Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 17 OKT, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.80 Claudia Payton 98 IF Göta Helsingborg 25.8
11.89 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg/U 1.7
11.89 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Skara 6.6
11.93 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg/S 3.6
12.14 Moa Mattisson 98 Helsingborg Skara 6.6
12.16 Denise Eriksson 98 Ullevi Göteborg/S 3.6
12.17 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg/U 1.7
12.27 Hanna Axelsson 99 Upsala Sätra 25.5
12.32 Linnea Tillman 98 Råby-Rekarne Gävle 11.8
12.32 Rebecca Strand 99 Örgryte Skara 6.6
12.33 Linnea Frobe 98 Täby Skara 6.6
12.47 Saga Berneryd 99 Spårvägen Sollentuna 10.6
12.49 Moa Kjellander 99 Åhus Kristianstad 5.7
12.50 Jenny Lestander 98 Linköping Borås 4.6
12.54 Vanja Blomberg 98 Klippan Eslöv 14.5
12.55 Hedda Ringman 98 Tjalve Skara 6.6
12.56 Amie Jammeh 99 Upsala Göteborg/U 1.7
12.58 Carolina Söderbom 99 Ärla Gävle 11.8
12.65 Elin Backlund 99 Marieby Gävle 15.7
12.67 Ida Nilsson 98 Hovslätt Ystad 23.7
medvind
11.64 Amanda Hansson 99 Hässelby Gävle 11.8
11.75 Claudia Payton 98 IF Göta Gävle 11.8
11.75 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 11.8
12.09 Ida Thunberg 99 Örebro Gävle 11.8
12.11 Hanna Axelsson 99 Upsala Gävle 11.8
12.25 Rebecca Strand 99 Örgryte Göteborg/U 1.7
12.31 Saga Berneryd 99 Spårvägen Göteborg/U 1.7
12.32 Linnea Tillman 98 Råby-Rekarne Gävle 15.7
12.33 Moa Kjellander 99 Åhus Gävle 11.8
12.42 Vanja Blomberg 98 Klippan Göteborg/U 1.7
12.42 Hedda Ringman 98 Tjalve Skara 6.6
12.58 Julia Söderberg 98 Sundsvall Söderhamn 9.9
12.63 Sofie Borssén 98 Kalmar Kalmar 12.7
12.64 Louise Andersson 99 Gefle Gävle 11.8

200m

24.15 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 13.8
24.17 Denise Eriksson 98 Ullevi Borås 7.7
24.42 Amanda Hansson 99 Hässelby Gävle 13.8
24.52 Emelie Rantzow 98 Ymer Jönköping 30.5
24.75 Linnea Frobe 98 Täby Gävle 13.8
24.76 Moa Mattisson 98 Helsingborg Gävle 13.8
25.08 Claudia Payton 98 IF Göta Gävle 13.8
25.25 Saga Berneryd 99 Spårvägen Sollentuna 11.6
25.50 Julia Frisk 99 Växjö Göteborg/U 2.7
25.51 Vanja Blomberg 98 Klippan Helsingborg 8.7
25.69 Amie Jammeh 99 Upsala Göteborg/U 2.7
25.69 Anna Engelin 98 Östersund Göteborg/U 2.7
25.74 Rebecca Strand 99 Örgryte Linköping 19.8
25.97 Amanda Holmberg 98 Lidköping Linköping 9.9
25.98 Carolina Söderbom 99 Ärla Västerås 5.8
26.01 Hanna Axelsson 99 Upsala Gävle 13.8
26.01 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Grosseto, ITA 20.7
26.03 Bianca Salming 98 Tureberg Linköping 9.9
26.15 Martina Winberg 99 Mölndal Halmstad 18.6
26.16 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 25.5
medvind
24.66 Moa Mattisson 98 Helsingborg Gävle 12.8
25.05 Amie Jammeh 99 Upsala Sollentuna 11.6
25.75 Hanna Axelsson 99 Upsala Gävle 12.8
25.86 Sara Hermansson 99 Huddinge Sollentuna 11.6
26.09 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Göteborg/U 2.7

