Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 30 OKT, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 20012 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.89 Linus Kapstad 00 Umedalen Vellinge 5.8
11.03 Ahmed Bahaa 00 Huddinge Sollentuna 26.8
11.11 Vidar Stenqvist 00 Täby Vellinge 5.8
11.14 Omar Chabaan 00 Helsingborg Vellinge 5.8
11.29 Carl Bengtström 00 Örgryte Falun 11.9
11.33 Emil Sandström 00 Söderhamn Vellinge 5.8
11.36 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Vellinge 5.8
11.37 Isak Kristensen 00 Ullevi Vellinge 5.8
11.44 Hampus Lilja 00 Klippan Ystad 24.7
11.47 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Göteborg/U 2.7
11.54 Philip Ludwigs 00 Danderyd Stockholm/S 18.6
11.54 Andrés Vera 00 Wärnamo Skruv 21.5
11.57 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Mölndal 23.7
11.61 Jesper Simonsson 00 Orient Skara 3.9
11.61 Carl Enhörning 00 Bromma Vellinge 5.8
11.64 Felix Prins 00 Hammarby Danderyd 15.5
11.64 Viktor Thor 00 Strand Krokom 3.9
11.65 Simon Hultén 00 Sävedalen Göteborg/S 11.6
11.67 Gustav Karlsson 00 Örebro Jönköping 1.6
11.70 William Thor 00 Strand Hudiksvall 20.8
medvind
10.71 Linus Kapstad 00 Umedalen Sollentuna 26.8
11.00 Vidar Stenqvist 00 Täby Vellinge 5.8
11.27 Isak Kristensen 00 Ullevi Vellinge 5.8
11.37 Hampus Lilja 00 Klippan Vellinge 5.8
11.47 Felix Prins 00 Hammarby Stockholm/S 18.6
11.49 Philip Ludwigs 00 Danderyd Danderyd 15.5
11.51 Jesper Simonsson 00 Orient Stenungsund 14.5
11.59 Melker Gustavsson 00 IF Göta Vellinge 5.8
11.66 Hussein Naseri 00 Haparanda Gävle 16.7

200m

22.20 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/S 12.6
22.33 Ahmed Bahaa 00 Huddinge Sollentuna 27.8
22.50 Vidar Stenqvist 00 Täby Vellinge 7.8
22.56 Ludvig Brorsson 00 Falköpings FIK Jönköping 22.6
22.78 Linus Kapstad 00 Umedalen Umeå 21.6
22.82 Isak Kristensen 00 Ullevi Skara 3.9
22.94 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Vellinge 7.8
23.48 Omar Chaaban 00 Helsingborg Helsingborg 9.7
23.50 Nils Persson 00 Sundsvall Sundsvall 19.6
23.56 Emil Sandström 00 Söderhamn Hudiksvall 21.6
23.56 Hampus Lilja 00 Klippan Vellinge 7.8
23.57 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Huddinge 20.8
23.57 Mikael Lundquist 00 Huddinge Vellinge 6.8
23.72 Otto Sundell 00 Söderhamn Hudiksvall 21.6
23.79 Sebastian Nwosu 00 Täby Stockholm/S 19.6
23.79 Carl Enhörning 00 Bromma Vellinge 7.8
23.89 Simon Hultén 00 Sävedalen Göteborg/S 12.6
24.01 Emil Fagerlin 00 Trollhättan FIK Skara 3.9
24.02 Viktor Bergkvist 00 Linköping Norrköping 23.8
24.04 Rasmus Tidestad 00 IF Göta Helsingborg 9.7
medvind
22.41 Vidar Stenqvist 00 Täby Danderyd 15.5
23.23 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Huddinge 20.8
23.75 Carl Enhörning 00 Bromma Gävle 16.7
23.88 Simon Hultén 00 Sävedalen Halmstad 19.6
23.99 Gustav Zetterlund 00 Örebro Gävle 16.7

