Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 inne 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 25 APR, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2018/2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.09 Alexander Nyström 03 Bollnäs Haparanda 10.2
7.21 Viktor Wall 03 Tyresö Västerås 10.3
7.24 Arvid Wändesjö 03 Tyresö Uppsala 4.1
7.26 Birck Wärnström 03 Falun Falun 10.2
7.29 Elias Wennolf 03 Lund Västerås 10.3
7.33 Hannes Egonson 03 Växjö Växjö 2.2
7.37 Moltas Strömberg 03 Växjö Växjö 2.2
7.38 Niklas Wall 03 Tyresö Sätra 19.1
7.38 Pontus Lindell 03 Upsala Örebro 30.3
7.39 Lucas Lorentzon 03 IFK Göteborg Västerås 10.3
7.39 Oliver Ellström 03 IF Göta Sollentuna 16.3
7.39 David Ulstein 03 Mölndal Växjö 19.1
7.39 Sebastian Eriksson 03 Alunda Karlstad 9.2
7.42 Petter Lundberg 03 Bromma Sätra 17.2
7.42 Vilmer Vännman 03 IFK Umeå Ås 23.2
7.42 Samuel Vinberg 03 Upsala Örebro 30.3
7.42 Sture Källström 03 Upsala Uppsala 4.1
7.43 Victor Hering 03 Ullevi Västerås 10.3
7.43 Jimmy Hellström 03 Ullevi Göteborg 24.2
7.44 Hugo Wallberg 03 Östersund Haparanda 10.2
7.44 Anton Säll 03 Huddinge Sollentuna 16.3

400m

49.17 Alexander Nyström 03 Bollnäs Bollnäs 12.1
51.14 Markus Moberg 03 Hammarby Västerås 10.3
51.94 Isak Helgesson 03 Örgryte Västerås 10.3
52.28 Niklas Wall 03 Tyresö Västerås 10.3
53.05 David Thid 03 Hammarby Sätra 9.2
53.18 Simon Wikell 03 Mölndal Göteborg 2.2
53.64 Nils Ekström 03 Trollhättan FIK Göteborg 2.2
53.74 Nils Nilsson Gott 03 Malmö Växjö 19.1
53.82 Tadesse Johansson 03 Spårvägen Sätra 16.2
53.87 Emil Tegenborg Sjöström 03 Umedalen Västerås 9.3
53.90 Oliver Ellström 03 IF Göta Västerås 9.3
54.45 Casper Elliot 03 Huddinge Huddinge 27.1
54.49 Victor Björk 03 Lidingö Sätra 9.2
54.63 Henrik Franzén 03 Örebro Örebro 12.1
54.63 Stefan Franzén 03 Örebro Västerås 9.3
54.72 Hugo Liljegren 03 Tureberg Sollentuna 19.12
54.76 Petter Lundberg 03 Bromma Sätra 16.2
54.98 Noah Bucht Wesslén 03 Hammarby Sätra 9.2
55.23 Eemeli Peura 03 Upsala Uppsala 4.1
55.28 Esbjörn Eriksson 03 Tureberg Sätra 16.2

1500m

4:14.56 Albin Wallenius 03 Västerås Huddinge 27.1
4:15.97 Viktor Frisk 03 Huddinge Huddinge 27.1
4:21.57 Evert Jonsson 03 Eskilstuna Sätra 9.2
4:22.44 Vidar Arvidsson 03 Upsala Västerås 9.3
4:22.96 Henrik Franzén 03 Örebro Örebro 13.1
4:23.24 Victor Björk 03 Lidingö Västerås 9.3
4:23.40 Simon Wikell 03 Mölndal Göteborg 24.2
4:23.94 Nils Ekroth 03 Upsala Västerås 9.3
4:25.22 Oscar Wångberg Aneland 03 Hammarby Huddinge 27.1
4:26.16 Jonatan Lamy 03 Spårvägen Västerås 9.3
4:27.01 Carl Erixon 03 Mölndal Göteborg 1.12
4:27.75 David Steen 03 Flen Västerås 9.3
4:28.27 Fabian Haeffler 03 Mölndal Göteborg 24.2
4:33.85 Albin Lago 03 Genarp Malmö 10.2
4:34.14 Alexander Carlsson 03 Hälle Karlstad 15.12
4:34.88 Rasmus Haak 03 Stenungsund Malmö 26.1
4:35.46 Filip Svahn 03 Sundsvall Västerås 9.3
4:35.60 Albert Henriksson 03 Hässelby Västerås 9.3
4:37.71 Love Henriksson 03 Spårvägen Huddinge 27.1

