Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 31 DEC, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.85 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Skara 6.6
12.22 Tilde Johansson 01 Falkenberg Málaga, ESP 17.6
12.24 Freja Andersdotter 01 KA2 Falun 11.8
12.25 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Skara 6.6
12.26 Sarah Karlsson 01 Huddinge Göteborg/U 1.7
12.31 Samantha Oware 01 Malmö Skara 6.6
12.32 Filippa Sivnert 01 Öresund Göteborg/U 1.7
12.40 Moa Eklundh 01 Örebro Falun 11.8
12.44 Fanny Jansson 01 Sunne Kil 19.8
12.52 Emily Capobianco 01 Örebro Skara 6.6
12.55 Maja Maunsbach 01 Lund Falun 11.8
12.57 Julia Wennersten 01 Ymer Borås 4.6
12.57 Astrid Eggesjö 01 Västerås Västerås 6.8
12.70 Felicia Boqvist 01 Rydö Borås 4.6
12.74 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Huddinge 19.5
12.75 Cornelia Lindberg 01 Lerum Göteborg/U 1.7
12.79 Ida Ottosson 01 Öresund Hvidovre, DEN 10.6
12.81 Ebba Magnusson 01 IFK Göteborg Göteborg/U 1.7
12.88 Hanna Enlund 01 AIK Sollentuna 10.6
12.94 Ida Winther 01 Tureberg Eskilstuna 25.5
medvind
11.70 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Győr, HUN 25.7
12.05 Tilde Johansson 01 Falkenberg Falkenberg 20.6
12.13 Freja Andersdotter 01 KA2 Helsingborg 25.8
12.14 Sarah Karlsson 01 Huddinge Västerås 6.8
12.30 Samantha Oware 01 Malmö Skara 6.6
12.42 Fanny Jansson 01 Sunne Göteborg/U 1.7
12.45 Felicia Boqvist 01 Rydö Kungsbacka 27.8
12.46 Maja Maunsbach 01 Lund Göteborg/U 1.7
12.57 Klara Mattsson 01 Örgryte Göteborg/U 1.7
12.62 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Sollentuna 10.6
12.69 Cornelia Lindberg 01 Lerum Göteborg/U 1.7
12.75 Sandra Jonsson 01 Örgryte Skara 6.6
12.78 Ida Winther 01 Tureberg Sollentuna 10.6
12.80 Agnes Ekman 01 AIK Sollentuna 10.6
12.82 Linnea Gateman 01 Strömstad Tanumshede 5.7
12.93 Stina Östklint 01 Hovslätt Högby 16.7
12.93 Hanna Falck 01 KA2 Karlskrona 17.6

200m

24.49 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Győr, HUN 26.7
24.71 Tilde Johansson 01 Falkenberg Kuortane, FIN 10.6
25.00 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Halmstad 18.6
25.38 Sarah Karlsson 01 Huddinge Västerås 5.8
25.47 Samantha Oware 01 Malmö Falun 13.8
25.48 Freja Andersdotter 01 KA2 Göteborg/U 2.7
25.72 Hanna Enlund 01 AIK Huddinge 21.5
25.76 Felicia Boqvist 01 Rydö Borås 4.6
25.80 Fanny Jansson 01 Sunne Falun 12.8
25.80 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg/U 2.7
25.95 Lovisa Skoglund 01 Höör Hässleholm 29.7
26.03 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Falun 12.8
26.06 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Tanumshede 19.8
26.12 Ebba Magnusson 01 IFK Göteborg Göteborg/U 2.7
26.16 Klara Mattsson 01 Örgryte Göteborg/U 2.7
26.25 Moa Eklundh 01 Örebro Eskilstuna 17.6
26.34 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg/S 11.6
26.43 Linnea Gateman 01 Strömstad Tanumshede 5.7
26.46 Linnea Andersson 01 Båstad Göteborg/U 2.7
26.55 Ida Winther 01 Tureberg Tanumshede 19.8
medvind
25.13 Sarah Karlsson 01 Huddinge Stockholm/S 18.6
25.47 Moa Eklundh 01 Örebro Tanumshede 19.8
25.73 Felicia Boqvist 01 Rydö Helsingborg 8.7

