Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 5 MAJ, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.47 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg 18.2
7.59 Hanna Axelsson 99 Upsala Göteborg 18.2
7.60 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg 18.2
7.65 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Bollnäs 21.2
7.76 Moa Mattisson 98 Helsingborg Malmö 28.1
7.77 Ida Nilsson 98 Hovslätt Göteborg 18.2
7.80 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 28.1
7.81 Denise Eriksson 98 Ullevi Göteborg 14.1
7.81 Lisa Warfvinge 98 Varberg Malmö 28.1
7.84 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg 18.2
7.85 Lisa Dahlström 99 Hälle Göteborg 18.2
7.85 Rebecca Strand 99 Örgryte Göteborg 18.2
7.86 Moa Kjellander 99 Åhus Uppsala 17.12
7.89 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 25.2
7.92 Julia Frisk 99 Växjö Göteborg 18.2
7.93 Amienata Jammeh 99 Upsala Uppsala 28.1
7.95 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 28.1
7.99 Hedda Ringman 98 Tjalve Sätra 21.1
7.99 Caroline Nilsson 99 Göteborgs KIK Växjö 21.1
7.99 Saga Berneryd 99 Spårvägen Malmö 28.1

400m

56.99 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg 19.2
57.14 Moa Mattisson 98 Helsingborg Växjö 25.2
57.46 Bianca Salming 98 Tureberg Göteborg 19.2
57.91 Saga Berneryd 99 Spårvägen Göteborg 19.2
58.51 Celina Reichardt 99 Spårvägen Göteborg 19.2
59.48 Caroline Nilsson 99 Göteborgs KIK Göteborg 18.2
59.61 Ida Callenvik 99 Karlskoga Västerås 29.1
59.66 Beatrice Brink 99 Kville Göteborg 3.12
59.85 Sara Hermansson 99 Huddinge Sätra 4.2
59.86 Carolina Söderbom 99 Ärla Norrköping 29.1
59.95 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Göteborg 18.2
60.07 Hanna Westhoff 99 Växjö Växjö 4.2
60.57 Amienata Jammeh 99 Upsala Uppsala 16.12
60.94 Ebba Kuylenstierna 99 AIK Sätra 28.1
61.11 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 3.12
61.44 Lovisa Glavare Karlsson 99 Täby Sätra 4.2
61.72 Isabelle Haugen 98 Hellas Sätra 4.2
62.13 Frida Wistfors 99 Linköping Göteborg 18.2
62.48 Linnea Åberg 99 Lerum Göteborg 18.2
62.95 Helena Kolte 98 Täby Sätra 29.1

1500m

4:37.93 Vilma Jonsson 99 Lidingö Göteborg 19.2
4:39.80 Beatrice Brink 99 Kville Växjö 21.1
4:46.03 Sara Dädeby 99 Hovslätt Göteborg 19.2
4:46.24 Thea Boström 98 Tjalve Göteborg 19.2
4:50.5m Sofia Johansson 98 Tranås Linköping 16.2
4:56.88 Julia Samuelsson 99 Högby Växjö 21.1
4:56.95 Alice Greberg 98 Mölndal Göteborg 5.2
4:57.87 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Växjö 21.1
4:59.48 Linnea Palm 99 Falun Sätra 4.2
5:03.41 Linnea Smalström 99 Sävedalen Sätra 4.2
5:05.10 Isabelle Melin 98 Kville Växjö 21.1
5:08.10 Ebba Olsson 99 Umedalen Umeå 8.2
5:08.19 Jennifer Wikström 99 Umedalen Umeå 8.2
5:08.51 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg 5.2
5:10.07 Malin Dahlbäck 99 Åkersberga Göteborg 19.2
5:15.78 Julia Arvidsson 98 Växjö Växjö 21.1
5:16.27 Stina Johansson 99 Tranås Växjö 21.1
5:25.19 Fanny Norling 99 Kville Växjö 21.1
5:31.55 Sandra Wikström 99 Umedalen Umeå 8.2

