Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M inne 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 26 APR, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2018/2019.

60m

6.60 Henrik Larsson 99 IF Göta Norrköping 16.2
6.62 Austin Hamilton 97 Malmö Norrköping 16.2
6.72 Kasper Kadestål 99 Malmö Göteborg 2.2
6.75 Odain Rose 92 Spårvägen Norrköping 26.1
6.81 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 24.2
6.82 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Norrköping 16.2
6.82 Marcus Tornée 98 Helsingborg Växjö 24.2
6.82 Omar Chaaban 00 Helsingborg Växjö 24.2
6.84 Filip Schwartz 98 Mölndal Växjö 24.2
6.85 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Norrköping 16.2
6.86 Milo Wahlgren 02 AIK Växjö 24.2
6.87 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg 23.2
6.88 Zion Eriksson 02 Täby Växjö 24.2
6.89 Adam Denguir 94 Ullevi Göteborg 13.1
6.89 Carl Bengtström 00 Örgryte Växjö 24.2
6.89 Emil Johansson 02 Tureberg Växjö 24.2
6.90 Nils Thornberg 94 Bollnäs Norrköping 16.2
6.90 Jean Christian Zirignon 95 Malmö Malmö 26.1
6.92 Erik Annerfalk 94 Ullevi Göteborg 23.2
6.92 Lion Martinez 78 Spårvägen Toruń, POL 26.3
6.93 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Växjö 24.2
6.94 Jonatan Hirsh 98 Örebro Örebro 13.1
6.95 Alexander Andreasson 99 Örgryte Växjö 24.2
6.95 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Växjö 24.2
6.95 Tarley Allison 97 Mölndal Växjö 24.2
6.95 William Thor 00 Strand Växjö 24.2

200m

21.35 Kasper Kadestål 99 Malmö Malmö 27.1
21.41 Carl Bengtström 00 Örgryte Växjö 20.1
21.49 Erik Annerfalk 94 Ullevi Växjö 20.1
21.59 Dennis Forsman 95 Ullevi Bærum, NOR 10.2
21.80 Sidney Léger 02 Hammarby Lyon, FRA 10.2
21.80 Adam Denguir 94 Ullevi Växjö 20.1
21.86 Anders Pihlblad 98 Örebro Norrköping 17.2
21.86 Emil Johansson 02 Tureberg Norrköping 17.2
21.87 *Dennis Otieno 91 Hammarby Uppsala 6.1
21.97 William Frobe 98 Täby Lubbock, TX 16.2
21.98 Alexander Lesser 93 Ullevi Norrköping 17.2
22.00 Nils Thornberg 94 Bollnäs Norrköping 17.2
22.08 *Ivar Jasonarson 92 Spårvägen Sätra 10.2
22.26 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Örebro 12.1
22.28 Filip Nilsson 92 Lund Gävle 17.2
22.31 Isak Barrow 96 Ullevi Växjö 20.1
22.33 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg 9.2
22.38 Lion Martinez 78 Spårvägen Göteborg 2.2
22.44 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Växjö 20.1
22.46 Alexander Nyström 03 Bollnäs Bollnäs 2.2
22.51 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Göteborg 2.2
22.52 Joakim Karlsson 97 Ullevi Växjö 20.1
22.53 Arvid Gustafsson 99 Upsala Sätra 20.1
22.56 Viktor Wall 03 Tyresö Uppsala 6.1
22.59 Eric Larsson 93 Örebro Växjö 20.1
chipmellantid
22.31 Erik Martinsson 96 Gefle College Station, TX 2.2

