Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 10 DEC, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.34 Austin Hamilton 97 Malmö Bydgoszcz, POL 13.7
10.47 Emil von Barth 96 Ullevi Skara 6.6
10.54 Felix Svensson 97 Mölndal Bulle, SUI 8.7
10.56 Desmond Rogo 96 Hammarby Skara 6.6
10.58 Douglas Hellbratt 95 Hammarby Skara 6.6
10.67 Jakob Lindbom 95 KA2 Sollentuna 29.6
10.69 Jean Christian Zirignon 95 Hammarby Skara 6.6
10.78 Philip Nilsson 95 Lund Skara 6.6
10.79 Amadou Sussoho 95 Hammarby Skara 6.6
10.81 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 27.5
10.89 Tarley Allison 97 Järvsö Helsingborg 25.8
10.92 Sebastian Kadestål 96 Malmö Helsingborg 25.8
10.94 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Irvine, CA 29.4
10.97 Artur Engström 96 Örgryte Skara 6.6
10.98 Oscar Hjerm 97 KA2 Helsingborg 25.8
11.03 Jesper Hellström 95 Hässelby Skara 6.6
11.04 Kevin Fankl 95 Ullevi Bydgoszcz, POL 15.7
11.06 Martin Jönsson 96 Lund Göteborg/U 1.7
11.08 Johan Lilja 95 Sundsvall Timrå 19.8
11.11 Erik Hermelin 96 Lidingö Lidingö 3.6
11.11 Mohammed Muhsin 97 Tjalve Skara 6.6
medvind
10.16 Austin Hamilton 97 Malmö Stockholm/S 18.6
10.31 Jakob Lindbom 95 KA2 Göteborg/U 1.7
10.44 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg/S 3.6
10.47 Douglas Hellbratt 95 Hammarby Gävle 11.8
10.54 Desmond Rogo 96 Hammarby Skara 6.6
10.62 Jean Christian Zirignon 95 Hammarby Gävle 11.8
10.68 Amadou Sussoho 95 Hammarby Gävle 11.8
10.69 Philip Nilsson 95 Lund Gävle 11.8
10.74 Tarley Allison 97 Järvsö Gävle 11.8
10.78 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Gävle 11.8
10.80 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Gävle 11.8
10.88 Sebastian Kadestål 96 Malmö Gävle 11.8
10.91 Martin Jönsson 96 Lund Gävle 11.8
10.93 Oscar Hjerm 97 KA2 Gävle 11.8
10.95 Daniel Örevik 97 Visby Gute Visby 29.6
10.98 Mohammed Muhsin 97 Tjalve Gävle 11.8
11.02 Felix Ericsson 95 Helsingborg Skara 6.6
11.04 Victor Pettersson 97 IF Göta Gävle 11.8
11.07 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Sätra 25.5

200m

20.87 Felix Svensson 97 Mölndal Bydgoszcz, POL 15.7
21.06 Emil von Barth 96 Ullevi Gävle 13.8
21.20 Jakob Lindbom 95 KA2 Gävle 13.8
21.31 Douglas Hellbratt 95 Hammarby Gävle 13.8
21.40 Austin Hamilton 97 Malmö Göteborg/U 2.7
21.65 Isak Andersson 96 Upsala Skara 6.6
21.89 Martin Selin 95 Ullevi Gävle 12.8
21.90 Dennis Forsman 95 Ullevi Skara 6.6
21.92 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Gävle 12.8
21.95 Desmond Rogo 96 Hammarby Huddinge 15.8
22.01 Amadou Sussoho 95 Hammarby Göteborg/U 2.7
22.04 Johan Lilja 95 Sundsvall Bollnäs 15.8
22.09 Anton Sigurdsson 96 Malmö Halmstad 18.6
22.12 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 2.7
22.12 Alexander Lundskog 96 Ullevi Skara 6.6
22.21 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Gävle 12.8
22.24 Oskar Greilert 95 Ullevi Karlstad 25.7
22.25 Sebastian Kadestål 96 Malmö Trelleborg 10.6
22.30 Martin Jönsson 96 Lund Göteborg/U 2.7
22.37 Victor Fingal 96 Ullevi Skara 6.6
medvind
20.94 Emil von Barth 96 Ullevi Helsingborg 27.8
21.07 Jakob Lindbom 95 KA2 Karlskrona 18.6
22.16 Tarley Allison 97 Järvsö Gävle 15.7
22.19 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Sätra 25.5
22.24 Sebastian Kadestål 96 Malmö Gävle 12.8

