Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K22 ute 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 5 NOV, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 20012 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.48 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Sollentuna 26.8
11.93 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 27.7
11.96 Sara Söderberg 94 Tjalve Hässleholm 5.8
11.97 Sandra Törnros 95 Gefle Hässleholm 5.8
12.01 Karolina Nikamo 95 Upsala Hässleholm 5.8
12.14 Evelina Nilsson 94 IFK Umeå Skara 6.6
12.17 Josefin Palm 94 Gefle Sundsvall 31.7
12.20 Yasmin Jelassi 96 Hammarby Big Rapids, MI 5.5
12.26 Lisa Lilja 96 Malmö Göteborg/U 2.7
12.28 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Lerum 22.6
12.38 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Rock Island, IL 19.5
12.39 Malin Ramnewall 94 Falkenberg Helsingborg 10.7
12.43 Sofia Andersson 94 Upsala Bollnäs 9.7
12.45 Rebecca Larsson 94 Hässelby Hässleholm 5.8
12.46 Amanda Odesjö 94 Alingsås Sacramento, CA 19.3
12.46 Klara Helander 95 Upsala Skara 6.6
12.47 Moa Ullgren 96 Tjalve Hässleholm 5.8
12.51 Felicia Ascard 96 Lund Hässleholm 5.8
12.57 Farydah Inoussa 94 Hässelby New Orleans, LA 4.3
12.65 Aina Griksaite 94 Spårvägen Västerås 31.7
medvind
11.80 Emilia Kjellberg 96 Sunne Skara 19.6
11.93 Sara Söderberg 94 Tjalve Sollentuna 26.8
11.96 Sandra Törnros 95 Gefle Sollentuna 26.8
12.05 Lisa Lilja 96 Malmö Skara 19.6
12.17 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Rock Island, IL 6.5
12.26 Amanda Odesjö 94 Alingsås Azusa, CA 28.4
12.34 Rebecca Larsson 94 Hässelby Huddinge 10.8
12.52 Aina Griksaite 94 Spårvägen Huddinge 10.8
12.65 Malin Roth 95 Ullevi Skara 19.6

200m

24.52 Lisa Lilja 96 Malmö Sollentuna 27.8
24.55 Sara Söderberg 94 Tjalve Leppävaara, FIN 21.8
24.61 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Rock Island, IL 7.5
24.70 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg/S 16.8
24.83 Caroline Kihlblom 94 Tureberg Göteborg/U 3.7
24.88 Sofia Johnsson 94 Hässelby Leppävaara, FIN 21.8
25.10 Ida Jansson 95 Upsala Skara 6.6
25.22 Klara Helander 95 Upsala Sollentuna 28.6
25.38 Felicia Ascard 96 Lund Göteborg/U 3.7
25.43 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Skara 6.6
25.44 Evelina Nilsson 94 IFK Umeå Umeå 21.6
25.44 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 6.5
25.51 Rebecca Larsson 94 Hässelby Hässleholm 6.8
25.59 Emilia Kjellberg 96 Sunne Hässleholm 7.8
25.70 Moa Ullgren 96 Tjalve Norrköping 14.8
25.99 Malin Skogström 95 Hässelby Huddinge 22.5
26.02 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Nadderud, NOR 10.6
26.05 Jonna Lindéen 96 Kalmar Göteborg/U 3.7
26.15 Malin Ramnewall 94 Falkenberg Jönköping 13.8
26.19 Amanda Odesjö 94 Alingsås San Francisco, CA 2.4
medvind
24.74 Farydah Inoussa 94 Hässelby Austin, TX 30.3
25.19 Emilia Kjellberg 96 Sunne Hässleholm 6.8
25.22 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Skara 19.6
25.51 Malin Skogström 95 Hässelby Gävle 16.7
25.58 Jonna Lindéen 96 Kalmar Högby 13.8

