Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 inne 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 24 JUL, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2017/2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.50 Stina Gustavsson 01 Hammarby Växjö 20.1
7.61 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Uppsala 24.2
7.71 Julia Wennersten 01 Ymer Uppsala 24.2
7.72 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Uppsala 24.2
7.78 Tilde Johansson 01 Falkenberg Varberg 13.1
7.78 Fanny Jansson 01 Sunne Uppsala 24.2
7.82 Filippa Sivnert 01 Öresund Uppsala 24.2
7.83 Maja Maunsbach 01 Lund Uppsala 24.2
7.83 Sarah Karlsson 01 Huddinge Uppsala 24.2
7.85 Moa Eklundh 01 Örebro Uppsala 5.1
7.88 Freja Andersdotter 01 Malmö Malmö 27.1
7.89 Emily Capobianco 01 Örebro Uppsala 24.2
7.90 Samantha Oware 01 Malmö Växjö 20.1
7.95 Hanna Enlund 01 AIK Uppsala 24.2
7.97 Klara Rådbo 01 Hammarby Gävle 31.1
8.01 Astrid Eggesjö 01 Västerås Uppsala 24.2
8.05 Ida Ottosson 01 Öresund Malmö 10.2
8.06 Linnea Gateman 01 Strömstad Uddevalla 13.1
8.06 Anja Olsson 01 Malmö Växjö 20.1
8.06 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 3.2
8.06 Fannie Pousette 01 Gefle Uppsala 5.1

400m

55.79 Tilde Johansson 01 Falkenberg Gävle 18.2
56.39 Gaël De Coninck 01 Sävedalen Uppsala 25.2
57.13 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Uppsala 24.2
57.29 Lovisa Skoglund 01 Höör Uppsala 25.2
57.81 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 3.2
57.99 Hanna Enlund 01 AIK Uppsala 24.2
58.26 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Växjö 20.1
59.38 Freja Nygren 01 Gefle Uppsala 24.2
59.42 Linnea Gateman 01 Strömstad Steinkjer, NOR 9.3
59.60 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 17.12
59.71 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Göteborg 3.2
60.30 Nadja Rugland 01 Kalmar Karlskrona 13.1
60.98 Amanda Ivehammar 01 Linköping Växjö 20.1
61.47 Agnes Ekman 01 AIK Sollentuna 15.12
61.63 Elsa Wallenius 01 Västerås Västerås 18.2
61.66 Maja Sund 01 Tureberg Uppsala 5.1
63.04 Elvira Carlén 01 Lerum Göteborg 3.2
63.43 Alva Bengtsson 01 Helsingborg Göteborg 3.2
63.45 Ida Harila 01 Haparanda Uppsala 24.2
63.99 Walda Jonsson 01 Eskilstuna Örebro 13.1

1500m

4:36.75 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Sätra 3.2
4:37.55 Vera Sjöberg 01 AIK Uppsala 25.2
4:37.56 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Uppsala 25.2
4:42.46 Amanda Ivehammar 01 Linköping Uppsala 25.2
4:45.96 Elsa Wallenius 01 Västerås Uppsala 25.2
4:49.10 Lovisa Skoglund 01 Höör Växjö 20.1
4:51.98 Ebba Berglin 01 KA2 Karlskrona 10.12
4:59.36 Nadja Rugland 01 Kalmar Växjö 20.1
5:07.43 Julia Arnhult 01 Lidingö Sätra 10.2
5:15.52 Micaela Jungelin 01 Hammarby Huddinge 28.1
5:15.77 Louise Fällström 01 IFK Umeå Umeå 7.2
5:17.88 Klara Westberg 01 Istrum Göteborg 25.2
5:32.12 Liva Gustavsson 01 Spårvägen Sätra 20.1
5:32.96 Rakel Rune 01 AIK Sätra 18.2
5:33.3m Felicia Niklasson 01 Sävedalen Göteborg 4.2
5:36.69 Emma Jensen 01 Klippan Växjö 20.1
5:37.2m Alexandra Gullberg 01 Sävedalen Göteborg 4.2

