Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 inne 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 23 APR, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2017/2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.66 Nikki Anderberg 02 Malmö Växjö 4.3
7.80 Ella Hagman 02 Huddinge Växjö 4.3
7.82 Selma Jönsson 02 Åhus Växjö 4.3
7.89 Cajsa Augustsson 02 Ymer Göteborg 16.12
7.92 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Växjö 4.3
7.93 Olivia Stridh 02 Malmö Växjö 20.1
7.94 Ebba Gustafsson 02 Mölndal Växjö 4.3
8.02 Ella Sjöblom 02 AIK Örebro 14.1
8.02 Draina Kintu 02 Hellas Sätra 3.2
8.04 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Växjö 4.3
8.06 Bilge Kaya 02 Hellas Sätra 10.2
8.06 Alva Larsson 02 Mölndal Växjö 4.3
8.10 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 20.1
8.10 Victoria Davidsson 02 Tyresö Örebro 24.3
8.10 Laura Iversen 02 Växjö Växjö 4.3
8.11 Cindy Darrell 02 Ullevi Göteborg 3.2
8.11 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 5.1
8.13 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Västerås 28.1
8.14 Alma Svanberg 02 Kville Växjö 4.3
8.15 Ida Persson 02 Ymer Göteborg 16.12
8.15 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Haparanda 22.12

400m

58.62 Selma Jönsson 02 Åhus Växjö 4.3
58.64 Maja Jönsson 02 Höör Växjö 20.1
59.15 Ebba Åhman 02 Ymer Växjö 4.3
59.66 Klara Frih 02 Åsbro Växjö 4.3
59.89 Emilia Rydensjö 02 Eskilstuna Växjö 3.3
60.35 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Växjö 3.3
60.58 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Växjö 3.3
60.88 Johanna Bülow 02 Hovslätt Växjö 3.3
60.90 Alma Svanberg 02 Kville Växjö 20.1
60.95 Sonia Fors 02 Sävedalen Växjö 20.1
60.98 Elin Ekengren 02 Eskilstuna Växjö 3.3
61.33 Tyra Landin 02 Västerås Sätra 9.2
61.37 Molly Freeman 02 Hammarby Växjö 3.3
61.52 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Örebro 13.1
62.21 Clara Billing 02 Tureberg Sollentuna 15.12
62.28 Tyra Morell 02 Upsala Uppsala 8.2
62.40 Bilge Kaya 02 Hellas Huddinge 26.1
62.55 Tove Larsson 02 Växjö Karlskrona 13.1
63.00 Cornelia Fernsten 02 Örebro Örebro 13.1
63.51 Tilde Bengtsson 02 Växjö Växjö 3.2

1500m

4:50.38 Malin Jonsson 02 Mölndal Göteborg 25.2
4:51.26 Ebba Wahlberg 02 Ymer Växjö 4.3
4:52.23 Alice Berg 02 Tureberg Sollentuna 17.1
4:58.15 Alma Freij 02 IK Sisu Växjö 4.3
4:58.22 Johanna Mickels 02 Eskilstuna Västerås 28.1
5:04.99 Klara Ygeby 02 Upsala Sätra 20.1
5:05.23 Astou Sene 02 Tullinge Växjö 4.3
5:09.66 Alma Holmberg 02 Lidingö Sätra 10.2
5:10.55 Ida Blom 02 Hässelby Örebro 14.1
5:10.96 Maja Ottosson 02 Mölndal Göteborg 27.1
5:11.42 Elin Ekengren 02 Eskilstuna Västerås 28.1
5:15.51 Lina Karlsson 02 Lidköping Växjö 4.3
5:17.32 Tyra Morell 02 Upsala Uppsala 7.1
5:19.19 Alina Vuokila 02 HaparandaTornio Haparanda 10.2
5:25.16 Tilda Eriksson 02 Västerås Sätra 10.2
5:26.68 Johanna Bülow 02 Hovslätt Malmö 27.1
5:26.80 Carolina Larson 02 Lidingö Uppsala 7.1
5:28.76 Anja Jagesten 02 Björnstorp Malmö 27.1
5:31.78 Nora Axelsson 02 Upsala Sätra 20.1
5:34.18 Linnéa Ericsson Bäckvall 02 Tureberg Sätra 10.2

