Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 14 DEC, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 20012 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.40 Austin Hamilton 97 Malmö Sollentuna 26.8
10.56 Marcus Tornée 98 Helsingborg Skara 6.6
10.63 Felix Svensson 97 Mölndal Langenthal, SUI 10.9
10.77 Max Hrelja 98 Linköping Kalmar 5.6
10.95 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Sundsvall 31.7
11.06 Isak Adam 98 Ullevi Göteborg/S 11.6
11.08 Tarley Allison 97 Järvsö Sollentuna 3.6
11.10 Jonatan Hirsh 98 Habo Hässleholm 5.8
11.11 Markus Ögren 98 Hammarby Skara 6.6
11.13 Chidozie Abika 97 Kville Göteborg/U 2.7
11.13 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Sollentuna 28.6
11.14 Rodi Kay 98 Hammarby Lidingö 22.6
11.15 Daniel Örevik 97 Visby Gute Hässleholm 5.8
11.15 Filip Schwartz 98 Mölndal Hässleholm 5.8
11.18 Linus Andersson 98 Alingsås Göteborg/S 11.6
11.22 Lukas Nordén 98 Västerås Enskede 14.5
11.23 Oskar Motta 98 Upsala Skara 6.6
11.27 Oscar Hjerm 97 KA2 Hässleholm 5.8
11.28 Alexander Bengtsson 98 Åhus Genève, SUI 11.6
11.28 Mohammed Muhsin 97 Tjalve Göteborg/U 2.7
medvind
10.39 Austin Hamilton 97 Malmö Sollentuna 26.8
10.92 Oscar Hjerm 97 KA2 Västerås 31.7
11.00 Oskar Motta 98 Upsala Västerås 31.7
11.08 Markus Ögren 98 Hammarby Skara 6.6
11.10 Ludwig Olofsson 98 Boden Sundsvall 19.6
11.14 Kidus Getahun 98 Hammarby Skara 6.6
11.18 Nicklas Holm 97 Spårvägen Skara 19.6
11.19 Gustaf Borg 98 Nyköping Västerås 31.7
11.22 Alexander Bengtsson 98 Åhus Kristianstad 6.7
11.24 Victor Koch 98 Örgryte Skara 3.9
11.26 Karl Nie 98 Hammarby Skara 6.6
11.28 David Svensson 98 Tumba Västerås 31.7

200m

20.95 Felix Svensson 97 Mölndal Langenthal, SUI 11.9
21.19 Marcus Tornée 98 Helsingborg Bydgoszcz, POL 21.7
21.37 Austin Hamilton 97 Malmö Hässleholm 7.8
22.32 Filip la Fleur 97 Ystad Göteborg/U 3.7
22.32 Linus Andersson 98 Alingsås Hässleholm 7.8
22.39 Markus Ögren 98 Hammarby Göteborg/U 3.7
22.45 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Gävle 22.5
22.53 Lukas Nordén 98 Västerås Enskede 14.5
22.55 Chidozie Abika 97 Kville Hässleholm 7.8
22.56 Mohammed Muhsin 97 Tjalve Göteborg/U 3.7
22.57 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Sollentuna 27.8
22.58 Daniel Örevik 97 Visby Gute Kalmar 18.9
22.59 Jonatan Hirsh 98 Habo Habo 21.8
22.60 Victor Koch 98 Örgryte Göteborg/U 3.7
22.65 Elias Martinsson 97 Brattås Skara 3.9
22.68 Max Hrelja 98 Linköping Norrköping 23.8
22.79 Andreas Führ 98 Örebro Göteborg/U 3.7
22.80 Tarley Allison 97 Järvsö Falun 21.5
22.85 Joakim Karlsson 97 Finspång Stockholm/S 19.6
22.85 Isak Adam 98 Ullevi Borås 5.6
medvind
22.69 Kidus Getahun 98 Hammarby Skara 3.9

