Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 inne 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 27 MAR, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2015/2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 2002 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.50 Irene Ekelund 97 Malmö Växjö 20.2
7.61 Lisa Warfvinge 98 Varberg Växjö 20.2
7.62 Claudia Payton 98 IF Göta Malmö 27.2
7.63 Emelie Rantzow 98 Ymer Växjö 20.2
7.69 Hanna Hoff 97 Växjö Malmö 30.1
7.70 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 6.2
7.77 Ebba Gustafsson 98 Motala Örebro 12.3
7.79 Emma Jansson 97 Falun Sätra 6.2
7.79 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Birsta 7.2
7.80 Malin Andersson 97 Gefle Sätra 6.2
7.81 Rebecka Svedberg 98 Linköping Växjö 20.2
7.82 Johanna Gustafsson 97 Motala Örebro 12.3
7.83 Alexandra Larsson 98 IF Göta Bærum, NOR 6.2
7.85 Linnea Frobe 98 Täby Växjö 20.2
7.86 Moa Mattisson 98 Helsingborg Malmö 30.1
7.88 Binai Ahmad 97 KA2 Malmö 13.2
7.88 Ida Nilsson 98 Hovslätt Växjö 20.2
7.89 Linnea Agefjäll 97 Linköping Växjö 20.2
7.89 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Växjö 20.2
7.90 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg 9.1

400m

55.95 Josefin Persson 98 Sävedalen Växjö 21.2
56.38 Ebba Svantesson 97 Ullevi Göteborg 6.2
56.40 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Växjö 21.2
57.62 Rebecka Svedberg 98 Linköping Växjö 20.2
57.77 Anna Engelin 98 Östersund Växjö 21.2
58.81 Karin Ytterberg 97 Ymer Växjö 20.2
59.03 Patricia Striner 97 Malmö Växjö 20.2
59.05 Emelie Öberg 97 Linköping Växjö 20.2
59.08 Malin Persson 97 Bollnäs Bollnäs 6.2
59.42 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Växjö 20.2
59.75 Isabella Andersson 97 Tureberg Växjö 20.2
59.78 Tove Olsson 98 Tumba Växjö 20.2
59.92 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Växjö 20.2
59.92 Bianca Salming 98 Täby Sätra 30.1
60.06 Matilda Brännström 98 Umedalen Växjö 20.2
60.37 Minna Svärd 98 IF Göta Bærum, NOR 6.2
60.38 Amanda Holmberg 98 Lidköping Örebro 10.1
60.94 Clara Josefsson 97 Örebro Sätra 6.2
61.30 Olivia Kempi 98 Helsingborg Malmö 13.2
62.08 Marina Janhunen 98 Hammarby Sätra 13.2

1500m

4:36.93 Sara Christiansson 97 Trollhättan FIK Malmö 28.2
4:37.09 Thea Boström 98 Tjalve Örebro 10.1
4:41.21 Linn Bengtsson 97 Växjö Växjö 21.2
4:44.21 Isabella Andersson 97 Tureberg Växjö 21.2
4:49.33 Olivia Weslien 97 IF Göta Växjö 21.2
4:50.65 Hanna Bergström 97 Huddinge Stockholm/G 17.2
4:52.54 Ida Tryggveson 97 Bålsta Växjö 21.2
4:53.47 Alva Engdahl 98 Trollhättan FIK Malmö 13.2
4:55.33 Emma Gustafsson 97 Hässelby Växjö 23.1
4:55.34 *Winta Mekonen 97 Hammarby Växjö 21.2
4:55.69 Ebba Simensen 97 Brännan Växjö 21.2
5:01.54 Johanna Näsman 98 Staten Island, NY 9.1
5:02.30 Ellen Persson 97 Högby Växjö 21.2
5:04.85 Freya Orban 97 Lund Malmö 13.2
5:06.63 Isabelle Haugen 98 Hellas Sätra 13.2
5:10.55 *Ewelina Fabiszewska 98 Huddinge Stockholm/G 17.2
5:11.63 Klara Henriksson 97 Hässelby Växjö 23.1
5:15.56 Ebba Edqvist 98 Vallentuna Västerås 24.1
5:18.80 Isabelle Melin 98 Kville Växjö 23.1
5:20.95 Alice Östvik 98 Eskilstuna Eskilstuna 6.2