60m häck/76.2

8.69 Olivia Stridh 02 Malmö Växjö 3.3
8.70 Nikki Anderberg 02 Malmö Växjö 21.1
8.73 Ella Hagman 02 Huddinge Växjö 3.3
8.82 Cindy Darrell 02 Ullevi Växjö 3.3
8.88 Gabriella Lindström 02 Falun Växjö 3.3
8.89 Ebba Åhman 02 Ymer Växjö 3.3
9.12 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Växjö 3.3
9.18 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 17.2
9.18 Tove Larsson 02 Växjö Göteborg 2.12
9.20 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 3.2
9.20 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Växjö 3.3
9.22 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 21.1
9.26 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Örebro 13.1
9.29 Lisa Fröberg 02 Lidingö Norrköping 10.2
9.29 Sophie Reid 02 Ymer Norrköping 10.2
9.29 Kajsa Karila 02 IFK Göteborg Göteborg 25.2
9.36 Tyra Landin 02 Västerås Sätra 11.2
9.37 Hanna Zakrisson 02 Finspång Örebro 13.1
9.42 Tova Wickell 02 KA2 Växjö 3.3
9.43 Sonia Fors 02 Sävedalen Göteborg 13.1
9.43 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Örebro 13.1
9.43 Hanna Hedin 02 Orient Växjö 3.3

Höjd

1.66 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 3.2
1.64 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg 3.2
1.64 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Växjö 4.3
1.64 Pernilla Norgren 02 Umedalen Växjö 4.3
1.63 Lisa Holmberg 02 Lidköping Norrköping 10.2
1.63 Tilde Johansson 02 Bokenäs Göteborg 18.11
1.62 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Växjö 4.3
1.61 Lisa Fröberg 02 Lidingö Sätra 14.1
1.60 Vendela Öst 02 Bollnäs Gävle 10.12
1.60 Hanna Hedin 02 Orient Göteborg 18.11
1.60 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Sätra 21.1
1.60 Vendela Einberg 02 Huddinge Sätra 21.1
1.58 Clara Johansson 02 KA2 Karlskrona 13.1
1.57 Ebba Åhman 02 Ymer Norrköping 10.2
1.56 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 16.12
1.55 Sunny Björkén 02 Tväråselet Piteå 14.1
1.55 Matilda Strand 02 Filipstad Karlstad 17.3
1.55 Jenny Jonsson 02 Lidköping Örebro 25.3
1.54 Anna Klingberg 02 Kvarnsveden Gävle 10.12
1.54 Emilia Lönnqvist 02 Kville Göteborg 18.11
1.54 Selma Lundin 02 Högby Växjö 3.2
1.54 Ebba Melin 02 Katrineholm Norrköping 6.1

Stav

3.55 Johanna Duplantis 02 Baton Rouge, LA 17.2
3.42 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Gävle 9.12
3.35 Tilda Fischer 02 Habo Göteborg 3.12
3.28 Matilda Honeth 02 Växjö Växjö 3.3
3.20 Emma Johansson 02 Stocksäter Lucas, TX 16.12
3.00 Frida Thornander 02 Upsala Uppsala 28.1
2.98 Clara Billing 02 Tureberg Växjö 3.3
2.86 Celina Johannsen 02 Malmö Växjö 21.1
2.76 Towa Korsell 02 Eksjö Södra Växjö 21.1
2.67 Agnes Brunnsgård 02 Kristinehamn Karlstad 17.3
2.63 Linn Jansson 02 Falun Falun 2.12
2.48 Wilhelmina Holmertz 02 Sävedalen Växjö 3.3
2.36 Ylva Björnsjö 02 Södertälje Nyköping 10.3
2.30 Inga Willner 02 Mälarhöjden Sätra 9.12
2.22 Eila Jansson 02 Gefle Sätra 20.1
2.20 Eveline Wanhainen 02 IFK Göteborg Göteborg 19.11
2.07 Kristina Hvalgren 02 Lidingö Uppsala 5.1
2.03 Frida Essborg 02 Kvarnsveden Falun 28.12

Längd

5.68 Nikki Anderberg 02 Malmö Växjö 4.3
5.67 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Västerås 28.1
5.60 Ida Persson 02 Ymer Göteborg 3.12
5.60 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Växjö 4.3
5.46 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Norrköping 10.2
5.43 Ella Hagman 02 Huddinge Huddinge 28.1
5.39 Emilia Sjöstrand 02 AIK Örebro 13.1
5.38 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Haparanda 9.12
5.38 Bilge Kaya 02 Hellas Sätra 9.2
5.35 Molly Freeman 02 Hammarby Sätra 17.2
5.26 Hannah Zetterman 02 Söderhamn Bollnäs 11.2
5.23 Vendela Einberg 02 Huddinge Huddinge 28.1
5.22 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Örebro 13.1
5.21 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Sätra 17.2
5.20 Cindy Darrell 02 Ullevi Göteborg 24.2
5.17 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg 13.1
5.17 Lina Arousell 02 Iggesund Örebro 13.1
5.15 Klara Frih 02 Åsbro Karlstad 18.3
5.15 Tove Larsson 02 Växjö Växjö 20.1
5.14 Cajsa Augustsson 02 Ymer Malmö 28.1

