Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 JAN, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 20012 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.89 Emelie Rantzow 98 Ymer Hässleholm 5.8
11.91 Irene Ekelund 97 Malmö Hässleholm 5.8
12.01 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 15.7
12.18 Claudia Payton 98 IF Göta Hässleholm 5.8
12.25 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/S 11.6
12.25 Vanja Blomberg 98 Klippan Hässleholm 5.8
12.26 Hanna Hoff 97 Växjö Hässleholm 5.8
12.32 Emma Jansson 97 Falun Hässleholm 5.8
12.32 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Hässleholm 5.8
12.34 Alice Svantesson 97 Ullevi Karlstad 27.7
12.34 Linnea Frobe 98 Täby Hässleholm 5.8
12.46 Hedda Ringman 98 Tjalve Göteborg/U 2.7
12.50 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Stockholm/S 18.6
12.52 Lisa Warfvinge 98 Varberg Skara 6.6
12.53 Denise Eriksson 98 Ullevi Göteborg/S 11.6
12.53 Louise Liljeblad 97 Mölndal Hässleholm 5.8
12.60 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 10.9
12.66 Jenni Sandgren 98 Timrå Sundsvall 31.7
12.69 Linnea Tillman 98 Råby-Rekarne Hässleholm 5.8
12.72 Rebecka Svedberg 98 Linköping Motala 22.6
12.72 Marina Janhunen 98 Hammarby Skara 3.9
oklar/okänd vind
12.51 Denise Eriksson 98 Ullevi Stenungsund 14.5
medvind
11.84 Emelie Rantzow 98 Ymer Sollentuna 26.8
11.94 Claudia Payton 98 IF Göta Skara 19.6
12.18 Hanna Hoff 97 Växjö Ystad 24.7
12.40 Louise Liljeblad 97 Mölndal Skara 19.6
12.60 Linnea Tillman 98 Råby-Rekarne Gävle 16.7
12.67 Julia Söderberg 98 Sundsvall Gävle 16.7

200m

23.70 Irene Ekelund 97 Malmö Skara 19.6
24.07 Emelie Rantzow 98 Ymer Sollentuna 27.8
24.59 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Sollentuna 27.8
24.75 Emma Jansson 97 Falun Sollentuna 27.8
24.77 Vanja Blomberg 98 Klippan Hässleholm 6.8
24.87 Alice Svantesson 97 Ullevi Sollentuna 27.8
24.88 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 21.7
25.01 Ebba Svantesson 97 Ullevi Sollentuna 27.8
25.09 Linnea Frobe 98 Täby Sollentuna 28.6
25.17 Denise Eriksson 98 Ullevi Göteborg/U 3.7
25.29 Rebecka Svedberg 98 Linköping Göteborg/U 3.7
25.41 Minna Svärd 98 IF Göta Falun 10.9
25.41 Hedda Ringman 98 Tjalve Göteborg/U 3.7
25.43 Linnéa Tebelius 97 Lerum Jönköping 13.8
25.43 Moa Mattisson 98 Helsingborg Hässleholm 6.8
25.50 Sofia Hultgren 97 Täby Göteborg/U 3.7
25.51 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 3.7
25.57 Hanna Hoff 97 Växjö Västerås 30.7
25.66 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Stockholm/S 19.6
25.76 Lovisa Linde 98 Täby Västerås 30.7
medvind
24.40 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 16.7
24.68 Alice Svantesson 97 Ullevi Skara 19.6
25.33 Moa Mattisson 98 Helsingborg Helsingborg 9.7