400m

55.56 Linnea Frobe 98 Täby Umeå 19.8
56.54 Moa Mattisson 98 Helsingborg Umeå 19.8
57.84 Saga Berneryd 99 Spårvägen Sätra 25.5
58.49 Ida Callenvik 99 Karlskoga Gävle 12.8
58.84 Anna Engelin 98 Östersund Gävle 12.8
58.97 Martina Winberg 99 Mölndal Gävle 12.8
59.06 Celina Reichardt 99 Spårvägen Gävle 12.8
59.35 Bianca Salming 98 Tureberg Göteborg/U 1.7
59.62 Julia Frisk 99 Växjö Göteborg/U 1.7
60.29 Sara Hermansson 99 Huddinge Gävle 16.7
60.84 Ebba Edqvist 98 Vallentuna Uppsala 18.6
61.03 Amanda Holmberg 98 Lidköping Gävle 11.8
61.60 Linnéa Volmerdal 99 Hovslätt Jönköping 31.8
61.69 Julia Söderberg 98 Sundsvall Söderhamn 9.9
61.73 Hanna Westhoff 99 Växjö Linköping 25.5
61.84 Lovisa Glavare Karlsson 99 Täby Uppsala 18.6
62.13 Sara Dädeby 99 Hovslätt Habo 3.6
62.18 Olivia Kempi 98 Helsingborg Helsingborg 9.7
62.23 Isa Teglund 98 Udd Ystad 23.7
62.71 Ester Björck 99 Motala Linköping 25.5

800m

2:10.46 Bianca Salming 98 Tureberg Gävle 13.8
2:12.50 Beatrice Brink 99 Kville Göteborg/S 3.6
2:13.90 Sofia Johansson 98 Linköping Gävle 13.8
2:14.38 Sara Dädeby 99 Hovslätt Gävle 13.8
2:15.05 Maria Freij 98 Öresund Helsingborg 7.7
2:17.91 Wilma Marcusson 99 Trångsviken Gävle 13.8
2:19.74 Thea Boström 98 Tjalve Motala 21.5
2:19.84 Julia Samuelsson 99 Högby Skruv 20.5
2:20.67 Elin Marcusson 99 Trångsviken Gävle 15.7
2:21.59 Frida Wistfors 99 Linköping Gävle 13.8
2:22.37 Olivia Kempi 98 Helsingborg Gävle 13.8
2:22.48 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Västerås 5.8
2:22.49 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Kungsbacka 25.5
2:24.37 Isa Teglund 98 Udd Gävle 13.8
2:24.50 Helena Kolte 98 Täby Kuortane, FIN 11.6
2:24.56 Ebba Edqvist 98 Vallentuna Gävle 15.7
2:24.59 Malin Dahlbäck 99 Åkersberga Täby 26.8
2:24.95 Isabelle Haugen 98 Hellas Eskilstuna 25.5
2:25.48 Sara Gunnarsson 99 Mölndal Lerum 21.6
2:25.80 Elsa Olsson 98 Umedalen Gävle 15.7

1500m

4:30.20 Beatrice Brink 99 Kville Göteborg/S 10.6
4:36.69 Julia Samuelsson 99 Högby Umeå 19.8
4:42.19 Thea Boström 98 Tjalve Linköping 25.5
4:43.72 Sofia Johansson 98 Linköping Linköping 25.5
4:45.08 Sara Dädeby 99 Hovslätt Göteborg/S 10.6
4:50.64 Alice Greberg 98 Mölndal Göteborg/U 1.7
4:52.79 Mika Söderström 99 Lidingö Hässleholm 29.7
4:52.93 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Göteborg/U 1.7
4:54.39 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Hässleholm 29.7
4:54.75 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Habo 3.6
4:57.24 Wilma Marcusson 99 Trångsviken Uppsala 18.6
4:57.49 Elin Marcusson 99 Trångsviken Göteborg/U 1.7
4:58.54 Elsa Olsson 98 Umedalen Sollentuna 11.6
5:03.70 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Varberg 3.9
5:04.86 Ebba Olsson 99 Umedalen Sollentuna 11.6
5:08.53 Frida Ahlund 99 Upsala Västerås 6.8
5:11.61 Amanda Gottfridsson 99 Halmstad OK Göteborg/U 1.7
5:17.11 Ebba Edqvist 98 Vallentuna Huddinge 21.5
5:18.99 Sandra Wikström 99 Umedalen Sollentuna 11.6
5:19.14 Cornelia Kagg 99 Halmstad Halmstad 17.6

