Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K22 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 10 DEC, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.76 Emma Jansson 97 Falun Helsingborg 25.8
11.86 Irene Ekelund 97 Malmö Skara 6.6
11.91 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 11.8
11.96 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 1.7
12.11 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Mölndal 4.8
12.22 Binai Ahmad 97 KA2 Gävle 11.8
12.22 Lisa Lilja 96 Malmö Gävle 11.8
12.26 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Mölndal 4.8
12.28 Klara Helander 95 Upsala Göteborg/U 1.7
12.28 Moa Ullgren 96 Tjalve Gävle 11.8
12.31 *Cecilia Sandell 95 Helsingborg Skara 6.6
12.33 Hanna Hoff 97 Växjö Linköping 25.5
12.33 Yasmin Jelassi 96 Hammarby Sollentuna 9.6
12.42 Sofia Mossberg 95 Falun Sollentuna 9.6
12.45 Malin Roth 95 Ullevi Göteborg/S 3.6
12.50 Malin Skogström 95 Hässelby Västerås 6.8
12.52 Felicia Ascard 96 Lund Skara 6.6
12.53 Alice Svantesson 97 Ullevi Karlstad 25.7
12.55 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Eslöv 14.5
12.59 Emilia Hammarström 96 Mölndal Göteborg/S 10.6
medvind
11.77 Irene Ekelund 97 Malmö Göteborg/U 1.7
11.91 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 1.7
12.08 Binai Ahmad 97 KA2 Helsingborg 25.8
12.10 Lisa Lilja 96 Malmö Daytona Beach, FL 31.3
12.15 Moa Ullgren 96 Tjalve Göteborg/U 1.7
12.20 Yasmin Jelassi 96 Hammarby Gävle 11.8
12.22 *Cecilia Sandell 95 Helsingborg Skara 6.6
12.28 Klara Helander 95 Upsala Skara 6.6
12.39 Malin Roth 95 Ullevi Gävle 11.8
12.51 Linnea Agefjäll 97 Linköping Göteborg/U 1.7
12.58 Alina Lindqvist 95 Väsby Gävle 11.8
12.59 Jonna Lindéen 96 Kalmar Karlskrona 17.6

200m

24.06 Emma Jansson 97 Falun Stockholm/S 18.6
24.52 Irene Ekelund 97 Malmö Sollentuna 29.6
24.56 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg/U 2.7
24.80 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Helsingborg 8.7
24.81 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Gävle 13.8
24.82 Alice Svantesson 97 Ullevi Karlstad 25.7
24.84 Rebecka Sellberg 97 Mölndal Göteborg/U 2.7
24.87 Lisa Lilja 96 Malmö Gävle 12.8
24.88 Ebba Svantesson 97 Ullevi Karlstad 25.7
24.92 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Halmstad 18.6
25.04 Felicia Ascard 96 Lund Gävle 12.8
25.10 Klara Helander 95 Upsala Sollentuna 11.6
25.24 Hanna Hoff 97 Växjö Linköping 25.5
25.37 Moa Ullgren 96 Tjalve Västerås 5.8
25.48 Jonna Lindéen 96 Kalmar Göteborg/U 2.7
25.50 Lovisa Östervall 97 Upsala Linköping 9.9
25.58 Malin Skogström 95 Hässelby Linköping 9.9
25.59 Linnéa Tebelius 97 Lerum Lerum 21.6
25.63 Malin Roth 95 Ullevi Gävle 12.8
25.90 Linnea Agefjäll 97 Linköping Jönköping 30.5
medvind
23.96 Emma Jansson 97 Falun Helsingborg 27.8
24.68 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
24.76 Lisa Lilja 96 Malmö Daytona Beach, FL 1.4
24.83 Ebba Svantesson 97 Ullevi Göteborg/U 2.7
25.02 Klara Helander 95 Upsala Stockholm/S 18.6
25.14 Jonna Lindéen 96 Kalmar Högby 16.7
25.28 Malin Skogström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 13.7
25.87 Binai Ahmad 97 KA2 Gävle 12.8

