Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 AUG, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2019.

100m

11.50 Claudia Payton 98 Ullevi Skara 6.6
11.61 Lisa Lilja 96 Ullevi Mölndal 3.8
11.64 *Fatou Sowe 93 Malmö Skara 6.6
11.65 Irene Ekelund 97 Spårvägen Eagle Rock, CA 11.5
11.67 Daniella Busk 93 Malmö Bydgoszcz, POL 9.8
11.75 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Nivelles, BEL 22.6
11.75 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Skara 6.6
11.76 Maja Almgren 98 Visby Gute Göteborg/S 9.8
11.77 Jessica Östlund 93 Hässelby Skara 6.6
11.80 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg/S 9.8
11.81 Elin Östlund 91 Örebro Uppsala 16.8
11.83 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Helsingborg 7.7
11.86 Nikki Anderberg 02 Malmö Göteborg/S 9.8
11.86 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Göteborg/S 9.8
11.87 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Skara 6.6
11.91 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Uppsala 16.8
11.95 Gabriella Holmström 00 Upsala Huddinge 15.6
11.95 Filippa Sivnert 01 Malmö Göteborg/U 29.6
11.97 Amanda Hansson 99 Hässelby Sollentuna 7.6
11.98 Katharina Gråman 03 Tyresö Göteborg/U 29.6
12.03 Greta Deltin 00 Hässelby Stockholm/S 20.8
12.05 Emma Jansson 97 Örebro Göteborg/U 29.6
12.12 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 19.6
12.15 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Klippan 2.6
12.15 Denise Eriksson 98 Ullevi Skara 6.6
medvind
11.53 Elin Östlund 91 Örebro Skara 6.6
11.56 Daniella Busk 93 Malmö Skara 6.6
11.73 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Skara 6.6
11.77 Erica Jarder 86 IF Göta Malmö/S 26.6
11.83 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Malmö/S 26.6
11.84 Emelie Rantzow 98 Ymer Stockholm/S 30.5
11.84 Nikki Anderberg 02 Malmö Skara 6.6
11.88 Filippa Sivnert 01 Malmö Hvidovre, DEN 8.6
11.90 Klara Helander 95 Upsala Leksand 20.7
11.91 Amanda Hansson 99 Hässelby Skara 6.6
11.92 Denise Eriksson 98 Ullevi Skara 6.6
11.93 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Helsingborg 7.7
11.96 Julia Henriksson 00 Helsingborg Göteborg/S 9.8
11.98 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK Skara 6.6

200m

23.58 Lisa Lilja 96 Ullevi Skara 6.6
23.68 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Huddinge 24.7
23.73 Elin Östlund 91 Örebro Borås 2.6
23.77 Irene Ekelund 97 Spårvägen Stockholm/S 30.5
23.92 Daniella Busk 93 Malmö Trelleborg 1.6
24.15 Emelie Rantzow 98 Ymer Gävle 12.7
24.18 Pernilla Nilsson 92 Malmö Trelleborg 1.6
24.18 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Norrköping 2.6
24.23 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Trelleborg 1.6
24.25 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Halmstad 16.6
24.33 Marie Kimumba 95 Ivry-sur-Seine, FRA 6.7
24.39 Emma Jansson 97 Örebro Borås 2.6
24.39 Elise Malmberg 95 Växjö Göteborg/U 30.6
24.44 Maja Almgren 98 Visby Gute Visby 29.7
24.54 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Skara 6.6
24.55 Denise Eriksson 98 Ullevi Lerum 19.6
24.64 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Göteborg/S 11.8
24.66 Gabriella Holmström 00 Upsala Huddinge 16.6
24.78 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Halmstad 16.6
24.78 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Skara 6.6
24.79 *Fatou Sowe 93 Malmö Trelleborg 1.6
24.80 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Göteborg/U 30.6
24.83 Sandra Knezevic 92 Hammarby Göteborg/U 30.6
24.99 Klara Helander 95 Upsala Uppsala 17.8
25.05 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Lillehammer, NOR 21.6
25.05 Jessica Östlund 93 Hässelby Göteborg/U 30.6
medvind
23.34 Elin Östlund 91 Örebro Sollentuna 9.6
23.51 Irene Ekelund 97 Spårvägen Uppsala 17.8
23.51 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sollentuna 9.6
23.86 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Uppsala 17.8
24.43 Jessica Östlund 93 Hässelby Malmö/S 26.6
24.51 Gabriella Holmström 00 Upsala Malmö/S 26.6
24.56 Sandra Knezevic 92 Hammarby Sollentuna 9.6
24.97 Famke Persson 03 Lund Hvidovre, DEN 9.6
25.03 Klara Helander 95 Upsala Sollentuna 9.6

