Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 18 OKT, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.75 Linus Kapstad 00 Tureberg Helsingborg 25.8
10.79 Omar Chabaan 00 Helsingborg Skara 6.6
10.80 Vidar Stenqvist 00 Täby Västerås 6.8
10.85 Carl Bengtström 00 Örgryte Tanumshede 19.8
11.10 Emil Sandström 00 Söderhamn Stockholm/S 18.6
11.11 Ahmed Bahaa 00 Huddinge Stockholm/S 18.6
11.13 Viktor Thor 00 Strand Göteborg/U 1.7
11.18 Carl Enhörning 00 AIK Sollentuna 10.6
11.22 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Stockholm/S 18.6
11.30 Isak Kristensen 00 Ullevi Göteborg/S 3.6
11.40 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs Söderhamn 20.5
11.41 Melker Gustavsson 00 IF Göta Sollentuna 10.6
11.42 William Thor 00 Strand Sundsvall 30.7
11.44 Erik Ahlfont 00 Tureberg Sollentuna 10.6
11.47 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Halmstad 17.6
11.48 Ludvig Brorsson 00 Wilske Linköping 10.9
11.51 Andrés Vera 00 Wärnamo Jönköping 30.5
11.54 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Stenungsund 13.5
11.57 Philip Stömne 00 Valbo Linköping 10.9
11.60 Gustav Magnusson 00 Nyköping Nyköping 13.5
medvind
10.54 Linus Kapstad 00 Tureberg Gävle 11.8
10.70 Omar Chabaan 00 Helsingborg Gävle 11.8
10.70 Vidar Stenqvist 00 Täby Gävle 11.8
11.05 Viktor Thor 00 Strand Gävle 11.8
11.12 William Thor 00 Strand Gävle 11.8
11.17 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Gävle 11.8
11.20 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs Gävle 11.8
11.25 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Göteborg/U 1.7
11.26 Isak Kristensen 00 Ullevi Göteborg/U 1.7
11.38 Andrés Vera 00 Wärnamo Gävle 11.8
11.43 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Högby 16.7
11.49 Sabiti Nahimana 00 Hammarby Gävle 15.7
11.54 Felix Prins 00 Hammarby Högby 16.7
11.59 Fabian Engström 00 Spårvägen Gävle 11.8

200m

21.51 Vidar Stenqvist 00 Täby Sollentuna 11.6
21.59 Carl Bengtström 00 Örgryte Gävle 13.8
21.95 Omar Chaaban 00 Helsingborg Helsingborg 27.8
21.99 Linus Kapstad 00 Umedalen Sollentuna 11.6
22.26 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlstad 25.7
22.52 Ludvig Brorsson 00 Wilske Skara 6.6
22.90 Ahmed Bahaa 00 Huddinge Gävle 12.8
22.94 Carl Enhörning 00 AIK Huddinge 15.8
22.99 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Halmstad 18.6
23.02 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Gävle 12.8
23.03 Viktor Thor 00 Strand Söderhamn 10.9
23.04 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs Gävle 15.7
23.12 Isak Kristensen 00 Ullevi Gävle 13.8
23.16 Emil Sandström 00 Söderhamn Söderhamn 20.5
23.25 William Thor 00 Strand Söderhamn 10.8
23.27 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Västerås 5.8
23.55 Sabiti Nahimana 00 Hammarby Gävle 15.7
23.68 Ludwig Gustavsson 00 Falun Västerås 5.8
23.75 Philip Stömne 00 Valbo Leksand 23.7
23.77 Andreas Cigéhn 00 Täby Eskilstuna 17.6
oklar/okänd vind
22.52 Ludvig Brorsson 00 Wilske Borås 4.6
medvind
21.40 Carl Bengtström 00 Örgryte Helsingborg 27.8
21.95 Omar Chaaban 00 Helsingborg Helsingborg 8.7
22.40 Ludvig Brorsson 00 Wilske Göteborg/U 2.7
22.52 Emil Sandström 00 Söderhamn Sollentuna 11.6
22.91 Isak Kristensen 00 Ullevi Göteborg/U 2.7
22.93 Viktor Thor 00 Strand Sollentuna 11.6
22.97 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs Sollentuna 11.6
22.99 Melker Gustavsson 00 IF Göta Sollentuna 11.6
23.07 Philip Stömne 00 Valbo Gävle 15.7
23.08 Otto Sundell 00 Söderhamn Sollentuna 11.6
23.28 Gustav Magnusson 00 Nyköping Gävle 15.7
23.41 Erik Ahlfont 00 Tureberg Sollentuna 11.6
23.67 Jonathan Granath 00 Thorengruppen Skara 6.6
23.71 Tim Svantesson 00 Nyköping Gävle 15.7

