Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K22 inne 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 18 APR, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2017/2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.43 Irene Ekelund 97 Spårvägen Gävle 17.2
7.48 Claudia Payton 98 IF Göta Växjö 20.1
7.61 Lisa Lilja 96 Ullevi Uppsala 24.2
7.62 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg 10.2
7.62 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Uppsala 24.2
7.63 Emelie Rantzow 98 Ymer Uppsala 24.2
7.65 Emilia Kjellberg 96 Sunne Uppsala 24.2
7.68 Ida Nilsson 98 Hovslätt Uppsala 24.2
7.69 Emma Jansson 97 Falun Örebro 14.1
7.75 Binai Ahmad 97 KA2 Malmö 27.1
7.77 Moa Ullgren 96 24Seven Växjö 3.2
7.80 Alice Svantesson 97 Sävedalen Göteborg 10.2
7.81 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 3.2
7.81 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg 3.2
7.83 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 6.1
7.84 Linnea Agefjäll 97 Linköping Norrköping 10.2
7.84 Linnea Tillman 98 Helsingborg Västerås 28.1
7.93 Anna Westher 97 Örebro Karlstad 10.2
7.93 Therese Bjureby 97 Linköping Uppsala 24.2
7.93 Amanda Öberg 96 Ymer Göteborg 3.2

400m

55.65 Minna Svärd 98 IF Göta Lubbock, TX 25.2
55.80 Lovisa Linde 98 Täby Uppsala 25.2
56.39 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Växjö 20.1
56.81 Alice Svantesson 97 Ullevi Gävle 17.2
57.15 Lisa Lilja 96 Ullevi Uppsala 25.2
57.70 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Uppsala 24.2
58.26 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Uppsala 24.2
58.39 Felicia Ascard 96 Lund Göteborg 3.2
58.72 Sofia Hultgren 97 Täby Sätra 9.2
60.51 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Uppsala 24.2
61.14 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Uppsala 24.2
61.45 Olivia Kempi 98 Helsingborg Malmö 27.1
61.66 Viktoria Voskressenskai 96 Tjalve Uppsala 24.2
61.79 Stina Gustafsson 96 Ärla Norrköping 10.2
61.84 Anna Engelin 98 Östersund Sätra 3.2
62.49 Emelie Öberg 97 Ullevi Göteborg 3.2
överlång bana
61.35 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Pittsburg, KS 10.2

1500m

4:19.78 Isabella Andersson 97 Tureberg Gent, BEL 10.2
4:21.19 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sätra 3.2
4:25.29 Sara Christiansson 97 Sävedalen Sätra 3.2
4:32.06 Elin Brink 97 Mölndal Gävle 18.2
4:34.57 Olivia Weslien 97 IF Göta Sätra 3.2
4:41.82 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Uppsala 25.2
4:45.25 Hanna Bergström 97 Huddinge Sätra 3.2
4:45.33 Bianca Salming 98 Tureberg Uppsala 25.2
4:45.39 Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Uppsala 25.2
4:46.43 Malin Persson 97 Bollnäs Uppsala 25.2
4:49.00 Thea Boström 98 Tjalve Uppsala 25.2
4:50.73 Jessica Borg 98 Huddinge Sätra 10.2
4:50.85 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Uppsala 25.2
4:52.81 Filippa Ramberg 97 Hammarby Sätra 10.2
4:57.72 Alice Greberg 98 Mölndal Sätra 3.2
4:57.77§ Astrid Rosvall 97 Hässelby Birmingham, AL 20.2
5:08.82 Ida Tryggveson 97 Upsala Uppsala 7.1
5:16.01 Elsa Olsson 98 Umedalen Umeå 7.2
5:20.45 Aleksandra Gustavsson 97 Lidköping Karlstad 17.3

