Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P17 UTE 2002

Årsbästa P17 2002

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 16 OKT, 2002
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2002.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1983-84
P17/F17: Födda 1985-86
P15/F15: Födda 1987
P14/F14: Födda 1988 - plus ev 89:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.14 Gustav Sewall 85 Malmö Göteborg 6.7
11.14 Viktor Varverud 85 Brännan Sundsvall 18.6
11.23 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Huddinge 2.8
11.25 Gustav Lindgren 85 Alunda Uppsala 24.8
11.26 Daniel Larsson 85 Upsala Karlskrona 25.5
11.27 Henrik Eklund 85 Huddinge Kalmar 28.9
11.28 Djordje Djekic 85 Malmö Stockholm 13.9
11.29 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Västerås 28.7
11.30 Erik Lundvik 85 Växjö Växjö 17.8
11.31 Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista Nyköping 7.9
11.35 David Palmqvist 85 Villstad Stockholm 13.9
11.37 Lukas Nilsson 86 Hässelby Västerås 28.7
11.42 Tobias Dahlberg 86 Finish Karlskrona 29.6
11.44 David Andersson 85 Hammarby Stockholm 13.9
11.45 Erik Bywall 86 Valbo Göteborg 6.7
11.46 Christofer Kaalen 85 Strömsund Göteborg 6.7
11.51 Tobias Otterbring 85 Lima Arvika 20.7
11.51 Amadeus Rosberg 85 Halmstad Göteborg 6.7
11.53 Tim Greneby 85 Örebro Garphyttan 16.6
11.54 Håkan Nordin 85 Trångsviken Stockholm 13.9
11.54 Carl Westberg 86 Falun Stockholm 13.9
okänd vind
medvind
11.20 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Borås 18.5
11.22 Henrik Eklund 85 Huddinge Kalmar 28.9
11.26 David Palmqvist 85 Villstad Borås 18.5
11.32 Håkan Nordin 85 Trångsviken Krokom 24.8
11.36 David Andersson 85 Hammarby Sollentuna 1.6
11.45 Jens Löfgren 86 Villstad Borås 18.5
11.45 Markus Engblom 85 Valbo Gävle 31.8
11.46 Tim Greneby 85 Örebro Örebro 31.8
11.48 Anders Ekstedt 85 Hammarby Sollentuna 1.6
11.54 Carl Lundeholm 85 Hovslätt Borås 18.5

200m

22.37 Gustav Sewall 85 Malmö Huddinge 4.8
22.54 Tim Greneby 85 Örebro Huddinge 4.8
22.57 Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista Eskilstuna 9.6
22.69 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Göteborg 7.7
22.69 Viktor Varverud 85 Brännan Gävle 20.7
22.70 David Palmqvist 85 Villstad Huddinge 4.8
22.72 Niklas Larsson 85 Boo Göteborg 7.7
22.85 Mikael Thulin 85 Hammarby Huddinge 3.8
22.96 Erik Lundvik 85 Växjö Eksjö 22.5
23.00 Daniel Larsson 85 Upsala Gävle 20.7
23.04 Fredrik Andersson 85 Södertälje IF Eskilstuna 9.6
23.14 Jimmie Johnsson 85 Finish Eskilstuna 9.6
23.15 Henrik Thörn 85 Gnistan Helsingborg 13.7
23.18 David Andersson 85 Hammarby Huddinge 3.8
23.24 Carl Westberg 86 Falun Västerås 27.7
23.27 Erik Bywall 86 Valbo Göteborg 7.7
23.28 Håkan Nordin 85 Trångsviken Huddinge 3.8
23.31 Viktor Lindfors 86 Katrineholm Norrköping 25.8
23.32 Jonas Anderson 85 Tibro Borås 18.5
23.34 Christopher Svensson 85 Contact Huddinge 3.8
medvind
22.34 Gustav Sewall 85 Malmö Karlstad 1.9
22.51 Erik Lundvik 85 Växjö Karlstad 1.9
22.67 Daniel Larsson 85 Upsala Karlskrona 25.5
22.83 Mikael Thulin 85 Hammarby Karlstad 1.9
22.95 Christopher Svensson 85 Contact Hässleholm 27.7
23.14 Erik Folke 86 Halmstad Ängelholm 18.8
23.17 Henrik Eklund 85 Huddinge Kalmar 28.9
23.23 Sandro Karlsfred 86 Ullevi Sävedalen 2.6
23.27 Joni Jaako 86 Tjalve Norrköping 31.8
Manuell tidtagning
23.1m Henrik Thörn 85 Gnistan Karlshamn 16.6

