Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 4 APR, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.74 Madeleine Winberg 00 Mölndal Göteborg 18.2
7.80 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Göteborg 18.2
7.80 Mathilda Gustafsson 00 Tanum Göteborg 4.2
7.81 Melisa Zilic 00 Falun Göteborg 18.2
7.87 Charlotte Andersson 00 Huddinge Sätra 28.1
7.89 Gabriella Holmström 00 Upsala Göteborg 18.2
7.95 Clara Augustsson 00 Ymer Växjö 21.1
8.00 Erika Wärff 00 Malmö Öllsjö 5.2
8.01 Alva von Gerber 00 Huddinge Göteborg 18.2
8.02 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 4.2
8.03 Linda Eriksson 00 Huddinge Uppsala 17.12
8.07 Ide Ileso 00 Ullevi Göteborg 17.12
8.08 Signe Hedin 00 Ymer Göteborg 25.2
8.08 Sofia Sundstedt 00 Västerås Sätra 4.2
8.09 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg 14.1
8.09 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Göteborg 18.2
8.10 Lea Andersen 00 Täby Huddinge 14.1
8.10 Hannah Hellbom 00 Falun Falun 28.1
8.11 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Göteborg 4.12
8.11 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Göteborg 4.2

400m

57.92 Erika Wärff 00 Malmö Växjö 21.1
57.97 Virva Rylander 00 Västerås Göteborg 19.2
58.73 Ide Ileso 00 Ullevi Göteborg 19.2
58.82 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Göteborg 19.2
58.93 Klara Magnusson 00 Hagen Göteborg 4.2
59.90 Hanna Näslund 00 Trångsviken Ås 29.1
60.33 Signe Hedin 00 Ymer Göteborg 25.2
60.38 Ebba Jernmark Burrows 00 Hälle Malmö 28.1
60.52 Senna Ohlsson 00 Sävedalen Bethlehem, PA 17.2
60.65 Alexandra Pekic 00 Örgryte Växjö 21.1
61.22 Linda Nyblom 00 Tureberg Göteborg 18.2
61.29 Tilde Tofft 00 Spårvägen Göteborg 18.2
61.79 Emilia Aspegren 00 Malmö Malmö 11.2
61.88 Cornelia Alm 00 Täby Örebro 14.1
62.37 Hanna Säfström 00 Thorengruppen Västerås 29.1
62.47 Stella Krywult 00 Hässelby Växjö 21.1
62.63 Lisa Wilhelmsson 00 Växjö Växjö 4.2
62.87 Vilma Hultström 00 Hammarby Sätra 18.2
62.95 Lovisa Ellström 00 IF Göta Västerås 29.1
63.10 Sara Dahlén 00 Lerum Göteborg 4.2

1500m

4:51.83 Klara Magnusson 00 Hagen Göteborg 19.2
4:51.96 Thea Norlund 00 Skellefteå Skellefteå 4.2
4:55.43 Linnea Sennström 00 Hässelby Göteborg 19.2
5:01.78 Cornelia Alm 00 Täby Göteborg 19.2
5:02.12 Emily Fielder 00 Motala Göteborg 19.2
5:05.83 Lisa Wilhelmsson 00 Växjö Göteborg 19.2
5:06.02 Hedvig Leijonhielm 00 Spårvägen Göteborg 19.2
5:06.18 Hanna Näslund 00 Trångsviken Göteborg 19.2
5:06.58 Emelie Eriksson 00 Stora Skedvi Örebro 26.3
5:07.89 Amani Ismael 00 Malmö Malmö 11.2
5:11.10 Emilia Bentayeb 00 Täby Göteborg 19.2
5:11.40 Frida Jensen 00 IF Göta Karlstad 21.1
5:20.29 Ida Esperi 00 Haparanda Piteå 5.2
5:24.80 Linn Alness Borg 00 Lidingö Sätra 28.1
5:33.79 Filippa Hörnberg 00 Hässelby Sätra 4.2
överlång bana
5:19.18 Ida Esperi 00 Haparanda Luleå 18.2