400m

48.59 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Hafnarfjördur. ISL 13.8
49.27 Andreas Kramer 97 Sävedalen Hässleholm 6.8
49.44 Joakim Karlsson 97 Finspång Sollentuna 28.6
50.43 Samuel Wiik 98 Örgryte Helsingborg 10.7
50.47 Anton Roos 97 Huddinge Hässleholm 5.8
50.48 Markus Ögren 98 Hammarby Leksand 24.7
50.59 Isac Larsson 97 Sävedalen Hässleholm 5.8
50.85 Filip la Fleur 97 Ystad Göteborg/U 2.7
51.08 Love Nielsen 98 Hässelby Hässleholm 5.8
51.18 Erik Rosqvist 98 Spårvägen Hässleholm 5.8
51.45 Yasiin Hussein 98 Eskilstuna Eskilstuna 20.8
51.45 Viktor Bondesson 98 Malmö Lund 28.8
51.48 Erik Larsson 98 Västerås Sätra 28.8
51.63 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Falun 10.9
51.63 Christoffer Ahl 98 Hammarby Sollentuna 3.6
51.63 Emil Thedéen 98 Bromma Sollentuna 3.6
51.74 Simon Wallenlind 97 Mölndal Linköping 14.5
51.84 Johan Brasch 98 Wärnamo Halmstad 18.6
51.88 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Göteborg/S 29.6
51.88 Kevin Duvert 98 Tureberg Hässleholm 5.8

800m

1:47.24 Andreas Kramer 97 Sävedalen Karlstad 27.7
1:52.43 Simon Wallenlind 97 Mölndal Karlstad 27.7
1:52.59 Warsame Doley 98 Malmö Sollentuna 28.6
1:53.74 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Huddinge 21.5
1:54.56 Simon Sundström 98 Lidingö Oxford, GBR 23.7
1:55.17 Joel Norling 98 Tureberg Stockholm/S 16.6
1:55.58 Erik Rosqvist 98 Spårvägen Norrköping 14.8
1:56.33 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Sollentuna 28.6
1:56.40 Anton Wretström 97 Graal Helsingborg 8.7
1:57.01 Filip Wadman 97 Mölndal Göteborg/S 12.5
1:57.07 Christoffer Ahl 98 Hammarby Sollentuna 4.6
1:57.16 Hussein Ibrahim 98 Ullevi Göteborg/S 13.8
1:57.30 Mahamuud Ahmed 98 Örgryte Borås 4.6
1:57.34 Johan Lamm 98 Mölndal Göteborg/S 11.6
1:57.62 Isac Larsson 97 Sävedalen Göteborg/S 13.8
1:57.84 Gustav Nordling 97 Spårvägen Huddinge 21.5
1:58.69 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Göteborg/U 3.7
1:59.01 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg/S 9.6
1:59.13 Alexander Waerme 97 Ullevi Göteborg/S 12.5
1:59.20 Axel Alness Borg 98 Lidingö Göteborg/U 3.7

1500m

3:45.42 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Solihull, GBR 9.7
3:46.0m Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/S 18.8
3:48.12 Simon Wallenlind 97 Mölndal Sollentuna 28.6
3:51.19 Suldan Hassan 98 Ullevi Solihull, GBR 9.7
3:52.74 Leo Magnusson 98 Sävedalen Stockholm/S 17.6
3:53.04 Simon Sundström 98 Lidingö Sollentuna 28.6
4:00.04 Gustav Nordling 97 Spårvägen Sollentuna 28.6
4:01.22 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Sollentuna 28.6
4:01.56 Hussein Ibrahim 98 Ullevi Sollentuna 28.6
4:02.22 Joel Norling 98 Tureberg Sollentuna 26.8
4:04.63 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Stockholm/S 17.6
4:04.72 Anton Wretström 97 Graal Jönköping 1.6
4:05.26 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Helsingborg 9.7
4:05.41 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Stockholm/S 17.6
4:05.86 Alexander Waerme 97 Ullevi Göteborg/S 29.7
4:07.63 Erik Djurberg 97 Hässelby Västerås 31.7
4:07.67 *Haben Kidane 98 Eskilstuna Stockholm/S 18.8
4:09.15 Lukas Mårtensson 98 Udd Växjö 23.8
4:09.94 Christoffer Ahl 98 Hammarby Göteborg/U 2.7
4:10.67 Warsame Doley 98 Malmö Hässleholm 5.8