400m

49.17 Gustav Sewall 85 Malmö Leppävaara, FIN 24.8
50.09 Mikael Hörberg 86 Tjalve Linköping 1.9
50.42 Erik Folke 86 Halmstad Helsingborg 14.7
50.44 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Huddinge 3.8
50.60 Tobias Otterbring 85 Lima Aalborg, DEN 27.7
50.68 Erik Lundvik 85 Växjö Huddinge 3.8
50.74 Joni Jaako 86 Tjalve Norrköping 25.8
50.81 Mikael Thulin 85 Hammarby Göteborg 6.7
51.11 Niklas Larsson 85 Boo Stockholm 15.9
51.61 Christopher Svensson 85 Contact Göteborg 6.7
51.80 Johan Häggman 86 Stocksäter Göteborg 6.7
52.02 Viktor Varverud 85 Brännan Straumsnes, NOR 6.7
52.10 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Stockholm 15.9
52.80 Tim Greneby 85 Örebro Sollentuna 2.6
53.15 David Palmqvist 85 Villstad Värnamo 7.9
53.16 Fredrik Andersson 85 Södertälje IF Göteborg 6.7
53.22 Amir Adan 85 Hässelby Västerås 28.7
53.25 David Andersson 85 Hammarby Göteborg 6.7
53.25 Andreas Mårtensson 85 Täby Enskede 29.8
53.28 Kim Wase 86 Lidingö Stockholm 14.9
Manuell tidtagning
49.6m Erik Folke 86 Halmstad Halmstad 31.8
52.3m Fredrik Andersson 85 Södertälje IF Eskilstuna 12.6
52.5m Kristofer Danielsson 86 Heleneholm Eslöv 12.5

800m

1:50.08 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Helsinki, FIN 23.8
1:53.35 Mikael Hörberg 86 Tjalve Helsinki, FIN 23.8
1:55.22 Albert Mollén 85 Söderköping Huddinge 4.8
1:55.22 Erik Folke 86 Halmstad Huddinge 4.8
1:57.42 Johan Arnqvist 85 IF Göta Göteborg 7.7
1:58.28 Martin Hedblom 86 Ess Göteborg 7.7
1:58.31 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Kalmar 24.7
1:59.02 Oskar Nilsson 85 Åhus Stockholm 11.9
1:59.29 Gustav Sewall 85 Malmö Karlstad 1.9
1:59.59 Simon Rasmussen 86 Rånäs Huddinge 4.8
2:00.10 Anders Huss 85 Hammarby Västerås 26.7
2:00.19 Andreas Mårtensson 85 Täby Sollentuna 1.6
2:00.43 Johan Kågeman 86 Tureberg Täby 8.9
2:00.51 Fredrik Björklund 86 Hälle Uddevalla 27.7
2:00.82 Fredrik Jäwert 86 Hälle Göteborg 27.8
2:01.04 Joakim Ask 86 Västerås Västerås 26.7
2:02.04 Daniel Lundgren 85 Nord-Uppland Huddinge 4.8
2:02.10 Peter Gustafsson 86 Ullevi Sävedalen 20.8
2:02.15 Tobias Nylander 85 Hammarby Sollentuna 1.6
2:02.33 Erik Johansson 85 Södra Vi Högby 18.7
obekräftat
2:01.4m Oskar Nordenbring 85 Västervik Chatham, NJ 11.5

