Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 4 APR, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.73 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Uppsala 5.3
7.75 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg 4.12
7.77 Samantha Oware 01 Malmö Malmö 11.2
7.79 Filippa Sivnert 01 Öresund Uppsala 5.3
7.83 Moa Eklundh 01 Örebro Örebro 25.3
7.84 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 4.2
7.86 Freja Andersdotter 01 KA2 Växjö 21.1
7.89 Emily Capobianco 01 Örebro Göteborg 25.2
7.89 Sira Gassama 01 Hammarby Uppsala 5.3
7.90 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Malmö 28.1
7.94 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 19.2
7.95 Maja Maunsbach 01 Lund Göteborg 4.2
7.96 Fanny Jansson 01 Sunne Bærum, NOR 14.1
7.96 Felicia Boqvist 01 Rydö Göteborg 4.12
7.99 Sarah Karlsson 01 Huddinge Norrköping 28.1
8.01 Cornelia Lindberg 01 Lerum Göteborg 25.2
8.04 My Lindberg 01 Hammarby Sätra 28.1
8.07 Hanna Lindé 01 Hammarby Sätra 19.2
8.08 Fannie Pousette 01 Gefle Uppsala 5.3
8.10 Jelena Bodén 01 Skellefteå Haparanda 21.1
8.10 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 4.12

400m

57.58 Gaël de Coninck 01 Sävedalen Uppsala 4.3
57.98 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg 3.12
58.21 Lovisa Skoglund 01 Höör Växjö 25.2
58.43 Felicia Boqvist 01 Rydö Göteborg 4.2
58.48 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Göteborg 4.2
59.01 Hanna Lindé 01 Hammarby Uppsala 5.3
59.29 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Uppsala 4.3
59.31 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Sätra 28.1
59.52 Hanna Enlund 01 AIK Uppsala 5.3
59.64 Ebba Berglin 01 KA2 Uppsala 4.3
59.86 Nadja Rugland 01 Kalmar Malmö 11.2
59.98 Maja Sund 01 Tureberg Uppsala 5.3
60.16 Amanda Ivehammar 01 Linköping Uppsala 4.3
60.35 Melina Mancuso 01 Västerås Uppsala 4.3
60.43 Julia Nielsen 01 Göteborgs KIK Malmö 25.2
60.81 Hilda Lindberg 01 Västerås Sätra 4.2
61.12 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Göteborg 3.12
61.59 Ella Darrell 01 Lerum Göteborg 25.2
61.84 Caroline Larsson 01 Vallentuna Sätra 18.2
62.37 Elsa Wallenius 01 Västerås Västerås 29.1

1500m

4:31.94 Gaël de Coninck 01 Sävedalen Sätra 4.2
4:38.39 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Uppsala 5.3
4:38.83 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Uppsala 5.3
4:38.99 Elsa Wallenius 01 Västerås Uppsala 5.3
4:52.18 Amanda Ivehammar 01 Linköping Göteborg 4.12
4:55.64 Ebba Berglin 01 KA2 Örebro 25.3
4:57.58 Lovisa Skoglund 01 Höör Malmö 28.1
4:57.68 Nadja Rugland 01 Kalmar Karlskrona 14.1
4:58.85 Almida Thörjesson 01 Kyrkhult Växjö 21.1
5:00.26 Felicia Niklasson 01 Sävedalen Göteborg 5.2
5:05.44 Vera Sjöberg 01 AIK Sätra 28.1
5:05.59 Julia Arnhult 01 Lidingö Sätra 19.2
5:14.38 Lotta Weyhenmeyer 01 Thor Sätra 21.1
5:20.43 Lisa Hallmén 01 Örebro Örebro 15.1
5:20.59 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Sätra 21.1
5:22.10 Julia Nielsen 01 Göteborgs KIK Göteborg 5.2
5:25.06 Hedda Meyer 01 Bromma Sätra 19.2
5:28.26 Moa Alsiö 01 Wilske Örebro 15.1
5:30.76 Mathilda Hammarqvist 01 Kville Växjö 21.1
5:32.06 Liva Gustavsson 01 Spårvägen Sätra 19.2

60m häck/76.2

8.35 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uppsala 4.3
8.53 Julia Wennersten 01 Ymer Uppsala 4.3
8.67 Klara Rådbo 01 Hammarby Uppsala 4.3
8.84 Emily Capobianco 01 Örebro Uppsala 4.3
8.87 Lovisa Lindholm 01 Linköping Uppsala 4.3
8.94 Freja Andersdotter 01 KA2 Uppsala 4.3
8.94 Maja Maunsbach 01 Lund Uppsala 4.3
9.02 Jelena Bodén 01 Skellefteå Uppsala 4.3
9.04 My Lindberg 01 Hammarby Sätra 29.1
9.14 Nellie Erlandsson 01 Malmö Malmö 29.1
9.18 Ella Darrell 01 Lerum Uppsala 4.3
9.27 Anja Olsson 01 Malmö Växjö 22.1
9.38 Alva Wolwan 01 Upsala Sätra 22.1
9.38 Helena Cronstedt 01 Malmö Malmö 29.1
9.41 Cornelia Westling 01 Bollnäs Bollnäs 4.2
9.45 Amanda Ivehammar 01 Linköping Uddevalla 11.2
9.45 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Sätra 18.2
9.49 Erika Åkesson 01 Växjö Uppsala 4.3
9.51 Isabel Lindgren 01 Hässelby Sollentuna 11.3
9.52 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Växjö 22.1
9.52 Sofia Overgaard 01 Kville Göteborg 3.12

