Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P15 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 31 DEC, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

80m

9.29 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 1.7
9.32 Sidney Léger 02 Hammarby Falun 11.8
9.39 Emil Johansson 02 Tureberg Falun 11.8
9.40 Adam Landén 02 Helsingborg Helsingborg 9.7
9.41 Oskar Bengtsson 02 Udd Falun 11.8
9.42 Tim Singmandeewised 02 Västerås Falun 11.8
9.45 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Sollentuna 10.6
9.49 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Varberg 3.9
9.49 Erik Isaksson 02 Kville Helsingborg 9.7
9.51 Richie Leong 02 Ullevi Borås 4.6
9.53 Rasmus Skoglund 02 Upsala Göteborg/U 1.7
9.53 Simon Plesse 02 Upsala Uppsala 18.6
9.53 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Kungsbacka 27.8
9.62 Oliver Papinski 02 Täby Göteborg/U 1.7
9.62 Adam Thell 02 Lund Halmstad 17.6
9.62 Erik Ljungberg Bergelin 02 Höör Helsingborg 9.7
9.63 Oscar Nilsson 02 Mölndal Borås 4.6
9.64 Edvin Månsson 02 Växjö Skruv 20.5
9.65 Stefan Savic 02 Sävedalen Göteborg/S 10.6
9.65 Elias Hedner 02 Malmö Helsingborg 9.7
medvind
9.27 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Sollentuna 10.6
9.34 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Kungsbacka 27.8
9.36 Emil Johansson 02 Tureberg Sollentuna 10.6
9.36 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Kungsbacka 27.8
9.37 Tim Singmandeewised 02 Västerås Västerås 6.8
9.48 Frans Ingelstam 02 Upsala Gävle 15.7
9.53 Sebastian Isakson 02 Täby Sollentuna 10.6
9.56 Oliver Papinski 02 Täby Sollentuna 10.6
9.59 Lukas Sällström 02 Umeå TFC Göteborg/U 1.7
9.59 Robin Isaksson 02 Lidingö Västerås 6.8

300m

35.61 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Sollentuna 11.6
36.09 Oscar Taha 02 Lidingö Sollentuna 11.6
36.25 Emil Johansson 02 Tureberg Sollentuna 11.6
36.27 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Helsingborg 8.7
36.64 Sidney Léger 02 Hammarby Falun 13.8
36.66 Adam Landén 02 Helsingborg Falun 13.8
37.20 Sebastian Isakson 02 Täby Sollentuna 11.6
37.41 Gustav Harning 02 Ununge Huddinge 21.5
37.54 Robin Isaksson 02 Lidingö Göteborg/U 2.7
37.55 Omar Ibrahim 02 Bohus Varberg 2.9
37.74 Anton Runemar 02 Täby Falun 12.8
37.77 Lukas Mindelsohn 02 Lerum Lerum 3.9
38.01 Edvin Månsson 02 Växjö Habo 3.6
38.01 Erik Ljungberg Bergelin 02 Höör Helsingborg 8.7
38.02 Richie Leong 02 Ullevi Göteborg/S 11.6
38.14 Ludvig All 02 Täby Sollentuna 11.6
38.34 Simon Avramsson 02 Ymer Göteborg/U 2.7
38.47 Frans Ingelstam 02 Upsala Gävle 15.7
38.52 Erik Guander 02 Sävedalen Göteborg/S 11.6
38.52 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg/U 2.7
Manuell tidtagning
37.7m Erik Ljungberg Bergelin 02 Höör Trelleborg 10.6
37.8m Andreas Jönsson 02 Malmö Trelleborg 10.6

800m

2:01.17 Erik Guander 02 Sävedalen Lerum 21.6
2:01.38 Gustav Harning 02 Ununge Falun 12.8
2:02.44 Omar Ibrahim 02 Bohus Falun 12.8
2:04.99 Oskar Edlund 02 Täby Täby 2.9
2:05.08 Kevin Bodén 02 Motala Tranås 24.9
2:05.58 Amrullah Stanikzai 02 Kville Göteborg/S 10.6
2:05.87 Dennis Holmstedt 02 Westmannia Västerås 5.8
2:06.13 Morgan Åkerblom 02 Athlet Falun 12.8
2:06.82 Truls Månsson 02 Åhus Falun 12.8
2:06.98 Eric Björfors 02 Rånäs Falun 11.8
2:07.68 Robin Isaksson 02 Lidingö Linköping 10.9
2:08.69 Viktor Wahlgren 02 Mölndal Halmstad 18.6
2:09.02 Oscar Taha 02 Lidingö Sollentuna 10.6
2:09.50 John Strandberg 02 Bromma Täby 2.9
2:09.51 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Göteborg/S 11.5
2:09.87 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Lerum 3.9
2:10.00 Nils Bredin 02 Hälle Falun 11.8
2:10.18 Tor Ekström 02 Bromma Täby 2.9
2:10.21 Julius Mördrup 02 Lidingö Norrköping 4.6
2:11.04 Viktor Möller 02 Hässelby Göteborg/U 1.7