1500m

3:45.89 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Göteborg 27.8
4:00.48 Albert Mollén 85 Söderköping Sollentuna 2.6
4:02.21 Jonas Hultgren 85 Ryssberget Huddinge 3.8
4:04.62 Oskar Nilsson 85 Åhus Norrköping 18.7
4:04.65 Johan Arnqvist 85 IF Göta Huddinge 3.8
4:05.29 Fredrik Björklund 86 Hälle Stockholm 13.9
4:05.95 Patrik Andersson 86 Linden Stockholm 13.9
4:07.34 Henning Tunek 86 Akele Stockholm 13.9
4:07.82 Martin Hedblom 86 Ess Stockholm 13.9
4:09.52 Joakim Ask 86 Västerås Göteborg 6.7
4:10.83 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Stockholm 13.9
4:11.09 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Karlskrona 29.6
4:11.49 Simon Rasmussen 86 Rånäs Stockholm 13.9
4:11.64 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Huddinge 3.8
4:12.49 Mikael Andersson 86 Vallentuna Stockholm 13.9
4:13.60 Julius Nilsson 85 Enhörna Västerås 28.7
4:14.83 Jens Lindgren 85 Frösön Stockholm 13.9
4:15.19 Leandro Andrade 86 Tureberg Stockholm 13.9
4:15.42 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Göteborg 6.7
4:16.43 Pontus Persson 86 Sävedalen Stockholm 13.9
obekräftat

3000m

8:51.29 Jonas Hultgren 85 Ryssberget Leppävaara, FIN 24.8
8:54.02 Oskar Nordenbring 85 Västervik Huddinge 4.8
8:54.33 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Norrköping 18.7
8:54.55 Julius Nilsson 85 Enhörna Norrköping 18.7
9:02.65 Peter Gross 85 Främmestad Trollhättan 15.6
9:05.47 Oskar Nilsson 85 Åhus Huddinge 4.8
9:06.51 Henry Gross 85 Främmestad Trollhättan 15.6
9:06.68 Patrik Andersson 86 Linden Huddinge 13.8
9:07.72 Fredrik Johansson 85 Ullevi Huddinge 4.8
9:08.84 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Norrköping 18.7
9:09.18 Henning Tunek 86 Akele Göteborg 7.7
9:12.18 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Stockholm 15.9
9:12.54 Johan Arnqvist 85 IF Göta Helsingborg 12.7
9:13.86 Fredrik Björklund 86 Hälle Stockholm 15.9
9:16.17 Martin Billberg 86 Sollefteå Stockholm 15.9
9:17.61 Mikael Andersson 86 Vallentuna Göteborg 7.7
9:18.06 Fredrik Johansson 86 Växjö Stockholm 15.9
9:18.23 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Stockholm 15.9
9:23.55 Johan Kensby 86 IF Göta Huddinge 4.8
9:26.81 Sverker Karltorp 85 Falköping Stockholm 15.9

2000m hinder/91.4

6:11.44 Oskar Nilsson 85 Åhus Huddinge 3.8
6:17.90 Johan Arnqvist 85 IF Göta Karlstad 25.7
6:19.25 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Värnamo 7.9
6:22.80 Henry Gross 85 Främmestad Göteborg 5.7
6:22.85 Jens Caap-Hällgren 85 Brännan Huddinge 3.8
6:24.71 Peter Gross 85 Främmestad Göteborg 5.7
6:26.31 Martin Hedblom 86 Ess Stockholm 14.9
6:26.87 Martin Billberg 86 Sollefteå Stockholm 14.9
6:34.40 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Huddinge 3.8
6:38.26 Fredrik Johansson 86 Växjö Stockholm 14.9
6:40.93 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Karlstad 25.7
6:44.54 Christoffer Nilsson 86 IF Göta Karlstad 1.9
6:45.67 Daniel Bengtsson 86 Sävedalen Huddinge 3.8
6:48.23 Olle Sandberg 85 Lidingö Stockholm 14.9
6:50.17 Kim Lindström 85 Linden Stockholm 14.9
6:55.75 Johan Kensby 86 IF Göta Stockholm 14.9
6:56.91 Markus Bergstedt 86 Söderhamn Stockholm 14.9
7:12.01 Niklas Skoog 86 Kil Göteborg 5.7
7:12.44 Andreas Karlsson 86 Lidköping Kungälv 23.6