400m

55.46 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Gävle 12.8
55.76 Ebba Svantesson 97 Ullevi Göteborg/S 10.6
55.85 Alice Svantesson 97 Ullevi Helsingborg 26.8
56.31 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Helsingborg 9.7
56.32 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/S 10.6
56.46 Klara Helander 95 Upsala Göteborg/U 1.7
57.56 Isabella Andersson 97 Tureberg Celle Ligure, ITA 5.7
57.70 Linn Söderholm 96 Sävedalen Halmstad 17.6
57.93 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg/U 1.7
58.20 Alexandra Everett 96 Malmö Hässleholm 30.7
58.24 Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 12.7
58.52 Elin Tornhed 95 Växjö Borås 7.7
59.30 Felicia Ascard 96 Lund Helsingborg 9.7
59.53 Sofia Hultgren 97 Täby Västerås 6.8
59.78 Ida Ekroth 96 Upsala Gävle 16.7
60.30 Elvira Erixon 96 Mölndal Hässleholm 30.7
60.40 Patricia Striner 97 Malmö Göteborg/U 1.7
60.52 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Västerås 6.8
60.82 Viktoria Voskressenskai 96 Ärla Västerås 6.8
60.94 Emelie Öberg 97 Ullevi Gävle 16.7

800m

2:04.02 Isabella Andersson 97 Tureberg Karlstad 25.7
2:05.75 Linn Söderholm 96 Sävedalen Karlstad 25.7
2:09.58 Sara Ericsson 95 Heleneholm Hässleholm 30.7
2:10.17 Astrid Rosvall 97 Hässelby Arlington, TX 25.3
2:10.28 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Karlstad 25.7
2:11.23 Jessica Edlund 95 Umedalen Helsingborg 26.8
2:11.37 Elin Brink 97 Mölndal Stockholm/S 18.6
2:11.42 Patricia Striner 97 Malmö Gävle 13.8
2:13.41 Alice Svantesson 97 Ullevi Borås 7.7
2:13.53 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 25.7
2:14.60 Ida Ekroth 96 Upsala Sollentuna 29.6
2:15.88 Frida Wallström 95 IFK Umeå Stockholm/S 18.6
2:16.02 Malin Persson 97 Bollnäs Stockholm/S 18.6
2:16.12 Alexandra Everett 96 Malmö Karlstad 25.7
2:16.94 Sara Christiansson 97 Sävedalen Göteborg/U 2.7
2:19.96 Hanna Bergström 97 Huddinge Karlstad 25.7
2:21.51 Lovisa Östervall 97 Upsala Kuortane, FIN 11.6
2:21.60 Emelie Svensson 95 Mora Mora 2.9
2:21.92 Malin Skogström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 14.7
2:22.53 Frida Johansson 95 Tjalve Kuortane, FIN 11.6

1500m

4:12.51 Isabella Andersson 97 Tureberg Göteborg/S 10.6
4:15.33 Linn Söderholm 96 Sävedalen Göteborg/S 10.6
4:23.35 Sara Christiansson 97 Sävedalen Oordegem, BEL 3.6
4:28.99 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg/S 10.6
4:31.30 Isabelle Brauer 96 Hässelby Davis, CA 11.3
4:33.26 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 23.7
4:34.55 Amélie Svensson 96 Sävedalen Pfungstadt, GER 2.8
4:36.59 Carolina Johnson 96 Linköping Eagle Rock, CA 6.5
4:41.82 Jessica Edlund 95 Umedalen Gävle 12.8
4:42.83 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/U 1.7
4:43.97 Malin Persson 97 Bollnäs Göteborg/U 1.7
4:44.96 Hanna Bergström 97 Huddinge Gävle 16.7
4:46.5m Hedda Bångman 95 Trångsviken Krokom 1.8
4:48.23 Moa Rothman 96 Västerås Västerås 6.8
4:50.00 Isabell Norstedt 95 Helsingborg København, DEN 20.6
4:53.71 Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Umeå 3.6
4:56.99 Emma Gustafsson 97 Hässelby Sollentuna 11.6
4:58.38 Ida Tryggveson 97 Bålsta Gävle 12.8
4:58.94 Alice Sjögren 96 Savannah, GA 25.2
4:59.05 Frida Michold 95 Set Sail Arvika 19.7

