Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 16 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P15 inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 7 MAJ, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.31 Zion Eriksson 02 Täby Uppsala 4.3
7.35 Milo Wahlgren 02 Bromma Uppsala 4.3
7.36 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Uppsala 4.3
7.42 Tim Singmandeewised 02 Västerås Uppsala 4.3
7.45 Simon Plesse 02 Upsala Uppsala 4.3
7.46 Richie Leong 02 Ullevi Uppsala 4.3
7.48 Rasmus Skoglund 02 Upsala Uppsala 28.1
7.49 Adam Landén 02 Helsingborg Malmö 11.2
7.49 Erik Isaksson 02 Kville Göteborg 5.2
7.50 Michael Johansson 02 Ymer Bærum, NOR 14.1
7.50 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg 3.12
7.52 Anton Perez 02 IFK Umeå Piteå 19.11
7.52 Hussein Al Khawaja 02 AIK Sätra 19.2
7.52 Linus Simmerlein 02 Huddinge Sätra 19.2
7.52 Lukas Sällström 02 IFK Umeå Uppsala 4.3
7.54 Oskar Edlund 02 Täby Örebro 15.1
7.56 Oscar Taha 02 Lidingö Örebro 25.3
7.57 Edvin Månsson 02 Växjö Malmö 28.1
7.58 André Barroso Johansson 02 Hammarby Sollentuna 11.3
7.59 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Göteborg 14.1

200m

23.35 Zion Eriksson 02 Täby Örebro 14.1
23.52 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Växjö 22.1
23.86 Adam Landén 02 Helsingborg Malmö 11.2
23.91 Oskar Edlund 02 Täby Örebro 14.1
23.94 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Göteborg 4.2
23.98 Michael Johansson 02 Ymer Bærum, NOR 14.1
24.02 Oscar Taha 02 Lidingö Örebro 26.3
24.08 Emil Johansson 02 Tureberg Sätra 18.2
24.13 Richie Leong 02 Ullevi Uppsala 5.3
24.28 Gustav Harning 02 Ununge Uppsala 29.1
24.33 Robin Isaksson 02 Lidingö Västerås 29.1
24.49 Hussein Al Khawaja 02 AIK Sätra 18.2
24.50 Linus Simmerlein 02 Huddinge Örebro 26.3
24.50 Tim Singmandeewised 02 Västerås Örebro 26.3
24.51 Rasmus Skoglund 02 Upsala Uppsala 29.1
24.51 Erik Ljungberg Bergelin 02 Höör Uppsala 4.3
24.52 Isac Engman 02 Malmö Malmö 12.2
24.55 Edvin Månsson 02 Växjö Malmö 28.1
24.64 Ludvig All 02 Täby Sätra 18.2
24.65 Sebastian Isakson 02 Täby Örebro 14.1

1000m

2:44.44 Gustav Harning 02 Ununge Uppsala 17.12
2:46.55 Erik Guander 02 Sävedalen Uppsala 5.3
2:46.91 John Strandberg 02 Bromma Sätra 11.12
2:48.11 Julius Mördrup 02 Lidingö Uppsala 4.3
2:48.55 Omar Ibrahim 02 Bohus Göteborg 26.2
2:48.80 Nils Bredin 02 Hälle Göteborg 26.2
2:49.68 Kevin Bodén 02 Motala Uppsala 4.3
2:51.44 Wilhelm Bergentz 02 Thorengruppen Örebro 26.11
2:52.42 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Göteborg 5.2
2:52.76 Truls Månsson 02 Åhus Uppsala 5.3
2:52.81 Morgan Åkerblom 02 Athlet Växjö 21.1
2:53.04 Amrullah Stanikzai 02 Kville Göteborg 14.1
2:55.25 Isak Olofsson 02 IFK Umeå Umeå 25.1
2:55.65 Alexander Andersson 02 Tureberg Sätra 21.1
2:56.09 Anton Larsson 02 Malmö Malmö 28.1
2:56.50 August Kallin 02 Västerås Västerås 22.4
2:56.65 Anton Hermansson 02 Högby Växjö 5.2
2:56.74 Oskar Karlsson 02 Graal Växjö 5.2
2:57.19 Viktor Möller 02 Hässelby Sätra 19.2
2:57.98 Hlynur Sigurbergsson 02 Mölndal Göteborg 19.11
överlång bana
2:57.45 Abdula Omer 02 Haparanda Luleå 18.2

