Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 ute 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 NOV, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 20012 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.46 Erik Hagberg 95 Upsala Oslo, NOR 24.6
10.60 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Lidingö 22.6
10.61 Emil von Barth 96 Ullevi Hässleholm 5.8
10.66 Desmond Rogo 96 Hammarby Sollentuna 26.8
10.79 Gustav Kjell 96 Tureberg Skara 6.6
10.80 Erik Nyberg 96 Hammarby Lidingö 23.7
10.80 Philip Nilsson 95 Lund Ystad 24.7
10.80 Erik Annerfalk 94 Mariestad Hässleholm 5.8
10.84 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 15.7
10.84 Amadou Sussoho 95 Huddinge Hässleholm 5.8
10.86 Nils Thornberg 94 Bollnäs Sollentuna 26.8
10.86 Jonathan Wulff 94 Hammarby Hässleholm 5.8
10.87 Adam Denguir 94 Ullevi Jönköping 22.6
10.88 Filip Sjövall 95 Lund Ystad 24.7
10.92 Viktor Elvung Nilsson 94 KA2 Karlskrona 11.6
10.98 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 28.5
10.98 Michael Luxemburg 94 Täby Sollentuna 28.6
11.00 Jean Christian Zirignon 95 Hammarby Enskede 14.5
11.00 Sebastian Kadestål 96 Öresund Ystad 24.7
11.01 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Skara 6.6
medvind
10.30 Erik Hagberg 95 Upsala Leppävaara, FIN 20.8
10.35 Emil von Barth 96 Ullevi Leppävaara, FIN 20.8
10.58 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Lidingö 22.6
10.64 Desmond Rogo 96 Hammarby Sollentuna 26.8
10.65 Adam Denguir 94 Ullevi Skara 19.6
10.72 Erik Annerfalk 94 Mariestad Skara 19.6
10.74 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 19.6
10.82 Nils Thornberg 94 Bollnäs Sollentuna 26.8
10.87 Erik Hermelin 96 Lidingö Västerås 31.7
10.88 Filip Sjövall 95 Lund Skara 19.6

200m

21.28 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Leppävaara, FIN 21.8
21.31 Emil von Barth 96 Ullevi Genève, SUI 11.6
21.49 Erik Annerfalk 94 Mariestad Sollentuna 27.8
21.66 Alexander Lundskog 96 Ullevi Skara 19.6
21.75 Johan Lilja 95 Sundsvall Sollentuna 27.8
21.84 Viktor Elvung Nilsson 94 KA2 Göteborg/U 3.7
21.85 Nils Thornberg 94 Bollnäs Sollentuna 27.8
21.89 Amadou Sussoho 95 Huddinge Hässleholm 7.8
21.95 Adam Denguir 94 Ullevi Jönköping 22.6
22.00 Dennis Forsman 95 Ullevi Hvidovre, DEN 12.6
22.12 Erik Martinsson 96 Gefle Hässleholm 7.8
22.21 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg/S 16.8
22.22 Victor Fingal 96 Ullevi Göteborg/S 16.8
22.23 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Skara 6.6
22.25 Erik Hermelin 96 Lidingö Sollentuna 27.8
22.26 Filip Sjövall 95 Lund Skara 19.6
22.32 Marcus Berggren 96 Spårvägen Skara 19.6
22.37 Oskar Greilert 95 Ullevi Lerum 22.6
22.48 Andreas Movin 96 Lidingö Skara 19.6
22.48 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sundsvall 31.6
medvind
21.10 Emil von Barth 96 Ullevi Skara 19.6
21.27 Isak Andersson 96 Upsala Gävle 16.7
21.51 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 16.7
21.82 Amadou Sussoho 95 Huddinge Hässleholm 6.8
21.95 Erik Hermelin 96 Lidingö Skara 3.9
22.03 Desmond Rogo 96 Hammarby Skara 3.9
22.12 Niklas Alsing 95 Östersund Gävle 16.7
22.17 Andreas Movin 96 Lidingö Skara 3.9
22.43 Erik Gedda 95 Mölndal Skara 19.6

