Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 27 NOV, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.88 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/S 3.6
11.07 Rasmus Hugosson 01 Örebro Tanumshede 19.8
11.12 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Arvika 29.7
11.14 Bimo Soenarso 01 Malmö Eslöv 14.5
11.23 Caleb Conable 01 Malmö Ystad 23.7
11.33 William Gardell 01 Hellas Falun 11.8
11.37 Erik Johansson 01 Ullevi Falun 11.8
11.41 Felix Wilow 01 Linköping Göteborg/U 1.7
11.42 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Linköping 10.9
11.44 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg/U 1.7
11.44 Carl af Forselles 01 Hellas Linköping 10.9
11.45 Lucas Bolin 01 Ullevi Varberg 3.9
11.46 Imran Lernebo 01 AIK Göteborg/U 1.7
11.49 Paul Förnestig 01 Hammarby Huddinge 19.5
11.50 Felix Ekman 01 Sundbyberg Falun 11.8
11.54 Moi Wirunpan 01 Gefle Gävle 15.7
11.57 Markus Lantto 01 AIK Eskilstuna 17.6
11.61 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Ystad 23.7
11.63 Noel Montelin 01 Visby Gute Stockholm/S 10.9
11.67 Henrik Renz 01 Tjalve Linköping 10.9
oklar/okänd vind
11.56 Markus Lantto 01 AIK Eskilstuna 17.6
medvind
10.79 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/S 3.6
11.02 Rasmus Hugosson 01 Örebro Skara 6.6
11.04 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Sätra 25.5
11.18 Lucas Bolin 01 Ullevi Kungsbacka 27.8
11.21 Erik Johansson 01 Ullevi Kungsbacka 27.8
11.25 Paul Förnestig 01 Hammarby Lidingö 22.6
11.29 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 6.6
11.30 William Gardell 01 Hellas Sätra 6.6
11.41 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg/U 1.7
11.41 Imran Lernebo 01 AIK Sätra 6.6
11.48 Markus Lantto 01 AIK Gävle 15.7
11.50 Moi Wirunpan 01 Gefle Leksand 22.7
11.51 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg/U 1.7
11.52 Marcus Hagerud 01 AIK Göteborg/U 1.7
11.61 John Stenberg 01 Luleå Söderhamn 9.9

200m

21.99 Rasmus Hugosson 01 Örebro Göteborg/U 2.7
22.10 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/U 2.7
22.55 Paul Förnestig 01 Hammarby Göteborg/U 2.7
22.93 Caleb Conable 01 Malmö Hässleholm 29.7
23.02 Albert Nygren 01 Upsala Göteborg/U 2.7
23.15 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Eskilstuna 17.6
23.27 Marcus Hagerud 01 AIK Göteborg/U 2.7
23.30 Johan Claeson 01 Tranås Helsingborg 8.7
23.32 Markus Lantto 01 AIK Norrköping 20.8
23.38 Felix Wilow 01 Linköping Göteborg/U 2.7
23.40 Lucas Bolin 01 Ullevi Varberg 2.9
23.42 William Gardell 01 Hellas Eskilstuna 25.5
23.43 Simon Martinsson 01 Österhaninge Göteborg/U 2.7
23.46 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg/U 2.7
23.53 Erik Johansson 01 Ullevi Mölndal 4.8
23.58 Felix Ekman 01 Sundbyberg Falun 12.8
23.59 Imran Lernebo 01 AIK Göteborg/U 2.7
23.73 Simon Jonängen 01 Arvika Arvika 16.9
23.73 Ludvig Ramhult 01 Ymer Göteborg/U 2.7
23.74 Elias Lindahl 01 Täby Göteborg/U 2.7
medvind
22.48 Paul Förnestig 01 Hammarby Sätra 25.5
23.15 Leon Johansson 01 Hammarby Sollentuna 11.6
23.19 Johan Claeson 01 Tranås Helsingborg 8.7
23.31 Imran Lernebo 01 AIK Sollentuna 11.6
23.51 Moi Wirunpan 01 Gefle Gävle 15.7
23.68 Elias Lindahl 01 Täby Sollentuna 11.6