400m

46.73 Erik Martinsson 96 Gefle Stockholm/S 2.9
47.97 Dennis Forsman 95 Ullevi Göteborg/S 10.6
48.02 Anton Sigurdsson 96 Malmö Gävle 12.8
48.76 Oskar Greilert 95 Ullevi Gävle 12.8
48.99 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 15.7
49.23 Andreas Movin 96 Lidingö Lillehammer, NOR 24.6
49.34 Martin Selin 95 Ullevi Gävle 12.8
49.62 Erik Hermelin 96 Lidingö Göteborg/U 1.7
49.84 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Göteborg/U 1.7
49.84 Edom Abreham 95 Hässelby Stockholm/S 18.6
49.94 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 10.6
49.94 Johan Lilja 95 Sundsvall Timrå 19.8
50.12 Joakim Karlsson 97 Finspång Göteborg/U 1.7
50.22 Filip Wadman 97 Mölndal Göteborg/S 11.7
50.26 Andreas Gustafsson 97 Falun Kuortane, FIN 10.6
50.41 Benjamin Åberg 95 Hälle Gävle 12.8
50.64 Felix Ericsson 95 Helsingborg Hvidovre, DEN 10.6
50.86 Anton Persson 96 Hässelby Sollentuna 9.6
51.02 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Bydgoszcz, POL 15.7
51.47 Björn Seifert 96 Upsala Sollentuna 9.6

800m

1:45.13 Andreas Kramer 97 Sävedalen Karlstad 25.7
1:48.53 Erik Martinsson 96 Gefle Abilene, TX 3.5
1:49.95 Gustav Berlin 95 Akele Jessheim, NOR 1.9
1:50.01 Andreas Almgren 95 Tureberg Göteborg/S 10.6
1:51.51 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Oordegem, BEL 3.6
1:51.62 Edom Abreham 95 Hässelby Watford, GBR 24.6
1:52.24 Anton Persson 96 Hässelby Watford, GBR 24.6
1:52.29 Kalle Berglund 96 Spårvägen Karlstad 25.7
1:52.94 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 18.8
1:53.80 Simon Wallenlind 97 Mölndal Karlstad 25.7
1:54.03 Awet Mengsteab 95 Örgryte Lerum 21.6
1:54.09 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Eskilstuna 25.5
1:54.72 Rasmus Bengtsson 95 Spårvägen Sollentuna 10.6
1:54.88 Benjamin Åberg 95 Hälle Göteborg/S 18.8
1:55.44 Filip Wadman 97 Mölndal Karlstad 25.7
1:55.87 Mohammed Loukili 96 Lidingö Sollentuna 10.6
1:57.43 Erik Djurberg 97 Hässelby Västerås 5.8
1:57.76 Ken Slättengren 95 Högby Sollentuna 10.6
1:57.88 Emil Tostrup 95 Malmö Göteborg/S 10.6
1:58.09 Andreas Davidsson 95 Högby Skruv 20.5