400m

47.32 Carl Bengtström 00 Örgryte Grosseto, ITA 20.7
50.16 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Stockholm/S 22.8
50.68 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Gävle 12.8
50.88 Viktor Bergkvist 00 Linköping Karlstad 23.7
51.23 Carl Enhörning 00 AIK Gävle 12.8
51.89 Philip Stömne 00 Valbo Kuortane, FIN 10.6
52.12 Daniel Tegbrant 00 Hammarby Stockholm/S 18.6
52.23 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/U 1.7
52.46 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Kungsbacka 26.8
52.54 Sabiti Nahimana 00 Hammarby Tanumshede 19.8
53.24 Alexander Larsson 00 Örebro Västerås 6.8
53.38 Gabriel Bäcke 00 Bollnäs Söderhamn 27.6
53.53 Johan Vanerell 00 Danderyd Sollentuna 11.6
53.78 Nils Jonsson 00 Danderyd Sollentuna 11.6
53.88 Simon Strand 00 Högby Gävle 11.8
54.48 Carl Jälknäs 00 Trollhättan FIK Helsingborg 9.7
54.85 Carl Malmström 00 Kongahälla Göteborg/U 1.7
55.00 Måns Rosenbaum 00 Bromma Tanumshede 20.8

800m

1:54.85 Eric Källman 00 Ymer Karlstad 25.7
1:56.04 Omar Ismail 00 Högby Gävle 13.8
1:56.27 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Gävle 13.8
1:57.21 Daniel Tegbrant 00 Hammarby Gävle 13.8
1:57.83 Tobias Eknor 00 Spårvägen Gävle 13.8
1:58.89 Alexander Larsson 00 Örebro Eskilstuna 17.6
1:59.51 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Karlstad 25.7
1:59.86 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Gävle 13.8
2:02.86 Markus Asplund 00 Huddinge Gävle 13.8
2:03.49 Nils Jonsson 00 Danderyd Sollentuna 29.6
2:03.49 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Västerås 5.8
2:03.54 Linus Näslund 00 Ärla Eskilstuna 17.6
2:03.58 Merhawi Seyfu 00 Hälle Göteborg/S 18.8
2:04.80 Carl Malmström 00 Kongahälla Helsingborg 7.7
2:05.70 Faustin Mugabo 00 Väsby Gävle 12.8
2:05.72 Leo Kvisth 00 AIK Eskilstuna 17.6
2:06.14 Isak Lefvert 00 Spårvägen Huddinge 15.8
2:06.54 Jesper Persson 00 Åsarna Krokom 19.8
2:07.43 Abdisahmed Khader 00 KA2 Gävle 12.8
2:08.66 Henrik Möbius 00 Malmö Gävle 12.8

1500m

3:58.73 Eric Källman 00 Ymer Ystad 23.7
4:01.50 Omar Ismail 00 Högby Gävle 12.8
4:06.07 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Gävle 12.8
4:10.24 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Göteborg/U 1.7
4:12.50 Merhawi Seyfu 00 Hälle Uddevalla 13.6
4:13.21 Linus Näslund 00 Ärla Sollentuna 11.6
4:14.34 Alexander Larsson 00 Örebro Sollentuna 11.6
4:14.76 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Sollentuna 11.6
4:20.93 Jesper Persson 00 Åsarna Gävle 15.7
4:21.18 Carl Jälknäs 00 Trollhättan FIK Helsingborg 8.7
4:24.02 Hassan Kader 00 Sävedalen Mölndal 4.8
4:24.39 Harald Carling 00 Falun Göteborg/U 1.7
4:24.79 Abdisamed Khader 00 KA2 Gävle 12.8
4:25.05 Erik Boethius 00 Kongahälla Göteborg/S 3.6
4:26.78 Abdirahman Ali 00 Ullevi Mölndal 4.8
4:26.86 Simon Carrington 00 Högby Habo 3.6
4:29.72 Simon Hjortmark 00 Tjalve Linköping 28.5
4:30.52 Max Kuuttanen 00 Malmö København, DEN 19.8
4:33.43 Erik Åberg 00 Spårvägen Sollentuna 11.6
4:34.43 Gustav Edström 00 Luleå Gävle 12.8

