Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 27 januari 2020

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 DEC, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2019.

100m

10.20 Henrik Larsson 99 IF Göta Skara 6.6
10.39 Austin Hamilton 97 Malmö Sollentuna 18.6
10.41 Erik Hagberg 95 Upsala Sollentuna 18.6
10.49 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Sundsvall 28.7
10.49 Thobias Montler 96 Malmö Skara 6.6
10.52 Zion Eriksson 02 Täby Göteborg/S 9.8
10.54 Tony Darkwah 86 Hammarby Ninove, BEL 3.8
10.56 Odain Rose 92 Spårvägen Sollentuna 18.6
10.59 Erik Annerfalk 94 Ullevi Skara 6.6
10.60 Michael Luxemburg 94 Täby Skara 6.6
10.61 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Skara 24.8
10.65 Jean Christian Zirignon 95 Malmö Skara 6.6
10.67 Desmond Rogo 96 Hammarby Göteborg/U 29.6
10.69 Emil Johansson 02 Tureberg Göteborg/S 9.8
10.70 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/S 9.8
10.71 Jonatan Hirsh 98 Örebro Göteborg/S 9.8
10.73 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 29.6
10.73 Nils Thornberg 94 Bollnäs Skara 6.6
10.76 Vidar Stenqvist 00 Täby Göteborg/S 9.8
10.78 Lion Martinez 78 Spårvägen Stockholm/S 30.5
10.78 Alexander Hult 96 Örebro Karlstad 30.8
10.78 Douglas Hellbratt 95 Malmö Skara 6.6
10.79 Tarley Allison 97 Mölndal Mölndal 3.8
10.79 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Göteborg/S 9.8
10.79 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Göteborg/S 9.8
10.79 Viktor Thor 00 Strand Göteborg/S 9.8
oklar/okänd vind
10.73 Anders Pihlblad 98 Örebro Uppsala 16.8
medvind
10.17 Henrik Larsson 99 IF Göta Skara 6.6
10.34 Austin Hamilton 97 Malmö Skara 6.6
10.58 Erik Annerfalk 94 Ullevi Malmö/S 26.6
10.72 Milo Wahlgren 02 AIK Skara 6.6
10.72 Viktor Thor 00 Strand Skara 6.6
10.76 Omar Chabaan 00 Helsingborg Helsingborg 7.7
10.76 Philip Nilsson 95 Lund Hvidovre, DEN 8.6

200m

20.78 Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad 1.9
20.84 Felix Svensson 97 Mölndal Karlstad 1.9
21.07 Kasper Kadestål 99 Malmö Bydgoszcz, POL 9.8
21.08 *Dennis Otieno 91 Hammarby Sollentuna 9.6
21.13 Marcus Tornée 98 Helsingborg Karlstad 3.7
21.17 Anders Pihlblad 98 Örebro Karlstad 1.9
21.20 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/U 30.6
21.25 Erik Annerfalk 94 Ullevi Sollentuna 9.6
21.30 Douglas Hellbratt 95 Malmö Sollentuna 9.6
21.31 Isak Andersson 96 Upsala Sollentuna 9.6
21.49 Emil Johansson 02 Tureberg Göteborg/S 11.8
21.50 Filip Schwartz 98 Mölndal Norrköping 2.6
21.55 Joel Groth 91 Bollnäs Sundsvall 28.7
21.60 Jacob Ewertzh 95 Malmö Uppsala 17.8
21.62 Sidney Léger 02 Hammarby Saint-Étienne, FRA 23.6
21.66 Dennis Forsman 95 Hässelby Uppsala 17.8
21.73 Desmond Rogo 96 Hammarby Göteborg/U 30.6
21.74 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Sollentuna 9.6
21.80 Nils Thornberg 94 Bollnäs Skara 24.8
21.87 Zion Eriksson 02 Täby Skara 6.6
21.88 Alexander Nyström 03 Bollnäs Sundsvall 28.7
21.88 Odain Rose 92 Spårvägen Sollentuna 9.6
21.90 Martin Selin 95 Ullevi Lerum 19.6
21.90 Oskar Edlund 02 Täby Göteborg/U 30.6
21.92 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 30.6
21.92 Michael Luxemburg 94 Täby Sollentuna 9.6
medvind
20.54 Henrik Larsson 99 IF Göta Stockholm/S 25.8
20.96 Kasper Kadestål 99 Malmö Stockholm/S 25.8
21.06 Carl Bengtström 00 Örgryte Malmö/S 26.6
21.52 Dennis Forsman 95 Hässelby Malmö/S 26.6
21.58 Sidney Léger 02 Hammarby Angers, FRA 7.7
21.80 Nils Thornberg 94 Bollnäs Skara 6.6
21.87 *Emil Thölix 95 Linköping Habo 15.6
21.88 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 18.6