110m häck/91.4

14.66 Jesper Fritz 85 Malmö Stockholm 14.9
14.69 Christofer Kaalen 85 Strömsund Huddinge 3.8
14.71 Tobias Otterbring 85 Lima Karlskrona 7.9
14.93 Andreas Svärdh 86 IF Göta Karlskrona 7.9
15.00 Michel Tornéus 86 Tumba Huddinge 3.8
15.03 Jonatan Falk 86 Lerum Göteborg 7.7
15.09 Kristoffer Andersson 85 Sollefteå Huddinge 3.8
15.23 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 7.9
15.30 Odd Wiking 86 Växjö Karlskrona 7.9
15.40 Gustav Lindgren 85 Alunda Uppsala 25.8
15.47 Karl Gustavsson 86 Contact Karlskrona 7.9
15.59 Markus Engblom 85 Valbo Gävle 1.9
15.61 Richard Lindgren 86 Mariestad Sollentuna 2.6
15.82 Samuel Lindén 86 Falun Göteborg 7.7
15.91 Tim Greneby 85 Örebro Huddinge 3.8
16.07 Dan Eidmark 85 Ösmo Enköping 6.7
16.11 Erik Bywall 86 Valbo Karlskrona 7.9
16.17 Gustav Allvin 85 Gefle Gävle 21.9
16.18 David Svedmyr 85 Strand Straumsnes, NOR 6.7
16.27 Adam Gullstrand 86 Malmö Karlskrona 29.6
medvind
14.68 Andreas Svärdh 86 IF Göta Karlstad 1.9
16.24 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Västerås 26.7

300m häck/84.0

38.42 Erik Lundvik 85 Växjö Huddinge 4.8
38.65 Tobias Otterbring 85 Lima Huddinge 4.8
39.08 Niklas Larsson 85 Boo Huddinge 4.8
39.24 Amir Adan 85 Hässelby Huddinge 4.8
39.33 Gustav Sewall 85 Malmö Stockholm 15.9
39.75 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Huddinge 4.8
40.13 Samuel Lindén 86 Falun Huddinge 3.8
40.26 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Huddinge 4.8
40.60 Olof Svensson 85 Halmstad Halmstad 20.7
40.69 Christofer Kaalen 85 Strömsund Sundsvall 25.5
40.72 Andreas Svärdh 86 IF Göta Helsingborg 12.7
41.03 Fredrik Andersson 85 Södertälje IF Västerås 27.7
41.18 Richard Lindgren 86 Mariestad Sollentuna 1.6
41.22 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 11.8
41.62 Adam Gullstrand 86 Malmö Göteborg 5.7
41.93 Odd Wiking 86 Växjö Halmstad 20.7
42.10 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm 15.9
42.17 Johan Häggman 86 Stocksäter Nyköping 10.8
42.97 Damir Corbegovic 86 Tiwaz Norrköping 20.5
42.99 David Andersson 85 Hammarby Hudiksvall 6.8

Höjd

2.19 Linus Thörnblad 85 Lund Trelleborg 7.9
2.00 Anton Ekman 85 Finish Vellinge 7.8
1.95 Jonny Johansson 85 Dals Södra Kil 2.6
1.90 Björn Bjuggren 85 Södra Sandby Lund 24.8
1.90 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 8.9
1.90 Björn Petersson 85 Oskarshamn Oskarshamn 14.9
1.88 Andreas Jönsson 86 Simrishamn Halmstad 20.7
1.88 Richard Huldén 86 IF Göta Kil 2.6
1.87 Emil Bagler 85 Halmstad Ängelholm 18.8
1.87 David Stöckel 85 Boo Göteborg 5.7
1.85 Dan Eidmark 85 Ösmo Stockholm 13.9
1.85 Joakim Andersson 86 Tjalve Norrköping 9.5
1.85 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Narvik, NOR 13.7
1.85 Per Tedenrud 85 Kil Garphyttan 15.6
1.84 Tobias Otterbring 85 Lima Enköping 7.7
1.84 Jonas Carlsson 86 Växjö Värnamo 7.9
1.84 Andreas Andersson 86 Tureberg Täby 2.9
1.84 Marcus Lincoln 86 Ängelholm Ängelholm 18.8
1.84 Roger Malm 85 Ystad Simrishamn 1.9
1.83 Tobias Andersson 85 Sollefteå Sundsvall 25.5
1.83 Daniel Linder 85 Ullevi Uddevalla 28.7
1.83 Karl Gustafsson 86 Contact Göteborg 5.7
1.83 Jesper Granlund 86 Huddinge Stockholm 14.9
1.83 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm 14.9

