Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 inne 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 APR, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2017/2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.52 Amanda Hansson 99 Hässelby Uppsala 24.2
7.59 Ida Thunberg 99 Örebro Uppsala 24.2
7.61 Greta Deltin 00 Hammarby Sätra 3.2
7.73 Emmy Smedberg 00 Malmö Uppsala 24.2
7.75 Julia Björkman 00 Kville Uppsala 24.2
7.82 Moa Kjellander 99 Åhus Öllsjö 4.2
7.87 Rebecca Strand 99 Örgryte Göteborg 10.2
7.87 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Uppsala 24.2
7.89 Alva von Gerber 00 Huddinge Sätra 10.2
7.89 Linn Egerfält 00 Gefle Gävle 17.2
7.89 Melisa Zilic 00 Falun Falun 2.12
7.92 Julia Frisk 99 Växjö Växjö 3.2
7.94 Klara Hallgren 99 IF Göta Karlstad 10.2
7.94 Charlotte Andersson 00 Hammarby Sätra 10.2
7.97 Karolina Svensson 99 Marieby Uppsala 24.2
8.01 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Uppsala 6.1
8.02 Carolina Söderbom 99 Ärla Västerås 28.1
8.02 Clara Augustsson 00 Ymer Uppsala 6.1
8.03 Erika Wärff 00 Malmö Öllsjö 4.2
8.05 Lisa Dahlström 99 Hälle Uppsala 24.2
8.05 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Göteborg 3.12

400m

57.54 Erika Wärff 00 Malmö Växjö 20.1
58.10 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Uppsala 25.2
58.43 Carolina Söderbom 99 Ärla Uppsala 25.2
58.44 Celina Reichardt 99 Spårvägen Huddinge 26.1
58.69 Senna Ohlsson 00 Sävedalen Annapolis, MD 5.12
59.59 Linn Bäcklin 99 IF Göta Karlstad 18.3
60.10 Vilma Hultström 00 Hammarby Uppsala 24.2
60.19 Ida Thunberg 99 Örebro Örebro 14.1
60.74 Ebba Jernmark Burrows 00 Hälle Göteborg 17.12
60.96 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Uppsala 24.2
61.14 Thea Norlund 00 Skellefteå Piteå 19.11
61.54 Linnéa Volmerdal 99 Hovslätt Växjö 3.2
61.91 Hanna Säfström 00 Thorengruppen Örebro 14.1
62.46 Ide Ileso 00 Ullevi Malmö 27.1
62.68 Mimmi Andersson 00 Högby Växjö 3.2
62.94 Tilde Tofft 00 Spårvägen Sätra 9.2
63.18 Marie Ebbestad 00 Upsala Uppsala 5.1
63.19 Ester Björck 99 Motala Örebro 14.1
63.47 Megan Berg Nobéus 00 Malmö Göteborg 3.2
63.59 Hanna Jonsson 00 Kalmar Växjö 3.2

1500m

4:39.81 Thea Norlund 00 Skellefteå Uppsala 25.2
4:41.51 Linnea Palm 99 Falun Uppsala 25.2
4:42.62 Sara Dädeby 99 Hovslätt Uppsala 25.2
4:43.71 Beatrice Brink 99 Kville Uppsala 25.2
4:46.15 Elin Marcusson 99 Trångsviken Ås 18.2
4:47.41 Wilma Marcusson 99 Trångsviken Sätra 3.2
4:47.55 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Uppsala 25.2
4:47.79 Emilia Bentayeb 00 Täby Uppsala 25.2
4:49.28 Malin Dahlbäck 99 Eskilstuna Uppsala 25.2
4:54.97 Emelie Eriksson 00 Stora Skedvi Sätra 10.2
5:08.56 Ida Esperi 00 Haparanda Bollnäs 11.2
5:13.92 Jennifer Wikström 99 Umedalen Umeå 7.2
5:15.32 Linnea Smalström 99 Sävedalen Göteborg 2.12
5:18.46 Lisa Wilhelmsson 00 Växjö Växjö 3.2
5:26.16 Emma Höglund 99 Apladalen Växjö 3.2
5:34.82 Caroline Olsmats 00 Danderyd Huddinge 28.1
överlång bana
5:02.07 Ida Esperi 00 Haparanda Luleå 27.1

