Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M inne 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 18 MAJ, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2015/2016.

60m

6.62 Odain Rose 92 IFK Umeå Stockholm/G 17.2
6.70 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Malmö 27.2
6.72 Austin Hamilton 97 Malmö Malmö 27.2
6.74 Sulayman Bah 86 Ullevi Göteborg 6.2
6.80 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Malmö 27.2
6.81 Emil von Barth 96 Ullevi Växjö 23.1
6.86 David Sennung 91 Ullevi Malmö 27.2
6.86 Gustav Kjell 96 Tureberg Malmö 27.2
6.86 Marcus Tornée 98 Helsingborg Malmö 30.1
6.87 Kasper Kadestål 99 Öresund Lund 16.1
6.89 Carl Armfelt 84 Spårvägen Bærum, NOR 13.2
6.89 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg 27.2
6.90 Adam Denguir 94 Ullevi Göteborg 6.2
6.91 Jean Christian Zirignon 95 Hammarby Växjö 21.2
6.91 Tony Darkwah 86 Hammarby Malmö 30.1
6.92 Henrik Larsson 99 IF Göta Bærum, NOR 6.2
6.93 Alexander Brorsson 90 Atleticum Florø, NOR 6.2
6.96 Philip Nilsson 95 Lund Malmö 30.1
6.98 Joel Groth 91 Bollnäs Bollnäs 23.2
6.99 Anton Levin 92 Malmö Lund 16.1
6.99 Max Hrelja 98 Linköping Norrköping 30.1
7.00 Erik Annerfalk 94 Mariestad Göteborg 6.2
7.00 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Göteborg 6.2
7.01 Lukas Nordén 98 Västerås Växjö 21.2
7.01 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sätra 6.2
fördröjd startimpuls
6.96 Hjalmar Sundvall 94 Riviera Haparanda 23.1
7.01 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Haparanda 23.1

200m

21.07 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Växjö 13.2
21.35 Johan Wissman 82 Hässelby Malmö 28.2
21.59 Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö 13.2
21.59 Felix Svensson 97 Mölndal Magglingen, SUI 21.2
21.78 Marcus Tornée 98 Helsingborg Malmö 27.2
21.78 Henrik Larsson 99 IF Göta Bærum, NOR 7.2
21.80 Kasper Kadestål 99 Öresund Malmö 14.2
21.88 Alexander Lesser 93 Ullevi Göteborg 6.2
21.89 Austin Hamilton 97 Malmö Malmö 31.1
21.90 Olle Forslin 93 Hässelby Malmö 27.2
21.95 Joel Groth 91 Bollnäs Bollnäs 23.2
21.99 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Malmö 14.2
22.08 Felix Francois 90 Örgryte Växjö 24.1
22.08 Viktor Elvung Nilsson 94 KA2 Malmö 27.2
22.11 Adam Danielsson 93 Ullevi Göteborg 14.2
22.11 Dennis Karanda 89 Malmö Malmö 31.1
22.15 Carl Armfelt 84 Spårvägen Malmö 27.2
22.17 Thomas Yemane 95 Hässelby Norrköping 30.1
22.24 Amadou Sussoho 95 Huddinge Växjö 24.1
22.28 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg 14.2
22.32 Fredrik Åström 93 Täby Malmö 31.1
22.33 Isak Andersson 96 Upsala Växjö 24.1
22.49 Lukas Nordén 98 Västerås Norrköping 30.1
22.61 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sätra 12.2
22.61 Eric Larsson 93 Hakarpspojkarna Malmö 27.2
överlång bana
21.70 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Mustasaari, FIN 6.2