400m

53.10 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Bydgoszcz, POL 10.8
53.86 Elise Malmberg 95 Växjö Malmö/S 26.6
54.05 Linnea Killander 93 Malmö Leigh, GBR 9.6
54.09 Marie Kimumba 95 Saint-Étienne, FRA 26.7
54.25 Lisa Lilja 96 Ullevi Malmö/S 26.6
54.86 Sandra Knezevic 92 Hammarby Göteborg/S 16.8
55.29 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Sollentuna 18.6
55.30 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Stockholm/S 30.5
55.52 Lisa Duffy 93 Hässelby Malmö/S 26.6
55.66 Klara Helander 95 Upsala Malmö/S 26.6
55.99 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/U 29.6
56.12 Ebba Svantesson 97 Upsala Sollentuna 7.6
56.28 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Halmstad 15.6
56.29 Rebecca Högberg 84 Örebro Huddinge 18.8
56.48 Senna Ohlsson 00 Sävedalen Baltimore, MD 12.4
56.98 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Göteborg/U 29.6
57.22 Carolina Söderbom 99 Ärla Göteborg/S 10.8
57.25 Minna Svärd 98 IF Göta Commerce, TX 12.4
57.27 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 29.6
57.36 Ebba Gustavsson 02 Mölndal Göteborg/S 10.8
57.40 Elin Pettersson 03 IFK Göteborg Göteborg/S 9.6
57.48 Lova Perman 03 IF Göta Västerås 4.8
57.67 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 2.6
57.71 Caroline Larsson 01 Täby Göteborg/S 10.8
57.75 Ida Jansson 95 Upsala Uppsala 17.8
Manuell tidtagning
57.0m Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 8.6

800m

2:00.72 Lovisa Lindh 91 Ullevi Varberg 15.7
2:02.18 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Marietta, GA 17.5
2:02.66 Hanna Hermansson 89 Tureberg Sollentuna 18.6
2:07.61 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Borås 19.7
2:07.89 Astrid Rosvall 97 Hässelby San Diego, CA 23.3
2:08.57 Senna Ohlsson 00 Sävedalen West Point, NY 9.5
2:09.61 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Oordegem, BEL 1.6
2:09.84 Linn Söderholm 96 Sävedalen Varberg 15.7
2:10.06 *Fanny Dusabimana 93 Umeå TFC Sollentuna 18.6
2:10.09 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Varberg 15.7
2:10.22 Elin Brink 97 Mölndal Karlstad 3.7
2:10.61 Gaël De Coninck 01 Sävedalen Oordegem, BEL 1.6
2:10.71 Greta Graziani 94 Täby Göteborg/S 16.8
2:11.05 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Varberg 15.7
2:11.32 Sofia Johansson 98 Linköping Göteborg/S 16.8
2:11.46 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Göteborg/S 16.8
2:11.83 Maja Sund 01 Tureberg Karlstad 3.7
2:12.20 Jessica Edlund 95 Umedalen Göteborg/S 16.8
2:12.40 Ebba Wahlberg 02 Ymer Karlstad 3.7
2:12.96 Julia Svennblad 03 Bohus Halmstad 16.6
2:13.03 Rebecka Öberg 92 Lidingö Huddinge 2.6
2:13.25 Wilma Marcusson 99 Trångsviken Varberg 15.7
2:13.37 Hanna Bergström 97 Huddinge Huddinge 2.6
2:13.86 Malin Persson 97 Bollnäs Sollentuna 18.6
2:14.28 Elsa Wallenius 01 Västerås Karlstad 3.7

1500m

4:05.18 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Szczecin, POL 15.8
4:10.40 Hanna Hermansson 89 Tureberg Québec, CAN 2.8
4:15.25 Sara Christiansson 97 Sävedalen Sollentuna 18.6
4:16.72 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sollentuna 18.6
4:19.74 Lisa Havell 88 Spårvägen Heusden-Zolder, BEL 20.7
4:19.94 Isabella Andersson 97 Tureberg Sollentuna 18.6
4:21.07 Hanna Bergström 97 Huddinge Ninove, BEL 3.8
4:21.50 Elin Brink 97 Mölndal Sollentuna 18.6
4:25.55 Astrid Rosvall 97 Hässelby Santa Barbara, CA 9.3
4:26.89 Andrea Claeson 98 Tureberg Princeton, NJ 11.5
4:29.19 Vera Sjöberg 01 AIK Stockholm/S 20.8
4:30.76 Olivia Weslien 97 IF Göta Göteborg/S 16.8
4:30.81 *Fanny Dusabimana 93 Umeå TFC Sollentuna 18.6
4:32.11 Mika Söderström 99 Lidingö Sollentuna 18.6
4:32.67 Elsa Wallenius 01 Västerås Västerås 4.8
4:32.68 Julia Svennblad 03 Bohus Göteborg/S 16.8
4:32.93 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Västerås 4.8
4:33.21 Amélie Svensson 96 Sävedalen St. Wendel, GER 29.6
4:33.25 Sara Dädeby 99 Hovslätt Göteborg/S 16.8
4:33.45 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Stockholm/S 30.5
4:34.13 Emilia Lillemo 00 Täby Sollentuna 18.6
4:34.75 Ellinor Aurell 01 Ängelholm København, DEN 20.7
4:35.85 Sofia Johansson 98 Linköping Stockholm/S 30.5
4:38.12 Julia Samuelsson 99 Högby Göteborg/U 29.6
4:39.1m Annika Faager 76 Björnstorp Helsingborg 1.8

