Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 inne 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 26 MAR, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2017/2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.68 Katharina Gråman 03 Tyresö Växjö 3.3
7.78 Frida Hjorth 03 Säter Växjö 3.3
7.85 Wilma Svenson 03 Oskarshamn Växjö 3.3
7.96 Famke Persson 03 Lund Växjö 3.3
7.96 Hanna Karlsson 03 IF Göta Växjö 3.3
7.99 Klara Frykholm 03 Glanshammar Örebro 24.3
8.01 Meja Lindberg 03 Östersund Växjö 3.3
8.02 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Sätra 10.12
8.03 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Örebro 24.3
8.03 Elin Stenhammar 03 Alingsås Växjö 3.3
8.05 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Växjö 3.3
8.08 Thea Hammarström 03 Villstad Växjö 3.2
8.09 Clara Fallenius 03 Hässelby Sätra 18.2
8.09 Felicia Nordahl Vieira 03 Göteborgs KIK Växjö 20.1
8.09 Felicia Åberg 03 Villstad Växjö 20.1
8.10 Annie Norström 03 Alunda Växjö 3.3
8.11 Ebba Wulcan 03 Säffle Uddevalla 13.1
8.13 Emma Gerdes 03 Åhus Växjö 3.3
8.16 Minna Geerts 03 Håfreström Göteborg 16.12
8.16 Daga Indebetou 03 Lund Växjö 3.3

200m

25.84 Wilma Svenson 03 Oskarshamn Växjö 4.3
25.94 Famke Persson 03 Lund Göteborg 25.2
26.20 Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK Växjö 4.3
26.30 Annie Norström 03 Alunda Växjö 3.3
26.35 Milla Svanberg 03 Malmö Malmö 11.2
26.39 Felicia Nordahl Vieira 03 Göteborgs KIK Växjö 3.3
26.41 Klara Frykholm 03 Glanshammar Örebro 25.3
26.41 Frida Hjorth 03 Säter Växjö 3.3
26.44 Katharina Gråman 03 Tyresö Sätra 21.1
26.61 Elin Pettersson 03 IFK Göteborg Växjö 3.3
26.62 Hanna Karlsson 03 IF Göta Örebro 25.3
26.73 Bella Lindgren de Flon 03 Visby Gute Sätra 21.1
26.82 Laura Fodor 03 Hässelby Växjö 3.3
26.88 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Västerås 28.1
26.90 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Växjö 3.3
26.98 Elin Stenhammar 03 Alingsås Göteborg 2.12
27.04 Emma Gerdes 03 Åhus Växjö 3.3
27.11 Alva Bengtström 03 Örgryte Växjö 21.1
27.15 Beata Edelholm 03 Hammarby Sätra 11.2
27.22 Minna Geerts 03 Håfreström Göteborg 3.2

1000m

2:56.05 Olivia Brunbäck 03 Sävedalen Göteborg 4.2
2:59.27 Julia Svennblad 03 Ale Göteborg 27.1
3:00.80 Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK Växjö 4.3
3:02.93 Tilda Knauer 03 Hälle Växjö 4.3
3:03.68 Lykke Sjöbeck 03 Ystad Malmö 27.1
3:04.50 Alva Malmsten 03 Skade Växjö 4.3
3:04.90 My Rundgren 03 Luleå Bollnäs 10.2
3:05.09 Juni Rugland 03 Kalmar Växjö 4.3
3:06.21 Victoria Psilander 03 Lidingö Sätra 18.2
3:06.56 Frida Hafström 03 Hässelby Växjö 3.3
3:06.62 Ellinore Dahlberg 03 Bromma Sätra 4.2
3:06.82 Maja Björnsson 03 Upsala Uppsala 27.1
3:06.84 Eleonora Alinder 03 Mölndal Göteborg 4.2
3:08.26 Elsa Palmgren 03 Sundsvall Växjö 4.3
3:08.71 Tove Karlsson 03 Tureberg Sätra 20.1
3:09.59 Linnea Svensson 03 Tjalve Växjö 4.3
3:09.73 Nicole Ljungström 03 Ängelholm Malmö 11.2
3:10.08 Ingrid Jonsson 03 Hässelby Sätra 18.2
3:10.13 Anna Svarfvar 03 Mölndal Göteborg 3.12
3:10.85 Tilda Axelsson Fröjdenlund 03 Växjö Växjö 3.3

