Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 17 OKT, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

80m

9.94 Frida Hjorth 03 Säter Göteborg/U 1.7
10.23 Ebba Wulcan 03 Säffle Göteborg/U 1.7
10.25 Katharina Gråman 03 Tyresö Arvika 29.7
10.35 Thea Holmén 03 Villstad Göteborg/U 1.7
10.43 Wilma Svensson 03 Oskarshamn Uddevalla 9.9
10.46 Hanna Karlsson 03 IF Göta Kil 19.8
10.46 Elin Stenhammar 03 Alingsås Kungälv 25.6
10.49 Famke Persson 03 Lund Halmstad 17.6
10.50 Felicia Åberg 03 Villstad Uddevalla 9.9
10.51 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Ludvika 6.6
10.53 Thea Hammarström 03 Villstad Habo 4.6
10.55 Annie Norström 03 Alunda Sollentuna 10.6
10.59 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Gävle 15.7
10.59 Emma Gerdes 03 Åhus Helsingborg 9.7
10.61 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK Karlstad 23.7
10.61 Sissel Eliasson 04 Alingsås Skara 3.9
10.62 Minna Geerts 03 Håfreström Uddevalla 20.6
10.64 Moa Ehrenbrand 03 Strand Gävle 15.7
10.64 Elin Wallin 03 Glanshammar Garphyttan 27.8
10.65 Lovisa Pettersson 03 Lidköping Göteborg/U 1.7
10.65 Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK Helsingborg 9.7
medvind
10.16 Katharina Gråman 03 Tyresö Västerås 6.8
10.19 Sissel Eliasson 04 Alingsås Högby 16.7
10.29 Wilma Svensson 03 Oskarshamn Göteborg/U 1.7
10.42 Elin Stenhammar 03 Alingsås Göteborg/U 1.7
10.42 Famke Persson 03 Lund Göteborg/U 1.7
10.45 Annie Norström 03 Alunda Göteborg/U 1.7
10.51 Thea Hammarström 03 Villstad Skruv 20.5
10.51 Vendela Wermelin 03 Sundsvall Söderhamn 9.9
10.53 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Västerås 6.8
10.54 Emma Gerdes 03 Åhus Helsingborg 9.7
10.62 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Söderhamn 9.9
10.63 Moa Örevik 03 Visby Gute Visby 21.5
10.64 Clara Fallenius 03 Hässelby Huddinge 20.5

300m

41.67 Famke Persson 03 Lund Eslöv 14.5
42.09 Julia Svennblad 03 Ale Kungälv 25.6
42.61 Hanna Karlsson 03 IF Göta Kil 19.8
42.62 Annie Norström 03 Alunda Sollentuna 11.6
42.71 Nike Isaksson 04 Lidingö Västerås 6.8
42.76 Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK Lerum 3.9
42.90 Saga Bolmgren 03 Danderyd Sollentuna 11.6
42.90 Laura Fodor 03 Hässelby Göteborg/U 2.7
43.28 Thea Nilsson 03 Höör Trelleborg 10.6
43.30 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK Trollhättan 2.8
43.47 Frida Hjorth 03 Säter Gävle 15.7
43.54 Thea Hammarström 03 Villstad Habo 3.6
43.56 Rebecka Östergren 03 Huddinge Sollentuna 11.6
43.68 Felicia Nordahl Vieira 03 Göteborgs KIK Göteborg/S 11.6
43.72 Lovisa Pettersson 03 Lidköping Göteborg/U 2.7
43.75 Elin Pettersson 03 IFK Göteborg Villstad 19.8
43.75 Elin Stenhammar 03 Alingsås Kungälv 25.6
43.78 Joy Thulin 03 Malmö Uddevalla 10.9
43.79 Emma Gerdes 03 Åhus Uddevalla 10.9
43.82 Beata Edelholm 03 Hammarby Göteborg/U 2.7