400m

49.00 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/U 2.7
51.04 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Vellinge 6.8
51.86 Mose Hussein 00 Eskilstuna Eskilstuna 20.8
52.09 Sebastian Nwosu 00 Täby Vellinge 6.8
52.52 Isak Lefvert 00 Spårvägen Sollentuna 28.6
52.74 Alexander Larsson 00 Örebro Vellinge 6.8
53.12 Viktor Bergkvist 00 Linköping Vellinge 5.8
53.41 Otto Sundell 00 Söderhamn Söderhamn 14.6
53.57 Eric Källman 00 Ymer Göteborg/S 12.6
53.81 Simon Strand 00 Högby Vellinge 5.8
53.82 Axel Sjöberg 00 Öresund Vellinge 5.8
54.56 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/U 2.7
54.81 Jonatan Skagerberg 00 Lerum Göteborg/S 12.6
54.93 Gustav Zetterlund 00 Örebro Vellinge 5.8
55.19 Sabiti Nahimana 00 Hammarby Vellinge 5.8
55.37 Andreas Cigéhn 00 Täby Sollentuna 5.6

800m

1:57.55 Carl Bengtström 00 Örgryte Huddinge 20.8
1:58.22 Erik Jälknäs 00 Trollhättan FIK Göteborg/S 13.8
1:59.06 Omar Mohamed Ismael 00 Högby Vellinge 7.8
1:59.19 Erik Källman 00 Ymer Stockholm/S 19.6
2:00.21 Isak Lefvert 00 Spårvägen Göteborg/U 1.7
2:00.82 Jonathan Skagerberg 00 Lerum Stockholm/S 19.6
2:00.85 Alexander Larsson 00 Örebro Hallsberg 4.6
2:00.99 Nils Jonsson 00 Danderyd Huddinge 21.5
2:02.81 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Krokom 4.9
2:04.37 Henrik Möbius 00 Malmö Vellinge 7.8
2:05.15 Daniel Tegbrant 00 Huddinge Vellinge 7.8
2:05.40 Olle Tyrsmo 00 Örebro Hallsberg 4.6
2:05.52 Viktor Bergkvist 00 Linköping Motala 22.6
2:06.21 Leo Kvisth 00 Spårvägen Stockholm/S 19.6
2:08.13 Léo Bastien 00 Hässelby Stockholm/S 19.6
2:08.81 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Vellinge 6.8
2:09.08 Carl Malmström 00 Kongahälla Vellinge 6.8
2:09.60 Vilgot Dahl 00 Lidköping Borås 4.6
2:09.68 Abdirahman Ali 00 Ullevi Göteborg/S 12.5
2:09.84 Simon Hjortmark 00 Tjalve Norrköping 11.6

1500m

4:07.97 Omar Mohamed Ismael 00 Högby Växjö 23.8
4:08.23 Erik Jälknäs 00 Trollhättan FIK Vellinge 6.8
4:09.83 Eric Källman 00 Ymer Ystad 24.7
4:16.36 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Krokom 3.9
4:18.48 Jonatan Skagerberg 00 Lerum Stockholm/S 17.6
4:20.9m Ludvig Bjurelid 00 Högby Oskarshamn 7.5
4:21.06 Linus Näslund 00 Ärla Gävle 17.7
4:21.29 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Vellinge 6.8
4:26.63 Carl Malmström 00 Kongahälla Göteborg/S 29.7
4:26.68 Johan Ekberg 00 Hammarby Vellinge 6.8
4:27.42 Olle Tyrsmo 00 Örebro Göteborg/U 2.7
4:31.42 Linus Nilssen 00 Hagen Vellinge 6.8
4:33.46 Erik Boethius 00 Kongahälla Göteborg/S 29.7
4:33.85 Abdirahman Ali 00 Ullevi Sollentuna 5.6
4:34.03 Abdi Khader 00 KA2 Västerås 31.7
4:34.96 Carl Jälknäs 00 Trollhättan FIK Trollhättan 31.7
4:35.3m Simon Åstot 00 IFK Umeå Umeå 21.7
4:36.25 David Tell 00 Spårvägen Stockholm/S 17.6
4:36.28 Abdirizak Abdi 00 Norrköping Sollentuna 5.6
4:36.80 Christoffer Wockatz 00 Kville Göteborg/U 2.7