5000m

14:10.12 Suldan Hassan 98 Ullevi Watford, GBR 15.6
14:53.38 Hussein Ibrahim 98 Ullevi Göteborg/U 1.7
14:55.65 Simon Sundström 98 Lidingö Huddinge 22.5
14:56.33 Adelegn Zewdu 97 Malmö Sollentuna 28.6
15:05.39 Haben Kidane 98 Eskilstuna Göteborg/U 1.7
15:16.33 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Göteborg/U 1.7
15:21.16 Gustaf Nordling 97 Spårvägen Hässleholm 5.8
15:25.15 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg/S 12.6
15:32.41 Erik Djurberg 97 Hässelby Hässleholm 5.8
15:43.00 Merih Hagos 98 Eskilstuna Göteborg/U 1.7
15:44.20 Olle Meijer 98 Malmö Stockholm/S 18.8
15:56.97 Mohamed Mohamoud 97 Ullevi Hässleholm 5.8
15:59.83 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Göteborg/S 12.6
16:05.95 Robel Kahisay 98 Hässelby Göteborg/U 1.7
16:09.30 Daniel Alemu 97 Spårvägen Göteborg/U 1.7
16:14.69 Ahmed Mohmoud 98 Strömstad LK Sollentuna 28.8
16:20.59 Stefan Stojanovic 98 Hässelby Hässleholm 5.8
16:24.28 Daniel Eriksson 97 Mölndal Göteborg/S 13.8
16:32.94 Johan Forsman 97 Ymer Jönköping 13.8
16:35.82 Lukas Brandt 97 IS Göta Ystad 16.6

2000m hinder/91.4

5:58.87 Simon Sundström 98 Lidingö Hässleholm 7.8
6:03.68 Erik Djurberg 97 Hässelby Hässleholm 7.8
6:16.79 Adelegn Zewdu 97 Malmö Hässleholm 7.8
6:23.54 Merih Hagos 98 Eskilstuna Hässleholm 7.8
6:24.32 Miguel Palm 98 Mölndal Hässleholm 7.8
6:27.79 Olof Nordling 97 Spårvägen Göteborg/U 1.7
6:27.91 Jacob Åkersten 98 Täby Göteborg/U 1.7
6:28.96 Stefan Stojanovic 98 Hässelby Hässleholm 7.8
6:30.55 Mohamed Mohamoud 97 Ullevi Hässleholm 7.8
6:33.29 Gustaf Nordling 97 Spårvägen Hässleholm 7.8
6:36.37 Mohammed Ali 98 Eskilstuna Göteborg/U 1.7
6:36.60 Adam Kagebäck 97 Linköping Hässleholm 7.8
6:37.28 Adel Araya 98 Spårvägen Göteborg/U 1.7
7:00.35 Daniel Ekström 98 Ärla Hässleholm 7.8
7:12.90 Linus Lillsjö 98 Ärla Gävle 15.7
7:19.03 Adam Westermark 98 Tureberg Gävle 22.5

110m häck/100.0

13.61 Max Hrelja 98 Linköping Bydgoszcz, POL 20.7
14.19 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg/U 3.7
14.76 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Hässleholm 7.8
14.94 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Hässleholm 7.8
14.94 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Hässleholm 7.8
15.22 Johan Bengtsson 98 Täby Stockholm/S 19.6
15.41 James Gaudiello 98 Malmö Stockholm/S 19.6
15.45 Samuel Wiik 98 Örgryte Falun 11.9
15.48 Nils Eickhoff 97 Ymer Hässleholm 7.8
15.52 Max Hejdenberg 98 Örgryte Falun 11.9
15.68§ Gustav Jacobson 97 Istrum Ljungby 5.6
15.74 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Stockholm/S 19.6
15.80 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Göteborg/S 30.6
15.99 Simon Throgen 97 IF Göta Hässleholm 7.8
16.48 Robin Jacobsson 98 Ullevi Varberg 13.8
16.69 Elias Högström 97 Sundsvall Timrå 13.8
17.08 Axel Abrahamsson 98 Bromma Falun 11.9
17.54 Jesper Nyman 98 Hanviken Enskede 17.8
17.70§ Elias Engström 98 Färjestaden Kalmar 5.6
17.85 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Krokom 4.9
oklar/okänd vind
15.72§ Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Norrköping 13.7
medvind
14.09 Elias Martinsson 97 Brattås Gävle 17.7
16.45 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 17.7
16.82 Kevin Duvert 98 Tureberg Sätra 15.5
17.00 Axel Abrahamsson 98 Bromma Hässleholm 7.8

