Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 inne 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 27 MAJ, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2018/2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.51 Julia Wennersten 01 Ymer Växjö 23.2
7.58 Tilde Johansson 01 Falkenberg Malmö 26.1
7.63 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Växjö 19.1
7.64 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Växjö 23.2
7.74 Freja Andersdotter 01 Malmö Växjö 23.2
7.74 Maja Maunsbach 01 Lund Växjö 23.2
7.77 Julia Björkman 00 Kville Göteborg 9.2
7.78 Gabriella Holmström 00 Upsala Sätra 19.1
7.78 Charlotte Andersson 00 Hässelby Växjö 23.2
7.78 Samantha Oware 01 Malmö Växjö 23.2
7.79 Fanny Jansson 01 Sunne Växjö 23.2
7.82 Greta Deltin 00 Hässelby Växjö 19.1
7.82 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg 9.2
7.86 Madeleine Winberg 00 Mölndal Göteborg 2.2
7.86 Sarah Karlsson 01 Huddinge Växjö 23.2
7.87 Linn Egerfält 00 Gefle Växjö 23.2
7.88 Linda Eriksson 00 Huddinge Växjö 23.2
7.90 Marie Ebbestad 00 Upsala Växjö 23.2
7.93 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Växjö 23.2
7.95 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Bollnäs 2.2

400m

56.23 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Växjö 24.2
57.82 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Växjö 23.2
58.04 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 16.12
58.39 Lovisa Skoglund 01 Höör Växjö 23.2
58.58 Linnea Gateman 01 Strömstad Växjö 24.2
58.87 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 2.2
59.27 Maja Sund 01 Tureberg Växjö 24.2
59.54 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Växjö 23.2
59.64 Senna Ohlsson 00 Sävedalen Princeton, NJ 8.12
59.67 Julia Nielsen 01 Göteborgs KIK Växjö 23.2
59.85 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg 2.2
59.86 Ide Ileso 00 Ullevi Göteborg 9.2
60.05 Ebba Berglin 01 KA2 Malmö 26.1
60.15 Ida Harila 01 Haparanda Växjö 23.2
60.22 Melina Mancuso 01 Västerås Växjö 23.2
60.43 Ella Darrell 01 Lerum Växjö 23.2
61.15 Freja Nygren 01 Gefle Uppsala 4.1
61.56 Vilma Hultström 00 Hammarby Sätra 9.2
61.70 Caroline Larsson 01 Täby Huddinge 25.1
62.01 Klara Westberg 01 Istrum Göteborg 1.12
överlång bana
60.31 Amanda Isaksson 01 Boden Luleå 2.2

1500m

4:33.23 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Norrköping 17.2
4:33.57 Vera Sjöberg 01 AIK Växjö 24.2
4:35.92 Elsa Wallenius 01 Västerås Växjö 24.2
4:37.41 Emilia Lillemo 00 Täby Växjö 24.2
4:37.95 Ebba Berglin 01 KA2 Växjö 24.2
4:42.21 Nadja Rugland 01 Höör Växjö 19.1
4:49.77 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Malmö 10.2
4:50.28 Julia Nielsen 01 Göteborgs KIK Malmö 10.2
4:54.41 Emelie Eriksson 00 Stora Skedvi Sätra 9.2
4:54.59 Almida Thörjesson 01 Kyrkhult Växjö 19.1
4:59.81 Ida Esperi 00 Haparanda Haparanda 23.3
5:02.73 Klara Hofer Mattsson 00 IFK Umeå Umeå 24.11
5:05.38 Klara Westberg 01 Istrum Göteborg 1.12
5:10.01 Ana Nedeljkovicová 00 Hälle Uddevalla 2.3
5:22.71 Filippa Kåhre 00 Tureberg Sollentuna 16.1
5:30.67 Lovisa Nilsson 00 Apladalen Växjö 2.2

60m häck/84.0

8.14 Tilde Johansson 01 Falkenberg Växjö 20.1
8.37 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 17.2
8.58 Julia Wennersten 01 Ymer Växjö 24.2
8.74 Freja Andersdotter 01 Malmö Växjö 24.2
8.83 Klara Rådbo 01 Hässelby Växjö 24.2
8.98 Alva Wolwan 01 Upsala Växjö 24.2
9.06 Elvira Carlén 01 Lerum Växjö 24.2
9.08 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Malmö 27.1
9.10 Jelena Bodén 01 Skellefteå Haparanda 20.1
9.13 Alva von Gerber 00 Huddinge Växjö 24.2
9.20 Angel Richmore 01 Malmö Uppsala 3.2
9.25 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 9.2
9.28 Ella Darrell 01 Lerum Växjö 24.2
9.31 Maja Maunsbach 01 Lund Lund 12.1
9.51 Emily Capobianco 01 Örebro Växjö 20.1
9.55 Kajsa Engblom 01 Huddinge Sätra 10.2
9.57 Helena Cronstedt 01 Malmö Uppsala 3.2
9.64 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Uppsala 3.2
9.66 Cornelia Westling 01 Bollnäs Bollnäs 12.1
9.83 Alfrida Kilvik 01 Kville Göteborg 9.2

