Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 3 DEC, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

100m

11.61 Elin Östlund 91 Örebro Skara 6.6
11.62 Malin Ström 86 Bollnäs Helsingborg 25.8
11.64 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Helsingborg 25.8
11.74 Jessica Östlund 93 Hässelby Helsingborg 25.8
11.76 Emma Jansson 97 Falun Helsingborg 25.8
11.77 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Göteborg/S 3.6
11.80 Claudia Payton 98 IF Göta Helsingborg 25.8
11.81 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Borås 7.7
11.85 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Skara 6.6
11.86 Irene Ekelund 97 Malmö Skara 6.6
11.88 Elin Westerlund 90 Spårvägen Helsingborg 25.8
11.89 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg/U 1.7
11.89 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Skara 6.6
11.91 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 11.8
11.91 Pernilla Nilsson 92 Malmö Skara 6.6
11.93 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg/S 3.6
11.95 Gladys Bamane 89 Spårvägen Sätra 25.5
11.96 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 1.7
12.00 Greta Deltin 00 Hammarby Gävle 11.8
12.01 *Hanna Wiss 91 Örebro Skara 6.6
12.11 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Mölndal 4.8
12.12 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Rock Island, IL 6.5
12.14 Moa Mattisson 98 Helsingborg Skara 6.6
12.16 Olivia Bojang 02 Haparanda Ranua, FIN 1.7
12.16 Denise Eriksson 98 Ullevi Göteborg/S 3.6
medvind
11.64 Amanda Hansson 99 Hässelby Gävle 11.8
11.70 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Győr, HUN 25.7
11.71 Jessica Östlund 93 Hässelby Göteborg/U 1.7
11.75 Claudia Payton 98 IF Göta Gävle 11.8
11.75 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 11.8
11.77 Irene Ekelund 97 Malmö Göteborg/U 1.7
11.77 *Hanna Wiss 91 Örebro Skara 6.6
11.91 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 1.7
11.91 Gladys Bamane 89 Spårvägen Helsingborg 25.8
12.05 Tilde Johansson 01 Falkenberg Falkenberg 20.6
12.08 Binai Ahmad 97 KA2 Helsingborg 25.8
12.09 Ida Thunberg 99 Örebro Gävle 11.8
12.10 Lisa Lilja 96 Malmö Daytona Beach, FL 31.3
12.11 Hanna Axelsson 99 Upsala Gävle 11.8
12.13 Freja Andersdotter 01 KA2 Helsingborg 25.8
12.14 Sarah Karlsson 01 Huddinge Västerås 6.8
12.15 Moa Ullgren 96 Tjalve Göteborg/U 1.7

200m

23.63 Elin Östlund 91 Örebro Norrköping 20.8
23.92 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Sollentuna 11.6
24.01 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Borås 7.7
24.02 Pernilla Nilsson 92 Malmö Göteborg/U 2.7
24.06 Emma Jansson 97 Falun Stockholm/S 18.6
24.11 Jessica Östlund 93 Hässelby Borås 7.7
24.15 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 13.8
24.17 Denise Eriksson 98 Ullevi Borås 7.7
24.26 Malin Ström 86 Bollnäs Sollentuna 11.6
24.31 *Hanna Wiss 91 Örebro Stockholm/S 18.6
24.39 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Göteborg/U 2.7
24.42 Amanda Hansson 99 Hässelby Gävle 13.8
24.49 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Győr, HUN 26.7
24.51 Gladys Bamane 89 Spårvägen Stockholm/S 18.6
24.52 Irene Ekelund 97 Malmö Sollentuna 29.6
24.52 Emelie Rantzow 98 Ymer Jönköping 30.5
24.56 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg/U 2.7
24.68 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Göteborg/U 2.7
24.69 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Naperville, IL 18.5
24.71 Tilde Johansson 01 Falkenberg Kuortane, FIN 10.6
24.75 Linnea Frobe 98 Täby Gävle 13.8
24.76 Moa Mattisson 98 Helsingborg Gävle 13.8
24.80 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Helsingborg 8.7
24.81 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Gävle 13.8
24.82 Alice Svantesson 97 Ullevi Karlstad 25.7
medvind
23.44 Elin Östlund 91 Örebro Helsingborg 27.8
23.76 Malin Ström 86 Bollnäs Helsingborg 27.8
23.81 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Helsingborg 27.8
23.83 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Helsingborg 27.8
23.96 Emma Jansson 97 Falun Helsingborg 27.8
24.66 Moa Mattisson 98 Helsingborg Gävle 12.8
24.68 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
24.75 Gabriella Holmström 00 Upsala Tanumshede 19.8
24.76 Lisa Lilja 96 Malmö Daytona Beach, FL 1.4
24.80 Greta Deltin 00 Hammarby Tanumshede 19.8