60m häck/84.0

8.34 Amanda Hansson 99 Hässelby Växjö 26.2
8.51 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg 19.2
8.55 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 19.2
8.78 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 4.2
8.86 Bianca Salming 98 Tureberg Sätra 29.1
8.87 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 19.2
8.90 Lovisa Linde 98 Täby Uddevalla 12.2
8.97 Moa Kjellander 99 Åhus Malmö 29.1
9.05 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 11.2
9.07 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 3.12
9.09 Maria Södergren 98 Täby Göteborg 19.2
9.18 Tove Söder 98 Huddinge Göteborg 19.2
9.22 Madeleine Söderlund 99 Lerum Göteborg 19.2
9.27 Filippa Fernström 98 Malmö Lund 14.1
9.37 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Borås 14.1
9.41 Helena Kolte 98 Täby Uddevalla 12.2
9.43 Marina Janhunen 98 Hammarby Sätra 29.1
9.48 Frida Bergvall 99 Växjö Växjö 4.2
9.53 Moa Sjödell 99 Hakarpspojkarna Göteborg 19.2
9.58 Elin Bärjegård 99 Leksand Sätra 4.2

Höjd

1.86 Bianca Salming 98 Tureberg Tallinn, EST 4.2
1.85 Maja Nilsson 99 Motala Göteborg 4.2
1.80 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Malmö 28.1
1.73 Rebecka Svedberg 98 Linköping Norrköping 28.1
1.72 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Göteborg 18.2
1.69 Frida Bergvall 99 Växjö Göteborg 18.2
1.68 Moa Sjödell 99 Hakarpspojkarna Jönköping 17.1
1.67 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 27.1
1.64 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Växjö 21.1
1.64 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Falkenberg 7.1
1.63 Julia Petersson 98 Ullevi Göteborg 17.12
1.63 Lisa Lorenz 99 Djurmo-Sifferbo Sätra 27.1
1.62 Rosa Vallgårda 99 Luleå Göteborg 18.2
1.62 Jennifer Dalberg 99 Piteå Ås 25.3
1.61 Helena Kolte 98 Täby Sätra 4.2
1.60 Stina Westin 98 Östersund Ås 11.2
1.60 Louise Estberg 98 Mölndal Växjö 21.1
1.59 Cani Mahmoud 99 Marieby Ås 28.1
1.58 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Falkenberg 7.1
1.57 Ida Gustavsson 99 Istrum Örebro 26.11

Stav

4.55 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Beograd, SRB 4.3
3.70 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Göteborg 19.2
3.70 Hanna Viklund 99 Umedalen Umeå 8.2
3.60 Amanda Järnvall 99 Tjalve Sätra 4.2
3.52 Filippa Miller 99 Hovslätt Växjö 25.2
3.46 Sophie Ohlsson 99 Luleå Göteborg 19.2
3.33 Ebba Carlsson 99 Hinden Göteborg 19.2
3.20 Frida Jonsson 98 Östersund Ås 10.2
3.10 Vilma Styrman 98 Haparanda Luleå 18.2
2.90 Hanna Zachrisson 99 Ullevi Göteborg 7.1
2.65 Louise Kvarforth 98 Västerås Västerås 26.12
2.60 Amanda Backlund 99 Orient Uddevalla 7.1
2.30 Frida Lundberg 99 Åhus Öllsjö 5.2
2.03 Astrid Saedén 98 Bromma Huddinge 14.1

Längd

6.23 Kaiza Karlén 98 Arvika Tampere, FIN 11.2
6.21 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg 19.2
5.92 Jenny Lestander 98 Linköping Växjö 21.1
5.83 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Växjö 25.2
5.81 Bianca Salming 98 Tureberg Tallinn, EST 4.2
5.75 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg 19.2
5.70 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg 19.2
5.70 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Växjö 21.1
5.68 Ida Thunberg 99 Örebro Örebro 14.1
5.63 Fatima Koné 99 Ullevi Göteborg 4.2
5.59 Anna Lennman 98 Katrineholm Eskilstuna 6.1
5.58 Karolina Svensson 99 Marieby Göteborg 19.2
5.56 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Malmö 29.1
5.52 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Göteborg 18.2
5.52 Michelle Johnson 99 Strand Göteborg 19.2
5.49 Ida Nilsson 98 Hovslätt Växjö 5.2
5.42 Sophia Hofer 98 Malmö Göteborg 18.2
5.40 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Huddinge 13.1
5.39 Isa Andersson 98 Malmö Malmö 12.2
5.38 Alexandra Wiberg 99 Malmö Malmö 12.2