3000m

10:09.47 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Umeå 19.8
10:12.37 Julia Samuelsson 99 Högby Högby 16.7
10:25.23 Thea Boström 98 Tjalve Umeå 19.8
10:34.30 Alice Greberg 98 Mölndal Hvidovre, DEN 11.6
10:40.51 Johanna Börjesson Eriksson 98 Gefle Sätra 25.5
10:41.03 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Gävle 11.8
10:41.81 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Gävle 11.8
10:41.90 Linnea Palm 99 Falun Göteborg/U 30.6
10:59.28 Malin Dahlbäck 99 Åkersberga Gävle 11.8
11:00.35 Linnea Smalström 99 Sävedalen Göteborg/S 11.6
11:02.55 Amanda Gottfridsson 99 Halmstad OK Helsingborg 7.7
11:26.0m Evelina Henriksson 99 IFK Umeå Umeå 26.6
11:42.06 Frida Ahlund 99 Upsala Göteborg/U 30.7

2000m hinder/76.2

7:04.77 Julia Samuelsson 99 Högby Gävle 13.8
7:17.79 Alice Greberg 98 Mölndal Gävle 13.8
7:34.66 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Gävle 13.8
7:43.95 Malin Dahlbäck 99 Åkersberga Gävle 13.8

100m häck/84.0

13.42 Amanda Hansson 99 Hässelby Borås 7.7
14.12 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg/U 2.7
14.27 Amanda Holmberg 98 Lidköping Linköping 9.9
14.29 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
14.52 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sundsvall 18.6
14.62 Bianca Salming 98 Tureberg Linköping 9.9
14.77 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Linköping 9.9
14.83 Moa Kjellander 99 Åhus Gävle 13.8
15.31 Maria Södergren 98 Täby Sätra 25.5
15.35 Emma Skotte 99 Tjalve Jönköping 21.6
15.35 Filippa Fernström 98 Malmö Hässleholm 29.7
15.42 Tove Söder 98 Huddinge Eskilstuna 25.5
15.42 Helena Kolte 98 Täby Linköping 9.9
15.48 Frida Bergvall 99 Växjö Linköping 9.9
15.97 Madeleine Söderlund 99 Lerum Jönköping 25.5
16.18 Astrid Lees 99 Brattås Oslo, NOR 5.8
16.20 Elin Bärjegård 99 Leksand Gävle 16.7
16.53 Ella Arvidsson 99 Östersund Krokom 17.9
16.71 Josefine Olsson 98 Hässleholm Kungsbacka 25.5
17.07 Moa Sjödell 99 Hakarpspojkarna Habo 3.6
medvind
13.83 Ida Thunberg 99 Örebro Västerås 5.8
15.29 Frida Bergvall 99 Växjö Västerås 5.8
16.24 Matilda Sönnergaard 99 Spårvägen Västerås 5.8
16.35 Frida Wistfors 99 Linköping Linköping 19.6

400m häck/76.2

61.76 Amanda Holmberg 98 Lidköping Gävle 13.8
62.52 Moa Mattisson 98 Helsingborg Halmstad 18.6
62.83 Celina Reichardt 99 Spårvägen Sätra 25.5
63.38 Tove Söder 98 Huddinge Gävle 13.8
63.41 Minna Svärd 98 IF Göta Borås 7.7
63.60 Linnea Frobe 98 Täby Nynäshamn 2.9
64.87 Ella Arvidsson 99 Östersund Gävle 15.7
65.84 Julia Frisk 99 Växjö Linköping 25.5
66.49 Ellen Eklund 98 Piteå Bodø, NOR 2.9
66.58 Frida Wistfors 99 Linköping Linköping 25.5
68.64 Lovisa Glavare Karlsson 99 Täby Sätra 25.5
69.63 Linnea Volmerdal 99 Hovslätt Gävle 13.8
69.79 Maria Runneberger 99 Sävedalen Lerum 19.8
70.19 Judith Sjöman 99 Örgryte Linköping 19.8
70.30 Julia Samuelsson 99 Högby Jönköping 25.5