400m

53.44 Lisa Duffy 93 Hässelby Helsingborg 26.8
53.66 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Helsingborg 26.8
54.30 Josefin Magnusson 89 Malmö Helsingborg 26.8
55.46 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Gävle 12.8
55.56 Linnea Frobe 98 Täby Umeå 19.8
55.76 Ebba Svantesson 97 Ullevi Göteborg/S 10.6
55.85 Alice Svantesson 97 Ullevi Helsingborg 26.8
56.21 Lovisa Skoglund 01 Höör Stockholm/S 2.9
56.24 Hanna Hermansson 89 Tureberg Celle Ligure, ITA 5.7
56.31 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Helsingborg 9.7
56.32 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/S 10.6
56.35 Sofia Öberg 90 Lidingö Celle Ligure, ITA 5.7
56.38 Sandra Knezevic 92 Hammarby Göteborg/S 10.6
56.46 Klara Helander 95 Upsala Göteborg/U 1.7
56.54 Moa Mattisson 98 Helsingborg Umeå 19.8
56.89 Greta Graziani 94 Täby Nembro, ITA 29.4
56.99 Gaël De Coninck 01 Sävedalen Göteborg/U 1.7
57.08 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Borås 7.7
57.19 Sara Rönnby 93 Tjalve Helsingborg 25.8
57.31 Linda Frödin Glad 93 Lidingö Göteborg/U 1.7
57.40 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Borås 7.7
57.45 Felicia Boqvist 01 Rydö Falun 12.8
57.48 *Stine M Tomb 86 Hammarby Sätra 25.5
57.49 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Falun 12.8
57.50 Ida Holm 93 Täby Göteborg/U 1.7

800m

1:58.77 Lovisa Lindh 91 Ullevi Lausanne, SUI 6.7
2:00.43 Hanna Hermansson 89 Tureberg London, GBR 11.8
2:03.25 Anna Silvander 93 Lidingö Concord, MA 1.6
2:03.79 Linn Nilsson 90 Hälle Karlstad 25.7
2:04.02 Isabella Andersson 97 Tureberg Karlstad 25.7
2:04.26 Sofia Öberg 90 Lidingö Celle Ligure, ITA 5.7
2:04.41 Meraf Bahta 89 Hälle Stockholm/S 2.9
2:05.75 Linn Söderholm 96 Sävedalen Karlstad 25.7
2:07.91 Gaël De Coninck 01 Sävedalen Nivelles, BEL 24.6
2:09.58 Sara Ericsson 95 Heleneholm Hässleholm 30.7
2:09.62 Elina Johansson 89 Spårvägen Borås 7.7
2:09.72 Caroline Högardh 92 Halmstad Karlstad 25.7
2:10.17 Astrid Rosvall 97 Hässelby Arlington, TX 25.3
2:10.28 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Karlstad 25.7
2:10.45 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Huddinge 20.5
2:10.46 Bianca Salming 98 Tureberg Gävle 13.8
2:10.61 Greta Graziani 94 Täby Bergamo, ITA 7.5
2:10.77 Helena Siltberg 87 Upsala Helsingborg 26.8
2:11.23 Jessica Edlund 95 Umedalen Helsingborg 26.8
2:11.37 Elin Brink 97 Mölndal Stockholm/S 18.6
2:11.42 Patricia Striner 97 Malmö Gävle 13.8
2:12.38 Ida Holm 93 Täby Sollentuna 10.6
2:12.50 Beatrice Brink 99 Kville Göteborg/S 3.6
2:12.80 Lisa Linnell 91 24Seven Kuortane, FIN 11.6
2:13.09 Lovisa Skoglund 01 Höör Göteborg/U 30.6

1500m

4:00.49 Meraf Bahta 89 Hälle Brussel, BEL 1.9
4:08.47 Linn Nilsson 90 Hälle Dublin, IRL 12.7
4:09.03 Lovisa Lindh 91 Ullevi Florø, NOR 10.6
4:12.51 Isabella Andersson 97 Tureberg Göteborg/S 10.6
4:14.39 Sofia Öberg 90 Lidingö Göteborg/S 10.6
4:15.33 Linn Söderholm 96 Sävedalen Göteborg/S 10.6
4:16.99 Anna Silvander 93 Lidingö Princeton, NJ 21.4
4:18.58 Hanna Hermansson 89 Tureberg Helsingborg 26.8
4:21.07 Caroline Högardh 92 Halmstad Portland, OR 11.6
4:23.35 Sara Christiansson 97 Sävedalen Oordegem, BEL 3.6
4:26.40 Elina Johansson 89 Spårvägen Watford, GBR 24.6
4:28.26 Gaël de Coninck 01 Sävedalen Oslo, NOR 15.6
4:28.99 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg/S 10.6
4:29.32 Maria Larsson 94 Örgryte Göteborg/S 10.6
4:30.20 Beatrice Brink 99 Kville Göteborg/S 10.6
4:30.85 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Oordegem, BEL 3.6
4:31.30 Isabelle Brauer 96 Hässelby Davis, CA 11.3
4:31.69 Helena Siltberg 87 Upsala Helsingborg 26.8
4:33.26 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 23.7
4:34.55 Amélie Svensson 96 Sävedalen Pfungstadt, GER 2.8
4:36.59 Carolina Johnson 96 Linköping Eagle Rock, CA 6.5
4:36.69 Julia Samuelsson 99 Högby Umeå 19.8
4:38.57 Therese Jansson 86 Ludvika Aalborg, DEN 2.9
4:39.50 Emma Dahl 91 Örgryte Norman, OK 22.4
4:39.89 Tilda Helgesson Norris 92 Åhus Boone, NC 29.4

