Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 inne 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 1 APR, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2018/2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

6.86 Milo Wahlgren 02 AIK Växjö 24.2
6.88 Zion Eriksson 02 Täby Växjö 24.2
6.89 Emil Johansson 02 Tureberg Växjö 24.2
7.03 Oskar Bengtsson 02 Udd Sätra 9.2
7.06 Sidney Léger 02 Hammarby Lyon, FRA 16.12
7.09 Simon Plesse 02 Upsala Uppsala 26.1
7.13 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg 2.2
7.14 Oskar Edlund 02 Täby Huddinge 27.1
7.19 Edvin Månsson 02 Växjö Växjö 24.2
7.20 Tim Singmandeewised 02 Västerås Örebro 13.1
7.20 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Växjö 2.2
7.21 Linus Simmerlein 02 Huddinge Växjö 24.2
7.24 Erik Isaksson 02 Kville Växjö 24.2
7.27 Victor Akande 02 Hovslätt Växjö 2.2
7.27 Stefan Savic 02 Örgryte Växjö 24.2
7.27 Richie Leong 02 Ullevi Malmö 26.1
7.28 Adam Landén 02 Helsingborg Malmö 9.2
7.29 Rafael Tejada de Leon 02 Ullevi Göteborg 2.2
7.32 Anton Runemar 02 Tureberg Sollentuna 6.3
7.33 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Växjö 2.2

400m

48.55 Emil Johansson 02 Tureberg Växjö 24.2
48.90 Oskar Edlund 02 Täby Växjö 24.2
50.44 Gustav Harning 02 Upsala Uppsala 27.1
51.25 Adam Landén 02 Helsingborg Växjö 23.2
51.48 Stefan Savic 02 Örgryte Göteborg 2.2
51.90 Robin Isaksson 02 Lidingö Växjö 23.2
51.96 Lukas Sällström 02 IFK Umeå Växjö 23.2
51.97 Andreas Jönsson 02 Malmö Växjö 19.1
52.00 Fred Österblom 02 Täby Växjö 23.2
52.38 Tor Ekström 02 Spårvägen Örebro 13.1
52.72 Victor Wahlgren 02 Mölndal Göteborg 2.2
52.78 Frans Ingelstam 02 Upsala Växjö 23.2
53.09 Abdi Ali 02 Bollnäs Gävle 8.12
53.64 David Mörck 02 Västerås Växjö 23.2
53.66 Eric Björfors 02 Rånäs Växjö 23.2
54.27 Viktor Möller 02 Hässelby Sätra 9.2
54.40 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg 13.1
54.76 Emil Bengtsson 02 Kville Göteborg 16.12
54.84 Kevin Bodén 02 Motala Göteborg 2.2
54.99 Amrullah Stanikzai 02 Kville Malmö 26.1

1500m

4:04.87 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Sätra 9.2
4:15.22 Julius Mördrup 02 Lidingö Örebro 31.3
4:16.40 Noha Olsson 02 Örebro Örebro 31.3
4:16.47 Arvid Backteman 02 Sävedalen Göteborg 3.2
4:16.55 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Göteborg 3.2
4:18.47 Kevin Bodén 02 Motala Örebro 13.1
4:18.75 Oskar Karlsson 02 Graal Malmö 10.2
4:20.56 Julio Shakur 02 Ymer Växjö 23.2
4:21.45 Gustav Lundqvist 02 Hovslätt Växjö 23.2
4:24.67 Truls Månsson 02 Åhus Göteborg 1.12
4:24.76 Robin Pino 02 Uppsala LK Uppsala 6.1
4:25.36 Sebastian Christenson 02 Tureberg Växjö 23.2
4:26.26 Morgan Åkerblom 02 Ystad Malmö 26.1
4:26.73 Jacob Esak 02 Umeå TFC Umeå 24.11
4:27.9m Isac Meunier 02 Akele Linköping 7.2
4:28.4m Emil Bergkvist 02 Linköping Linköping 7.2
4:29.40 Erik Albin 02 Helsingborg Göteborg 3.2
4:30.03 Abdi Ali 02 Bollnäs Bollnäs 2.2
4:30.78 Abdale Omar 02 Haparanda Haparanda 8.12
4:31.50 Gustav Harning 02 Upsala Uppsala 6.1