3000m

9:01.42 Sara Christiansson 97 Sävedalen Göteborg/S 16.8
9:07.67 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Bydgoszcz, POL 10.8
9:11.65 Samrawit Mengsteab 90 Hälle Göteborg/S 16.8
9:12.77 *Anastasia Denisova 93 Sävedalen Göteborg/S 16.8
9:26.47 Linn Söderholm 96 Sävedalen Göteborg/S 16.8
9:27.33 Linn Nilsson 90 Hälle Göteborg/S 16.8
9:29.72 Lisa Havell 88 Spårvägen Bern, SUI 3.8
9:33.68 Sanna Mustonen 91 Hässelby Varberg 15.7
9:36.63 Elsa Wallenius 01 Västerås Borås 19.7
9:37.77 Vera Sjöberg 01 AIK Kristiansand, NOR 17.8
9:37.9m Charlotta Fougberg 85 Ullevi London, GBR 6.7
9:40.83 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Sollentuna 7.6
9:42.96 Tilde Axelsson Fröjdenlund 03 Växjö Göteborg/U 28.6
9:43.15 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Varberg 15.7
9:43.62 Amélie Svensson 96 Sävedalen Varberg 15.7
9:46.05 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg/U 28.6
9:49.62 Tilda Östberg 01 Borlänge Sollentuna 7.6
9:49.84 Emilia Lillemo 00 Täby Göteborg/U 28.6
9:53.60 Olivia Weslien 97 IF Göta Oslo, NOR 17.7
9:54.2m Annika Faager 76 Björnstorp Ystad 19.6
9:55.96 Charlotte Andersson 85 IFK Umeå Skellefteå 11.7
9:58.28 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/U 28.6
10:03.53 Johanna Larsson 93 Örgryte Göteborg/U 28.6
10:04.30 Hanna Michaëlsson 89 Örgryte Varberg 15.7
10:05.70 Fanny Andersson 03 Falkenberg Trollhättan 9.8

5000m

15:38.79 Yolanda Ngarambe 90 Tureberg Palo Alto, CA 2.5
15:45.38 Sara Christiansson 97 Sävedalen Göteborg/U 28.6
15:48.79 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Heusden-Zolder, BEL 20.7
15:56.35 Samrawit Mengsteab 90 Hälle Mölndal 3.8
16:01.37 *Anastasia Denisova 93 Sävedalen Mölndal 3.8
16:26.36 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Sollentuna 18.6
16:27.08 Lisa Havell 88 Spårvägen Karlsruhe, GER 18.5
16:41.80 Elisabet Clausén 90 Tväråselet Skellefteå 28.7
16:41.93 Hanna Bergström 97 Huddinge Stockholm/S 20.8
16:51.20 Elin Brink 97 Mölndal Mölndal 3.8
16:54.28 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Mölndal 3.8
17:06.35 Hanna Bergström 97 Huddinge Göteborg/S 11.8
17:07.03 Annika Faager 76 Björnstorp Höör 23.5
17:14.81 Johanna Salminen 78 Studenterna Stockholm/S 20.8
17:14.91 Johanna Larsson 93 Örgryte Mölndal 3.8
17:16.12 Elsa Wallenius 01 Västerås Eskilstuna 23.7
17:16.82 Hanna Michaëlsson 89 Örgryte Mölndal 3.8
17:24.5m Johanna Hofvendahl 04 IS Göta Helsingborg 27.6
17:25.41 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Göteborg/S 11.5
17:28.14 Andrea Claeson 98 Tureberg Worcester, MA 4.5
17:33.03 Olivia Weslien 97 IF Göta Göteborg/S 11.8
17:33.15 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Huddinge 2.6
17:34.50 Johanna Eriksson 81 Motala Falkenberg 17.8
17:35.47 Hanna Kumlin 92 Örgryte Stockholm/S 20.8
17:37.82 Camilla Elofsson 83 Huddinge Huddinge 2.6

10000m

32:40.09 Charlotta Fougberg 85 Ullevi London, GBR 6.7
33:38.75 Samrawit Mengsteab 90 Hälle Enskede 25.6
34:03.73 *Anastasia Denisova 93 Sävedalen Enskede 25.6
34:36.24 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Enskede 25.6
35:43.60 Camilla Elofsson 83 Huddinge Huddinge 18.8
35:49.97 Johanna Salminen 78 Studenterna Enskede 25.6
35:52.67 Johanna Larsson 93 Örgryte Göteborg/S 1.5
36:21.00 Frida Kristiansson 92 Örgryte Göteborg/S 1.5
36:47.02 Jennifer Acklund 95 Örgryte Enskede 25.6
36:54.76 Anna Jonsson 86 Studenterna Vallentuna 15.5
37:02.67 Malin Gibrand 81 Studenterna Vallentuna 15.5
37:09.9m Annika Faager 76 Björnstorp Lund 30.5
37:13.27 Liduina van Sitteren 89 Örebro AIK Hallsberg 3.8
37:14.54 Karin Forsberg 80 Örebro Hallsberg 3.8
37:49.19 Frida Nilsson 93 Örgryte Göteborg/S 1.5
38:20.84 Desiree Lilliehöök 86 Örgryte Göteborg/S 1.5
38:22.3m Camilla Lindholm Borg 74 Björnstorp Lund 30.5
38:25.94 Sofia Hjert 97 Torsby Karlstad 13.8
38:56.80 Elin Balck 92 Linnéa Enskede 25.6
38:58.0m Evelina Henriksson 99 IFK Umeå Lycksele 8.6
39:04.25 Julia Forslin 82 Västerås LK Västerås 23.4
39:14.81 Weronika Brzuchalska 93 Studenterna Enskede 25.6
39:32.5m Marina Stoltz 76 Heleneholm Lund 30.5
39:55.83 Karin Schön 62 Kville Göteborg/S 1.5
40:04.15 Eleonor Hjelm 80 Göteborg 1.5