3000m

8:37.50 Meraf Bahta 89 Hälle Monaco, MON 21.7
8:54.95 Sarah Lahti 95 Hässelby Stockholm/S 18.6
9:01.50 Linn Nilsson 90 Hälle Stockholm/S 18.6
9:28.42 Frida Kristiansson 92 Örgryte Watford, GBR 24.6
9:37.53 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Sint-Niklaas, BEL 2.8
9:42.4m Isabelle Brauer 96 Hässelby Eagle Rock, CA 6.5
9:47.16 Hanna Lindholm 79 Huddinge Huddinge 15.8
9:54.24 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/S 11.6
9:55.98 Maria Larsson 94 Örgryte Helsingborg 27.8
9:56.51 Sara Christiansson 97 Sävedalen Helsingborg 27.8
9:57.59 Malin Strand 93 Sävedalen Sollentuna 29.6
9:58.66 Sara Holmgren 90 Sävedalen Sollentuna 29.6
9:59.05 *Sandra Eriksson 89 Hammarby Södertälje 5.7
10:00.79 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Helsingborg 27.8
10:03.57 Ronja Fjellner 89 Örgryte Helsingborg 27.8
10:09.47 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Umeå 19.8
10:09.53 Sofie Näslund 92 Vingarna Huddinge 15.8
10:09.60 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Helsingborg 27.8
10:12.37 Julia Samuelsson 99 Högby Högby 16.7
10:16.52 Madeleine Larsson 81 Hässelby Helsingborg 27.8
10:17.7m Annika Faager 76 Björnstorp Lund 27.5
10:18.00 Jessica Österberg 81 Spårvägen Huddinge 15.8
10:18.08 Thea Norlund 00 Skellefteå Gävle 16.7
10:19.83 Louise Wiker 79 Hässelby Södertälje 5.7
10:20.04 Amélie Svensson 96 Sävedalen Pfungstadt, GER 3.6
ungefärlig tid
9:42.0m Maria Larsson 94 Örgryte Palo Alto, CA 5.5

5000m

15:14.17 Sarah Lahti 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 16.7
15:52.69 Linn Nilsson 90 Hälle Stockholm/S 2.9
15:56.4m Meraf Bahta 89 Hälle Palo Alto, CA 5.5
16:01.93 Maria Larsson 94 Örgryte Stockholm/S 2.9
16:19.86 Frida Kristiansson 92 Örgryte København, DEN 10.8
16:27.61 Isabelle Brauer 96 Hässelby Eagle Rock, CA 6.5
16:32.97 Sara Holmgren 90 Sävedalen København, DEN 10.8
16:35.22 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Sollentuna 29.6
16:36.30 Sara Christiansson 97 Sävedalen Helsingborg 27.8
16:39.27 Linn Söderholm 96 Sävedalen Gävle 13.8
16:44.91 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Helsingborg 27.8
16:45.30 Ronja Fjellner 89 Örgryte Helsingborg 27.8
16:45.5m Lisa Ring 93 NocOut Linköping 26.4
16:49.95 Hanna Lindholm 79 Huddinge Helsingborg 27.8
16:58.25 Malin Strand 93 Sävedalen Sollentuna 29.6
17:05.18 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Sollentuna 29.6
17:08.09 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Helsingborg 27.8
17:18.35 Malin Starfelt 86 Runacademy Stockholm/S 22.8
17:28.70 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Helsingborg 27.8
17:30.27 Carolina Johnson 96 Linköping Gävle 13.8
17:31.76 Tilda Helgesson Norris 92 Åhus Durham, NC 21.4
17:33.65 Madeleine Larsson 81 Hässelby Jönköping 21.6
17:36.18 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Sätra 25.5
17:37.20 Sanna Mustonen 91 Hässelby Borås 7.7
17:38.0m Sofie Näslund 92 Vingarna Umeå 7.8

10000m

31:13.06 Meraf Bahta 89 Hälle Palo Alto, CA 5.5
32:46.91 Sarah Lahti 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 14.7
33:44.11 Isabelle Brauer 96 Hässelby Palo Alto, CA 31.3
34:07.49 Lisa Ring 93 NocOut Hvidovre, DEN 20.5
34:35.09 Sara Holmgren 90 Sävedalen Stockholm/S 20.6
34:50.97 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen London, GBR 20.5
34:54.19 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Stockholm/S 3.9
34:59.97 Hanna Lindholm 79 Huddinge Vallentuna 11.5
35:13.97 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Helsingborg 25.8
35:26.35 Malin Strand 93 Sävedalen Helsingborg 25.8
35:43.98 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/S 1.5
35:56.55 Frida Kristiansson 92 Örgryte Hvidovre, DEN 20.5
36:14.55 Louise Ringström 89 Spårvägen Stockholm/S 20.6
36:23.05 Madeleine Larsson 81 Hässelby Helsingborg 25.8
36:27.4m Sofie Näslund 92 Vingarna Umeå 14.9
36:39.90 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Helsingborg 25.8
36:44.4m Anna Bjurman 88 IS Göta Trelleborg 10.8
36:45.71 Amanda Bohlin 89 Tjalve Helsingborg 25.8
36:57.67 Johanna Anvell 89 Mölndal Södertälje 26.7
37:18.21 Sandra Södergren 89 Gnistan Stockholm/S 20.6
37:18.41 Jessica Österberg 81 Spårvägen Södertälje 26.7
37:23.15 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Hallsberg 6.8
37:37.0m Fanny Fredriksson 85 Thor Uppsala/G 4.10
37:47.9m Veronika Nordal 80 Uppsala LK Uppsala/G 4.10
37:50.36 Ellen Persson 97 Högby Eksjö 28.7