Tresteg

12.51 Fatima Koné 99 Ullevi Växjö 22.1
12.14 Klara Ekelund 99 KA2 Malmö 11.2
12.13 Jenny Lestander 98 Linköping Örebro 15.1
11.85 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg 18.2
11.67 Julia Olander 99 KA2 Göteborg 18.2
11.62 Johanna Andersson 99 Lerum Göteborg 18.2
11.53 Saga Sjöberg 99 Öresund Malmö 11.2
11.49 Claudia Spanier 98 Upsala Göteborg 18.2
11.45 Emma Erlandsson 99 Malmö Malmö 28.1
11.40 Emelina Wirebro 99 Motala Göteborg 18.2
11.18 Judith Wagersten 98 Örgryte Göteborg 18.2
11.11 Della Månsson 99 Örgryte Göteborg 18.2
11.05 *Hannah Orzechowski 98 Spårvägen Göteborg 18.2
10.92 *Yana Kornyeva 99 Riviera Piteå 4.2
10.70 Hanna Gutemar Rilegård 98 Spårvägen Eskilstuna 6.1
10.62 Judith Sjöman 99 Örgryte Göteborg 26.2
10.46 Stina Westin 98 Östersund Ås 11.2
10.39 Lina Näslund 98 Östersund Sätra 4.2
10.24 Nora Hedin 99 Halmstad Göteborg 4.2

Kula/4.0

14.10 Bianca Salming 98 Tureberg Göteborg 18.2
13.02 Amanda Lejros 99 Thorengruppen Växjö 25.2
12.78 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 29.1
12.77 Ida Stenbäck 99 Bore Karlstad 22.1
12.74 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Göteborg 18.2
12.61 Nina Björkman 98 Västerås Göteborg 18.2
12.57 Frida Bergvall 99 Växjö Malmö 29.1
12.28 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala 28.1
11.86 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 22.1
11.82 Anna Karlsson 98 Motala Motala 12.2
11.60 Camilla Appel 99 IF Göta Göteborg 18.2
11.46 Hanna Borgemyr 99 Trollhättan FIK Göteborg 18.2
11.40 Nicole Ridegård 99 Helsingborg Helsingborg 25.3
11.24 Elin Backlund 99 Marieby Ås 29.1
10.90 Helena Kolte 98 Täby Uddevalla 11.2
10.30 Anna Nogolova 99 Umedalen Umeå 15.1
10.23 Elin Ånger 98 Söderhamn Bollnäs 8.1
10.11 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Malmö 29.1
10.06 Agnes Jansdotter 98 Åhus Öllsjö 5.2
9.92 Cani Mahmoud 99 Marieby Ås 29.1

Vikt/9.08

18.64 Grete Ahlberg 98 Hammarby Växjö/Ti 26.2
17.16 Vanessa Kamga 98 Upsala Göteborg 18.2
16.98 Nina Björkman 98 Västerås Göteborg 18.2
16.06 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Falun 29.1
15.62 Emily Berghäll 98 Hammarby Göteborg 18.2
15.45 Ida Olsson 99 Hagen Göteborg 4.2
14.95 Amanda Lejros 99 Thorengruppen Göteborg 18.2
14.89 Ida Stenbäck 99 Bore Västerås 29.1
13.78 Jessica Preiman 98 Haparanda Haparanda 22.1
13.70 Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK Göteborg 18.2
13.36 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Sätra 4.2
12.85 Lovisa Wallman 98 Varberg Varberg 14.2
12.45 Marianna Dinopoulos 99 Upsala Uppsala 20.11
12.45 Tilde All 99 Täby Sollentuna 22.12
12.40 Hanna Grönwall 99 Öresund Malmö 15.2
12.16 Nora Jansson 98 Upsala Uppsala 11.2
11.18 Emilia Andersson 98 Varberg Varberg 14.2
10.82 Erica Wik 99 Ullevi Sätra 27.1
10.13 Elin Sköld 99 Tjalve Norrköping 28.1

Femkamp/K

4.389 Bianca Salming 98 Tureberg Beograd, SRB 3.3
3.877 Lovisa Linde 98 Täby Uddevalla 12.2
3.507 Frida Bergvall 99 Växjö Uddevalla 12.2
3.464 Helena Kolte 98 Täby Uddevalla 12.2
2.975 Frida Wistfors 99 Linköping Sätra 8.1

>