Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 5 MAJ, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.87 Frida Hjorth 03 Säter Uppsala 19.3
7.92 Ebba Wulcan 03 Säffle Uppsala 19.3
7.97 Katharina Gråman 03 Tyresö Uppsala 19.3
8.01 Thea Holmén 03 Villstad Växjö 18.3
8.06 Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad 4.2
8.08 Famke Persson 03 Lund Växjö 18.3
8.12 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Uppsala 19.3
8.13 Felicia Nordahl Vieira 03 Göteborgs KIK Växjö 18.3
8.16 Elin Wallin 03 Glanshammar Örebro 21.2
8.17 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Uppsala 19.3
8.18 Wilma Garplid 04 Mölndal Växjö 18.3
8.19 Sissel Eliasson 04 Alingsås Växjö 18.3
8.20 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK Växjö 18.3
8.21 Wilma Svensson 03 Oskarshamn Växjö 18.3
8.21 Ebba Asp 04 Örebro Örebro 25.3
8.22 Elin Stenhammar 03 Alingsås Göteborg 17.12
8.23 Thea Hammarström 03 Villstad Växjö 18.3
8.23 Annie Norström 03 Alunda Uppsala 19.3
8.24 Rebecca Östergren 03 Huddinge Sätra 11.12
8.24 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Uppsala 19.3
8.24 Linnéa Svanhall 04 Färjestaden Växjö 4.2

200m

25.95 Famke Persson 03 Lund Växjö 19.3
26.46 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK Växjö 19.3
26.60 Frida Hjorth 03 Säter Uppsala 18.3
26.65 Joy Thulin 03 Malmö Växjö 19.3
26.71 Felicia Nordahl Vieira 03 Göteborgs KIK Växjö 19.3
26.72 Sophie Okejeme 04 Danderyd Uppsala 18.3
26.89 Annie Norström 03 Alunda Uppsala 18.3
26.89 Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad 22.1
26.89 Thea Holmén 03 Villstad Växjö 5.2
27.00 Ebba Wulcan 03 Säffle Karlstad 22.1
27.03 Rebecca Östergren 03 Huddinge Sätra 18.2
27.05 Alva Bengtström 03 Örgryte Växjö 19.3
27.19 Elsa Hjelm 04 Åhus Växjö 19.3
27.21 Sissel Eliasson 04 Alingsås Växjö 19.3
27.29 Bella Lindgren de Flon 03 Visby Gute Uppsala 18.3
27.33 Elin Stenhammar 03 Alingsås Göteborg 4.2
27.34 Nike Isaksson 04 Lidingö Uppsala 18.3
27.35 Emma Gerdes 03 Åhus Växjö 19.3
27.35 Ebba Asp 04 Örebro Örebro 26.3
27.38 Beata Edelholm 03 Hammarby Uppsala 18.12

1000m

3:02.58 Lova Perman 03 IF Göta Uppsala 19.3
3:06.34 Julia Svennblad 03 Ale Göteborg 8.3
3:07.17 Alva Malmsten Nilsson 03 Skade Västerås 29.1
3:07.46 Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK Göteborg 5.2
3:07.61 My Rundgren 03 Luleå Piteå 5.2
3:07.63 Lykke Sjöbeck 03 Ystad Göteborg 5.2
3:10.02 Filippa Zäll 03 Ängelholm Linköping 2.4
3:10.23 Victoria Psilander 03 Lidingö Uppsala 19.3
3:10.51 Olivia Brunbäck 03 Sävedalen Göteborg 5.2
3:12.34 Ellinore Dahlberg 03 Bromma Uppsala 19.3
3:12.58 Eleonora Alinder 03 Mölndal Växjö 21.1
3:12.95 Ingrid Jonsson 03 Hässelby Uppsala 19.3
3:13.61 Tilda Knauer 03 Hälle Göteborg 25.2
3:14.21 Saga Bolmgren 03 Danderyd Göteborg 3.12
3:14.48 Frida Hafström 03 Fredrikshof Uppsala 19.3
3:16.04 Amanda Olsson 03 Säffle Örebro 11.3
3:16.71 Thea Nilsson 03 Höör Växjö 19.3
3:16.75 Nelly Össmar 03 Högby Växjö 21.1
3:17.06 Nicole Ljungström 03 Ängelholm Malmö 12.2
3:17.21 Linnea Svensson 03 Tjalve Norrköping 4.3