Halvmarathon

1:11.42 Meraf Bahta 89 Hälle Azkoitia-Azpeitia, ESP 30.3
1:12.39 Hanna Lindholm 79 Huddinge Venlo, NED 31.3
1:13.16 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Göteborg 18.5
1:14.35 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Berlin, GER 7.4
1:14.37 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Berlin, GER 7.4
1:15.12 Johanna Eriksson 81 Motala Barcelona, ESP 10.2
1:15.16 Johanna Bäcklund 82 Runacademy Hamburg, GER 28.4
1:15.28 Samrawit Mengsteab 90 Hälle Venlo, NED 31.3
1:16.10 Ida Nilsson 81 Högby Hamburg, GER 28.4
1:16.55 Carolina Wikström 93 Roslagen Barcelona, ESP 10.2
1:17.25 Lisa Ring 93 NocOut Stockholm 1.6
1:17.45 Caroline Almkvist 95 Hässelby Schoorl, NED 10.2
1:17.49 Louise Ringström 89 Spårvägen Barcelona, ESP 10.2
1:18.00 Malin Starfelt 86 Runacademy Sevilla, ESP 17.2
1:18.03 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg 18.5
1:18.23 Johanna Larsson 93 Örgryte Berlin, GER 7.4
1:18.40 Charlotte Andersson 85 IFK Umeå Tavelsjö 17.8
1:19.01 Lena Eliasson 81 Hässelby Göteborg 18.5
1:19.34 Sarah Edsberger 89 Hälle Venlo, NED 31.3
1:19.39 Sofie Nelsson 90 IF Göta Göteborg 18.5
1:20.02 Charlotte Karlsson 84 Terrible Tuesdays Tällberg 3.8
1:20.09 Anna Rahm 81 IFK Umeå Tavelsjö 17.8
1:20.14 Hanna Michaëlsson 89 Örgryte Göteborg 18.5
1:20.19 Liduina van Sitteren 89 Örebro AIK Göteborg 18.5
1:20.33 Klara Hofer Mattsson 00 IFK Umeå Umeå 4.5

Marathon

2:29.34 Hanna Lindholm 79 Huddinge Hamburg, GER 28.4
2:29.40 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Sevilla, ESP 17.2
2:31.40 Mikaela Larsson 85 Spårvägen London, GBR 28.4
2:35.10 Johanna Bäcklund 85 Runacademy Hamburg, GER 28.4
2:38.40 Malin Starfelt 86 Runacademy Sevilla, ESP 17.2
2:39.27 Johanna Eriksson 81 Motala Barcelona, ESP 10.3
2:43.03 Lisa Ring 93 NocOut Stockholm 1.6
2:43.05 Carolina Wikström 93 Roslagen Stockholm 1.6
2:43.57 Ellen Persson 97 Högby Stockholm 1.6
2:46.59 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Stockholm 1.6
2:47.25 Sofia Byhlinder 84 Mora Hamburg, GER 28.4
2:48.39 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Stockholm 1.6
2:52.14 Fanny Schulstad 88 Runacademy Stockholm 1.6
2:52.33 Johanna Salminen 78 Studenterna Stockholm 1.6
2:53.03 Jenny Rutström 77 Öbacka Stockholm 1.6
2:54.17 Liduina van Sitteren 89 Örebro AIK Stockholm 1.6
2:54.35 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Hamburg, GER 28.4
2:55.36 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Stockholm 1.6
2:55.36 Elisabet Karlsson 87 Runday Stockholm 1.6
2:55.57 Sara Trané 85 Runacademy Boston, MA 15.4
2:56.06 Hanna Kumlin 92 Örgryte Brescia, ITA 10.3
2:57.00 Lsia Bjurström 86 Hamburg, GER 28.4
2:57.52 Johanna Nilsson 80 Morjärv Stockholm 1.6
2:59.00 Linnéa Isaksson 91 Upsala Stockholm 1.6
2:59.06 Emilia Todorovska Elias 88 Studenterna Barcelona, ESP 10.3

3000m hinder/76.2

10:14.59 Amélie Svensson 96 Sävedalen Berlin, GER 4.8
10:21.09 Emilia Lillemo 00 Täby Kristiansand, NOR 18.8
10:22.58 Linn Söderholm 96 Sävedalen Bydgoszcz, POL 10.8
10:22.82 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Varberg 18.8
10:28.33 Julia Samuelsson 99 Högby Nijmegen, NED 15.6
10:30.06 Emma Dahl 91 Örgryte Merksem, BEL 27.7
10:45.77 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Oordegem, BEL 25.5
10:53.63 Elin Brink 97 Mölndal Bagsværd, DEN 16.5
11:08.26 Mika Söderström 99 Lidingö Huddinge 2.6
11:08.29 Olivia Weslien 97 IF Göta Göteborg/U 28.6
11:14.34 Moa Rothman 96 Västerås Huddinge 2.6
11:23.05 Emma Jansson 91 Hässelby Göteborg/U 28.6
11:45.53 Jill Höstman 96 Ullevi Malmö/S 26.6
11:56.29 Angelica Strandberg 96 Spårvägen Malmö/S 26.6
12:21.99 Linda Take 73 IF Göta Malmö/S 26.6
12:24.4m Nelly Össmar 03 Högby Kalmar 9.6