800m

2:19.07 Thea Nilsson 03 Höör Klippan 4.6
2:20.09 Lykke Sjöbeck 03 Ystad Klippan 4.6
2:20.38 Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK Uddevalla 9.9
2:20.66 Amanda Helgesson 04 Hanviken Stockholm/S 18.6
2:21.27 Filippa Zäll 03 Ängelholm Göteborg/S 10.6
2:21.33 Olivia Brunbäck 03 Sävedalen Göteborg/S 10.6
2:21.36 Julia Meijer 04 Mora Stockholm/S 18.6
2:21.98 Ellinor Dahlberg 03 Bromma Sollentuna 10.6
2:22.03 Eleonora Alinder 03 Mölndal Göteborg/S 10.6
2:22.40 Tilda Knauer 03 Hälle Uddevalla 9.9
2:22.64 Lova Perman 03 IF Göta Brest, BLR 8.7
2:22.82 Victoria Psilander 03 Lidingö Gävle 9.9
2:23.56 Lina Hennings 03 Trångsviken Östersund 24.8
2:23.92 Julia Svennblad 03 Ale Göteborg/U 30.6
2:23.97 Nelly Össmar 03 Högby Kalmar 12.7
2:24.17 Emma Lindberg 03 Leksand Leksand 22.7
2:24.57 Ingrid Jonsson 03 Hässelby Gävle 9.9
2:24.88 Agnes Hanell 04 Tumba Södertälje 6.6
2:25.75 Frida Hafström 03 Fredrikshof Stockholm/S 16.8
2:25.75 My Rundgren 03 Luleå Boden 27.8

2000m

6:47.69 Olivia Brunbäck 03 Sävedalen Göteborg/S 11.6
6:50.65 Eleonora Alinder 03 Mölndal Göteborg/S 11.6
6:50.94 Amanda Helgesson 04 Hanviken Huddinge 21.5
6:51.82 Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK Varberg 2.9
6:53.64 Amanda Olsson 03 Säffle Göteborg/S 11.6
6:53.76 Nelly Össmar 03 Högby Högby 16.7
6:54.95 Anna Svarfvar 03 Mölndal Göteborg/S 11.6
6:55.62 Alva Malmsten 03 Skade Gävle 15.7
6:59.3m Lykke Sjöbeck 03 Ystad Uddevalla 10.9
7:00.91 Lova Perman 03 IF Göta Borås 4.6
7:01.82 Hanna Lundberg 03 Högby Högby 16.7
7:01.91 My Rundgren 03 Luleå Luleå 27.5
7:02.49 Frida Hafström 03 Fredrikshof Upplands Väsby 19.8
7:03.28 Ellinore Dahlberg 03 Bromma Huddinge 21.5
7:03.3m Filippa Kardum 03 Contact Uddevalla 10.9
7:04.45 Tove Karlsson 03 Tureberg Gävle 10.9
7:04.9m Tilda Knauer 03 Hälle Uddevalla 10.9
7:07.5m Sabina Aumo 03 Hälle Uddevalla 10.9
7:08.33 Ingrid Jonsson 03 Hässelby Gävle 10.9
7:11.21 Maja Björnsson 03 Upsala Västerås 6.8

1500m hinder/76.2

5:22.17 Eleonora Alinder 03 Mölndal Lidköping 17.6
5:26.08 Julia Svennblad 03 Ale Helsingborg 7.7
5:26.23 Alva Malmsten 03 Skade Gävle 9.9
5:28.4m Lina Hennings 03 Trångsviken Krokom 19.9
5:34.16 Lykke Sjöbeck 03 Ystad Helsingborg 7.7
5:35.11 Filippa Zäll 03 Ängelholm Helsingborg 7.7
5:35.41 Tove Karlsson 03 Tureberg Gävle 9.9
5:38.34 Nelly Össmar 03 Högby Högby 7.7
5:38.98 Elvira Bredin 03 Tureberg Gävle 9.9
5:39.10 Nichole Ljungström 03 Ängelholm Helsingborg 7.7
5:42.76 Lova Perman 03 IF Göta Gävle 9.9
5:42.90 Amanda Olsson 03 Säffle Gävle 9.9
5:43.23 Hanna Lundberg 03 Högby Högby 16.9
5:51.47 Maja Björnsson 03 Upsala Märsta 20.8
5:56.30 Freddie Mosten Jacob 03 Danderyd Danderyd 14.5
5:56.45 Cecilia Ankarfjord Lundin 03 Strängnäs Gävle 9.9
5:58.14 Klara Kindblom 03 IFK Göteborg Varberg 3.9
5:58.38 Tuva Kjellström 03 Hässelby Gävle 9.9
5:59.29 Tyra Arnhult 03 Lidingö Gävle 9.9
6:01.97 Emma Lindberg 03 Leksand Gävle 9.9