60m häck/76.2

9.17 Annie Berntsson 03 Brattås Göteborg 12.2
9.18 Katharina Gråman 03 Tyresö Sätra 18.2
9.22 Tova Gisslén 03 Wilske Örebro 14.1
9.26 Chanelle Lindvall 03 Malmö Växjö 19.3
9.37 Hanna Karlsson 03 IF Göta Uppsala 18.3
9.43 Beata Edelholm 03 Hammarby Sätra 18.2
9.45 Clara Fallenius 03 Hässelby Uppsala 18.3
9.46 Thea Löfman 03 Lund Växjö 19.3
9.49 Vilma Dahlberg 03 Malmö Växjö 19.3
9.53 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Uppsala 18.3
9.55 Felicia Nordahl Vieira 03 Göteborgs KIK Växjö 19.3
9.56 Bella Lindgren de Flon 03 Visby Gute Uppsala 18.3
9.63 Julia Håkansson 03 Spårvägen Uppsala 18.3
9.63 Tilda Kihlström 03 Varberg Växjö 19.3
9.64 Tilda Lilja 03 Helsingborg Växjö 19.3
9.69 Annie Norström 03 Alunda Uppsala 18.3
9.71 Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus Uppsala 18.3
9.71 Emilia Neuhaus 03 Eksjö Södra Växjö 19.3
9.73 Moa Erenbrand 03 Strand Bollnäs 21.1
9.74 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Örebro 26.3

Höjd

1.65 Tova Gisslén 03 Wilske Göteborg 19.11
1.63 Alma Uhlin 03 Falun Uppsala 18.3
1.63 Linnéa Svanhall 04 Färjestaden Växjö 4.2
1.61 Klara Frykholm 03 Glanshammar Uppsala 18.3
1.60 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Västerås 22.4
1.59 Moa Erenbrand 03 Strand Ås 25.3
1.58 Elvira Magnusson 03 Tumba Uppsala 18.3
1.57 Emilia Neuhaus 03 Eksjö Södra Linköping 19.11
1.56 Vanna Darrell 03 Lerum Växjö 18.3
1.56 Olivia Dittlau 03 Helsingborg Göteborg 3.12
1.56 Tilda Ganbrant 03 Linköping Göteborg 3.12
1.56 Moa Feldt 03 Åhus Öllsjö 5.2
1.55 Tasa Scheele Bhatia 04 Täby Uppsala 18.3
1.55 Alexandra Mella 03 Täby Sätra 21.1
1.55 Nina Hertz Saebbö 04 Göteborgs KIK Göteborg 25.2
1.54 Hanna Löfgren 03 Nyköping Eskilstuna 12.11
1.54 Lovisa Agfors 03 Ale Bohus 22.1
1.53 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Bollnäs 26.11
1.53 Clara Fallenius 03 Hässelby Sätra 28.1
1.53 Sydney Karström 04 Åhus Öllsjö 4.2
1.53 Ida Engelbrektsson 04 Alingsås Göteborg 5.2

Stav

3.35 Rebecka Krüeger 03 Malmö Växjö 22.1
2.95 Vanna Darrell 03 Lerum Växjö 22.1
2.66 Isabell Lundholm 04 Thorengruppen Örebro 11.3
2.65 Ida Jexe Ek 04 Halmstad Borås 14.1
2.60 Maja Thodenius 03 Mälarhöjden Sätra 10.3
2.60 Linda Aiff 03 Lerum Göteborg 17.12
2.57 Alva Nilsson 04 Thorengruppen Örebro 25.3
2.53 Frida Hjorth 03 Säter Uppsala 19.3
2.53 Rebecka Forsling 04 Huddinge Uppsala 19.3
2.53 Lova Nilsson 03 Växjö Växjö 19.3
2.47 Nicole Nyberg 04 Täby Örebro 25.3
2.45 Alicia Hallner 03 Lerum Växjö 22.1
2.45 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda Ås 26.3
2.43 Alannah Hellstadius 04 Hammarby Uppsala 19.3
2.43 Amina Fältmars 03 IK Sisu Växjö 19.3
2.43 Ebba Bremer 04 Brattås Växjö 19.3
2.43 Jonna Andersson 04 Brattås Växjö 19.3
2.40 Moa Skagerlund 03 Mälarhöjden Sätra 10.3
2.40 Ellen Persson 03 Malmö Malmö 11.2
2.40 Johanna Persson 03 Ystad Malmö 11.2