400m häck/91.4

52.12 Viktor Nylander 98 Malmö Göteborg/U 1.7
53.54 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Sollentuna 27.8
54.77 Nicklas Holm 97 Spårvägen Sollentuna 4.6
55.18 Samuel Wiik 98 Örgryte Hässleholm 7.8
55.34 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sollentuna 27.8
56.92 Viktor Bondesson 98 Malmö Varberg 13.8
57.01 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Göteborg/U 1.7
58.17 Nils Eickhoff 97 Ymer Jönköping 5.6
58.42 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Norrköping 13.7
59.11 Jesper Rilegård 98 Lidingö Stockholm/S 16.6
59.25 Filip Ottosson 97 IFK Umeå Umeå 13.6
60.09 Axel Abrahamsson 98 Bromma Hässleholm 7.8
60.67 Simon Sigurd 98 Timrå Krokom 3.9
60.88 Mohammed Ali 97 Eskilstuna Gävle 22.5
62.42 Elias Engström 98 Färjestaden Hässleholm 28.5

Höjd

2.11 Oskar Lundqvist 97 Upsala Stockholm/S 16.6
2.10 Filip Björklund 98 Upsala Halmstad 19.6
2.04 Mattias Green 98 Säffle Karlstad 13.8
2.03 Simon Larsson 98 Ymer Göteborg/S 11.6
2.02 Fredrik Wenström 97 Hanviken Hässleholm 5.8
2.01 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungsbacka 4.9
2.00 Otto Brinkman 97 Spårvägen Norrköping 13.7
1.99 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Falun 10.9
1.96 Carl Ludvig Patriksson 98 Hälle Jönköping 1.6
1.96 Max Hejdenberg 98 Örgryte Falun 10.9
1.92 Simon Throgen 97 IF Göta Kil 4.6
1.91 Markus Asplund 98 IF Göta Göteborg/U 2.7
1.91 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 21.5
1.90 Tobias Johansson 97 Viking Arvika 31.7
1.88 Arvid Ryberg 98 Örgryte Hässleholm 5.8
1.88 Mikael Jansson 98 Örebro Hässleholm 5.8
1.87 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Huddinge 11.6
1.86 Kevin Duvert 98 Tureberg Sätra 14.5
1.86 Daniel Skalk 97 Gefle Gävle 8.5
1.85 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Uppsala 12.6

Stav

4.70 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Hässleholm 5.8
4.52 Emil Östergren 98 Växjö Hässleholm 5.8
4.47 Robin Jacobsson 98 Ullevi Hässleholm 5.8
4.47 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Hässleholm 5.8
4.38 Magnus Herstedt 98 Malmö Mölndal 23.7
4.05 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Sollentuna 26.6
3.92 Viktor Kjellsson 98 Växjö Växjö 20.7
3.90 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Umeå 14.8
3.90 Albin Suljov 97 Färjestaden Kalmar 5.6
3.76 Erik Axlid 98 Ullevi Glendale, AZ 9.4
3.71 Nils Eickhoff 97 Ymer Kungsbacka 3.9
3.65 Axel Abrahamsson 98 Bromma Falun 11.9
3.65 Kevin Duvert 98 Tureberg Sätra 15.5
3.62 Oliver Thim 97 Arvika Karlstad 13.8
3.46 Jonathan Karlsson 98 Täby Sätra 20.8
3.45 Max Hejdenberg 98 Örgryte Falun 11.9
3.31 Henrik Nordlander 98 IF Göta Kristinehamn 20.7
3.15 Samuel Wiik 98 Örgryte Falun 11.9
3.00 Marcus Arvidsson 97 IFK Umeå Umeå 14.8