80m häck/76.2

12.04 Katharina Gråman 03 Tyresö Arvika 29.7
12.42 Beata Edelholm 03 Hammarby Sollentuna 11.6
12.45 Elin Stenhammar 03 Alingsås Uddevalla 10.9
12.47 Hanna Karlsson 03 IF Göta Brest, BLR 8.7
12.48 Clara Fallenius 03 Hässelby Sollentuna 11.6
12.50 Chanelle Lindvall 03 Malmö Helsingborg 8.7
12.60 Siri Elofsson 03 Växjö Uddevalla 10.9
12.63 Tilda Lilja 03 Helsingborg Helsingborg 8.7
12.65 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Sollentuna 11.6
12.66 Alma Flygt 03 Täby Täby 2.9
12.69 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Sollentuna 11.6
12.69 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Gävle 16.7
12.77 Filippa Svensson 03 Åhus Uddevalla 10.9
12.78 Thea Hammarström 03 Villstad Göteborg/U 30.6
12.81 Wilma Dahlberg 03 Malmö Eslöv 13.5
12.91 Tilda Kihlström 03 Varberg Varberg 16.9
12.91 Sara Luul 03 Hammarby Göteborg/U 30.6
12.92 Thea Löfman 03 Lund Hässleholm 29.7
12.95 Emma Nyman Wänseth 04 Östersund Timrå 4.6
12.96 Marika Åstrand 03 Hässelby Sollentuna 11.6
medvind
11.71 Katharina Gråman 03 Tyresö Gävle 10.9
12.24 Hanna Karlsson 03 IF Göta Gävle 10.9
12.29 Clara Fallenius 03 Hässelby Gävle 10.9
12.35 Chanelle Lindvall 03 Malmö Helsingborg 8.7
12.41 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Gävle 10.9
12.45 Tilda Lilja 03 Helsingborg Helsingborg 8.7
12.50 Julia Håkansson 03 Spårvägen Gävle 10.9
12.60 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Gävle 10.9
12.62 Alma Flygt 03 Täby Gävle 10.9
12.77 Wilma Dahlberg 03 Malmö Helsingborg 8.7
12.93 Liv Nilsander 03 Varberg Falkenberg 9.5

300m häck/76.2

45.54 Hanna Karlsson 03 IF Göta Gävle 9.9
45.63 Julia Svennblad 03 Ale Uddevalla 9.9
46.90 Amanda Sörensson 03 Malmö Uddevalla 9.9
47.97 Milla Svanberg 03 Malmö Uddevalla 9.9
48.17 Filippa Svensson 03 Åhus Uddevalla 9.9
48.21 Siri Elofsson 03 Växjö Uddevalla 9.9
48.27 Moa Granat 04 Vallentuna Falun 1.8
48.58 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Gävle 9.9
48.60 Elsa Jansson 03 Upsala Västerås 5.8
49.24 Vendela Wermelin 03 Sundsvall Söderhamn 9.9
49.39 Filippa Zäll 03 Ängelholm Halmstad 18.6
49.55 Victoria Psilander 03 Lidingö Västerås 5.8
49.62 Tova Olausson 03 Ludvika Gävle 9.9
49.63 Moa Ehrenbrand 03 Strand Gävle 16.7
49.84 Katharina Gråman 03 Tyresö Huddinge 19.5
49.93 Julia Håkansson 03 Spårvägen Upplands Väsby 19.8
50.01 Annie Norström 03 Alunda Östhammar 10.8
50.04 Klara Kindblom 03 IFK Göteborg Halmstad 18.6
50.05 Karin Tebelius 03 Lerum Uddevalla 9.9
50.14 Chanelle Lindvall 03 Malmö Klippan 4.6
en häck för låg
49.32 Victoria Psilander 03 Lidingö Huddinge 19.5
Manuell tidtagning
48.1m Filippa Svensson 03 Åhus Kristianstad 30.8