1500m

3:36.60 Kalle Berglund 96 Spårvägen London, GBR 9.7
3:45.54 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Lokeren, BEL 25.6
3:45.56 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 2.9
3:46.17 Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/S 2.9
3:46.43 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Palo Alto, CA 22.4
3:48.50 William Levay 96 Spårvägen Stockholm/S 18.6
3:48.88 Simon Wallenlind 97 Mölndal Oslo, NOR 6.7
3:48.96 Alexander Nilsson 95 Mölndal Oslo, NOR 6.7
3:49.50 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Göteborg/U 1.7
3:50.49 Rasmus Bengtsson 95 Spårvägen Stockholm/S 18.6
3:50.84 Awet Mengsteab 95 Örgryte Watford, GBR 24.6
3:56.33 Vidar Johansson 96 Sävedalen Gävle 12.8
3:56.82 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Stockholm/S 22.8
3:57.35 Erik Djurberg 97 Hässelby Stockholm/S 18.6
4:00.30 Anton Persson 96 Hässelby Stockholm/S 18.6
4:00.94 Mohammed Loukili 96 Lidingö Stockholm/S 18.6
4:02.33 Gustav Nordling 97 Spårvägen Gävle 12.8
4:02.51 Emil Tostrup 95 Malmö Lier, BEL 5.8
4:03.61 Ken Slättengren 95 Högby Helsingborg 8.7
4:04.25 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Linköping 25.5

5000m

13:48.07 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Heusden-Zolder, BEL 22.7
14:03.85 William Levay 96 Spårvägen Eagle Rock, CA 6.5
14:13.40 *Robel Fsiha 96 Spårvägen Gävle 13.8
14:13.46 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Sollentuna 29.6
14:16.79 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Azusa, CA 13.4
14:30.93 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Gävle 13.8
14:33.34 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 29.6
14:38.48 Oscar Claesson 95 Sävedalen Gävle 13.8
14:41.15 Andreas Jansson 96 Hässelby Gävle 13.8
14:46.73 Alexander Nilsson 95 Mölndal Gävle 13.8
14:48.29 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Gävle 13.8
15:00.42 Jakob Ranglin Grissler 95 Örgryte Göteborg/S 3.6
15:03.81 Ludvig Danielson 95 Tjalve Helsingborg 27.8
15:04.10 *Hafiz Ibrahim 96 Sävedalen Lerum 21.6
15:04.50 Archie Casteel 96 Spårvägen Helsingborg 27.8
15:15.03 Erik Djurberg 97 Hässelby Sollentuna 29.6
15:20.84 Gustav Nordling 97 Spårvägen Gävle 13.8
15:29.07 Oliver Langselius 95 Spårvägen Austin, TX 14.4
15:44.62 Hugo Lindell 95 Mantra Sport Stockholm/S 22.8
15:46.04 Andreas Davidsson 95 Högby Gävle 13.8

2000m hinder/91.4

5:51.70 Awet Mengsteab 95 Örgryte Gävle 11.8
5:51.81 Vidar Johansson 96 Sävedalen Gävle 11.8
6:03.63 Erik Djurberg 97 Hässelby Gävle 11.8
6:08.49 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Gävle 11.8
6:08.54 Jakob Ranglin Grissler 95 Örgryte Gävle 11.8
6:15.57 *Hafiz Ibrahim 96 Sävedalen Gävle 11.8
6:29.28 Archie Casteel 96 Spårvägen Gävle 11.8

110m häck/106.7

14.10 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 28.5
14.55 Elias Martinsson 97 Mölndal Mölndal 4.8
14.56 Charles Mitala 96 Malmö Stockholm/S 18.6
14.89 Andreas Gustafsson 97 Falun Linköping 10.9
15.09 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Sätra 25.5
15.15 Kevin Fankl 95 Ullevi Mölndal 4.8
15.25 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Bydgoszcz, POL 16.7
15.29 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Sundsvall 30.7
15.38 Linus Otto Boyer 95 Upsala Borås 7.7
15.43 Philip Ngwe Luckey 95 Mölndal Mölndal 29.7
15.83 Nicklas Karlsson 96 Finspång Finspång 3.6
16.14 Teodor Söderberg 95 Ullevi Varberg 2.9
16.47 Nils Eickhoff 97 Ymer Göteborg/U 2.7
16.72 *Joel Thölix 95 KA2 Varberg 17.9
oklar/okänd vind
16.67 Jacob Wiklund 96 Visby Gute Visby 27.6
medvind
14.53 Elias Martinsson 97 Mölndal Skara 6.6
14.56 Charles Mitala 96 Malmö Skara 6.6