60m häck/76.2

8.48 Lovisa Karlsson 00 Högby Uddevalla 11.2
8.76 Erika Wärff 00 Malmö Öllsjö 5.2
8.84 Melisa Zilic 00 Falun Falun 28.1
8.98 Alva von Gerber 00 Huddinge Göteborg 19.2
8.98 Emmy Smedberg 00 Malmö Växjö 22.1
9.05 Terese Nätstrand 00 Örgryte Göteborg 19.2
9.13 Ingrid Holmquist 00 Örebro Göteborg 19.2
9.15 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg 19.2
9.16 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Göteborg 19.2
9.25 Olivia Köhler 00 Gällivare Göteborg 19.2
9.39 Ylwa Haglund 00 Falun Örebro 14.1
9.45 Linnea Ånger 00 Söderhamn Ås 26.3
9.50 Filippa Straumsnes 00 Tyresö Sätra 4.2
9.86 Ebba Jernmark Burrows 00 Hälle Bærum, NOR 14.1
9.89 Linnéa Bodin 00 Örebro Uddevalla 11.2
9.90 Sara Grahn 00 KA2 Malmö 29.1
9.92 Agnes Hill 00 Kvarnsveden Falun 22.1

Höjd

1.81 Erika Wärff 00 Malmö Lund 14.1
1.72 Lovisa Karlsson 00 Högby Sätra 8.1
1.68 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Uppsala 28.1
1.67 Tilda Ånborg 00 Motala Göteborg 4.2
1.64 Hannah Hellbom 00 Falun Örebro 15.1
1.63 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg 17.12
1.62 Ellen Hedin 00 Orient Bærum, NOR 14.1
1.61 Ingrid Holmquist 00 Örebro Linköping 12.3
1.60 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 14.1
1.60 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 22.1
1.59 Filippa Backman 00 Gefle Göteborg 4.2
1.58 Linnea Bodin 00 Örebro Uddevalla 11.2
1.58 Tora Rickelvik 00 Huddinge Huddinge 13.1
1.55 Maja Jernetz 00 Träff Örebro 15.1
1.50 Ebba Johansson 00 Nyköping Nyköping 11.2
1.50 Olivia Greisz 00 Falun Falun 17.12
1.50 Hilma Hofström 00 KA2 Malmö 28.1

Stav

3.75 Megan Berg Nobeus 00 Malmö Göteborg 19.2
3.50 Ebba Blomstrand 00 Örebro Örebro 25.3
3.20 Madeleine Engström 00 Huddinge Huddinge 14.1
3.18 Ellen Haavisto 00 Eskilstuna Göteborg 19.2
3.10 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Göteborg 17.12
3.03 Emmy Haavisto 00 Eskilstuna Göteborg 19.2
2.90 Maja Torstensson 00 Malmö Sätra 10.3
2.80 Anna Rönner 00 Ullevi Göteborg 17.12
2.77 Wilma Andersson 00 Kvarnsveden Falun 22.1
2.77 Cecilia Kenttälä 00 Haparanda Haparanda 22.1
2.36 Elin Haglund 00 Falun Falun 11.3
2.18 Isabelle Björnfot 00 Umedalen Skellefteå 4.2
2.10 Claudia Belgrave 00 Ymer Borås 23.1

Längd

6.14 Lovisa Karlsson 00 Högby Uddevalla 11.2
5.61 Erika Wärff 00 Malmö Uddevalla 11.2
5.57 Melisa Zilic 00 Falun Göteborg 19.2
5.54 Hannah Hellbom 00 Falun Falun 22.2
5.47 Ingrid Holmquist 00 Örebro Göteborg 19.2
5.41 Emelie Eklund 00 Täby Malmö 29.1
5.32 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Göteborg 19.2
5.31 Signe Hedin 00 Ymer Borås 14.1
5.31 Linn Egerfält 00 Gefle Göteborg 19.2
5.27 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Uppsala 29.1
5.26 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 27.1
5.26 Emma Joabsson 00 Växjö Växjö 5.2
5.21 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg 17.12
5.21 Clara Augustsson 00 Ymer Göteborg 5.2
5.18 Therese Knutsson 00 Glanshammar Örebro 25.3
5.16 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 14.1
5.16 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Malmö 29.1
5.15 Emelie Svensson 00 Tumba Norrköping 6.1
5.08 Alexandra Pekic 00 Örgryte Växjö 21.1
5.07 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Falun 3.12