Höjd

1.67 Moa Ehrenbrand 03 Strand Gävle 16.7
1.65 Alma Uhlin 03 Falun Järvsö 16.9
1.65 Elvira Magnusson 03 Tumba Täby 2.9
1.65 Klara Frykholm 03 Glanshammar Täby 2.9
1.64 Linnéa Svanhall 04 Färjestaden Högby 16.7
1.61 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Gävle 9.9
1.60 Moa Feldt 03 Åhus Eslöv 13.5
1.59 Tasa Scheele Bhatia 04 Täby Gävle 10.9
1.58 Casandra Johnson 04 Strand Järvsö 16.9
1.58 Elsa Eriksson 03 Upsala Gävle 9.9
1.57 Clara Fallenius 03 Hässelby Varberg 16.9
1.57 Agnes Norman 03 Hässleholm Karlskrona 2.9
1.57 Emilia Werner 03 Östersund Täby 2.9
1.57 Linn Andersson 03 Tjalve Täby 2.9
1.57 Tasa Bahtia 04 Täby Täby 2.9
1.57 Amina Fältmars 03 IK Sisu Tranås 24.9
1.57 Ingrid Ronge 04 Rigor Kungsbacka 26.8
1.57 Ella Jovanovic 04 Malmö Göteborg/U 30.6
1.57 Tilde Bjerager 04 Höör Göteborg/U 30.6
1.56 Olivia Dittlau 03 Helsingborg Göteborg/U 2.7
1.56 Tove Tjeder 03 Täby Nyköping 3.6
1.56 Johanna Persson 03 Ystad Hässleholm 30.7
1.56 Elvira Jonsson 03 Västerås Ludvika 6.6

Stav

3.52 Rebecka Krüeger 03 Malmö Uddevalla 10.9
2.93 Ebba Bremer 04 Brattås Uddevalla 9.9
2.88 Vanna Darrell 03 Lerum Göteborg/U 1.7
2.82 Ida Jexe Ek 04 Halmstad Borås 4.6
2.80 Lova Nilsson 03 Växjö Uddevalla 10.9
2.80 Isabell Lundholm 04 Thorengruppen Gävle 9.9
2.70 Amina Fältmars 03 IK Sisu Uddevalla 10.9
2.65 Jonna Andersson 04 Brattås Uddevalla 13.6
2.64 Milla Ekstrand 03 KA2 Karlskrona 2.9
2.63 Hanna Karlsson 03 IF Göta Hallsberg 10.6
2.63 Alva Nilsson 04 Thorengruppen Hallsberg 19.7
2.61 Moa Skagerlund 03 Mälarhöjden Upplands Väsby 20.8
2.60 Sofia Olsson 04 Rigor Uddevalla 9.9
2.55 Johanna Persson 03 Ystad Ystad 16.9
2.54 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda Söderhamn 10.9
2.53 Alannah Hellstadius 04 Hammarby Gävle 9.9
2.53 Rebecka Forsling 04 Huddinge Gävle 9.9
2.51 Maja Thodenius 03 Mälarhöjden Upplands Väsby 20.8
2.50 Felicia Åberg 03 Villstad Uddevalla 10.9
2.50 Ronja Sjöstrand 04 Hässleholm Uddevalla 9.9

Längd

5.59 Frida Hjorth 03 Säter Göteborg/U 30.6
5.48 Katharina Gråman 03 Tyresö Stockholm/S 16.8
5.42 Moa Örevik 03 Visby Gute Visby 21.5
5.34 Elin Pettersson 03 IFK Göteborg Uddevalla 9.9
5.33 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Söderhamn 10.9
5.32 Thea Holmén 03 Villstad Helsingborg 8.7
5.28 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Gävle 10.9
5.21 Ebba Wulcan 03 Säffle Arvika 29.7
5.20 Clara Fallenius 03 Hässelby Huddinge 21.5
5.14 Alicia Löwhagen 03 Hammarby Nyköping 3.6
5.14 Thea Hammarström 03 Villstad Helsingborg 8.7
5.08 Hanna Karlsson 03 IF Göta Göteborg/U 30.6
5.07 Jennifer Axelsson 03 Wedevåg Eskilstuna 17.6
5.07 Tilda Lilja 03 Helsingborg Helsingborg 8.7
5.06 Tuva Wikman 03 Arvika Arvika 29.7
5.02 Alice Lindh 03 Hässleholm Lerum 19.8
5.02 Felicia Åberg 03 Villstad Göteborg/U-U 30.6
5.01 Klara Frykholm 03 Glanshammar Sollentuna 10.6
4.97 Lovisa Pettersson 03 Lidköping Göteborg/U 30.6
4.96 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Västerås 5.8
medvind
5.15 Lovisa Pettersson 03 Lidköping Göteborg/U 30.6
5.09 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Gävle 10.9
5.07 Tuva Wikman 03 Arvika Gävle 10.9
5.04 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Gävle 10.9
5.04 Moa Ehrenbrand 03 Strand Söderhamn 10.9
5.01 Elsa Eriksson 03 Upsala Gävle 10.9
5.00 Emilia Mandl 04 Malmö Ljungby 18.6