Höjd

1.81 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 26.1
1.72 Klara Rådbo 01 Hässelby Växjö 23.2
1.71 Elvira Carlén 01 Lerum Uppsala 3.2
1.70 Lovisa Lindholm 01 Linköping Örebro 13.1
1.68 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uppsala 3.2
1.67 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Växjö 19.1
1.66 Kajsa Engblom 01 Huddinge Sätra 20.1
1.65 Hilda Gyldén 01 Kville Malmö 26.1
1.65 Kajsa Lindqvist 00 Upsala Uppsala 26.1
1.63 Ellen White 01 Lund Lund 12.1
1.62 Angel Richmore 01 Malmö Malmö 13.1
1.62 Helena Cronstedt 01 Malmö Malmö 13.1
1.62 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Uppsala 3.2
1.56 Jeanne Lindestam 01 Danderyd Göteborg 1.12
1.56 Amanda Nilsson 01 Arvika Västerås 20.1
1.55 Isabelle Björnfot 00 Umedalen Umeå 24.11
1.55 Ida Björndal 01 Kville Malmö 26.1
1.55 Filippa Backman 00 Gefle Uppsala 6.1
1.54 Vendela Oltmans 01 Hovslätt Växjö 2.2
1.51 Isa Larsson 01 Bohus Bohus 24.11
1.51 Ida Harila 01 Haparanda Haparanda 8.12

Stav

4.01 Alva Sundin 01 Täby Växjö 24.2
4.00 Sandra Alvero 01 Habo New York, NY 9.2
3.91 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Växjö 24.2
3.65 Ebba Blomstrand 00 Örebro Örebro 9.2
3.63 Tilda Kapell 01 Hammarby Växjö 24.2
3.50 Linnea Pihl 01 Lerum Lerum 6.3
3.46 Sofie Viklund 01 Skellefteå Haparanda 9.2
3.33 Madeleine Engström 00 Huddinge Sätra 10.2
3.26 Alma Eriksson 01 Ymer Växjö 24.2
3.10 Megan Berg Nobéus 00 Malmö Malmö 26.1
3.10 Ida Harila 01 Haparanda Haparanda 8.12
2.93 Selma Nilsson 01 AIK Sätra 10.2
2.81 Lea Jogic 01 Huddinge Sätra 19.1
2.80 Wilma Andersson 00 Kvarnsveden Falun 10.2
2.65 Katrin Carlsson 01 Upsala Uppsala 27.12
2.62 Cecilia Kenttälä 00 Haparanda Haparanda 9.2
2.42 Ellen Horneij 01 Gällivare Haparanda 9.2
2.40 Ebba Vallin 01 Sundsvall Umeå 16.1
2.30 Sofia Lindskog 01 Skellefteå Bollnäs 12.1

Längd

6.43 Tilde Johansson 01 Falkenberg Norrköping 16.2
6.22 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 16.2
5.86 Emelie Eklund 00 Täby Sätra 19.1
5.74 Samantha Oware 01 Malmö Växjö 24.2
5.66 Melisa Zilic 00 Falun Växjö 24.2
5.62 Izabella Ripsweden 00 Huddinge Sätra 19.1
5.62 Freja Andersdotter 01 Malmö Växjö 19.1
5.60 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Karlstad 9.2
5.59 Emily Capobianco 01 Örebro Sätra 9.2
5.57 Klara Rådbo 01 Hässelby Norrköping 16.2
5.57 Fanny Jansson 01 Sunne Karlstad 9.2
5.50 Anja Olsson 01 Malmö Växjö 24.2
5.49 Clara Augustsson 00 Ymer Norrköping 6.1
5.48 Hanna Falck 01 KA2 Karlskrona 12.1
5.46 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Malmö 27.1
5.44 Linn Egerfält 00 Gefle Göteborg 2.2
5.43 Alva Wolwan 01 Upsala Sätra 9.2
5.38 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Växjö 24.2
5.37 Emma Andreasson 00 Göteborgs KIK Växjö 24.2
5.28 Amanda Isaksson 01 Boden Haparanda 23.3