3000m

9:03.01 Omar Mohamed Ismael 00 Högby Vellinge 5.8
9:04.02 Ludvig Bjurelid 00 Högby Vellinge 5.8
9:05.91 Eric Källman 00 Ymer Vellinge 5.8
9:28.79 Linus Nilssen 00 Hagen Vellinge 5.8
9:30.15 Linus Näslund 00 Ärla Vellinge 5.8
9:34.18 Johan Ekberg 00 Hammarby Vellinge 5.8
9:51.44 Abdirahman Ali 00 Ullevi Vellinge 5.8
9:52.22 Erik Boethius 00 Kongahälla Vellinge 5.8
9:54.34 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Gävle 22.5
9:55.92 Abdi Khader 00 KA2 Högby 17.7
9:58.84 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Umeå 11.9
9:59.60 Gustav Edström 00 Luleå Vellinge 5.8

2000m hinder/91.4

6:16.85 Ludvig Bjurelid 00 Högby Tampere, FIN 3.9
6:31.79 Carl Jälknäs 00 Trollhättan FIK Vellinge 7.8
6:35.86 Johan Ekberg 00 Hammarby Vellinge 7.8
6:35.94 Linus Näslund 00 Ärla Gävle 15.7
6:46.31 Abdirahman Ali 00 Ullevi Vellinge 7.8
6:47.59 Erik Boethius 00 Kongahälla Vellinge 7.8
6:50.53 Olle Tyrsmo 00 Örebro Huddinge 20.8
6:52.33 Sebastian von Schalien 00 IF Göta Huddinge 20.8
6:55.54 Viktor Zackrisson 00 Tumba Vellinge 7.8
7:02.32 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Huddinge 20.8
7:04.09 Jonathan Skagerberg 00 Lerum Göteborg/S 16.8
7:18.60 Gustav Edström 00 Luleå Vellinge 7.8

110m häck/91.4

14.31 Linus Kapstad 00 Umedalen Enskede 17.8
14.58 Melker Gustavsson 00 IF Göta Helsingborg 9.7
14.91 Gustav Karlsson 00 Örebro Stockholm/S 19.6
14.93 Carl Bengtström 00 Örgryte Huddinge 20.8
15.23 Philip Stömne 00 Valbo Gävle 17.7
15.46 Hussein Naseri 00 Haparanda Gävle 17.7
15.59 Joakim Wadstein 00 Tjalve Vellinge 7.8
15.77 Albin Andersson 00 Lidingö Stockholm/S 19.6
15.78 Nils Persson 00 Sundsvall Sundsvall 19.6
15.88 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 10.9
15.91 Todd Hector 00 IFK Göteborg Kungsbacka 3.9
15.92 Simon Thor 00 Märsta Göteborg/S 30.6
16.03 Erik Thunqvist 00 Bromma Falun 10.9
16.14 Emil Uhlin 00 Falun Falun 10.9
16.44 Daniel Grenegård 00 IF Göta Vellinge 7.8
16.58 Felix Prins 00 Hammarby Huddinge 20.8
16.60 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Falun 10.9
16.68 Anton Winroth 00 Växjö Huddinge 20.8
16.85 Hjalmar Klouman 00 Alingsås Göteborg/U 3.7
16.87 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Huddinge 20.8
oklar/okänd vind
14.77 Gustav Karlsson 00 Thorengruppen Västerås 30.7
15.95 Leo Bergström 00 Täby Västerås 30.7
medvind
14.22 Linus Kapstad 00 Umedalen Vellinge 7.8
14.62 Gustav Karlsson 00 Örebro Stockholm/S 19.6
15.43 Joakim Wadstein 00 Tjalve Vellinge 7.8
15.92 Simon Thor 00 Märsta Stockholm/S 19.6
16.21 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/S 11.6

300m häck/84.0

37.77 Carl Bengtström 00 Örgryte Vellinge 6.8
40.29 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Vellinge 6.8
40.58 Nils Persson 00 Sundsvall Vellinge 6.8
41.84 Philip Stömne 00 Valbo Vellinge 6.8
41.91 Mikael Lundquist 00 Huddinge Vellinge 6.8
42.16 Vilgot Dahl 00 Lidköping Vellinge 6.8
43.15 Otto Sundell 00 Söderhamn Söderhamn 14.5
43.51 Hjalmar Klouman 00 Alingsås Kungsbacka 4.9
44.10 Alexander Nyman 00 Hanviken Sollentuna 4.6
44.90 Emil Sandström 00 Söderhamn Söderhamn 14.5
45.55 Mose Hussein 00 Eskilstuna Eskilstuna 21.8