400m

47.19 Erik Martinsson 96 Gefle Leppävaara, FIN 20.8
47.41 Dennis Forsman 95 Ullevi Sollentuna 27.8
48.32 Alexander Lundskog 96 Ullevi Lerum 22.6
48.40 Anton Sigurdsson 96 Malmö Genève, SUI 11.6
48.86 Andreas Movin 96 Lidingö Hässleholm 6.8
48.91 Edom Abreham 95 Hässelby Hässleholm 5.8
49.03 Erik Hermelin 96 Lidingö Hässleholm 5.8
49.09 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 28.6
49.13 Oskar Greilert 95 Ullevi Hässleholm 5.8
49.15 Martin Selin 95 Ullevi Sollentuna 26.8
49.33 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Sollentuna 3.6
49.68 Björn Seifert 96 Upsala Märsta 21.8
49.74 Benjamin Åberg 95 Hälle Hässleholm 5.8
49.82 Victor Fingal 96 Ullevi Hässleholm 5.8
49.86 Thomas Yemane 95 Hässelby Huddinge 21.5
49.88 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Göteborg/S 15.7
50.21 Adrian Mehic 94 Heleneholm København, DEN 20.8
50.28 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Sollentuna 3.6
50.44 Rasmus Elfgaard 94 Habo Rock Island, IL 6.5
50.63 Kevin Fankl 95 Ullevi Huddinge 11.6

800m

1:47.16 Kalle Berglund 96 Spårvägen Namur, BEL 25.5
1:47.90 Andreas Almgren 95 Tureberg Hengelo, NED 22.5
1:50.51 William Levay 96 Spårvägen Stockholm/S 16.6
1:50.90 Erik Martinsson 96 Gefle Hässleholm 7.8
1:51.33 Gustav Berlin 95 Akele Karlstad 27.7
1:51.41 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Ninove, BEL 23.7
1:51.45 Björn Seifert 96 Upsala Karlstad 27.7
1:53.17 Edom Abreham 95 Hässelby Karlstad 27.7
1:53.28 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Sollentuna 28.6
1:53.61 Anton Persson 96 Hässelby Sollentuna 27.8
1:53.86 Rasmus Bengtsson 95 Spårvägen Hässleholm 7.8
1:54.06 Martin Hammar 95 Tureberg Huddinge 21.5
1:54.68 Awet Mengsteab 95 Örgryte Göteborg/U 3.7
1:54.77 Christopher Nilsson 94 Ullevi Karlstad 27.7
1:55.10 Alexander Nilsson 95 Mölndal Orimattila, FIN 28.7
1:55.20 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg/S 13.8
1:55.24 *Soufian Elbouchti 96 Hovslätt Hässleholm 7.8
1:55.56 Benjamin Åberg 95 Hälle Karlstad 27.7
1:56.41 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Huddinge 10.8
1:56.70 Kevin Hermansson 95 Trollhättan FIK Göteborg/S 13.8

1500m

3:41.00 Kalle Berglund 96 Spårvägen Palo Alto, CA 1.5
3:41.52 William Levay 96 Spårvägen Sollentuna 28.6
3:49.09 Joel Durén 94 Hässelby Norwalk, CA 15.4
3:50.28 Joel Zackrisson 94 Ullevi Sollentuna 28.6
3:51.00 Vidar Johansson 96 Sävedalen Stockholm/S 18.8
3:51.84 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Sollentuna 28.6
3:52.42 Hampus Börjesson 94 Ullevi Stockholm/S 17.6
3:52.55 Awet Mengsteab 95 Örgryte Lerum 22.6
3:52.61 Alexander Nilsson 95 Mölndal Stockholm/S 17.6
3:54.43 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 5.6
3:54.46 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 5.6
3:56.18 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Houston, TX 26.3
3:57.06 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Jessheim, NOR 2.6
3:58.31 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Stockholm/S 18.8
3:59.79 Aleksej Pirgholizadeh 94 Eskilstuna Göteborg/U 2.7
4:01.01 Rasmus Bengtsson 95 Spårvägen Stockholm/S 18.8
4:01.21 Anton Persson 96 Hässelby Stockholm/S 18.8
4:01.26 Johan Lindgren 96 Mölndal Göteborg/S 29.7
4:04.08 Ludvig Danielson 95 Tjalve Sollentuna 28.6
4:04.76 Emil Tostrup 95 Malmö København, DEN 20.8