400m

55.23 Ebba Svantesson 97 Ullevi Sollentuna 27.8
55.95 Alice Svantesson 97 Ullevi Sollentuna 27.8
56.39 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/U 2.7
56.53 Linnéa Tebelius 97 Lerum Göteborg/U 2.7
56.78 Anna Engelin 98 Östersund Göteborg/U 2.7
56.78 Sofia Hultgren 97 Täby Göteborg/U 2.7
57.05 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 15.7
57.51 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 15.7
57.78 Moa Mattisson 98 Helsingborg Helsingborg 10.7
57.81 Patricia Striner 97 Malmö Helsingborg 10.7
57.90 Rebecka Svedberg 98 Linköping Göteborg/U 2.7
58.29 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Lerum 22.6
58.76 Karin Ytterberg 97 Ymer Göteborg/S 12.6
58.94 Malin Persson 97 Bollnäs Bollnäs 9.7
59.12 Isabella Andersson 97 Tureberg Sollentuna 3.6
59.41 Tove Olsson 98 Tumba Göteborg/U 2.7
59.82 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Norrköping 13.7
59.98 Emelie Öberg 97 Linköping Göteborg/U 2.7
60.57 Isa Teglund 98 Udd Hässleholm 5.8
60.66 Judith Wagersten 98 Falkenberg Jönköping 13.8

800m

2:10.51 Astrid Rosvall 97 Hässelby Göteborg/U 3.7
2:11.15 Patricia Striner 97 Malmö Göteborg/U 3.7
2:11.46 Isabella Andersson 97 Tureberg Sollentuna 27.8
2:14.14 Sara Christiansson 97 Trollhättan FIK Göteborg/U 3.7
2:14.49 Elin Brink 97 Mölndal Hässleholm 7.8
2:14.99 Olivia Weslien 97 IF Göta Göteborg/U 1.7
2:15.96 Alice Svantesson 97 Ullevi Norrköping 13.7
2:16.15 Malin Persson 97 Bollnäs Hässleholm 7.8
2:16.38 Lovisa Linde 98 Täby Falun 11.9
2:17.69 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 22.7
2:17.88 Anna Engelin 98 Östersund Stockholm/S 19.6
2:18.98 Hanna Bergström 97 Huddinge Stockholm/S 19.6
2:19.94 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 22.7
2:20.42 Thea Boström 98 Tjalve Motala 22.6
2:21.00 Alexandra Brackman 97 Rigor Lerum 22.6
2:21.41 Olivia Kempi 98 Helsingborg Göteborg/U 1.7
2:21.42 Vera Gerendas 97 Hammarby Sollentuna 28.6
2:21.77 Ida Tryggveson 97 Bålsta Stockholm/S 19.6
2:22.06 Lisa Svensson 97 Linköping Linköping 14.5
2:22.27 Emma Gustafsson 97 Hässelby Huddinge 21.5

1500m

4:28.20 Sara Christiansson 97 Sävedalen Jessheim, NOR 2.6
4:30.89 Isabella Andersson 97 Tureberg Göteborg/S 8.6
4:38.79 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg/S 8.6
4:40.87 Astrid Rosvall 97 Hässelby Karlstad 27.7
4:41.31 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 27.7
4:42.54 Alexandra Brackmann 97 Rigor Göteborg/U 2.7
4:48.16 Patricia Striner 97 Malmö Sollentuna 5.6
4:49.26 Hanna Bergström 97 Huddinge Sollentuna 27.8
4:51.79 Vera Gerendas 97 Hammarby Göteborg/U 2.7
4:53.24 Alice Greberg 98 Mölndal Göteborg/U 2.7
4:54.13 Sofia Johansson 98 Tranås Jönköping 1.6
4:55.24 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Växjö 23.8
4:56.00 Lisa Svensson 97 Linköping Linköping 14.5
4:57.89 Ida Tryggveson 97 Bålsta Falun 21.8
4:59.82 Freya Orban 97 Lund Hässleholm 6.8
5:02.67 Alva Engdahl 98 Trollhättan FIK Helsingborg 9.7
5:02.92 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg/S 8.6
5:03.34 Ebba Simensen 97 Brännan Göteborg/U 2.7
5:04.08 Klara Henriksson 97 Hässelby Gävle 17.7
5:04.17 Nelly Höglund 98 Kvarnsveden Karlstad 27.7