Höjd

2.01 Leo Bergström 00 Täby Sollentuna 4.6
1.97 Joakim Wadstein 00 Norrköping Mölndal 23.7
1.92 Simon Thor 00 Märsta Huddinge 11.6
1.92 Samuel Fransson 00 Malmö Göteborg/U 2.7
1.87 Albin Wågsäter 00 Malmö Eslöv 22.5
1.85 Todd Hector 00 IFK Göteborg Kungsbacka 4.9
1.84 Carl Windmar 00 Bromma Vellinge 6.8
1.83 Edwin Pakiam 00 Hälle Göteborg/U 2.7
1.83 Tim Svantesson 00 Nyköping Göteborg/U 2.7
1.79 Jona Askelund 00 Mölndal Mölndal 23.7
1.78 Emil Uhlin 00 Falun Falun 11.9
1.77 Philip Stömne 00 Valbo Leksand 23.7
1.77 William Rydin 00 Ullevi Lerum 28.8
1.76 Hussein Naseri 00 Haparanda Skellefteå 30.7
1.75 Fabian Engström 00 Spårvägen Helsingborg 10.7
1.75 Rasmus Tidestad 00 IF Göta Helsingborg 10.7
1.75 Carl Bengtström 00 Örgryte Falun 11.9
1.75 Alexander Nyman 00 Hanviken Trollbäcken 17.9
1.74 Ludvig Brorsson 00 Falköpings FIK Borås 4.6
1.72 Erik Thunqvist 00 Bromma Falun 11.9

Stav

4.55 Simon Thor 00 Märsta Göteborg/S 30.6
4.12 Tomas Johansson 00 Örebro Göteborg/U 2.7
4.03 Gustav Magnusson 00 Nyköping Vellinge 5.8
4.02 William Rydin 00 Ullevi Varberg 14.8
3.72 Emil Uhlin 00 Falun Falun 10.9
3.50 Albin Andersson 00 Lidingö Lidingö 11.8
3.45 Jacob Palmerstedt 00 Hammarby Göteborg/U 2.7
3.44 Max Persson 00 Halmstad Helsingborg 23.6
3.35 Casper Borgström 00 Ullevi Hässleholm 29.5
3.33 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Huddinge 20.8
3.31 Jona Askelund 00 Mölndal Vellinge 5.8
3.22 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Falun 10.9
3.22 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 10.9
2.92 Carl Bengtström 00 Örgryte Falun 10.9
2.78 Philip Stömne 00 Valbo Gävle 17.7
2.72 Måns Rosenbaum 00 Bromma Järvsö 18.9
2.60 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Umeå 14.8
2.52 Samuel Karlsson 00 Eskilstuna Järvsö 18.9
2.50 Anton Andersson 00 Varberg Varberg 17.9
2.30 Melker Torslén 00 Högby Högby 9.7

Längd

6.73 Ludvig Brorsson 00 Falköpings FIK Göteborg/U 1.7
6.59 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Vellinge 6.8
6.55 Carl Bengtström 00 Örgryte Falun 11.9
6.49 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Täby 3.9
6.45 Philip Ludwigs 00 Danderyd Vellinge 6.8
6.30 Felix Prins 00 Hammarby Huddinge 21.5
6.29 Gustav Karlsson 00 Örebro Trollbäcken 6.6
6.27 Jesper Simonsson 00 Orient Göteborg/U 1.7
6.27 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Vellinge 6.8
6.23 Melker Gustavsson 00 IF Göta Helsingborg 9.7
6.21 Nils Persson 00 Sundsvall Krokom 4.9
6.19 Simon Thor 00 Märsta Falun 11.9
6.19 Ludvig Jönsson 00 Växjö Vellinge 6.8
6.18 Viktor Thor 00 Strand Timrå 13.8
6.15 Gustav Magnusson 00 Nyköping Vellinge 6.8
6.12 Alexander Nyman 00 Hanviken Nynäshamn 21.8
6.11 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 21.8
6.11 Linus Örevik 00 Gotland Kuressaare, EST 9.8
6.09 William Thor 00 Strand Timrå 13.8
6.08 Arvid Gussarsson 00 Hammarby Högby 17.7
medvind
6.81 Gustav Karlsson 00 Thorengruppen Västerås 31.7
6.54 Simon Thor 00 Märsta Göteborg/S 29.6
6.45 Felix Prins 00 Hammarby Täby 3.9
6.32 Melker Gustavsson 00 IF Göta Helsingborg 9.7
6.14 Philip Stömne 00 Valbo Gävle 16.7

