Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P15 inne 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 4 MAJ, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2015/2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 2002 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.18 Oliwer Danielsson 01 Östersund Ås 30.1
7.20 Bimo Soenarso 01 Ystad Uddevalla 5.3
7.41 Lukas Bolin 01 Bergaström Örebro 19.3
7.42 Caleb Conable 01 Malmö Malmö 30.1
7.42 Simon Jonängen 01 Arvika Karlstad 6.2
7.44 Paul Förnestig 01 Hammarby Norrköping 30.1
7.49 Imran Lernebo 01 Spårvägen Göteborg 7.2
7.49 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 9.1
7.51 Elias Lindahl 01 Täby Uddevalla 5.3
7.53 Elias Sahlin 01 Lidingö Växjö 23.1
7.54 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 12.3
7.54 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg 5.12
7.56 Albert Nygren 01 Upsala Västerås 30.1
7.57 Emil Persson 01 Sundsvall Bollnäs 21.11
7.58 Markus Lantto 01 Bromma Uddevalla 5.3
7.61 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 13.2
7.61 Daniel Rihtnesberg 01 Hammarby Uddevalla 5.3
7.64 Oliver Ericsson 01 Alunda Västerås 30.1
7.65 Moi Wirunpan 01 Gefle Örebro 12.3
7.65 Alex Emahazion 01 Huddinge Sätra 13.2

200m

23.57 Paul Förnestig 01 Hammarby Sätra 12.2
23.62 Oliwer Danielsson 01 Östersund Umeå 29.11
23.80 Albert Nygren 01 Upsala Västerås 31.1
23.83 Emil Persson 01 Sundsvall Uddevalla 6.3
24.02 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 19.3
24.06 Caleb Conable 01 Lund Malmö 14.2
24.06 Bimo Soenarso 01 Ystad Göteborg 6.2
24.08 Elias Lindahl 01 Täby Norrköping 30.1
24.08 Lukas Bolin 01 Bergaström Göteborg 6.2
24.12 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 9.1
24.13 Elias Sahlin 01 Lidingö Huddinge 15.1
24.46 Kristian Gerdtsson 01 Bergslagen Västerås 31.1
24.48 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 7.2
24.50 Simon Jonängen 01 Arvika Karlstad 31.1
24.51 Imran Lernebo 01 Spårvägen Eskilstuna 6.1
24.70 William Sander 01 Mölndal Uddevalla 5.3
24.76 Albin Wägmark 01 Spårvägen Eskilstuna 6.1
24.89 Omar Mohammed 01 Växjö Växjö 24.1
24.90 Josef Wallenlind 01 Mölndal Göteborg 6.2
24.99 Emil Stenlund 01 KA2 Karlskrona 12.12
24.99 Pontus Hagman 01 Linköping Uddevalla 5.3
24.99 Josef Wallenlind 01 Mölndal Göteborg 6.12

1000m

2:36.59 Albert Nygren 01 Upsala Uddevalla 6.3
2:39.29 Alexander Bucht 01 Sävedalen Uddevalla 6.3
2:40.13 Omar Mohammed 01 Växjö Uddevalla 6.3
2:44.12 Josef Wallenlind 01 Mölndal Göteborg 22.11
2:45.89 Anton Axelsson 01 Hässelby Uddevalla 5.3
2:46.03 Albin Wägmark 01 Spårvägen Sätra 13.2
2:46.06 Gustav Gahne 01 Spårvägen Sätra 13.12
2:46.14 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Uddevalla 5.3
2:46.52 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Västerås 24.1
2:48.42 Alexander Svensson 01 Akele Uddevalla 5.3
2:48.63 Simon Martinsson 01 Österhaninge Sätra 13.2
2:49.38 Martin Nerell 01 Tureberg Sätra 7.2
2:49.85 Emil Magnell Millán 01 Tjalve Västerås 16.4
2:51.79 Melker Forsberg 01 Glanshammar Uddevalla 6.3
2:52.48 Johan Friberg 01 Hässelby Huddinge 16.1
2:54.32 Max Bechtel 01 Hässelby Sätra 7.2
2:54.59 Felix Wilow 01 Linköping Norrköping 30.1
2:55.30 Kasper Friberg 01 Björnstorp Malmö 14.2
2:55.38 Michael Nordahl 01 Ystad Malmö 14.2
2:55.46 Elias Brink 01 Kville Göteborg 22.11