3000m

10:16.19 Alice Greberg 98 Mölndal Sollentuna 3.6
10:19.09 Thea Boström 98 Tjalve Hafnarfjördur. ISL 13.8
10:25.60 Sara Christiansson 97 Sävedalen Hafnarfjördur. ISL 13.8
10:44.86 Klara Henriksson 97 Hässelby Göteborg/U 1.7
10:50.20 Freya Orban 97 Lund Ystad 24.7
10:51.33 Ellen Persson 97 Högby Hässleholm 7.8
10:52.17 Hanna Bergström 97 Huddinge Hässleholm 7.8
10:53.34 Ebba Simensen 97 Brännan Göteborg/U 1.7
11:02.49 Ida Tryggveson 97 Bålsta Stockholm/S 16.8
11:06.22 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Hässleholm 7.8
11:06.59 Nelly Höglund 98 Kvarnsveden Göteborg/U 1.7
11:10.99 Alva Engdahl 98 Trollhättan FIK Hässleholm 7.8
11:11.40 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg/S 12.6
11:12.82 Julia Arvidsson 98 Växjö Högby 17.7
11:31.47 Filippa Ramberg 97 Hammarby Stockholm/S 16.8
11:34.88 Aleksandra Gustavsson 97 Lidköping Göteborg/S 12.6
11:42.77 *Winta Mekonen 97 Hammarby Hässleholm 7.8
11:48.07 Helena Thim 98 Upsala Sollentuna 3.6

2000m hinder/76.2

7:31.14 Alice Greberg 98 Mölndal Hässleholm 5.8
7:35.79 Lisa Svensson 97 Linköping Hässleholm 5.8
7:43.16 Julia Arvidsson 98 Växjö Hässleholm 5.8

100m häck/84.0

13.97 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 21.7
14.11 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 9.6
14.34 Linnea Frobe 98 Täby Sollentuna 3.6
14.38 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Hässleholm 7.8
14.62 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 21.7
14.66 Amanda Holmberg 98 Lidköping Lidköping 18.6
14.76 Minna Svärd 98 IF Göta Falun 10.9
14.78 Lovisa Linde 98 Täby Sollentuna 3.6
14.84 Tove Olsson 98 Tumba Hässleholm 7.8
14.91 Lisa Piscator 97 IF Göta Hässleholm 7.8
14.97 Madeleine Dalberg 97 Piteå Hässleholm 7.8
15.00 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Jönköping 13.8
15.08 Mathilda Eriksson 98 Tumba Hässleholm 7.8
15.17 Jenni Sandgren 98 Timrå Hässleholm 7.8
15.21 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 3.7
15.22 Filippa Fernström 98 Malmö Ystad 24.7
15.26 Karin Ytterberg 97 Ymer Helsingborg 9.7
15.29 Beatrice Lantz 97 Växjö Helsingborg 9.7
15.44 Linnea Rosman 97 Istrum Mölndal 23.7
15.46 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Kalmar 5.6
medvind
15.20 Linnea Rosman 97 Istrum Arvika 30.7
15.38 Maria Södergren 98 Täby Stockholm/S 19.6
15.39 Helena Kolte 98 Täby Stockholm/S 19.6

400m häck/76.2

58.67 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 1.7
60.84 Minna Svärd 98 IF Göta Hässleholm 7.8
61.65 Lovisa Linde 98 Täby Sollentuna 28.8
62.61 Karin Ytterberg 97 Ymer Jönköping 5.6
62.62 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Kungälv 26.6
62.63 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 1.7
63.01 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Borås 4.6
63.72 Tove Olsson 98 Tumba Västerås 31.7
63.97 Linnea Rosman 97 Istrum Hässleholm 7.8
64.37 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Kungälv 26.6
64.71 Emelie Öberg 97 Linköping Gävle 17.7
64.83 Marina Janhunen 98 Hammarby Hässleholm 6.8
64.90 Helena Kolte 98 Täby Sollentuna 27.8
65.10 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Huddinge 20.5
65.54 Ellen Eklund 98 Piteå Hässleholm 6.8
66.32 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Motala 22.6
68.92 Hanna Kapell 98 Hammarby Västerås 31.7
69.45 Frida Hansson 97 Stenungsund Lidköping 18.6

