Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 inne 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 5 APR, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2015/2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 2002 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.75 Charlotte Andersson 00 Huddinge Uddevalla 6.3
7.78 Greta Deltin 00 Hammarby Uddevalla 6.3
7.79 Mathilda Gustafsson 00 Tanum Uddevalla 6.3
7.87 Emmy Smedberg 00 KA2 Uddevalla 6.3
7.88 Madeleine Winberg 00 Mölndal Uddevalla 6.3
7.90 Linda Eriksson 00 Huddinge Uddevalla 6.3
7.91 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Falun 30.1
7.93 Gabriella Holmström 00 Upsala Sätra 13.2
8.00 Lea Andersen 00 Täby Uddevalla 6.3
8.05 Clara Augustsson 00 Ymer Göteborg 6.12
8.07 Alva von Gerber 00 Huddinge Örebro 10.1
8.07 Julia Björkman 00 Kville Göteborg 20.12
8.07 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Uddevalla 6.3
8.12 Linnea Wijk 00 Lerum Göteborg 6.2
8.14 Hannah Hellbom 00 Falun Falun 30.1
8.15 Melisa Zilic 00 Falun Falun 30.1
8.15 Ebba Gustavsson 00 IF Göta Karlstad 31.1
8.16 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg 6.2
8.17 Therese Knutsson 00 Glanshammar Norrköping 30.1
8.17 Virva Rylander 00 Västerås Västerås 30.1

400m

57.86 Virva Rylander 00 Västerås Uddevalla 6.3
58.51 Klara Magnusson 00 Hagen Göteborg 6.2
58.65 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Sätra 14.2
58.70 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Malmö 30.1
59.28 Mathilda Gustafsson 00 Tanum Göteborg 6.2
59.73 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Uddevalla 6.3
59.88 Hannah Hellbom 00 Falun Uddevalla 6.3
60.23 Erika Wärff 00 Malmö Växjö 23.1
60.26 Hanna Säfström 00 Örebro Uddevalla 5.3
61.34 Alexandra Pekic 00 Örgryte Växjö 23.1
61.70 Terese Nätstrand 00 Örgryte Uddevalla 6.3
61.77 Lovisa Ellström 00 IF Göta Uddevalla 5.3
61.87 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg 6.2
62.09 Ebba Jernmark Burrows 00 Hälle Göteborg 6.2
62.15 Gabriella Holmström 00 Upsala Västerås 24.1
62.55 Sara Dahlén 00 Lerum Göteborg 6.2
62.67 Cornelia Alm 00 Täby Örebro 9.1
62.90 Ide Ileso 00 Ullevi Malmö 30.1
62.93 Linda Nyblom 00 Tureberg Uddevalla 6.3
63.22 Vilma Hultström 00 Hammarby Sätra 14.2

1500m

4:57.93 Klara Magnusson 00 Hagen Uddevalla 6.3
5:04.99 Kristina Carlson 00 Tureberg Sätra 13.2
5:06.12 Cornelia Alm 00 Täby Uddevalla 6.3
5:08.73 Emily Fielder 00 Motala Uddevalla 6.3
5:08.84 Thea Norlund 00 Skellefteå Skellefteå 14.2
5:12.15 Moa Rundgren 00 Tväråselet Haparanda 23.1
5:12.35 Amani Salman Ismael 00 Malmö Malmö 13.2
5:14.90 Emelie Eriksson 00 Säter Uddevalla 6.3
5:17.74 Filippa Hörnberg 00 Hässelby Uddevalla 6.3
5:18.14 Hedvig Leijonhielm 00 Spårvägen Sätra 23.1
5:21.58 Lovisa Ellström 00 IF Göta Uddevalla 6.3
5:22.58 Emilia Engström 00 Falun Örebro 13.3
5:24.61 Nellie Sundenhammar 00 IF Göta Uddevalla 5.3
5:25.22 Clara Ekman 00 Lidköping Uddevalla 5.3
5:28.50 Tilda Pettersson 00 Björnstorp Uddevalla 5.3
5:32.43 Frida Johansson 00 Karlskoga Uddevalla 5.3
5:36.11 Lisa Wilhelmsson 00 Växjö Malmö 30.1
5:37.65 Malena Ljungqvist Thoen 00 Göteborgs KIK Göteborg 6.12
5:39.93 Ida Esperi 00 Haparanda Haparanda 23.1
överlång bana
5:38.05 Ida Esperi 00 Haparanda Luleå 30.1