Höjd

1.90 Maja Nilsson 99 Motala Gävle 12.8
1.90 Bianca Salming 98 Tureberg Linköping 9.9
1.75 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Kungälv 25.6
1.73 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 16.9
1.73 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 25.5
1.71 Frida Bergvall 99 Växjö Kuortane, FIN 10.6
1.71 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Göteborg/U 30.6
1.70 Jennifer Dalberg 99 Piteå Piteå 29.8
1.70 Lisa Lorenz 99 Djurmo-Sifferbo Ludvika 6.6
1.66 Amanda Holmberg 98 Lidköping Linköping 9.9
1.65 Helena Kolte 98 Täby Kuortane, FIN 10.6
1.65 Anna Påsse 99 Göteborgs KIK Gävle 12.8
1.65 Rosa Vallgårda 99 Luleå Gävle 12.8
1.64 Moa Sjödell 99 Hakarpspojkarna Lerum 21.6
1.63 Sanna Pettersson 99 Östersund Söderhamn 9.9
1.60 Karin Boestad 99 Lidingö Gävle 16.7
1.59 Fanny Jansson 99 Hammarby Sätra 25.5
1.57 Annina Stens 99 Spårvägen Myyrmäki, FIN 26.7
1.55 Elin Berglund 99 Österhaninge Sätra 6.6
1.54 Julia Petersson 98 Ullevi Kungsbacka 26.8

Stav

4.55 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Blois, FRA 17.6
4.10 Elienor Werner 98 Hässelby Sätra 13.6
3.75 Hanna Viklund 99 Umedalen Karlskrona 17.6
3.70 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Hässleholm 29.7
3.59 Sophie Ohlsson 99 Luleå Göteborg/U 30.6
3.58 Amanda Järnvall 99 Tjalve Linköping 25.5
3.58 Filippa Miller 99 Hovslätt Helsingborg 8.7
3.52 Ebba Carlsson 99 Hinden Halmstad 17.6
3.37 Frida Jonsson 98 Östersund Gävle 11.8
3.35 Alexia Lillhav 98 Växjö Karlskrona 17.6
3.28 Frida Bergvall 99 Växjö Linköping 25.5
3.15 Minna Svärd 98 IF Göta Borås 7.7
3.13 Johanna Hellman 99 Lidingö Göteborg/U 30.6
3.02 Vilma Styrman 98 Haparanda Skellefteå 30.7
2.85 Hanna Zachrisson 99 Ullevi Mölndal 14.6
2.67 Louise Kvarforth 98 Västerås Gävle 16.7
2.60 Moa Sjödell 99 Hakarpspojkarna Linköping 19.8
2.30 Frida Lundberg 99 Åhus Jönköping 25.5
2.10 Beatrice Persson 99 Lund Jönköping 25.5

Längd

6.37 Kaiza Karlén 98 Arvika Velenje, SLO 20.6
6.13 Bianca Salming 98 Tureberg Sierra Nevada, ESP 7.7
6.08 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 10.6
5.95 Maja Nilsson 99 Motala Linköping 25.5
5.93 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/U 1.7
5.90 Ida Thunberg 99 Örebro Västerås 6.8
5.85 Victoria Almerén Hansson 99 Hammarby Gävle 12.8
5.82 Karolina Svensson 99 Marieby Gävle 15.7
5.71 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Gävle 12.8
5.69 Claudia Spanier 98 Upsala Torremolinos, ESP 12.6
5.64 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sundsvall 18.6
5.64 Jenny Lestander 98 Linköping Jönköping 30.5
5.61 Michelle Johnson 99 Strand Ludvika 6.6
5.57 Linnéa Tillman 98 Råby-Rekarne Eskilstuna 17.6
5.52 Anna Lennman 98 Katrineholm Falun 20.5
5.46 Helena Kolte 98 Täby Göteborg/U 30.6
5.44 Judith Sjöman 99 Örgryte Karlstad 23.7
5.39 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Kuortane, FIN 11.6
5.38 Frida Bergvall 99 Växjö Sätra 14.5
5.35 Klara Ekelund 99 KA2 Karlskrona 18.6
5.35 Lizzie Hager 99 Ullevi Borås 7.7
medvind
6.39 Kaiza Karlén 98 Arvika Helsingborg 27.8
5.75 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Gävle 12.8
5.72 Linnéa Tillman 98 Råby-Rekarne Gävle 11.8
5.70 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Landquart, SUI 21.5
5.68 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 25.5
5.49 Klara Ekelund 99 KA2 Helsingborg 9.7
5.43 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Göteborg/U 1.7