400m

47.53 Felix Francois 90 Örgryte Växjö 13.2
47.82 Joel Groth 91 Bollnäs Bollnäs 6.2
48.27 Erik Martinsson 96 Gefle College Station, TX 15.1
48.34 Adam Danielsson 93 Ullevi Göteborg 6.2
48.89 Martin Astner 93 Ullevi Växjö 23.1
48.95 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Malmö 28.2
49.17 Kasper Kadestål 99 Öresund Växjö 21.2
49.30 Martin Selin 95 Ullevi Växjö 21.2
49.31 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sätra 6.2
49.45 Alexander Lundskog 96 Ullevi Växjö 21.2
49.46 Anton Sigurdsson 96 Malmö Växjö 21.2
49.49 *Kristian Efremov 90 Hammarby Sätra 30.1
49.67 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Växjö 23.1
49.74 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg 27.2
49.91 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Växjö 21.2
49.98 Joakim Andersson 92 Trelleborg Malmö 13.2
50.06 Johan Lilja 95 Sundsvall Umeå 27.1
50.15 Samuel Wiik 98 Örgryte Växjö 21.2
50.20 Truls Axelson 93 Spårvägen Sätra 6.2
50.32 Isak Andersson 96 Upsala Västerås 31.1
50.34 Erik Lindahl 90 Ullevi Stockholm/G 17.2
50.39 Viktor Bondesson 98 Malmö Växjö 21.2
50.45 Arvid Gustafsson 99 Upsala Växjö 21.2
50.51 Markus Johansson 90 IFK Umeå Malmö 27.2
50.65 Viktor Nylander 98 Malmö Malmö 30.1

800m

1:47.85 Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/G 17.2
1:50.03 Elmar Engholm 92 Hässelby Albuquerque, NM 27.2
1:51.37 Johan Eriksson 88 Tureberg Stockholm/G 17.2
1:52.39 Mattias Ohlsson 94 Öresund Hvam, NOR 6.2
1:52.40 Emil Blomberg 92 Hässelby Malmö 28.2
1:52.49 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Växjö 13.2
1:52.49 Johan Svensson 89 Spårvägen Malmö 28.2
1:52.6m Gustav Berlin 95 Akele Linköping 13.2
1:54.22 Warsame Doley 98 Malmö Malmö 14.2
1:55.11 Alexander Lundskog 96 Ullevi Malmö 27.2
1:55.14 Simon Wallenlind 97 Mölndal Malmö 27.2
1:55.16 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg 30.1
1:55.41 Christoffer Ahl 98 Hammarby Stockholm/G 17.2
1:56.17 Iyuel Ayele 99 Huddinge Stockholm/G 17.2
1:56.42 Benjamin Åberg 95 Hälle Göteborg 27.2
1:56.78 Alexander Nilsson 95 Mölndal Växjö 24.1
1:56.79 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg 30.1
1:56.82 Aleksej Pirgholizadeh 94 Eskilstuna Västerås 24.1
1:56.93 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Eskilstuna 5.12
1:57.15 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg 30.1
1:57.34 Anton Persson 96 Hässelby Malmö 27.2
1:57.58 Christopher Halldén 94 Huddinge Malmö 27.2
1:57.70 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg 27.2
1:57.75 Johan Lamm 98 Mölndal Göteborg 27.2
1:57.76 Ken Slättengren 95 Högby Växjö 24.1