Höjd

1.83 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 21.7
1.80 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 21.7
1.80 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Mölndal 23.7
1.71 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Huddinge 11.6
1.69 Lovisa Linde 98 Täby Falun 10.9
1.69 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Halmstad 19.6
1.68 Louise Ekman 97 Gefle Hässleholm 5.8
1.68 Louise Estberg 98 Mölndal Hässleholm 5.8
1.67 Amanda Engman 97 Upsala Göteborg/U 1.7
1.67 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Gävle 17.7
1.66 Beatrice Lantz 97 Växjö Hässleholm 29.5
1.65 Linnea Berg 98 Lund Helsingborg 10.7
1.63 Helena Kolte 98 Täby Falun 10.9
1.61 Lisa Piscator 97 IF Göta Kil 4.6
1.60 Ida Nilsson 98 Hovslätt Habo 21.8
1.57 Elina Lanndalen 97 Ymer Göteborg/U 1.7
1.57 Julia Petersson 98 Ullevi Göteborg/U 1.7
1.57 Maria Södergren 98 Täby Falun 10.9
1.56 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Helsingborg 10.7
1.56 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Kil 4.6

Stav

4.15 Klara Mattsson 97 Orient Bydgoszcz, POL 19.7
4.10 Elienor Werner 98 Hässelby Oordegem, BEL 28.5
3.80 Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad 27.7
3.73 Ellen Olsson 97 Wärnamo Värnamo 29.5
3.47 Erica Edström 97 Kristinehamn Hässleholm 5.8
3.45 Alexia Lillhav 98 Växjö Göteborg/U 1.7
3.43 Frida Jonsson 98 Östersund Göteborg/U 3.7
3.34 Elin Domberg 98 Örebro Hässleholm 5.8
3.03 Vilma Styrman 98 Haparanda Luleå 28.5
3.03 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo Värnamo 29.5
2.61 Emma Bevegård 98 Bromma Huddinge 20.5
2.60 Louise Kvarforth 98 Västerås Enskede 14.5
2.33 Sara Rolén 98 Bromma Stockholm/S 16.8
2.23 Astrid Saedén 98 Bromma Stockholm/S 16.8
2.21 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Kristinehamn 20.7

Längd

6.29 Kaiza Karlén 98 Arvika Bydgoszcz, POL 21.7
6.09 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
6.09 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 22.7
5.92 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/U 2.7
5.88 Madeleine Dalberg 97 Piteå Göteborg/U 2.7
5.85 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg/S 9.6
5.81 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 22.7
5.75 Jenny Lestander 98 Linköping Göteborg/U 2.7
5.60 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 10.9
5.60 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 28.5
5.52 Sophia Hofer 98 Malmö Göteborg/U 2.7
5.48 Beatrice Lantz 97 Växjö Falun 11.9
5.45 Emma Jansson 97 Falun Falun 21.8
5.44 Sofie Persson 98 Hässelby Huddinge 21.5
5.43 Malin Olsson 97 Malmö Hässleholm 6.8
5.42 Linnea Rosman 97 Istrum Hässleholm 6.8
5.40 Linnéa Tillman 98 Råby-Rekarne Gävle 16.7
5.39 Lovisa Linde 98 Täby Huddinge 12.6
5.39 Anna Lennman 98 Katrineholm Falun 28.6
5.37 Emelie Hammarström 98 Upsala Torremolinos, ESP 25.5
medvind
6.36 Kaiza Karlén 98 Arvika Hässleholm 6.8
6.23 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
5.86 Jenny Lestander 98 Linköping Göteborg/U 2.7
5.68 Emelie Hammarström 98 Upsala Torremolinos, ESP 25.5
5.62 Linnea Rosman 97 Istrum Hässleholm 5.8
5.52 Linnéa Tillman 98 Råby-Rekarne Gävle 22.5