60m häck/76.2

8.34 Tilde Johansson 01 Falkenberg Örebro 25.3
8.51 Julia Wennersten 01 Ymer Växjö 21.1
8.68 Freja Andersdotter 01 Malmö Norrköping 10.2
8.69 Maja Maunsbach 01 Lund Uppsala 25.2
8.70 Klara Rådbo 01 Hammarby Uppsala 25.2
8.98 Shila Fathli 01 Hässelby Uppsala 25.2
8.99 Jelena Bodén 01 Skellefteå Uppsala 25.2
9.02 Sandra Jonsson 01 Örgryte Växjö 21.1
9.10 Alva Wolwan 01 Upsala Uppsala 25.2
9.23 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Uppsala 25.2
9.27 Erika Åkesson 01 Växjö Växjö 21.1
9.29 Elvira Carlén 01 Lerum Norrköping 10.2
9.30 Cornelia Westling 01 Bollnäs Bollnäs 10.2
9.38 Helena Cronstedt 01 Malmö Lund 13.1
9.41 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Sätra 11.2
9.49 Stina Östklint 01 Hovslätt Uppsala 25.2
9.56 Paulina Sundvall 01 Riviera Luleå 17.3
9.59 Ebba Magnusson 01 IFK Göteborg Uppsala 25.2
9.76 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Göteborg 2.12
9.84 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 10.2

Höjd

1.72 Ellen White 01 Lund Uppsala 24.2
1.70 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 14.1
1.70 Lovisa Lindholm 01 Linköping Örebro 14.1
1.67 Elvira Carlén 01 Lerum Göteborg 2.12
1.65 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Uddevalla 13.1
1.63 Helena Cronstedt 01 Malmö Norrköping 10.2
1.61 Vera Sjöberg 01 AIK Sollentuna 11.3
1.61 Kajsa Engblom 01 Huddinge Sätra 18.2
1.61 Mea Gedin 01 Malmö Uppsala 24.2
1.60 Elina Bergman 01 Brattås Göteborg 2.12
1.60 Hilda Gyldén 01 Kville Göteborg 2.12
1.60 Nellie Malmros 01 Båstad Växjö 20.1
1.58 Vendela Oltmans 01 Hovslätt Uppsala 24.2
1.56 Ida Björndal 01 Kville Göteborg 2.12
1.56 Vera Vikdahl 01 Växjö Växjö 20.1
1.55 Emmy Pettersson 01 Katrineholm Eskilstuna 10.2
1.55 Isa Larsson 01 Bohus Bohus 21.1
1.54 Sandra Jonsson 01 Örgryte Norrköping 10.2
1.54 Ellen Blomgren 01 KA2 Uppsala 24.2
1.54 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Huddinge 26.1

Stav

4.04 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Uppsala 11.2
3.90 Alva Sundin 01 Täby Uppsala 25.2
3.83 Sandra Alvero 01 Habo Växjö 21.1
3.70 Freja Andersdotter 01 Malmö Göteborg 3.2
3.66 Maria Lindholm 01 Linköping Växjö 21.1
3.61 Tilda Kapell 01 Hammarby Uppsala 25.2
3.41 Linnea Pihl 01 Lerum Uppsala 25.2
3.28 Sofie Viklund 01 Skellefteå Uppsala 25.2
3.15 Anja Olsson 01 Malmö Karlskrona 13.1
3.15 Alma Eriksson 01 Ymer Uppsala 25.2
3.15 Ella Darrell 01 Lerum Uppsala 25.2
3.15 Sanna Häggström 01 Skellefteå Uppsala 25.2
3.06 Stina Östklint 01 Hovslätt Växjö 21.1
2.97 Ida Harila 01 Haparanda Uppsala 25.2
2.92 Selma Nilsson 01 AIK Örebro 14.1
2.75 Elin Hellqvist 01 Sävedalen Göteborg 3.12
2.53 Ellen Horneij 01 Gällivare Luleå 28.1
2.43 Katrin Carlsson 01 Upsala Uppsala 25.2
2.35 Ebba Vallin 01 Sundsvall Umeå 24.1

Längd

6.14 Tilde Johansson 01 Falkenberg Örebro 24.3
5.77 Freja Andersdotter 01 Malmö Norrköping 10.2
5.66 Klara Rådbo 01 Hammarby Uppsala 25.2
5.57 Agnes Ekman 01 AIK Örebro 13.1
5.38 Emily Capobianco 01 Örebro Växjö 20.1
5.38 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 4.2
5.36 Anja Olsson 01 Malmö Malmö 28.1
5.34 Fanny Jansson 01 Sunne Uddevalla 13.1
5.32 Helena Cronstedt 01 Malmö Norrköping 10.2
5.28 Hanna Johansson 01 KA2 Växjö 20.1
5.28 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Uppsala 25.2
5.26 Linnea Andersson 01 Båstad Göteborg 4.2
5.19 Elvira Carlén 01 Lerum Norrköping 10.2
5.19 Angel Richmore 01 Malmö Malmö 28.1
5.18 Nellie Malmros 01 Båstad Malmö 10.2
5.14 Corinne Wessman 01 Ymer Borås 14.1
5.12 Lisa Ericsson 01 Trångsviken Bollnäs 11.2
5.11 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 20.2
5.10 Nicolina Eriksson 01 Djurmo-Sifferbo Falun 2.12
5.10 Samantha Oware 01 Malmö Öllsjö 4.2