400m

47.17 Carl Bengtström 00 Örgryte Bærum, NOR 10.2
47.53 Erik Martinsson 96 Gefle College Station, TX 2.2
47.75 Andreas Kramer 97 Sävedalen Ulsteinvik, NOR 25.1
48.13 Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Örebro 13.1
48.27 Kasper Kadestål 99 Malmö Växjö 19.1
48.55 Emil Johansson 02 Tureberg Växjö 24.2
48.77 Johan Claeson 01 Linköping Växjö 24.2
48.90 Oskar Edlund 02 Täby Växjö 24.2
49.06 Joakim Karlsson 97 Ullevi Växjö 24.2
49.13 Martin Selin 95 Ullevi Norrköping 17.2
49.17 Alexander Nyström 03 Bollnäs Bollnäs 12.1
49.19 Berhe Kidane 99 Ärla Sätra 9.2
49.48 Anton Sigurdsson 96 Malmö Norrköping 16.2
49.58 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg 2.2
49.60 Samuel Wiik 98 Örgryte Norrköping 16.2
49.95 *Ivar Jasonarson 92 Spårvägen Norrköping 26.1
50.21 Simon Martinsson 01 Malmö Växjö 23.2
50.22 Karl Wållgren 01 Lerum Växjö 24.2
50.26 *Kristian Efremov 90 Spårvägen Norrköping 16.2
50.27 Jakob Helsing 00 Orient Växjö 24.2
50.28 Eric Larsson 93 Örebro Örebro 13.1
50.33 Albert Nygren 01 Upsala Uppsala 26.1
50.44 Gustav Harning 02 Upsala Uppsala 27.1
50.56 Anton Bertilsson 99 Växjö Växjö 24.2
51.14 Markus Moberg 03 Hammarby Västerås 10.3

800m

1:46.52 Andreas Kramer 97 Sävedalen Karlsruhe, GER 2.2
1:48.45 Erik Martinsson 96 Gefle Lubbock, TX 26.1
1:51.22 Benjamin Åberg 95 Hälle Bærum, NOR 10.2
1:51.32 Berhe Kidane 99 Ärla Sätra 4.2
1:51.91 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Bærum, NOR 10.2
1:52.26 *Efrem Brhane 94 Västerås Norrköping 16.2
1:52.70 Felix Francois 90 Örgryte Göteborg 23.2
1:52.72 Alexander Lundskog 96 Ullevi Göteborg 28.1
1:52.73 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Norrköping 16.2
1:53.23 Anton Persson 96 Hässelby Norrköping 16.2
1:53.41 Björn Seifert 96 Upsala Norrköping 16.2
1:53.73 Awet Mengsteab 95 Örgryte Iowa City, IA 26.1
1:53.75 Joakim Andersson 92 Trelleborg Norrköping 16.2
1:55.08 Josef Wallenlind 01 Mölndal Göteborg 28.1
1:55.28 Leo Magnusson 98 Sävedalen Norrköping 16.2
1:55.37 Aleksej Pirgholizadeh 94 Eskilstuna Sätra 10.2
1:55.59 Henry Jacobson 99 Hammarby Sätra 10.2
1:55.79 Johan Eriksson 88 Tureberg Norrköping 16.2
1:55.82 Alexander Lundskog 96 Ullevi Norrköping 16.2
1:56.17 Eric Källman 00 Ymer Växjö 20.1
1:56.51 Erik Rosqvist 98 AIK Sätra 10.2
1:56.56 *Bienvenue Musore 90 Spårvägen Norrköping 16.2
1:56.8m Kalle Berglund 96 Spårvägen Toruń, POL 6.2
1:57.5m Albert Nygren 01 Upsala Uppsala 21.12
1:57.91 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Göteborg 28.1