Tresteg

12.84 Fanny Ernestam 98 Örebro Sollentuna 26.8
12.58 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Hafnarfjördur. ISL 13.8
12.35 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Habo 21.8
12.16 Jenny Lestander 98 Linköping Hässleholm 7.8
11.99 Beatrice Lantz 97 Växjö Hässleholm 7.8
11.84 Hanna Hoff 97 Växjö Hässleholm 7.8
11.71 Sara Sjögren 98 Stenungsund Helsingborg 9.7
11.61 Klara Pedersen 97 Upsala Hässleholm 7.8
11.42 Kristin Olofsson Hoffman 97 Lerum Hässleholm 7.8
11.27 Lisa Olsson 97 Hellas Hässleholm 7.8
11.26 Johanna Dyremark 97 Tumba Gävle 22.5
11.25 Claudia Spanier 98 Upsala Hässleholm 7.8
11.15 Nosimo Sjögren 97 Ullevi Hässleholm 7.8
11.10 Judith Wagersten 98 Falkenberg Jönköping 13.8
10.90 Stina Westin 98 Östersund Stockholm/S 19.6
10.86 Hanna Orzechowski 98 Spårvägen Hässleholm 7.8
10.84 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Mölndal 23.7
10.78 Lina Näslund 98 Östersund Stockholm/S 19.6
10.72 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Kristinehamn 20.7
10.70 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Jönköping 13.8
medvind
12.73 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Hafnarfjördur. ISL 13.8
11.55 Johanna Dyremark 97 Tumba Gävle 22.5
11.24 Judith Wagersten 98 Falkenberg Jönköping 13.8
10.90 Hanna Orzechowski 98 Spårvägen Hässleholm 7.8
10.82 Lina Näslund 98 Östersund Östersund 26.6

Kula/4.0

14.68 Agnes Larsson 97 IF Göta Norrköping 3.7
14.34 Amanda Malmehed 98 Linköping Hafnarfjördur. ISL 14.8
14.07 Bianca Salming 98 Täby Falun 10.9
13.86 Beatrice Lantz 97 Växjö Falun 10.9
13.85 Emma Harrysson 97 Hälle Stockholm/Rå 15.6
13.05 Mathilda Eriksson 98 Tumba Gävle 22.5
12.99 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 29.7
12.59 Nina Björkman 98 Västerås Hässelby 16.8
12.25 Lovisa Linde 98 Täby Huddinge 21.5
12.08 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Huddinge 11.6
12.06 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Tornio, FIN 14.8
11.87 Anna Karlsson 98 Motala Linköping 1.10
11.71 Jessica Mattsson 98 Tierp Växjö/A 6.9
11.46 Emma Thor 97 Tureberg Blacksburg, VA 19.10
11.38 Felicia Lindberg 97 Hammarby Sätra 7.5
11.34 Jennifer Rudberg 98 Ymer Trollhättan 21.8
11.33 Emilia Stenström 97 Huddinge Falun 10.9
11.33 Helena Kolte 98 Täby Täby 3.9
11.25 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 14.5
11.16 Frida Bååth 97 Timrå Umeå 17.9

Diskus/1.0

50.93 Anna Karlsson 98 Motala Linköping 1.10
47.69 Mathilda Eriksson 98 Tumba Södertälje 6.6
43.76 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Uppsala 14.8
43.67 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Östersund 29.5
42.98 Vanessa Kamga 98 Upsala Hässleholm 6.8
40.82 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 6.7
40.00 Nina Björkman 98 Västerås Hässleholm 6.8
39.86 Amanda Nordin 97 Skellefteå Gävle 16.7
39.52 Jennifer Rudberg 98 Ymer Hässleholm 6.8
39.08 Emma Thor 97 Tureberg Blacksburg, VA 19.10
39.00 Amanda Engbe 97 Lund Hässleholm 28.5
36.46 Emma Harrysson 97 Hälle Uddevalla 14.6
35.86 Daniela Gherman 97 Åhus Åhus 19.7
35.10 Frida Bååth 97 Timrå Timrå 18.8
34.45 Emilia Muhr 97 Kalmar Högby 13.8
32.44 Jessica Mattsson 98 Tierp Västerås/Ap 23.6
32.30 Sabine Steen 97 Kristinehamn Kil 4.6
32.08 Emma Hultström 98 Hammarby Hässleholm 6.8
31.59 Elvira Nilsson 97 Varberg Varberg/H 27.9
30.40 Nora Jansson 98 Upsala Uppsala 25.6