60m häck/84.0

8.33 Adriana Janic 96 Malmö Lubbock, TX 3.3
8.51 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Uppsala 25.2
8.53 Emilia Karlsson 97 Nyköping Uppsala 25.2
8.54 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Lubbock, TX 24.2
8.64 Amanda Öberg 96 Ymer Uppsala 25.2
8.68 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 25.2
8.71 Amanda Holmberg 98 Lidköping Norrköping 11.2
8.71 Jonna Lindéen 96 Kalmar Uppsala 25.2
8.83 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Bollnäs 11.2
8.90 Therese Bjureby 97 Linköping Uppsala 25.2
8.98 Maria Södergren 98 Täby Uppsala 25.2
9.02 Bianca Salming 98 Tureberg Norrköping 11.2
9.09 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Norrköping 11.2
9.14 Moa Ullgren 96 24Seven Gävle 18.2
9.20 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg 10.2
9.30 Helena Kolte 98 Täby Norrköping 11.2
9.39 Anna Larsson 97 Varberg Birmingham, AL 23.2
9.43 Madeleine Dalberg 97 Piteå Providence, RI 10.2
9.45 Sofia Lindh 98 Upsala Örebro 13.1
9.45 Lisa Piscator 97 IF Göta Karlstad 17.3

Höjd

1.85 Louise Ekman 97 Gefle Växjö 20.1
1.84 Bianca Salming 98 Tureberg Norrköping 11.2
1.81 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 24.2
1.80 Ellen Ekholm 96 Ullevi College Station, TX 25.2
1.79 Emma Stenlöf 96 Västerås Uppsala 24.2
1.76 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 3.2
1.71 Adriana Janic 96 Malmö Lubbock, TX 2.3
1.68 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Haparanda 20.1
1.65 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 26.1
1.64 Amanda Holmberg 98 Lidköping Växjö 20.1
1.63 Emilia Stenström 97 Huddinge Norrköping 11.2
1.63 Helena Kolte 98 Täby Norrköping 11.2
1.63 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Lubbock, TX 24.2
1.55 Louise Estberg 98 Mölndal Cambridge, MA 2.2
1.55 Julia Petersson 98 Ullevi Göteborg 3.2
1.53 Isabella Calabrese 97 Gillette, WY 27.1

Stav

3.97 Ellen Olsson 97 Wärnamo Uppsala 25.2
3.85 Sara Cannmo 96 Örgryte Malmö 27.1
3.82 Minna Svärd 98 IF Göta Lubbock, TX 16.2
3.82 Annika Jönsson 96 Helsingborg Uppsala 25.2
3.81 Isabella Calabrese 97 Bozeman, MT 16.2
3.57 Frida Jonsson 98 Östersund Umeå 7.2
3.34 Fanny Fransson Bergetoft 96 Örebro Huddinge 27.1
3.33 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Falun 28.12
3.08 Vilma Styrman 98 Haparanda Uppsala 25.2
2.91 Louise Kvarforth 98 Västerås Sätra 6.1
2.66 Josefine Lohman 96 Skellefteå Skellefteå 27.12
2.50 Joline Jansson 96 Östhammar Uppsala 28.1

Längd

6.16 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg 3.2
6.07 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Gävle 17.2
5.91 Thilda Särnevång 96 Växjö Gävle 17.2
5.89 Emma Stenlöf 96 Västerås Uppsala 25.2
5.89 Jonna Lindéen 96 Kalmar Uppsala 25.2
5.83 Jenny Lestander 98 Linköping Uppsala 25.2
5.81 Moa Ullgren 96 24Seven Uppsala 25.2
5.81 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 28.1
5.69 Emilia Hammarström 96 Mölndal Uppsala 25.2
5.69 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 26.1
5.67 Bianca Salming 98 Tureberg Norrköping 11.2
5.64 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sätra 20.1
5.63 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg 10.2
5.63 Ida Nilsson 98 Hovslätt Uppsala 25.2
5.61 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 3.2
5.59 Madeleine Dalberg 97 Piteå Providence, RI 10.2
5.56 Adriana Janic 96 Malmö Highland, KS 15.2
5.49 Judith Wagersten 98 Örgryte Göteborg 3.2
5.47 Anna Lennman 98 Falun Örebro 13.1
5.46 Lisa Warfvinge 98 Varberg Varberg 13.1

