Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 inne 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 1 APR, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2018/2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

6.60 Henrik Larsson 99 IF Göta Norrköping 16.2
6.62 Austin Hamilton 97 Malmö Norrköping 16.2
6.72 Kasper Kadestål 99 Malmö Göteborg 2.2
6.82 Marcus Tornée 98 Helsingborg Växjö 24.2
6.84 Filip Schwartz 98 Mölndal Växjö 24.2
6.94 Jonatan Hirsh 98 Örebro Örebro 13.1
6.95 Alexander Andreasson 99 Örgryte Växjö 24.2
6.95 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Växjö 24.2
6.95 Tarley Allison 97 Mölndal Växjö 24.2
6.96 Carl Narup 98 Ullevi Växjö 24.2
6.97 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Växjö 24.2
6.99 Johan Sjölander 99 Täby Norrköping 26.1
7.02 Victor Pettersson 97 IF Göta Karlstad 9.2
7.09 Frank Förnestig 98 Hammarby Sätra 19.1
7.09 Anders Pihlblad 98 Örebro Växjö 19.1
7.11 Arvid Gustafsson 99 Upsala Uppsala 26.1
7.13 Oskar Motta 98 Upsala Sätra 19.1
7.15 Gustav Monien 97 Lund Lund 12.1
7.18 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 2.2
7.21 Daniel Örevik 97 Visby Gute Sätra 19.1
7.21 Emil Nilsson 99 IF Göta Växjö 24.2
7.21 James Gaudiello 98 Malmö Växjö 24.2

400m

47.75 Andreas Kramer 97 Sävedalen Ulsteinvik, NOR 25.1
48.27 Kasper Kadestål 99 Malmö Växjö 19.1
49.06 Joakim Karlsson 97 Ullevi Växjö 24.2
49.19 Berhe Kidane 99 Ärla Sätra 9.2
49.58 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg 2.2
49.60 Samuel Wiik 98 Örgryte Norrköping 16.2
50.56 Anton Bertilsson 99 Växjö Växjö 24.2
51.19 Anton Bengtsson 99 Ullevi Växjö 24.2
51.80 Erik Rosqvist 98 AIK Örebro 13.1
52.22 Kevin Duvert 98 Tureberg Sollentuna 6.3
52.91 Jesper Sjölund 99 Spårvägen Sätra 9.2
53.56 Jonathan Borg 99 Trollhättan FIK Göteborg 2.2

1500m

3:45.93 Emil Danielsson 97 Spårvägen Malmö 26.1
3:46.57 Suldan Hassan 98 Ullevi Bærum, NOR 10.2
3:52.90 Abubakar Abdullahi 99 Malmö Malmö 26.1
3:54.05 Leo Magnusson 98 Sävedalen Sätra 4.2
3:58.05 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Norrköping 16.2
3:58.36 Berhe Kidane 99 Ärla Växjö 23.2
3:58.55 Simon Wallenlind 97 Mölndal Sätra 4.2
3:59.50 August Mollén 99 Tjalve Växjö 23.2
4:01.91 Axel Djurberg 99 Hässelby Sätra 4.2
4:02.17 Olof Silvander 99 Lidingö Sätra 4.2
4:04.49 Erik Djurberg 97 Hässelby Växjö 23.2
4:04.81 Gustaf Norlander 99 Ärla Sätra 4.2
4:06.08 Merih Hagos 98 Eskilstuna Växjö 23.2
4:06.39 Heshlu Andemariam 97 Lidingö Växjö 23.2
4:07.88 Michael Welday 99 Stocksäter Örebro 13.1
4:17.07 Medhane Tumzghi 99 Lerum Växjö 23.2
4:17.45 Ludvig Johansson 98 Lidingö Sätra 4.2
4:21.99 Niklas Johansson 99 Sävedalen Växjö 23.2
4:25.13 *Frezghi Tesfamariam 98 IF Göta Karlstad 27.1
4:25.96 *Yvan Nitrandkura 97 Villstad Växjö 19.1

60m häck/106.7

7.82 Max Hrelja 98 Malmö Bærum, NOR 10.2
7.96 Filip Björklund 98 Upsala Norrköping 17.2
8.06 Elias Martinsson 97 Mölndal Norrköping 17.2
8.06 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Norrköping 17.2
8.15 Andreas Gustafsson 97 Falun Växjö 23.2
8.26 James Gaudiello 98 Malmö Växjö 23.2
8.77 David Adrian 98 Huddinge Sätra 10.2
8.87 Jacob Lenz 99 Lund Lund 12.1
8.99 Anton Bertilsson 99 Växjö Växjö 2.2
9.12 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uppsala 3.2
9.39 Simon Martinsson 99 Lomma Lund 12.1