60m häck/91.4

8.06 Arvid Wändesjö 03 Tyresö Västerås 9.3
8.14 Markus Moberg 03 Hammarby Sätra 16.2
8.40 David Thid 03 Hammarby Sollentuna 6.3
8.41 Hannes Egonson 03 Växjö Växjö 2.2
8.52 Elliot Duvert 03 Tureberg Sätra 16.2
8.52 Oskari Peura 03 Upsala Västerås 9.3
8.56 Nils Thorin 03 Örgryte Västerås 9.3
8.68 Moltas Strömberg 03 Växjö Västerås 9.3
8.75 Oliver Ellström 03 IF Göta Sätra 13.1
8.82 Samuel Vinberg 03 Upsala Västerås 9.3
8.84 Elias Lind 03 Hässelby Västerås 9.3
8.86 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Sätra 10.2
8.87 Nils Ekström 03 Trollhättan FIK Uddevalla 12.1
8.88 Birck Wärnström 03 Falun Falun 10.2
8.88 Hugo Wallberg 03 Östersund Ås 17.3
8.89 Isak Helgesson 03 Örgryte Växjö 20.1
8.90 Sten Hagström 03 Örgryte Växjö 20.1
8.91 Oliver Nilsson 03 Linköping Örebro 12.1
8.93 Mattias Carman 03 Örgryte Växjö 20.1
9.07 Pontus Lindell 03 Upsala Uppsala 6.1

Höjd

1.92 Elliot Duvert 03 Tureberg Uppsala 3.2
1.91 Agustin Hilmersson 03 Orient Uddevalla 13.3
1.91 Fabian Steene 03 Kville Göteborg 2.2
1.87 Jacob Thelander 03 Ljungby Växjö 20.1
1.85 Adam Svensson 03 Malmö Västerås 10.3
1.84 Eric Forsberg 03 Skellefteå Haparanda 9.2
1.83 David Thid 03 Hammarby Uppsala 3.2
1.82 William Nestor 03 Linköping Örebro 12.1
1.82 Vincent Arousell 03 Hässelby Sätra 16.2
1.82 Olle Hübert 03 Heros Västerås 20.1
1.81 Philip Bayer 03 Mölndal Göteborg 2.2
1.80 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Sätra 10.2
1.76 Oliver Nilsson 03 Linköping Örebro 12.1
1.76 Edvin Livak 03 Bromma Sätra 16.2
1.75 Zacharias Parmatow 03 Malmö Malmö 13.1
1.75 Nils Thorin 03 Örgryte Växjö 20.1
1.73 Viktor Rydåker 03 Alunda Sollentuna 16.3
1.72 Lucas Lorentzon 03 IFK Göteborg Göteborg 2.2
1.71 Odin Bonivart 03 Luleå Piteå 18.11
1.71 Vilmer Vännman 03 IFK Umeå Skellefteå 3.2
obekräftat
1.73 Erik Gustafsson 03 Södra Vi Växjö 3.2

Stav

4.25 William Nestor 03 Linköping Västerås 9.3
4.20 Teodor Borgius 03 Hammarby Västerås 9.3
4.18 Oliver Lundström 03 Örebro Västerås 20.1
4.10 Sten Hagström 03 Örgryte Göteborg 1.12
4.05 Elliot Duvert 03 Tureberg Sätra 17.2
3.88 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Västerås 9.3
3.87 Karl Östholm 03 Linköping Norrköping 27.10
3.85 Viktor Rydåker 03 Alunda Uppsala 2.2
3.81 Felix Nyberg 03 Bromma Västerås 9.3
3.80 Casper Elliot 03 Huddinge Sätra 2.2
3.72 Oliver Ellström 03 IF Göta Karlstad 15.12
3.71 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Falun 26.1
3.71 Johan Sundgren 03 Huddinge Västerås 9.3
3.51 Oliver Nilsson 03 Linköping Linköping 24.11
3.45 Maximilian Lennartsson 03 Gnistan Karlskrona 2.3
3.35 David Thid 03 Hammarby Uppsala 2.2
3.30 Elias Lind 03 Hässelby Sätra 12.1
3.25 Vincent Arousell 03 Hässelby Uppsala 2.2
3.20 Pontus Lindell 03 Upsala Uppsala 5.1
3.15 Jacob Thelander 03 Ljungby Uppsala 2.2
3.15 Odin Bonivart 03 Luleå Västerås 9.3

Längd

6.85 Arvid Wändesjö 03 Tyresö Västerås 9.3
6.62 Jimmy Hellström 03 Ullevi Västerås 9.3
6.61 David Thid 03 Hammarby Västerås 9.3
6.57 Olle Hübert 03 Heros Västerås 9.3
6.54 Oliver Ellström 03 IF Göta Västerås 9.3
6.53 Jacob Thelander 03 Ljungby Västerås 9.3
6.53 Niklas Wall 03 Tyresö Västerås 9.3
6.44 Viktor Wall 03 Tyresö Västerås 9.3
6.43 David Ulstein 03 Mölndal Göteborg 15.12
6.40 Victor Hering 03 Ullevi Göteborg 24.2
6.25 Vincent Arousell 03 Hässelby Sollentuna 16.3
6.17 Elliot Duvert 03 Tureberg Sätra 12.1
6.14 Viktor Rydåker 03 Alunda Sollentuna 16.3
6.11 Hugo Holmlund 03 Tyresö Sätra 16.2
6.11 Ville Makslahti 03 Luleå Haparanda 24.3
6.08 Birck Wärnström 03 Stål Falun 1.12
6.06 Edvin Livak 03 Bromma Sollentuna 16.3
6.05 Elias Lind 03 Hässelby Sollentuna 16.3
6.01 Josef Berggren 03 Umedalen Haparanda 10.2
6.00 Agustin Hilmersson 03 Orient Göteborg 1.12

