Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 4 APR, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

6.94 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Uppsala 5.3
6.96 Bimo Soenarso 01 Malmö Sätra 19.2
7.21 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Uppsala 5.3
7.26 Paul Förnestig 01 Hammarby Sätra 28.1
7.27 William Gardell 01 Hellas Sätra 19.2
7.27 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 25.3
7.28 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 4.2
7.30 Carl af Forselles 01 Hellas Uddevalla 11.2
7.30 Imran Lernebo 01 AIK Sätra 19.2
7.34 Elias Sahlin 01 Hellas Sätra 21.1
7.35 John Stenberg 01 Luleå Ås 25.3
7.36 Marcus Hagerud 01 AIK Sätra 19.2
7.37 Caleb Conable 01 Malmö Växjö 21.1
7.40 Lukas Bolin 01 Ullevi Bohus 22.1
7.44 Max Rosquist-Larsson 01 Malmö Växjö 21.1
7.44 Lukas Nilsson 01 Hakarpspojkarna Växjö 4.2
7.45 Henrik Renz 01 Tjalve Uddevalla 11.2
7.45 Markus Lantto 01 Bromma Sätra 21.1
7.45 Noel Montelin 01 Visby Gute Uppsala 5.3
7.46 Elias Lindahl 01 Täby Örebro 15.1
7.46 Andreas Ehn 01 Ymer Göteborg 4.2
7.46 Adam Haroon 01 Danderyd Uppsala 5.3

400m

51.03 Albert Nygren 01 Upsala Uppsala 28.1
51.77 Gustav Gahne 01 AIK Uppsala 5.3
51.88 Johan Claeson 01 Tranås Uppsala 5.3
52.46 Carl af Forselles 01 Hellas Göteborg 4.12
52.80 Josef Wallenlind 01 Mölndal Växjö 21.1
52.98 William Sander 01 Mölndal Göteborg 14.1
53.26 Albin Hedén 01 Arvika Uppsala 5.3
53.43 Alexander Svensson 01 Akele Örebro 14.1
53.61 Anton Sjölund 01 Spårvägen Uppsala 5.3
53.84 Anton Axelsson 01 Hässelby Sätra 29.1
54.16 Elias Lindahl 01 Täby Uppsala 4.3
54.30 Sidra Afework 01 Spårvägen Uppsala 4.3
54.42 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Västerås 29.1
54.45 Johan Friberg 01 Hässelby Sätra 18.2
54.47 Gustaf Otterhed 01 Thorengruppen Uppsala 4.3
54.64 Noa Åbergh 01 Märsta Uppsala 29.1
54.66 Markus Lantto 01 Bromma Sätra 18.2
54.73 Ludvig Ramhult 01 Ymer Växjö 21.1
54.75 Tom Berensson 01 Kville Uppsala 4.3
54.78 Edvard Apelberg 01 Lidköping Göteborg 4.12

1500m

4:07.66 Omar M Nuur 01 Växjö Uppsala 5.3
4:09.41 Anton Axelsson 01 Hässelby Uppsala 5.3
4:09.78 Josef Wallenlind 01 Mölndal Uppsala 5.3
4:12.10 Emi Magnell Millán 01 Tjalve Uppsala 5.3
4:18.84 Alexander Bucht 01 Sävedalen Göteborg 5.2
4:19.96 Kasper Friberg 01 Björnstorp Uppsala 5.3
4:20.26 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Uppsala 5.3
4:20.96 Melker Forsberg 01 Örebro Uppsala 5.3
4:26.48 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Göteborg 5.2
4:29.50 Gustav Gahne 01 AIK Örebro 15.1
4:30.15 Markus Engsner 01 Sävedalen Uppsala 5.3
4:36.73 Michael Nordahl 01 Ystad Malmö 11.2
4:37.09 Tom Berensson 01 Kville Uppsala 5.3
4:37.90 Johan Friberg 01 Hässelby Huddinge 15.1
4:37.99 Aleksi Andreev 01 Spårvägen Sätra 28.1
4:38.68 Simon Sandkvist 01 Järfälla Sätra 28.1