400m

47.16 Carl Bengtström 00 Örgryte Bydgoszcz, POL 9.8
47.27 Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Stockholm/S 24.8
47.34 Anton Sigurdsson 96 Malmö Karlstad 31.8
47.69 Emil Johansson 02 Tureberg Baku, AZE 25.7
47.87 Erik Martinsson 96 Gefle Stockholm/S 31.7
48.30 Felix Francois 90 Örgryte Stockholm/S 31.7
48.48 Alexander Nyström 03 Bollnäs Stockholm/S 31.7
48.50 *Berhe Kidane 99 Ärla Göteborg/S 10.8
48.75 Hampus Widlund 93 Växjö Malmö/S 26.6
48.88 Joakim Karlsson 97 Ullevi Borås 2.6
49.07 Filip Nilsson 92 Lund Karlstad 31.8
49.22 Douglas Hellbratt 95 Malmö Västerås 4.8
49.23 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Huddinge 2.6
49.25 Karl Wållgren 01 Lerum Lerum 19.6
49.31 Martin Selin 95 Ullevi Karlstad 30.8
49.37 Johan Claeson 01 Linköping Göteborg/U 29.6
49.38 Andreas Movin 96 Lidingö Huddinge 2.6
49.39 ^Trausti Stefansson 85 Spårvägen Sollentuna 7.6
49.53 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
49.57 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Stockholm/S 24.8
49.61 Benjamin Åberg 95 Hälle Uddevalla 26.7
49.67 Jonathan Carbe 90 Örgryte Ribeira Brava, POR 5.7
49.75 Anton Persson 96 Hässelby Sollentuna 7.6
49.81 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 13.7
49.85 Jakob Helsing 00 Orient Sollentuna 18.6
49.85 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 25.5

800m

1:45.10 Andreas Kramer 97 Sävedalen London, GBR 20.7
1:47.34 Erik Martinsson 96 Gefle Sacramento, CA 24.5
1:48.06 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Göteborg/S 16.8
1:48.55 Andreas Almgren 95 Tureberg Liège, BEL 17.7
1:48.80 *Berhe Kidane 99 Ärla Karlstad 1.9
1:48.89 Elmar Engholm 92 Hässelby Ludvika 6.6
1:49.13 Kalle Berglund 96 Spårvägen Sollentuna 18.6
1:49.40 Joakim Andersson 92 Trelleborg Karlstad 1.9
1:49.47 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Karlstad 1.9
1:49.89 Felix Francois 90 Örgryte Ninove, BEL 3.8
1:50.34 Anton Persson 96 Hässelby Karlstad 1.9
1:50.95 Björn Seifert 96 Upsala Huddinge 2.6
1:51.08 Benjamin Åberg 95 Hälle Varberg 15.7
1:51.11 Alexander Lundskog 96 Ullevi Oordegem, BEL 1.6
1:51.2m Abubaker Abdullahi 99 Malmö Malmö/He 21.5
1:51.54 Anton Axelsson 01 Hässelby Loughborough, GBR 15.6
1:51.56 Simon Wallenlind 97 Mölndal Mölndal 3.8
1:51.59 Alexander Nyström 03 Bollnäs Karlstad 3.7
1:51.7m Gustav Berlin 95 Hässelby Frederiksberg, DEN 27.6
1:51.76 Leo Magnusson 98 Sävedalen Mölndal 3.8
1:51.9m Warsame Doley 98 Malmö Frederiksberg, DEN 27.6
1:52.69 Awet Mengsteab 95 Örgryte La Crosse, WI 19.4
1:52.86 Vidar Johansson 96 Sävedalen Varberg 15.7
1:53.16 Johan Lamm 98 Mölndal Mölndal 3.8
1:53.17 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Oslo, NOR 5.7