400m

49.76 Albert Nygren 01 Upsala Falun 12.8
50.14 Gustav Gahne 01 AIK Falun 12.8
50.43 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 22.8
51.62 Roble Abdullahi 01 Malmö Falun 12.8
51.62 Rasmus Hugosson 01 Örebro Tanumshede 19.8
51.78 Simon Martinsson 01 Österhaninge Gävle 16.7
52.15 Omar M Nuur 01 Växjö Tanumshede 19.8
52.56 Josef Wallenlind 01 Mölndal Helsingborg 9.7
52.69 Albin Hedén 01 Arvika Göteborg/U 1.7
52.74 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Eskilstuna 1.8
52.96 Anton Sjölund 01 Spårvägen Göteborg/U 1.7
53.01 William Sander 01 Mölndal Göteborg/S 11.6
53.04 Gustaf Otterhed 01 Thorengruppen Falun 11.8
53.07 Elias Lindahl 01 Täby Gävle 16.7
53.23 Tom Berensson 01 Kville Falun 11.8
53.26 Ludvig Ramhult 01 Ymer Göteborg/U 1.7
53.29 Markus Lantto 01 AIK Stockholm/S 10.9
53.57 Sidrak Afework 01 Spårvägen Gävle 16.7
53.68 Simon Sandkvist 01 Järfälla Sollentuna 11.6

800m

1:55.22 Josef Wallenlind 01 Mölndal Göteborg/S 10.6
1:55.44 Albert Nygren 01 Upsala Borås 7.7
1:57.13 Gustav Gahne 01 AIK Karlstad 25.7
1:57.91 Omar M Nuur 01 Växjö Habo 4.6
1:58.78 Anton Axelsson 01 Hässelby Sollentuna 10.6
2:00.10 Elliot Anderstedt 01 Höör Lund 2.9
2:00.22 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Göteborg/S 10.6
2:01.98 Melker Forsberg 01 Örebro Karlstad 25.7
2:02.63 Max Bechtel 01 Hässelby Sollentuna 10.6
2:04.56 Elias Engström 01 Sundsvall Falun 13.8
2:04.57 Anton Sjölund 01 Spårvägen Falun 13.8
2:04.76 Ludvig Ramhult 01 Ymer Borås 3.6
2:05.10 Simon Sandkvist 01 Järfälla Täby 26.8
2:05.59 Tom Berensson 01 Kville Jönköping 25.5
2:05.85 Markus Engsner 01 Sävedalen Göteborg/S 10.6
2:05.99 William Brochmann 01 Orient Oslo, NOR 5.8
2:06.17 Nahom Hailu 01 IF Göta Falun 12.8
2:06.28 Hassan Abidqadir 01 Västerås Västerås 5.8
2:07.62 Jonathan Edman 01 Umedalen Gävle 15.7
2:07.65 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 19.8

1500m

4:01.19 Anton Axelsson 01 Hässelby Stockholm/S 3.9
4:01.94 Omar M Nuur 01 Växjö Helsingborg 8.7
4:07.57 Emi Magnell Millán 01 Tjalve Västerås 6.8
4:13.54 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Västerås 6.8
4:15.36 Alexander Bucht 01 Sävedalen Göteborg/U 1.7
4:18.08 Jonathan Edman 01 Umedalen Gävle 16.7
4:18.33 Melker Forsberg 01 Örebro Falun 12.8
4:23.4m Elliott Anderstedt 01 Höör Höör 16.9
4:24.00 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Helsingborg 8.7
4:25.10 Markus Engsner 01 Sävedalen Mölndal 4.8
4:25.84 Kasper Friberg 01 Björnstorp Göteborg/U 1.7
4:29.7m Michael Nordahl 01 Ystad Helsingborg 18.6
4:30.24 Simon Sandkvist 01 Järfälla Huddinge 21.5
4:32.56 Goytom Mengstu 01 Sävedalen Göteborg/U 1.7
4:32.72 Nahom Hailu 01 IF Göta Göteborg/U 1.7
4:33.66 Emanuel Westberg 01 Trångsviken Krokom 17.9
4:35.17 Biniam Habtom 01 Åhus Ystad 23.7
4:38.87 Melvin Johansson 01 Kville Göteborg/U 1.7