Tresteg

12.54 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Umeå 19.8
12.48 Jenny Lestander 98 Linköping Gävle 13.8
12.36 Fatima Koné 99 Ullevi Göteborg/S 10.6
12.10 Lizzie Hager 99 Ullevi Gävle 13.8
12.08 Sara Sjögren 98 Stenungsund Gävle 13.8
11.97 Klara Ekelund 99 KA2 Gävle 13.8
11.73 Judith Wagersten 98 Örgryte Göteborg/U 2.7
11.46 Claudia Spanier 98 Upsala Sätra 25.5
11.44 Judith Sjöman 99 Örgryte Göteborg/U 2.7
11.44 Julia Olander 99 KA2 Göteborg/U 2.7
11.35 Emelina Wirebro 99 Motala Gävle 13.8
11.06 Saga Sjöberg 99 Öresund Hvidovre, DEN 10.6
10.80 Della Månsson 99 Örgryte Göteborg/S 4.9
10.79 *Yana Kornyeva 99 Riviera Skellefteå 30.7
10.68 Emma Erlandsson 99 Malmö Halmstad 17.6
10.61 Lina Näslund 98 Östersund Gävle 13.8
10.55 Elin Bärjegård 99 Leksand Gävle 16.7
10.55 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Linköping 19.8
10.55 *Hannah Orzechowski 98 Spårvägen Sollentuna 9.6
10.55 Stina Westin 98 Östersund Söderhamn 9.9
medvind
11.99 Klara Ekelund 99 KA2 Karlskrona 5.8
11.60 Claudia Spanier 98 Upsala Gävle 13.8
10.85 Stina Westin 98 Östersund Söderhamn 9.9
10.82 Johanna Andersson 99 Lerum Göteborg/U 2.7
10.75 Lina Näslund 98 Östersund Gävle 16.7
10.64 *Hannah Orzechowski 98 Spårvägen Sollentuna 9.6

Kula/4.0

15.24 Amanda Malmehed 98 IF Göta Helsingborg 25.8
14.11 Vanessa Kamga 98 Upsala Sollentuna 9.6
13.57 Bianca Salming 98 Tureberg Kuortane, FIN 10.6
13.19 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Umeå 20.8
13.03 Frida Bergvall 99 Växjö Ljungby/LT 18.8
12.88 Amanda Lejros 99 Hässelby Gävle 13.8
12.37 Nina Björkman 98 Västerås Uppsala/K 9.7
12.36 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Landquart, SUI 20.5
12.34 Anna Karlsson 98 Motala Linköping 25.5
11.67 Amanda Holmberg 98 Lidköping Linköping 9.9
11.64 Ida Stenbäck 99 Bore Sollentuna 10.6
11.55 Hanna Borgemyr 99 Trollhättan FIK Linköping 19.8
11.42 Ida Thunberg 99 Örebro Eskilstuna 25.5
11.41 Helena Kolte 98 Täby Gävle 13.8
11.26 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Ljungby/LT 18.8
11.25 Camilla Appel 99 IF Göta Sollentuna 10.6
11.10 Amanda Nilsson 99 Kville Halmstad 18.6
10.96 Jennifer Rudberg 98 Ymer Helsingborg 9.7
10.86 Nicole Ridegård 99 Helsingborg Helsingborg 9.7
10.84 Elin Backlund 99 Marieby Gävle 16.7