60m häck/84.0

8.30 Amanda Hansson 99 Hässelby Uppsala 25.2
8.32 Ida Thunberg 99 Örebro Gävle 18.2
8.42 Emmy Smedberg 00 Malmö Uppsala 25.2
8.82 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 11.2
8.83 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Uppsala 25.2
8.85 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 11.2
8.92 Alva von Gerber 00 Huddinge Uppsala 25.2
8.95 Moa Kjellander 99 Åhus Lund 13.1
9.28 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Uppsala 25.2
9.28 Astrid Lees 99 Brattås Uppsala 25.2
9.29 Melisa Zilic 00 Falun Falun 2.12
9.34 Caroline Mubiru 00 Malmö Malmö 28.1
9.38 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 21.1
9.41 Moa Sjödell 99 Hakarpspojkarna Växjö 3.2
9.44 Frida Bergvall 99 Växjö Växjö 3.2
9.47 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 10.2
9.53 Annina Stens 99 Spårvägen Norrköping 11.2
9.66 Olivia Köhler 00 Gällivare Piteå 18.11
10.00 Jonna Uttman 99 IF Göta Uppsala 25.2

Höjd

1.89 Maja Nilsson 99 Motala Uppsala 11.2
1.81 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 11.2
1.69 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 11.2
1.69 Sanna Pettersson 99 Östersund Uppsala 24.2
1.67 Lisa Lorenz 99 Djurmo-Sifferbo Uppsala 24.2
1.65 Moa Sjödell 99 Hakarpspojkarna Jönköping 16.1
1.65 Jennifer Dalberg 99 Piteå Uppsala 24.2
1.64 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 14.1
1.64 Frida Bergvall 99 Växjö Växjö 20.1
1.64 Maria Runneberger 99 Sävedalen Växjö 20.1
1.62 Filippa Backman 00 Gefle Uppsala 24.2
1.61 Ellen Hedin 00 Orient Örebro 14.1
1.61 Karin Boestad 99 Lidingö Sätra 3.2
1.60 Annina Stens 99 Spårvägen Norrköping 11.2
1.60 Anna Påsse 99 Göteborgs KIK Växjö 20.1
1.59 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Uppsala 27.1
1.57 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Norrköping 11.2
1.53 Wilma Eriksson 99 Ymer Borås 14.1
1.52 Elin Berglund 99 Österhaninge Örebro 25.11
1.50 Linnea Bodin 00 Örebro Växjö 20.1
1.50 Megan Berg Nobéus 00 Malmö Göteborg 3.2

Stav

4.46 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Clemson, SC 26.1
4.05 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Uppsala 25.2
3.85 Filippa Miller 99 Hovslätt Linköping 24.3
3.82 Megan Berg Nobéus 00 Malmö Karlskrona 13.1
3.70 Sophie Ohlsson 99 Luleå Göteborg 10.2
3.40 Ebba Carlsson 99 Hinden Göteborg 3.2
3.31 Johanna Hellman 99 Lidingö Lidingö/B 1.2
3.25 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Göteborg 16.12
3.00 Hanna Zachrisson 99 Ullevi Göteborg 10.2
2.97 Cecilia Kenttälä 00 Haparanda Uppsala 25.2
2.92 Wilma Andersson 00 Kvarnsveden Falun 27.2
2.84 Tilde Tofft 00 Spårvägen Sätra 11.2

Längd

6.34 Amanda Hansson 99 Hässelby Uppsala 11.2
5.88 Karolina Svensson 99 Marieby Uppsala 25.2
5.87 Fatima Koné 99 Mölndal Uppsala 25.2
5.84 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 11.2
5.79 Filippa Gunnarsson 99 Mölndal Göteborg 10.2
5.74 Izabella Ripsweden 00 Huddinge Uppsala 25.2
5.74 Ida Thunberg 99 Örebro Sätra 9.2
5.73 Victoria Almerén Hansson 99 Hammarby Uppsala 25.2
5.71 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 11.2
5.62 Melisa Zilic 00 Falun Uppsala 24.2
5.55 Emelie Eklund 00 Täby Sätra 9.2
5.51 Judith Sjöman 99 Örgryte Växjö 20.1
5.49 Caroline Mubiru 00 Malmö Uppsala 24.2
5.48 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Norrköping 11.2
5.46 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 3.2
5.45 Michelle Johnson 99 Strand Uppsala 28.1
5.40 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Uppsala 24.2
5.33 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 13.1
5.31 Claudia Belgrave 00 Ymer Borås 1.3
5.29 Klara Ekelund 99 KA2 Malmö 10.2