60m häck/91.4

8.19 Carl af Forselles 01 Hellas Uppsala 4.3
8.25 Johan Claeson 01 Tranås Uppsala 4.3
8.43 Victor Gustafsson 01 Linköping Växjö 22.1
8.54 Elias Sahlin 01 Hellas Sätra 4.2
8.56 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Uppsala 4.3
8.60 Oliver Ericsson 01 Upsala Uppsala 4.3
8.62 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Linköping 12.3
8.67 Albin Wägmark 01 AIK Växjö 22.1
8.69 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Uppsala 4.3
8.73 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Göteborg 4.12
8.74 Albin Hedén 01 Arvika Uppsala 4.3
8.81 Philip Ryding 01 Kville Uppsala 4.3
8.87 Henrik Renz 01 Tjalve Norrköping 28.1
8.92 Otto Nilsson 01 IK Sisu Växjö 4.2
9.03 Jesper Larsson 01 Ullevi Uppsala 4.3
9.04 Jonathan Håkansson 01 Hammarby Uppsala 4.3
9.13 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Sollentuna 11.3
9.13 Pontus Hagman 01 Linköping Linköping 12.3
9.15 Theodor Duvert 01 Tureberg Sollentuna 11.3
9.23 William Gardell 01 Hellas Sätra 4.2

Höjd

2.05 Carl af Forselles 01 Hellas Uppsala 5.3
1.98 Oliver Ericsson 01 Upsala Uppsala 5.3
1.92 Elias Sahlin 01 Hellas Uppsala 18.12
1.89 Rasmus Hugosson 01 Örebro Linköping 12.3
1.87 Philip Ryding 01 Kville Växjö 22.1
1.83 Otto Nilsson 01 IK Sisu Linköping 1.4
1.83 Sören Pauli 01 Ullevi Göteborg 25.2
1.83 Oliver Edman 01 Örgryte Uppsala 5.3
1.82 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 5.2
1.79 Melker Manne 01 Ullevi Uppsala 5.3
1.78 Theodor Duvert 01 Märsta Sätra 18.2
1.77 Victor Gustafsson 01 Linköping Linköping 12.3
1.75 Olle Hammarberg 01 Huddinge Huddinge 13.1
1.75 Felix Wilow 01 Linköping Uppsala 5.3
1.75 Marcus Führ 01 Örebro Uppsala 5.3
1.73 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Uddevalla 12.2
1.72 Julian Szamer 01 Orient Uddevalla 7.1
1.71 Ludvig Gileborn 01 Hässelby Huddinge 13.1
1.70 Zackarias Denguir 01 Lund Lund 14.1
1.70 Adam Fogelberg 01 Hammarby Örebro 14.1
1.70 Henrik Renz 01 Tjalve Sätra 22.1
1.70 Enzo Fors 01 Tyresö Sätra 29.1
1.70 William Gardell 01 Hellas Sätra 29.1

Stav

4.40 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Uppsala 4.3
4.40 Carl af Forselles 01 Hellas Uppsala 4.3
4.04 Erik Hanell 01 Örebro Örebro 15.1
3.90 Noah Ander 01 Bromma Sätra 10.3
3.90 Henrik Renz 01 Norrköping Uppsala 4.3
3.74 Melvin Wahlström 01 Motala Uppsala 4.3
3.73 Karl Johansson 01 Stocksäter Lucas, TX 21.1
3.70 Otto Nilsson 01 IK Sisu Växjö 4.2
3.65 Oliver Edman 01 Örgryte Göteborg 5.2
3.56 Theodor Duvert 01 Tureberg Uppsala 4.3
3.50 Tobias Solberg 01 Hässelby Sätra 10.3
3.35 Nils Jensen 01 Sävedalen Växjö 21.1
3.35 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg 5.2
3.25 Elias Sahlin 01 Hellas Sätra 7.1
3.20 Jonathan Håkansson 01 Hammarby Sätra 10.3
3.10 Milton Danielsson 01 Kalmar Växjö 4.2
3.04 Harald Gemmel 01 Hammarby Örebro 15.1
2.93 Oscar Glas 01 Bromma Sätra 19.11
2.90 William Gardell 01 Hellas Sätra 19.2
2.83 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Uddevalla 11.2