60m häck/91.4

8.05 Ludvig All 02 Täby Växjö 23.2
8.16 Emil Johansson 02 Tureberg Växjö 23.2
8.22 Edvin Månsson 02 Växjö Växjö 23.2
8.27 Fred Österblom 02 Täby Sätra 10.2
8.40 Marcus Blixt 02 Mölndal Växjö 20.1
8.45 Viktor Hedlund 02 Falun Växjö 23.2
8.52 Simon Plesse 02 Upsala Uppsala 27.1
8.54 Edvin Andersson 02 Varberg Växjö 23.2
8.60 Felix Ljung 02 Mölndal Göteborg 13.1
8.70 Fredrik Grund 02 Kville Växjö 23.2
8.70 Jesper Nordström 02 Kville Växjö 23.2
8.75 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 3.2
8.90 Robin Isaksson 02 Lidingö Örebro 12.1
8.95 Johannes Jansson 02 Östhammar Växjö 23.2
9.39 Gabriel Axelsson 02 Upsala Uppsala 27.1
9.42 Gustav Tartu 02 Kville Göteborg 16.12
9.45 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Karlstad 27.1
9.55 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Uppsala 3.2
9.96 Abdale Omar 02 Haparanda Haparanda 20.1
9.97 Jonathan Wockatz 02 Kville Göteborg 13.1

Höjd

1.96 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg 13.1
1.93 Olle Bång 02 Umedalen Växjö 24.2
1.86 Erik Bohman 02 Lerum Växjö 24.2
1.86 Johan Burvall 02 Visby Gute Växjö 24.2
1.86 Erik Dahlberg 02 Tureberg Uppsala 6.1
1.82 Oskar Edlund 02 Täby Sätra 16.2
1.81 André Barroso Johansson 02 Hammarby Växjö 24.2
1.81 Emil Petersson 02 Tureberg Växjö 24.2
1.78 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 26.1
1.77 Adam Landén 02 Helsingborg Sollentuna 16.3
1.77 Emil Johansson 02 Tureberg Sollentuna 16.3
1.75 Johan Lennvik 02 Kongahälla Göteborg 2.12
1.75 Victor Kruse 02 IFK Göteborg Växjö 20.1
1.74 Hugo Schoug 02 Wärnamo Växjö 24.2
1.73 Fred Österblom 02 Täby Sätra 16.2
1.73 Julius Mördrup 02 Lidingö Sollentuna 16.3
1.72 Gustav Tartu 02 Kville Göteborg 2.12
1.72 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg 2.2
1.72 Elmer Evansson 02 Örgryte Växjö 20.1
1.71 Nattaphon Schröder 02 Gefle Sätra 10.2
1.71 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 3.2

Stav

4.87 Emil Carlsson 02 Växjö Norrköping 17.2
4.50 Samuel Eriksson 02 Rånäs Växjö 23.2
4.20 Jonathan Howser 02 Täby Uppsala 5.1
4.00 Joel Andersson 02 Kvarnsveden Gävle 9.12
3.93 Peter Svensson 02 Rigor Växjö 23.2
3.80 Erik Dahlberg 02 Tureberg Uppsala 5.1
3.65 Robin Isaksson 02 Lidingö Huddinge 27.1
3.51 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 27.1
3.40 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg 15.12
3.20 Malte Rosvall 02 Sävedalen Göteborg 15.12
3.18 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Örebro 24.11
2.80 Simon Persson 02 Skellefteå Skellefteå 9.1
2.71 Erik Sandström 02 Söderhamn Huddinge 26.1