60m häck/84.0

8.30 Thomas Jones 01 Kyrkhult Uddevalla 6.3
8.39 Johan Claeson 01 Tranås Uddevalla 6.3
8.45 Carl af Forselles 01 Hellas Växjö 24.1
8.66 Elias Sahlin 01 Lidingö Uddevalla 6.3
8.76 Henrik Renz 01 Norrköping Göteborg 13.3
8.78 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Sätra 14.2
8.80 Victor Gustavsson 01 Linköping Norrköping 30.1
8.84 Oscar Glas 01 Bromma Sätra 12.12
8.87 Pontus Hagman 01 Linköping Norrköping 30.1
8.92 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Göteborg 6.12
8.94 Oliwer Danielsson 01 Östersund Huddinge 16.1
9.02 Anton Välkki 01 Örgryte Växjö 24.1
9.04 Oliver Ericsson 01 Alunda Uddevalla 6.3
9.05 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 6.12
9.06 Kalle Wållgren 01 Lerum Göteborg 6.12
9.16 Philip Ryding 01 Kville Göteborg 27.2
9.17 Simon Styrefors 01 Sundsvall Bollnäs 23.1
9.17 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Uddevalla 6.3
9.18 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Kristianstad 7.2
9.24 Albin Hedén 01 Arvika Karlstad 31.1

Höjd

1.95 Oliver Ericsson 01 Alunda Uddevalla 5.3
1.94 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 13.12
1.93 Elias Sahlin 01 Lidingö Uddevalla 5.3
1.86 Imran Lernebo 01 Spårvägen Sätra 13.12
1.84 Emil Persson 01 Sundsvall Bollnäs 21.11
1.79 Emmanuel Bula 01 Hammarby Sätra 24.1
1.77 Otto Nilsson 01 IK Sisu Uddevalla 5.3
1.77 Philip Ryding 01 Kville Uddevalla 5.3
1.76 Andreas Ehn 01 Ymer Göteborg 13.3
1.75 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 12.3
1.75 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 7.2
1.73 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Göteborg 13.3
1.73 Kiran Karlström 01 Hellas Antequera, ESP 17.1
1.73 Theodor Duvert 01 Märsta Uddevalla 5.3
1.72 Albin Wägmark 01 Spårvägen Sätra 10.1
1.72 Marcus Führ 01 Örebro Örebro 12.3
1.70 Emil Stenlund 01 KA2 Karlskrona 12.12
1.70 Henrik Renz 01 Norrköping Norrköping 6.1
1.69 Rasmus Nygren 01 Växjö Göteborg 6.12
1.68 Caleb Conable 01 Malmö Malmö 5.12

Stav

4.10 Carl af Forselles 01 Hellas Växjö 23.1
3.57 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Uddevalla 6.3
3.56 Erik Hanell 01 Stocksäter Örebro 13.3
3.52 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg 27.2
3.45 Henrik Renz 01 Norrköping Norrköping 27.4
3.35 Karl Johansson 01 Stocksäter Örebro 26.2
3.34 Oliver Edman Chrantz 01 Örgryte Göteborg 12.3
3.26 Noah Ander 01 Bromma Västerås 16.4
3.20 Oscar Glas 01 Bromma Norrköping 6.1
3.05 Aaro Ylimaula 01 Haparanda Luleå 30.1
3.04 Melvin Wahlström 01 Motala Uddevalla 6.3
2.94 Arvid Askensjö 01 Lidingö Göteborg 12.3
2.94 Theodor Duvert 01 Märsta Sätra 9.1
2.90 Otto Nilsson 01 IK Sisu Göteborg 5.12
2.90 Nils Jensen 01 Sävedalen Göteborg 7.2
2.84 Johannes Lilius 01 Huddinge Växjö 23.1
2.84 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Växjö 23.1
2.84 Marcus Hagerud 01 Spårvägen Sätra 9.1
2.76 Tobias Solberg 01 Hässelby Sätra 7.2
2.75 Ludwig Lindström 01 Bålsta Västerås 9.1