60m häck/76.2

8.63 Emmy Smedberg 00 KA2 Göteborg 12.3
8.80 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg 12.3
8.84 Erika Wärff 00 Malmö Uddevalla 5.3
8.86 Alva von Gerber 00 Huddinge Uddevalla 5.3
8.91 Mathilda Ekholm 00 Råby-Rekarne Uddevalla 5.3
9.17 Ingrid Holmquist 00 Örebro Göteborg 12.3
9.17 Terese Nätstrand 00 Örgryte Uddevalla 5.3
9.19 Izabella Ripsweden 00 Tumba Göteborg 12.3
9.21 Melisa Zilic 00 Falun Falun 30.1
9.37 Sally Börjesson Frantzén 00 Öresund Malmö 31.1
9.38 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg 12.3
9.50 Olivia Köhler 00 Gällivare Skellefteå 13.2
9.54 Linn Beer 00 Lund Uddevalla 5.3
9.59 Johanna Ringstam 00 Gefle Bollnäs 6.2
9.62 Agnes Hill 00 Kvarnsveden Örebro 13.3
9.69 Lovisa Stadelmann 00 Norrköping Norrköping 30.1
9.70 Ylwa Haglund 00 Falun Uddevalla 5.3
9.72 Linnea Ånger 00 Söderhamn Skellefteå 13.2
9.83 Eir Persson 00 Lund Kristianstad 7.2
9.84 Selena Becanovic 00 Halmstad Göteborg 5.12

Höjd

1.82 Erika Wärff 00 Malmö Uddevalla 6.3
1.70 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg 12.3
1.67 Tilda Ånborg 00 Motala Örebro 19.3
1.64 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Sätra 13.12
1.61 Linnea Bodin 00 Örebro Göteborg 12.3
1.60 Ellen Hedin 00 Orient Göteborg 20.12
1.60 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 6.2
1.59 Filippa Backman 00 Gefle Bollnäs 6.2
1.58 Ingrid Holmquist 00 Örebro Göteborg 12.3
1.57 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg 21.11
1.56 Hannah Hellbom 00 Falun Örebro 10.1
1.56 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Uddevalla 6.3
1.55 Ebba Johansson 00 Nyköping Nyköping 19.12
1.54 Tora Rickelvik 00 Huddinge Huddinge 15.1
1.54 Emma Andreasson 00 Göteborgs KIK Göteborg 21.11
1.53 Freja Richardsson 00 Växjö Växjö 6.2
1.52 Sara Kitti 00 Haparanda Haparanda 12.12
1.52 Emmy Smedberg 00 KA2 Göteborg 12.3
1.52 Amalia Modh 00 Eskilstuna Eskilstuna 6.1
1.52 Matilda Nordström 00 Hellas Norrköping 6.1
1.52 Maja Jernetz 00 Träff Uddevalla 6.3

Stav

3.60 Megan Berg Nobeus 00 Malmö Malmö 13.2
3.43 Matilda Ekenberg 00 Sävedalen Uddevalla 5.3
3.13 Maja Torstensson 00 Malmö Uddevalla 5.3
3.10 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Göteborg 7.2
3.10 Emmy Haavisto 00 Eskilstuna Eskilstuna 7.3
3.06 Ellen Haavisto 00 Eskilstuna Uddevalla 5.3
2.96 Cajsa Lindberg 00 Hagen Borås 17.1
2.93 Madeleine Engström 00 Huddinge Huddinge 16.1
2.80 Eir Persson 00 Lund Malmö 31.1
2.80 Anna Rönner 00 Ullevi Göteborg 7.2
2.70 Wilma Andersson 00 Kvarnsveden Falun 30.1
2.63 Cecilia Kenttälä 00 Haparanda Haparanda 24.1
2.50 Elin Haglund 00 Falun Falun 30.1
2.40 Daniella Milojkovic 00 Trollhättan FIK Göteborg 20.12
2.40 Emilia Culibrk 00 Ljungby Växjö 7.2
2.36 Kajsa Jansson 00 Westmannia Örebro 12.3
2.15 Hedvig Cassel 00 Falun Falun 7.2
2.14 Ellen Jakobsson 00 Upsala Västerås 30.1
2.10 Lina Larsson 00 Säter Falun 30.1
2.03 Isabelle Björnfot 00 Umedalen Skellefteå 14.2

Längd

5.79 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 23.1
5.52 Claudia Belgrave 00 Ymer Uddevalla 5.3
5.50 Ingrid Holmquist 00 Örebro Uddevalla 5.3
5.48 Erika Wärff 00 Malmö Göteborg 12.3
5.42 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Sätra 23.1
5.41 Signe Hedin 00 Ymer Borås 16.1
5.32 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 7.2
5.31 Hannah Hellbom 00 Falun Falun 30.1
5.28 Emelie Eklund 00 Täby Sätra 23.1
5.24 Izabella Ripsweden 00 Tumba Sätra 12.2
5.20 Therese Knutsson 00 Glanshammar Sätra 12.2
5.19 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Uddevalla 5.3
5.17 Emmy Smedberg 00 KA2 Göteborg 12.3
5.17 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Växjö 23.1
5.17 Melisa Zilic 00 Falun Falun 30.1
5.12 Clara Augustsson 00 Ymer Göteborg 27.2
5.11 Ebba Gustavsson 00 IF Göta Huddinge 6.2
5.09 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 23.1
5.05 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg 7.2
5.04 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg 21.11