Längd

6.95 Oskar Edlund 02 Täby Huddinge 27.1
6.90 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Växjö 23.2
6.56 Simon Plesse 02 Upsala Uppsala 27.1
6.51 David Århammar 02 Lidingö Sätra 16.2
6.49 André Barroso Johansson 02 Hammarby Växjö 23.2
6.47 Oliver Papinski 02 Täby Växjö 23.2
6.33 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Örebro 31.3
6.32 Olle Bång 02 Umedalen Haparanda 10.2
6.32 Gustav Tartu 02 Kville Växjö 23.2
6.30 Robin Isaksson 02 Lidingö Örebro 13.1
6.28 Milo Wahlgren 02 AIK Sätra 19.1
6.26 Viktor Palmén 02 Karlskoga Västerås 20.1
6.22 Julian Swanberg Roscher 02 Tjalve Norrköping 26.1
6.14 Emil Johansson 02 Tureberg Sollentuna 16.3
6.11 Nattaphon Schröder 02 Gefle Växjö 23.2
6.03 Gabriel Axelsson 02 Upsala Uppsala 5.1
6.01 Alexander Linde 02 Hässelby Sollentuna 16.3
6.01 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 2.2
6.01 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg 3.2
5.94 Olle Ek 02 Råby-Rekarne Nyköping 2.2
5.94 Jesper Hermansson 02 Mölndal Växjö 20.1

Tresteg

14.62 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Växjö 24.2
13.55 Gustav Tartu 02 Kville Malmö 26.1
13.48 David Århammar 02 Lidingö Huddinge 26.1
13.33 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg 13.1
13.13 Jesper Nordström 02 Kville Malmö 26.1
12.56 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Örebro 24.11
12.40 Arman Zehtab Fard 02 Märsta Uppsala 26.1
12.30 Nattaphon Schröder 02 Gefle Växjö 24.2
12.21 Johan Burvall 02 Visby Gute Sätra 9.2
12.11 Olle Ek 02 Råby-Rekarne Växjö 24.2
11.96 Johan Wahlgren 02 Ullevi Göteborg 23.2
11.85 Olle Bång 02 Umedalen Umeå 16.1
11.75 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg 16.12
11.50 Elmer Evanson 02 Örgryte Växjö 24.2
11.36 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 4.1

Kula/5.0

17.03 Måns Roos 02 Mölndal Växjö 24.2
16.43 Leo Frid Göransson 02 Sävedalen Växjö 24.2
16.29 Karl Ludvik 02 Tureberg Uppsala 5.1
16.06 Leo Janén 02 Växjö Växjö 24.2
15.85 Andreas Henriksson 02 Malmö Malmö 13.1
15.03 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Växjö 24.2
14.77 Hampus Wallin 02 Hovslätt Malmö 26.1
14.61 Caspar Larsson 02 Huddinge Göteborg 3.3
13.44 Fredrik Grund 02 Kville Malmö 26.1
13.09 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 3.2
12.84 Gabriel Axelsson 02 Upsala Västerås 20.1
12.56 Robin Isaksson 02 Lidingö Nyköping 23.3
12.20 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Uppsala 5.1
11.83 Victor Sahlin 02 Råby-Rekarne Nyköping 2.2
11.73 Sebastian Sandblom 02 Huddinge Sollentuna 16.3
11.64 David Mörck 02 Västerås Västerås 20.1
11.44 Anton Harrysson 02 Mälarhöjden Sätra 17.2
11.22 Erik Bohman 02 Lerum Växjö 19.1
11.02 Anton Perez 02 Umeå TFC Haparanda 10.2
10.96 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Örebro 12.1

Vikt/11.34

21.16 Andreas Henriksson 02 Lund Västerås 20.1
20.78 Karl Ludvik 02 Tureberg Växjö/Ti 23.2
18.94 Alfons Haals 02 Västerås Växjö/Ti 23.2
17.47 Hampus Wallin 02 Hovslätt Växjö/Ti 23.2
17.00 Victor Sahlin 02 Råby-Rekarne Karlstad 26.1
16.82 Måns Roos 02 Mölndal Växjö/Ti 23.2
14.56 Gustav Andersson 02 Lidingö Sätra 9.2
13.53 Fredrik Grund 02 Kville Växjö/Ti 23.2
13.48 Anton Harrysson 02 Mälarhöjden Sätra 16.2
10.30 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 6.1

Sjukamp/P17

4.495 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 3.2
4.258 Fredrik Grund 02 Kville Uppsala 3.2
3.996 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 3.2
3.613 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Uppsala 3.2

>