Stav

4.90 Jesper Fritz 85 Malmö Leppävaara, FIN 24.8
4.80 Johan Carlsson 85 Malmö Leppävaara, FIN 24.8
4.30 Anjin Dahlhöjd 86 Örgryte Vellinge 1.6
4.25 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Helsingborg 14.7
4.05 Gustav Allvin 85 Gefle Söderhamn 14.7
4.00 Johannes Fredriksson 85 Ullevi Lübeck, GER 18.5
3.90 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 27.7
3.85 Odd Wiking 86 Växjö Växjö 17.8
3.84 Jonatan Falk 86 Lerum Uddevalla 29.6
3.70 Tobias Otterbring 85 Lima Enköping 6.7
3.70 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 7.9
3.65 Martin Lundqvist 86 Huddinge Täby 8.9
3.63 Andreas Svärdh 86 IF Göta Stockholm 14.9
3.60 Alexander Flodin 85 Motala Motala 24.9
3.51 Karl-Fredrik Bergqvist 86 Hässelby Huddinge 4.8
3.50 Jonas Carlsson 86 Växjö Nässjö 8.9
3.50 Dan Eidmark 85 Ösmo Enköping 6.7
3.43 Patrik Bagge 85 Brattås Uddevalla 11.8
3.40 Henrik Johansson 85 Gnistan Norrköping 31.8
3.30 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Karlskrona 7.9
3.30 Markus Engblom 85 Valbo Karlskrona 7.9
3.30 Erik Bywall 86 Valbo Gävle 1.9

Längd

6.74 Michel Tornéus 86 Tumba Huddinge 4.8
6.73 Andreas Otterling 86 Örebro Gävle 20.7
6.73 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Gävle 20.7
6.72 Jimmie Johnsson 85 Finish Göteborg 6.7
6.68 Tobias Otterbring 85 Lima Nyköping 10.8
6.66 Johan Carlsson 85 Malmö Trelleborg 11.8
6.57 Jonatan Falk 86 Lerum Huddinge 4.8
6.46 Jonny Johansson 85 Dals Södra Borås 18.5
6.45 Andreas Svärdh 86 IF Göta Göteborg 6.7
6.43 Niklas Larsson 85 Boo Gävle 20.7
6.42 Johan Tobiasson 86 Ullevi Halmstad 21.7
6.42 Peter Åberg 85 Riviera Gävle 20.7
6.40 Tobias Dahlberg 86 Finish Eskilstuna 9.6
6.40 Mikael Lindberg 86 Skellefteå Skellefteå 27.7
6.37 Andreas Andersson 86 Tureberg Täby 7.9
6.30 Fredrik Persson 86 Gefle Gävle 20.7
6.27 Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista Esbjerg, DEN 28.6
6.27 Karl Gustavsson 86 Contact Lillehammer, NOR 29.6
6.26 Marcus Engzell 85 Tureberg Göteborg 6.7
6.26 Håkan Nordin 85 Trångsviken Krokom 30.6
okänd vind
medvind
6.86 Michel Tornéus 86 Tumba Täby 7.9
6.78 Andreas Otterling 86 Örebro Eskilstuna 26.5
6.69 Andreas Svärdh 86 IF Göta Karlstad 1.9
6.57 Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista Nyköping 7.9
6.56 Jonny Johansson 85 Dals Södra Borås 18.5
6.54 Peter Åberg 85 Riviera Skellefteå 4.7
6.53 Andreas Andersson 86 Tureberg Täby 7.9
6.33 Mikael Thulin 85 Hammarby Täby 7.9
6.32 Viktor Lindfors 86 Katrineholm Nyköping 7.9