60m häck/76.2

8.83 Katharina Gråman 03 Tyresö Sätra 17.2
9.00 Hanna Karlsson 03 IF Göta Växjö 4.3
9.02 Frida Hjorth 03 Säter Sätra 11.2
9.12 Clara Fallenius 03 Hässelby Norrköping 10.2
9.15 Chanelle Lindvall 03 Malmö Växjö 4.3
9.17 Tilda Kihlström 03 Varberg Växjö 4.3
9.23 Klara Frykholm 03 Glanshammar Norrköping 10.2
9.28 Alma Flygt 03 Täby Sätra 17.2
9.29 Felicia Nordahl Vieira 03 Göteborgs KIK Växjö 21.1
9.30 Elin Stenhammar 03 Alingsås Uddevalla 13.1
9.33 Beata Edelholm 03 Hammarby Växjö 4.3
9.35 Vilma Dahlberg 03 Malmö Öllsjö 4.2
9.36 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Sätra 17.2
9.38 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Örebro 25.3
9.38 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Gävle 9.12
9.41 Filippa Svensson 03 Åhus Öllsjö 4.2
9.43 Annie Berntsson 03 Brattås Uddevalla 13.1
9.49 Sofie Hammarström 03 Örgryte Göteborg 25.2
9.49 Silvia Popa 03 Mariestad Växjö 4.3
9.52 Siri Elofsson 03 Växjö Göteborg 10.2
9.52 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Bollnäs 11.2
9.52 Marika Åstrand 03 Hässelby Sätra 4.2

Höjd

1.72 Klara Frykholm 03 Glanshammar Norrköping 10.2
1.66 Clara Fallenius 03 Hässelby Norrköping 10.2
1.66 Linn Andersson 03 Tjalve Norrköping 10.2
1.66 Moa Ehrenbrand 03 Strand Norrköping 10.2
1.66 Elvira Jonsson 03 Västerås Sätra 10.2
1.65 Alma Uhlin 03 Falun Växjö 3.3
1.63 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Norrköping 10.2
1.62 Edda Flink 03 Upsala Växjö 3.3
1.62 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Uppsala 6.1
1.60 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Norrköping 10.2
1.60 Marika Åstrand 03 Hässelby Norrköping 10.2
1.60 Wilma Svensson 03 Oskarshamn Växjö 20.1
1.60 Elvira Magnusson 03 Tumba Eskilstuna 25.11
1.60 Kim Rodén 03 Håfreström Göteborg 3.2
1.59 Agnes Norman 03 Hässleholm Växjö 3.3
1.57 Chanelle Lindvall 03 Malmö Norrköping 10.2
1.57 Tindra Redenfors 03 Halmstad Varberg 13.1
1.57 Matilda Bergand 03 Bohus Göteborg 18.11
1.57 Hanna Löfgren 03 Nyköping Eskilstuna 25.11
1.57 Elsa Eriksson 03 Upsala Sätra 4.2