Tresteg

11.48 Hanna Johansson 01 KA2 Malmö 11.2
11.48 Nike Thanner 01 Örgryte Göteborg 3.2
11.35 Cornelia Nilsson 01 Skellefteå Uppsala 24.2
11.15 Emily Capobianco 01 Örebro Växjö 21.1
11.07 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Uppsala 24.2
10.99 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 10.2
10.99 Vera Vikdahl 01 Växjö Uppsala 24.2
10.93 Ellen Blomgren 01 KA2 Malmö 27.1
10.78 Hanna Falck 01 KA2 Uppsala 24.2
10.66 Stina Östklint 01 Hovslätt Malmö 27.1
10.52 Nora Swartz 01 Östersund Bollnäs 10.2
10.52 Cornelia Böhnke 01 Huddinge Uppsala 24.2
10.47 Cornelia Westling 01 Bollnäs Bollnäs 10.2
10.20 Sofia Andersson 01 Ullevi Göteborg 3.2
10.17 Linnéa Lind 01 Orient Malmö 27.1
10.13 Ida Björndal 01 Kville Göteborg 13.1
10.10 Lisa Ekenberg 01 Spårvägen Sätra 3.2
10.07 Paulina Sundvall 01 Riviera Bollnäs 10.2
10.02 Alva Wolwan 01 Upsala Uppsala 27.1

Kula/3.0

14.02 Klara Rådbo 01 Hammarby Uppsala 24.2
13.32 Emilia Malmehed 01 Linköping Linköping 25.3
13.25 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uppsala 24.2
12.94 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Uppsala 24.2
12.73 Angel Richmore 01 Malmö Malmö 11.2
12.71 Corinne Wessman 01 Ymer Göteborg 17.12
12.70 Anna Götberg 01 Västerås Uppsala 24.2
12.38 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Sätra 10.2
12.23 Sandra Berglund 01 Trångsviken Ås 28.1
12.11 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 10.2
11.92 Anja Olsson 01 Malmö Norrköping 10.2
11.80 Sandra Alvero 01 Habo Jönköping 16.1
11.78 Isabella Willén 01 Mölndal Göteborg 16.12
11.27 Moa Laurila 01 Arvika Karlstad 10.2
11.12 Helena Cronstedt 01 Malmö Norrköping 10.2
11.04 Tilda Petersson 01 Gnistan Uppsala 24.2
10.63 Alma Eriksson 01 Ymer Borås 1.3
10.63 Linnea Westerberg 01 Bålsta Uppsala 27.1
10.50 Jennifer Ahlstedt 01 Tjalve Norrköping 6.1
10.48 Elvira Carlén 01 Lerum Norrköping 10.2

Vikt/7.26

19.26 Anna Götberg 01 Västerås Västerås 28.1
17.87 Emma Palmgren 01 Nyköping Uppsala 24.2
14.98 Molly Broback 01 Sävedalen Uppsala 24.2
14.88 Linnea Westerberg 01 Bålsta Uppsala 24.2
14.87 Moa Laurila 01 Arvika Uppsala 24.2
14.73 Josefin Andersson 01 Kristinehamn Karlstad 14.2
14.62 Linnea Hammargren 01 Bollnäs Gävle 7.1
14.42 Maja Persson 01 Bore Karlstad 17.3
14.32 Emma Vikström 01 Timrå Bollnäs 11.2
14.10 Jessica Billa 01 Bore Västerås 16.12
13.95 Isabella Andersson 01 Vallentuna Sätra 9.2
13.66 Amanda Myhrman 01 Hakarpspojkarna Uppsala 24.2
13.61 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Uppsala 24.2

Femkamp/F15-17

3.911 Klara Rådbo 01 Hammarby Norrköping 10.2
3.511 Helena Cronstedt 01 Malmö Norrköping 10.2
3.504 Elvira Carlén 01 Lerum Norrköping 10.2
3.445 Freja Andersdotter 01 Malmö Norrköping 10.2
3.338 Sandra Jonsson 01 Örgryte Norrköping 10.2
3.062 Olivia Österling 01 IF Göta Norrköping 10.2

>