Tresteg

13.60 David Thid 03 Hammarby Västerås 10.3
13.55 Arvid Wändesjö 03 Tyresö Västerås 10.3
13.37 Elias Lind 03 Hässelby Västerås 10.3
12.86 Oliver Ellström 03 IF Göta Västerås 10.3
12.82 Victor Hering 03 Ullevi Västerås 10.3
12.81 Niklas Wall 03 Tyresö Sätra 17.2
12.52 Malte Edwardsson 03 Bollnäs Gävle 8.12
12.18 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Västerås 10.3
12.18 Mattias Carman 03 Örgryte Göteborg 2.2
12.06 Oliver Glans 03 Ullevi Västerås 10.3
11.96 Joakim Hellbratt 03 Huddinge Västerås 10.3
11.96 Erik Wrede 03 Råby-Rekarne Sätra 9.2
11.79 Agustin Hilmersson 03 Orient Växjö 19.1
11.76 Nils Thorin 03 Örgryte Göteborg 2.2
11.68 Martin Sundberg 03 Hammarby Sätra 9.2
11.66 Maximilian Lennartsson 03 Gnistan Västerås 10.3
11.60 Philip Bayer 03 Mölndal Växjö 19.1
11.57 Odin Bonivart 03 Luleå Haparanda 9.2
11.53 Emil Sörqvist 03 Huddinge Sätra 17.2
11.42 Erik Gustafsson 03 Södra Vi Växjö 3.2

Kula/5.0

17.46 Jesper Ahlin 03 Tureberg Västerås 9.3
14.40 Elias Lind 03 Hässelby Växjö 19.1
14.33 Olle Hübert 03 Heros Västerås 20.1
14.12 Martin Sundberg 03 Hammarby Västerås 9.3
13.52 Teo Paganus 03 Tureberg Västerås 9.3
13.50 Pontus Lindell 03 Upsala Uppsala 3.2
13.42 Filip Aasa 03 Habo Växjö/Ti 2.2
13.35 Viktor Rydåker 03 Alunda Uppsala 26.1
13.22 Viktor Wall 03 Tyresö Sätra 10.2
12.89 Lukas Ellström 03 IF Göta Sollentuna 16.3
12.82 Felix Jordebrandt 03 Kville Västerås 9.3
12.80 Teodor Lundvall 03 Bollnäs Bollnäs 2.12
12.79 Adam Kraft 03 Östersund Haparanda 10.2
12.79 Victor Rothausen 03 Rigor Västerås 9.3
12.75 Elliot Duvert 03 Tureberg Sollentuna 16.3
12.73 Devon Hallberg 03 Mölndal Västerås 9.3
12.53 Albin Silén 03 Strand Haparanda 10.2
12.35 Fabian Steene 03 Kville Västerås 9.3
12.20 Rikard Throgen Hedin 03 Bore Karlstad 9.2
12.16 Patrik Bergstrand 03 Halmstad Västerås 9.3

Vikt/11.34

18.49 Leo Bystedt 03 Västerås Västerås 10.3
18.33 Jesper Ahlin 03 Tureberg Västerås 10.3
16.72 Fredrik Frunck 03 Tureberg Västerås 10.3
15.65 Alexander Lindefalk 03 Hammarby Sätra 9.2
15.47 Albin Silén 03 Strand Bollnäs 26.2
14.59 Viktor Rydåker 03 Alunda Västerås 10.3
14.50 Pontus Lindell 03 Upsala Uppsala 16.2
14.05 Filip Aasa 03 Habo Västerås 10.3
13.90 Tushar Nyqvist 03 Råby-Rekarne Nyköping 2.2
12.99 Wille Öhman 03 Rigor Västerås 10.3
12.38 Hugo Kajsjö 03 Lerum Göteborg 2.2
12.36 Gustav Wiberg 03 Råby-Rekarne Nyköping 2.2
11.72 André Bergenhem 03 Halmstad Västerås 10.3
11.72 Elias Lind 03 Hässelby Sollentuna 19.12
11.34 Sebastian Eriksson 03 Alunda Uppsala 27.1
11.09 Linus Olofsson 03 Boden Luleå 2.2
oklar redskapsvikt
13.82 Malte Edwardsson 03 Bollnäs Bollnäs 19.1

Sjukamp/P17

4.560 Elliot Duvert 03 Tureberg Uppsala 3.2
4.343 Viktor Rydåker 03 Alunda Uppsala 3.2
4.316 Oliver Ellström 03 IF Göta Sätra 13.1
4.251 Jacob Thelander 03 Ljungby Uppsala 3.2
4.103 David Thid 03 Hammarby Sätra 13.1
4.100 Elias Lind 03 Hässelby Sätra 13.1
4.034 Vincent Arousell 03 Hässelby Uppsala 3.2
4.010 Pontus Lindell 03 Upsala Uppsala 3.2
3.884 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Sätra 13.1
3.763 Lukas Holm 03 Gefle Uppsala 3.2

>