100m häck/84.0

13.16 Tilde Johansson 01 Falkenberg Borås 20.7
13.50 Maja Rogemyr 91 IF Göta Skara 6.6
13.67 Emma Tuvesson 91 Spårvägen Varberg 15.7
13.72 Malin Skogström 95 Hässelby Stockholm/S 30.5
13.73 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg/S 11.8
13.79 Lovisa Karlsson 00 Högby Ljungby 18.5
13.79 Elise Malmberg 95 Växjö Norrköping 2.6
14.10 Josefine Sandelius 94 Hammarby Huddinge 16.6
14.11 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/S 11.8
14.16 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 8.6
14.18 Jonna Lindeen 96 Kalmar Ljungby 18.5
14.29 Klara Rådbo 01 Hässelby Göteborg/S 11.8
14.30 Freja Andersdotter 01 Malmö Skara 6.6
14.34 Maja Maunsbach 01 Lund Göteborg/S 11.8
14.34 Emma Stenlöf 96 Västerås Uppsala 8.6
14.36 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Skara 6.6
14.46 Sofia Lindh 98 Upsala Göteborg/S 11.8
14.46 Frida Johansson 95 Tjalve Norrköping 2.6
14.47 Estelle Montler 91 Ullevi Halmstad 16.6
14.48 Lisa Linnell 91 24Seven Uppsala 8.6
14.51 Maria Södergren 98 Täby Uppsala 17.8
14.55 Nellie Erlandsson 01 Malmö Hvidovre, DEN 8.6
14.56 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 4.6
14.59 Elvira Carlén 01 Lerum Uppsala 8.6
14.69 Beatrice Lantz 97 Växjö Uppsala 8.6
medvind
13.37 Maja Rogemyr 91 IF Göta Malmö/S 26.6
13.57 Malin Skogström 95 Hässelby Sollentuna 18.6
13.58 Emma Tuvesson 91 Spårvägen Malmö/S 26.6
13.60 Amanda Hansson 99 Hässelby Heusden-Zolder, BEL 20.7
13.62 Elise Malmberg 95 Växjö Sollentuna 18.6
14.07 Lovisa Östervall 97 Upsala Malmö/S 26.6
14.18 Estelle Montler 91 Ullevi Malmö/S 26.6
14.47 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Uppsala 8.6
14.50 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna San Angelo, TX 4.4
14.55 Beatrice Lantz 97 Växjö Ribeira Brava, POR 5.7

400m häck/76.2

57.31 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Lokeren, BEL 23.6
58.97 Minna Svärd 98 IF Göta Malmö/S 26.6
59.19 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Stockholm/S 30.5
59.67 Sofia Johnsson 94 Hässelby Malmö/S 26.6
59.83 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/S 11.8
59.96 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Borås 1.6
60.17 Amanda Holmberg 98 Lidköping Lerum 19.6
60.21 Moa Granat 04 Vallentuna Sollentuna 8.6
60.97 Frida Johansson 95 Tjalve Karlstad 3.7
60.99 Ebba Svantesson 97 Upsala Göteborg/S 11.8
61.66 Ebba Åhman 02 Ymer Borås 1.6
61.79 Caroline Larsson 01 Täby Göteborg/S 11.8
62.28 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Lerum 19.6
62.94 Ellen Eklund 98 Piteå Málaga, ESP 22.6
63.33 Tyra Landin 02 Västerås Huddinge 2.6
63.59 Hanna Karlsson 03 IF Göta Huddinge 14.6
63.60 Lisa Fröberg 02 Lidingö Huddinge 2.6
63.73 Ebba Jernmark Burrows 00 Hälle Kristiansand, NOR 18.8
63.76 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg/U 28.6
63.82 Maria Södergren 98 Täby Huddinge 14.6
64.40 Sandra Jonsson 01 Örgryte Norrköping 2.6
64.51 Maja Sund 01 Tureberg Göteborg/S 11.8
64.67 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
64.70 Jonna Tilgner 84 NocOut Huddinge 16.8
64.76 Emelie Öberg 97 Ullevi Borås 1.6
Manuell tidtagning
62.4m Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 9.6

Höjd

1.96 Erika Kinsey 88 Trångsviken Hengelo, NED 9.6
1.88 Bianca Salming 98 Tureberg Gävle 11.7
1.88 Sofie Skoog 90 IF Göta Hengelo, NED 9.6
1.85 Maja Nilsson 99 Örgryte Gävle 13.7
1.85 Evelina Erlandsson 94 IF Göta Torremolinos, ESP 23.5
1.84 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 13.8
1.82 Ellen Ekholm 96 Ullevi Fayetteville, AR 11.5
1.81 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 8,6
1.80 Ebba Jungmark 87 Mölndal Halmstad 16.6
1.79 Klara Frykholm 03 Glanshammar Sollentuna 7.6
1.75 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 11.8
1.75 Klara Rådbo 01 Hässelby Borås 18.7
1.74 Ellen Huldén 90 Lund Varberg 15.7
1.74 Vendela von Corswant 93 Örgryte Varberg 15.7
1.74 Lovisa Karlsson 00 Högby Ljungby 18.5
1.73 Alma Uhlin 03 Falun Falun 18.8
1.73 My Nordström 90 Tjalve Norrköping 2.6
1.73 Linda Skantze 95 Lidingö Sollentuna 7.6
1.72 Tilde Bjerager 04 Höör Trelleborg 1.6
1.72 Lisa Linnell 91 24Seven Uppsala 8.6
1.71 Emma Stenlöf 96 Västerås Sundsvall 16.6
1.71 Sydney Karström 04 Åhus Göteborg/U 30.6
1.70 Kajsa Engblom 01 Huddinge Kristiansand, NOR 18.8
1.70 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Kristiansand, NOR 18.8
1.70 Lina Löfqvist 93 Ullevi Kungälv 23.6
1.70 Elvira Carlén 01 Lerum Göteborg/U 28.6
1.70 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg/S 9.8