3000m

8:37.86 Omar M Nuur 01 Växjö Stockholm/S 2.9
8:39.79 Emil Magnell Millán 01 Tjalve Stockholm/S 2.9
9:02.15 Anton Axelsson 01 Hässelby Karlstad 25.7
9:03.85 Alexander Bucht 01 Sävedalen Göteborg/U 2.7
9:11.79 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Eskilstuna 1.8
9:34.04 Jonathan Edman 01 Umedalen Falun 11.8
9:41.60 Kasper Friberg 01 Björnstorp Göteborg/U 2.7
9:41.98 Markus Engsner 01 Sävedalen Falun 11.8
9:44.4m Michael Nordahl 01 Ystad Lund 25.5
9:59.02 Josef Wallenlind 01 Mölndal Tanumshede 19.8
9:59.84 Emanuel Westberg 01 Trångsviken Krokom 19.8
10:02.63 Albert Nygren 01 Upsala Tanumshede 19.8
10:02.98 Goytom Mengstu 01 Sävedalen Falun 11.8
10:04.26 John Hermansson 01 Mora Falun 11.8

2000m hinder/91.4

6:09.60 Omar M Nuur 01 Växjö Falun 13.8
6:24.35 Elliott Anderstedt 01 Höör Falun 13.8
6:25.81 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Falun 13.8
6:28.64 Anton Axelsson 01 Hässelby Falun 13.8
6:41.85 Melker Forsberg 01 Örebro Göteborg/U 30.6
6:52.45 Alexander Bucht 01 Sävedalen Varberg 3.9
6:57.05 Kasper Friberg 01 Björnstorp Falun 13.8
7:02.16 Melvin Johansson 01 Kville Varberg 3.9
7:06.22 Tom Berensson 01 Kville Varberg 3.9

110m häck/91.4

14.35 Thomas Jones 01 Kyrkhult Hässleholm 29.7
14.41 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 13.8
14.60 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Linköping 9.9
14.63 Johan Claeson 01 Tranås Göteborg/U 2.7
14.78 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Falun 13.8
14.94 Oliver Ericsson 01 Upsala Falun 13.8
15.01 Henrik Renz 01 Tjalve Göteborg/U 2.7
15.06 Victor Gustafsson 01 Linköping Helsingborg 8.7
15.13 Albin Hedén 01 Arvika Göteborg/U 2.7
15.86 Philip Ryding 01 Kville Helsingborg 8.7
15.86 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Linköping 9.9
15.93 Otto Nilsson 01 IK Sisu Ljungby 27.5
16.01 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Helsingborg 8.7
16.07 Felix Wilow 01 Linköping Linköping 9.9
16.30 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Falun 13.8
16.78 Melker Drackner 01 Lidköping Göteborg/U 2.7
16.82 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 13.5
16.88 Alfred Berglöf 01 Strand Falun 13.8
17.26 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Sätra 13.5
17.32 Oliver Edman 01 Örgryte Linköping 9.9
medvind
14.54 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Gävle 16.7
15.54 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Västerås 5.8
16.32 Theodor Duvert 01 Tureberg Västerås 5.8
16.58 Alfred Berglöf 01 Strand Gävle 16.7
16.88 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Västerås 5.8
16.91 Simon Martinsson 01 Österhaninge Gävle 16.7