Tresteg

13.58 Tim Svantesson 00 Nyköping Vellinge 7.8
13.40 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/S 12.6
13.18 Tobias Carlryd 00 Örgryte Vellinge 7.8
12.82 Gustav Magnusson 00 Nyköping Vellinge 7.8
12.75 Simon Thor 00 Märsta Göteborg/U 3.7
12.51 Jesper Simonsson 00 Orient Vellinge 7.8
12.45 Alexander Nyman 00 Hanviken Huddinge 20.5
12.32 William Thor 00 Strand Järvsö 17.9
12.20 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Vellinge 7.8
12.14 Jacob Tysén Holmberg 00 Hässelby Vellinge 7.8
11.99 Emil Sandström 00 Söderhamn Gävle 17.7
11.93 Måns Rosenbaum 00 Bromma Järvsö 17.9
11.87 Oskar Palmén 00 Karlskoga Kristinehamn 20.7
11.77 Viktor Thor 00 Strand Göteborg/U 3.7
11.14 Samuel Karlsson 00 Eskilstuna Järvsö 17.9
11.09 Simon Strand 00 Högby Högby 7.7
10.87 Rasmus Glimberg 00 Eslövs IF Ljungby 5.6
10.84 Edwin Pakiam 00 Hälle Uddevalla 21.6
10.60 Viktor Zachrisson 00 Tumba Järvsö 17.9
medvind
13.24 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg/U 3.7
12.46 Alexander Nyman 00 Hanviken Gävle 17.7
12.36 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Gävle 17.7

Kula/5.0

17.14 Ragnar Carlsson 00 Falun Vellinge 7.8
15.50 Lukas Björninger 00 Tureberg Sollentuna/E 30.8
14.45 Simon Thor 00 Märsta Sätra 14.5
14.08 Simon Lanngren 00 Sävedalen Borås 4.6
13.91 Alex Olsson 00 Kyrkhult Helsingborg 9.7
13.61 Alex Wisme 00 Växjö Vellinge 7.8
13.37 Sebastian Löschner 00 Huddinge Vellinge 7.8
12.65 John Nguyen 00 Wärnamo Växjö/A 20.7
12.24 Sabiti Nahimana 00 Hammarby Huddinge 20.8
12.08 Viktor Thor 00 Strand Järvsö 17.9
11.93 Simon Strand 00 Högby Vellinge 7.8
11.84 Olof Ryberg 00 Örgryte Göteborg/S-K 28.7
11.54 Hannes Forslund 00 Piteå Krokom 4.9
11.46 Albert Ottander 00 Estuna Umeå 11.9
11.46 Isak Kristensen 00 Ullevi Villstad 20.8
11.30 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 11.9
11.24 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Umeå 11.9
11.23 Casper Borgström 00 Ullevi Ystad 24.7
11.21 David Sahi 00 Enköping Enköping 22.5
11.19 William Thor 00 Strand Söderhamn 14.6