Halvmarathon

1:09.58 Sarah Lahti 95 Hässelby New York, NY 19.3
1:15.55 Charlotte Karlsson 84 Hässelby København, DEN 17.9
1:16.15 Lisa Ring 93 NocOut København, DEN 17.9
1:17.27 Ida-Maria Nicklasson 86 Finspång Örebro 14.10
1:17.35 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen San Sebastian, ESP 26.11
1:17.41 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Stockholm 13.5
1:17.53 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg 20.5
1:18.30 *Johanna Bäcklund 82 Runacademy Göteborg 20.5
1:18.31 Hanna Lindholm 79 Huddinge Kalmar 1.7
1:19.14 Sanna Mustonen 91 Hässelby Berlin, GER 2.4
1:20.09 Frida Michold 95 Set Sail Göteborg 20.5
1:20.31 Malin Starfelt 86 Runacademy Umeå 14.10
1:20.32 Jessica Österberg 81 Spårvägen San Sebastian, ESP 26.11
1:20.39 Annelie Johansson 78 Hälle Göteborg 14.10
1:20.40 Emma Björkman 85 Enhörna Göteborg 20.5
1:20.52 Frida Södermark 78 Tjalve Berlin, GER 2.4
1:21.04 Ida Nilsson 81 Högby Kalmar 1.7
1:21.10 Emma Stokland 90 Göteborg 20.5
1:21.11 Jessica Gunnarsson 76 Drammen, NOR 2.9
1:21.32 Madeleine Larsson 81 Hässelby Göteborg 20.5
1:21.38 Annika Löfström 86 Hemlingby Gävle 6.5
1:22.05 Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK Halmstad 12.8
1:22.08 Åsa Lundin 70 Vallentuna Stockholm 9.9
1:22.23 *Bonnie Tran 85 Stockholm 13.5
1:22.29 Camilla Elofsson 83 Huddinge Berlin, GER 2.4

Marathon

2:37.27 Lisa Ring 93 NocOut Barcelona, ESP 12.3
2:38.41 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Valencia, ESP 19.11
2:39.45 Hanna Lindholm 79 Huddinge Amsterdam, NED 15.10
2:44.44 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Sevilla, ESP 19.2
2:45.01 Malin Starfelt 86 Runacademy Valencia, ESP 19.11
2:45.21 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Stockholm 3.6
2:45.30 Ida-Maria Nicklasson 86 Finspång Stockholm 3.6
2:49.29 Jessica Gunnarsson 76 Berlin, GER 24.9
2:51.27 *Bonnie Tran 85 Stockholm 3.6
2:52.05 Caroline Almkvist 95 Sacramento, CA 3.12
2:53.01 Malin Gibrand 81 Studenterna San Sebastian, ESP 26.11
2:53.29 Frida Södermark 78 Tjalve Stockholm 3.6
2:54.26 Johanna Nilsson 80 Morjärv Stockholm 3.6
2:54.38 Jenny Wikedal 76 IFK Umeå Hamburg, GER 23.4
2:54.40 Sofie Nelsson 90 IF Göta Barcelona, ESP 12.3
2:55.57 Johanna Ottosson 76 Rotorua, NZL 6.5
2:56.46 Jenny Rutström 77 Öbacka Stockholm 3.6
2:57.37 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Stockholm 3.6
2:58.05 Sara Trané 85 Runacademy New York, NY 5.11
2:58.40 Erika Jordan 77 Berlin, GER 24.9
2:58.41 Åsa Eriksson 90 Halmstad OK Berlin, GER 24.9
2:59.15 Rebecca Arnesson 92 Växjö Växjö 21.10
2:59.18 Lona Justesen 75 Linnéa Berlin, GER 24.9
2:59.33 Camilla Elofsson 83 Huddinge Stockholm 3.6
2:59.44 Annika Stenhammar 82 Stockholm 3.6

3000m hinder/76.2

9:39.96 Maria Larsson 94 Örgryte Göteborg/S 11.7
9:42.14 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Doha, QAT 5.5
10:14.21 Frida Kristiansson 92 Örgryte Göteborg/S 11.7
10:17.92 Linn Söderholm 96 Sävedalen Helsingborg 26.8
10:21.61 Amélie Svensson 96 Sävedalen Helsingborg 26.8
10:31.36 Emma Dahl 91 Örgryte Philadelphia, PA 27.4
10:33.67 Carolina Johnson 96 Linköping Eugene, OR 13.5
10:43.99 Moa Rothman 96 Västerås Helsingborg 26.8
10:44.75 Julia Samuelsson 99 Högby Umeå 20.8
10:55.88 Linn Bengtsson 97 Växjö Göteborg/U 30.6
11:23.18 Alice Greberg 98 Mölndal Umeå 20.8
11:23.91 Agnes Sjöström 94 Hässelby Houston, TX 13.5
11:29.92 Sara Dädeby 99 Hovslätt Högby 16.9
11:31.20 Erika Lindeblad 93 Kalmar Högby 16.9
12:12.02 Frida Össmar 77 Högby Högby 16.9
12:26.64 Josefine Malmborg 94 Täby Miramar, FL 23.4
12:52.71 Therese Moberg 93 Sundsvall Miramar, FL 23.4