3000m

8:36.60 Omar Ismail 00 Högby Göteborg/U 2.7
8:53.98 Eric Källman 00 Ymer Göteborg/U 2.7
9:00.16 Linus Näslund 00 Ärla Sollentuna 9.6
9:09.85 Merhawi Seyfu 00 Hälle Karlstad 25.7
9:11.22 Ludvig Bjurelid 00 Högby Gävle 11.8
9:12.08 Harald Carling 00 Falun Göteborg/U 2.7
9:12.52 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Göteborg/U 2.7
9:24.49 Jesper Persson 00 Åsarna Bollnäs 8.7
9:31.6m Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Umeå 26.6
9:31.87 Carl Jälknäs 00 Trollhättan FIK Göteborg/S 11.6
9:38.98 Max Kuuttanen 00 Malmö Gävle 11.8
9:41.04 Rasmus Tidestad 00 IF Göta Tanumshede 19.8
9:41.56 Abdisamed Khader 00 KA2 Hässleholm 30.7
9:42.0m Anton Lindberg 00 IS Göta Lund 25.5
9:43.29 Erik Boethius 00 Kongahälla Göteborg/U 2.7
9:43.99 Mikael Andersson 00 Säffle Karlstad 25.7
9:45.99 Gustav Edström 00 Luleå Gävle 11.8
9:49.61 Abdirahman Ali 00 Ullevi Göteborg/S 11.6
9:59.71 Erik Åberg 00 Spårvägen Gävle 16.7

2000m hinder/91.4

6:10.16 Ludvig Bjurelid 00 Högby Stockholm/S 2.9
6:20.31 Carl Jälknäs 00 Trollhättan FIK Gävle 13.8
6:25.20 Jesper Persson 00 Åsarna Gävle 13.8
6:26.57 Linus Näslund 00 Ärla Gävle 13.8
6:26.66 Eric Källman 00 Ymer Göteborg/U 30.6
6:31.62 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Gävle 13.8
6:37.69 Abdirahman Ali 00 Ullevi Gävle 13.8
6:47.21 Harald Carling 00 Falun Gävle 13.8
6:47.36 Erik Boethius 00 Kongahälla Göteborg/U 30.6
7:09.03 Gustav Edström 00 Luleå Gävle 13.8
7:09.53 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Söderhamn 10.9

110m häck/91.4

14.09 Linus Kapstad 00 Umedalen Stockholm/S 3.9
14.48 Melker Gustavsson 00 IF Göta Göteborg/U 2.7
14.67 Philip Stömne 00 Valbo Linköping 9.9
14.70 Joakim Wadstein 00 Tjalve Göteborg/U 2.7
15.22 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Gävle 12.8
15.22 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Linköping 9.9
15.40 Albin Andersson 00 Lidingö Göteborg/U 2.7
15.41 Gustav Magnusson 00 Nyköping Linköping 9.9
15.42 Emil Uhlin 00 Falun Linköping 9.9
15.50 Hjalmar Klouman 00 Alingsås Lidköping 17.6
15.72 Leo Bergström 00 Täby Gävle 12.8
15.76 Simon Thor 00 Märsta Linköping 9.9
15.94 Tim Svantesson 00 Nyköping Linköping 9.9
15.95 Anton Winroth 00 Växjö Gävle 12.8
16.21 Ludvig Brorsson 00 Falköpings FIK Linköping 9.9
16.41 Hussein Naseri 00 Haparanda Boden 26.8
16.60 Erik Thunqvist 00 Bromma Gävle 12.8
16.66 Anton Andersson 00 Varberg Hässleholm 29.7
17.34 Casper Borgström 00 Athlet Lund 2.9
medvind
14.03 Linus Kapstad 00 Umedalen Gävle 12.8
14.40 Melker Gustavsson 00 IF Göta Gävle 12.8
14.42 Philip Stömne 00 Valbo Gävle 12.8
14.61 Joakim Wadstein 00 Tjalve Gävle 12.8
15.08 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Gävle 12.8
15.16 Albin Andersson 00 Lidingö Gävle 12.8
15.38 Gustav Magnusson 00 Nyköping Nyköping 13.5
15.58 Simon Thor 00 Märsta Västerås 5.8
15.61 Tim Svantesson 00 Nyköping Nyköping 13.5
15.68 Leo Bergström 00 Täby Gävle 16.7
15.74 Anton Winroth 00 Växjö Gävle 12.8