Längd

7.39 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg/U 2.7
7.21 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 30.5
7.14 David Svensson 98 Tumba Göteborg/U 2.7
7.12 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Falun 10.9
7.07 Jonathan Åsman 98 Öresund Göteborg/U 2.7
7.03 Filip Björklund 98 Upsala Hässleholm 6.8
6.83 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Skellefteå 30.7
6.78 Pontus Quick 97 Lund Eslöv 22.5
6.75 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Göteborg/S 29.6
6.74 Max Hejdenberg 98 Örgryte Hässleholm 6.8
6.69 Victor Pettersson 97 IF Göta Arvika 30.7
6.68 Sebastian Stevens 98 Eskilstuna Hässleholm 5.8
6.56 Filip Schwartz 98 Mölndal Lerum 28.8
6.53 Alexander Strid 98 Hässelby Huddinge 10.8
6.53 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sollentuna 4.6
6.46 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Göteborg/S 29.6
6.40 Richard Heikkilä 98 Mölndal Hässleholm 5.8
6.38 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Stockholm/S 19.6
6.34 Erik Dahlqvist 98 Orient Helsingborg 10.7
6.34 Samuel Wiik 98 Örgryte Falun 10.9
6.34 Robin Jacobsson 98 Ullevi Varberg 14.8
6.34 Nils Eickhoff 97 Ymer Hässleholm 5.8
oklar/okänd vind
6.51 Simon Udrup 97 Täby Bradenton, FL 19.3
medvind
7.28 Daniel Örevik 97 Gotland Sollentuna 4.6
7.21 Jonathan Åsman 98 Öresund Göteborg/U 2.7
7.16 David Svensson 98 Tumba Göteborg/U 2.7
6.80 Pontus Quick 97 Lund Eslöv 22.5
6.77 Sebastian Stevens 98 Eskilstuna Gävle 16.7
6.62 Richard Heikkilä 98 Mölndal Hässleholm 5.8
6.59 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Göteborg/U 2.7
6.58 Alexander Strid 98 Hässelby Huddinge 10.8
6.53 Johan Bengtsson 98 Täby Gävle 22.5
6.43 Frank Förnestig 98 Hammarby Lidingö 11.6
6.41 Carl-Ludvig Patriksson 98 Hälle Oslo, NOR 14.8
6.39 Robin Jacobsson 98 Ullevi Varberg 14.8
6.38 Nils Eickhoff 97 Ymer Borås 18.7

Tresteg

14.99 Marcus Nyberg 97 Malmö Hässleholm 7.8
14.87 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Hässleholm 7.8
14.30 Albin Boestad 97 Lidingö Hässleholm 7.8
14.28 Timothy Olsson 98 Hammarby Göteborg/U 3.7
14.01 Tobias Larsson 98 Örgryte Göteborg/S 12.6
13.86 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg/U 3.7
13.83 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg/U 3.7
13.37 Victor Koch 98 Örgryte Göteborg/S 16.8
13.20 Elias Högström 97 Sundsvall Krokom 3.9
12.90 Markus Asplund 98 IF Göta Karlstad 13.8
12.81 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Skellefteå 17.8
12.69 Nils Eickhoff 97 Ymer Borås 30.7
12.47 Erik Dahlqvist 98 Orient Helsingborg 9.7
12.30 Pontus Quick 97 Lund Jönköping 13.8
12.14 Axel Abrahamsson 98 Bromma Göteborg/U 3.7
12.06 Carl Ludvig Patriksson 98 Hälle Uddevalla 25.9
11.98 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Skellefteå 17.8
11.79 Kevin Duvert 98 Tureberg Gävle 22.5
11.76 Richard Heikkilä 98 Mölndal Linköping 14.5
medvind
14.39 Albin Boestad 97 Lidingö Gävle 17.7
13.98 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg/U 3.7
13.08 Pontus Quick 97 Lund Jönköping 13.8
11.79 Richard Heikkilä 98 Mölndal Linköping 14.5

Kula/6.0

20.65 Wictor Petersson 98 Malmö Bydgoszcz, POL 19.7
18.46 Jesper Arbinge 97 Huddinge Bålsta 28.5
15.78 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Hässleholm 7.8
15.45 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Falun 10.9
15.29 Gustav Eichmüller 98 Malmö Hässleholm 7.8
14.28§ Theodor Ahlström 98 Växjö Linköping 14.5
13.68 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Huddinge 11.6
13.42 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 11.5
13.32 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Göteborg/S 29.6
12.41 Filip Karlsson 97 Gnistan Hässleholm 28.5
12.36 Malte Barlinger 98 Linköping Tingstäde 26.6
11.96§ Jonathan Amneskog 98 Klippan Klippan 25.9
11.86 Victor Krieg 98 Stensjön Stensjön 11.9
11.75§ Edvin Larsson 98 Eskilstuna Eskilstuna 15.10
11.57§ Gustav Jacobson 97 Istrum Göteborg/S 13.8
11.55 Max Hrelja 98 Linköping Linköping 1.10
11.39§ Simon Larsson 98 Ymer Jönköping 13.8
11.38 Kevin Duvert 98 Tureberg Sätra 14.5
10.99 Samuel Wiik 98 Örgryte Falun 10.9
10.95 Axel Nykvist 98 Tranås Tranås 7.9