Längd

5.33 Frida Hjorth 03 Säter Uppsala 18.3
5.31 Ebba Wulcan 03 Säffle Göteborg 25.2
5.29 Thea Holmén 03 Villstad Växjö 18.3
5.26 Clara Fallenius 03 Hässelby Växjö 22.1
5.22 Moa Örevik 03 Visby Gute Uppsala 18.3
5.16 Annie Berntsson 03 Brattås Göteborg 5.2
5.10 Katharina Gråman 03 Tyresö Sätra 18.2
5.07 Beata Edelholm 03 Hammarby Sätra 11.12
5.05 Tova Gisslén 03 Wilske Göteborg 20.11
5.04 Joy Thulin 03 Malmö Malmö 12.2
5.03 Emilia Neuhaus 03 Eksjö Södra Växjö 18.3
5.03 Elin Pettersson 03 IFK Göteborg Göteborg 20.11
5.02 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Sätra 18.2
5.01 Tilda Lilja 03 Helsingborg Växjö 18.3
4.99 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Sätra 8.1
4.98 Ellen Pettersson 03 Växjö Växjö 2.4
4.97 Maja Fernström 03 Malmö Malmö 29.1
4.96 Moa Sellman 03 Mölndal Göteborg 14.1
4.95 Tuva Dahlgren 03 Lerum Göteborg 4.12
4.94 Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad 21.1

Tresteg

11.67 Katharina Gråman 03 Tyresö Göteborg 3.12
11.11 Tova Gisslén 03 Wilske Örebro 11.3
10.72 Anna Constantinescu 03 Göteborgs KIK Göteborg 3.12
10.60 Jennifer Axelsson 03 Wedevåg Västerås 22.4
10.56 Klara Avebäck 03 Hammarby Uppsala 19.3
10.52 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Örebro 11.3
10.50 Amanda Sörensson 03 Malmö Växjö 19.3
10.38 Clara Fallenius 03 Hässelby Växjö 21.1
10.32 Alicia Eliasson 03 Sävedalen Växjö 19.3
10.21 Elsa Jansson 03 Upsala Uppsala 11.2
10.20 Laura Fodor 03 Hässelby Sätra 19.2
10.16 Tilda Söderman 03 Gefle Uppsala 19.3
10.14 Moa Örevik 03 Visby Gute Uppsala 19.3
10.09 Moa Sellman 03 Mölndal Göteborg 14.1
10.09 Julia Svennblad 03 Ale Göteborg 4.2
9.96 Inez Åsenlund 03 Örgryte Växjö 21.1
9.96 Thea Holmén 03 Villstad Växjö 4.2
9.92 Elvira Jonsson 03 Västerås Uppsala 19.3
9.90 Moa Nyström 03 Tureberg Sätra 19.2
9.89 Ebba Wulcan 03 Säffle Göteborg 3.12

Kula/3.0

12.20 Julia Scharnell 03 Eslövs AI Malmö 3.12
11.37 Amanda Pettersson 03 Växjö Växjö 4.2
11.36 Thea Löfman 03 Lund Växjö 18.3
11.33 Chanelle Lindvall 03 Malmö Växjö 18.3
11.10 Emilia Neuhaus 03 Eksjö Södra Växjö 4.2
10.93 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Uppsala 19.3
10.85 Victoria Wickman 03 Alunda Örebro 26.3
10.62 Ebba Toorell 03 Lerum Göteborg 25.2
10.56 Calista Ezeh 03 Kville Växjö 18.3
10.55 Agnes Claesson 03 Hovslätt Växjö 22.1
10.51 Grace Omoike 03 Malmö Växjö 18.3
10.48 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Växjö 18.3
10.48 Emilia Wamsler 03 Lund Halmstad 4.3
10.40 Felicia Karlsson 03 Eskilstuna Uppsala 19.3
10.38 Valentina Lindfors 03 Mälarhöjden Sätra 19.2
10.35 Emilia Wernerliv 04 Tingberg Göteborg 17.12
10.28 Ally Robertsson Holmberg 03 Skellefteå Haparanda 21.1
10.15 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Örebro 11.3
10.13 Sanna Pernerdal 03 Örebro Örebro 15.1
10.11 Thea Björk 03 Växjö Växjö 18.3
10.11 Tova Gisslén 03 Wilske Örebro 26.11

Vikt/7.26

11.58 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Uppsala 18.3
11.57 Victoria Wickman 03 Alunda Uppsala 18.3
11.18 Thea Löfman 03 Lund Göteborg 5.2
10.61 Isabella Wiklund 03 Västerås Uppsala 18.3
10.41 Nina Bjerkliden 03 Upsala Uppsala 18.3
9.82 Valentina Lindfors 03 Mälarhöjden Uppsala 18.3
9.79 Felicia Karlsson 03 Eskilstuna Nyköping 11.2
9.61 Linnea Persson 03 Ale Göteborg 18.12

Femkamp/F15-17

3.022 Clara Fallenius 03 Hässelby Växjö 2.4
2.662 Beata Edelholm 03 Hammarby Sätra 8.1
2.656 Moa Feldt 03 Åhus Karlskrona 26.2
2.652 Emilia Neuhaus 03 Eksjö Södra Växjö 2.4
2.582 Victoria Psilander 03 Lidingö Sätra 8.1
2.555 Bella Lindgren de Flon 03 Visby Gute Växjö 2.4

>