Tresteg

12.39 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg 18.2
11.82 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Göteborg 18.2
11.52 Emelie Svensson 00 Huddinge Göteborg 18.2
11.49 Emelie Eklund 00 Täby Göteborg 18.2
11.45 Signe Hedin 00 Ymer Göteborg 18.2
11.34 Sara Grahn 00 KA2 Malmö 28.1
11.15 Hilma Hofström 00 KA2 Malmö 12.2
11.12 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg 26.2
11.07 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg 14.1
11.07 Alexandra Pekic 00 Örgryte Göteborg 18.2
11.02 Linnea Ånger 00 Söderhamn Ås 26.3
10.87 Selena Becanovic 00 Halmstad Borås 14.1
10.70 Linn Egerfält 00 Gefle Sätra 28.1
10.50 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 26.2
10.49 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs Bollnäs 7.1
10.33 Sanna Sandström 00 Göteborgs KIK Göteborg 26.2
10.07 Hanna Jonsson 00 Kalmar Växjö 4.2

Kula/3.0

17.39 Axelina Johansson 00 Hovslätt Göteborg 18.2
15.77 Erika Wärff 00 Malmö Uddevalla 11.2
14.52 Julia Axtelius 00 Enköping Uppsala 28.1
13.92 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Göteborg 18.2
13.62 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 4.2
13.61 Daniella Persson 00 Hälle Göteborg 17.12
13.44 Ella Andersson 00 Eslövs AI Malmö 29.1
13.31 Filippa Blomqvist 00 Öresund Växjö/Ti 4.3
13.05 Wilma Lundberg 00 Växjö Växjö 22.1
13.03 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Falun 28.1
12.96 Johanna Edvall 00 Gefle Bollnäs 7.1
12.44 Olivia Köhler 00 Gällivare Piteå 4.2
12.39 Vilma Engbe 00 Öresund Malmö 29.1
12.12 Linnea Bodin 00 Örebro Linköping 12.3
11.99 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 5.2
11.53 Lina Larsson 00 Säter Örebro 26.3
11.35 Therese Hedlund 00 Boden Umeå 1.2
11.34 Nora Bankel 00 Lerum Göteborg 14.1
10.98 Kajsa Jansson 00 Westmannia Örebro 26.11
10.36 Terese Högnelid 00 Gällivare Luleå 18.2

Vikt/7.26

18.81 Sara Forssell 00 Motala Göteborg 18.2
18.45 Johanna Edvall 00 Gefle Göteborg 18.2
18.05 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Uppsala 18.12
16.51 Johanna Carlsson 00 Ärla Eskilstuna 6.1
16.34 Karin Schöldström 00 Tureberg Göteborg 18.2
16.25 Jennifer Quick 00 Lund Eskilstuna 6.1
15.71 Jonna Geiryd 00 Huddinge Göteborg 18.2
15.38 Vilma Engbe 00 Öresund Göteborg 18.2
14.49 Alice Nilsson 00 Thorengruppen Karlstad 21.1
14.05 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg 18.12
13.60 Julia Nilsson 00 Varberg Varberg 14.2
12.76 Amanda Sandberg 00 Hässelby Göteborg 18.2
12.51 Emilia Nyström 00 Skellefteå Luleå 18.2
11.79 Elin Jonasson 00 Wärnamo Göteborg 18.2
11.54 Sanna Stenberg 00 Skellefteå Luleå 18.2
11.04 Elsa Lindén 00 Mölndal Göteborg 14.1
10.47 Louise Olsson 00 Huddinge Falun 3.12
10.31 Lina Larsson 00 Säter Falun 17.12

Femkamp/F15-17

4.363 Erika Wärff 00 Malmö Uddevalla 11.2
4.240 Lovisa Karlsson 00 Högby Uddevalla 11.2
3.301 Ingrid Holmquist 00 Örebro Uddevalla 11.2
3.183 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Uddevalla 11.2
2.877 Filippa Straumsnes 00 Tyresö Sätra 8.1
2.868 Ellen Hedin 00 Orient Uddevalla 11.2
2.721 Linnea Bodin 00 Örebro Sätra 8.1

>