2000m

6:09.24 Erik Danielsson 02 Hammarby Västerås 6.8
6:10.29 Hassan Gholami 02 Hälle Uddevalla 13.6
6:10.33 Julius Mördrup 02 Lidingö Västerås 6.8
6:10.48 Nils Bredin 02 Hälle Uddevalla 13.6
6:10.81 Gustav Pålsson 02 Hammerdal Krokom 17.9
6:11.8m Erik Guander 02 Sävedalen Mölndal 30.7
6:13.26 Kevin Bodén 02 Motala Stockholm/S 18.6
6:16.21 Anton Hermansson 02 Högby Högby 16.7
6:16.36 Morgan Åkerblom 02 Athlet Falun 11.8
6:21.79 Omar Ibrahim 02 Bohus Göteborg/S 11.6
6:22.9m Arvid Backteman 02 Lerum Mölndal 30.7
6:23.23 Abdalle Omar 02 Haparanda Falun 11.8
6:23.97 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Göteborg/S 18.8
6:24.24 Hussein Gholami 02 Hälle Uddevalla 13.6
6:26.07 Amrullah Stanikzai 02 Kville Göteborg/S 11.6
6:26.31 Victor Gruber 02 Tureberg Falun 11.8
6:26.48 Noha Olsson 02 Thorengruppen Glanshammar 17.8
6:27.32 Isak Olofsson 02 Umeå TFC Söderhamn 10.9
6:29.43 Oskar Karlsson 02 Graal Göteborg/S 11.6
6:29.85 Alexander Andersson 02 Tureberg Falun 11.8

1500m hinder/76.2

4:44.17 Nils Bredin 02 Hälle Falun 13.8
4:45.26 Amrullah Stanikzai 02 Kville Falun 13.8
4:45.84 Julius Mördrup 02 Lidingö Falun 13.8
4:49.5m Gustav Pålsson 02 Hammerdal Krokom 19.9
4:49.53 Anton Hermansson 02 Högby Högby 7.7
4:51.48 Morgan Åkerblom 02 Athlet Falun 13.8
4:54.03 Abdalle Omar 02 Haparanda Falun 13.8
4:54.64 Victor Gruber 02 Tureberg Falun 13.8
4:58.67 Victor Wahlgren 02 Mölndal Falun 13.8
4:59.27 Erik Danielsson 02 Hammarby Falun 13.8
5:02.33 Noha Olsson 02 Thorengruppen Falun 13.8
5:06.83 Erik Albin 02 Helsingborg Falun 13.8
5:07.31 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Falun 13.8
5:12.24 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Habo 30.9
5:12.59 Ville Larsson 02 Sävedalen Göteborg/U 30.6
5:19.9m Isac Morin 02 Hammerdal Krokom 19.9
5:20.01 Oliver Lindstrand 02 Tureberg Falun 13.8
5:22.44 Oskar Karlsson 02 Graal Falun 13.8
5:24.80 Melwin Strömqvist 02 Högby Högby 7.7
5:36.26 Samuel Eriksson 02 Rånäs Märsta 20.8

80m häck/84.0

11.01 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Helsingborg 8.7
11.12 Edvin Månsson 02 Växjö Falun 13.8
11.20 Oskar Edlund 02 Täby Täby 2.9
11.53 Marcus Blixt 02 Mölndal Helsingborg 8.7
11.54 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Täby 2.9
11.59 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 9.9
11.68 Anton Hermansson 02 Högby Göteborg/U 2.7
11.70 Ludvig Nylander 02 Malmö Ljungby 18.6
11.78 Emil Johansson 02 Tureberg Glanshammar 18.6
11.79 Johannes Jansson 02 Östhammar Linköping 9.9
11.80 Edvin Andersson 02 Varberg Varberg 3.9
11.81 Fredrik Grund 02 Kville Täby 2.9
11.82 Ludvig All 02 Täby Täby 2.9
11.84 Robin Isaksson 02 Lidingö Linköping 9.9
11.88 Emil Carlsson 02 Växjö Skruv 20.5
11.95 Felix Ljung 02 Mölndal Falun 13.8
12.00 Jesper Nordström 02 Kville Kungsbacka 26.8
12.02 Oliver Papinski 02 Täby Nyköping 3.6
12.03 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Linköping 9.9
12.07 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Linköping 9.9
medvind
11.83 Robin Isaksson 02 Lidingö Västerås 5.8