3000m

8:54.95 Sarah Lahti 95 Hässelby Stockholm/S 18.6
9:42.4m Isabelle Brauer 96 Hässelby Eagle Rock, CA 6.5
9:54.24 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/S 11.6
9:56.51 Sara Christiansson 97 Sävedalen Helsingborg 27.8
10:20.04 Amélie Svensson 96 Sävedalen Pfungstadt, GER 3.6
10:27.18 Malin Persson 97 Bollnäs Bollnäs 8.7
10:33.6m Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Bodø, NOR 3.9
10:41.22 Kerstin Axelsson 96 Hässelby Göteborg/U 30.6
10:52.7m Jessica Edlund 95 Umedalen Umeå 26.6
11:11.45 Alice Sjögren 96 Daytona Beach, FL 21.1
11:13.16 Freya Orban 97 Lund Göteborg/U 30.6
11:29.69 Filippa Ramberg 97 Hammarby Nynäshamn 2.9

5000m

15:14.17 Sarah Lahti 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 16.7
16:27.61 Isabelle Brauer 96 Hässelby Eagle Rock, CA 6.5
16:36.30 Sara Christiansson 97 Sävedalen Helsingborg 27.8
16:39.27 Linn Söderholm 96 Sävedalen Gävle 13.8
17:05.18 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Sollentuna 29.6
17:30.27 Carolina Johnson 96 Linköping Gävle 13.8
17:48.12 Ellen Persson 97 Högby Gävle 13.8
17:48.15 Malin Persson 97 Bollnäs Gävle 13.8
17:50.11 Frida Michold 95 Set Sail Gävle 13.8
17:50.22 *Tsega Fsiha 96 Eskilstuna Gävle 13.8
17:57.12 Kerstin Axelsson 96 Hässelby Gävle 13.8
18:08.18 Hanna Bergström 97 Huddinge Gävle 13.8
18:09.92 Hedda Bångman 95 Trångsviken Gävle 13.8
18:19.66 Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Gävle 13.8
18:25.56 Alice Sjögren 96 Tingberg Gävle 13.8
18:45.88 Jennifer Acklund 95 Örgryte Gävle 13.8
19:00.12 Ester Torstensson 96 Trollhättan FIK Linköping 19.8
19:12.4m Gabriella Gustafsson 97 Hakarpspojkarna Jönköping 1.8
19:16.03 Nema Hassen 96 Järvsö Bollnäs 10.5
19:21.63 Freya Orban 97 Lund Gävle 13.8

2000m hinder/76.2

6:51.87 Linn Bengtsson 97 Växjö Borås 7.7
6:55.51 Moa Rothman 96 Västerås Gävle 11.8
7:04.97 Amélie Svensson 96 Sävedalen Pliezhausen, GER 14.5
7:05.24 Elin Brink 97 Mölndal Gävle 11.8
7:08.23 Olivia Weslien 97 IF Göta Gävle 11.8

100m häck/84.0

13.73 *Cecilia Sandell 95 Helsingborg Hvidovre, DEN 10.6
13.80 Malin Skogström 95 Hässelby Linköping 9.9
13.89 Sofia Mossberg 95 Falun Sollentuna 9.6
14.05 Adriana Janic 96 Malmö Lawrence, KS 21.4
14.37 Lovisa Östervall 97 Upsala Linköping 9.9
14.46 Jonna Lindeen 96 Kalmar Kalmar 12.7
14.46 Frida Johansson 95 Tjalve Arvika 29.7
14.54 Sara Skogman 95 Örgryte Skara 6.6
14.63 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Commerce, TX 5.5
14.71 Ellinor Persson 96 Täby West Long Branch, NJ 25.3
14.77 Moa Ullgren 96 Tjalve Ljungby 27.5
14.79 Beatrice Lantz 97 Växjö Monzón, ESP 1.7
14.80 Emilia Karlsson 97 Nyköping Leksand 23.7
14.93 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Linköping 25.5
15.21 Yasmin Jelassi 96 Hammarby Sollentuna 29.6
15.65 Emilia Stenström 97 Huddinge Kuortane, FIN 10.6
15.67 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Kuortane, FIN 10.6
15.99 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 12.5
16.04 Lisa Olsson 97 Hellas Huddinge 21.5
17.10 Therese Bjureby 97 Linköping Linköping 25.5
oklar/okänd vind
13.69 Adriana Janic 96 Malmö Arkansas City, KS 6.5
14.00 Adriana Janic 96 Malmö Winfield, KS 16.3
medvind
13.57 Adriana Janic 96 Malmö Lawrence, KS 21.4
13.78 Sofia Mossberg 95 Falun Skara 6.6