400m

56.21 Lovisa Skoglund 01 Höör Stockholm/S 2.9
56.99 Gaël De Coninck 01 Sävedalen Göteborg/U 1.7
57.45 Felicia Boqvist 01 Rydö Falun 12.8
57.49 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Falun 12.8
58.10 Hanna Lindé 01 Hammarby Sollentuna 11.6
59.36 Hanna Enlund 01 AIK Huddinge 20.5
59.49 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg/U 1.7
59.60 Nadja Rugland 01 Kalmar Habo 3.6
59.63 Julia Nielsen 01 Göteborgs KIK Falun 12.8
59.68 Ebba Berglin 01 KA2 Göteborg/U 1.7
59.85 Maja Sund 01 Tureberg Sollentuna 11.6
60.32 Linnea Gateman 01 Strömstad Falun 12.8
60.64 Alice Heldt Cassel 01 Ludvika Falun 11.8
60.85 Freja Nygren 01 Gefle Falun 11.8
60.94 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Trollhättan 2.8
61.42 Ella Darrell 01 Lerum Lerum 21.6
61.49 Amanda Ivehammar 01 Linköping Hässleholm 30.7
61.59 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Huddinge 20.5
62.06 Tilde Bångman 01 Trångsviken Krokom 15.8
63.48 Alva Bengtsson 01 Helsingborg Hvidovre, DEN 10.6

800m

2:07.91 Gaël De Coninck 01 Sävedalen Nivelles, BEL 24.6
2:10.45 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Huddinge 20.5
2:13.09 Lovisa Skoglund 01 Höör Göteborg/U 30.6
2:15.25 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Göteborg/S 10.6
2:15.63 Elsa Wallenius 01 Västerås Gävle 15.7
2:15.91 Ebba Berglin 01 KA2 Göteborg/U 30.6
2:16.35 Nadja Rugland 01 Kalmar Habo 4.6
2:16.46 Maja Sund 01 Tureberg Göteborg/U 30.6
2:18.76 Tilde Bångman 01 Trångsviken Krokom 19.8
2:18.88 Amanda Ivehammar 01 Linköping Linköping 10.9
2:19.03 Hilda Lindberg 01 Västerås Sätra 25.5
2:20.56 Tilde Johansson 01 Falkenberg Kuortane, FIN 11.6
2:21.62 Linn Tapani 01 Sågmyra Mora 2.9
2:22.97 Felicia Boqvist 01 Rydö Kungsbacka 27.8
2:23.44 Julia Nielsen 01 Göteborgs KIK Gävle 15.7
2:24.98 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Gävle 15.7
2:24.98 Emma Jensen 01 Klippan Lund 2.9
2:25.58 Hedda Meijer 01 Bromma Göteborg/U 30.6
2:25.62 Vera Sjöberg 01 AIK Huddinge 20.5
2:26.57 Felicia Lindahl 01 IF Göta Tanumshede 19.8
intern klubbtävling
2:25.23 Hedda Meijer 01 Bromma Spånga 14.5

1500m

4:28.26 Gaël de Coninck 01 Sävedalen Oslo, NOR 15.6
4:30.85 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Oordegem, BEL 3.6
4:42.44 Elsa Wallenius 01 Västerås Sollentuna 11.6
4:45.61 Tilde Bångman 01 Trångsviken Sollentuna 11.6
4:48.29 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Tårnby, DEN 6.10
4:52.4m Lovisa Skoglund 01 Höör Höör 16.9
4:52.82 Amanda Ivehammar 01 Linköping Helsingborg 8.7
4:53.01 Nadja Rugland 01 Kalmar Göteborg/U 1.7
4:55.18 Ebba Berglin 01 KA2 Helsingborg 8.7
4:59.97 Almida Thörjesson 01 Kyrkhult Växjö 22.8
5:08.75 Linn Tapani 01 Sågmyra Gävle 15.7
5:16.96 Micaela Jungelin 01 Hammarby Sollentuna 11.6
5:19.78 Linnea Johansson 01 Akele Göteborg/U 1.7
5:24.22 Felicia Niklasson 01 Sävedalen Göteborg/U 1.7
5:30.84 Louise Fällström 01 IFK Umeå Umeå 3.6
5:35.33 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Angered 17.6

3000m

10:37.06 Almida Thörjesson 01 Kyrkhult Stockholm/S 3.9
10:40.86 Elsa Wallenius 01 Västerås Falun 11.8
10:53.66 Tilde Bångman 01 Trångsviken Falun 11.8
11:14.72 Felicia Niklasson 01 Sävedalen Göteborg/U 30.6
11:17.66 Nadja Rugland 01 Kalmar Högby 16.7
11:32.06 Linnea Johansson 01 Akele Göteborg/U 30.6