Längd

6.60 Oliwer Danielsson 01 Östersund Ås 31.1
6.26 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 14.2
6.21 Thomas Jones 01 Kyrkhult Uddevalla 6.3
6.20 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 9.1
6.18 Henrik Renz 01 Norrköping Uddevalla 5.3
6.15 Elias Sahlin 01 Lidingö Lidingö/B 7.2
6.11 Kiran Karlström 01 Hellas Antequera, ESP 27.2
6.10 Caleb Conable 01 Malmö Malmö 13.2
5.96 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 13.3
5.92 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Göteborg 7.2
5.91 Moi Wirunpan 01 Gefle Örebro 13.3
5.91 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg 9.1
5.90 Albin Wägmark 01 Spårvägen Sätra 9.1
5.84 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Uddevalla 5.3
5.83 Imran Lernebo 01 Spårvägen Huddinge 16.1
5.83 Andreas Ehn 01 Ymer Uddevalla 5.3
5.82 Oliver Ericsson 01 Alunda Uddevalla 6.3
5.81 Bimo Soenarso 01 Ystad Göteborg 22.11
5.80 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Eskilstuna 28.11
5.74 Mohammad Al Masri 01 Kville Uddevalla 5.3

Tresteg

13.39 Carl af Forselles 01 Hellas Växjö 23.1
13.39 Rasmus Hugosson 01 Örebro Uddevalla 6.3
13.02 Favour Chidison 01 Ullevi Växjö 23.1
12.82 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 23.1
12.31 Caleb Conable 01 Malmö Uddevalla 6.3
12.13 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Göteborg 28.2
11.91 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Uddevalla 6.3
11.84 Theodor Duvert 01 Märsta Västerås 31.1
11.81 Oscar Glas 01 Bromma Västerås 24.1
11.64 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Malmö 30.1
11.53 Lukas Olsson 01 Upsala Uddevalla 6.3
11.48 Kalle Wållgren 01 Lerum Växjö 23.1
11.40 Mohammad Al Masri 01 Kville Göteborg 6.2
11.39 Philip Ryding 01 Kville Göteborg 28.2
11.21 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Eskilstuna 24.2
11.20 Christian Pool Wiklund 01 Falköpings FIK Uddevalla 6.3
11.18 Oliver Karlsson 01 Örgryte Göteborg 6.12
11.11 Moi Wirunpan 01 Gefle Bollnäs 3.1
11.06 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Sätra 13.2
11.03 Filip Lindh 01 Växjö Uddevalla 6.3

Kula/4.0

16.11 Erik Bengtsson 01 Malmö Uddevalla 5.3
14.79 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Uddevalla 5.3
14.38 Victor Wisén 01 Upsala Uddevalla 5.3
13.40 Emil Stenlund 01 KA2 Malmö 14.2
13.17 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg 20.12
13.05 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Eskilstuna 6.2
12.90 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Eskilstuna 6.1
12.64 Arvid Östman 01 Sundsvall Bollnäs 21.11
12.38 Rasmus Nygren 01 Växjö Växjö 6.2
12.38 William Lanndalen 01 Ymer Göteborg 7.2
12.32 Hampus Helamb 01 Ullevi Göteborg 5.12
12.23 Johannes Lilius 01 Huddinge Nyköping 20.2
12.21 Johannes Olsson 01 Hälle Uddevalla 5.3
12.16 Emmanuel Bula 01 Hammarby Sätra 23.1
11.92 Carl af Forselles 01 Hellas Norrköping 6.1
11.86 Theodor Duvert 01 Märsta Göteborg 13.3
11.86 Pontus Hagman 01 Linköping Göteborg 5.12
11.77 Albin Wägmark 01 Spårvägen Eskilstuna 6.1
11.76 Oscar Glas 01 Bromma Sätra 13.12
11.67 Henrik Palmblad 01 Åhus Malmö 31.1

Vikt/9.08

17.58 William Lanndalen 01 Ymer Uddevalla 6.3
15.53 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Uddevalla 6.3
15.02 Erik Bengtsson 01 Malmö Malmö 2.3
15.01 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Nyköping 13.3
13.88 Johannes Lilius 01 Huddinge Sätra 12.2
11.85 Rasmus Hellberg 01 Piteå Sätra 12.2
11.83 Oskar Nummelin 01 Huddinge Uddevalla 6.3

Sjukamp/P15

4.589 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 10.1
4.216 Henrik Renz 01 Norrköping Göteborg 13.3
4.018 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Göteborg 13.3
3.841 Albin Wägmark 01 Spårvägen Sätra 10.1
3.642 Theodor Duvert 01 Märsta Göteborg 13.3
3.581 Andreas Ehn 01 Ymer Göteborg 13.3
3.547 Oscar Glas 01 Bromma Sätra 10.1
3.381 Philip Ryding 01 Kville Göteborg 13.3
3.309 Axel Svärdhagen 01 Falun Falun 10.1
3.292 Arvid Askensjö 01 Lidingö Göteborg 13.3

>