Tresteg

11.89 Katharina Gråman 03 Tyresö Arvika 30.7
11.01 Clara Fallenius 03 Hässelby Huddinge 20.5
10.99 Jennifer Axelsson 03 Wedevåg Gävle 9.9
10.91 Anna Constantinescu 03 Göteborgs KIK Uddevalla 10.9
10.87 Sydney Karström 03 Åhus Jönköping 25.5
10.87 Julia Svennblad 03 Ale Hässleholm 29.7
10.75 Amanda Sörensson 03 Malmö Uddevalla 10.9
10.62 Laura Fodor 03 Hässelby Huddinge 20.5
10.55 Elsa Jansson 03 Upsala Västerås 6.8
10.53 Ebba Niklasson 03 Sävedalen Uddevalla 10.9
10.53 Elvira Jonson 03 Västerås Västerås 6.8
10.53 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Gävle 9.9
10.49 Agnes Norman 03 Hässleholm Uddevalla 10.9
10.49 Klara Avebäck 03 Hammarby Gävle 9.9
10.46 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Gävle 9.9
10.37 Alicia Eliasson 03 Sävedalen Göteborg/S 11.6
10.29 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Gävle 9.9
10.26 Nike Isaksson 04 Lidingö Lidingö 22.6
10.16 Tilde Söderlund 04 Alunda Västerås 6.8
10.10 Moa Nyström 03 Tureberg Huddinge 20.5
medvind
10.63 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Gävle 9.9
10.60 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Upplands Väsby 19.8
10.51 Klara Avebäck 03 Hammarby Gävle 9.9
10.26 Milla Ekstrand 03 KA2 Karlskrona 17.6
10.23 Frida Andersson 03 KA2 Uddevalla 10.9
10.13 Milla Svanberg 03 Malmö Uddevalla 10.9

Kula/3.0

12.67 Julia Scharnell 03 Eslövs AI Eslöv 27.9
12.41 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Gävle 9.9
12.15 Amanda Pettersson 03 Växjö Ljungby 18.6
11.73 Emilia Neuhaus 03 Eksjö Södra Villstad 13.5
11.47 Thea Löfman 03 Lund Uddevalla 9.9
11.45 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Danderyd 14.5
11.33 Calista Ezeh 03 Kville Göteborg/U 2.7
11.31 Jonna Lundgren 04 Skruv Villstad 19.8
11.06 Thea Björk 03 Växjö Ljungby 18.6
11.04 Chanelle Lindvall 03 Malmö Ljungby 18.6
11.03 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Villstad 13.5
10.75 Victoria Wickman 03 Alunda Sollentuna 10.6
10.75 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Nynäshamn 2.9
10.54 Ally R Holmberg 03 Skellefteå Skellefteå 20.5
10.47 Felicia Karlsson 03 Eskilstuna Gävle 9.9
10.46 Ebba Toorell 03 Lerum Uddevalla 9.9
10.43 Moa Ehrenbrand 03 Strand Sollentuna 10.6
10.42 Valentina Lindfors 03 Mälarhöjden Huddinge 20.5
10.35 Jonna Kronander 03 Ymer Täby 2.9
10.33 Agnes Claesson 03 Hovslätt Jönköping 17.9

Diskus/0.75

41.82 Leonora Einarsson 03 Brännan Härnösand 29.7
35.66 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Uddevalla 9.9
33.80 Thea Björk 03 Växjö Högby 16.7
33.14 Victoria Wickman 03 Alunda Örbyhus 16.8
32.15 Amanda Olsson 03 Säffle Kil 19.8
32.15 Emilia Wamsler 03 Lund Uddevalla 9.9
31.69 Emma Wallsten 03 Örbyhus Gävle 9.9
31.15 Ebba Toorell 03 Lerum Uddevalla 9.9
31.14 Lovisa Hörnström 03 Trollhättan FIK Herrljunga 27.8
31.03 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Gävle 9.9
31.03 Lisa Nilsson 03 IK Sisu Uddevalla 9.9
30.84 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Gävle 9.9
30.74 Agnes Claesson 03 Hovslätt Jönköping 17.9
30.06 Ebba Hultqvist 03 Eksjö Södra Jönköping 17.9
29.78 Emilia Qvicklund 03 Strömstad Uddevalla 28.6
29.75 Nora Eriksson 03 Motala Varberg 2.9
29.45 Amanda Pettersson 03 Växjö Uddevalla 9.9
29.09 Cassandra Annergren 03 Timrå Söderhamn 10.9
28.52 Ebba Wulcan 03 Säffle Kil 19.8
28.48 Alma Folbert 03 KA2 Karlskrona 2.9
intern klubbtävling
32.54 Emma Wallsten 03 Örbyhus Örbyhus 6.9