1500m

3:47.16 Staffan Ek 91 Huddinge Sätra 6.2
3:52.52 Simon Wallenlind 97 Mölndal Växjö 13.2
3:52.81 Andreas Kramer 97 Sävedalen Växjö 21.2
3:54.23 Anton Danielson 90 Malmö Stockholm/G 17.2
3:54.50 Niklas Jonsson 92 Huddinge Stockholm/G 17.2
3:54.73 John Foitzik 91 Spårvägen Stockholm/G 17.2
3:55.07 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Malmö 27.2
3:55.24 Leo Magnusson 98 Sävedalen Sätra 6.2
3:55.64 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Stockholm/G 17.2
3:55.72 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/G 17.2
3:55.77 Simon Sundström 98 Lidingö Stockholm/G 17.2
3:55.79 *Jonathan Cleghorn 90 Spårvägen Stockholm/G 17.2
3:56.73 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Eskilstuna 12.12
3:56.92 Alexander Nilsson 95 Mölndal Sätra 6.2
3:57.03 Gustav Nordling 97 Spårvägen Malmö 27.2
3:57.65 Erik Widing 87 Tureberg Saskatoon, CAN 27.2
3:58.63 Aleksej Pirgholizadeh 94 Eskilstuna Eskilstuna 12.12
3:58.92 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sätra 6.2
3:59.22 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Stockholm/G 17.2
3:59.26 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Växjö 23.1
4:00.58 Ludvig Danielson 95 Tjalve Malmö 27.2
4:00.83 Daniel Gleimar 92 Spårvägen Stockholm/G 17.2
4:00.99 Awet Mengsteab 95 Örgryte Malmö 27.2
4:01.18 Johan Svensson 89 Spårvägen Karlskrona 12.12
4:01.56 *Salman Said 97 Malmö Växjö 23.1

1 mile

4:05.39 Elmar Engholm 92 Hässelby Albuquerque, NM 13.2
4:10.92 Joel Durén 94 Hässelby College Station, TX 6.2

3000m

7:59.40 Olle Walleräng 85 Spårvägen Stockholm/G 17.2
8:04.10 Staffan Ek 91 Huddinge Malmö 27.2
8:07.71 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Malmö 27.2
8:10.85 David Nilsson 87 Högby New York, NY 5.2
8:13.68 Emil Blomberg 92 Hässelby Växjö 13.2
8:15.54 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Malmö 27.2
8:15.81 Martin Regborn 92 Örebro Malmö 27.2
8:16.72 Lars Södergård 83 Spårvägen Malmö 27.2
8:19.16 Erik Widing 87 Tureberg Toronto, CAN 11.3
8:23.13 Anton Danielson 90 Malmö Malmö 27.2
8:25.60 Jonas Leandersson 90 Enhörna Sätra 12.2
8:28.62 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Malmö 27.2
8:29.66 *Eskil Kinneberg 92 IFK Göteborg Malmö 27.2
8:31.07 Anders Fox 95 Spårvägen Sätra 30.1
8:34.73 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen College Station, TX 15.1
8:38.05 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Örebro 9.1
8:38.69 John Börjesson 92 Ullevi Huddinge 15.1
8:43.51 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Västerås 24.1
8:43.9m Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Linköping 23.1
8:45.0m Johan Fagerberg 92 Finspång Falun 28.2
8:45.37 Martin Öhman 81 Hässelby Bollnäs 4.3
8:45.4m Anton Rehn 92 Högby Linköping 23.1
8:45.88 Robin Lindgren 90 Örgryte Malmö 27.2
8:46.59 *Jonathan Cleghorn 90 Spårvägen Sätra 30.1
8:47.05 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg 30.1

5000m

14:03.28 David Nilsson 87 Högby Allston, MA 30.1
14:32.33 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Birmingham, AL 15.2
14:56.61 Lars Södergård 83 Spårvägen Huddinge 5.3
15:15.66 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Huddinge 22.3
15:22.17 John Börjesson 92 Ullevi Huddinge 5.3
överlång bana
14:30.26 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen South Bend, IN 5.2