Slägga/4.0

61.37 Frida Bååth 97 Timrå Umeå 18.5
61.33 Emma Thor 97 Tureberg Bydgoszcz, POL 21.7
61.09 Grete Ahlberg 98 Hammarby Göteborg/S-K 2.7
59.77 Linn Forssell 97 Motala Bålsta 28.5
55.17 Jessica Mattsson 98 Tierp Växjö/A 28.6
53.23 Michaela Norrbelius 97 Gefle Västerås/Ap 30.7
53.21 Sabine Steen 97 Kristinehamn Leiria, POR 5.3
53.15 Mathilda Björklund 97 Bålsta Sollentuna 3.6
51.10 Emily Berghäll 98 Hammarby Arvika 31.7
50.12 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala 25.6
49.74 Daniela Gherman 97 Åhus Lund 26.8
48.76 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Falun 11.5
47.35 Anna Karlsson 98 Motala Linköping 1.10
45.54 Nina Björkman 98 Västerås Västerås/Ap 31.12
43.83 Ebba Karlsson 97 Huddinge Huddinge/J 10.8
43.79 Josefine Larsson 98 Glanshammar Gävle 15.7
43.65 Helena Åhlén 97 Bore Falun 21.5
42.90 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Marieby 15.6
42.54 Mathilda Eriksson 98 Tumba Tumba 5.10
40.85 Elin Edgren 97 Bore Arvika 31.7

Spjut/600

50.11 Carolin Näslund 98 Bore Sollentuna 28.8
47.98 Linn Peura 97 Råby-Rekarne Bottnaryd 18.6
45.26 Beatrice Lantz 97 Växjö Hässleholm 7.8
44.39 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 22.7
43.31 Maja Gustavsson 98 Västerås Stockholm/S 18.6
42.41 Louise Cronstedt 97 Malmö Leksand 23.7
40.66 Louise Liljeblad 97 Mölndal Västerås 31.7
39.86 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 31.7
39.62 Lovisa Linde 98 Täby Enskede 14.5
39.47 Lovisa Östervall 97 Tumba Södertälje 6.6
38.60 Felicia Lindberg 97 Hammarby Stockholm/S 16.8
38.14 Elin Vertetics 98 Högby Kalmar 5.6
38.13 Elin Ånger 98 Söderhamn Falun 11.5
37.77 Mathilda Eriksson 98 Tumba Gävle 22.5
36.53 Charlott Danko 97 Hanviken Täby 4.9
35.47 Lina Mickelat 98 KA2 Skruv 21.5
35.14 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Krokom 3.9
34.58 Jessica Mattsson 98 Tierp Växjö/A 6.9
33.70 Emelie Hammarström 98 Upsala Uppsala 1.5
33.68 Mathilda Rydin 97 Sävedalen Göteborg/S 12.6

Sjukamp/K

5.840 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 22.7
5.723 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 22.7
5.319 Lovisa Linde 98 Täby Falun 11.9
5.010 Beatrice Lantz 97 Växjö Falun 11.9
4.585 Helena Kolte 98 Täby Falun 11.9
4.575 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Falun 11.9
4.073 Lisa Piscator 97 IF Göta Sätra 15.5
3.970 Emilia Stenström 97 Huddinge Falun 11.9
3.921 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 15.5
3.898 Maria Södergren 98 Täby Falun 11.9
3.803 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Huddinge 12.6
3.383 Moa Hansson 98 IF Göta Falun 11.9
3.358 Minna Svärd 98 IF Göta Falun 11.9

>