60m häck/84.0

8.63 Lovisa Östervall 97 Tumba Växjö 21.2
8.66 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Växjö 21.2
8.69 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 5.12
8.76 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 6.2
8.87 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 30.1
8.90 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 13.3
9.03 Tove Olsson 98 Tumba Huddinge 16.1
9.05 Maria Södergren 98 Täby Sätra 6.2
9.07 Lovisa Linde 98 Täby Växjö 21.2
9.08 Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad 30.1
9.13 Bianca Salming 98 Täby Tallinn, EST 14.2
9.13 Hanna Kapell 98 Hammarby Sätra 6.2
9.16 Mathilda Eriksson 98 Tumba Växjö 21.2
9.16 Lisa Piscator 97 IF Göta Karlstad 30.1
9.17 Jenni Sandgren 98 Timrå Birsta 7.2
9.24 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Malmö 28.2
9.28 Therese Bjureby 97 Linköping Växjö 24.1
9.30 Ida Nilsson 98 Hovslätt Växjö 6.2
9.35 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg 13.3
9.37 Linnea Rosman 97 Istrum Växjö 21.2

Höjd

1.80 Lovisa Östervall 97 Tumba Växjö 20.2
1.78 Bianca Salming 98 Täby Växjö 20.2
1.76 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Växjö 20.2
1.76 Louise Ekman 97 Gefle Växjö 20.2
1.75 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Malmö 28.2
1.71 Louise Estberg 98 Mölndal Malmö 30.1
1.68 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Malmö 30.1
1.65 Linnea Berg 98 Lund Malmö 14.2
1.64 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg 13.3
1.63 Ebba Gustafsson 98 Motala Motala 14.2
1.63 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Falkenberg 2.1
1.61 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 13.3
1.61 Lisa Piscator 97 IF Göta Göteborg 13.3
1.60 Elina Lanndalen 97 Ymer Borås 16.1
1.60 Emilia Stenström 97 Huddinge Växjö 23.1
1.60 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Växjö 23.1
1.56 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 8.3
1.56 Therese Bjureby 97 Linköping Jönköping 8.3
1.55 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 23.1
1.55 Felicia Lindberg 97 Hammarby Sätra 24.1
1.55 Eunice Nilsson 98 Örebro Karlstad 30.1

Stav

4.35 Elienor Werner 98 Hässelby Norrköping 30.1
4.15 Klara Mattsson 97 Orient Göteborg 6.2
3.83 Minna Svärd 98 IF Göta Växjö 21.2
3.73 Ellen Olsson 97 Wärnamo Växjö 21.2
3.56 Erica Edström 97 Kristinehamn Karlstad 30.1
3.55 Frida Jonsson 98 Östersund Ås 30.1
3.40 Alexia Lillhav 98 Växjö Växjö 7.2
3.25 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo Göteborg 6.2
3.24 Anna Larsson 97 Varberg Växjö 21.2
3.15 Vilma Styrman 98 Haparanda Skellefteå 14.2
2.80 Rebecca Petersson 98 Ullevi Göteborg 6.12
2.75 Emma Bevegård 98 Bromma Sätra 23.1
2.53 Louise Kvarforth 98 Västerås Västerås 24.1
2.40 Semhar Wolday 98 Åhus Kristianstad 7.2
2.30 Sara Rolén 98 Bromma Norrköping 6.1

Längd

6.18 Kaiza Karlén 98 Arvika Karlstad 6.2
5.97 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 12.2
5.84 Hanna Hoff 97 Växjö Växjö 23.1
5.78 Bianca Salming 98 Täby Tallinn, EST 14.2
5.78 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Växjö 21.2
5.69 Ida Nilsson 98 Hovslätt Växjö 21.2
5.66 Emelie Rantzow 98 Ymer Växjö 21.2
5.61 Sara Sjögren 98 Stenungsund Växjö 21.2
5.58 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sätra 10.1
5.55 Emma Jansson 97 Falun Sätra 6.2
5.52 Alexandra Larsson 98 IF Göta Karlstad 31.1
5.50 Emelie Hammarström 98 Falun Falun 30.1
5.49 Sofie Persson 98 Hässelby Sätra 12.2
5.47 Jenny Lestander 98 Linköping Örebro 9.1
5.45 Anna Lennman 98 Katrineholm Falun 16.2
5.45 Madeleine Dalberg 97 Piteå Piteå 21.11
5.45 Sophia Hofer 98 Malmö Växjö 23.1
5.44 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 13.3
5.42 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Borås 16.1
5.42 Amanda Seger 98 Gefle Västerås 24.1
5.42 Moa Nykvist 98 Gefle Sätra 6.2