400m

56.32 Klara Helander 95 Upsala Leppävaara, FIN 20.8
56.80 Ida Jansson 95 Upsala Uppsala 11.6
57.08 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Lerum 22.6
58.19 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Nadderud, NOR 12.6
58.22 Alexandra Everett 96 Malmö Leppävaara, FIN 20.8
58.37 Caroline Kihlblom 94 Tureberg Sollentuna 3.6
58.42 Greta Graziani 94 Täby Pavia, ITA 7.5
59.19 Ida Ekroth 96 Upsala Hässleholm 6.8
59.46 Frida Wallström 95 IFK Umeå Skellefteå 31.7
60.17 Frida Grindheim 96 Malmö Göteborg/U 2.7
60.22 Linnea Ivarsson 94 Lerum Lerum 22.6
60.23 Daniela Karlsson 96 Atleticum Halmstad 18.6
60.43 Elin Axelsson 94 Trollhättan FIK Kalmar 5.6
60.54 My Nygren 96 Upsala Göteborg/U 2.7
61.03 Elvira Erixon 96 Mölndal Gävle 17.7
61.07 My Sänneskog 96 Helsingborg Göteborg/U 2.7
61.29 Emelie Svensson 95 Mora Bollnäs 9.7
61.89 Signe Hedin 95 Ymer Jönköping 13.8
61.98 Josefine Havdelin 95 Lidingö Lidingö 22.6
62.35 Viktoria Voskressenskai 96 Ärla Gävle 17.7

800m

2:09.42 Linn Söderholm 96 Sävedalen Leppävaara, FIN 21.8
2:12.22 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Sollentuna 28.8
2:13.74 Alice Petersson 95 Kalmar Hässleholm 7.8
2:14.00 Josefine Malmborg 94 Täby Jacksonville, FL 25.3
2:15.61 Greta Graziani 94 Täby Pavia, ITA 8.5
2:15.88 Frida Wallström 95 IFK Umeå Sollentuna 27.8
2:18.1m Carolina Johnson 96 Linköping Eagle Rock, CA 7.5
2:18.83 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/U 3.7
2:19.37 Sophia Geirup 94 Ullevi Hässleholm 6.8
2:19.72 Jill Höstman 96 Ullevi Göteborg/U 3.7
2:19.94 My Nygren 96 Upsala Gävle 16.7
2:20.02 My Sänneskog 96 Helsingborg Göteborg/U 3.7
2:21.27 Emelie Svensson 95 Mora Leksand 23.7
2:24.15 Ester Torstensson 96 Trollhättan FIK Kalmar 5.6
2:27.24 Malin Skogström 95 Hässelby Huddinge 12.6
2:27.54 Frida Johansson 95 IF Göta Falun 11.9

1500m

4:08.91 Sarah Lahti 95 Hässelby Oordegem, BEL 28.5
4:21.78 Carolina Johnson 96 Linköping Eagle Rock, CA 7.5
4:24.47 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sollentuna 28.6
4:28.28 Maria Larsson 94 Örgryte Göteborg/U 2.7
4:35.76 Agnes Sjöström 94 Hässelby Waco, TX 23.4
4:35.89 Josefine Malmborg 94 Täby Jacksonville, FL 25.3
4:36.94 Malin Jonsson 96 Sävedalen Göteborg/S 8.6
4:38.10 Alice Petersson 95 Kalmar Karlstad 27.7
4:38.51 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/S 8.6
4:45.28 Moa Rothman 96 Västerås Azusa, CA 15.4
4:46.37 Frida Wallström 95 IFK Umeå Göteborg/U 2.7
4:48.24 Jill Höstman 96 Ullevi Karlstad 27.7
4:50.86 Ester Torstenson 96 Trollhättan FIK Karlstad 27.7
4:53.05 Kerstin Axelsson 96 Hakarpspojkarna Daytona Beach, FL 16.4
4:56.25 Alice Kristiansen 94 Sävedalen Göteborg/S 13.8
5:06.77 Nicole Sörensen 96 Falun Uppsala 11.6
5:11.52 Cornelia Hendberg 96 Ymer Halmstad 18.6
5:20.18 Maja Bakken 96 Hässelby Västerås 31.7
5:25.40 Stina Nero 95 Mullsjö SOK Skövde 13.9