Stav

3.90 Rebecka Krüeger 03 Malmö Växjö 4.3
3.00 Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad 17.3
2.94 Milla Ekstrand 03 KA2 Växjö 4.3
2.90 Lova Nilsson 03 Växjö Växjö 4.2
2.88 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda Bollnäs 10.2
2.84 Maja Thodenius 03 Mälarhöjden Växjö 4.3
2.81 Moa Ivarsson 03 Huddinge Sätra 17.2
2.80 Emilie Beckman 03 Hässelby Uppsala 7.1
2.78 Myra Eriksson 03 Stocksäter Örebro 24.3
2.78 Frida Andersson 03 KA2 Växjö 4.3
2.74 Moa Skagerlund 03 Mälarhöjden Huddinge 26.1
2.60 Hilda Harila 03 Haparanda Luleå 17.3
2.60 Amina Fältmars 03 IK Sisu Växjö 4.2
2.52 Tove Widström 03 Täby Sätra 4.2
2.50 Ellen Persson 03 Malmö Malmö 10.2
2.50 Rebecka Adlers 03 Linköping Linköping 24.3
2.47 Johanna Persson 03 Ystad Öllsjö 4.2
2.40 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Falun 27.1
2.40 Felicia Åberg 03 Villstad Växjö 4.2
2.34 Ida Absér 03 Huddinge Sätra 11.2
2.34 Jessica Holmberg 03 Hässelby Sätra 11.2
2.34 Ebba Kristiansson 03 Huddinge Huddinge 26.1

Längd

5.53 Elin Pettersson 03 IFK Göteborg Växjö 3.3
5.51 Frida Hjorth 03 Säter Växjö 3.3
5.51 Klara Frykholm 03 Glanshammar Växjö 3.3
5.45 Clara Fallenius 03 Hässelby Växjö 3.3
5.40 Moa Örevik 03 Visby Gute Växjö 20.1
5.38 Katharina Gråman 03 Tyresö Sätra 9.12
5.35 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Växjö 3.3
5.21 Klara Avebäck 03 Hammarby Sätra 11.2
5.21 Alicia Löwhagen 03 Hammarby Sätra 17.2
5.20 Tuva Wikman 03 Arvika Karlstad 10.2
5.20 Ebba Wulcan 03 Säffle Örebro 24.3
5.19 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Örebro 24.3
5.18 Moa Ehrenbrand 03 Strand Gävle 9.12
5.15 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Uppsala 7.1
5.11 Tilda Lilja 03 Helsingborg Växjö 3.3
5.09 Elin Stenhammar 03 Alingsås Karlstad 18.3
5.09 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Växjö 3.3
5.07 Alma Flygt 03 Täby Örebro 24.3
5.06 Elsa Eriksson 03 Upsala Örebro 24.3
5.04 Hanna Karlsson 03 IF Göta Västerås 28.1

Tresteg

11.93 Katharina Gråman 03 Tyresö Sätra 18.2
11.43 Julia Svennblad 03 Ale Göteborg 25.2
10.91 Klara Avebäck 03 Hammarby Huddinge 27.1
10.91 Anna Constantinescu 03 Göteborgs KIK Växjö 4.3
10.91 Elvira Jonson 03 Västerås Växjö 4.3
10.86 Tindra Kjetselberg 03 Örbyhus Uppsala 27.1
10.83 Alicia Eliasson 03 Sävedalen Göteborg 17.12
10.80 Frida Andersson 03 KA2 Växjö 4.3
10.51 Caroline Graveley 03 Hässelby Växjö 4.3
10.47 Rut Ehn 03 Upsala Uppsala 27.1
10.44 Ebba Niklasson 03 Sävedalen Växjö 4.3
10.40 Elsa Jansson 03 Upsala Uppsala 27.1
10.39 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Uppsala 6.1
10.28 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Sätra 18.2
10.13 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Växjö 4.3
10.12 Siobhan Cronin 03 Istrum Göteborg 3.2
10.12 Alice Lindh 03 Hässleholm Växjö 4.3
10.03 Annie Norström 03 Alunda Uppsala 27.1
10.02 Victoria Grahn Wickman 03 Alunda Växjö 4.3
10.00 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Växjö 4.3