Tresteg

13.19 Fanny Ernestam 98 Örebro Sätra 6.2
12.17 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 30.1
12.12 Sara Sjögren 98 Stenungsund Växjö 20.2
11.82 Johanna Dyremark 97 Tumba Växjö 20.2
11.80 Klara Pedersen 97 Upsala Västerås 31.1
11.76 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Växjö 20.2
11.76 Jenny Lestander 98 Linköping Växjö 20.2
11.62 Lisa Olsson 97 Hellas Växjö 20.2
11.24 Alva Wästerby 97 Skellefteå Haparanda 24.1
11.03 Nosimo Sjögren 97 Ullevi Göteborg 28.2
10.96 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Göteborg 6.2
10.95 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Växjö 20.2
10.95 Judith Wagersten 98 Falkenberg Göteborg 28.2
10.89 Hanna Orzechowski 98 Spårvägen Växjö 20.2
10.84 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Karlstad 30.1
10.83 Pernilla Hansson 98 Hammarby Norrköping 30.1
10.78 Linnea Carpenter 98 Östersund Huddinge 16.1
10.75 Moa Nykvist 98 Gefle Sätra 6.2
10.68 Lina Näslund 98 Östersund Ås 30.1
10.23 Frida Eriksson 97 Bollnäs Bollnäs 23.2

Kula/4.0

14.54 Agnes Larsson 97 IF Göta Karlstad 31.1
13.85 Emma Harrysson 97 Brattås Malmö 27.2
13.50 Bianca Salming 98 Täby Sätra 24.1
13.39 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 23.1
13.26 Amanda Malmehed 98 Linköping Växjö 20.2
12.74 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 16.1
12.46 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Sätra 13.2
12.20 Lovisa Linde 98 Täby Växjö 20.2
12.08 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Göteborg 13.3
12.04 Jennifer Rudberg 98 Ymer Växjö 20.2
11.91 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 24.1
11.82 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Umeå 20.3
11.53 Amanda Engbe 97 Öresund Malmö 31.1
11.49 Vanessa Kamga 98 Upsala Västerås 24.1
11.40 Jenni Sandgren 98 Timrå Piteå 21.11
11.36 Felicia Lindberg 97 Hammarby Falun 28.11
11.15 Emilia Stenström 97 Huddinge Göteborg 13.3
10.88 Lovisa Östervall 97 Tumba Göteborg 13.3
10.79 Elin Ånger 98 Söderhamn Bollnäs 6.2
10.56 Jessica Mattsson 98 Tierp Västerås 31.1

Vikt/9.08

17.07 Mathilda Björklund 97 Bålsta Växjö/Ti 20.2
16.40 Frida Bååth 97 Timrå Umeå 12.2
16.12 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 24.1
15.80 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Falun 23.2
15.31 Vanessa Kamga 98 Upsala Malmö 27.2
14.91 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Växjö/Ti 20.2
14.76 Emily Berghäll 98 Hammarby Växjö/Ti 20.2
14.43 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 6.2
14.09 Daniela Gherman 97 Åhus Kristianstad 28.12
13.99 Jessica Preiman 98 Haparanda Haparanda 24.1
12.59 Josefine Larsson 98 Glanshammar Sätra 12.2
12.50 Jessica Mattsson 98 Tierp Sätra 12.2
10.90 Sofie From 97 Järvsö Bollnäs 23.2
10.63 Lovisa Wallman 98 Varberg Varberg 24.3
10.55 Amanda Engbe 97 Öresund Växjö/Ti 20.2
10.13 Jenni Sandgren 98 Timrå Luleå 30.1

Femkamp/K

4.143 Bianca Salming 98 Täby Göteborg 13.3
3.681 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg 13.3
3.574 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sätra 10.1
3.560 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 13.3
3.155 Lisa Piscator 97 IF Göta Göteborg 13.3
3.142 Emilia Stenström 97 Huddinge Göteborg 13.3
2.929 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Göteborg 13.3
2.915 Eunice Nilsson 98 Örebro Göteborg 13.3
2.839 Julia Kanerva 98 Lerum Göteborg 13.3
2.752 Felicia Lindberg 97 Hammarby Sätra 10.1

>