Höjd

2.12 Simon Wiklund 99 Wilske Göteborg 2.2
2.10 Otto Brinkman 97 Spårvägen Norrköping 26.1
2.08 Filip Björklund 98 Upsala Växjö 24.2
2.06 Robin Jacobsson 98 Ullevi Växjö 24.2
2.04 Arvid Ryberg 98 IF Göta Växjö 24.2
2.03 Hampus Carlens 99 Lidingö Örebro 12.1
2.02 Markus Asplund 98 IF Göta Växjö 24.2
1.99 Anton Olsson 99 Färjestaden Växjö 24.2
1.96 Simon Throgen 97 IF Göta Karlstad 9.2
1.95 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 10.2
1.88 Simon Andersson 97 IF Göta Örebro 12.1
1.86 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uppsala 2.2
1.82 Karl Zuber 98 Nampa, ID 22.2
1.80 Nils Havsmon 99 Träff Örebro 17.11

Stav

5.92 Armand Duplantis 99 Upsala Fayetteville, AR 22.2
4.92 Robin Jacobsson 98 Ullevi Växjö 23.2
4.90 Tom Johansson 99 Örebro Göteborg 2.2
4.67 Andreas Gustafsson 97 Falun Växjö 23.2
4.65 Magnus Herstedt 98 Malmö Malmö 13.1
4.52 *Yoann Rouzières 97 Hässelby Sätra 26.1
4.51 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Sätra 19.1
4.50 Jonathan Karlsson 98 Täby Uppsala 5.1
4.40 Emil Östergren 98 Växjö Malmö 9.2
4.35 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Umeå 16.1
4.30 Anton Olsson 99 Färjestaden Karlskrona 9.12
4.30 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Karlskrona 9.12
4.25 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uppsala 3.2
4.15 Karl Zuber 98 Flagstaff, AZ 2.2
4.15 Emil Nilsson 99 IF Göta Uppsala 3.2
3.50 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Sätra 16.12
3.40 Andreas Berzelius 98 Märsta Sätra 16.12
3.31 Marcus Arvidsson 97 IFK Umeå Umeå 16.3
3.00 Axel Abrahamsson 98 Bromma Sätra 17.11

Längd

7.29 Victor Pettersson 97 IF Göta Växjö 23.2
7.28 Oskar Erixon 99 IF Göta Karlstad 26.1
7.27 Jonathan Hirsh 98 Örebro Växjö 20.1
7.18 Andreas Gustafsson 97 Falun Växjö 23.2
7.18 David Svensson 98 Hammarby Växjö 23.2
7.15 Elias Martinsson 97 Mölndal Växjö 23.2
7.04 Simon Björnstedt 99 Upsala Uppsala 27.1
6.97 Daniel Örevik 97 Visby Gute Sätra 19.1
6.76 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Uppsala 5.1
6.72 Gustav Bålström 98 Ullevi Göteborg 2.2
6.69 Karl Zuber 98 Flagstaff, AZ 1.2
6.69 Alexander Andreasson 99 Örgryte Norrköping 17.2
6.62 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Umeå 12.1
6.62 Kristoffer Kold Erlandsen 99 Örebro Sätra 9.2
6.53 Erik Dahlqvist 98 Orient Göteborg 2.2
6.51 Linus Leveau 97 Helsingborg Malmö 13.1
6.46 Johan Sundkvist 97 Riviera Haparanda 20.1
6.44 Wilhelm Eidenstedt 98 Hässelby Uppsala 5.1
6.43 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sätra 19.1
6.40 Otto Hammarström 99 Örgryte Göteborg 9.2

Tresteg

15.20 Marcus Nyberg 97 Malmö Norrköping 16.2
15.05 Gustaf Bålström 98 Ullevi Växjö 24.2
14.84 Markus Lundborg 99 Ullevi Göteborg 2.2
14.51 Victor Koch 98 Örgryte Växjö 24.2
14.48 Albin Boestad 97 Lidingö Växjö 24.2
14.44 Timothy Olsson 98 Huddinge Växjö 24.2
13.41 Elias Högström 97 Sundsvall Haparanda 10.2
12.38 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Haparanda 10.2
12.01 Yacob T Youseph 99 Söderhamn Bollnäs 26.2

Kula/7.26

20.65 Wictor Petersson 98 Malmö Växjö 24.2
17.21 Jesper Arbinge 97 Spårvägen Växjö 24.2
15.09 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Växjö 24.2
13.24 William Lindberg 99 Skellefteå Haparanda 10.2
12.99 Carl Narup 98 Ullevi Göteborg 2.2
12.68 Andreas Gustafsson 97 Falun Sätra 12.1
12.53 Emil Nilsson 99 IF Göta Uppsala 2.2
12.19 Lukas Hamrin 99 Timrå Umeå 13.2
12.17 Filip Karlsson 97 Gnistan Karlskrona 9.12

Vikt/15.88

15.94 August Bergstrand 99 Ullevi Växjö/Ti 2.2
15.02 Johannes Nilsson 98 Västerås Norrköping 16.2
14.20 William Lindberg 99 Skellefteå Haparanda 19.1

Sjukamp/M

5.377 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 3.2
4.936 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uppsala 3.2
4.282 Karl Zuber 98 Nampa, ID 23.2

>