3000m

8:50.9m Sarah Lahti 95 Hässelby Utrecht, NED 24.6
9:53.30 Maria Larsson 94 Örgryte Sollentuna 28.8
9:59.31 Agnes Sjöström 94 Hässelby Fort Worth, TX 18.3
10:15.24 Alice Petersson 95 Kalmar Sollentuna 3.6
10:20.85 Kerstin Axelsson 96 Hakarpspojkarna Göteborg/S 12.6
10:21.28 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/S 12.6
10:30.56 Josefine Malmborg 94 Täby Tampa, FL 12.3
10:32.90 Jill Höstman 96 Ullevi Göteborg/U 1.7
11:03.8m Ida Svensson 94 Trångsviken Krokom 16.8
11:45.21 Maja Bakken 96 Hässelby Göteborg/U 1.7

5000m

15:10.76 Sarah Lahti 95 Hässelby Hengelo, NED 22.5
16:18.15 Maria Larsson 94 Örgryte Tampere, FIN 4.9
16:32.43 Isabelle Brauer 96 Hässelby San Francisco, CA 14.5
16:59.02 Agnes Sjöström 94 Hässelby Norwalk, CA 15.4
17:42.02 Alice Petersson 95 Kalmar Leppävaara, FIN 21.8
17:58.93 Amélie Svensson 96 Sävedalen Königsbach-Stein, GER 16.4
18:12.35 Kerstin Axelsson 96 Hakarpspojkarna Hässleholm 5.8
18:27.77 Josefine Malmborg 94 Täby Jönköping 22.6
18:32.55 Ida Svensson 94 Trångsviken Krokom 16.8
18:34.93 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Hässleholm 5.8
18:54.16 Jill Höstman 96 Ullevi Kungälv 26.6
19:24.79 Lisa Hedbäck 96 Högby Högby 17.7

2000m hinder/76.2

7:16.93 Linn Söderholm 96 Sävedalen Hässleholm 7.8
7:37.86 Josefine Malmborg 94 Täby Hässleholm 7.8
7:59.05 Cornelia Hendberg 96 Ymer Hässleholm 7.8

100m häck/84.0

13.73 Sofia Mossberg 95 Falun Hässleholm 7.8
13.75 Malin Skogström 95 Hässelby Leppävaara, FIN 21.8
13.90 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Mölndal 23.7
14.05 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Göteborg/S 9.6
14.22 Sofia Johnsson 94 Hässelby Stockholm/S 16.8
14.31 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Helsingborg 9.7
14.36 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 6.5
14.60 Elin Lindeblad 95 Kalmar Sollentuna 27.8
14.69 Daniela Karlsson 96 Atleticum Skara 6.6
14.76 Ellinor Persson 96 Täby Lawrenceville, NJ 7.5
14.85 Jonna Lindeen 96 Kalmar Hässleholm 7.8
15.09 Amanda Öberg 96 Ymer Göteborg/U 3.7
15.10 Emma Stenlöf 96 Västerås Enskede 14.5
15.11 Josefine Sandelius 94 Hammarby Hässleholm 7.8
15.12 Frida Johansson 95 IF Göta Falun 10.9
15.37 Rakel Rosshagen 95 Hässelby San Diego, CA 24.3
15.46 Sara Söderberg 94 Tjalve Falun 10.9
15.51 Moa Ullgren 96 Tjalve Göteborg/U 3.7
15.53 Stina Hedwall 96 Växjö Linköping 14.5
16.39 Josefine Havdelin 95 Lidingö Enskede 14.5
medvind
13.83 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Skara 19.6
14.16 Farydah Inoussa 94 Hässelby Austin, TX 30.3
15.04 Amanda Öberg 96 Ymer Skara 19.6
15.07 Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad 13.8
15.13 Moa Ullgren 96 Tjalve Sollentuna 3.6