Stav

4.76 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Roma, ITA 6.6
4.70 Michaela Meijer 93 Örgryte Göteborg/U 28.6
4.16 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Fayetteville, AR 10.5
4.13 Ellen Olsson 97 Wärnamo Göteborg/U 28.6
4.13 Hanna Jansson 95 Ullevi Göteborg/U 28.6
4.07 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Göteborg/S 10.8
4.07 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Göteborg/S 9.8
4.00 Emma Kiviniemi Andersson 91 Spårvägen Hendon, GBR 9.6
3.95 Malin Dahlström 89 Örgryte Göteborg/U 30.6
3.92 Rebecka Krüeger 03 Malmö Karlskrona 15.6
3.90 Klara Mattsson 97 Orient Göteborg/S 10.8
3.90 Alva Sundin 01 Täby Täby 12.5
3.90 Elin Olsson 93 Kvarnsveden Kvarnsveden 25.7
3.86 Greta Erlandsson 05 Rånäs Göteborg/U 28.6
3.82 Freja Andersdotter 01 Malmö Karlskrona 15.6
3.81 Sara Winberg 04 Täby Trollhättan 10.8
3.80 Filippa Miller 99 Hovslätt Jönköping 19.6
3.78 Minna Svärd 98 IF Göta Commerce, TX 22.3
3.75 Annika Jönsson 96 Helsingborg Zaragoza, ESP 15.6
3.72 Tilda Kapell 01 Hammarby Göteborg/S 9.8
3.68 Matilda Honeth 02 Växjö Malmö/S 26.6
3.66 Johanna Duplantis 02 Upsala Baton Rouge, LA 4.5
3.63 Isabella Calabrese 97 Missoula, MT 10.5
3.63 Celina Johannsen 02 Malmö Göteborg/U 28.6
3.63 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Göteborg/U 28.6

Längd

6.73 Tilde Johansson 01 Falkenberg Karlstad 3.7
6.58 Malin Marmbrandt 85 Västerås Sierra Nevada, ESP 17.8
6.51 Erika Kinsey 88 Trångsviken Torremolinos, ESP 23.5
6.45 Erica Jarder 86 IF Göta Torremolinos, ESP 23.5
6.45 Kaiza Karlén 98 IF Göta Malmö/S 26.6
6.29 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg/U 29.6
6.18 Elin Larsson 94 Halmstad Trollhättan 26.5
6.16 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 3.7
6.09 Lovisa Karlsson 00 Högby Lana, ITA 28.4
6.06 Olivia Bojang 02 Örgryte Göteborg/S 11.8
6.03 Jonna Lindéen 96 Kalmar Falun 18.8
6.03 Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte Hässleholm 28.7
6.00 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 2.6
5.96 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Göteborg/S 11.8
5.96 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg/U 29.6
5.94 Lisa Linnell 91 24Seven Ribeira Brava, POR 6.7
5.94 Malin Olsson 90 Lidingö Helsingborg 7.7
5.91 Katharina Gråman 03 Tyresö Göteborg/U 29.6
5.90 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Göteborg/U 29.6
5.90 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Göteborg/U 29.6
5.88 Ida Nilsson 98 Hovslätt Skruv 18.5
5.87 Moa Ullgren 96 24Seven Stockholm/S 30.5
5.84 Lisa Warfvinge 98 Varberg Mölndal 3.8
5.83 Judith Wagersten 98 Örgryte Mölndal 3.8
5.82 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 2.6
5.82 Izabella Ripsweden 00 Huddinge Sollentuna 8.6
medvind
6.55 Kaiza Karlén 98 IF Göta Málaga, ESP 27.5
6.32 Lovisa Karlsson 00 Högby Karlstad 3.7
6.27 Elin Larsson 94 Halmstad Trollhättan 26.5
6.10 Ida Thunberg 99 Örebro Huddinge 16.6
6.10 *Aina Griksaite 94 Spårvägen Malmö/S 26.6
6.03 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Göteborg/S 11.8
6.01 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 2.6
5.97 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Uppsala 9.6
5.95 Lisa Linnell 91 24Seven Uppsala 9.6
5.91 Moa Ullgren 96 24Seven Göteborg/U 29.6
5.90 Ida Nilsson 98 Hovslätt Göteborg/S 11.5
5.90 Moa Örevik 03 Visby Gute Gibraltar, GIB 7.7
5.90 Angel Richmore 01 Malmö Helsingborg 7.7
5.88 Malin Olsson 90 Lidingö Huddinge 2.6
5.85 Filippa Gunnarsson 99 Mölndal Göteborg/S 11.8
5.84 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 9.6
5.83 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 2.6