Tresteg

14.40 Andreas Otterling 86 Örebro Gävle 19.7
14.00 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm 14.9
13.95 Andreas Andersson 86 Tureberg Stockholm 14.9
13.70 Claes Svensson 86 IF Göta Karlstad 25.8
13.65 Jimmie Johnsson 85 Finish Göteborg 7.7
13.65 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Huddinge 3.8
13.57 Fredrik Persson 86 Gefle Huddinge 3.8
13.37 Sebastian Ekstrand 86 Finish Stockholm 14.9
13.19 Marcus Engzell 85 Tureberg Täby 8.9
13.10 Fredrik Olofsson 86 Växjö Stockholm 14.9
12.98 Johan Tobiasson 86 Ullevi Göteborg 5.9
12.83 Olof Hansson 86 KA2 Stendal, GER ??.5
12.79 Erik Nordström 86 Hammarby Stockholm 14.9
12.79 Pontus Otterbring 86 Lima Stockholm 14.9
12.75 David Svedmyr 85 Strand Huddinge 3.8
12.70 Gustav Allvin 85 Gefle Stockholm 13.9
12.68 Jesper Sandberg 85 Tjalve Linköping 26.6
12.46 Tobias Andersson 85 Sollefteå Straumsnes, NOR 6.7
12.45 Johan Damgren 86 Hakarpspojkarna Tranås 29.9
12.44 David Carlsson 85 Malmö Helsingborg 12.7
okänd vind
medvind
13.76 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Sävedalen 1.6
12.60 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 28.7
12.53 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Skellefteå 28.7

Kula/5.0

17.67 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Huddinge 4.8
16.71 Mats Olsson 86 Järvsö Huddinge 4.8
16.30 Johan Pihlgren 86 Strand Huddinge 4.8
15.42 Tobias Otterbring 85 Lima Stockholm 13.9
15.34 Mikael Norén 86 Ullevi Lerum 11.8
15.25 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Huddinge 4.8
15.25 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 8.9
15.22 Krister Larsson 85 Bore Stockholm 13.9
14.93 Joakim Johansson 86 Färjestaden Karlskrona 29.6
14.51 Niklas Gärdefors 86 Örebro Stockholm 15.9
14.46 Germund Petersson 86 Kalmar Kalmar 28.9
14.41 Ibro Ribic 86 Falun Nyköping 10.8
14.31 Simon Staaf 86 Vingarna Umeå 21.9
14.19 Kemal Alic 85 Tiwaz Norrköping 20.5
14.03 Jonatan Falk 86 Lerum Karlskrona 8.9
13.77 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Karlskrona 8.9
13.66 Rickard Blomstrand 86 Råby-Rekarne Karlstad 1.9
13.63 Odd Wiking 86 Växjö Karlstad 1.9
13.62 Mikael Persson 86 Contact Malmö 10.7
13.61 Johan Bark 85 Valö Valö 12.5

Diskus/1.5

56.59§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Albuquerque, NM 25.5
48.76 Krister Larsson 85 Bore Göteborg 7.7
48.67 Tommy Kristiansen 86 Bore Huddinge 2.8
46.71 Kemal Alic 85 Tiwaz Stockholm 14.9
45.30 Mats Olsson 86 Järvsö Stockholm 13.9
45.04 Simon Staaf 86 Vingarna Stockholm 13.9
44.60 Tobias Otterbring 85 Lima Kil 2.6
43.98 Joakim Axelsson 86 Nyköping Nyköping 10.8
43.73 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Stockholm 14.9
43.55 Jesper Sandberg 85 Tjalve Norrköping 20.5
42.80 Johan Bark 85 Valö Stockholm 14.9
42.80 Johan Pihlgren 86 Strand Stockholm 13.9
42.56 Anders Hedberg 86 Dals Södra Uddevalla 11.8
41.90 Ibro Ribic 86 Falun Stockholm 13.9
41.41 Germund Petersson 86 Kalmar Kalmar 28.9
41.14 Andreas Fransson 86 IF Göta Karlstad 10.9
41.10 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Gävle 20.7
41.05 Henrik Åhnsund 86 Kil Kil 10.8
40.53 Mikael Norén 86 Ullevi Sävedalen 1.6
40.22 Johan Bergqvist 85 Eksjö Södra Halmstad 21.7
obekräftat