Tresteg

12.36 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 23.2
11.97 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Norrköping 17.2
11.92 Linn Egerfält 00 Gefle Växjö 23.2
11.82 Cornelia Nilsson 01 Skellefteå Haparanda 10.2
11.71 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Växjö 23.2
11.53 Vera Vikdahl 01 Växjö Malmö 26.1
11.30 Elvira Carlén 01 Lerum Växjö 23.2
11.24 Hanna Johansson 01 KA2 Växjö 20.1
11.22 Sara Grahn 00 KA2 Malmö 26.1
11.19 Selena Becanovic 00 Halmstad Varberg 12.1
11.05 Kajsa Lindqvist 00 Upsala Uppsala 4.1
10.83 Hanna Falck 01 KA2 Karlskrona 13.1
10.69 Maja Jernetz 00 IF Göta Örebro 13.1
10.65 Linnea Ånger 00 Söderhamn Bollnäs 12.1
10.60 Hanna Jonsson 00 Kalmar Växjö 20.1
10.48 Sanna Sandström 00 Göteborgs KIK Malmö 26.1
10.33 Nora Swartz 01 Östersund Sätra 20.1
10.31 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs Bollnäs 12.1
10.27 Linnea Borrman 01 Strömstad Göteborg 1.12
10.27 Mea Gedin 01 Malmö Malmö 26.1

Kula/4.0

15.44 Axelina Johansson 00 Hässelby Växjö/Ti 2.2
14.19 Daniella Persson 00 Hälle Uddevalla 12.1
13.28 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Norrköping 17.2
13.00 Emilia Malmehed 01 Linköping Växjö 24.2
12.66 Wilma Lundberg 00 Växjö Växjö 19.1
12.66 Ella Andersson 00 Eslövs AI Växjö 24.2
12.37 Julia Axtelius 00 Enköping Uppsala 26.1
12.33 Angel Richmore 01 Malmö Växjö 24.2
11.94 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Växjö 24.2
11.94 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uppsala 3.2
11.89 Klara Rådbo 01 Hässelby Uppsala 3.2
11.33 Sandra Berglund 01 Trångsviken Ås 20.1
11.24 Lovisa Karlsson 00 Högby Uppsala 3.2
11.05 Corinne Wessman 01 Ymer Växjö 24.2
10.59 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 2.2
10.35 Lina Larsson 00 Säter Falun 1.12
10.31 Elvira Carlén 01 Lerum Uppsala 3.2
10.14 Tilda Petersson 01 Gnistan Växjö/Ti 2.2
10.10 Therese Hedlund 00 Boden Luleå 2.2
9.73 Ebba Löfholm 00 Örebro Örebro 13.1

Vikt/9.08

17.75 Anna Götberg 01 Västerås Växjö/Ti 23.2
16.62 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Norrköping 16.2
16.21 Axelina Johansson 00 Hässelby Växjö/Ti 23.2
15.79 Molly Broback 01 Sävedalen Växjö/Ti 23.2
15.42 Sara Forssell 00 Motala Sätra 10.2
14.67 Matilda Ekenberg 00 Sävedalen Växjö/Ti 23.2
14.28 Alice Nilsson 00 Thorengruppen Växjö/Ti 23.2
14.10 Jonna Geiryd 00 Spårvägen Uppsala 6.1
13.48 Julia Axtelius 00 Enköping Uppsala 27.1
13.06 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg 15.12
12.92 Linnea Westerberg 01 Bålsta Sätra 10.2
12.78 Maja Persson 01 Bore Karlstad 26.1
12.58 Linnea Hammargren 01 Bollnäs Växjö/Ti 23.2
12.29 Emma Vikström 01 Timrå Bollnäs 12.1
12.07 Isabella Andersson 01 Vallentuna Sollentuna 19.12
11.76 Josefine Andersson 01 Kristinehamn Karlstad 18.2
11.65 Alicia Byström 01 Hässleholm Öllsjö 26.2
11.52 Amanda Myhrman 01 Hakarpspojkarna Växjö/Ti 23.2
11.48 Karin Schöldström 00 Tureberg Sollentuna 13.2
11.40 Isabelle Wiberg Eriksson 01 Strömsund Uppsala 6.1

Femkamp/K

4.201 Tilde Johansson 01 Falkenberg Uppsala 3.2
4.005 Lovisa Karlsson 00 Högby Uppsala 3.2
3.661 Klara Rådbo 01 Hässelby Uppsala 3.2
3.527 Elvira Carlén 01 Lerum Uppsala 3.2
3.499 Angel Richmore 01 Malmö Uppsala 3.2
3.300 Helena Cronstedt 01 Malmö Uppsala 3.2
2.990 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Sätra 13.1

>