400m häck/76.2

58.50 Sofia Johnsson 94 Hässelby Tampere, FIN 4.9
58.94 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Tampere, FIN 4.9
59.33 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Tampere, FIN 4.9
64.25 Emma Larsson 94 Västerås Sollentuna 27.8
64.52 Ida Ekroth 96 Upsala Göteborg/U 1.7
65.08 Daniela Karlsson 96 Atleticum Gävle 16.7
65.38 Josefine Havdelin 95 Lidingö Huddinge 20.5
67.22 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Varberg 13.8

Höjd

1.83 Ellen Ekholm 96 Ullevi Mölndal 23.7
1.76 Linda Skantze 95 Lidingö Hässleholm 7.8
1.66 Frida Johansson 95 IF Göta Falun 10.9
1.66 Ylva Engdahl 96 Spårvägen Hässleholm 7.8
1.64 Emilia Kjellberg 96 Sunne Sunne 9.7
1.63 Malin Skogström 95 Hässelby Falun 10.9
1.63 Emma Stenlöf 96 Västerås Enskede 14.5
1.62 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 6.5
1.59 Elin Lindeblad 95 Kalmar Huddinge 11.6
1.58 Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 5.6
1.56 Rakel Rosshagen 95 Hässelby San Diego, CA 24.3
1.51 Sara Johansson 94 Lund Helsingborg 10.7

Stav

3.90 Hanna Jansson 95 Ullevi Leppävaara, FIN 20.8
3.83 Sara Cannmo 96 Örgryte Göteborg/U 1.7
3.72 Amanda Gabrielsson 96 Örgryte Hässleholm 6.8
3.60 Alissa Söderberg 94 Spårvägen El Paso, TX 26.3
3.56 Annika Jönsson 96 Helsingborg Hässleholm 6.8
3.51 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Kvarnsveden 4.8
3.45 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Nice, FRA 29.6
3.38 Alexandra Bartee 95 Gefle Enskede 14.5
3.32 Fanny Fransson Bergetoft 96 Örebro Mölndal 23.7
3.12 Frida Andersson 95 Hovslätt Mölndal 23.7

Längd

6.74 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Tampere, FIN 4.9
6.14 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Auburn, AL 9.4
6.08 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Göteborg/U 2.7
6.07 Sandra Törnros 95 Gefle Umeå 21.6
5.96 Moa Ullgren 96 Tjalve Norrköping 11.6
5.95 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 27.7
5.91 Jonna Lindéen 96 Kalmar Göteborg/U 2.7
5.87 Farydah Inoussa 94 Hässelby Huddinge 12.6
5.84 Thilda Särnevång 96 Udd Göteborg/U 2.7
5.82 Ellinor Persson 96 Täby Princeton, NJ 16.4
5.80 Sara Söderberg 94 Tjalve Falun 11.9
5.74 Malin Skogström 95 Hässelby Huddinge 12.6
5.72 Rakel Rosshagen 95 Hässelby San Diego, CA 25.3
5.70 Emma Stenlöf 96 Västerås Hässleholm 6.8
5.61 Emilia Hammarström 96 Mölndal Jönköping 1.6
5.60 Elin Lindeblad 95 Kalmar Högby 17.7
5.59 Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad 13.8
5.56 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Helsingborg 10.7
5.56 *Aina Griksaite 94 Spårvägen Norrköping 13.7
5.56 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt River Forest, IL 23.4
medvind
6.17 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Auburn, AL 9.4
5.93 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 7.5