400m häck/76.2

57.86 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Bydgoszcz, POL 14.7
58.34 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Oslo, NOR 15.6
60.38 Alice Svantesson 97 Ullevi Helsingborg 27.8
61.51 *Cecilia Sandell 95 Helsingborg Hvidovre, DEN 11.6
62.37 Frida Johansson 95 Tjalve Västerås 6.8
62.97 Jonna Lindéen 96 Kalmar Linköping 19.8
63.80 Ida Ekroth 96 Upsala Helsingborg 27.8
63.94 Josefine Havdelin 95 Lidingö Eskilstuna 25.5
64.17 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Huddinge 19.5
64.54 Therese Bjureby 97 Linköping Lidköping 17.6
65.88 Felicia Ascard 96 Lund Helsingborg 7.7
66.68 Emelie Öberg 97 Ullevi Gävle 13.8
67.16 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Västerås 6.8
68.95 Elvira Erixon 96 Mölndal Gävle 13.8
69.48 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Borås 3.6

Höjd

1.82 Ellen Ekholm 96 Ullevi Lexington, KY 26.5
1.80 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 13.8
1.78 Lovisa Östervall 97 Upsala Gävle 13.8
1.73 Linda Skantze 95 Lidingö Gävle 13.8
1.73 Malin Skogström 95 Hässelby Gävle 13.8
1.68 Adriana Janic 96 Malmö Wichita, KS 8.4
1.66 Ylva Engdahl 96 Spårvägen Gävle 13.8
1.65 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Kuortane, FIN 10.6
1.63 Beatrice Lantz 97 Växjö Sätra 13.5
1.63 Klara Helander 95 Upsala Märsta 19.8
1.63 Frida Johansson 95 Tjalve Linköping 9.9
1.62 Emilia Stenström 97 Huddinge Kuortane, FIN 10.6
1.61 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 12.5
1.58 Jonna Lindéen 96 Kalmar Skruv 20.5
1.50 Moa Ullgren 96 Tjalve Ljungby 27.5

Stav

4.13 Annika Jönsson 96 Helsingborg Helsingborg 25.8
4.10 Hanna Jansson 95 Ullevi Göteborg/U 30.6
3.91 Ellen Olsson 97 Wärnamo Gävle 12.8
3.75 Sara Cannmo 96 Örgryte Mölndal 14.6
3.60 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Nice, FRA 7.5
3.55 Klara Mattsson 97 Orient Göteborg/S 3.6
3.51 Isabella Calabrese 97 Missoula, MT 1.4
3.35 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Kvarnsveden 20.6
3.10 Ellen Sjöstrand 96 Lerum Lerum 21.6
3.01 Denise Eriksson 95 Gefle Gävle 12.8
3.00 Frida Andersson 95 Hovslätt Jönköping 1.8

Längd

6.24 Emilia Kjellberg 96 Sunne Bydgoszcz, POL 15.7
6.10 Thilda Särnevång 96 Udd Torremolinos, ESP 12.6
6.07 Moa Ullgren 96 Tjalve Torremolinos, ESP 12.6
6.07 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 13.8
5.95 Ellinor Persson 96 Täby Lawrenceville, NJ 6.5
5.90 Lovisa Östervall 97 Upsala Göteborg/U 1.7
5.89 Malin Skogström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 14.7
5.88 Sara Skogman 95 Örgryte Carmona, ESP 10.6
5.84 Jonna Lindéen 96 Kalmar Göteborg/U 1.7
5.79 Adriana Janic 96 Malmö Arkansas City, KS 5.5
5.60 Emma Jansson 97 Falun Falun 1.8
5.55 Frida Johansson 95 Tjalve Arvika 29.7
5.50 Beatrice Lantz 97 Växjö Sätra 14.5
5.48 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 8.4
5.43 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Huddinge 15.8
5.38 Nellie Mårtensson 95 Hässleholm Hässleholm 30.7
5.24 Hanna Gille 96 Sävedalen Lerum 19.8
5.22 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 14.5
5.22 Malin Olsson 97 Malmö Ystad 23.7
5.12 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Gävle 13.8
oklar/okänd vind
5.62 Frida Johansson 95 Tjalve Linköping 10.9
5.19 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Örbyhus 31.5
medvind
6.19 Sandra Törnros 95 Gefle Helsingborg 27.8
6.10 Thilda Särnevång 96 Udd Waco, TX 8.4
6.01 Lovisa Östervall 97 Upsala Göteborg/U 1.7
6.00 Ellinor Persson 96 Täby Athens, GA 7.4
5.92 Sara Skogman 95 Örgryte Helsingborg 27.8
5.69 Emilia Hammarström 96 Mölndal Linköping 25.5
5.64 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 13.5
5.39 Malin Olsson 97 Malmö Göteborg/U 1.7
5.33 Joline Jansson 96 Östhammar Märsta 20.8
5.18 Ida Ekroth 96 Upsala Märsta 20.8
5.17 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Ljungby 28.5
5.14 Elvira Richardsson 96 Upsala Kristinehamn 30.5