Tresteg

13.49 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Gävle 12.7
13.26 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Göteborg/U 30.6
13.19 Malin Marmbrandt 85 Västerås Sollentuna 18.6
12.98 Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte Sollentuna 18.6
12.97 Fatima Koné 99 Mölndal Mölndal 3.8
12.79 Olivia Bojang 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
12.58 Jasmin Sabir 92 Hammarby Sollentuna 18.6
12.48 Jenny Lestander 98 Linköping Sollentuna 7.6
12.46 Emma Ehrlin 93 Ärla Uppsala 16.8
12.44 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg/S 9.8
12.38 Cornelia Nilsson 01 Skellefteå Kristiansand, NOR 18.8
12.38 Frida Johansson 95 Tjalve Norrköping 2.6
12.34 Madeleine Nilsson 91 Gefle Sollentuna 18.6
12.25 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg/U 30.6
12.21 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Göteborg/U 30.6
12.17 Emilia Sjöstrand 02 AIK Huddinge 14.6
12.12 Johanna Konséleus 95 Ullevi Göteborg/U 30.6
12.11 Klara Frykholm 03 Glanshammar Västerås 3.8
12.10 Linn Egerfält 00 Gefle Göteborg/U 30.6
12.01 Katharina Gråman 03 Tyresö Västerås 3.8
12.00 Judith Wagersten 98 Örgryte Göteborg/S 9.8
11.93 Hanna Gille 96 Sävedalen Göteborg/U 30.6
11.90 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Mölndal 3.8
11.88 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Norrköping 2.6
11.82 Klara Ekelund 99 KA2 Karlskrona 15.6
medvind
13.27 Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte Leppävaara, FIN 18.8
12.98 Olivia Bojang 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
12.70 Jasmin Sabir 92 Hammarby Helsingborg 21.7
12.48 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 2.6
12.23 Katharina Gråman 03 Tyresö Trollhättan 11.8
12.13 Johanna Konséleus 95 Ullevi Malmö/S 26.6
12.11 Klara Ekelund 99 KA2 Ronneby 9.6
11.99 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Göteborg/S 9.8

Kula/4.0

18.88 Fanny Roos 95 24Seven Halle, GER 1.6
17.00 Frida Åkerström 90 Hässelby Halle, GER 1.6
16.42 Sara Lennman 96 Spårvägen Halle, GER 1.6
15.18 Axelina Johansson 00 Hässelby Göteborg/S 11.8
14.86 Maria Nilsson 95 Orient Bottnaryd 29.6
14.46 Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad 18.8
14.22 Bianca Salming 98 Tureberg Falun 17.8
14.20 Beatrice Lantz 97 Växjö Göteborg/S 10.8
14.20 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Clermont, FL 20.4
13.50 Amanda Lejros 99 Hässelby Göteborg/S 10.8
13.50 Emma Stenlöf 96 Västerås Huddinge 2.6
13.48 Mathilda Eriksson 98 Malmö Göteborg/S 10.8
13.43 Emilia Malmehed 01 Linköping Karlstad 18.8
13.32 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Göteborg/S 10.8
13.23 *Mari Klaup-McColl 90 Ullevi Göteborg/S 11.5
12.84 Nina Björkman 98 Västerås Göteborg/S 10.8
12.79 Sofia Linde 95 Täby Huddinge 2.6
12.75 Frida Bergvall 99 Växjö Göteborg/S 10.8
12.66 Wilma Lundberg 00 Växjö Göteborg/S 11.8
12.56 Elisabet Wållgren 73 Lerum Falkenberg 17.8
12.52 Angel Richmore 01 Malmö Ljungby 30.5
12.40 Emma Harrysson 97 Hälle Uddevalla 6.4
12.36 Klara Rådbo 01 Hässelby Göteborg/S 11.8
12.28 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Ludvika 6.6
12.25 Felicia Lindberg 97 Hammarby Uppsala 17.8
12.25 Ella Andersson 00 Eslövs AI Göteborg/U 29.6

Diskus/1.0

59.06 Vanessa Kamga 98 Upsala Halle, GER 1.6
55.67 Fanny Roos 95 24Seven Göteborg/S 16.8
55.46 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Kristiansand, NOR 17.8
55.15 Emma Ljungberg 94 Spårvägen Halmstad 16.6
51.29 Ellen Pettersson 97 Upsala Bottnaryd 29.6
50.88 Mathilda Eriksson 98 Malmö Halle, GER 2.6
49.59 Ella Andersson 00 Eslövs AI Borås 18.7
49.58 Daniella Persson 00 Hälle Göteborg/S-K 2.3
48.40 Erica Larsson 90 IF Göta Bottnaryd 29.6
48.09 Axelina Johansson 00 Hässelby Falun 8.5
47.92 Amanda Nordin 97 Skellefteå Borås 2.6
46.94 Lydia Sundin 94 Hässelby Falun 18.5
46.15 Amanda Lejros 99 Hässelby Göteborg/S 11.8
46.02 Heidi Schmidt 93 Spårvägen Bottnaryd 29.6
45.78 Jennifer Rudberg 98 24Seven Sollentuna 7.6
44.64 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Bottnaryd 29.6
44.40 Hillevi Carlsson 02 Falun Sollentuna/E 8.6
44.36 Fanny Öhrn Selahn 95 Tureberg Huddinge 14.6
44.34 Kajsa Borrman 04 Westminster, CO 13.4
43.27 Ida Stenbäck 99 Bore Bålsta 25.5
42.91 Amanda Fridberg 02 IF Göta Göteborg/S 9.8
41.69 Nina Pyrell 02 Växjö Göteborg/S 9.8
41.58 Lena Björk 76 Lidingö Sätra 18.5
41.30 Marielle Bengtsson 93 Trollhättan FIK Lidköping 15.6
41.29 Elin Rubin 95 Hovslätt Värnamo 18.8