300m häck/76.2

38.65 Oskar Edlund 02 Täby Falun 12.8
39.78 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Falun 11.8
41.19 Edvin Månsson 02 Växjö Falun 12.8
41.47 Amrullah Stanikzai 02 Kville Falun 11.8
41.59§ Emil Johansson 02 Tureberg Tanumshede 19.8
41.78 Jesper Nordström 02 Kville Falun 12.8
42.04 Ludvig All 02 Täby Falun 11.8
42.43 Fredrik Grund 02 Kville Falun 11.8
42.62 Jesper Hermansson 02 Mölndal Mölndal 4.8
43.16 Jacob Seitl 02 Habo Falun 11.8
43.21 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Falun 11.8
43.62§ Edvin Andersson 02 Varberg Varberg 2.9
43.98 Marcel Schweikart 02 Mölndal Mölndal 4.8
44.03 Marcus Blixt 02 Mölndal Falun 11.8
44.08 Viktor Hedlund 02 Falun Gävle 11.8
44.09 Pavel Larsson 02 Istrum Lidköping 17.6
44.65 Ola Bokesjö 02 Ullevi Kungsbacka 27.8
45.52 Melker Tingberg 02 Hässelby Västerås 5.8
45.59 Fred Österblom 02 Täby Göteborg/U 30.6
45.96 Olle Ek 02 Råby-Rekarne Gävle 11.8
en häck för låg
41.99 Ludvig All 02 Täby Huddinge 19.5
43.09 Robin Isaksson 02 Lidingö Huddinge 19.5
Manuell tidtagning
44.4m Truls Månsson 02 Åhus Kristianstad 30.8

Höjd

1.87 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Linköping 10.9
1.85 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Mölndal 29.7
1.83 Johan Burvall 02 Visby Gute Stockholm/S 10.9
1.82 William Frisk 02 Örgryte Kungsbacka 27.8
1.80 Nattaphon Muanngoen 02 Gefle Falun 12.8
1.80 Olle Bång 02 Umedalen Falun 12.8
1.79 Erik Dahlberg 02 Tureberg Sollentuna 11.6
1.79 Samuel Eriksson 02 Rånäs Märsta 19.8
1.76 Johan Lennvik 02 Kongahälla Arvika 30.7
1.75 André Barroso Johansson 02 Hammarby Täby 3.9
1.75 Oskar Edlund 02 Täby Täby 3.9
1.73 Oliver Papinski 02 Täby Huddinge 19.5
1.73 Johannes Jansson 02 Östhammar Norrtälje 20.5
1.72 Emil Johansson 02 Tureberg Falun 12.8
1.72 Erik Bohman 02 Lerum Falun 12.8
1.71 Robin Isaksson 02 Lidingö Täby 3.9
1.70 John Strandberg 02 Bromma Gävle 16.7
1.70 Fredrik Grund 02 Kville Kungälv 25.6
1.70 Anton Börås 02 Mölndal Mölndal 29.7
1.68 Lukas Edqvist 02 Örgryte Borås 3.6

Stav

4.65 Emil Carlsson 02 Växjö Falun 11.8
3.72 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 9.9
3.71 Jonathan Howser 02 Täby Lidingö 22.6
3.71 Peter Svensson 02 Rigor Mölndal 29.7
3.53 Joel Andersson 02 Kvarnsveden Göteborg/U 2.7
3.45 Rasmus Samuelsson 02 Ullevi Lerum 3.9
3.23 Johannes Jansson 02 Östhammar Göteborg/U 2.7
3.10 Erik Dahlberg 02 Tureberg Sollentuna 9.6
3.09 Malte Rosvall 02 Sävedalen Falun 11.8
3.09 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Falun 11.8
3.01 Abdalle Omar 02 Haparanda Söderhamn 9.9
2.82 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Linköping 9.9
2.81 Fredrik Grund 02 Kville Kungsbacka 26.8
2.80 Edvin Wahlström 02 Mölndal Göteborg/S 10.6
2.72 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Linköping 9.9
2.70 Oliver Lindstrand 02 Tureberg Huddinge 21.5
2.62 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Varberg 3.9
2.42 Ludvig All 02 Täby Linköping 9.9
2.31 Amrullah Stanikzai 02 Kville Kungsbacka 26.8
2.30 Jesper Dreifaldt 02 Åhus Kristianstad 5.7