1500m hinder/76.2

4:49.06 Elsa Wallenius 01 Västerås Stockholm/S 2.9
5:02.47 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Stockholm/S 2.9
5:09.58 Amanda Ivehammar 01 Linköping Falun 13.8
5:19.8m Tilde Bångman 01 Trångsviken Krokom 6.7
5:23.95 Almida Thörjesson 01 Kyrkhult Falun 13.8
5:40.34 Julia Arnhult 01 Lidingö Eskilstuna 25.5
5:57.18 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Eskilstuna 25.5

100m häck/76.2

13.63 Tilde Johansson 01 Falkenberg Kuortane, FIN 10.6
14.36 Nellie Erlandsson 01 Malmö Helsingborg 8.7
14.51 Julia Wennersten 01 Ymer Falun 13.8
14.77 Freja Andersdotter 01 KA2 Falun 13.8
14.88 Maja Maunsbach 01 Lund Göteborg/U 2.7
15.12 Ella Darrell 01 Lerum Helsingborg 8.7
15.37 Lina Hagberg 01 Tureberg Göteborg/U 2.7
15.39 Amanda Ivehammar 01 Linköping Linköping 9.9
15.40 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Linköping 9.9
15.51 Shila Fathli 01 Hässelby Göteborg/U 2.7
15.58 Ebba Magnusson 01 IFK Göteborg Göteborg/U 2.7
15.60 Cornelia Westling 01 Bollnäs Söderhamn 20.5
15.64 Emily Capobianco 01 Örebro Glanshammar 13.5
15.67 Helena Cronstedt 01 Malmö Borås 3.6
15.70 Alva Wolvan 01 Upsala Göteborg/U 2.7
15.81 Paulina Sundvall 01 Riviera Linköping 9.9
15.84 Sofia Overgaard 01 Kville Helsingborg 8.7
15.98 Caroline Larsson 01 Vallentuna Falun 1.8
16.02 Felicia Boqvist 01 Rydö Varberg 16.9
16.11 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Halmstad 18.6
medvind
14.68 Freja Andersdotter 01 KA2 Västerås 5.8
15.26 Caroline Larsson 01 Vallentuna Gävle 16.7
15.53 Cornelia Westling 01 Bollnäs Gävle 16.7
15.56 Alva Wolvan 01 Upsala Västerås 5.8
15.57 Feben Tewelde 01 Järvsö Gävle 16.7

300m häck/76.2

41.38 Tilde Johansson 01 Falkenberg Stockholm/S 2.9
45.08 Caroline Larsson 01 Vallentuna Falun 1.8
45.40 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Halmstad 18.6
45.98 Ebba Berglin 01 KA2 Falun 13.8
46.51 Nellie Erlandsson 01 Malmö Halmstad 18.6
46.77 Ella Darrell 01 Lerum Göteborg/U 30.6
46.77 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Västerås 5.8
47.03 Hanna Lindé 01 Hammarby Tanumshede 19.8
47.42 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Falun 12.8
47.79 Alva Wolvan 01 Upsala Sätra 4.6
47.99 Lina Hagberg 01 Tureberg Gävle 16.7
48.02 Maja Sund 01 Tureberg Tanumshede 19.8
48.27 Amanda Ivehammar 01 Linköping Hässleholm 28.7
48.34 Sarah Petersson 01 Frisco, TX 12.4
48.41 Vendela Ström 01 Gefle Falun 12.8
48.47 Shila Fathli 01 Hässelby Västerås 5.8
48.68 Sandra Jonsson 01 Örgryte Kungsbacka 27.8
48.76 Wilma Björkman 01 Mora Göteborg/U 30.6
49.47 Julia Nielsen 01 Göteborgs KIK Gävle 16.7
49.65 Elvira Carlén 01 Lerum Borås 3.6