Diskus/1.0

54.91 Vanessa Kamga 98 Upsala Huddinge 15.8
51.29 Anna Karlsson 98 Motala Gävle 12.8
50.59 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Helsingborg 27.8
43.51 Ida Stenbäck 99 Bore Albufeira, POR 20.4
41.61 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 5.8
41.06 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Högby 16.7
40.66 Amanda Lejros 99 Hässelby Göteborg/U 2.7
38.89 Ida Olsson 99 Hagen Lerum 21.6
38.78 Jennifer Rudberg 98 Ymer Helsingborg 9.7
38.63 Nicole Ridegård 99 Helsingborg Helsingborg 8.7
38.37 Emelie Gerdsdorff 99 Timrå Sundsvall 18.6
37.02 Cecilia Larsson 99 Växjö Nybro 27.5
36.06 Hanna Grönwall 99 Öresund Halmstad 18.6
34.85 Evelina Eklund 99 Hinden Kalmar 12.7
33.72 Nora Jansson 98 Upsala Uppsala/K 29.4
32.68 Emma Yngve 99 Motala Arvika 29.7
32.22 Maria Granrud Aune 99 Marieby Krokom 6.6
32.02 Kaiza Karlén 98 Arvika Örebro 23.9
30.17 Emily Berghäll 98 Hammarby Sätra 25.5
30.07 Julia Johansson Elvin 99 Motala Motala 21.5

Slägga/4.0

64.25 Grete Ahlberg 98 Hammarby Stockholm/S 3.9
55.98 Jessica Mattsson 98 Spårvägen Gävle 11.8
55.10 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala/G 16.10
52.98 Ida Stenbäck 99 Bore Gävle 11.8
52.72 Ida Olsson 99 Hagen Bottnaryd 2.7
52.60 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Bollnäs 30.7
52.09 Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK Lerum 21.6
51.75 Anna Karlsson 98 Motala Linköping 30.9
51.54 Cecilia Larsson 99 Växjö Gävle 11.8
50.46 Emily Berghäll 98 Hammarby Gävle 11.8
48.85 Marianna Dinopoulos 99 Upsala Uppsala/K 9.7
48.50 Josefine Larsson 98 Glanshammar Gävle 11.8
48.15 Nina Björkman 98 Västerås Västerås/Ap 17.8
45.96 Maria Granrud Aune 99 Marieby Strömsund 5.7
45.58 Emelie Gerdsdorff 99 Timrå Timrå ?.7
45.16 Amanda Lejros 99 Hässelby Gävle 11.8
44.61 Tilde All 99 Tureberg Sollentuna/E 21.6
43.96 Hanna Grönwall 99 Öresund Eslöv 13.5
42.48 Lina Jernberg 99 Kristinehamn Karlstad/M 22.7
42.44 Elin Karlsson 99 Ljungby Kalmar 25.5

Spjut/600

53.59 Carolin Näslund 98 Bore Södertälje 6.6
46.08 Bianca Salming 98 Tureberg Götzis, AUT 28.5
42.85 Maja Gustavsson 98 Västerås Helsingborg 26.8
42.71 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sundsvall 18.6
40.44 Anna Nogolova 99 Umedalen Umeå 22.8
39.83 Amanda Nilsson 99 Kville Gävle 13.8
38.47 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Gävle 13.8
38.35 Eunice Nilsson 98 Thorengruppen Södertälje 6.6
38.23 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Linköping 10.9
37.57 Elin Ånger 98 Söderhamn Gävle 16.7
37.40 Hanna Borgemyr 99 Trollhättan FIK Kalmar 25.5
36.60 Anna Karlsson 98 Motala Linköping 30.9
36.36 Daniella Ekström 99 Upsala Uppsala/K 22.8
35.97 Moa Kjellander 99 Åhus Lund 2.9
35.00 Clara Bergström 99 Sunne Kil 3.6
34.93 Frida Bergvall 99 Växjö Skruv 20.5
34.90 Amanda Holmberg 98 Lidköping Gävle 13.8
34.42 Rosanna Cianelli 99 Hammarby Sätra 25.5
33.93 Elma Fältmars 99 IK Sisu Skruv 20.5
33.40 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala/G 5.9

Sjukamp/K

5.894 Bianca Salming 98 Tureberg Kuortane, FIN 11.6
5.299 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Landquart, SUI 21.5
5.108 Amanda Holmberg 98 Lidköping Linköping 10.9
4.815 Frida Bergvall 99 Växjö Kuortane, FIN 11.6
4.683 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Linköping 10.9
4.676 Helena Kolte 98 Täby Kuortane, FIN 11.6

>