1500m

3:36.63 Kalle Berglund 96 Spårvägen Toruń, POL 6.2
3:45.33 Jonas Leanderson 91 Malmö Malmö 26.1
3:45.93 Emil Danielsson 97 Spårvägen Malmö 26.1
3:46.57 Suldan Hassan 98 Ullevi Bærum, NOR 10.2
3:52.90 Abubakar Abdullahi 99 Malmö Malmö 26.1
3:53.02 *Ali Al-Janabi 94 Ullevi Sätra 4.2
3:53.25 Gustav Berlin 95 Hässelby Sätra 4.2
3:53.32 Johan Walldén 87 Spårvägen Sätra 4.2
3:54.05 Leo Magnusson 98 Sävedalen Sätra 4.2
3:54.93 Alexander Nilsson 95 Mölndal Sätra 4.2
3:56.00 David Nilsson 87 Högby Norrköping 16.2
3:57.71 Vidar Johansson 96 Sävedalen Norrköping 16.2
3:58.05 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Norrköping 16.2
3:58.27 Omar Ismail 00 Högby Växjö 24.2
3:58.33 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Sätra 4.2
3:58.34 *Estifanos Faid 92 Spårvägen Sätra 4.2
3:58.36 Berhe Kidane 99 Ärla Växjö 23.2
3:58.55 Simon Wallenlind 97 Mölndal Sätra 4.2
3:59.39 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Norrköping 16.2
3:59.50 August Mollén 99 Tjalve Växjö 23.2
3:59.95 Tim Sundström 89 Tureberg Norrköping 16.2
3:59.97 Eric Källman 00 Ymer Växjö 24.2
4:01.91 Axel Djurberg 99 Hässelby Sätra 4.2
4:02.17 Olof Silvander 99 Lidingö Sätra 4.2
4:02.20 Merhawi Seyfu 00 Hälle Växjö 24.2

1 mile

4:22.98 Tim Sundström 89 Tureberg Örebro 31.1
4:23.79 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Örebro 31.1
överlång bana
4:10.64 Awet Mengsteab 95 Örgryte Brookings, SD 9.2

3000m

7:51.47 Jonas Leanderson 91 Malmö Glasgow, GBR 1.3
7:55.56 Suldan Hassan 98 Ullevi Sätra 4.2
8:08.33 David Nilsson 87 Högby Bærum, NOR 10.2
8:10.98 Amanuel Gergis 96 Tureberg Metz, FRA 10.2
8:11.16 Simon Sundström 98 Lidingö Bærum, NOR 10.2
8:12.02 Robel Fsiha 96 Spårvägen Norrköping 16.2
8:13.63 Emil Danielsson 97 Spårvägen Sätra 4.2
8:14.08 *Mohammad Reza 89 Spårvägen Gent, BEL 9.2
8:17.90 Napoleon Solomon 94 Tureberg Norrköping 16.2
8:18.34 Jonas Leandersson 90 IF Göta Norrköping 16.2
8:18.66 Daniel Lundgren 85 Tureberg Gent, BEL 9.2
8:21.17 *Ali Al-Janabi 94 Ullevi Göteborg 28.1
8:24.39 Max-Peter Bejmer 92 Hässelby Norrköping 16.2
8:26.69 Anders Grahl 87 Hälle Norrköping 16.2
8:26.7m Anton Sjökvist 91 Ranheim, NOR 12.2
8:26.84 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Göteborg 28.1
8:27.23 Arvid Öhrn 94 Hälle Norrköping 16.2
8:27.83 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg 28.1
8:29.05 Vidar Johansson 96 Sävedalen Norrköping 16.2
8:29.20 Awet Mengsteab 95 Örgryte Lincoln, NE 2.2
8:29.69 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg 28.1
8:30.57 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Umeå 13.12
8:34.09 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Norrköping 16.2
8:34.31 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Sollentuna 23.2
8:34.44 August Mollén 99 Tjalve Norrköping 16.2
överlång bana
8:18.68 Awet Mengsteab 95 Örgryte Pittsburg, KS 1.3

5000m

14:50.18 Otto Kingstedt 94 Huddinge Allston, MA 9.2
15:08.9m David Nilsson 87 Högby Uppsala 21.12
15:18.8m Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Uppsala 21.12
15:25.5m Andreas McConville 81 Studenterna Uppsala 21.12
15:34.7m Albin Ridefelt 91 Linné Uppsala 21.12
överlång bana
14:55.46 Awet Mengsteab 95 Örgryte Brookings, SD 18.1