Diskus/1.5

53.10 Ragnar Carlsson 00 Falun Vellinge 6.8
46.10 Lukas Björninger 00 Tureberg Sollentuna/E 17.9
43.52 Simon Thor 00 Märsta Vellinge 6.8
40.08 Simon Lanngren 00 Sävedalen Vellinge 6.8
39.89 Sebastian Löschner 00 Huddinge Vellinge 6.8
37.28 Casper Borgström 00 Ullevi Eslöv 21.5
37.23 Alex Wisme 00 Växjö Växjö/A 23.8
37.13 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Eksjö 18.8
35.15 Hannes Forslund 00 Piteå Vellinge 6.8
35.01 Malex Åkerblom 00 Lidingö Vellinge 18.6
34.37 Albert Ottander 00 Estuna Bålsta 28.5
32.99 John Nguyen 00 Wärnamo Skruv 21.5
32.79 Simon Strand 00 Högby Tranås 25.9
32.76 Olof Ryberg 00 Örgryte Varberg 13.8
32.10 Philip Stömne 00 Valbo Järvsö 17.9
31.61 Viktor Thor 00 Strand Järvsö 17.9
31.57 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 10.9
31.23 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Falun 10.9
30.49 Tomas Johansson 00 Örebro Kil 28.8
30.16 Carl Widenholm 00 Hellas Märsta 18.9

Slägga/5.0

75.82 Ragnar Carlsson 00 Falun Tampere, FIN 3.9
58.54 Philip Fabian 00 Ullevi Vellinge 5.8
54.88 Ivar Moisander 00 Huddinge Vellinge 5.8
47.80 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Eksjö 18.8
45.51 David Sahi 00 Enköping Märsta 21.8
42.51 John Nguyen 00 Wärnamo Växjö/A 20.7
40.85 Carl Widenholm 00 Hellas Göteborg/S-K 2.7
40.54 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 1.5
36.51 Filip Linnér 00 IFK Göteborg Kungsbacka 3.9
34.23 Tomas Johansson 00 Örebro Huddinge/J 20.8
31.77 Malex Åkerblom 00 Lidingö Huddinge/J 20.8
29.20 Linus Kapstad 00 Umedalen Umeå 7.5
28.55 Hannes Forslund 00 Piteå Krokom 3.9
27.93 Viktor Bergkvist 00 Linköping Linköping 1.10
27.88 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 21.8
27.11 Emil Uhlin 00 Falun Falun 21.8
26.62 Philip Stömne 00 Valbo Järvsö 18.9
26.26 Viktor Karlsson 00 Wedevåg Västerås/Ap 30.7

Spjut/700

63.34 Carl Widenholm 00 Hellas Vellinge 7.8
58.92 Simon Thor 00 Märsta Stockholm/S 19.6
58.85 Alex Wisme 00 Växjö Göteborg/U 1.7
58.69 Albert Ottander 00 Estuna Stockholm/S 19.6
54.89 Otto Sundell 00 Söderhamn Stockholm/S 19.6
52.99 Ragnar Carlsson 00 Falun Järvsö 18.9
49.70 Emil Uhlin 00 Falun Vellinge 7.8
47.41 Hannes Forslund 00 Piteå Krokom 3.9
45.63 Ozzie Hinshaw 00 Motala Motala 22.5
45.50 Albert Sjölund 00 Sundsvall Sollentuna 5.6
45.26 Jacob Palmerstedt 00 Hammarby Vellinge 7.8
44.63 Malex Åkerblom 00 Lidingö Täby 4.9
44.56 Johan Tropp 00 Hässleholm Klippan 5.6
44.52 Sebastian Erlandh 00 Örebro Glanshammar 14.5
43.59 David Engvall 00 Hakarpspojkarna Habo 19.6
43.53 Elliot Cigéhn 00 Täby Täby 4.9
43.37 Jonathan Bengtsson 00 Mölndal Vellinge 7.8
42.93 Philip Stömne 00 Valbo Stockholm/S 19.6
42.89 Hampus Nordstedt Kjell 00 Klippan Hvidovre, DEN 11.6
42.42 Hampus Borgemyr 00 Trollhättan FIK Lerum 28.8

Tiokamp/P17

6.431 Simon Thor 00 Märsta Falun 11.9
6.227 Carl Bengtström 00 Örgryte Falun 11.9
5.643 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 11.9
5.462 Emil Uhlin 00 Falun Falun 11.9
5.415 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Falun 11.9
4.306 Anton Andersson 00 Varberg Varberg 18.9

>