Höjd

1.69 Tilde Johansson 01 Falkenberg Sätra 13.5
1.66 Klara Nolemo 01 Gefle Falun 11.8
1.66 Ellen White 01 Lund Helsingborg 8.7
1.65 Elvira Carlén 01 Lerum Kungsbacka 26.8
1.64 Hilda Gyldén 01 Kville Falun 11.8
1.62 Irmelin Olsson 01 Österhaninge Mora 2.9
1.61 Helena Cronstedt 01 Malmö Borås 3.6
1.60 Vendela Oltmans 01 Hovslätt Jönköping 25.5
1.59 Mea Gedin 01 Malmö Lund 10.6
1.59 Kajsa Engblom 01 Huddinge Falun 11.8
1.57 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Linköping 9.9
1.56 Emmy Pettersson 01 Katrineholm Falun 11.8
1.55 Ellen Blomgren 01 KA2 Karlskrona 18.6
1.55 Nadja Rugland 01 Kalmar Linköping 19.8
1.55 Vera Vikdahl 01 Växjö Skruv 20.5
1.55 Amanda Nilsson 01 Arvika Arvika 29.7
1.55 Mikaela Ekman 01 Täby Sätra 6.6
1.54 Sandra Jonsson 01 Örgryte Kungsbacka 26.8
1.54 Amanda Ivehammar 01 Linköping Linköping 9.9
1.53 Ebba Magnusson 01 IFK Göteborg Kungälv 25.6
1.53 Elin Träff 01 Åkersberga Täby 27.8
1.53 Nellie Malmros 01 Båstad Hässleholm 30.7

Stav

3.90 Alva Sundin 01 Täby Enskede 8.8
3.80 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Hässleholm 29.7
3.68 Maria Lindholm 01 Linköping Linköping 25.5
3.60 Sandra Alvero 01 Habo Jönköping 31.8
3.52 Tilda Kapell 01 Hammarby Västerås 5.8
3.40 Anja Olsson 01 Malmö Hässleholm 29.7
3.30 Ella Darrell 01 Lerum Göteborg/U 1.7
3.20 Ebba Hager 01 Ullevi Lerum 21.6
3.17 Ronja Bökmark 01 Lerum Göteborg/U 1.7
3.03 Stina Östklint 01 Hovslätt Jönköping 21.6
3.02 Freja Andersdotter 01 KA2 Göteborg/U 1.7
3.02 Linnea Pihl 01 Lerum Göteborg/U 1.7
3.02 Sofie Viklund 01 Skellefteå Skellefteå 30.7
3.01 Alma Eriksson 01 Ymer Falun 13.8
3.00 Sanna Häggström 01 Skellefteå Skellefteå 13.6
2.80 Isa Hausmann 01 Hammarby Enskede 8.8
2.70 Ella Raud 01 Hammarby Sätra 6.6
2.66 Elin Hellqvist 01 Sävedalen Göteborg/U 1.7
2.43 Ellen Horneij 01 Gällivare Boden 10.6
2.43 Ida Harila 01 Haparanda Söderhamn 10.9

Längd

6.31 Tilde Johansson 01 Falkenberg Kuortane, FIN 11.6
5.75 Freja Andersdotter 01 KA2 Falun 12.8
5.71 Emily Capobianco 01 Örebro Göteborg/U 1.7
5.68 Nellie Erlandsson 01 Malmö Falun 12.8
5.67 Fanny Jansson 01 Sunne Falun 12.8
5.52 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Göteborg/U 1.7
5.52 Samantha Oware 01 Malmö Tanumshede 19.8
5.42 Sira Gassama 01 Hammarby Sätra 25.5
5.42 Alva Pettersson 01 Skellefteå Göteborg/U-U 30.6
5.36 Angel Richmore 01 Malmö Falun 12.8
5.36 Hanna Falck 01 KA2 Helsingborg 9.7
5.29 Linnea Andersson 01 Båstad Klippan 4.6
5.26 Alva Wolvan 01 Upsala Uppsala 18.6
5.23 Cornelia Lindberg 01 Lerum Falun 12.8
5.20 Klara Rådbo 01 Hammarby Täby 26.8
5.17 My Lindberg 01 Hammarby Sollentuna 10.6
5.16 Lisa Ericsson 01 Trångsviken Krokom 16.9
5.16 Elin Träff 01 Åkersberga Stockholm/S 18.6
5.15 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg/U 30.6
5.14 Mikaela Ekman 01 Täby Stockholm/S 16.8
oklar/okänd vind
5.16 Feben Tewelde 01 Järvsö Järvsö 16.9
medvind
5.54 Samantha Oware 01 Malmö Tanumshede 19.8
5.38 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg/U 1.7
5.35 Linnea Andersson 01 Båstad Göteborg/U 1.7
5.21 Feben Tewelde 01 Järvsö Härnösand 29.7
5.20 Ronja Bökmark 01 Lerum Helsingborg 9.7
5.14 Elvira Carlén 01 Lerum Linköping 10.9
5.14 Hanna Johansson 01 KA2 Högby 16.7