60m häck/106.7

7.79 Anton Levin 92 Malmö Norrköping 17.2
7.82 Max Hrelja 98 Malmö Bærum, NOR 10.2
7.83 Fredrick Ekholm 94 Lidingö Malmö 27.1
7.87 Alexander Brorsson 90 24Seven Växjö 20.1
7.96 Filip Björklund 98 Upsala Norrköping 17.2
7.98 Marvin Tay 90 Spårvägen Norrköping 17.2
8.02 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Växjö 20.1
8.04 ^Amir Shaker 89 Hammarby Uppsala 6.1
8.06 Elias Martinsson 97 Mölndal Norrköping 17.2
8.06 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Norrköping 17.2
8.13 Alexander Andersson 94 24Seven Växjö 2.2
8.15 Andreas Gustafsson 97 Falun Växjö 23.2
8.15 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Uppsala 6.1
8.15 Hannes Kvist Wirdmo 94 24Seven Göteborg 9.2
8.18 Linus Boyer 95 Upsala Sätra 10.2
8.21 Rickard Willman 94 Västerås Sätra 10.2
8.22 Marcus Nilsson 91 Högby Växjö 20.1
8.26 James Gaudiello 98 Malmö Växjö 23.2
8.48 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Växjö 20.1
8.52 Ludwig Sjödin 95 IFK Umeå Umeå 13.2
8.55 Kevin Fankl 95 24Seven Växjö 20.1
8.77 David Adrian 98 Huddinge Sätra 10.2
8.87 Jacob Lenz 99 Lund Lund 12.1
8.99 Anton Bertilsson 99 Växjö Växjö 2.2
9.12 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uppsala 3.2

Höjd

2.20 Fabian Delryd 96 Täby Hustopeče, CZE 26.1
2.12 Simon Wiklund 99 Wilske Göteborg 2.2
2.10 Andreas Carlsson 95 Ymer Norrköping 16.2
2.10 Otto Brinkman 97 Spårvägen Norrköping 26.1
2.09 Adam Chiguer 91 Spårvägen Bærum, NOR 10.2
2.08 Filip Björklund 98 Upsala Växjö 24.2
2.07 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Uppsala 2.2
2.06 Robin Jacobsson 98 Ullevi Växjö 24.2
2.04 Melwin Lycke Holm 04 Kil Norrköping 16.2
2.04 Arvid Ryberg 98 IF Göta Växjö 24.2
2.03 Hampus Carlens 99 Lidingö Örebro 12.1
2.02 Emil Uhlin 00 Falun Sätra 12.1
2.02 Markus Asplund 98 IF Göta Växjö 24.2
2.02 Oliver Ericsson 01 Upsala Växjö 24.2
2.01 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg 2.2
1.99 Anton Olsson 99 Färjestaden Växjö 24.2
1.98 Joakim Wadstein 00 Tjalve Göteborg 2.2
1.98 Ola Carlsson 75 Örgryte Göteborg 2.2
1.98 Samuel Fransson 00 Malmö Växjö 24.2
1.97 Alexander Håkansson 91 Umedalen Umeå 12.1
1.96 Simon Thor 00 Märsta Sätra 12.1
1.96 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg 13.1
1.96 Viktor Husmark 92 Ullevi Norrköping 16.2
1.96 Simon Throgen 97 IF Göta Karlstad 9.2
1.95 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 10.2
1.95 Tim Svantesson 00 Nyköping Karlstad 27.1