400m häck/91.4

50.05 Isak Andersson 96 Upsala Bydgoszcz, POL 15.7
51.25 Alexander Lundskog 96 Ullevi Borås 7.7
52.82 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Helsingborg 27.8
53.33 Oskar Greilert 95 Ullevi Helsingborg 26.8
56.10 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Sätra 25.5
57.16 Erik Hermelin 96 Lidingö Sätra 25.5
57.45 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Göteborg/U 30.6
57.75 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Gävle 15.7
58.71 Filip la Fleur 97 Växjö Jönköping 30.5
59.19 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Sätra 4.6
60.00 Andreas Movin 96 Lidingö Lidingö 30.8
60.26 Ken Slättengren 95 Högby Linköping 25.5
61.62 Nils Eickhoff 97 Ymer Jönköping 25.5

Höjd

2.22 Fabian Delryd 96 Täby Bydgoszcz, POL 15.7
2.12 Oskar Lundqvist 97 Upsala Gävle 13.8
2.08 Otto Brinkman 97 Spårvägen Stockholm/S 18.6
2.08 Andreas Carlsson 95 Ymer Jönköping 25.5
2.04 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/U 1.7
2.03 Henrik Thoms 96 IF Göta Gävle 13.8
2.03 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 27.5
2.00 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Kuortane, FIN 10.6
1.97 Andreas Gustafsson 97 Falun Kuortane, FIN 10.6
1.96 Simon Throgen 97 IF Göta Gävle 13.8
1.96 Teodor Söderberg 95 Ullevi Gävle 13.8
1.95 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Miramar, FL 22.4
1.92 Simon Andersson 97 IF Göta Gävle 13.8
1.89 Oscar Söderbergh 96 Ullevi Lerum 21.6
1.88 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 10.6
1.87 Oscar Hjerm 97 KA2 Karlskrona 2.9
1.82 Max Andersson 95 Upsala Falun 20.5

Stav

5.00 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 28.5
4.93 David Kappelin 95 Örgryte Huizingen, BEL 10.6
4.85 Andreas Carlsson 95 Ymer Gävle 12.8
4.70 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Monzón, ESP 2.7
4.62 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 11.6
4.57 Nicklas Karlsson 96 Finspång Gävle 12.8
4.32 Andreas Gustafsson 97 Falun Kuortane, FIN 11.6
3.74 Gustav Kullman 96 Tureberg Sätra 20.8
3.70 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Bodø, NOR 2.9
3.40 Hannes Gidlöf 96 Gefle Eskilstuna 25.5
3.30 *Joel Thölix 95 KA2 Varberg 17.9
3.20 Phaninthorn Wirathun 97 Haparanda Luleå 27.5
3.15 Jonathan Reimertz 96 Kvarnsveden Kvarnsveden 20.6

Längd

8.04 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Jacksonville, FL 8.4
7.73 Andreas Carlsson 95 Ymer Kungälv 25.6
7.51 Jesper Hellström 95 Hässelby Sollentuna 29.6
7.50 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 27.5
7.47 Artur Engström 96 Örgryte Carmona, ESP 10.6
7.26 Daniel Örevik 97 Visby Gute Visby 28.6
7.14 Max Andersson 95 Upsala Borås 7.7
7.11 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Monzón, ESP 1.7
7.11 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 10.6
7.11 Felix Ericsson 95 Helsingborg Helsingborg 25.8
7.01 Elias Martinsson 97 Mölndal Göteborg/U 1.7
6.98 Andreas Gustafsson 97 Falun Kuortane, FIN 10.6
6.84 Tobias Jonsson 96 Orient Göteborg/U 1.7
6.82 Henning André 97 Nyköping Göteborg/U 1.7
6.77 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Uppsala 18.6
6.72 Oscar Hjerm 97 KA2 Gävle 13.8
6.67 *Joel Thölix 95 KA2 Varberg 16.9
6.66 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Bodø, NOR 2.9
6.63 Victor Pettersson 97 IF Göta Sunne 8.7
6.60 Marcus Nyberg 97 Malmö Gävle 12.8
medvind
7.77 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 1.7
7.61 Jesper Hellström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 13.7
7.11 Elias Martinsson 97 Mölndal Göteborg/U 1.7
7.07 Henning André 97 Nyköping Helsingborg 9.7
6.97 Victor Pettersson 97 IF Göta Göteborg/U 1.7
6.76 Marcus Nyberg 97 Malmö Gävle 12.8
6.75 Oscar Hjerm 97 KA2 Gävle 12.8
6.73 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Sundsvall 18.6