Tresteg

12.87 Fatima Koné 99 Ullevi Gävle 18.2
12.02 Lizzie Hager 99 Ullevi Göteborg 3.2
12.00 Julia Olander 99 KA2 Malmö 27.1
11.89 Klara Ekelund 99 KA2 Uppsala 24.2
11.82 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Uppsala 24.2
11.75 Lovisa Karlsson 00 Högby Uppsala 24.2
11.60 Judith Sjöman 99 Örgryte Uppsala 24.2
11.60 Emelie Eklund 00 Täby Sätra 3.2
11.45 Saga Sjöberg 99 Öresund Malmö 27.1
11.38 Della Månsson 99 Örgryte Göteborg 10.2
11.37 Linn Egerfält 00 Gefle Sätra 10.2
11.20 Emelina Wirebro 99 Motala Uppsala 24.2
11.17 Selena Becanovic 00 Halmstad Uppsala 24.2
11.12 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg 3.2
11.07 Emma Erlandsson 99 Malmö Malmö 27.1
10.91 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Växjö 21.1
10.89 Linnea Ånger 00 Söderhamn Huddinge 27.1
10.24 Hanna Jonsson 00 Kalmar Karlskrona 14.1
10.11 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs Bollnäs 20.2

Kula/4.0

15.27 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö/Ti 3.2
13.28 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Växjö/Ti 3.2
13.08 Amanda Lejros 99 Hässelby Uppsala 24.2
12.92 Frida Bergvall 99 Växjö Uppsala 24.2
12.76 Erika Wärff 00 Malmö Uppsala 24.2
12.65 Julia Axtelius 00 Enköping Växjö/Ti 3.2
12.62 Elin Backlund 99 Marieby Ås 17.2
12.62 Johanna Edvall 00 Gefle Bollnäs 3.2
12.15 Wilma Lundberg 00 Växjö Malmö 28.1
12.02 Daniella Persson 00 Hälle Uppsala 24.2
11.98 Hanna Borgemyr 99 Trollhättan FIK Uppsala 24.2
11.68 Ida Thunberg 99 Örebro Örebro 14.1
11.57 Ida Stenbäck 99 Bore Karlstad 14.2
11.34 Nicole Ridegård 99 Helsingborg Göteborg 3.12
11.21 Camilla Appel 99 IF Göta Karlstad 14.2
11.08 Caroline Mubiru 00 Malmö Malmö 28.1
10.84 Rosanna Cianelli 99 Hammarby Sätra 10.2
10.75 Ella Andersson 00 Eslövs AI Malmö 28.1
10.60 Lovisa Karlsson 00 Högby Sätra 14.1
10.43 Fanny Jonsson 99 Östersund Ås 17.2

Vikt/9.08

16.54 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Uppsala 25.2
16.27 Sara Forssell 00 Motala Uppsala 25.2
15.62 Johanna Edvall 00 Gefle Gävle 6.1
15.44 Ida Stenbäck 99 Bore Västerås 16.12
14.82 Amanda Lejros 99 Hässelby Falun 2.12
14.58 Johanna Carlsson 00 Ärla Sätra 3.2
14.51 Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK Uppsala 25.2
13.70 Jonna Geiryd 00 Huddinge Sätra 9.2
13.63 Julia Axtelius 00 Enköping Uppsala 28.1
13.15 Daniella Ekström 99 Upsala Uppsala 28.1
13.07 Marianna Dinopoulos 99 Upsala Uppsala 25.2
12.53 Vilma Engbe 00 Öresund Malmö 7.2
12.40 Viola Nordin 00 Timrå Bollnäs 10.2
12.19 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg 13.1
12.16 Matilda Ekenberg 00 Sävedalen Uppsala 25.2
10.92 Sara Svenda 99 Upsala Uppsala 5.1
10.62 Erica Wik 99 Ullevi Göteborg/Sh 3.2
10.38 Julia Nilsson 00 Varberg Varberg 27.3

Femkamp/K

4.198 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 11.2
3.661 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 11.2
3.531 Frida Bergvall 99 Växjö Norrköping 11.2
3.528 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Norrköping 11.2
3.077 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 14.1

>