Tresteg

11.39 Emily Capobianco 01 Örebro Falun 13.8
11.24 Elvira Carlén 01 Lerum Falun 13.8
10.87 Ronja Bökmark 01 Lerum Göteborg/U 2.7
10.84 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Falun 13.8
10.84 Nora Swartz 01 Östersund Falun 13.8
10.84 Hanna Johansson 01 KA2 Karlskrona 2.9
10.84 Paulina Sundvall 01 Riviera Bodø, NOR 3.9
10.83 Ellen Blomgren 01 KA2 Karlskrona 17.6
10.83 Cornelia Westling 01 Bollnäs Göteborg/U 2.7
10.78 Isabel Lindgren 01 Hässelby Västerås 5.8
10.77 Hanna Falck 01 KA2 Falun 13.8
10.73 Stina Östklint 01 Hovslätt Falun 13.8
10.62 Linnea Borrman 01 Strömstad Oslo, NOR 5.8
10.60 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Huddinge 19.5
10.53 Feben Tewelde 01 Järvsö Gävle 16.7
10.35 Ebba Hager 01 Lerum Kungälv 25.6
10.26 Lisa Ekenberg 01 Spårvägen Huddinge 19.5
10.08 Nike Thanner 01 Örgryte Borås 3.6
9.96 Alfrida Kilvik 01 Kville Kungsbacka 26.8
9.96 Sofia Andersson 01 Ullevi Kungsbacka 26.8
9.96 Linnea Lindh 01 Orient Oslo, NOR 5.8
oklar/okänd vind
10.56 Feben Tewelde 01 Järvsö Hudiksvall 13.6
10.31 Ida Björndal 01 Kville Hässleholm 29.7
medvind
11.29 Elvira Carlén 01 Lerum Göteborg/U 2.7
11.14 Ellen Blomgren 01 KA2 Helsingborg 8.7
10.68 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Huddinge 19.5
10.59 Feben Tewelde 01 Järvsö Gävle 16.7
10.11 Nike Thanner 01 Örgryte Helsingborg 8.7
10.06 Irmelin Olsson 01 Österhaninge Göteborg/U 2.7

Kula/3.0

13.75 Stina Gustavsson 01 Hammarby Tanumshede 19.8
12.72 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Falun 13.8
12.56 Corinne Wessman 01 Ymer Varberg 2.9
12.42 Anna Götberg 01 Västerås Falun 13.8
12.32 Molly Broback 01 Sävedalen Kungsbacka 27.8
11.97 Lina Hagberg 01 Tureberg Sollentuna/E 9.8
11.90 Fanny Östman 01 Säter Göteborg/U 2.7
11.79 Isabella Willén 01 Mölndal Kungälv 25.6
11.58 Moa Laurila 01 Arvika Arvika 29.7
11.53 Sandra Berglund 01 Trångsviken Krokom 17.9
11.50 Tilde Johansson 01 Falkenberg Kuortane, FIN 10.6
11.47 Helena Cronstedt 01 Malmö Linköping 9.9
11.20 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Linköping 9.9
11.16 Feben Tewelde 01 Järvsö Järvsö 17.9
11.09 Maja Åkerström 01 Bromma Tanumshede 19.8
10.94 Hannah Johansson 01 Stenungsund Stenungsund 13.5
10.91 Emma Ekberg 01 Klippan Helsingborg 9.7
10.90 Fanny Lundberg 01 Åhus Kristianstad 5.7
10.59 Mikaela Ekman 01 Täby Linköping 9.9
10.57 Tilda Petersson 01 Gnistan Kristianstad 5.7

Diskus/1.0

36.44 Emma Palmgren 01 Nyköping Trosa 6.8
35.42 Enny Björk 01 Växjö Nybro 27.5
34.74 Anna Götberg 01 Västerås Västerås/Ap 27.5
33.77 Lina Hagberg 01 Tureberg Sollentuna/E 2.8
33.72 Jennifer Ahlstedt 01 Tjalve Norrköping 17.9
32.44 Corinne Wessman 01 Ymer Borås 17.7
32.17 Viktoria Krogen 01 Råby-Rekarne Katrineholm 20.8
31.94 Maja Persson 01 Bore Falun 12.8
31.45 Stina Gustavsson 01 Hammarby Huddinge 20.5
31.23 Sandra Alvero 01 Habo Högby 16.9
30.63 Linnea Westerberg 01 Bålsta Enköping/K 10.9
30.25 Moa Laurila 01 Arvika Arvika 29.7
29.92 Jessica Billa 01 Bore Mora 2.9
29.90 Isabella Willén 01 Mölndal Halmstad 18.6
29.73 Molly Broback 01 Sävedalen Lerum 3.9
29.29 Julia Jonsson 01 Bollnäs Gävle 15.7
29.02 Fanny Östman 01 Säter Sundsvall 18.6
28.44 Lisa Ericsson 01 Trångsviken Sundsvall 18.6
28.42 Jennifer Andersson 01 Västerås Västerås/Ap 17.8
28.39 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Järvsö 16.9