Längd

6.83 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Falun 12.8
6.34 Simon Plesse 02 Upsala Falun 12.8
6.26 Oliver Papinski 02 Täby Täby 26.8
6.23 Oskar Edlund 02 Täby Täby 2.9
6.20 Adam Thell 02 Lund Halmstad 18.6
6.17 Ludvig Nylander 02 Malmö Göteborg/U 30.6
6.15 Robin Isaksson 02 Lidingö Karlstad 23.7
6.12 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Täby 2.9
6.08 Emil Carlsson 02 Växjö Falun 12.8
6.07 Sebastian Isakson 02 Täby Täby 26.8
5.99 André Barroso Johansson 02 Hammarby Täby 2.9
5.98 Gustav Tartu 02 Kville Falun 12.8
5.98 Ludvig All 02 Täby Täby 26.8
5.97 Fredrik Grund 02 Kville Falun 12.8
5.95 Edvin Månsson 02 Växjö Täby 2.9
5.95 Oliver Gao 02 Hässelby Täby 2.9
5.91 Joel Åsenlund 02 Örgryte Göteborg/S 18.8
5.85 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Norrtälje 20.5
5.82 Jonas Hemmingsson 02 Östersund Täby 2.9
5.79 Jesper Hermansson 02 Mölndal Halmstad 18.6
medvind
6.28 Oliver Papinski 02 Täby Falun 11.8
6.02 Johannes Jansson 02 Östhammar Märsta 20.8
6.01 Edvin Månsson 02 Växjö Ljungby 18.6
6.01 Samuel Eriksson 02 Rånäs Märsta 20.8
skoltävling
6.04 Ludvig All 02 Täby Stockholm/S 14.9

Tresteg

13.57 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Falun 13.8
12.80 David Århammar 02 Linnéa Falun 13.8
12.75 Joel Åsenlund 02 Örgryte Falun 13.8
12.37 William Frisk 02 Örgryte Falun 13.8
12.36 Gustav Tartu 02 Kville Falun 13.8
12.15 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg/U-U 1.7
12.01 Ludvig All 02 Täby Huddinge 20.5
11.90 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/S 11.6
11.89 Adam Sobczyk 02 Hovslätt Jönköping 17.9
11.77 Oliver Papinski 02 Täby Huddinge 20.5
11.58 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg/S 11.6
11.54 Anton Perez 02 Umeå TFC Umeå 17.9
11.52 Måns Boshuis 02 Lidingö Lidingö 22.6
11.48 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Falun 13.8
11.45 Johan Burvall 02 Visby Gute Visby 29.5
11.30 Arman Zehtab Fard 02 Märsta Märsta 19.8
11.29 Ansgar Stephan 02 Habo Jönköping 9.9
11.13 Viktor Palmén 02 Karlskoga Arvika 30.7
10.97 Johannes Jansson 02 Östhammar Alunda 6.6
10.93 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Göteborg/U-U 1.7
oklar/okänd vind
11.40 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 16.9
medvind
12.00 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/S 11.6
10.96 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Arvika 30.7

Kula/4.0

15.60 Måns Roos 02 Mölndal Falun 13.8
15.51 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Falun 13.8
15.41 Andreas Henriksson 02 Lund Arvika 29.7
15.32 Leo Janén 02 Växjö Jönköping 6.5
14.63 Karl Ludvik 02 Tureberg Gävle 16.7
13.91 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Falun 13.8
13.68 Hampus Wallin 02 Hovslätt Jönköping 31.8
13.51 Fredrik Grund 02 Kville Falun 13.8
13.35 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 10.9
13.29 Sidney Léger 02 Cesson Sévigné, FRA ?.6
13.24 Robin Isaksson 02 Lidingö Norrköping 4.6
12.94 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Täby 3.9
12.68 Oskar Bengtsson 02 Udd Karlshamn 19.8
12.38 Leo Frid Göransson 02 Sävedalen Falun 13.8
12.37 Johan Burvall 02 Visby Gute Nynäshamn 2.9
12.30 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Linköping 10.9
12.26 Johannes Jansson 02 Östhammar Märsta 20.8
12.24 Oliver Papinski 02 Täby Nyköping 3.6
12.22 Gabriel Axelsson 02 Upsala Falun 13.8
12.18 Jonathan Howser 02 Täby Täby 27.8