Höjd

1.76 Lovisa Lindholm 01 Linköping Uppsala 5.3
1.72 Klara Nolemo 01 Gefle Uppsala 5.3
1.71 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 4.2
1.67 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uddevalla 11.2
1.65 Ellen White 01 Lund Malmö 12.2
1.64 Jeanne Lindestam 01 Danderyd Sätra 22.1
1.64 Emmy Pettersson 01 Katrineholm Norrköping 6.1
1.63 Helena Cronstedt 01 Malmö Malmö 28.1
1.63 Isa Hausmann 01 Hammarby Sätra 29.1
1.61 Irmelin Olsson 01 Österhaninge Sätra 19.2
1.60 Vendela Oltmans 01 Hovslätt Växjö 21.1
1.60 Emmie Persson Schöneberger 01 IFK Göteborg Göteborg 3.12
1.59 Hilda Gyldén 01 Kville Uppsala 5.3
1.58 Kajsa Engblom 01 Huddinge Huddinge 13.1
1.56 Alexandra Karlsson 01 Habo Jönköping 17.1
1.56 Amanda Nilsson 01 Arvika Karlstad 21.1
1.56 Ellen Blomgren 01 KA2 Växjö 21.1
1.56 Ida Björndal 01 Kville Växjö 21.1
1.56 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 4.2
1.55 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Uddevalla 11.2
1.55 Mea Gedin 01 Malmö Malmö 28.1
1.55 Alexandra Klasson 01 Habo Uppsala 5.3

Stav

3.81 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Uppsala 4.3
3.70 Alva Sundin 01 Täby Sätra 10.3
3.50 Tilda Kapell 01 Hammarby Sätra 10.3
3.50 Maria Lindholm 01 Linköping Linköping 2.4
3.45 Ella Darrell 01 Lerum Uppsala 4.3
3.35 Ebba Hager 01 Ullevi Göteborg 25.2
3.30 Agnes Ekman 01 AIK Sätra 18.2
3.15 Ronja Bökmark 01 Lerum Göteborg 4.12
3.13 Isa Hausmann 01 Hammarby Sätra 29.1
3.10 Alma Eriksson 01 Ymer Bærum, NOR 14.1
3.05 Anja Olsson 01 Malmö Växjö 22.1
3.03 Selma Nilsson 01 Spårvägen Sätra 29.1
3.03 Linnea Pihl 01 Lerum Uppsala 4.3
2.93 Sofie Viklund 01 Skellefteå Ås 25.3
2.90 Ida Harila 01 Haparanda Luleå 18.2
2.90 Ella Raud 01 Hammarby Sätra 21.1
2.85 Stina Östklint 01 Hovslätt Växjö 21.1
2.83 Sanna Häggström 01 Skellefteå Ås 25.3
2.70 Freja Andersdotter 01 KA2 Karlskrona 14.1
2.60 Celine Axman 01 Spårvägen Sätra 18.2
2.60 Filippa Norberg 01 Linköping Linköping 19.11

Längd

6.16 Tilde Johansson 01 Falkenberg Växjö 21.1
5.78 Freja Andersdotter 01 KA2 Uppsala 4.3
5.59 Sira Gassama 01 Hammarby Uppsala 4.3
5.53 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Göteborg 5.2
5.51 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 27.1
5.48 Emily Capobianco 01 Örebro Linköping 12.3
5.48 Agnes Ekman 01 AIK Sätra 18.2
5.43 Alva Pettersson 01 Skellefteå Luleå 18.2
5.37 Samantha Oware 01 Malmö Malmö 12.2
5.30 Alva Wolvan 01 Upsala Uppsala 29.1
5.26 Cornelia Lindberg 01 Lerum Uppsala 4.3
5.23 My Lindberg 01 Hammarby Sätra 21.1
5.22 Mikaela Ekman 01 Täby Sätra 18.2
5.19 Sandra Jonsson 01 Örgryte Växjö 21.1
5.18 Linnea Andersson 01 Båstad Halmstad 4.3
5.18 Nellie Erlandsson 01 Malmö Uppsala 4.3
5.17 Moa Eklundh 01 Örebro Linköping 12.3
5.14 Vendela Oltmans 01 Hovslätt Uppsala 4.3
5.13 Hanna Falck 01 KA2 Karlskrona 14.1
5.12 Ebba Hager 01 Ullevi Göteborg 4.2

