrköping 30.1
5.20 Sira Gassama 01 Hammarby Uddevalla 5.3
5.16 Jelena Bodén 01 Skellefteå Skellefteå 14.2
5.15 Angel Richmore 01 Malmö Malmö 13.2
5.15 Linnea Andersson 01 Båstad Malmö 5.12
5.15 Anja Olsson 01 Malmö Göteborg 7.2
5.14 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Göteborg 9.1
5.12 Anna Lundmark 01 Linnéa Sätra 23.1
5.10 Ebba Magnusson 01 IFK Göteborg Göteborg 9.1
5.09 Anna Edwardsson 01 Mölndal Växjö 23.1
5.09 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Växjö 23.1
5.09 Agnes Ekman 01 Spårvägen Norrköping 30.1
5.08 Ebba Hager 01 Lerum Göteborg 20.12
5.08 Lovisa Lindholm 01 Linköping Huddinge 6.2

Tresteg

11.86 Klara Rådbo 01 Hammarby Uddevalla 6.3
11.29 Fanny Jansson 01 Sunne Uddevalla 6.3
10.86 Nike Thanner 01 Örgryte Göteborg 27.2
10.86 Sira Gassama 01 Hammarby Uddevalla 6.3
10.78 Hanna Wallmark 01 Bromma Uddevalla 6.3
10.75 Vera Vikdahl 01 Växjö Göteborg 5.12
10.75 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Uddevalla 6.3
10.74 Elvira Carlén 01 Lerum Växjö 24.1
10.73 Ebba Hager 01 Lerum Göteborg 5.12
10.59 Mea Gedin 01 Malmö Malmö 30.1
10.57 Cornelia Westling 01 Bollnäs Bollnäs 23.2
10.55 Olivia Ek 01 Sävedalen Göteborg 27.2
10.53 Gaël de Coninck 01 Sävedalen Göteborg 5.12
10.46 Anna Edwardsson 01 Mölndal Göteborg 6.2
10.43 Nicoline Lundin 01 Spårvägen Uddevalla 6.3
10.42 Tindra Honnér 01 Örgryte Växjö 24.1
10.36 Ellen Blomgren 01 KA2 Karlskrona 17.1
10.30 Lovisa Ulegård 01 Västerås Västerås 31.1
10.24 Alva Sundin 01 Täby Uddevalla 6.3
10.22 Alva Wolwan 01 Upsala Västerås 31.1

Kula/3.0

12.99 Corinne Wessman 01 Ymer Göteborg 27.2
12.02 Anna Götberg 01 Västerås Sätra 6.2
11.92 Stina Gustavsson 01 Hammarby Sätra 23.1
11.77 Emilia Malmehed 01 Linköping Uddevalla 5.3
11.72 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uddevalla 5.3
11.67 Jennifer Andersson 01 Västerås Västerås 30.1
11.40 Feben Tewelde 01 Järvsö Göteborg 12.3
11.30 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Falun 30.1
11.12 Fanny Lundberg 01 Åhus Kristianstad 7.2
11.10 Nina Jacobson 01 Sundsvall Skellefteå 13.2
10.88 Emma Ekberg 01 Klippan Kristianstad 7.2
10.86 Elina Kilpeläinen 01 Ljungby Växjö/Ti 6.3
10.84 Michelle Eriksson 01 Säter Uddevalla 5.3
10.82 Klara Rådbo 01 Hammarby Huddinge 6.2
10.78 Mimi Olsson 01 Kyrkhult Växjö 24.1
10.78 Fanny Schmützer 01 Nyköping Eskilstuna 6.1
10.75 Emma Palmgren 01 Nyköping Eskilstuna 6.2
10.69 Filippa Norberg 01 Linköping Uddevalla 5.3
10.60 Ebba Hager 01 Lerum Göteborg 6.12
10.53 Isabella Willén 01 Mölndal Göteborg 6.2

Vikt/7.26

17.91 Anna Götberg 01 Västerås Sätra 6.2
15.16 Jennifer Andersson 01 Västerås Uddevalla 6.3
14.89 Lina Hagberg 01 Tureberg Uddevalla 6.3
14.70 Emma Palmgren 01 Nyköping Nyköping 27.2
12.88 Maja Persson 01 Bore Uddevalla 6.3
12.17 Moa Jansson 01 Örebro Uddevalla 6.3
11.72 Fanny Schmützer 01 Nyköping Nyköping 27.2
11.21 Linnea Hammargren 01 Bollnäs Bollnäs 23.2
11.05 Linnea Molander 01 Tumba Västerås 24.1
11.00 Sarah Karlsson 01 Nyköping Eskilstuna 6.2
10.64 Fanny Lundberg 01 Åhus Uddevalla 6.3
10.13 Linnea Westerberg 01 Bålsta Västerås 17.4
9.68 Jessica Billa 01 Bore Uddevalla 6.3
9.63 Emma Olsson 01 Tyresö Sätra 30.1

Femkamp/F15-17

3.585 Klara Rådbo 01 Hammarby Göteborg 12.3
3.226 Fanny Jansson 01 Sunne Göteborg 12.3
3.162 Feben Tewelde 01 Järvsö Göteborg 12.3
3.111 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Göteborg 12.3
3.082 Amanda Ivehammar 01 Linköping Göteborg 12.3
2.964 Hanna Wallmark 01 Bromma Göteborg 12.3
2.922 Ella Darrell 01 Lerum Göteborg 12.3
2.846 Mikaela Ekman 01 Täby Göteborg 12.3
2.844 Helena Cronstedt 01 Malmö Göteborg 12.3
2.798 Alva Wolvan 01 Upsala Göteborg 12.3
2.717 Vendela Oltmans 01 Hakarpspojkarna Göteborg 12.3
2.693 Angelina Rydensjö 01 Ärla Göteborg 12.3
2.652 Alfrida Kilvik 01 Kville Göteborg 12.3
2.522 Freja Andersdotter 01 KA2 Göteborg 12.3
2.493 Agnes Ekman 01 Spårvägen Sätra 10.1

>