Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 APR, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.73 Ella Sjöblom 02 AIK Uppsala 4.3
7.81 Nikki Anderberg 02 Malmö Uppsala 4.3
7.85 Olivia Bojang 02 Haparanda Ås 25.3
7.87 Olivia Stridh 02 Malmö Uppsala 4.3
7.93 Draina Kintu 02 Hellas Uppsala 17.12
7.95 Cajsa Augustsson 02 Ymer Malmö 28.1
7.99 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Uppsala 4.3
7.99 Selma Jönsson 02 Åhus Uppsala 4.3
8.01 Elise Legzdins 02 Mälarhöjden Uppsala 4.3
8.04 Ella Hagman 02 Huddinge Uppsala 4.3
8.09 Bilge Kaya 02 Hellas Sätra 19.2
8.10 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Sätra 19.2
8.14 Alma Svanberg 02 Kville Uppsala 4.3
8.14 Evelina T Ottosson 02 Täby Uppsala 4.3
8.15 Cindy Darrell 02 Ullevi Göteborg 25.2
8.17 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 21.1
8.18 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 28.1
8.19 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Göteborg 25.2
8.19 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 25.3
8.22 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Nyköping 11.2
8.22 Hanna Zakrisson 02 Finspång Örebro 11.3

200m

25.15 Ella Sjöblom 02 AIK Uppsala 5.3
25.44 Nikki Anderberg 02 Malmö Växjö 22.1
25.89 Olivia Bojang 02 Haparanda Ås 26.3
25.92 Draina Kintu 02 Hellas Uppsala 18.12
25.92 Olivia Stridh 02 Malmö Malmö 28.1
26.09 Alma Svanberg 02 Kville Växjö 22.1
26.28 Bilge Kaya 02 Hellas Uppsala 4.3
26.30 Cindy Darrell 02 Ullevi Uppsala 4.3
26.38 Elise Legzdins 02 Mälarhöjden Örebro 26.3
26.53 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 26.3
26.54 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Uppsala 4.3
26.55 Cajsa Augustsson 02 Ymer Uppsala 18.12
26.59 Selma Jönsson 02 Åhus Uppsala 5.3
26.72 Cornelia Fernsten 02 Örebro Uppsala 4.3
26.78 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Sätra 22.1
26.82 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Sätra 18.2
26.88 Ella Hagman 02 Huddinge Sätra 4.2
27.00 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg 20.11
27.04 Sonia Fors 02 Sävedalen Göteborg 3.12
27.09 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 14.1
27.09 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg 4.2

1000m

3:03.56 Emilia Rydensjö 02 Eskilstuna Västerås 29.1
3:03.96 Maja Jönsson 02 Höör Växjö 21.1
3:04.18 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 15.1
3:05.63 Elsa Björk 02 Sävedalen Göteborg 5.2
3:05.77 Malin Jonsson 02 Mölndal Göteborg 5.2
3:06.28 Johanna Mickels 02 Eskilstuna Västerås 29.1
3:06.66 Alice Berg 02 Tureberg Sätra 10.12
3:06.71 Alma Freij 02 IK Sisu Uppsala 5.3
3:09.72 Molly Freeman 02 Hammarby Sätra 5.2
3:10.43 Alma Holmberg 02 Lidingö Sätra 5.2
3:10.49 Alva Strandberg 02 IFK Göteborg Uppsala 4.3
3:11.01 Maja Ottosson 02 Mölndal Göteborg 5.2
3:11.19 Elin Ekengren 02 Nyköping Norrköping 6.1
3:11.84 Johanna Bülow 02 Hovslätt Malmö 28.1
3:12.56 Carolina Larson 02 Lidingö Västerås 22.4
3:13.13 Klara Ygeby 02 Upsala Uppsala 4.3
3:14.42 Paulina Wikemar 02 Mölndal Göteborg 19.11
3:14.81 Ebba Wahlberg 02 Ymer Göteborg 5.2
3:15.59 Pernilla Norgren 02 Umedalen Uppsala 4.3
3:16.00 Stina Pettersson 02 Lerum Uppsala 4.3

60m häck/76.2

8.88 Nikki Anderberg 02 Malmö Lund 14.1
8.89 Cindy Darrell 02 Ullevi Göteborg 26.2
9.05 Olivia Stridh 02 Malmö Malmö 29.1
9.08 Bilge Kaya 02 Hellas Sätra 18.2
9.10 Maja Fernström 02 Malmö Växjö 22.1
9.14 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 26.2
9.18 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 18.2
9.21 Ebba Åhman 02 Ymer Uddevalla 11.2
9.24 Olivia Bojang 02 Haparanda Haparanda 22.1
9.32 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Sätra 5.2
9.36 Maja Pettersson 02 Gnistan Uppsala 5.3
9.38 Madeleine Aulio 02 Lidingö Uddevalla 11.2
9.38 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg 3.12
9.40 Sofia Ejlertsson 02 Linköping Linköping 1.4
9.40 Linnea Johansson 02 Hässelby Sätra 18.2
9.40 Sunny Björkén 02 Piteå Piteå 19.11
9.41 Evelina T Ottosson 02 Täby Sätra 18.2
9.44 Ella Hagman 02 Huddinge Uppsala 5.3
9.50 Gabriella Lindström 02 Falun Falun 13.12
9.51 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Sätra 29.1