60m häck/106.7

7.75 Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö 13.2
7.77 ^Amir Shaker 89 Hammarby Malmö 28.2
7.83 Anton Levin 92 Malmö Malmö 28.2
7.91 Marvin Tay 90 Spårvägen Malmö 28.2
7.94 Philip Nossmy 82 Malmö Göteborg 14.2
8.03 Jonathan Holm 94 Strand Växjö 20.2
8.12 Filip Lööv 92 IF Göta Norrköping 30.1
8.12 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Sätra 6.2
8.13 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna College Station, TX 15.1
8.14 Petter Olson 91 Hässelby Tallinn, EST 14.2
8.18 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Växjö 20.2
8.24 Charles Mitala 96 Malmö Växjö 24.1
8.34 Isak Andersson 96 Upsala Växjö 20.2
8.35 Elias Martinsson 97 Brattås Malmö 28.2
8.37 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Växjö 20.2
8.42 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Malmö 28.2
8.53 Kevin Fankl 95 Ullevi Sätra 14.2
8.65 Rasmus Elfgaard 94 Habo Naperville, IL 27.2
8.68 James Gaudiello 98 Malmö Malmö 31.1
8.72 Nicklas Karlsson 96 Finspång Sätra 14.2
8.74 Rasmus Carlsson 88 Örebro Sätra 6.2
8.84 Rikard Hällberg 94 Upsala Växjö 20.2
8.86 Oskar Greilert 95 Ullevi Göteborg 14.2
8.87 Dennis Eriksson 93 Falun Staten Island, NY 5.12
8.94 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg 13.3
8.94 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Göteborg 13.3

Höjd

2.20 Emil Svensson 89 Örgryte Malmö 27.2
2.16 Mehdi Katib 87 Hammarby Växjö 13.2
2.13 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 16.1
2.13 Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta Göteborg 6.2
2.07 Filip Björklund 98 Upsala Växjö 24.1
2.06 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Malmö 27.2
2.05 Simon Wiklund 99 Wilske Växjö 21.2
2.05 Simon Larsson 98 Ymer Växjö 24.1
2.05 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Malmö 31.1
2.04 Oskar Lundqvist 97 Upsala Växjö 21.2
2.03 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Göteborg 12.3
2.03 Stefan Holm 76 Kil Karlstad 6.2
2.01 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Växjö 21.2
2.01 Herman Olvik 96 Ullevi Växjö 24.1
2.00 Andreas Gustafsson 97 Falun Sätra 12.2
2.00 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Karlstad 31.1
2.00 Ola Carlsson 75 Örgryte Antequera, ESP 6.3
1.99 Mattias Green 98 Säffle Växjö 24.1
1.98 Olle Willsund 94 Högby Karlskrona 16.1
1.98 Adam Lindhe 94 Lidingö Växjö 21.2
1.98 Adam Chiguer 91 Spårvägen Malmö 27.2
1.97 Tobias Johansson 97 Viking Karlstad 31.1
1.97 Markus Asplund 98 IF Göta Karlstad 6.2
1.96 Petter Olson 91 Hässelby Tallinn, EST 13.2
1.96 Hampus Carléns 99 Lidingö Sätra 14.2
1.96 Robin Jacobsson 98 Ullevi Växjö 21.2

Stav

5.50 Armand Duplantis 99 Upsala Baton Rouge, LA 6.2
5.31 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Sätra 6.2
5.27 Carl Sténson 93 Hellas Malmö 28.2
5.20 Simon Gyllensten 92 Kville Blacksburg, VA 19.2
5.17 Filip Gyllensten 92 Kville Malmö 28.2
5.17 Rasmus Carlsson 88 Örebro Malmö 28.2
5.01 David Kappelin 95 Örgryte Stockholm/G 17.2
5.00 Andreas Carlsson 95 Ymer Växjö 20.2
4.90 Elias Palo 81 Haparanda Haparanda 6.2
4.90 Esa Hiltunen 96 Ullevi Mustasaari, FIN 6.2
4.87 Petter Olson 91 Hässelby Malmö 28.2
4.82 Jonas Asplund 73 Märsta Sätra 12.2
4.77 Carl Ivarsson 96 Örgryte Växjö 20.2
4.74 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Göteborg 13.3
4.72 Micael Fagö 94 Kalmar Växjö 20.2
4.66 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sätra 6.2
4.66 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Sätra 6.2
4.61 David Carlsson 90 Tjalve Linköping 21.11
4.54 Andreas Gustafsson 97 Falun Göteborg 13.3
4.54 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Göteborg 13.3
4.47 Magnus Herstedt 98 Malmö Växjö 20.2
4.44 Rasmus Elfgaard 94 Habo Naperville, IL 27.2
4.41 Simon Thor 00 Märsta Uddevalla 5.3
4.40 Jonathan Jansson 91 Örgryte Göteborg 6.2
4.35 Tom Johansson 99 Örebro Örebro 10.1
4.35 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg 20.12