Slägga/4.0

70.01 Ida Storm 91 Malmö Šamorín, SVK 9.3
67.42 Tracey Andersson 84 Ullevi Göteborg/S-K 2.3
66.87 Grete Ahlberg 98 Hammarby Bottnaryd 30.6
65.31 Emma Thor 97 Tureberg Charlottesville, VA 9.5
63.11 Frida Bååth 97 Timrå Timrå 18.5
61.49 Linnea Jönsson 95 Upsala Sacramento, CA 23.5
60.36 Annika Larsson 96 Upsala Fayetteville, AR 10.5
60.19 Kajsa Wennberg 96 Upsala Charlottesville, VA 9.5
60.13 Eleni Larsson 93 Spårvägen Bottnaryd 30.6
60.12 Josefin Berg 85 IF Göta Bottnaryd 30.6
60.05 Jessica Mattsson 98 Spårvägen Cape Girardeau, MO 9.5
59.58 Cecilia Larsson 99 Växjö Ballerup, DEN 11.5
57.55 Rebecka Hallerth 96 Spårvägen Västerås/Ap 3.8
57.46 Vanessa Kamga 98 Upsala Gainesville, FL 27.4
56.52 Jennifer Andersson 01 Västerås Göteborg/S 9.8
56.33 Jennifer Quick 00 Lund Bottnaryd 30.6
56.30 Michaela Norrbelius 97 Gefle Sollentuna 19.5
56.27 Mathilda Björklund 97 Bålsta Bottnaryd 30.6
56.09 Hanna Mårtensson 96 Tureberg Sollentuna 7.6
55.64 Anna Götberg 01 Västerås Göteborg/S-K 2.3
55.43 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne Göteborg/S-K 29.6
55.26 Sara Forssell 00 Motala Bålsta 25.5
55.12 Maja Eklund 94 24Seven Bottnaryd 30.6
54.54 Nina Björkman 98 Västerås Princeton, NJ 6.4
54.18 Emma Palmgren 01 Nyköping Karlstad/M 17.8

Spjut/600

58.53 *Ásdís Hjálmsdottír 85 Spårvägen Bottnaryd 30.6
54.97 Carolin Näslund 98 IF Göta Göteborg/S 9.8
53.79 *Mari Klaup-McColl 90 Ullevi Göteborg/S-K 19.5
52.41 Anna Wessman 89 Växjö Växjö/A 1.8
52.02 Elisabeth Lithell 90 Örebro Uppsala 16.8
50.26 Bianca Salming 98 Tureberg Göteborg/S 9.8
49.74 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg/S 9.8
49.10 Malin Haglund 88 Ullevi Uppsala 16.8
48.81 Matilda Elfgaard 92 24Seven Bottnaryd 30.6
46.47 Maja Gustavsson 98 Västerås Leksand 20.7
46.36 Beatrice Lantz 97 Växjö Ljungby 19.5
45.81 Emelie Larsson 91 Ullevi Göteborg/S 8.6
44.79 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 16.5
44.63 Linn Peura 97 Södertälje Bottnaryd 30.6
44.46 Feben Tewelde 01 Järvsö Göteborg/S 11.8
44.39 Sofie Hammar 95 Växjö Göteborg/S-K 3.3
43.92 Maria Olsson 96 Gefle Västerås 4.8
43.80 Malin Andersson 93 Heleneholm Klippan 2.6
43.67 Erika Wärff 00 Malmö Göteborg/S 11.8
43.02 Gabriella Fataki 00 Kungsängen Göteborg/S 11.8
42.37 Angel Richmore 01 Malmö Hässleholm 28.7
41.14 Madeleine Ahlström 00 Umedalen Göteborg/U 28.6
41.03 Klara Rådbo 01 Hässelby Uppsala 9.6
40.79 Anna Nogolova 99 Umedalen Göteborg/S 9.8
40.36 Amanda Holmberg 98 Lidköping Falun 18.8

Sjukamp/K

5.844 Bianca Salming 98 Tureberg Uppsala 9.6
5.617 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 9.6
5.559 Lovisa Karlsson 00 Högby Ljungby 19.5
5.477 Beatrice Lantz 97 Växjö Ribeira Brava, POR 6.7
5.477 Emma Stenlöf 96 Västerås Uppsala 9.6
5.447 Lisa Linnell 91 24Seven Uppsala 9.6
5.435 Amanda Holmberg 98 Lidköping Falun 18.8
5.382 Klara Rådbo 01 Hässelby Borås 19.7
5.328 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Uppsala 9.6
4.967 Jonna Lindéen 96 Kalmar Falun 18.8
4.947 Elvira Carlén 01 Lerum Uppsala 9.6
4.718 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 20.4
4.627 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Ljungby 19.5
4.476 Emilia Stenström 97 Huddinge Ljungby 19.5
4.205 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Ljungby 19.5
4.195 Sofia Calabrese 97 Albany, NY 19.4

>