Tresteg

12.42 Nellie Mårtensson 95 Malmö Gävle 11.8
12.29 Frida Johansson 95 Tjalve Gävle 11.8
12.24 Amanda Hjalmarsson 97 Växjö Karlskrona 2.9
12.18 Hanna Gille 96 Sävedalen Helsingborg 25.8
12.11 Sara Skogman 95 Örgryte Sollentuna 29.6
11.98 Johanna Konseleus 95 Ullevi Lerum 21.6
11.74 Ellinor Persson 96 Täby Lawrenceville, NJ 7.5
11.72 Thilda Särnevång 96 Udd Arlington, TX 14.5
11.61 Alice Eriksson 96 Lidingö Sollentuna 29.6
11.44 Malin Skogström 95 Hässelby Gävle 11.8
11.38 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Jönköping 1.8
11.30 Lisa Olsson 97 Hellas Eskilstuna 25.5
10.97 Alva Wästerby 97 Skellefteå Skellefteå 8.7
10.96 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Varberg 2.9
10.96 Nosimo Sjögren 97 Ullevi Mölndal 29.7
10.95 Anna Holmin 95 Upsala Sollentuna 9.6
10.39 Veronica Nordin 97 Gefle Gävle 11.8
10.38 Madeleine Borg 96 Contact Karlskrona 17.6
medvind
12.52 Nellie Mårtensson 95 Malmö Gävle 11.8
12.25 Amanda Hjalmarsson 97 Växjö Borås 7.7
12.13 Emilia Hammarström 96 Mölndal Gävle 11.8
11.70 Alice Eriksson 96 Lidingö Gävle 11.8
11.60 Klara Pedersen 97 Upsala Gävle 11.8
11.45 Malin Skogström 95 Hässelby Gävle 11.8
10.98 Alva Wästerby 97 Skellefteå Skellefteå 30.7

Kula/4.0

18.21 Fanny Roos 95 24Seven Uppsala/G 5.9
15.92 Sara Lennman 96 Katrineholm Bydgoszcz, POL 15.7
14.57 Maria Nilsson 95 Orient Helsingborg 25.8
14.25 Beatrice Lantz 97 Växjö Monzón, ESP 1.7
13.99 Emma Harrysson 97 Hälle Halle, GER 21.5
13.45 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala/K 6.8
12.50 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Kuortane, FIN 10.6
12.20 Linn Bergstrand 96 Ullevi Borås 7.7
12.13 Linnea Jönsson 95 Upsala Huddinge 15.8
12.05 Klara Helander 95 Upsala Uppsala/K 17.6
11.99 Frida Johansson 95 Tjalve Linköping 25.5
11.98 Hanna Mårtensson 96 Tureberg Sollentuna/E 21.5
11.77 Marinda Petersson 95 Malmö Malmö/S-K 6.9
11.72 Malin Skogström 95 Hässelby Monzón, ESP 1.7
11.57 Lovisa Östervall 97 Upsala Sätra 6.5
11.34 Emma Thor 97 Tureberg Blacksburg, VA 6.10
11.23 Annika Jönsson 96 Helsingborg Halmstad 18.6
11.23 Emilia Stenström 97 Huddinge Huddinge 20.5
10.74 Frida Bååth 97 Timrå Karlstad/M 9.9
10.48 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Uppsala/G 24.9