Längd

7.04 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Uppsala 4.3
6.88 Carl af Forselles 01 Hellas Uppsala 4.3
6.68 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 5.2
6.58 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 26.3
6.55 Elias Sahlin 01 Hellas Sätra 4.2
6.49 Caleb Conable 01 Malmö Uppsala 4.3
6.42 Henrik Renz 01 Tjalve Uppsala 4.3
6.38 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Uppsala 4.3
6.32 Oliver Ericsson 01 Upsala Uppsala 11.2
6.28 Moi Wirunpan 01 Gefle Örebro 26.3
6.11 Victor Gustafsson 01 Linköping Linköping 12.3
6.11 Alex Emahazion 01 Huddinge Sätra 27.1
6.10 Otto Nilsson 01 IK Sisu Linköping 2.4
6.09 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Göteborg 3.12
6.08 Paul Förnestig 01 Hammarby Sätra 27.1
6.05 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 4.2
6.05 Favour Chidison 01 Ullevi Uppsala 4.3
6.02 Andreas Ehn 01 Ymer Göteborg 5.2
5.98 Lukas Nilsson 01 Hakarpspojkarna Jönköping 17.1
5.93 Pontus Hagman 01 Linköping Uppsala 4.3

Tresteg

14.55 Carl af Forselles 01 Hellas Växjö 25.2
13.21 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg 4.12
13.07 Albin Wägmark 01 AIK Uppsala
12.89 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Göteborg 4.12
12.46 Christian Pool Wiklund 01 Falköpings FIK Göteborg 4.2
12.40 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 19.2
12.31 Philip Ryding 01 Kville Växjö 21.1
12.25 Lukas Olsson 01 Upsala Uppsala 5.3
12.19 Moi Wirunpan 01 Gefle Uppsala 5.3
12.15 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Växjö 21.1
12.07 Amir Musa 01 Örebro Uppsala 5.3
11.86 Melker Manne 01 Ullevi Uppsala 5.3
11.61 Filip Lindh 01 Växjö Växjö 21.1
11.51 Pontus Hagman 01 Linköping Linköping 18.1
11.50 Philip Wilhelmsson 01 Örebro Uppsala 5.3
11.42 Alfred Berglöf 01 Strand Ås 26.3
11.28 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Sätra 19.2
10.99 David Ekdahl 01 Linköping Norrköping 28.1
10.98 Rasmus Nygren 01 Växjö Göteborg 4.12
10.84 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Sätra 28.1

Kula/5.0

16.60 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Uppsala 4.3
15.26 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Karlskrona 26.2
14.71 Erik Bengtsson 01 Malmö Malmö 12.2
13.88 Victor Wisén 01 Upsala Uppsala 4.3
12.91 William Lanndalen 01 Ymer Borås 28.1
12.91 Johannes Lilius 01 Huddinge Uppsala 4.3
12.42 Theodor Duvert 01 Tureberg Uppsala 4.3
12.07 Johannes Olsson 01 Hälle Bærum, NOR 14.1
11.98 Hampus Helamb 01 Ullevi Göteborg 26.2
11.85 Rasmus Nygren 01 Växjö Växjö 4.2
11.84 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Uppsala 4.3
11.63 Carl af Forselles 01 Hellas Uddevalla 12.2
11.61 Rasmus Hellberg 01 Piteå Ås 25.3
11.25 Pontus Hagman 01 Linköping Linköping 12.3
11.05 Lucas Bolin 01 Ullevi Göteborg 3.12
10.89 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 25.3
10.86 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Uddevalla 12.2
10.85 Gustaf Heikki 01 Gefle Bollnäs 21.2
10.81 Henrik Renz 01 Tjalve Uddevalla 12.2
10.79 Calle Henrysson 01 Märsta Falun 28.1

Vikt/11.34

18.73 William Lanndalen 01 Ymer Göteborg 5.2
17.05 Victor Wisén 01 Upsala Uppsala 5.3
15.92 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg 5.2
15.77 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Uppsala 5.3
15.72 Johannes Lilius 01 Huddinge Uppsala 5.3
14.83 Rasmus Hellberg 01 Piteå Uppsala 5.3
14.27 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Uppsala 5.3
13.84 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala 5.3
13.03 Erik Bengtsson 01 Malmö Malmö 8.2
12.41 Olle Diös 01 Upsala Uppsala 29.1
11.40 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna 19.1
10.97 William Gardell 01 Hellas Sätra 27.1

Sjukamp/P17

5.291 Carl af Forselles 01 Hellas Uddevalla 12.2
4.460 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Uddevalla 12.2
4.370 Henrik Renz 01 Tjalve Uddevalla 12.2
4.345 Otto Nilsson 01 IK Sisu Uddevalla 12.2
4.211 Elias Sahlin 01 Hellas Sätra 8.1
3.853 Theodor Duvert 01 Tureberg Uddevalla 12.2
3.376 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Uddevalla 12.2

>