Slägga/5.0

65.56 Krister Larsson 85 Bore Torsby 15.9
59.00§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Albuquerque, NM 25.5
57.76 Hans Eriksson 86 Bore Huddinge 3.8
55.79 Mikael André 85 Tureberg Västerås 1.6
55.14 Johan Bark 85 Valö Arvika 21.7
53.17 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Enskede 14.9
52.85 Johan Bergqvist 85 Eksjö Södra Sollentuna 2.6
51.65 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Nyköping 10.8
50.89 Mats Olsson 86 Järvsö Söderhamn 25.6
49.02 Ibro Ribic 86 Falun Falun 4.6
48.41 Joakim Johansson 86 Färjestaden Växjö 25.5
47.65 Viktor Andersson 86 Nyköping Nyköping 10.8
46.91 Johan Carlsson 85 Malmö Karlstad 1.9
44.45 Magnus Westberg 85 Hammarby Karlstad 1.9
43.55 Tomas Ohlsson 86 Bore Enskede 14.9
43.02 Anders Dahl 86 Trelleborg Hässleholm 27.7
41.23 Markus Engblom 85 Valbo Gävle 31.8
40.94 Henrik Åhnsund 86 Kil Arvika 21.7
40.76 Mikael Persson 86 Contact Ängelholm 17.8
35.65 Joakim Lindskog 86 Valbo Gävle 31.8

Spjut/700

62.78 Erik Smiding 85 KA2 Huddinge 3.8
62.70 Jens Frisk 86 Sollefteå Huddinge 3.8
61.37 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 7.9
60.09 Markus Hayden 86 Valbo Göteborg 5.7
59.09 Andreas Fransson 86 IF Göta Stockholm 14.9
58.19 Jesper Sandberg 85 Tjalve Huddinge 3.8
57.95 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Huddinge 3.8
57.62 Johan Harlestedt 85 Sollefteå Stockholm 15.9
57.17 Andreas Svärdh 86 IF Göta Karlstad 16.6
56.67 Tobias Otterbring 85 Lima Kil 2.6
56.38 Olof Hansson 86 KA2 Hässleholm 28.7
55.39 Alexander Flodin 85 Motala Motala 1.6
53.99 Joakim Lindskog 86 Valbo Stockholm 14.9
53.53 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Härnösand 9.6
52.27 Christoffer Sköld 86 Istrum Sävedalen 2.6
52.21 Patrik Andreasson 85 Sollefteå Härnösand 26.6
51.16 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Växjö 18.8
50.06 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Hofors 6.8
49.53 Mats Olsson 86 Järvsö Söderhamn 14.7
49.46 Odd Wiking 86 Växjö Karlskrona 30.6

Tiokamp/P17

8.686 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 8.9
8.465 Tobias Otterbring 85 Lima Enköping 7.7
7.567 Jonatan Falk 86 Lerum Uddevalla 30.6
7.483 Andreas Svärdh 86 IF Göta Karlskrona 8.9
7.168 Tim Greneby 85 Örebro Karlskrona 8.9
7.031 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Karlskrona 8.9
6.980 Odd Wiking 86 Växjö Enköping 7.7
6.876 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Gävle 22.9
6.746 Dan Eidmark 85 Ösmo Lerum 20.5
6.676 Karl Gustavsson 86 Contact Karlskrona 8.9
6.599 Markus Engblom 85 Valbo Karlskrona 8.9
6.554 Niklas Gärdefors 86 Örebro Karlskrona 8.9
6.299 Henrik Johansson 85 Gnistan Karlskrona 8.9
6.268 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Karlskrona 8.9
6.257 Fredrik Persson 86 Gefle Gävle 22.9
5.821 Alexander Flodin 85 Motala Motala 25.9
5.135 Mikael Hammer 85 Motala Motala 25.9
5.015 Erik Bywall 86 Valbo Karlskrona 8.9
4.780 Lucas Spinnars 86 Märsta Enköping 7.7
4.759 Johan Bark 85 Valö Gävle 22.9

>