Diskus/1.0

53.71 Fanny Roos 95 24Seven Helsingborg 27.8
45.19 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Göteborg/U 2.7
44.74 Fanny Öhrn Selahn 95 Södertälje Bålsta 13.5
43.17 Amanda Nordin 97 Skellefteå Gävle 13.8
42.28 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Bottnaryd 1.7
41.85 Linn Bergstrand 96 Ullevi Halmstad 18.6
41.42 Elin Rubin 95 Hovslätt Helsingborg 26.8
39.30 Sara Lennman 96 Katrineholm Falun 13.9
39.21 Emma Thor 97 Tureberg Blacksburg, VA 26.9
38.39 Matilda Åström 95 Gefle Gävle 21.6
38.36 Daniela Gherman 97 Åhus Malmö/S-K 9.8
37.17 Klara Bladin 96 Hässelby Borås 7.7
35.27 Frida Bååth 97 Timrå Timrå 20.5
34.55 Emilia Muhr 97 Kalmar Linköping 19.8
33.73 Hanna Mårtensson 96 Tureberg Sollentuna/E 2.8
33.51 Marinda Petersson 95 Malmö Malmö/S-K 6.9
32.61 Sara Lundkvist 95 Växjö Karlskrona 2.9
31.09 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala/K 14.6
31.07 Linnea Agefjäll 97 Linköping Linköping 28.5
30.30 Annika Jönsson 96 Helsingborg Helsingborg 9.7

Slägga/4.0

70.01 Marinda Petersson 95 Malmö Halle, GER 20.5
64.69 Emma Thor 97 Tureberg Gainesville, FL 1.4
63.46 Frida Bååth 97 Timrå Timrå 20.5
63.17 Linnea Jönsson 95 Upsala Logan, UT 12.5
60.14 Kajsa Wennberg 96 Upsala Gävle 12.8
58.22 Annika Larsson 96 Upsala Walnut, CA 13.4
57.47 Alessandra Wall 95 Ullevi Loughborough, GBR 9.4
57.06 Hanna Mårtensson 96 Tureberg Sollentuna 29.6
56.98 Mathilda Björklund 97 Bålsta Bottnaryd 2.7
56.81 Matilda Åström 95 Gefle Gävle 14.7
55.83 Frida Norlund 95 Skellefteå Skellefteå 20.5
55.42 Michaela Norrbelius 97 Gefle Gävle 19.6
54.33 Rebecka Hallerth 96 Hellas Gävle 12.8
53.92 Fanny Roos 95 24Seven Uppsala/G 5.9
53.79 Linn Forssell 97 Motala Albufeira, POR 20.4
52.84 Daniela Gherman 97 Åhus Hässleholm 28.7
52.60 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Austin, TX 14.4
50.43 Sabine Steen 97 Kristinehamn Huddinge/J 21.5
48.47 Sara Lennman 96 Katrineholm Fort Worth, TX 17.3
47.78 Josefin Nordgren 95 Hälle Frändefors 30.4

Spjut/600

58.97 Sofi Flink 95 Västerås Turku, FIN 13.6
48.45 Jennifer Björklund 95 Spårvägen Södertälje 6.6
46.70 Beatrice Lantz 97 Växjö Linköping 10.9
46.58 Linn Peura 97 Södertälje Helsingborg 26.8
44.72 Sofie Hammar 95 Rigor Helsingborg 8.7
43.03 Klara Helander 95 Upsala Bålsta 13.5
42.34 Louise Liljeblad 97 Mölndal Linköping 25.5
41.27 Lovisa Östervall 97 Upsala Kuortane, FIN 11.6
40.98 Maria Olsson 96 Gefle Leksand 22.7
40.93 Louise Cronstedt 97 Malmö Hässleholm 30.7
39.42 Fanny Roos 95 24Seven Uppsala/G 5.9
38.71 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 14.5
38.70 Malin Skogström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 14.7
38.38 Satu Tossavainen 95 Tjalve Linköping 25.5
37.87 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Kuortane, FIN 11.6
36.53 Linn Riddarström 96 Motala Linköping 25.5
36.42 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 13.5
31.06 Linnea Sieker 95 Falkenberg Linköping 25.5
30.92 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Uppsala/G 9.9
30.79 Klara Alvelid 96 Kalmar Linköping 19.8

Sjukamp/K

5.574 Malin Skogström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 14.7
5.489 Lovisa Östervall 97 Upsala Linköping 10.9
5.353 Beatrice Lantz 97 Växjö Monzón, ESP 2.7
5.035 Frida Johansson 95 Tjalve Linköping 10.9
4.946 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Kuortane, FIN 11.6
4.679 Emilia Stenström 97 Huddinge Kuortane, FIN 11.6
4.624 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 13.5

>