100m häck/84.0

13.24 Elin Westerlund 90 Spårvägen Skara 6.6
13.42 Amanda Hansson 99 Hässelby Borås 7.7
13.73 *Cecilia Sandell 95 Helsingborg Hvidovre, DEN 10.6
13.80 Malin Skogström 95 Hässelby Linköping 9.9
13.88 Emma Tuvesson 91 Hammarby Helsingborg 8.7
13.89 Sofia Mossberg 95 Falun Sollentuna 9.6
14.05 Adriana Janic 96 Malmö Lawrence, KS 21.4
14.08 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S 10.6
14.08 Lisa Linnell 91 24Seven Firenze, ITA 28.4
14.12 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg/U 2.7
14.22 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Hvidovre, DEN 10.6
14.25 Estelle Montler 91 Ullevi Skara 6.6
14.27 Amanda Holmberg 98 Lidköping Linköping 9.9
14.29 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
14.32 Caroline Tegel 90 IF Göta Borås 7.7
14.37 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Göteborg/U 2.7
14.37 Lovisa Östervall 97 Upsala Linköping 9.9
14.46 Jonna Lindeen 96 Kalmar Kalmar 12.7
14.46 Frida Johansson 95 Tjalve Arvika 29.7
14.49 Erika Wärff 00 Malmö Grosseto, ITA 20.7
14.52 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sundsvall 18.6
14.54 Sara Skogman 95 Örgryte Skara 6.6
14.56 Farydah Inoussa 94 Hässelby Oxford, MS 25.3
14.62 Bianca Salming 98 Tureberg Linköping 9.9
14.63 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Commerce, TX 5.5
oklar/okänd vind
13.69 Adriana Janic 96 Malmö Arkansas City, KS 6.5
14.00 Adriana Janic 96 Malmö Winfield, KS 16.3
medvind
13.20 Elin Westerlund 90 Spårvägen Skara 6.6
13.57 Adriana Janic 96 Malmö Lawrence, KS 21.4
13.78 Sofia Mossberg 95 Falun Skara 6.6
13.83 Ida Thunberg 99 Örebro Västerås 5.8

400m häck/76.2

57.86 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Bydgoszcz, POL 14.7
58.34 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Oslo, NOR 15.6
59.07 Sofia Johnsson 94 Hässelby Oslo, NOR 15.6
60.38 Alice Svantesson 97 Ullevi Helsingborg 27.8
61.51 *Cecilia Sandell 95 Helsingborg Hvidovre, DEN 11.6
61.76 Amanda Holmberg 98 Lidköping Gävle 13.8
62.01 Tilde Johansson 01 Falkenberg Linköping 25.5
62.37 Frida Johansson 95 Tjalve Västerås 6.8
62.52 Moa Mattisson 98 Helsingborg Halmstad 18.6
62.83 Celina Reichardt 99 Spårvägen Sätra 25.5
62.97 Jonna Lindéen 96 Kalmar Linköping 19.8
63.38 Tove Söder 98 Huddinge Gävle 13.8
63.41 Minna Svärd 98 IF Göta Borås 7.7
63.60 Linnea Frobe 98 Täby Nynäshamn 2.9
63.80 Ida Ekroth 96 Upsala Helsingborg 27.8
63.94 Josefine Havdelin 95 Lidingö Eskilstuna 25.5
64.11 Emma Larson 94 Västerås Västerås 6.8
64.17 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Huddinge 19.5
64.54 Therese Bjureby 97 Linköping Lidköping 17.6
64.87 Ella Arvidsson 99 Östersund Gävle 15.7
65.28 Sara Svensson 91 Åhus Jönköping 25.5
65.68 Caroline Larsson 01 Vallentuna Sollentuna 10.6
65.71 Ella Darrell 01 Lerum Jönköping 25.5
65.84 Julia Frisk 99 Växjö Linköping 25.5
65.88 Felicia Ascard 96 Lund Helsingborg 7.7