Tresteg

11.89 Lovisa Karlsson 00 Högby Uddevalla 5.3
11.57 Signe Hedin 00 Ymer Uddevalla 5.3
11.47 Hilma Hofström 00 KA2 Malmö 14.2
11.42 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Uddevalla 5.3
11.01 Emelie Svensson 00 Tumba Norrköping 30.1
10.99 Izabella Ripsweden 00 Tumba Sätra 13.2
10.93 Linn Egerfält 00 Gefle Örebro 19.3
10.82 Sara Grahn 00 KA2 Malmö 14.2
10.82 Alexandra Pekic 00 Örgryte Göteborg 6.2
10.63 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Uddevalla 5.3
10.62 Selena Becanovic 00 Halmstad Göteborg 5.12
10.61 Linnea Ånger 00 Söderhamn Skellefteå 14.2
10.47 Lovisa Stadelman 00 Norrköping Norrköping 30.1
10.45 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs Bollnäs 23.2
10.44 Therese Knutsson 00 Glanshammar Sätra 13.2
10.41 Emelie Eklund 00 Täby Sätra 13.2
10.28 Olivia Köhler 00 Gällivare Skellefteå 14.2
10.12 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 28.2
10.10 Embla Ingelman Sundberg 00 Göteborgs KIK Göteborg 5.12
10.06 Hanna Jonsson 00 Kalmar Växjö 6.2

Kula/3.0

14.46 Erika Wärff 00 Malmö Kristianstad 7.2
14.25 Axelina Johansson 00 Hovslätt Malmö 30.1
13.60 Johanna Edvall 00 Gefle Norrköping 30.1
13.40 Julia Axtelius 00 Enköping Västerås 27.2
12.79 Kajsa Nilsson 00 Contact Göteborg 27.2
12.78 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg 12.3
12.73 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Uddevalla 5.3
12.64 Filippa Blomqvist 00 Öresund Uddevalla 5.3
12.62 Ella Andersson 00 Eslöv Malmö 30.1
12.28 Wilma Lundberg 00 Växjö Uddevalla 5.3
12.12 Vilma Engbe 00 Öresund Malmö 2.3
11.99 Daniella Persson 00 Orient Göteborg 7.2
11.93 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Falun 23.2
11.77 Olivia Köhler 00 Gällivare Skellefteå 13.2
11.65 Therese Hedlund 00 Boden Luleå 30.1
11.33 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 7.2
10.88 Linnea Bodin 00 Örebro Göteborg 12.3
10.69 Ida Wåhlstrand 00 Växjö Växjö 24.1
10.59 Emmy Smedberg 00 KA2 Malmö 30.1
10.52 Ebba Agefjäll 00 Linköping Norrköping 30.1

Vikt/7.26

19.10 Johanna Edvall 00 Gefle Uddevalla 6.3
16.54 Sara Forssell 00 Motala Uddevalla 6.3
16.09 Johanna Carlsson 00 Ärla Uddevalla 6.3
15.90 Emilia Östergren 00 Huddinge Uddevalla 6.3
15.74 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Uddevalla 6.3
15.44 Jennifer Quick 00 Lund Uddevalla 6.3
14.99 Jonna Geiryd 00 Huddinge Uddevalla 6.3
14.98 Vilma Engbe 00 Öresund Göteborg/Sh 6.2
13.85 Karin Schöldström 00 Tureberg Uddevalla 6.3
13.59 Alice Nilsson 00 Örebro Västerås 12.12
13.54 Linnea Wiklund 00 Västerås Västerås 27.2
13.11 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg/Sh 6.2
12.65 Julia Nilsson 00 Varberg Varberg 24.3
11.48 Amanda Bollman 00 Örebro Eskilstuna 6.2
11.40 Elsa Lindén 00 Mölndal Uddevalla 19.12
11.10 Louise Olsson 00 Huddinge Sätra 12.2
9.97 Sanna Stenberg 00 Skellefteå Piteå 22.11

Femkamp/F15-17

4.179 Erika Wärff 00 Malmö Göteborg 12.3
3.984 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg 12.3
3.355 Emmy Smedberg 00 KA2 Göteborg 12.3
3.271 Ingrid Holmquist 00 Örebro Göteborg 12.3
3.082 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg 12.3
2.898 Izabella Ripsweden 00 Tumba Göteborg 12.3
2.892 Linnea Bodin 00 Örebro Göteborg 12.3
2.733 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 10.1
2.696 Hilma Hofström 00 KA2 Göteborg 12.3
2.586 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg 12.3
2.560 Tilde Tofft 00 Spårvägen Sätra 10.1

>