Tresteg

12.70 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Växjö 3.3
12.03 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 3.3
11.63 Emilia Sjöstrand 02 AIK Växjö 3.3
11.25 Bilge Kaya 02 Hellas Örebro 14.1
11.25 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 3.3
11.12 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg 3.2
10.93 Clara Johansson 02 KA2 Karlskrona 14.1
10.82 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Växjö 3.3
10.79 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 5.1
10.77 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Örebro 14.1
10.68 Felicia Norell 02 Habo Växjö 3.3
10.65 Tilde Johansson 02 Bokenäs Växjö 3.3
10.54 Lisa Holmberg 02 Lidköping Växjö 3.3
10.48 Ida Pettersson 02 Örebro Örebro 14.1
10.46 Sofia Bertilsson 02 Eskilstuna Eskilstuna 10.2
10.44 Vendela Öst 02 Bollnäs Gävle 7.1
10.42 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Sätra 18.2
10.39 Thea Terho 02 Falkenberg Göteborg 2.12
10.35 Nike Wäljegård 02 Mölndal Växjö 3.3
10.28 Rebecca Runfors Carlzzon 02 Örgryte Växjö 21.1

Kula/3.0

14.80 Victoria Quainoo 02 Malmö Malmö 11.2
14.36 Hillevi Carlsson 02 Falun Falun 17.3
13.95 Sophie Reid 02 Ymer Växjö 3.3
13.19 Amanda Fridberg 02 IF Göta Växjö 3.3
12.88 Hannah Hilding 02 Tyresö Sätra 18.2
12.70 Jenny Jonsson 02 Lidköping Växjö 3.3
12.62 Alva Sundström 02 Ljungby Växjö 3.3
12.41 Cindy Darrell 02 Ullevi Malmö 27.1
12.16 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Karlskrona 14.1
12.06 Hanna Didricksson 02 Malmö Malmö 11.2
11.84 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Sätra 21.1
11.74 Molly Johansson 02 Falkenberg Malmö 28.1
11.74 Lina Arousell 02 Iggesund Gävle 6.1
11.73 Nova Brideau 02 Kalmar Nybro 25.3
11.56 Embla Wihk 02 Hammarby Sätra 10.2
11.54 Ella Hagman 02 Huddinge Uppsala 6.1
11.30 Vendela Einberg 02 Huddinge Sätra 21.1
11.29 Jennifer Nilsson 02 Luleå Bollnäs 10.2
11.15 Helena Sund 02 Mölndal Göteborg 24.2
11.15 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 27.1

Vikt/7.26

17.95 Hillevi Carlsson 02 Falun Växjö/Ti 4.3
17.34 Amanda Fridberg 02 IF Göta Växjö/Ti 4.3
17.23 Victoria Quainoo 02 Malmö Växjö/Ti 4.3
16.16 Sofia Boman 02 Hässelby Sollentuna 22.2
15.31 Maja Åkerblom 02 Västerås Växjö/Ti 4.3
15.12 Hannah Hilding 02 Tyresö Sätra 23.1
14.96 Emma Holmgren-Löf 02 Upsala Uppsala 13.2
14.84 Lina Arousell 02 Iggesund Växjö/Ti 4.3
14.81 Helena Sund 02 Mölndal Karlstad 17.3
14.14 Hannah Luxemburg 02 Täby Västerås 28.1
14.09 Monia Kristiansson 02 Hälle Växjö/Ti 4.3
13.67 Selma Löfman 02 Lund Göteborg/Sh 3.2
13.54 Tilde Jönsson 02 Linköping Nyköping 20.1
13.12 Embla Wihk 02 Hammarby Växjö/Ti 4.3
13.09 Maj Yngvesson 02 Västerås Växjö/Ti 4.3
12.66 Ida Eriksson 02 Oxelösund Eskilstuna 10.2
12.21 Harriet Hjern 02 Strand Växjö/Ti 4.3
12.08 Petra Bäckström 02 Säffle Uddevalla 27.1
11.99 Hanna Didricksson 02 Malmö Malmö 7.2
11.81 Leah Wahlström 02 Motala Gävle 10.12

Femkamp/F15-17

3.588 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Norrköping 10.2
3.393 Lisa Fröberg 02 Lidingö Norrköping 10.2
3.350 Ebba Åhman 02 Ymer Norrköping 10.2
3.321 Sophie Reid 02 Ymer Norrköping 10.2
3.240 Pernilla Norgren 02 Umedalen Norrköping 10.2
3.099 Tove Larsson 02 Växjö Norrköping 10.2
3.061 Madeleine Aulio 02 Lidingö Sätra 14.1
2.947 Vendela Einberg 02 Huddinge Norrköping 10.2
2.897 Sofia Ejlertsson 02 Linköping Norrköping 10.2
2.808 Anna Klingberg 02 Kvarnsveden Norrköping 10.2
2.665 Rebecca Runfors Carlzzon 02 Örgryte Norrköping 10.2

>