Höjd

1.94 Sofie Skoog 90 IF Göta Stockholm/S 18.6
1.94 Erika Kinsey 88 Trångsviken London, GBR 9.7
1.90 Maja Nilsson 99 Motala Gävle 12.8
1.90 Bianca Salming 98 Tureberg Linköping 9.9
1.83 Erika Wärff 00 Malmö Kuortane, FIN 10.6
1.82 Ellen Ekholm 96 Ullevi Lexington, KY 26.5
1.80 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 13.8
1.80 Ellen Björklund 90 Lund Helsingborg 9.7
1.78 Lovisa Östervall 97 Upsala Gävle 13.8
1.77 Lisa Linnell 91 24Seven Kuortane, FIN 10.6
1.76 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Hässleholm 30.7
1.75 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Kungälv 25.6
1.74 Evelina Erlandsson 94 IF Göta Mölndal 29.7
1.74 Vendela von Corswant 93 Örgryte Mölndal 29.7
1.73 Linda Skantze 95 Lidingö Gävle 13.8
1.73 Malin Skogström 95 Hässelby Gävle 13.8
1.73 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 16.9
1.73 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 25.5
1.71 Frida Bergvall 99 Växjö Kuortane, FIN 10.6
1.71 Lina Löfqvist 93 Ullevi Gävle 14.7
1.71 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Göteborg/U 30.6
1.70 Madeleine Serenhov 91 Lidingö Uppsala 18.6
1.70 Victoria Dronsfield 91 Örgryte Kalmar 25.5
1.70 Jennifer Dalberg 99 Piteå Piteå 29.8
1.70 Lisa Lorenz 99 Djurmo-Sifferbo Ludvika 6.6

Stav

4.71 Michaela Meijer 93 Örgryte Göteborg/U 2.7
4.65 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Stockholm/S 18.6
4.55 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Blois, FRA 17.6
4.23 Malin Dahlström 89 Ullevi Göteborg/U 2.7
4.13 Annika Jönsson 96 Helsingborg Helsingborg 25.8
4.10 Elienor Werner 98 Hässelby Sätra 13.6
4.10 Hanna Jansson 95 Ullevi Göteborg/U 30.6
4.05 Elin Olsson 93 Kvarnsveden Göteborg/U 2.7
4.00 Megan Berg Nobéus 00 Malmö Hässleholm 29.7
3.95 Emma Kiviniemi Andersson 91 Spårvägen Helsingborg 25.8
3.91 Ellen Olsson 97 Wärnamo Gävle 12.8
3.90 Alva Sundin 01 Täby Enskede 8.8
3.85 Sara Eriksson 91 Ullevi Mölndal 14.6
3.80 Fanny Berglund 88 Örgryte Köln, GER 22.7
3.80 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Hässleholm 29.7
3.75 Sara Cannmo 96 Örgryte Mölndal 14.6
3.75 Hanna Viklund 99 Umedalen Karlskrona 17.6
3.70 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Hässleholm 29.7
3.68 Maria Lindholm 01 Linköping Linköping 25.5
3.63 Theresia Wängborg Nyberg 92 Örgryte Göteborg/U 2.7
3.60 Sandra Alvero 01 Habo Jönköping 31.8
3.60 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Nice, FRA 7.5
3.59 Sophie Ohlsson 99 Luleå Göteborg/U 30.6
3.58 Amanda Järnvall 99 Tjalve Linköping 25.5
3.58 Filippa Miller 99 Hovslätt Helsingborg 8.7

Längd

6.72 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/U 1.7
6.52 Malin Marmbrandt 85 Västerås Sierra Nevada, ESP 7.7
6.37 Kaiza Karlén 98 Arvika Velenje, SLO 20.6
6.31 Tilde Johansson 01 Falkenberg Kuortane, FIN 11.6
6.24 Emilia Kjellberg 96 Sunne Bydgoszcz, POL 15.7
6.21 Lisa Linnell 91 24Seven Kuortane, FIN 11.6
6.14 Sara Kviberg 93 Hässelby Torremolinos, ESP 12.6
6.13 Bianca Salming 98 Tureberg Sierra Nevada, ESP 7.7
6.10 Thilda Särnevång 96 Udd Torremolinos, ESP 12.6
6.10 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Helsingborg 9.7
6.08 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 10.6
6.07 Malin Olsson 90 Lidingö Torremolinos, ESP 12.6
6.07 Moa Ullgren 96 Tjalve Torremolinos, ESP 12.6
6.07 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 13.8
6.00 Lovisa Karlsson 00 Högby Grosseto, ITA 22.7
5.96 *Aina Griksaite 94 Spårvägen Sätra 25.5
5.95 Maja Nilsson 99 Motala Linköping 25.5
5.95 Ellinor Persson 96 Täby Lawrenceville, NJ 6.5
5.93 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/U 1.7
5.93 Nikki Anderberg 02 Malmö Göteborg/U 30.6
5.92 Linda Bergh 89 Hässelby Sollentuna 10.6
5.90 Lovisa Östervall 97 Upsala Göteborg/U 1.7
5.90 Ida Thunberg 99 Örebro Västerås 6.8
5.89 Malin Skogström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 14.7
5.88 Sara Skogman 95 Örgryte Carmona, ESP 10.6
medvind
6.39 Kaiza Karlén 98 Arvika Helsingborg 27.8
6.19 Sandra Törnros 95 Gefle Helsingborg 27.8
6.10 Thilda Särnevång 96 Udd Waco, TX 8.4
6.02 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Göteborg/U 1.7
6.01 Lovisa Östervall 97 Upsala Göteborg/U 1.7
6.01 Emelie Nilsson 88 Spårvägen Helsingborg 27.8
6.00 Ellinor Persson 96 Täby Athens, GA 7.4
5.92 Sara Skogman 95 Örgryte Helsingborg 27.8