Tresteg

13.21 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Louisville, KY 23.4
12.48 Nellie Mårtensson 95 Malmö Hässleholm 7.8
12.34 Alice Eriksson 96 Lidingö Uppsala 12.6
12.18 Frida Johansson 95 IF Göta Hässleholm 7.8
12.07 Thilda Särnevång 96 Udd Hässleholm 7.8
12.04 Emma Stenlöf 96 Västerås Hässleholm 7.8
11.96 Sofia Nilsson 95 Gefle Gävle 22.5
11.88 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Lerum 22.6
11.84 Emilia Hammarström 96 Mölndal Sollentuna 3.6
11.81 Johanna Konséleus 95 Ullevi Hässleholm 7.8
11.75 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Los Angeles, CA 5.3
11.72 Hanna Gille 96 Sävedalen Mölndal 23.7
11.56 *Aina Griksaite 94 Spårvägen Hässleholm 7.8
11.50 Ellinor Persson 96 Täby Lawrenceville, NJ 8.5
11.49 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/U 3.7
11.24 Anna Holmin 95 Upsala Uppsala 12.6
11.23 Denise Sandell 94 Örebro Örebro 31.8
11.12 Sofia Andersson 94 Upsala Gävle 22.5
10.96 Elin Lindeblad 95 Kalmar Högby 13.8
10.94 Matilde Andersson 96 Upsala Göteborg/U 3.7
medvind
12.41 Thilda Särnevång 96 Udd Helsingborg 9.7
11.97 Sofia Nilsson 95 Gefle Gävle 22.5
11.92 Johanna Konséleus 95 Ullevi Hässleholm 7.8
11.35 Matilde Andersson 96 Upsala Uppsala 12.6
11.20 Sofia Andersson 94 Upsala Gävle 22.5
10.99 Johanna Pettersson 94 Örebro Karlstad 13.8

Kula/4.0

17.58 Fanny Roos 95 24Seven Växjö/Vt 13.8
15.54 Sara Lennman 96 Katrineholm Katrineholm 29.5
14.68 Maria Nilsson 95 Orient Stockholm/Rå 15.6
13.56 Julia Svärd Axelsson 96 Malmö Helsingborg 10.7
13.11 Emma Stenlöf 96 Västerås Hässleholm 6.8
12.14 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Claremont, CA 27.2
12.06 Linn Bergstrand 96 Ullevi Helsingborg 10.7
11.78 Frida Johansson 95 IF Göta Falun 10.9
11.52 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 11.6
11.29 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 6.5
11.27 Malin Skogström 95 Hässelby Sätra 14.5
11.13 Lydia Sundin 94 Mora Mora 3.9
10.74 Klara Helander 95 Upsala Uppsala 7.9
10.70 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Sollentuna/E 17.9
10.68 Jonna Nilsson 94 Contact Olofström 25.9
10.38 Sara Söderberg 94 Tjalve Falun 10.9
10.30 Elin Lindeblad 95 Kalmar Skruv 21.5
10.19 Rebecca Ekvall 94 Tranås Tranås 2.10
10.17 Sofi Flink 95 Västerås Karlstad/M 10.9
10.06 Kajsa Wennberg 96 Upsala Blacksburg, VA 19.10

Diskus/1.0

51.56 Emma Ljungberg 94 Nyköping Hässleholm 7.8
51.23 Fanny Roos 95 Atleticum Hässleholm 7.8
46.68 Lydia Sundin 94 Mora Hässleholm 7.8
43.12 Fanny Öhrn Selahn 95 Södertälje Södertälje 6.6
41.58 Linn Bergstrand 96 Ullevi Split, CRO 4.5
40.88 Klara Bladin 96 Hässelby Sollentuna 3.6
38.29 Alma Sundin 96 Mora Mora 26.6
36.95 Jessika Lowe 96 Helsingborg Helsingborg 12.6
35.88 Sara Lennman 96 Katrineholm Falun 11.5
35.84 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Västerås 30.7
35.20 Julia Svärd Axelsson 96 Malmö Hässleholm 28.5
34.95 Jonna Nilsson 94 Contact Olofström 25.9
34.70 Maria Nilsson 95 Orient Uddevalla 16.5
32.55 Sara Lundkvist 95 Växjö Hässleholm 7.8
32.40 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 23.7
31.19 Maria Johansson 96 Åhus Hässleholm 7.8
30.95 Maria Olsson 96 Järvsö Enskede 14.5
30.59 Linda Graeve 95 Timrå Timrå 18.8
30.39 Kajsa Wennberg 96 Upsala Uppsala 5.6
29.79 Amanda Gabrielsson 96 Örgryte Mölndal 27.9