Slägga/3.0

66.28 Anna Götberg 01 Västerås Arvika 30.7
60.29 Elina Karvonen 01 Vingarna Uppsala/K 17.6
56.00 Jennifer Andersson 01 Västerås Falun 11.8
51.37 Emma Palmgren 01 Nyköping Falun 11.8
49.96 Amanda Myhrman 01 Hakarpspojkarna Nybro 27.5
47.39 Linnea Hammargren 01 Bollnäs Falun 11.8
46.75 Maja Persson 01 Bore Arvika 30.7
46.36 Linnéa Molander 01 Tumba Eskilstuna 17.6
46.17 Lina Hagberg 01 Tureberg Sollentuna/E 13.9
45.17 Linnea Westerberg 01 Bålsta Västerås/Ap 31.12
44.54 Isabella Andersson 01 Vallentuna Enskede 6.7
43.86 Isabel Wiberg Eriksson 01 Strömsund Timrå 20.5
43.45 Jennifer Ahlstedt 01 Tjalve Norrköping 19.8
43.35 Josefin Andersson 01 Kristinehamn Falun 11.8
43.28 Emma Vikström 01 Sundsvall Umeå 6.5
43.21 Fanny Lundberg 01 Åhus Helsingborg 7.7
42.54 Meja Stridsberg 01 Ljungby Värnamo 20.8
42.47 Sarah Karlsson 01 Huddinge Eskilstuna 30.9
42.43 Jessica Billa 01 Bore Arvika 30.7
40.21 Moa Laurila 01 Arvika Karlstad/M 22.7
intern klubbtävling
48.58 Isabella Andersson 01 Vallentuna Vallentuna 9.9

Spjut/500

44.74 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 15.8
43.38 Filippa Norberg 01 Linköping Finspång 3.6
41.04 Lina Hagberg 01 Tureberg Västerås 6.8
37.74 Tilde Johansson 01 Falkenberg Falkenberg 9.5
37.46 Nellie Malmros 01 Båstad Helsingborg 7.7
36.93 Fanny Lundberg 01 Åhus Falun 13.8
36.65 Linnea Westerberg 01 Bålsta Sollentuna 11.6
36.47 Enny Björk 01 Växjö Skruv 20.5
35.81 Nicolina Eriksson 01 Djurmo-Sifferbo Köping 18.6
35.08 Lisa Ericsson 01 Trångsviken Krokom 20.8
34.88 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Järvsö 16.9
34.88 Helena Cronstedt 01 Malmö Skruv 20.5
34.28 Amanda Isaksson 01 Boden Boden 26.8
34.09 Mikaela Ekman 01 Täby Sollentuna 11.6
33.93 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Västerås 6.8
33.84 Nadja Lennartsson 01 Färjestaden Växjö/A 19.7
32.74 Emelie Eklund 01 Nyköping Nyköping 13.5
30.77 Tilda Petersson 01 Gnistan Karlskrona 18.6
30.61 Emma Olsson 01 Tyresö Sätra 6.6
30.44 Lynn Thimstrand 01 Sundsvall Sundsvall 18.6

Sjukamp/F17

5.680 Tilde Johansson 01 Falkenberg Kuortane, FIN 11.6
4.531 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Linköping 10.9
4.499 Helena Cronstedt 01 Malmö Linköping 10.9
4.291 Amanda Ivehammar 01 Linköping Linköping 10.9
4.063 Elvira Carlén 01 Lerum Linköping 10.9
3.824 Paulina Sundvall 01 Riviera Linköping 10.9
3.796 Felicia Boqvist 01 Rydö Varberg 17.9
3.420 Mikaela Ekman 01 Täby Linköping 10.9
3.321 Filippa Bergström 01 Halmstad Varberg 17.9

>