5000m

14:24.74 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 28.6
14:26.40 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen San Francisco, CA 1.4
14:29.57 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Hässleholm 5.8
14:30.26 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Hässleholm 5.8
14:30.78 Vidar Johansson 96 Sävedalen Sollentuna 28.6
14:38.54 Joel Zachrisson 94 Ullevi Hässleholm 5.8
14:56.38 Otto Kingstedt 94 Huddinge Hässleholm 5.8
14:57.13 Andreas Jansson 96 Hässelby Stockholm/S 18.8
14:58.13 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg/S 12.6
14:58.69 Archie Casteel 96 Spårvägen Stockholm/S 18.8
15:01.41 Jonathan Weichbrodt 94 Mölndal Göteborg/S 13.8
15:01.49 *Hafiz Ibrahim 96 Sävedalen Göteborg/S 13.8
15:06.11 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 28.6
15:09.18 Joel Durén 94 Hässelby Arlington, TX 26.3
15:10.96 Ludvig Danielson 95 Tjalve Göteborg/U 1.7
15:20.11 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 12.6
15:31.78 Oliver Langselius 95 Spårvägen Claremont, CA 9.4
15:37.47 *Hasan Huseen 95 Hemlingby Sollentuna 28.6
15:38.90 Hugo Lindell 95 Rånäs Stockholm/S 18.8
15:42.36 Arvid Öhrn 94 Hakarpspojkarna Jönköping 22.6

2000m hinder/91.4

5:45.22 Napoleon Solomon 94 Tureberg Hässleholm 7.8
5:50.40 Vidar Johansson 96 Sävedalen Hässleholm 7.8
5:54.42 Awet Mengsteab 95 Örgryte Hässleholm 7.8
6:17.68 Jens Petrusson 94 Ullevi Hässleholm 7.8
6:17.75 *Hafiz Ibrahim 96 Sävedalen Hässleholm 7.8
6:28.29 Anders Fox 95 Spårvägen Hässleholm 7.8
7:05.83 Abshir Awees 95 Örebro Gävle 22.5

110m häck/106.7

14.21 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Sollentuna 3.6
14.25 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sundsvall 31.7
14.30 Jonathan Holm 94 Strand Sundsvall 31.7
14.43 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Sollentuna 27.8
14.47 Charles Mitala 96 Malmö Sollentuna 27.8
14.52 Philip Ngwe Luckey 95 Mölndal Sollentuna 27.8
14.75 Hannes Kvist Wirdmo 94 Atleticum Hässleholm 7.8
15.25 Linus Otto Boyer 95 Upsala Enskede 14.5
15.35 Rickard Willman 94 Västerås Skara 6.6
15.38 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Hässleholm 7.8
15.47 Kevin Fankl 95 Ullevi Hässleholm 7.8
15.72 Isak Andersson 96 Upsala Göteborg/U 3.7
15.77 Rasmus Elfgaard 94 Habo Rock Island, IL 7.5
15.80 Nicklas Karlsson 96 Finspång Jönköping 13.8
16.18 Victor Ivarsson 94 Växjö Linköping 14.5
16.90 Gustav Magnusson 95 Orient Kalmar 5.6
17.17 Axel Ohlson 96 Hässelby Falun 11.9
medvind
14.44 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Gävle 17.7
15.25 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Gävle 17.7
15.25 Kevin Fankl 95 Ullevi Skara 19.6