Stav

5.92 Armand Duplantis 99 Upsala Fayetteville, AR 22.2
5.82 Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte Bærum, NOR 10.2
5.20 Carl Sténson 93 Hellas Uppsala 5.1
5.05 Simon Thor 00 Märsta Växjö 23.2
5.01 Oscar Janson 75 Ullevi Uppsala 9.3
5.00 Marcus Nilsson 91 Högby Växjö 19.1
5.00 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Glasgow, GBR 3.3
5.00 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Sätra 9.2
4.92 Robin Jacobsson 98 Ullevi Växjö 23.2
4.92 Carl af Forselles 01 Hässelby Sätra 26.1
4.90 Tom Johansson 99 Örebro Göteborg 2.2
4.87 Emil Carlsson 02 Växjö Norrköping 17.2
4.87 Filip Gyllensten 92 Kville Norrköping 17.2
4.75 Micael Fagö 94 Kalmar Norrköping 17.2
4.70 Jonas Asplund 73 Märsta Uppsala 5.1
4.68 Gustav Magnusson 00 Nyköping Växjö 23.2
4.67 Andreas Gustafsson 97 Falun Växjö 23.2
4.65 Magnus Herstedt 98 Malmö Malmö 13.1
4.65 Jonathan Ruffieux 91 Örgryte Göteborg 2.2
4.63 Tim Svantesson 00 Nyköping Växjö 23.2
4.58 Emil Uhlin 00 Falun Växjö 23.2
4.52 *Yoann Rouzières 97 Hässelby Sätra 26.1
4.51 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Sätra 19.1
4.50 Samuel Eriksson 02 Rånäs Växjö 23.2
4.50 Jonathan Karlsson 98 Täby Uppsala 5.1
4.50 Nicklas Karlsson 96 Falun Falun 9.3

Längd

8.17 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Glasgow, GBR 3.3
7.91 Michel Tornéus 86 Hammarby Karlsruhe, GER 2.2
7.87 Andreas Otterling 86 Lidingö Sätra 4.2
7.66 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Glasgow, GBR 2.3
7.65 Andreas Carlsson 95 Ymer Sätra 4.2
7.39 Jesper Hellström 95 Hässelby Norrköping 17.2
7.38 Max Andersson 95 Upsala Örebro 13.1
7.34 Carl af Forselles 01 Hässelby Växjö 20.1
7.29 Victor Pettersson 97 IF Göta Växjö 23.2
7.28 Oskar Erixon 99 IF Göta Karlstad 26.1
7.27 Jonathan Hirsh 98 Örebro Växjö 20.1
7.22 Artur Engström 96 Örgryte Sätra 4.2
7.21 Angelos Roussos 92 Örgryte Norrköping 17.2
7.20 Rickard Willman 94 Västerås Sätra 19.1
7.18 Andreas Gustafsson 97 Falun Växjö 23.2
7.18 David Svensson 98 Hammarby Växjö 23.2
7.15 Elias Martinsson 97 Mölndal Växjö 23.2
7.11 Patric Hjort 93 Västerås Uppsala 5.1
7.10 Melker Gustavsson 00 IF Göta Karlstad 9.2
7.07 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Växjö 23.2
7.04 Melwin Lycke Holm 04 Kil Karlstad 26.1
7.04 Simon Björnstedt 99 Upsala Uppsala 27.1
7.02 Kevin Fankl 95 24Seven Uppsala 2.2
7.02 Gustav Magnusson 00 Nyköping Växjö 23.2
7.00 Erik Johansson 01 Ullevi Malmö 27.1

Tresteg

16.20 Jesper Hellström 95 Hässelby Bærum, NOR 10.2
15.87 Erik Ehrlin 90 Hammarby Bærum, NOR 10.2
15.49 Artur Engström 96 Örgryte Göteborg 2.2
15.20 Marcus Nyberg 97 Malmö Norrköping 16.2
15.05 Gustaf Bålström 98 Ullevi Växjö 24.2
14.87 Tobias Carlryd 00 Örgryte Växjö 24.2
14.84 Markus Lundborg 99 Ullevi Göteborg 2.2
14.83 Matthias Johansson 90 IFK Umeå Umeå 13.2
14.62 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Växjö 24.2
14.51 Victor Koch 98 Örgryte Växjö 24.2
14.48 Albin Boestad 97 Lidingö Växjö 24.2
14.44 Timothy Olsson 98 Huddinge Växjö 24.2
14.28 Eric Hallquist 96 Östersund Sätra 20.1
14.27 Alexander Nyman 00 Hanviken Växjö 24.2
14.14 Melker Manne 01 Ullevi Växjö 24.2
14.06 Melwin Lycke Holm 04 Kil Västerås 10.3
13.84 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Växjö 19.1
13.60 David Thid 03 Hammarby Västerås 10.3
13.59 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg 2.2
13.55 Arvid Wändesjö 03 Tyresö Västerås 10.3
13.55 Gustav Tartu 02 Kville Malmö 26.1
13.48 David Århammar 02 Lidingö Huddinge 26.1
13.41 Elias Högström 97 Sundsvall Haparanda 10.2
13.37 Elias Lind 03 Hässelby Västerås 10.3
13.33 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg 13.1