Tresteg

15.47 Jesper Hellström 95 Hässelby Gävle 11.8
15.37 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Carmona, ESP 10.6
15.25 Artur Engström 96 Örgryte Torremolinos, ESP 12.6
15.22 Marcus Nyberg 97 Malmö Helsingborg 8.7
14.66 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Göteborg/S 11.6
14.37 Jonathan Persgården 96 Ullevi Gävle 11.8
14.20 Albin Boestad 97 Lidingö Lidingö 22.6
13.79 *Joel Thölix 95 KA2 Karlskrona 2.9
13.69 Elias Högström 97 Sundsvall Söderhamn 9.9
13.55 Eric Hallquist 96 Östersund Sundsvall 18.6
13.46 Gustav Norén 96 Upsala Huddinge 19.5
13.33 Manne Persson 96 Hammarby Gävle 16.7
13.28 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 1.8
13.25 Niklas Alsing 95 Östersund River Forest, IL 22.4
13.24 Herman Olvik 96 Ullevi Varberg 2.9
13.22 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Bodø, NOR 3.9
12.84 Viktor Johansson 97 Ullevi Göteborg/S 11.6
12.81 Arvid Klinthäll 96 Tjalve Motala 20.6
12.63 Arvid Klinthäll 96 Tjalve Linköping 25.5
12.49 Emil Quick 95 Kalmar Jönköping 25.5
oklar/okänd vind
13.98 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Daytona Beach, FL 18.2
13.53 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Miramar, FL 23.4
medvind
14.46 Albin Boestad 97 Lidingö Gävle 11.8
13.43 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Skellefteå 30.7
13.03 Viktor Johansson 97 Ullevi Göteborg/S 11.6
12.99 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Göteborg/U 2.7
12.74 Arvid Klinthäll 96 Tjalve Linköping 25.5

Kula/7.26

18.35 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Malmö/S-K 21.6
17.29 Gabriel Heen 95 Hässelby Sollentuna 9.6
17.08 Gustav Liberg 95 Ullevi Helsingborg 27.8
16.75 Jesper Arbinge 97 Huddinge Enskede 22.7
15.80 William Ullberg 96 IFK Umeå Bodø, NOR 3.9
15.72 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Ljungby/LT 18.8
15.19 Alexander Persson 95 Huddinge Gävle 12.8
14.66 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 7.9
14.40 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 27.5
14.38 Ali Alsaadi 95 Eskilstuna Gävle 12.8
14.10 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Umeå 24.9
14.08 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 13.6
13.68 Kevin Fankl 95 Ullevi Bydgoszcz, POL 15.7
13.32 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Strömsund 22.7
12.92 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Södertälje 6.6
12.74 Mattias Nilsson 96 Umedalen Skellefteå 22.7
12.68 Kamil Kaminski 96 Hässelby Linköping 30.9
12.60 *Joel Thölix 95 KA2 Varberg 16.9
12.58 Nicklas Karlsson 96 Finspång Arlington, TX 12.5
12.58 Andreas Gustafsson 97 Falun Katrineholm 28.5