Tresteg

13.70 *Aina Griksaite 94 Spårvägen Helsingborg 25.8
13.34 Malin Marmbrandt 85 Västerås Sätra 25.5
13.14 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Helsingborg 8.7
13.10 Madeleine Nilsson 91 Gefle Helsingborg 25.8
12.68 Izehi Ileso 89 Mölndal Göteborg/S 10.6
12.54 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Umeå 19.8
12.48 Jenny Lestander 98 Linköping Gävle 13.8
12.42 Nellie Mårtensson 95 Malmö Gävle 11.8
12.36 Fatima Koné 99 Ullevi Göteborg/S 10.6
12.29 Frida Johansson 95 Tjalve Gävle 11.8
12.24 Amanda Hjalmarsson 97 Växjö Karlskrona 2.9
12.18 Hanna Gille 96 Sävedalen Helsingborg 25.8
12.15 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Gävle 16.7
12.11 Sara Skogman 95 Örgryte Sollentuna 29.6
12.10 Lizzie Hager 99 Ullevi Gävle 13.8
12.08 Sara Sjögren 98 Stenungsund Gävle 13.8
12.07 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Stockholm/S 2.9
11.99 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Helsingborg 25.8
11.98 Johanna Konséleus 95 Ullevi Lerum 21.6
11.97 Klara Ekelund 99 KA2 Gävle 13.8
11.89 Katharina Gråman 03 Tyresö Arvika 30.7
11.85 Angelica Ström 81 Spårvägen Eskilstuna 17.6
11.77 Lovisa Karlsson 00 Högby Gävle 11.8
11.74 Ellinor Persson 96 Täby Lawrenceville, NJ 7.5
11.73 Judith Wagersten 98 Örgryte Göteborg/U 2.7
medvind
12.52 Nellie Mårtensson 95 Malmö Gävle 11.8
12.25 Amanda Hjalmarsson 97 Växjö Borås 7.7
12.13 Emilia Hammarström 96 Mölndal Gävle 11.8
12.00 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Helsingborg 25.8
11.99 Klara Ekelund 99 KA2 Karlskrona 5.8

Kula/4.0

18.21 Fanny Roos 95 24Seven Uppsala/G 5.9
15.92 Sara Lennman 96 Katrineholm Bydgoszcz, POL 15.7
15.51 Frida Åkerström 90 Huddinge Växjö/A 19.7
15.24 Amanda Malmehed 98 IF Göta Helsingborg 25.8
14.57 Maria Nilsson 95 Orient Helsingborg 25.8
14.30 Axelina Johansson 00 Hovslätt Habo 4.6
14.25 Beatrice Lantz 97 Växjö Monzón, ESP 1.7
14.11 Vanessa Kamga 98 Upsala Sollentuna 9.6
13.99 Emma Harrysson 97 Hälle Halle, GER 21.5
13.57 Bianca Salming 98 Tureberg Kuortane, FIN 10.6
13.45 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala/K 6.8
13.19 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Umeå 20.8
13.03 Frida Bergvall 99 Växjö Ljungby/LT 18.8
12.88 Amanda Lejros 99 Hässelby Gävle 13.8
12.71 *Mari Klaup 90 Ullevi Kungälv/S 13.5
12.61 Julia Axtelius 00 Enköping Märsta 20.8
12.54 Lydia Sundin 94 Mora Falun 20.5
12.50 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Kuortane, FIN 10.6
12.43 Lisa Linnell 91 24Seven Kuortane, FIN 10.6
12.42 Erica Lantz 94 24Seven Växjö/A 13.5
12.37 Nina Björkman 98 Västerås Uppsala/K 9.7
12.36 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Landquart, SUI 20.5
12.35 Erica Larsson 90 Falkenberg Linköping 25.5
12.34 Anna Karlsson 98 Motala Linköping 25.5
12.31 Ida Storm 91 Malmö Malmö/S-K 6.9

Diskus/1.0

54.91 Vanessa Kamga 98 Upsala Huddinge 15.8
53.71 Fanny Roos 95 24Seven Helsingborg 27.8
51.84 Julia Viberg 92 Spårvägen Tucson, AZ 18.3
51.43 Emma Ljungberg 94 Nyköping Tucson, AZ 8.4
51.29 Anna Karlsson 98 Motala Gävle 12.8
50.59 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Helsingborg 27.8
48.58 Heidi Schmidt 93 Spårvägen Helsingborg 27.8
48.23 Lydia Sundin 94 Mora Södertälje 6.6
47.69 Lina Bengtson 94 Heleneholm Athens, GA 8.4
47.32 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Stockholm/S 2.9
47.30 Erica Larsson 90 Falkenberg Lerum 21.6
47.29 Moa Eskilsson 93 Villstad Helsingborg 27.8
46.12 Axelina Johansson 00 Hovslätt Gävle 11.8
45.19 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Göteborg/U 2.7
44.74 Fanny Öhrn Selahn 95 Södertälje Bålsta 13.5
44.27 Ida Wåhlstrand 00 Växjö Växjö/A 22.8
43.60 Ella Andersson 00 Eslövs AI Göteborg/U 2.7
43.51 Ida Stenbäck 99 Bore Albufeira, POR 20.4
43.17 Amanda Nordin 97 Skellefteå Gävle 13.8
42.28 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Bottnaryd 1.7
41.85 Linn Bergstrand 96 Ullevi Halmstad 18.6
41.61 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 5.8
41.42 Elin Rubin 95 Hovslätt Helsingborg 26.8
41.10 Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad/M 17.8
41.06 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Högby 16.7