300m häck/84.0

37.81 Johan Claeson 01 Tranås Stockholm/S 2.9
39.38 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 13.8
40.23 Albin Hedén 01 Arvika Arvika 16.9
40.88 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Falun 13.8
40.97 Markus Lantto 01 AIK Falun 12.8
41.12 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Tanumshede 19.8
41.43 Simon Martinsson 01 Österhaninge Göteborg/U 30.6
42.12 Kalle Wållgren 01 Lerum Kungsbacka 27.8
42.13 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Falun 12.8
42.41 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 30.7
42.48 Max Bechtel 01 Hässelby Tanumshede 19.8
42.51 Sidrak Afework 01 Spårvägen Falun 12.8
43.38 Melker Manne 01 Ullevi Mölndal 4.8
44.41 Erik Buiten 01 Kville Halmstad 18.6
44.56 Theodor Duvert 01 Tureberg Huddinge 19.5
44.65 Lucas Kristenson 01 Varberg Varberg 2.9
44.93 William Sander 01 Mölndal Borås 3.6
44.96 Jonathan Hidalgo 01 Orient Uddevalla 20.6
45.24 Oliver Ericsson 01 Upsala Tanumshede 19.8
45.33 Melker Drackner 01 Lidköping Borås 3.6

Höjd

2.07 Carl af Forselles 01 Hellas Kuortane, FIN 10.6
2.00 Oliver Ericsson 01 Upsala Gävle 16.7
1.94 Philip Ryding 01 Kville Kungsbacka 27.8
1.88 Marcus Führ 01 Örebro Hallsberg 10.6
1.88 Henrik Renz 01 Tjalve Mölndal 29.7
1.87 Oliver Edman 01 Örgryte Tanumshede 19.8
1.86 Otto Nilsson 01 IK Sisu Halmstad 18.6
1.84 Johan Claeson 01 Tranås Linköping 28.5
1.81 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Linköping 10.9
1.81 Zackarias Denguir 01 Lund Lund 2.9
1.80 Melker Manne 01 Ullevi Varberg 2.9
1.80 Sören Pauli 01 Ullevi Kungälv 25.6
1.78 Caleb Conable 01 Malmö Lund 2.9
1.75 Felix Wilow 01 Linköping Linköping 10.9
1.75 Victor Gustafsson 01 Linköping Linköping 10.9
1.75 Adam Fogelberg 01 Hammarby Tanumshede 19.8
1.72 Enzo Fors 01 Tyresö Stockholm/S 10.9
1.71 Edgaras Cerniauskas 01 Brattås Mölndal 29.7
1.70 Theodor Duvert 01 Tureberg Göteborg/U 1.7
1.70 Eli Karström 01 Athlet Simrishamn 21.6

Stav

4.62 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 11.8
4.57 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 11.8
4.10 Otto Nilsson 01 IK Sisu Högby 16.9
4.02 Henrik Renz 01 Norrköping Linköping 9.9
3.96 Karl Johansson 01 Stocksäter Keller, TX 20.4
3.90 Erik Hanell 01 Örebro Göteborg/U 1.7
3.86 Noah Ander 01 Bromma Falun 11.8
3.82 Oliver Edman 01 Örgryte Linköping 9.9
3.73 Tobias Solberg 01 Hässelby Stockholm/S 14.6
3.73 Melvin Wahlström 01 Motala Västerås 5.8
3.72 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Linköping 9.9
3.60 Nils Jensen 01 Sävedalen Lerum 3.9
3.53 Theodor Duvert 01 Tureberg Uppsala 6.7
3.48 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Falun 11.8
3.43 Jonathan Håkansson 01 Hammarby Västerås 5.8
3.31 Harald Gemmel 01 Hammarby Enskede 22.7
3.20 Kalle Wållgren 01 Lerum Lerum 19.8
3.20 Milton Danielsson 01 Kalmar Skruv 20.5
3.11 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 20.8
3.10 Arvid Askensjö 01 Lidingö Sollentuna 10.6