Tresteg

13.12 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Gävle 18.2
12.47 Jenny Lestander 98 Linköping Uppsala 24.2
12.42 Emilia Hammarström 96 Mölndal Gävle 18.2
12.18 Hanna Gille 96 Sävedalen Uppsala 24.2
12.16 Alice Eriksson 96 Lidingö Sätra 10.2
11.97 Sara Sjögren 98 Stenungsund Uppsala 24.2
11.70 Judith Wagersten 98 Örgryte Uppsala 24.2
11.67 Amanda Hjalmarsson 97 Växjö Gävle 18.2
11.46 Nosimo Sjögren 97 Ullevi Göteborg 3.2
11.23 Nosimo Sjögren 97 Ullevi Göteborg 25.2
11.19 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Göteborg 10.2
11.04 Klara Pedersen 97 Upsala Uppsala 24.2
11.03 Alva Wästerby 97 Skellefteå Haparanda 21.1
10.99 Stina Westin 98 Östersund Ås 18.2
10.98 Veronica Nordin 97 Gefle Sätra 10.2
10.45 Lina Näslund 98 Östersund Sätra 3.2

Kula/4.0

15.57 Sara Lennman 96 Katrineholm Uppsala 24.2
15.03 Amanda Malmehed 98 IF Göta Gävle 17.2
14.90 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala 20.1
13.83 Bianca Salming 98 Tureberg Tallinn, EST 3.2
13.69 Beatrice Lantz 97 Växjö Uppsala 24.2
12.93 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 20.1
12.73 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Uppsala 24.2
12.64 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 28.1
12.30 Jennifer Rudberg 98 Ymer Växjö/Ti 3.2
12.26 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 28.1
12.23 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Luleå 27.1
12.09 Amanda Holmberg 98 Lidköping Norrköping 11.2
11.91 Helena Kolte 98 Täby Norrköping 11.2
11.79 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Bollnäs 11.2
11.73 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 27.1
11.45 Linn Bergstrand 96 Ullevi Göteborg 3.12
11.28 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Norrköping 11.2
11.27 Hanna Mårtensson 96 Tureberg Sollentuna 22.2
11.23 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 14.1
10.83 Ellen Pettersson 97 Upsala Uppsala 13.2

Vikt/9.08

18.80 Grete Ahlberg 98 Hammarby Sätra 9.2
18.51 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala 28.12
18.14 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 28.1
16.87 Frida Bååth 97 Timrå Gävle 18.2
16.73 Hanna Mårtensson 96 Tureberg Uppsala 25.2
16.48 Michaela Norrbelius 97 Gefle Uppsala 25.2
16.41 Annika Larsson 96 Upsala Carbondale, IL 2.2
15.99 Kajsa Wennberg 96 Upsala Uppsala 28.12
14.62 Josefine Larsson 98 Glanshammar Uppsala 25.2
14.52 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 20.1
14.11 Maria Johansson 96 Åhus Uppsala 25.2
13.96 Jessica Preiman 98 Haparanda Uppsala 25.2
12.31 Ellen Pettersson 97 Upsala Uppsala 28.1
12.10 Nora Jansson 98 Upsala Uppsala 28.1
12.07 Lovisa Wallman 98 Varberg Varberg 27.3
10.77 Emilia Andersson 98 Varberg Varberg 27.3

Femkamp/K

4.303 Bianca Salming 98 Tureberg Norrköping 11.2
3.977 Lovisa Östervall 97 Tumba Norrköping 11.2
3.831 Amanda Holmberg 98 Lidköping Norrköping 11.2
3.754 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Norrköping 11.2
3.751 Adriana Janic 96 Malmö Lubbock, TX 3.3
3.634 Helena Kolte 98 Täby Norrköping 11.2
3.478 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 26.1
3.393 Emilia Stenström 97 Huddinge Norrköping 11.2
3.392 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Lubbock, TX 24.2

>