Längd

8.12 Andreas Otterling 86 Örebro Stockholm/G 17.2
7.87 Michel Tornéus 86 Hammarby Stockholm/G 17.2
7.73 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Malmö 28.2
7.54 Johan Taléus 94 Eskilstuna Växjö 20.2
7.47 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Växjö 20.2
7.37 Andreas Carlsson 95 Ymer Växjö 20.2
7.30 Jesper Hellström 95 Hässelby Växjö 20.2
7.27 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Malmö 28.2
7.26 Patric Hjort 93 Västerås Sätra 12.2
7.25 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 24.1
7.12 Emil Bergqvist 91 Örebro Västerås 24.1
7.12 Adam Chiguer 91 Spårvägen Malmö 28.2
7.12 Jonathan Åsman 98 Öresund Malmö 31.1
7.03 David Svensson 98 Tumba Norrköping 6.1
7.02 Elias Martinsson 97 Brattås Uddevalla 9.1
7.00 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Malmö 31.1
7.00 Daniel Örevik 97 Gotland Sätra 6.2
6.99 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Göteborg 12.3
6.99 Petter Olson 91 Hässelby Tallinn, EST 13.2
6.98 Kevin Fankl 95 Ullevi Växjö 20.2
6.96 Artur Engström 96 Örgryte Växjö 20.2
6.95 Erik Ehrlin 90 Hammarby Malmö 28.2
6.94 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Växjö 20.2
6.94 Björn Bamane 93 Spårvägen Sätra 6.2
6.91 Ritchie Moba 90 Hammarby Sätra 12.2
6.91 Sebastian Stevens 98 Eskilstuna Växjö 20.2

Tresteg

15.77 Erik Ehrlin 90 Hammarby Malmö 27.2
15.54 Moteba Mohamed 90 Hässelby Malmö 27.2
15.18 Jesper Hellström 95 Hässelby Växjö 21.2
15.13 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Malmö 27.2
15.06 Mathias Ström 87 Örgryte Malmö 27.2
14.95 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Växjö 21.2
14.63 Andreas Carlsson 95 Ymer Växjö 21.2
14.40 Artur Engström 96 Örgryte Göteborg 14.2
14.35 Erik Olsson 89 Örgryte Malmö 27.2
14.28 Marcus Nyberg 97 Malmö Växjö 23.1
14.06 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Malmö 27.2
13.91 *Joel Thölix 95 KA2 Växjö 21.2
13.85 Gustaf Bålström 98 Ullevi Göteborg 9.1
13.77 Albin Boestad 97 Lidingö Växjö 21.2
13.76 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Göteborg 27.2
13.74 Adam Stålberg 91 Upsala Huddinge 16.1
13.74 Carl Bengtström 00 Örgryte Uddevalla 6.3
13.73 Max Hejdenberg 98 Örgryte Växjö 21.2
13.69 Dennis Eriksson 93 Falun New York, NY 21.2
13.62 Markus Lundborg 99 Ullevi Växjö 21.2
13.58 Simon Wiklund 99 Wilske Växjö 21.2
13.55 Gustav Norén 96 Upsala Västerås 24.1
13.40 Timothy Olsson 98 Hammarby Sätra 13.2
13.39 Carl af Forselles 01 Hellas Växjö 23.1
13.39 Rasmus Hugosson 01 Örebro Uddevalla 6.3