Slägga/4.0

69.43 Marinda Petersson 95 Malmö Helsingborg 12.6
58.47 Alessandra Wall 95 Ullevi Loughborough, GBR 17.4
57.68 Linnea Jönsson 95 Upsala Clovis, CA 13.5
57.51 Kajsa Wennberg 96 Upsala Uppsala 4.7
57.39 Matilda Åström 95 Gefle Västerås/Ap 30.7
55.51 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Västerås/Ap 30.7
55.12 Frida Norlund 95 Skellefteå Skellefteå 27.8
55.09 Annika Larsson 96 Upsala Memphis, TN 30.4
54.30 Freja Liljedahl 94 Gefle Los Angeles, CA 18.3
52.90 Sara Lennman 96 Katrineholm Falun 15.5
52.76 Rebecka Hallerth 96 Hellas Hässleholm 6.8
52.35 Fanny Roos 95 24Seven Växjö/A 6.9
51.38 Maja Eklund 94 Atleticum Bottnaryd 19.6
49.84 Emma Ljungberg 94 Nyköping Tucson, AZ 30.4
49.49 Fanny Hjorth 95 Säter Norrköping 11.6
47.22 Josefin Nordgren 95 Orient Uddevalla 24.7
44.97 Anna-Clara Rydberg 94 IF Göta Borås/Rk 24.4
43.64 Caroline Wallin 94 Huddinge Sollentuna/E 16.6
43.58 Maria Nilsson 95 Orient Jönköping 5.6
40.01 Maria Johansson 96 Åhus Hässleholm 6.8

Spjut/600

59.16 Sofi Flink 95 Västerås Kuortane, FIN 25.6
43.60 Fanny Roos 95 24Seven Växjö/A 6.9
43.30 Amanda Gabrielsson 96 Örgryte Ljungby 5.6
42.90 Karolina Ander 96 Hässelby Hässleholm 5.8
42.59 Martina Borgler 94 IF Göta Karlstad/M 13.8
42.09 Sofie Hammar 95 Rigor Varberg 14.8
40.92 Maria Olsson 96 Gefle Leksand 23.7
39.98 Sofia Andersson 94 Upsala Uppsala 7.9
38.15 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Claremont, CA 27.2
37.35 Linnea Sieker 95 Falkenberg Habo 19.6
37.33 Ellinor Englundh 96 Säter Söderhamn 14.5
36.96 Klara Helander 95 Upsala Leksand 23.7
36.86 Malin Skogström 95 Hässelby Västerås 31.7
36.44 Mathilde Sjöstedt 94 Ullevi Hässleholm 5.8
36.32 Satu Tossavainen 95 Tjalve Sätra 28.8
35.40 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 31.7
35.39 Sara Söderberg 94 Tjalve Norrköping 23.8
34.44 Olivia Hultman 96 Träff Hässleholm 5.8
34.40 Farydah Inoussa 94 Hässelby Baton Rouge, LA 23.4
34.07 Rebecka Ekvall 94 Tranås Tranås 2.10

Sjukamp/K

5.177 Malin Skogström 95 Hässelby Huddinge 12.6
5.164 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 7.5
4.794 Sara Söderberg 94 Tjalve Falun 11.9
4.788 Frida Johansson 95 IF Göta Falun 11.9
4.766 Rakel Rosshagen 95 Hässelby San Diego, CA 25.3
3.835 Elin Lindeblad 95 Kalmar Huddinge 12.6

>