Kula/7.26

20.65 Wictor Petersson 98 Malmö Växjö 24.2
18.20 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Norrköping 17.2
18.08 Gabriel Heen 95 Hässelby Sätra 4.2
17.21 Jesper Arbinge 97 Spårvägen Växjö 24.2
16.48 Gustav Liberg 95 Ullevi Norrköping 17.2
16.03 Andreas Eriksson 94 Heros Falun 1.12
15.44 Marcus Nilsson 91 Högby Växjö 19.1
15.35 Jeffrey Ige 83 Spårvägen Uppsala 4.1
15.09 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Växjö 24.2
14.77 William Ullberg 96 IFK Umeå Umeå 30.1
14.70 Ali Alsaadi 95 Eskilstuna Norrköping 17.2
14.69 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Glasgow, GBR 2.3
14.38 Lasse Ohtamaa 80 Strand Bollnäs 2.2
14.11 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 30.1
14.02 Bengt Pettersson 61 Spårvägen Sätra 9.2
13.60 Theodor Walther 94 Ullevi Göteborg 12.1
13.51 Fredrik Boson 77 Västerås Västerås 20.1
13.50 Christer Hagberg 74 Toruń, POL 26.3
13.24 William Lindberg 99 Skellefteå Haparanda 10.2
13.14 Kevin Fankl 95 24Seven Uppsala 2.2
13.01 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 12.1
12.99 Carl Narup 98 Ullevi Göteborg 2.2
12.90 Andreas Nyman 96 Linköping Uppsala 9.2
12.70 Fred Stenberg 70 Gefle Malmö 3.3
12.68 Andreas Gustafsson 97 Falun Sätra 12.1

Vikt/15.88

21.00 Ragnar Carlsson 00 Falun Norrköping 16.2
20.53 Elias Håkansson 92 Spårvägen Norrköping 16.2
19.78 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 11.3
19.51 Alexander Larsson 94 Upsala Clemson, SC 19.1
19.50 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 12.1
18.53 Gustav Liberg 95 Ullevi Norrköping 16.2
18.05 Ivar Moisander 00 Spårvägen Växjö/Ti 23.2
17.19 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Växjö/Ti 23.2
16.34 Hugo Sörby 01 Upsala Växjö/Ti 23.2
15.94 August Bergstrand 99 Ullevi Växjö/Ti 2.2
15.86 Daniel Korhonen 76 Kville Göteborg 2.2
15.16 William Lanndalen 01 Kville Göteborg 13.1
15.03 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Växjö/Ti 23.2
15.02 Johannes Nilsson 98 Västerås Norrköping 16.2
14.20 William Lindberg 99 Skellefteå Haparanda 19.1
13.73 Mikael Nyström 71 Ösmo Nynäs Uppsala 6.1
13.38 David Sahi 00 Enköping Uppsala 27.1
13.32 Per Kåberg 84 Orient Uddevalla 19.2
12.85 Rasmus Hellberg 01 Piteå Uppsala 6.1
12.83 Stefan Alneroth 81 Gefle Gävle 7.1
12.74 David Gustafsson 73 Spårvägen Sätra 13.1
12.39 Daniel Hedström 73 Valbo Gävle 1.4
12.25 Patrik Lindfors 70 Mälarhöjden Sätra 9.2
12.14 Per-Joan Lorentzon 74 Orient Göteborg 2.2
11.85 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna 13.2

Sjukamp/M

6.125 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Glasgow, GBR 3.3
5.377 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 3.2
5.312 Kevin Fankl 95 24Seven Uppsala 3.2
4.936 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uppsala 3.2
4.282 Karl Zuber 98 Nampa, ID 23.2
4.082 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Uppsala 3.2

>