400m häck/91.4

51.73 Isak Andersson 96 Upsala Leppävaara, FIN 20.8
51.83 Alexander Lundskog 96 Ullevi Sollentuna 28.6
54.05 Filip Wendelin 96 Mölndal Sollentuna 27.8
54.15 Oskar Greilert 95 Ullevi Göteborg/U 1.7
54.17 Andreas Almlöf 95 Spårvägen Sollentuna 28.6
54.19 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Lafayette, LA 14.5
55.94 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Enskede 14.5
57.82 Gustav Schölin 94 Finspång Jönköping 13.8
57.92 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Gävle 16.7
59.06 Rikard Hällberg 94 Upsala Gävle 16.7
60.17 Ken Slättengren 95 Högby Habo 21.8
60.41 Gustav Magnusson 95 Orient Göteborg/U 1.7
60.71 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Göteborg/U 1.7

Höjd

2.17 Andreas Carlsson 95 Ymer Leppävaara, FIN 20.8
2.11 Fabian Delryd 96 Täby Göteborg/U 2.7
2.09 Fredrik Löfgren 94 Lund Hässleholm 7.8
2.07 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Amsterdam, NED 6.7
2.05 Henrik Thoms 96 IF Göta Arvika 31.7
2.03 Adam Lindhe 94 Lidingö Enskede 14.5
2.00 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 21.5
1.95 Johan Taléus 94 Eskilstuna Gävle 22.5
1.90 Kevin Fankl 95 Ullevi Falun 10.9
1.89 Olle Willsund 94 Högby Skruv 21.5
1.88 Oscar Söderbergh 96 Ullevi Borås 4.6
1.85 Nicklas Karlsson 96 Finspång Huddinge 11.6
1.85 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Skellefteå 30.7
1.84 Axel Ohlson 96 Hässelby Falun 10.9
1.83 Rasmus Elfgaard 94 Habo Rock Island, IL 6.5
1.80 Philip Andersson 95 Träff Karlstad 13.8

Stav

5.70 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö Austin, TX 2.4
5.10 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg/S 9.6
4.93 Micael Fagö 94 Kalmar Mölndal 23.7
4.80 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/S 11.6
4.80 Esa Hiltunen 96 Ullevi Hilversum, NED 9.7
4.70 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Amsterdam, NED 7.7
4.61 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 20.5
4.60 Nicklas Karlsson 96 Finspång Hässleholm 6.8
4.47 Alfred Delefors Hedberg 96 Tjalve Hässleholm 6.8
4.40 Kevin Fankl 95 Ullevi Marburg, GER 22.5
4.40 Rasmus Elfgaard 94 Habo Rock Island, IL 7.5
4.21 Anton Evertsson 95 Habo Habo 21.8
4.20 Carl Ivarsson 96 Örgryte Göteborg/U 3.7
3.95 Arvid Björemark 95 Rigor Göteborg/S 13.8
3.80 Hannes Gidlöf 96 Gefle Gävle 22.5
3.60 Rickard Willman 94 Västerås Enskede 14.5
3.60 *Joel Thölix 95 KA2 Karlskrona 3.9
3.45 Gustav Kullman 96 Tureberg Sollentuna 26.6
3.40 Linus Otto Boyer 95 Upsala Enskede 14.5
3.15 Axel Ohlson 96 Hässelby Falun 11.9

Längd

7.65 Andreas Carlsson 95 Ymer Hässleholm 6.8
7.50 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässleholm 6.8
7.49 Johan Taléus 94 Eskilstuna Sollentuna 27.8
7.49 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Sollentuna 27.8
7.38 Jesper Hellström 95 Hässelby Sollentuna 27.8
7.20 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 31.7
7.08 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 1.6
6.93 Max Andersson 95 Upsala Falun 21.5
6.93 Tobias Jonsson 96 Orient Sollentuna 26.8
6.89 Kevin Fankl 95 Ullevi Huddinge 11.6
6.81 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Umeå 13.6
6.81 Artur Engström 96 Örgryte Göteborg/U 2.7
6.77 Carl Månsson 95 Täby Princeton, NJ 7.5
6.72 Karl Teiffel 94 Mölndal Mölndal 23.7
6.70 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Umeå 21.6
6.61 Nicklas Karlsson 96 Finspång Marburg, GER 21.5
6.53 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Skellefteå 30.7
6.50 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Gävle 15.7
6.50 Simon Averin Markström 95 Hammarby Lidingö 23.7
6.50 Anton Östebo 96 Glanshammar Västerås 31.7
medvind
7.46 Jesper Hellström 95 Hässelby Norrköping 13.7
7.15 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 11.6
6.95 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/S 29.6
6.88 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Hässleholm 6.8
6.76 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Uppsala 11.6
6.68 Nicklas Karlsson 96 Finspång Västerås 31.7
6.58 Anton Östebo 96 Glanshammar Västerås 31.7