Slägga/3.0

46.31 Thea Löfman 03 Lund Helsingborg 7.7
42.85 Ebba Hultqvist 03 Eksjö Södra Tranås 24.9
42.13 Ebba Wulcan 03 Säffle Gävle 10.9
39.99 Molly Skugge 03 Tureberg Sollentuna/E 13.9
37.66 Johanna Björkqvist 03 Tureberg Gävle 10.9
36.11 Victoria Wickman 03 Alunda Märsta 20.8
36.05 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Värnamo 20.8
35.71 Jennifer Axelsson 03 Wedevåg Gävle 10.9
35.61 Sarah Bracken 03 Huddinge Gävle 10.9
35.44 Isabella Wiklund 03 Västerås Gävle 10.9
35.13 Linnea Persson 03 IFK Göteborg Varberg 3.9
34.75 Linn Harrysson 03 Hammarby Huddinge/J 21.5
34.34 Vilma Damberg 03 Tureberg Märsta 20.8
34.33 Moa Feldt 03 Åhus Uddevalla 10.9
33.93 Ingrid Hammarberg 03 Mälarhöjden Gävle 10.9
32.45 Julia Runesson 03 Thorengruppen Glanshammar 24.8
31.80 Olivia Riddle 03 Hammarby Eskilstuna 17.6
31.59 Jonna Kronander 03 Ymer Borås 5.8
31.54 Nina Bjerkliden 03 Upsala Gävle 10.9
30.88 Ebba Lind 04 Hanviken Sollentuna/E 11.6

Spjut/500

40.09 Maria Grenegård 03 IF Göta Göteborg/U 1.7
38.62 Ingrid Lundkvist 03 Brännan Timrå 20.5
37.37 Madeleine Rhenberg 04 IF Göta Täby 3.9
35.60 Amanda Olsson 03 Säffle Kil 19.8
35.05 Malin Lundgren 03 Eksjö Södra Högby 16.7
34.23 Chanelle Lindvall 03 Malmö Eslöv 14.5
33.46 Emma Svensson 03 KA2 Helsingborg 8.7
32.90 Lovisa Pettersson 03 Lidköping Uddevalla 10.9
32.02 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Ludvika 6.6
31.68 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Sollentuna 11.6
31.27 Evelina Wikell 03 Mölndal Kungsbacka 27.8
31.01 Thea Löfman 03 Lund Uddevalla 10.9
30.93 Linnea Persson 03 IFK Göteborg Lilla Edet 6.6
30.41 Moa Ehrenbrand 03 Strand Söderhamn 9.9
30.30 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Gävle 10.9
30.19 Elvira Magnusson 03 Tumba Järvsö 16.9
30.04 Linnea Näslund 03 Kvarnsveden Täby 3.9
30.00 Zara Norén 03 Bollnäs Järvsö 16.9
29.77 Calista Ezeh 03 Kville Kungsbacka 27.8
29.51 Alma Sjöbrink 03 Eksjö Södra Högby 16.7

Sexkamp/F15

3.450 Clara Fallenius 03 Hässelby Varberg 17.9
3.345 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Varberg 17.9
3.121 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Sätra 14.5
3.059 Beata Edelholm 03 Hammarby Sätra 14.5
2.864 Laura Fodor 03 Hässelby Sätra 14.5
2.834 Emma Jelic 03 Ymer Varberg 17.9
2.806 Tove Tjeder 03 Täby Sätra 14.5
2.735 Marika Åstrand 03 Hässelby Varberg 17.9
2.728 Frida Andersson 03 KA2 Varberg 17.9
2.723 Chanelle Lindvall 03 Malmö Varberg 17.9
2.627 Emelie Beckman 03 Hässelby Varberg 17.9

>