300m häck/84.0

37.33 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/U 30.6
38.29 Philip Stömne 00 Valbo Stockholm/S 2.9
38.67 Gustav Karlsson 00 Thorengruppen Gävle 13.8
39.10 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Gävle 13.8
40.41 Joakim Wadstein 00 Tjalve Gävle 13.8
40.98 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Halmstad 18.6
41.00 Tobias Carlryd 00 Örgryte Halmstad 18.6
41.30 Hjalmar Klouman 00 Alingsås Gävle 13.8
41.56 Mikael Lundquist 00 Huddinge Sätra 4.6
41.65 Anton Andersson 00 Varberg Halmstad 18.6
43.51 Jack Tranderyd 00 Örebro Tanumshede 19.8
44.49 Jakob Helsing 00 Orient Gävle 12.8
47.03 Victor Thunström 00 IF Göta Gävle 16.7

Höjd

2.00 Simon Thor 00 Märsta Gävle 11.8
2.00 Joakim Wadstein 00 Tjalve Tranås 24.9
1.98 Philip Stömne 00 Valbo Gävle 11.8
1.96 Leo Bergström 00 Täby Eskilstuna 25.5
1.95 Samuel Fransson 00 Malmö Göteborg/U 2.7
1.94 Emil Uhlin 00 Falun Västerås 6.8
1.90 Carl Windmar 00 Spårvägen Gävle 11.8
1.90 Hussein Naseri 00 Haparanda Boden 27.8
1.81 Ludvig Brorsson 00 Falköpings FIK Linköping 10.9
1.81 Tim Svantesson 00 Nyköping Linköping 28.5
1.80 Leonard Kimby 00 Spårvägen Huddinge 15.8
1.80 Alexander Nyman 00 Hanviken Täby 27.8
1.80 Edwin Pakiam 00 Hälle Oslo, NOR 6.8
1.77 Todd Hector 00 IFK Göteborg Göteborg/U 2.7
1.77 Erik Thunqvist 00 Bromma Ekerö 20.5
1.76 Jack Tranderyd 00 Örebro Gävle 11.8
1.76 Fabian Engström 00 Spårvägen Huddinge 21.5
1.75 Gustav Magnusson 00 Nyköping Linköping 10.9
1.70 Olof Ryberg 00 Örgryte Göteborg/S 10.6
1.70 Anton Andersson 00 Varberg Varberg 17.9
1.70 Wilhelm Björling 00 Lidingö Nynäshamn 2.9

Stav

4.60 Simon Thor 00 Märsta Gävle 13.8
4.32 Gustav Magnusson 00 Nyköping Karlstad 23.7
4.20 William Rydin 00 Ullevi Lerum 21.6
4.01 Hannes Forslund 00 Piteå Söderhamn 10.9
3.82 Emil Uhlin 00 Falun Linköping 9.9
3.80 Jacob Palmerstedt 00 Hammarby Sollentuna 10.6
3.80 Philip Stömne 00 Valbo Järvsö 17.9
3.70 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 20.5
3.62 Albin Andersson 00 Lidingö Göteborg/U 1.7
3.42 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Linköping 9.9
3.22 Casper Borgström 00 Athlet Halmstad 17.6
2.52 Ludvig Brorsson 00 Falköpings FIK Linköping 9.9
2.50 Anton Andersson 00 Varberg Varberg 16.9
2.50 Melker Torslén 00 Högby Ljungby 27.5

Längd

6.85 Gustav Magnusson 00 Nyköping Gävle 15.7
6.70 Gustav Karlsson 00 Thorengruppen Sollentuna 10.6
6.68 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlstad 23.7
6.64 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Gävle 12.8
6.63 Melker Gustavsson 00 IF Göta Karlstad 23.7
6.58 Carl Bengtström 00 Örgryte Mölndal 29.7
6.50 Viktor Thor 00 Strand Söderhamn 10.9
6.49 Alexander Nyman 00 Hanviken Stockholm/S 10.9
6.49 Jonathan Granath 00 Thorengruppen Göteborg/U 30.6
6.40 Ludvig Brorsson 00 Wilske Gävle 13.8
6.36 Simon Thor 00 Märsta Linköping 10.9
6.34 William Thor 00 Strand Söderhamn 10.9
6.24 Felix Prins 00 Hammarby Huddinge 20.5
6.21 Philip Stömne 00 Valbo Kuortane, FIN 10.6
6.21 Ludvig Gustafsson 00 Falun Mora 2.9
6.19 Tobias Carlryd 00 Örgryte Lerum 21.6
6.17 Fabian Engström 00 Spårvägen Göteborg/U 30.6
6.17 Ludvig Jönsson 00 Växjö Göteborg/U 30.6
6.11 Filip Nyström 00 Tureberg Uppsala 18.6
6.09 Tim Svantesson 00 Nyköping Linköping 10.9
medvind
6.88 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlstad 23.7
6.50 Jesper Simonsson 00 Orient Trollhättan 2.8
6.49 Alexander Nyman 00 Hanviken Gävle 15.7
6.20 Emil Uhlin 00 Falun Linköping 10.9