Tresteg

15.28 Simon Karlén 94 IF Göta Sollentuna 28.8
15.07 Jesper Hellström 95 Hässelby Norrköping 13.7
14.81 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Norrköping 13.7
14.80 Artur Engström 96 Örgryte Göteborg/U 3.7
14.45 Andreas Carlsson 95 Ymer Hässleholm 7.8
14.20 Niklas Alsing 95 Östersund Hässleholm 7.8
13.88 Eric Hallquist 96 Östersund Gävle 17.7
13.88 Jonathan Persgården 96 Ullevi Helsingborg 9.7
13.15 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Skellefteå 17.8
12.93 Manne Persson 96 Hammarby Gävle 17.7
12.90 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Skellefteå 17.8
12.66 Simon Averin Markström 95 Hammarby Hässleholm 7.8
12.57 David Elvingsson 95 Hellas Helsingborg 9.8
12.55 Oscar Söderbergh 96 Ullevi Borås 4.6
12.45 Emil Quick 95 Kalmar Kalmar 5.6
12.41 Arvid Klinthäll 96 Tjalve Motala 22.6
medvind
15.59 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Torremolinos, ESP 25.5
15.32 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 3.7
15.00 Artur Engström 96 Örgryte Helsingborg 9.7
12.79 Carl Månsson 95 Täby New Haven, CT 16.4
12.64 David Elvingsson 95 Hellas Helsingborg 9.7

Kula/7.26

17.93 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tempe, AZ 26.3
17.83 Simon Pettersson 94 Upsala Leppävaara, FIN 20.8
16.34 Tim Wunger 94 Upsala Gävle 15.7
15.96 Gabriel Heen 95 Hässelby Hässelby 27.9
15.58 Gustav Liberg 95 Ullevi Karlstad/M 10.9
15.53 Alexander Persson 95 Huddinge Hässleholm 6.8
15.29 Andreas Eriksson 94 Heros Mora 3.9
15.22 William Ullberg 96 IFK Umeå Gävle 15.7
14.19 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 10.9
13.78 Kevin Fankl 95 Ullevi Hässleholm 6.8
13.78 Erik Hagberg 95 Upsala Uppsala 7.9
13.66 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 25.9
13.63 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Hässleholm 6.8
13.55 Axel Ohlson 96 Hässelby Hässelby 25.9
13.22 Ali Alsaadi 95 Råby-Rekarne Eskilstuna 12.6
13.18 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Umeå 17.9
12.88 Andreas Nyman 96 Upsala Uppsala 6.7
12.67 Alexander Larsson 94 Upsala Athens, GA 21.10
12.64 Anders Eriksson 94 Hovslätt Jönköping 10.8
12.59 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 11.5