Kula/3.0

13.05 Thea Löfman 03 Lund Malmö 14.2
12.93 Julia Scharnell 03 Eslövs AI Växjö 3.3
12.22 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Falun 4.2
12.21 Amanda Pettersson 03 Växjö Malmö 27.1
11.90 Emilia Neuhaus 03 Växjö Växjö 3.2
11.88 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Växjö 3.3
11.73 Calista Ezeh 03 Kville Göteborg 3.12
11.68 Ebba Toorell 03 Lerum Lerum 18.12
11.43 Jonna Kronander 03 Ymer Göteborg 16.12
11.26 Agnes Claesson 03 Hovslätt Växjö 3.3
11.26 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Växjö 3.3
11.22 Sarah Bracken 03 Huddinge Sätra 20.1
11.16 Emilia Wamsler 03 Lund Malmö 14.2
11.08 Chanelle Lindvall 03 Malmö Malmö 28.1
11.02 Ally R Holmberg 03 Skellefteå Haparanda 20.1
11.02 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Växjö 3.3
11.00 Zara Norén 03 Bollnäs Bollnäs 20.2
10.89 Emelie Beckman 03 Hässelby Växjö 3.3
10.71 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Gävle 9.12
10.63 Alexandra Rosengren 03 Huddinge Sätra 10.12

Vikt/7.26

15.29 Isabella Wiklund 03 Västerås Växjö/Ti 4.3
14.88 Molly Skugge 03 Tureberg Sätra 17.2
14.55 Thea Löfman 03 Lund Växjö/Ti 4.3
13.90 Johanna Emanuelsson 03 Villstad Växjö/Ti 4.3
13.59 Nina Bjerkliden 03 Upsala Växjö/Ti 4.3
13.45 Sarah Bracken 03 Huddinge Växjö/Ti 4.3
12.92 Olivia Riddle 03 Hammarby Sätra 10.2
12.65 Vilma Damberg 03 Tureberg Västerås 28.1
12.15 Victoria Grahn Wickman 03 Alunda Uppsala 28.1
12.01 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Eskilstuna 10.2
11.89 Zara Norén 03 Bollnäs Västerås 28.1
11.87 Ebba Wulcan 03 Säffle Karlstad 17.3
11.77 Johanna Björkqvist 03 Tureberg Växjö/Ti 4.3
11.68 Linn Harryson 03 Hammarby Sätra 17.2
11.50 Linnea Persson 03 IFK Göteborg Göteborg/Sh 3.2
11.35 Emelie Malmborg 03 Hässelby Sätra 17.2
11.02 Johanna Hallsten 03 Dals Södra Karlstad 17.3
10.88 Felicia Karlsson 03 Eskilstuna Växjö/Ti 4.3
10.79 Ingrid Hammarberg 03 Mälarhöjden Västerås 28.1
10.33 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne Växjö/Ti 4.3

Femkamp/F15-17

3.493 Klara Frykholm 03 Glanshammar Norrköping 10.2
3.409 Clara Fallenius 03 Hässelby Norrköping 10.2
3.213 Moa Ehrenbrand 03 Strand Norrköping 10.2
3.195 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Norrköping 10.2
3.185 Hanna Karlsson 03 IF Göta Norrköping 10.2
3.121 Julia Svennblad 03 Ale Norrköping 10.2
3.066 Linn Andersson 03 Tjalve Norrköping 10.2
3.018 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Norrköping 10.2
2.957 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Norrköping 10.2
2.957 Victoria Psilander 03 Lidingö Sätra 14.1
2.947 Alma Flygt 03 Täby Norrköping 10.2
2.925 Lisen Rignell 03 Bromma Norrköping 10.2
2.922 Marika Åstrand 03 Hässelby Norrköping 10.2
2.864 Chanelle Lindvall 03 Malmö Norrköping 10.2
2.860 Caroline Graveley 03 Hässelby Norrköping 10.2
2.830 Tove Tjeder 03 Täby Sätra 14.1
2.828 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Sätra 14.1
2.720 Emma Jelic 03 Ymer Norrköping 10.2
2.575 Kajsa Manzi 03 Täby Sätra 14.1

>