Längd

7.30 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Falun 12.8
7.10 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 12.8
7.06 Erik Johansson 01 Ullevi Falun 12.8
6.90 Caleb Conable 01 Malmö Falun 12.8
6.90 Rasmus Hugosson 01 Örebro Falun 12.8
6.88 Henrik Renz 01 Tjalve Falun 12.8
6.77 Thomas Jones 01 Kyrkhult Falun 12.8
6.59 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Falun 12.8
6.35 Moi Wirunpan 01 Gefle Uppsala 18.6
6.27 Andreas Ehn 01 Ymer Halmstad 17.6
6.21 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Göteborg/U 30.6
6.19 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Linköping 10.9
6.17 Simon Jonängen 01 Arvika Arvika 29.7
6.16 Hampus Helamb 01 Ullevi Falun 12.8
6.14 Victor Gustafsson 01 Linköping Linköping 19.6
6.12 Theodor Duvert 01 Tureberg Falun 12.8
6.10 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Tranås 24.9
6.08 Otto Nilsson 01 IK Sisu Skruv 20.5
6.02 Oliver Edman 01 Örgryte Kungsbacka 26.8
5.99 Amir Musa 01 Örebro Hallsberg 10.6
oklar/okänd vind
6.10 Oliver Ericsson 01 Upsala Uppsala 25.5
medvind
6.56 Isak Hejdenberg 01 Örgryte Göteborg/S 18.8
6.28 Otto Nilsson 01 IK Sisu Högby 16.7
6.26 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Helsingborg 8.7
5.99 Mohammad Al Masri 01 Kville Göteborg/S 11.6

Tresteg

14.93 Carl af Forselles 01 Hellas Helsingborg 27.8
13.84 Caleb Conable 01 Malmö Göteborg/U 2.7
13.49 Thomas Jones 01 Kyrkhult Borås 3.6
13.48 Favour Chidison 01 Ullevi Borås 3.6
13.39 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Lerum 3.9
13.02 Isak Hejdenberg 01 Örgryte Falun 13.8
12.90 Rasmus Hugosson 01 Örebro Eskilstuna 25.5
12.83 Amir Musa 01 Örebro Eskilstuna 17.6
12.81 Theodor Duvert 01 Tureberg Västerås 5.8
12.65 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Jönköping 31.8
12.64 Melker Manne 01 Ullevi Mölndal 29.7
12.46 Mohammad Al Masri 01 Kville Lerum 3.9
12.44 Oliver Edman 01 Örgryte Falun 13.8
12.38 Moi Wirunpan 01 Gefle Eskilstuna 25.5
12.24 Albin Wägmark 01 AIK Eskilstuna 17.6
12.15 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Helsingborg 7.7
12.12 Ludvig Svanberg 01 Sundsvall Söderhamn 9.9
12.11 David Ekdahl 01 Linköping Falun 13.8
12.08 Otto Nilsson 01 IK Sisu Jönköping 31.8
12.03 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Västerås 5.8
medvind
13.68 Favour Chidison 01 Ullevi Angered 17.6
12.35 Philip Ryding 01 Kville Kungälv 25.6

Kula/5.0

17.24 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Kungälv 25.6
16.66 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Falun 13.8
15.60 Erik Bengtsson 01 Malmö Hässleholm 29.7
15.15 Victor Wisén 01 Upsala Uppsala/K 5.7
14.11 Johannes Lilius 01 Huddinge Täby 26.8
13.05 Johannes Olsson 01 Hälle Falun 13.8
12.94 Filip Sörmander 01 IK Sisu Nässjö 5.8
12.91 William Lanndalen 01 Ymer Helsingborg 8.7
12.46 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Linköping 10.9
12.01 Theodor Duvert 01 Tureberg Göteborg/U 1.7
11.88 Milton Danielsson 01 Kalmar Falun 13.8
11.77 Lucas Bolin 01 Ullevi Göteborg/S 11.6
11.75 Carl af Forselles 01 Hellas Linköping 10.9
11.37 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Eskilstuna 16.9
11.35 Otto Nilsson 01 IK Sisu Ljungby 28.5
11.30 Rasmus Hugosson 01 Örebro Glanshammar 13.5
11.08 Rasmus Hellberg 01 Piteå Söderhamn 10.9
11.08 Hampus Helamb 01 Ullevi Göteborg/S 11.6
11.03 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala/K 5.7
10.87 Henrik Renz 01 Tjalve Norrköping 20.8