60m häck/84.0

8.58 Edvin Månsson 02 Växjö Uppsala 5.3
8.61 Oskar Edlund 02 Täby Sätra 8.1
8.76 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Göteborg 18.12
8.77 Viktor Hällgren 02 Skellefteå Skellefteå 28.12
8.77 Fredrik Grund 02 Kville Uppsala 5.3
8.78 Ludvig All 02 Täby Uppsala 5.3
8.80 Felix Ljung 02 Mölndal Göteborg 25.2
8.91 Oliver Papinski 02 Täby Sätra 5.2
8.96 Emil Carlsson 02 Växjö Växjö 15.12
8.98 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 5.3
9.11 Robin Isaksson 02 Lidingö Sätra 5.2
9.19 Fred Österblom 02 Täby Sätra 29.1
9.20 Anton Hermansson 02 Högby Växjö 4.2
9.24 Måns Boshuis 02 Lidingö Sätra 29.1
9.24 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 5.3
9.28 Edvin Andersson 02 Varberg Göteborg 12.2
9.32 Milo Wahlgren 02 Bromma Uddevalla 12.2
9.36 Erik Isaksson 02 Kville Göteborg 18.12
9.38 Marcus Blixt 02 Mölndal Göteborg 14.1
9.38 Tobias Rydberg 02 Hässelby Uppsala 5.3

Höjd

1.85 Nattaphon Muanngoen 02 Gefle Sätra 29.1
1.84 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Göteborg 4.2
1.81 André Barroso Johansson 02 Hammarby Sätra 18.2
1.80 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg 25.2
1.80 Johan Burvall 02 Visby Gute Uppsala 4.3
1.76 William Frisk 02 Örgryte Uppsala 4.3
1.72 Oliver Papinski 02 Täby Sätra 5.2
1.71 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 28.1
1.69 Emil Johansson 02 Tureberg Sollentuna 11.3
1.69 John Strandberg 02 Bromma Sollentuna 11.3
1.69 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 17.12
1.69 Simon Johansson 02 Ösmo Nynäs Sätra 18.2
1.69 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg 4.2
1.68 Julius Mördrup 02 Lidingö Västerås 22.4
1.68 Niklas Sjöblom 02 Rånäs Uppsala 28.1
1.67 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Uddevalla 12.2
1.67 Erik Dahlberg 02 Tureberg Huddinge 15.1
1.66 Simon Plesse 02 Upsala Uppsala 20.11
1.66 Anton Börås 02 Mölndal Göteborg 4.2
1.66 Oskar Edlund 02 Täby Sätra 8.1

Stav

4.30 Emil Carlsson 02 Växjö Uppsala 5.3
3.70 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 29.1
3.64 Jonathan Howser 02 Täby Uppsala 5.3
3.40 Peter Svensson 02 Rigor Göteborg 17.12
3.36 Erik Dahlberg 02 Tureberg Sätra 5.2
3.25 Joel Andersson 02 Kvarnsveden Sätra 10.3
3.11 Oskar Edlund 02 Täby Örebro 15.1
3.03 Johannes Jansson 02 Östhammar Uddevalla 11.2
3.00 Edvin Wahlström 02 Mölndal Uppsala 5.3
2.98 Hamed Abdasi 02 Haparanda Ås 25.3
2.93 Oliver Papinski 02 Täby Uddevalla 11.2
2.90 Malte Rosvall 02 Sävedalen Göteborg 5.2
2.90 Måns Roos 02 Mölndal Göteborg 5.2
2.83 Abdulla Omer 02 Haparanda Piteå 20.11
2.80 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg 19.11
2.80 Rasmus Samuelsson 02 Ullevi Malmö 29.1
2.73 Milo Wahlgren 02 Bromma Uddevalla 11.2
2.73 Rasmus Miller 02 Tureberg Sätra 28.1
2.70 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Bærum, NOR 14.1
2.53 Ludvig All 02 Täby Uddevalla 11.2

Längd

6.30 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Uppsala 4.3
6.27 Oskar Edlund 02 Täby Uppsala 4.3
6.18 Oliver Papinski 02 Täby Uppsala 4.3
6.06 Ludvig Nylander 02 Malmö Uppsala 4.3
5.86 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Sätra 29.1
5.80 Ludvig All 02 Täby Sätra 21.1
5.80 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Uppsala 29.1
5.78 Oliver Gao 02 Hässelby Uppsala 4.3
5.75 André Barroso Johansson 02 Hammarby Sollentuna 11.3
5.73 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Göteborg 20.11
5.72 Milo Wahlgren 02 Bromma Sätra 18.2
5.72 Robin Isaksson 02 Lidingö Örebro 26.3
5.69 Richie Leong 02 Ullevi Uppsala 4.3
5.68 Anton Perez 02 IFK Umeå Piteå 19.11
5.67 Sidney Léger 02 Faverges, FRA 19.2
5.67 Måns Boshuis 02 Lidingö Sätra 21.1
5.61 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg 5.2
5.60 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 17.12
5.59 Fredrik Grund 02 Kville Uddevalla 11.2
5.57 Nattaphon Muanngoen 02 Gefle Sollentuna 11.3
5.57 Erik Ljungberg Bergelin 02 Höör Malmö 3.12
5.57 Joel Åsenlund 02 Örgryte Göteborg 5.2