Höjd

1.70 Sofia Wingård 02 Orient Växjö 21.1
1.68 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg 3.12
1.67 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uddevalla 11.2
1.63 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 4.2
1.61 Lisa Holmberg 02 Lidköping Bærum, NOR 14.1
1.61 Ebba Åhman 02 Ymer Göteborg 4.2
1.60 Lisa Fröberg 02 Lidingö Huddinge 15.1
1.58 Clara Johansson 02 KA2 Karlskrona 15.1
1.57 Matilda Strand 02 Filipstad Bærum, NOR 14.1
1.57 Sunny Björkén 02 Piteå Uppsala 4.3
1.57 Vendela Einberg 02 Huddinge Sätra 8.1
1.56 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg 14.1
1.56 Pernilla Norgren 02 Umedalen Piteå 20.11
1.56 Linnea Johansson 02 Hässelby Växjö 21.1
1.55 Ebba Melin 02 Katrineholm Nyköping 11.2
1.55 Cecilia Nybleus 02 Bromma Uddevalla 11.2
1.55 Sara Svalberg 02 Lidingö Uddevalla 11.2
1.55 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Uddevalla 11.2
1.55 Helena Kuksa 02 Åsbro Motala 12.2
1.55 Tova Wickell 02 KA2 Karlskrona 26.2
1.55 Ebba Engdahl 02 Trollhättan FIK Göteborg 3.12
1.55 Ebba Follin 02 Mölndal Göteborg 4.2
1.55 Jenny Jonsson 02 Lidköping Göteborg 4.2
1.55 Tilde Johansson 02 Bokenäs Göteborg 4.2
1.55 Madeleine Aulio 02 Lidingö Sätra 5.2

Stav

3.15 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Örebro 14.1
3.12 Emma Johansson 02 Stocksäter Lucas, TX 21.1
3.10 Sofia Wingård 02 Orient Bærum, NOR 14.1
3.05 Frida Thornander 02 Upsala Uppsala 5.3
2.85 Celina Johannsen 02 Malmö Uppsala 5.3
2.85 Tilda Fischer 02 Habo Uppsala 5.3
2.79 Hanna Askling 02 Bromma Uppsala 5.3
2.79 Matilda Honeth 02 Växjö Uppsala 5.3
2.63 Olivia Bojang 02 Haparanda Piteå 20.11
2.63 Sunny Björkén 02 Piteå Piteå 20.11
2.61 Linn Jansson 02 Falun Falun 3.12
2.55 Towa Korsell 02 Eksjö Södra Norrköping 6.1
2.54 Alina Vuokila 02 Haparanda Haparanda 10.12
2.50 Nova Brideau 02 Kalmar Växjö 5.2
2.45 Eveline Wanhainen 02 IFK Göteborg Växjö 22.1
2.40 Agnes Brunnsgård 02 Kristinehamn Karlstad 26.11
2.40 Matilda Strand 02 Filipstad Karlstad 26.11
2.36 Clara Billing 02 Tureberg Sätra 5.2
2.30 Eila Jansson 02 Gefle Sätra 10.12
2.30 Embla Wihk 02 Hammarby Sätra 10.12

Längd

5.54 Draina Kintu 02 Hellas Sätra 18.2
5.53 Nikki Anderberg 02 Malmö Uppsala 5.3
5.46 Maja Pettersson 02 Gnistan Uppsala 5.3
5.43 Molly Freeman 02 Hammarby Sollentuna 11.3
5.42 Olivia Bojang 02 Haparanda Ås 26.3
5.40 Madeleine Aulio 02 Lidingö Uppsala 5.3
5.39 Ida Persson 02 Ymer Uppsala 5.3
5.36 Cajsa Augustsson 02 Ymer Uppsala 5.3
5.34 Bilge Kaya 02 Hellas Uddevalla 11.2
5.32 Cindy Darrell 02 Ullevi Göteborg 25.2
5.30 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uddevalla 11.2
5.26 Felicia Norell 02 Habo Göteborg 4.12
5.23 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Uddevalla 11.2
5.20 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 12.11
5.19 Ella Hagman 02 Huddinge Uppsala 4.3
5.18 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg 5.2
5.15 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Uppsala 18.12
5.13 Molly Johansson 02 Falkenberg Växjö 21.1
5.12 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Nyköping 11.2
5.11 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Örebro 14.1