Diskus/2.0

63.10 Simon Pettersson 94 Upsala Hässleholm 7.8
57.78 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Helsingborg 22.7
53.87 Gustav Liberg 95 Ullevi Bottnaryd 18.6
52.04 Albin Lager 96 Örebro Hässleholm 7.8
47.47 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Hässleholm 7.8
45.16 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Umeå 29.5
45.09 William Ullberg 96 IFK Umeå Hässleholm 7.8
44.84 Tim Wunger 94 Upsala Uppsala 11.6
43.89 Gabriel Heen 95 Hässelby Hässelby 25.9
43.77 Anders Eriksson 94 Hovslätt Jönköping 10.8
42.87 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 22.8
41.91 Ramon Gabrail 95 Södertälje Södertälje 3.8
41.78 Kevin Fankl 95 Ullevi Marburg, GER 22.5
41.73 Andreas Eriksson 94 Heros Uppsala 11.6
41.13 Axel Ohlson 96 Hässelby Hässelby 25.9
40.59 Love Litzell 94 Hässelby Riverdale, NY 20.10
40.13 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge/J 8.10
39.25 *Joel Thölix 95 KA2 Olofström 5.6
39.05 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 25.9
38.74 Rasmus Elfgaard 94 Habo Habo 21.8

Slägga/7.26

71.14 Anders Eriksson 94 Hovslätt Charlottesville, VA 23.4
63.60 Love Litzell 94 Hässelby Riverdale, NY 20.10
63.27 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 10.9
61.14 Anton Andersson 96 Umedalen Halle, GER 22.5
60.51 Alexander Larsson 94 Upsala Norrköping 13.7
58.43 Simon Pettersson 94 Upsala Hässleholm 6.8
55.12 Tobias Hagström 96 Hälle Varberg 14.8
52.49 Tim Wunger 94 Upsala Falun 18.9
50.46 Alexander Persson 95 Huddinge Norrköping 13.7
48.64 Gustav Liberg 95 Ullevi Karlstad/M 10.9
48.41 Pontus Lantz 96 Bottnaryd Bottnaryd 18.5
47.75 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Krokom 3.9
42.24 Axel Ohlson 96 Hässelby Hässelby 27.9
40.30 Andreas Magnusson 94 Gnistan Kallinge 25.9
38.95 Mattias Nilsson 96 Umedalen Umeå 17.9
36.58 Albin Lager 96 Örebro Örebro 24.9
36.58 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Krokom 3.9
35.48 Emil Persson 95 KA2 Karlskrona 1.10
33.29 Christoffer Hagren 95 Tureberg Sollentuna/E 15.9
33.28 Isak Andersson 96 Upsala Uppsala 7.9
obekräftat
48.40 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Umeå 17.9

Spjut/800

73.30 Isak Oskarsson 96 Stensjön Hässleholm 5.8
70.36 Lukas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 10.9
66.80 Axel Lönegren 94 Upsala Norrköping 13.7
66.59 Quincy Andersson 95 Malmö Hässleholm 5.8
61.79 Gabriel Heen 95 Hässelby Hässleholm 5.8
61.06 Simon Pettersson 94 Upsala Karlstad/M 10.9
61.03 Kamil Kaminski 96 Hässelby Täby 4.9
60.18 Tomas Lundberg 95 Lidingö Hässleholm 5.8
60.16 *Joel Thölix 95 KA2 Hässleholm 5.8
58.67 Rasmus Elfgaard 94 Habo Rock Island, IL 7.5
58.44 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Amsterdam, NED 7.7
58.39 Esa Hiltunen 96 Ullevi Norrköping 13.7
56.81 Kevin Fankl 95 Ullevi Marburg, GER 22.5
55.70 Samuel Olsson Lund 95 KA2 Göteborg/U 1.7
55.45 Vidar Petersson 94 Högby Linköping 14.5
55.01 Emil Persson 95 KA2 Hässleholm 5.8
53.34 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 25.9
53.12 John Amundsson 96 Ullevi Varberg 14.8
51.20 Nicklas Karlsson 96 Finspång Marburg, GER 22.5
50.39 Christoffer Johansson 94 Brattås Uddevalla 21.6

Tiokamp/M

7.875 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Amsterdam, NED 7.7
7.037 Kevin Fankl 95 Ullevi Marburg, GER 22.5
6.830 Rasmus Elfgaard 94 Habo Rock Island, IL 7.5
6.562 Nicklas Karlsson 96 Finspång Huddinge 12.6
6.053 Axel Ohlson 96 Hässelby Falun 11.9
5.937 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 12.6

>