Tresteg

12.98 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Uppsala 5.3
12.65 William Frisk 02 Örgryte Uppsala 5.3
12.28 David Århammar 02 Linnéa Sätra 19.2
12.28 Ludvig All 02 Täby Sätra 19.2
12.12 Oliver Papinski 02 Täby Sätra 28.1
11.97 Johan Burvall 02 Visby Gute Uppsala 5.3
11.85 Gustav Tartu 02 Kville Uppsala 5.3
11.70 Lukas Edqvist 02 Örgryte Växjö 21.1
11.61 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg 4.12
11.58 Anton Perez 02 IFK Umeå Skellefteå 4.2
11.48 Adam Sobczyk 02 Hovslätt Växjö 21.1
11.44 Fredrik Grund 02 Kville Växjö 21.1
11.33 Arman Zehtab Fard 02 Märsta Uppsala 5.3
10.92 Elias Åström 02 Örebro Örebro 28.3
10.89 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Västerås 22.4
10.87 Måns Boshuis 02 Lidingö Uppsala 5.3
10.75 Olle Ek 02 Råby-Rekarne Eskilstuna 4.2
10.69 Johan Wahlgren 02 Ullevi Malmö 28.1
10.58 Anton Runemar 02 Täby Västerås 22.4
10.57 Victor Kruse 02 IFK Göteborg Göteborg 18.12

Kula/4.0

14.78 Måns Roos 02 Mölndal Göteborg 26.2
14.69 Andreas Henriksson 02 Lund Malmö 8.2
14.32 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Uppsala 4.3
14.08 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 28.1
13.65 Max Bergqvist 02 Mälarhöjden Uppsala 4.3
13.64 Leo Janén 02 Växjö Göteborg 3.12
13.23 Hampus Wallin 02 Hovslätt Jönköping 17.1
13.20 Robin Isaksson 02 Lidingö Sätra 5.2
13.18 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Uppsala 4.3
12.94 Mattias Haag 02 Mölndal Göteborg 5.2
12.87 Sidney Léger 02 Lyon, FRA 12.3
12.84 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg 26.2
12.54 Oliver Papinski 02 Täby Uddevalla 12.2
12.19 Axel Lundberg 02 Djurmo-Sifferbo Falun 28.1
12.03 Pontus Gustavsson 02 Västerås Västerås 29.1
11.70 Figge Eklund 02 Tranås Växjö/Ti 5.3
11.65 Victor Sahlin 02 Oxelösund Eskilstuna 12.11
11.57 Jonathan Howser 02 Täby Uppsala 4.3
11.44 Gabriel Axelsson 02 Upsala Örebro 25.3
11.42 Karl Ludvik 02 Tureberg Sollentuna 22.12

Vikt/9.08

17.94 Andreas Henriksson 02 Lund Uppsala 5.3
17.80 Robin Isaksson 02 Lidingö Uppsala 5.3
16.40 Karl Ludvik 02 Tureberg Uppsala 5.3
16.12 Victor Sahlin 02 Oxelösund Uppsala 5.3
14.77 Alfons Haals 02 Västerås Västerås 25.2
14.39 Gustav Andersson 02 Lidingö Uppsala 18.12
12.02 Fredrik Grund 02 Kville Uppsala 5.3
10.75 Victor Kruse 02 IFK Göteborg Uppsala 5.3

Sjukamp/P15

4.181 Oskar Edlund 02 Täby Sätra 8.1
4.031 Oliver Papinski 02 Täby Uddevalla 12.2
3.821 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Uddevalla 12.2
3.778 Ludvig All 02 Täby Uddevalla 12.2
3.756 Johannes Jansson 02 Östhammar Uddevalla 12.2
3.639 Fredrik Grund 02 Kville Uddevalla 12.2
3.523 Milo Wahlgren 02 Bromma Uddevalla 12.2
3.442 Jonathan Howser 02 Täby Uddevalla 12.2
3.181 Måns Roos 02 Mölndal Uddevalla 12.2

>