Tresteg

11.49 Emily Capobianco 01 Örebro Uppsala 4.3
11.15 Ronja Bökmark 01 Lerum Uppsala 4.3
11.11 Ellen Blomgren 01 KA2 Uppsala 4.3
10.95 Hanna Falck 01 KA2 Uppsala 4.3
10.80 Agnes Ekman 01 AIK Uppsala 4.3
10.78 Nike Thanner 01 Örgryte Göteborg 14.1
10.75 Feben Tewelde 01 Järvsö Ås 26.3
10.74 Freja Andersdotter 01 KA2 Uppsala 4.3
10.60 Nora Swartz 01 Östersund Huddinge 14.1
10.60 Alva Wolwan 01 Upsala Uppsala 28.1
10.47 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Uppsala 4.3
10.46 Stina Östklint 01 Hovslätt Malmö 28.1
10.39 Cornelia Westling 01 Bollnäs Bollnäs 7.1
10.37 Paulina Sundvall 01 Riviera Umeå 15.1
10.35 Hannah Stenbeck 01 Täby Örebro 15.1
10.34 Linnea Borrman 01 Strömstad Uppsala 4.3
10.26 Isabel Lindgren 01 Hässelby Uppsala 4.3
10.22 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Sätra 28.1
10.17 Irmelin Olsson 01 Österhaninge Huddinge 14.1
10.09 Sofia Andersson 01 Ullevi Göteborg 26.2

Kula/3.0

13.65 Stina Gustavsson 01 Hammarby Uppsala 4.3
12.99 Corinne Wessman 01 Ymer Göteborg 5.2
12.74 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Bollnäs 21.2
12.57 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 19.2
12.53 Fanny Östman 01 Säter Falun 28.1
12.28 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uddevalla 11.2
12.21 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 21.2
12.09 Molly Broback 01 Sävedalen Göteborg 5.2
11.91 Anna Götberg 01 Västerås Västerås 11.2
11.69 Isabella Willén 01 Mölndal Göteborg 4.12
11.54 Sandra Berglund 01 Trångsviken Ås 25.3
11.42 Lina Hagberg 01 Tureberg Sollentuna 11.3
11.32 Angel Richmore 01 Malmö Malmö 28.1
11.25 Anja Olsson 01 Malmö Uddevalla 11.2
11.24 Fanny Lundberg 01 Åhus Malmö 3.12
11.20 Helena Cronstedt 01 Malmö Öllsjö 5.2
11.07 Elina Kilpeläinen 01 Ljungby Växjö 4.2
10.99 Moa Laurila 01 Arvika Karlstad 4.2
10.78 Julia Jonsson 01 Bollnäs Bollnäs 4.2
10.76 Ebba Hager 01 Ullevi Göteborg 5.2

Vikt/7.26

19.93 Anna Götberg 01 Västerås Uppsala 5.3
16.94 Lina Hagberg 01 Tureberg Uppsala 5.3
14.38 Emma Palmgren 01 Nyköping Nyköping 18.2
13.80 Emma Vikström 01 Sundsvall Uppsala 5.3
13.73 Maja Persson 01 Bore Västerås 29.1
13.54 Julia Jonsson 01 Bollnäs Bollnäs 8.1
13.48 Linnea Hammargren 01 Bollnäs Bollnäs 8.1
13.38 Molly Broback 01 Sävedalen Uppsala 5.3
12.97 Amanda Myhrman 01 Hakarpspojkarna Uppsala 5.3
12.67 Linnea Molander 01 Tumba Sätra 18.2
12.66 Linnea Westerberg 01 Bålsta Örebro 14.1
12.48 Fanny Lundberg 01 Åhus Uppsala 5.3
12.17 Jessica Billa 01 Bore Västerås 29.1
11.72 Isabella Andersson 01 Vallentuna Sätra 18.2
11.21 Moa Jansson 01 Örebro Uppsala 5.3
10.44 Ebba Vallin 01 Sundsvall Bollnäs 4.2

Femkamp/F15-17

4.160 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uddevalla 11.2
3.662 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 8.1
3.390 Lovisa Lindholm 01 Linköping Uddevalla 11.2
3.356 Anja Olsson 01 Malmö Uddevalla 11.2
3.330 Helena Cronstedt 01 Malmö Uddevalla 11.2
3.183 Amanda Ivehammar 01 Linköping Uddevalla 11.2
3.183 Ella Darrell 01 Lerum Uddevalla 11.2
3.166 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Uddevalla 11.2
2.897 Nora Swartz 01 Östersund Uddevalla 11.2
2.775 Paulina Sundvall 01 Riviera Uddevalla 11.2
2.656 Linnea Pihl 01 Lerum Uddevalla 11.2
2.640 Moa Simonsson 01 Malmö Uddevalla 11.2

>