Kula/7.26

20.00 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Ogden, UT 29.1
18.55 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Malmö 27.2
18.24 Jonas Meyer 90 Örgryte Uddevalla 19.12
18.16 Arwid Koskinen 92 Huddinge Växjö/Ti 13.2
17.33 Wictor Petersson 98 Malmö Malmö 31.1
17.26 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Seattle, WA 27.2
17.17 Mats Olsson 86 Hässelby Falun 23.2
16.70 Tim Wunger 94 Upsala Falun 23.2
16.59 Simon Pettersson 94 Upsala Malmö 27.2
16.57 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Malmö 27.2
15.90 Micael Ljungberg 92 Nyköping Flagstaff, AZ 19.2
15.65 Alexander Persson 95 Huddinge Växjö 21.2
15.50 Gustav Liberg 95 Ullevi Göteborg 9.1
15.09 Jeffrey Ige 83 Huddinge Huddinge 2.4
14.67 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg 12.3
14.64 Andreas Eriksson 94 Heros Falun 30.1
14.44 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Bollnäs 5.3
14.12 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 1.2
14.07 William Ullberg 96 IFK Umeå Skellefteå 13.2
14.05 Rasmus Carlsson 88 Örebro Göteborg 12.3
14.00 Petter Olson 91 Hässelby Sätra 6.2
13.72 Axel Ohlson 96 Hässelby Göteborg 12.3
13.63 Magnus Håkansson 70 Valbo Eskilstuna 6.2
13.49 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Skellefteå 13.2
13.49 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 9.1

Vikt/15.88

20.76 Elias Håkansson 92 Spårvägen Fayetteville, AR 27.2
20.15 Love Litzell 94 Hässelby Staten Island, NY 5.12
19.83 Oscar Vestlund 93 Kil Malmö 27.2
19.68 Robert Alneroth 84 Gefle Malmö 27.2
18.90 Kristoffer Fagerlund 93 Ullevi Malmö 27.2
18.53 Gustav Liberg 95 Ullevi Malmö 27.2
17.85 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 9.1
17.71 Anton Andersson 96 Umedalen Växjö/Ti 20.2
17.64 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Malmö 27.2
17.47 Hans Eriksson 86 Västerås Västerås 12.12
17.43 Simon Pettersson 94 Upsala Växjö/Ti 20.2
16.97 Alexander Persson 95 Huddinge Sätra 6.2
16.91 Micael Ljungberg 92 Nyköping Flagstaff, AZ 22.1
16.87 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Växjö/Ti 20.2
16.37 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping 5.12
16.34 Ragnar Carlsson 00 Falun Nyköping 13.3
16.08 Tim Wunger 94 Upsala Växjö/Ti 20.2
15.31 Stefan Alneroth 81 Gefle Bollnäs 6.3
14.99 Jesper Arbinge 98 Huddinge Växjö/Ti 20.2
14.95 Lennie Helander 75 Örgryte Göteborg/Sh 6.2
14.75 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Piteå 16.1
14.64 Mattias Grundström 93 Ängelholm Göteborg/Sh 6.2
14.47 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Västerås 12.12
14.13 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Växjö/Ti 20.2
14.12 Johan Bark 85 Örgryte Uddevalla 19.12

Sjukamp/M

5.837 Petter Olson 91 Hässelby Tallinn, EST 14.2
5.622 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg 13.3
5.308 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Göteborg 13.3
5.273 Rasmus Carlsson 88 Örebro Göteborg 13.3
5.259 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg 13.3
5.106 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Göteborg 13.3
4.873 Rasmus Elfgaard 94 Habo Naperville, IL 27.2
4.850 Nicklas Karlsson 96 Finspång Göteborg 13.3
4.600 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Göteborg 13.3
4.544 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg 13.3
4.440 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg 13.3
4.361 Axel Ohlson 96 Hässelby Göteborg 13.3
3.987 Moteba Mohamed 90 Hässelby Göteborg 13.3

>