Diskus/1.5

49.20 Victor Wisén 01 Upsala Uppsala/G 1.10
48.78 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Falun 12.8
47.95 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Växjö/A 22.8
46.58 Erik Bengtsson 01 Malmö Malmö/S-K 9.8
44.78 Johannes Lilius 01 Huddinge Sollentuna/E 9.8
44.06 William Lanndalen 01 Ymer Falun 12.8
40.57 Emil Holm 01 Tureberg Falun 12.8
39.72 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Katrineholm 20.8
38.56 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Högby 16.7
36.62 Rasmus Hellberg 01 Piteå Strömsund 22.7
35.95 Milton Danielsson 01 Kalmar Växjö/A 22.8
35.45 Carl af Forselles 01 Hellas Linköping 9.9
35.39 Filip Sörmander 01 IK Sisu Halmstad 18.6
34.58 Daniel Rihtnesberg 01 Hammarby Sätra 6.6
34.49 Kalle Wållgren 01 Lerum Ystad 23.7
34.45 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala/G 23.9
33.13 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 19.8
32.32 Henrik Renz 01 Tjalve Linköping 9.9
31.67 Oskar Wictorsson 01 Hovslätt Jönköping 1.8
30.54 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 13.5

Slägga/5.0

58.49 William Lanndalen 01 Ymer Göteborg/S-K 1.7
54.12 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Falun 11.8
53.95 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Nyköping 19.8
52.15 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala/K 6.8
50.15 Johannes Lilius 01 Huddinge Huddinge/J 21.5
47.08 Victor Wisén 01 Upsala Falun 11.8
46.85 Rasmus Hellberg 01 Piteå Umeå 17.9
37.56 Olle Diös 01 Upsala Uppsala 29.4
31.30 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna/E 13.9
30.95 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Tranås 24.9
29.98 Otto Nilsson 01 IK Sisu Nässjö 16.8
26.56 Gabriel Jergander 01 Ösmo Nynäs Nynäshamn 4.9

Spjut/700

55.02 William Lanndalen 01 Ymer Kungsbacka 26.8
52.60 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Järvsö 17.9
48.61 Emil Stenlund 01 KA2 Karlskrona 2.9
48.41 Daniel Rihtnesberg 01 Hammarby Västerås 6.8
47.58 Pontus Hagman 01 Linköping Linköping 28.5
47.56 Jakob Grönlund 01 Sollefteå Falun 13.8
45.09 Simon Martinsson 01 Österhaninge Sätra 6.6
44.23 Emil Lavett 01 Hammarby Stockholm/S 10.9
43.77 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 13.5
43.06 Otto Nilsson 01 IK Sisu Skruv 20.5
42.36 Jacob Andersson 01 Växjö Växjö/A 27.6
41.41 Carl af Forselles 01 Hellas Linköping 9.9
41.28 Bimo Soenarso 01 Örebro Tanumshede 19.8
40.86 Filip Sörmander 01 IK Sisu Habo 4.6
40.63 Alex Johansson 01 Tureberg Sollentuna 11.6
40.44 Johannes Lilius 01 Huddinge Nynäshamn 2.9
40.27 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Katrineholm 20.8
40.20 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Ronneby 24.9
39.97 Viktor Gustafsson 01 Linköping Linköping 19.6
39.90 Tom Berensson 01 Kville Helsingborg 8.7

Tiokamp/P17

6.626 Carl af Forselles 01 Hellas Linköping 10.9
6.421 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Linköping 10.9
6.223 Henrik Renz 01 Tjalve Linköping 10.9
5.448 Otto Nilsson 01 IK Sisu Ljungby 28.5
5.315 Felix Wilow 01 Linköping Linköping 10.9
5.142 Victor Gustafsson 01 Linköping Linköping 10.9
5.137 Oliver Edman 01 Örgryte Linköping 10.9
5.136 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Ljungby 28.5
5.111 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 14.5
4.429 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Sätra 14.5

>