Tresteg

14.27 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg/U 2.7
14.09 Tim Svantesson 00 Nyköping Göteborg/U 2.7
13.30 Alexander Nyman 00 Hanviken Göteborg/U 2.7
13.22 Simon Thor 00 Märsta Falun 1.8
12.87 Gustav Magnusson 00 Nyköping Göteborg/U 2.7
12.71 Jacob Tysén Holmberg 00 Hässelby Göteborg/U 2.7
12.69 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Göteborg/U 2.7
12.46 William Thor 00 Strand Söderhamn 9.9
12.25 Melker Gustavsson 00 IF Göta Tanumshede 19.8
12.24 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Halmstad 18.6
12.17 Filip Nyström 00 Tureberg Sätra 25.5
11.92 Jacob Holmberg 00 Hässelby Tanumshede 19.8
11.92 Ludvig Jönsson 00 Växjö Hässleholm 29.7
11.87 Oskar Palmén 00 Karlskoga Gävle 11.8
11.16 Melker Torslén 00 Högby Högby 16.9
11.16 Christoffer Wockatz 00 Kville Göteborg/U 2.7
11.12 Jawed Zeerak 00 Tingberg Kungsbacka 25.5
11.02 Rasmus Glimberg 00 Eslövs IF Kungsbacka 25.5
oklar/okänd vind
12.48 Philip Stömne 00 Valbo Järvsö 16.9
12.39 Måns Rosenbaum 00 Bromma Järvsö 16.9
12.09 Viktor Thor 00 Strand Hudiksvall 13.6
medvind
12.94 Filip Nyström 00 Tureberg Tanumshede 19.8
12.76 Jacob Holmberg 00 Hässelby Tanumshede 19.8
12.38 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Göteborg/U 2.7
12.34 Melker Gustavsson 00 IF Göta Tanumshede 19.8
12.02 Oskar Palmén 00 Karlskoga Gävle 11.8
11.58 Jawed Zeerak 00 Tingberg Kungsbacka 25.5
11.44 Melker Torslén 00 Högby Högby 16.9

Kula/5.0

17.33 Ragnar Carlsson 00 Falun Gävle 13.8
17.17 Lukas Björninger 00 Tureberg Stockholm/S 3.9
15.63 Simon Thor 00 Märsta Linköping 10.9
15.06 Sebastian Löschner 00 Huddinge Gävle 13.8
14.25 Alex Olsson 00 Kyrkhult Hässleholm 29.7
14.12 Simon Lanngren 00 Sävedalen Varberg 2.9
12.99 Albert Ottander 00 Estuna Umeå 27.5
12.91 John Nguyen 00 Wärnamo Habo 4.6
12.54 Emil Uhlin 00 Falun Linköping 10.9
12.37 Hampus Borgemyr 00 Trollhättan FIK Trollhättan 2.8
12.28 Sabiti Nahimana 00 Hammarby Sätra 6.5
12.20 Tim Svantesson 00 Nyköping Linköping 10.9
12.01 David Sahi 00 Enköping Enköping 7.5
11.93 Gustav Magnusson 00 Nyköping Falun 6.5
11.89 Philip Stömne 00 Valbo Linköping 10.9
11.89 Ivar Moisander 00 Huddinge Falun 20.8
11.84 William Thor 00 Strand Söderhamn 10.9
11.77 Casper Borgström 00 Athlet Eslöv 13.5
11.58 Malex Åkerblom 00 Lidingö Huddinge 19.5
11.34 Albin Liedholm 00 Nyköping Eskilstuna 17.6