Diskus/1.75

62.58 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Bottnaryd 18.6
61.72 Wictor Petersson 98 Malmö Malmö/S-K 22.6
54.12 Oscar Gustafsson 97 Södertälje Trosa 22.6
50.08 Jesper Arbinge 97 Huddinge Södertälje 6.6
49.50 Örn Östenberg 98 Växjö Bottnaryd 18.6
47.29 Theodor Ahlström 98 Växjö Hässleholm 6.8
45.40 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Hässelby 22.8
43.49 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Hässleholm 6.8
43.48 Jonathan Amneskog 98 Klippan Helsingborg 29.7
40.02 Jakob Eriksson 98 IF Göta Hässleholm 6.8
38.87 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 24.7
38.51 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Sollentuna 3.6
36.74 Victor Krieg 98 Stensjön Stensjön 11.9
36.25 Malte Barlinger 98 Linköping Hässleholm 6.8
35.59 Carl Krüsell Berg 98 Hammarby Hässleholm 6.8
35.52 Filip Karlsson 97 Gnistan Hässleholm 29.5
33.89 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 20.6
33.30§ Andrée Nilsson 97 Bore Torsby 16.10
32.70 Simon Henriksson 97 Lund Malmö/S-K 22.6
32.50 Kevin Duvert 98 Tureberg Sätra 15.5

Slägga/6.0

57.13 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Hässleholm 5.8
56.40 Jesper Arbinge 97 Huddinge Hässleholm 5.8
55.74 Johannes Nilsson 98 Västerås Västerås/Ap 30.7
49.34 Gustaf Jacobson 97 Istrum Skara 3.9
45.50 Albin Kjellberg 97 Hässelby Hässleholm 5.8
42.24 Joel Mattsson 98 Tierp Gävle 15.7
41.90 Carl Krüsell Berg 98 Hammarby Huddinge/J 22.5
40.09 Axel Nykvist 98 Tranås Tranås 25.9
38.97§ Jonathan Amneskog 98 Klippan Växjö/A 14.9
37.78§ Edvin Larsson 98 Eskilstuna Eskilstuna 15.10
35.57 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Hässelby 25.9
33.72§ Andrée Nilsson 97 Bore Torsby 16.10
31.66 Pontus Quick 97 Lund Lund 26.8
31.04 Daniel Ekström 98 Ärla Ärla 29.6
30.56 Max Hrelja 98 Linköping Linköping 1.10
30.29 Jesper Nyman 98 Hanviken Enskede 17.8

Spjut/800

71.40 Simon Litzell 97 Hässelby Sundsvall 18.6
67.44 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Stockholm/S 19.6
66.47 Rasmus Eriksson 98 Kil Hamar, NOR 18.5
65.91 Theodor Ahlström 98 Växjö Sollentuna 26.8
64.24 Andrée Nilsson 97 Bore Göteborg/U 1.7
63.15 Jakob Eriksson 98 IF Göta Hässleholm 7.8
62.06 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Hässleholm 7.8
60.80 Jonathan Amneskog 98 Klippan Växjö/A 14.9
59.12 Jan Jakoubek 97 Hinden Skruv 21.5
56.87 William Petersson 98 Austin, TX 1.4
56.02 Alexander Nilsson 98 IF Göta Hässleholm 7.8
52.62 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Göteborg/S 30.6
51.29 Robin Ericsson 97 Habo Habo 21.8
50.20 Simon Henriksson 97 Lund Växjö 23.8
48.54 Malte Barlinger 98 Linköping Hässleholm 7.8
46.57 Viktor Johansson 97 Ullevi Hässleholm 7.8
46.55 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Umeå 24.9
45.65 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 1.10
45.18 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Helsingborg 10.9
44.70 Anton Cigéhn 98 Täby Gävle 22.5

Tiokamp/P19

7.290 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Göteborg/S 30.6
7.145 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Huddinge 12.6
6.727 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Göteborg/S 30.6
5.961 Samuel Wiik 98 Örgryte Falun 11.9
5.850 Max Hejdenberg 98 Örgryte Falun 11.9
5.425 Kevin Duvert 98 Tureberg Sätra 15.5
5.419 Axel Abrahamsson 98 Bromma Falun 11.9
4.905 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Umeå 14.8

>