Diskus/2.0

59.37 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tucson, AZ 9.12
58.01 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Helsingborg 25.8
57.88 Gustav Liberg 95 Ullevi Helsingborg 25.8
53.35 Albin Lager 96 Örebro Göteborg/U 2.7
50.18 Oscar Gustafsson 97 Trosa Atletik Gävle 13.8
46.55 Axel Ohlson 96 Hässelby Borås 7.7
45.73 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 6.5
45.57 Jesper Arbinge 97 Huddinge Gävle 13.8
45.51 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Gävle 15.7
44.77 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 20.6
44.20 Gabriel Heen 95 Hässelby Västerås/Ap 25.6
43.51 William Ullberg 96 IFK Umeå Umeå 13.5
41.97 Kevin Fankl 95 Ullevi Linköping 10.9
41.72 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Hässelby 20.6
39.73 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 13.6
39.45 Nicklas Karlsson 96 Finspång Linköping 10.9
39.08 *Joel Thölix 95 KA2 Varberg 17.9
38.80 Ramon Gabrail 95 Södertälje Södertälje 6.6
37.64 Mattias Nilsson 96 Umedalen Umeå 3.6
36.69 Andreas Gustafsson 97 Falun Linköping 10.9

Slägga/7.26

66.54 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 28.6
57.99 Anton Andersson 96 Umedalen Helsingborg 26.8
56.94 Tobias Hagström 96 Hälle Alvesta 13.5
54.17 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tucson, AZ 9.12
52.54 Gustav Liberg 95 Ullevi Karlstad/M 9.9
51.12 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Gävle 12.8
48.80 Alexander Persson 95 Huddinge Sätra/K 25.5
48.29 Chris Arnoldsson 96 Upsala Uppsala/K 29.4
46.60 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 5.9
43.63 Mattias Nilsson 96 Umedalen Karlstad/M 9.9
43.52 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Karlstad/M 9.9
42.56 Pontus Lantz 96 Bottnaryd Bottnaryd 17.9
41.47 Gustav Jacobson 97 Istrum Kalmar 25.5
38.05 Gabriel Heen 95 Hässelby Hässelby 29.8
36.48 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 17.9
36.22 William Ullberg 96 IFK Umeå Umeå 24.9
35.93 Albin Lager 96 Örebro Eskilstuna 25.5
33.63 Quincy Andersson 95 Malmö Malmö/S-K 6.9
33.33 Norton Strömmer 97 Söderhamn Söderhamn 27.6
30.14 Markus Samuelsson 95 Hakarpspojkarna Lekeryd 14.10

Spjut/800

70.80 Simon Litzell 97 Hässelby Gävle 11.8
70.34 Isak Oskarsson 96 Växjö Helsingborg 26.8
66.80 Kamil Kaminski 96 Hässelby Sätra 6.5
66.50 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Gävle 11.8
64.66 Quincy Andersson 95 Malmö Halle, GER 21.5
64.20 Andrée Nilsson 97 Bore Torsby 13.5
62.76 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 11.6
62.12 Emil Persson 95 KA2 Gävle 11.8
61.04 Gabriel Heen 95 Hässelby Gävle 11.8
59.77 John Amundsson 96 Ullevi Jena, GER 11.6
59.10 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 16.7
57.01 *Joel Thölix 95 KA2 Karlskrona 2.9
54.64 Andreas Gustafsson 97 Falun Kuortane, FIN 11.6
54.16 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 5.9
52.21 Tomas Lundberg 95 Lidingö Gävle 11.8
50.11 Anton Johansson 96 Örebro Eskilstuna 25.5
49.52 Nicklas Karlsson 96 Finspång Arlington, TX 13.5
49.37 Abbas Taheri 97 Växjö Gävle 11.8
49.35 Tobias Hagström 96 Hälle Skara 3.9
48.39 Mattias Nilsson 96 Umedalen Karlstad/M 9.9

Tiokamp/M

8.172 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 28.5
7.467 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Monzón, ESP 2.7
7.459 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 11.6
7.275 Andreas Gustafsson 97 Falun Kuortane, FIN 11.6
6.501 Nicklas Karlsson 96 Finspång Linköping 10.9
5.099 *Joel Thölix 95 KA2 Varberg 17.9

>