Diskus/1.5

55.05 Ragnar Carlsson 00 Falun Albufeira, POR 20.4
52.83 Lukas Björninger 00 Tureberg Tanumshede 19.8
52.18 Sebastian Löschner 00 Huddinge Gävle 11.8
47.17 Simon Thor 00 Märsta Sollentuna/E 9.8
46.22 Simon Lanngren 00 Sävedalen Halmstad 18.6
43.29 Albert Ottander 00 Estuna Sollentuna/E 10.6
41.50 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Högby 16.7
40.59 Emil Uhlin 00 Falun Järvsö 16.9
39.54 Gustav Alm 00 Ljungby Växjö/A 22.8
38.55 Malex Åkerblom 00 Lidingö Västerås 5.8
37.98 Philip Stömne 00 Valbo Gävle 21.6
36.98 Hampus Borgemyr 00 Trollhättan FIK Gävle 11.8
36.58 Casper Borgström 00 Athlet Eslöv 13.5
35.18 Otto Sundell 00 Söderhamn Söderhamn 10.9
34.03 Hannes Forslund 00 Piteå Söderhamn 10.9
33.86 Olof Ryberg 00 Örgryte Tanumshede 19.8
33.81§ Ivar Moisander 00 Huddinge Falun 13.9
33.54 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 20.5
33.44 Elias Dettke 00 Kisa Motala 21.5
33.40 Simon Strand 00 Högby Högby 16.7

Slägga/5.0

83.17 Ragnar Carlsson 00 Falun Göteborg/S-K 1.7
63.30 Ivar Moisander 00 Huddinge Enskede 22.7
57.99 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Gävle 13.8
51.30 David Sahi 00 Enköping Märsta 20.8
46.86 John Nguyen 00 Wärnamo Gävle 13.8
45.45 Simon Thor 00 Märsta Falun 5.9
45.24 Carl Widenholm 00 Hellas Gävle 13.8
45.01 Malex Åkerblom 00 Lidingö Västerås/Ap 5.8
41.53 Filip Linnér 00 IFK Göteborg Göteborg/S-K 1.7
35.96 Viktor Karlsson 00 Wedevåg Karlstad/M 22.7
35.69 Emil Uhlin 00 Falun Falun 5.9
29.69 Philip Stömne 00 Valbo Järvsö 17.9
28.45 Otto Sundell 00 Söderhamn Söderhamn 9.9
28.28 Casper Borgström 00 Athlet Eslöv 13.5

Spjut/700

66.78 Carl Widenholm 00 Hellas Gävle 12.8
65.27 Alex Wisme 00 Växjö Stockholm/S 2.9
61.31 Albert Ottander 00 Estuna Gävle 12.8
58.61 Simon Thor 00 Märsta Göteborg/U 30.6
58.34 Otto Sundell 00 Söderhamn Mora 2.9
56.05 Ozzie Hinshaw 00 Motala Karlstad/M 22.7
51.60 Hannes Forslund 00 Piteå Söderhamn 9.9
50.61 Emil Uhlin 00 Falun Sätra 13.5
50.43 Jonathan Bengtsson 00 Mölndal Tanumshede 19.8
48.74 Hampus Borgemyr 00 Trollhättan FIK Kungälv/S 13.5
48.74 Jacob Palmerstedt 00 Hammarby Sätra 6.5
48.07 Elliot Cigéhn 00 Täby Gävle 12.8
46.78 Malex Åkerblom 00 Lidingö Enskede 8.8
44.14 Hampus Nordstedt Kjell 00 Klippan Klippan 24.9
43.49 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Lerum 3.9
42.73 Hampus Rosén 00 Lidingö Lidingö 4.10
42.45 Albin Liedholm 00 Nyköping Göteborg/U 30.6
42.42 Philip Stömne 00 Valbo Linköping 9.9
41.57 Linus Örevik 00 Visby Gute Mora 2.9
40.28 Daniel Grenegård 00 IF Göta Tanumshede 19.8

Tiokamp/P17

6.763 Simon Thor 00 Märsta Linköping 10.9
6.641 Philip Stömne 00 Valbo Linköping 10.9
6.429 Gustav Magnusson 00 Nyköping Linköping 10.9
6.387 Emil Uhlin 00 Falun Linköping 10.9
5.796 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Linköping 10.9
5.681 Ludvig Brorsson 00 Falköpings FIK Linköping 10.9
5.563 Tim Svantesson 00 Nyköping Linköping 10.9
4.746 Anton Andersson 00 Varberg Varberg 17.9
4.120 Melker Torslén 00 Högby Ljungby 28.5

>