Diskus/1.0

55.51 Andreas Henriksson 02 Lund Malmö/S-K 2.8
53.39 Karl Ludvik 02 Tureberg Gävle 15.7
52.59 Leo Janén 02 Växjö Falun 12.8
50.87 Måns Roos 02 Mölndal Falun 12.8
49.10 Hampus Wallin 02 Hovslätt Västerås 5.8
46.03 Robin Isaksson 02 Lidingö Västerås 5.8
44.41 Johannes Jansson 02 Östhammar Märsta 19.8
43.69 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Bohus 22.7
42.67 Pontus Gustavsson 02 Västerås Köping 17.6
40.72 Alfons Haals 02 Västerås Västerås/Ap 17.8
39.23 Erik Lindkvist 02 Wedevåg Arvika 29.7
39.17 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 9.9
38.89 Fredrik Grund 02 Kville Borås 4.6
38.70 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Linköping 9.9
36.42 Truls Månsson 02 Åhus Lund 3.9
36.27 Erik Lindberg 02 Åhus Åhus 6.8
35.45 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Halmstad 18.6
34.99 Victor Sahlin 02 Oxelösund Katrineholm 20.8
34.78 Michal Kaminski 02 Linköping Motala 20.6
34.69 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Hallsberg 10.6

Slägga/4.0

67.48 Andreas Henriksson 02 Lund Greve, DEN 1.10
65.08 Alfons Haals 02 Västerås Västerås/Ap 31.12
63.60 Karl Ludvik 02 Tureberg Gävle 14.7
59.40 Robin Isaksson 02 Lidingö Falun 11.8
58.37 Hampus Wallin 02 Hovslätt Tranås 24.9
52.55 Gustav Andersson 02 Lidingö Enskede 6.7
42.44 Victor Sahlin 02 Oxelösund Sollentuna/E 20.5
40.61 Erik Lindkvist 02 Wedevåg Arvika 30.7
37.59 Karl-William Einarsson 02 Wedevåg Arvika 30.7
35.50 Oskar Hjelte 02 Stocksäter Glanshammar 17.8
32.11 Johan Burvall 02 Visby Gute Visby 12.6
31.97 Fredrik Grund 02 Kville Borås 4.6
29.17 Leo Janén 02 Växjö Habo 3.6
29.15 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 17.9
27.26 Michal Kaminski 02 Linköping Linköping 28.5
26.78 Victor Kruse 02 IFK Göteborg Borås 4.6
25.77 Axel Heander 02 Lund Lund 1.9

Spjut/600

60.88 Robin Isaksson 02 Lidingö Karlstad/M 22.7
56.31 Karl Ludvik 02 Tureberg Gävle 16.7
50.92 Pontus Gustavsson 02 Västerås Södertälje 6.6
47.32 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/S 11.6
46.81 Johannes Jansson 02 Östhammar Visby 24.7
44.46 Figge Eklund 02 Tranås Tranås 24.9
43.19 Nattaphon Muanngoen 02 Gefle Gävle 11.5
42.89 Nahom Tesfaye 02 Sundsvall Täby 2.9
42.89 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Helsingborg 9.7
41.26 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 17.9
41.11 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Angered 17.6
40.50 Krystian Harapinski 02 Linköping Täby 2.9
40.38 Jonathan Howser 02 Täby Nyköping 3.6
40.27 Rasmus Samuelsson 02 Ullevi Villstad 19.8
40.22 Filip Lublin 02 Tumba Södertälje 6.6
39.08 Jacob Rahm 02 Sävedalen Angered 17.6
38.45 Axel Lundberg Hedman 02 Djurmo-Sifferbo Säter 28.5
38.25 Gabriel Axelsson 02 Upsala Märsta 17.9
38.22 Edvin Andersson 02 Varberg Hässleholm 29.7
38.12 Jonas Hemmingsson 02 Östersund Söderhamn 10.9

Åttakamp/P15

4.832 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Linköping 10.9
4.616 Samuel Eriksson 02 Rånäs Linköping 10.9
4.594 Robin Isaksson 02 Lidingö Linköping 10.9
4.392 Johannes Jansson 02 Östhammar Linköping 10.9
3.804 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Linköping 10.9
3.782 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Ljungby 28.5
3.728 Peter Svensson 02 Rigor Linköping 10.9
3.725 Ludvig All 02 Täby Linköping 10.9
3.680 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Linköping 10.9
3.592 Fredrik Grund 02 Kville Linköping 10.9

>