Tresteg

11.56 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uppsala 5.3
11.54 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Uppsala 5.3
11.12 Emily Ha 02 Hässleholm Malmö 12.2
11.09 Madeleine Aulio 02 Lidingö Uppsala 5.3
11.05 Emilia Sjöstrand 02 Tyresö Sätra 28.1
11.02 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Uppsala 5.3
10.97 Maja Pettersson 02 Gnistan Uppsala 5.3
10.94 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Uppsala 5.3
10.92 Clara Johansson 02 KA2 Uppsala 5.3
10.84 Molly Johansson 02 Falkenberg Växjö 22.1
10.81 Felicia Norell 02 Habo Växjö 22.1
10.79 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 26.2
10.60 Adama Diop 02 Linnéa Uppsala 5.3
10.44 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 28.3
10.41 Sofia Bertilsson 02 Eskilstuna Uppsala 5.3
10.40 Sofia Boman 02 Hässelby Uppsala 5.3
10.25 Lisa Holmberg 02 Lidköping Örebro 26.11
10.19 Laura Iversen 02 Växjö Malmö 28.1
10.13 Ida Pettersson 02 Örebro Uppsala 5.3
10.10 Johanna Wirebro 02 Motala Göteborg 4.2

Kula/3.0

13.88 Victoria Quainoo 02 Malmö Uppsala 4.3
13.67 Hillevi Carlsson 02 Falun Uppsala 4.3
12.98 Sophie Reid 02 Ymer Uppsala 4.3
12.47 Amanda Fridberg 02 IF Göta Uppsala 4.3
12.31 Irma Karamehmedovic 02 Gefle Uppsala 4.3
12.24 Hannah Hilding 02 Tyresö Uppsala 4.3
11.59 Jenny Jonsson 02 Lidköping Göteborg 4.12
11.54 Nova Brideau 02 Kalmar Växjö 4.2
11.41 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uddevalla 11.2
11.18 Molly Johansson 02 Falkenberg Uppsala 4.3
11.09 Ella Hagman 02 Huddinge Uddevalla 11.2
11.02 Alva Sundström 02 Ljungby Växjö 4.2
10.96 Lina Arousell 02 Iggesund Bollnäs 4.2
10.82 Lova Stenberg 02 IFK Umeå Skellefteå 4.2
10.60 Helena Sund 02 Mölndal Göteborg 4.2
10.54 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Malmö 29.1
10.53 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 22.1
10.49 Emilia Sjöstrand 02 Tyresö Uppsala 20.11
10.49 Selma Löfman 02 Lund Växjö 22.1
10.47 Embla Wihk 02 Hammarby Sätra 11.12

Vikt/7.26

16.75 Hillevi Carlsson 02 Falun Falun 29.1
16.30 Amanda Fridberg 02 IF Göta Västerås 29.1
14.28 Helena Sund 02 Mölndal Uppsala 5.3
14.10 Irma Karamehmedovic 02 Gefle Uppsala 5.3
13.72 Lina Arousell 02 Iggesund Uppsala 5.3
12.74 Tilde Jönsson 02 Linköping Nyköping 18.2
12.70 Felicia Öster 02 Täby Sätra 27.1
12.64 Hannah Luxemburg 02 Täby Uppsala 5.3
12.57 Monia Kristiansson 02 Tingberg Göteborg 18.12
12.51 Hannah Hilding 02 Tyresö Uppsala 18.12
12.21 Selma Löfman 02 Lund Göteborg 5.2
11.67 Alva Nilsson 02 Ängelholm Göteborg 5.2
11.34 Maja Åkerblom 02 Västerås Västerås 25.2
11.24 Maj Yngvesson 02 Västerås Västerås 25.2
11.09 Emma Holmgren-Löf 02 Örbyhus Bollnäs 19.2
10.95 Johanna Sedström 02 Åsbro Örebro 14.1
10.90 Sofia Boman 02 Hässelby Sätra 27.1
10.76 Julia Pettersson 02 Råby-Rekarne Eskilstuna 4.2
10.69 Leah Wahlström 02 Motala Uppsala 5.3
10.54 Ida Eriksson 02 Oxelösund Eskilstuna 6.1

Femkamp/F15-17

3.566 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uddevalla 11.2
3.277 Madeleine Aulio 02 Lidingö Uddevalla 11.2
3.260 Ebba Åhman 02 Ymer Uddevalla 11.2
3.241 Cindy Darrell 02 Ullevi Uddevalla 11.2
3.237 Bilge Kaya 02 Hellas Uddevalla 11.2
3.234 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Uddevalla 11.2
3.192 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Uddevalla 11.2
3.121 Molly Johansson 02 Falkenberg Uddevalla 11.2
3.088 Lisa Fröberg 02 Lidingö Sätra 8.1
3.034 Lisa Holmberg 02 Lidköping Uddevalla 11.2
3.010 Sunny Björkén 02 Piteå Uddevalla 11.2
2.981 Ella Hagman 02 Huddinge Uddevalla 11.2
2.954 Maja Pettersson 02 Gnistan Uddevalla 11.2
2.939 Clara Johansson 02 KA2 Uddevalla 11.2
2.874 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 8.1
2.842 Ella Enander 02 Täby Sätra 8.1
2.823 Vendela Einberg 02 Huddinge Sätra 8.1
2.821 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 29.1
2.820 Sara Svalberg 02 Lidingö Uddevalla 11.2
2.819 Cecilia Nybléus 02 Bromma Uddevalla 11.2

>