Slägga/4.0

71.52 Ida Storm 91 Malmö Fränkisch-Crumbach, GER 4.6
70.01 Marinda Petersson 95 Malmö Halle, GER 20.5
64.86 Eleni Larsson 93 Huddinge Las Palmas, ESP 11.3
64.69 Emma Thor 97 Tureberg Gainesville, FL 1.4
64.25 Grete Ahlberg 98 Hammarby Stockholm/S 3.9
63.46 Frida Bååth 97 Timrå Timrå 20.5
63.17 Linnea Jönsson 95 Upsala Logan, UT 12.5
61.27 Tracey Andersson 84 Ullevi Karlstad 25.7
60.14 Kajsa Wennberg 96 Upsala Gävle 12.8
58.31 Karolina Pedersen 87 Ullevi Borås 7.7
58.22 Annika Larsson 96 Upsala Walnut, CA 13.4
57.96 Josefin Berg 85 IF Göta Leiria, POR 25.2
57.47 Alessandra Wall 95 Ullevi Loughborough, GBR 9.4
57.06 Hanna Mårtensson 96 Tureberg Sollentuna 29.6
56.98 Mathilda Björklund 97 Bålsta Bottnaryd 2.7
56.81 Matilda Åström 95 Gefle Gävle 14.7
55.98 Jessica Mattsson 98 Spårvägen Gävle 11.8
55.83 Frida Norlund 95 Skellefteå Skellefteå 20.5
55.83 Rebecka Kvist 83 Alvesta Västerås/Ap 5.8
55.42 Michaela Norrbelius 97 Gefle Gävle 19.6
55.15 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne Eskilstuna 16.9
55.10 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala/G 16.10
54.81 Maja Eklund 94 24Seven Växjö/A 19.7
54.33 Rebecka Hallerth 96 Hellas Gävle 12.8
54.10 Freja Liljedahl 94 Gefle Logan, UT 12.5

Spjut/600

60.68 Anna Wessman 89 Växjö Linköping 25.5
58.97 Sofi Flink 95 Västerås Turku, FIN 13.6
56.06 Malin Haglund 88 Ullevi Helsingborg 26.8
53.68 Elisabeth Lithell 90 Örebro Södertälje 6.6
53.59 Carolin Näslund 98 Bore Södertälje 6.6
52.34 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S-K 22.7
48.45 Jennifer Björklund 95 Spårvägen Södertälje 6.6
47.85 Matilda Elfgaard 92 Habo Helsingborg 26.8
46.82 Marléne Lindström 85 Lidingö Helsingborg 26.8
46.70 Beatrice Lantz 97 Växjö Linköping 10.9
46.58 Linn Peura 97 Södertälje Helsingborg 26.8
46.08 Bianca Salming 98 Tureberg Götzis, AUT 28.5
45.20 Malin Andersson 93 Heleneholm Malmö/S-K 9.8
44.72 Sofie Hammar 95 Rigor Helsingborg 8.7
43.45 Emelie Larsson 91 Ullevi Helsingborg 26.8
43.04 Erika Wärff 00 Malmö Sätra 14.5
43.03 Klara Helander 95 Upsala Bålsta 13.5
42.85 Maja Gustavsson 98 Västerås Helsingborg 26.8
42.71 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sundsvall 18.6
42.45 Lisa Linnell 91 24Seven Skruv 20.5
42.34 Louise Liljeblad 97 Mölndal Linköping 25.5
41.27 Lovisa Östervall 97 Upsala Kuortane, FIN 11.6
40.98 Maria Olsson 96 Gefle Leksand 22.7
40.93 Louise Cronstedt 97 Malmö Hässleholm 30.7
40.44 Anna Nogolova 99 Umedalen Umeå 22.8

Sjukamp/K

5.894 Bianca Salming 98 Tureberg Kuortane, FIN 11.6
5.890 Lisa Linnell 91 24Seven Kuortane, FIN 11.6
5.591 Erika Wärff 00 Malmö Grosseto, ITA 21.7
5.574 Malin Skogström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 14.7
5.489 Lovisa Östervall 97 Upsala Linköping 10.9
5.353 Beatrice Lantz 97 Växjö Monzón, ESP 2.7
5.299 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Landquart, SUI 21.5
5.108 Amanda Holmberg 98 Lidköping Linköping 10.9
5.035 Frida Johansson 95 Tjalve Linköping 10.9
4.946 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Kuortane, FIN 11.6
4.815 Frida Bergvall 99 Växjö Kuortane, FIN 11.6
4.707 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Linköping 10.9
4.683 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Linköping 10.9
4.679 Emilia Stenström 97 Huddinge Kuortane, FIN 11.6
4.676 Helena Kolte 98 Täby Kuortane, FIN 11.6
4.624 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 13.5
3.942 Linda Holmström 79 Nyköping Stendal, GER 28.5

>