1500m

3:33.70 Kalle Berglund 96 Spårvägen Doha, QAT 6.10
3:38.99 Andreas Almgren 95 Tureberg Göteborg/S 16.8
3:39.18 Suldan Hassan 98 Ullevi Göteborg/S 16.8
3:41.50 Elmar Engholm 92 Hässelby Sollentuna 18.6
3:43.19 Emil Danielsson 97 Spårvägen Oulu, FIN 14.8
3:43.63 Abubakar Abdullahi 99 Malmö Karlstad 31.8
3:44.06 Simon Sundström 98 Lidingö Sollentuna 18.6
3:44.96 Abdelfath Yassin 95 Gefle Karlstad 31.8
3:45.63 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Karlsruhe, GER 18.5
3:46.96 Leo Magnusson 98 Sävedalen Sollentuna 18.6
3:47.38 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Lapinlahti, FIN 17.7
3:47.71 Simon Wallenlind 97 Mölndal Huizingen, BEL 24.8
3:48.32 Alexander Nilsson 95 Mölndal Huizingen, BEL 24.8
3:48.46 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Huizingen, BEL 24.8
3:48.52 *Efrem Brhane 94 Västerås Västerås 4.8
3:49.74 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg/S 16.8
3:49.81 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Sollentuna 18.6
3:49.89 Vidar Johansson 96 Sävedalen Karlstad 3.7
3:50.19 *Ali Laaroubi 94 Malmö Göteborg/S 16.8
3:50.20 Emil Blomberg 92 Hässelby Karlstad 3.7
3:50.92 Johan Walldén 87 Spårvägen Göteborg/S 16.8
3:50.92 *Mohammad Reza 89 Spårvägen Västerås 4.8
3:51.22 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Ninove, BEL 3.8
3:51.32 Markus Bohman 94 Örebro Karlstad 31.8
3:51.66 Gustav Berlin 95 Hässelby Ninove, BEL 3.8

3000m

7:58.29 Emil Danielsson 97 Spårvägen Göteborg/S 16.8
8:02.30 Suldan Hassan 98 Ullevi Rehlingen, GER 9.6
8:02.79 Kalle Berglund 96 Spårvägen Bydgoszcz, POL 11.8
8:04.09 *Mohammad Reza 89 Spårvägen Göteborg/S 16.8
8:04.81 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 16.8
8:09.60 Emil Blomberg 92 Hässelby Göteborg/S 16.8
8:09.90 David Nilsson 87 Högby Joensuu, FIN 24.7
8:12.59 Napoleon Solomon 94 Tureberg Fana, NOR 22.5
8:13.11 Daniel Lundgren 85 Tureberg Göteborg/S 16.8
8:14.63 Gabriel Steffensen 96 Mölndal Watford, GBR 29.6
8:16.54 Alexander Nilsson 95 Mölndal Joensuu, FIN 24.7
8:19.73 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Joensuu, FIN 24.7
8:21.7m Robel Fsiha 96 Spårvägen Stockholm/S 30.5
8:22.24 Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 7.6
8:22.87 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Sollentuna 7.6
8:23.95 Fredrik Johansson 86 Växjö Göteborg/S 16.8
8:24.60 Markus Bohman 94 Örebro Göteborg/S 16.8
8:26.93 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg/S 16.8
8:27.16 *Ali Al-Janabi 94 Ullevi Göteborg/S 9.6
8:27.97 Simon Sundström 98 Lidingö Stockholm/S 24.8
8:28.33 Johan Fagerberg 92 Finspång Göteborg/S 16.8
8:29.25 Arvid Örn 94 Hälle Göteborg/S 9.6
8:30.21 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg/S 9.6
8:30.77 Olle Ahlberg 97 Hälle Göteborg/S 16.8
8:30.97 *Merih Hagos 98 Eskilstuna Sollentuna 7.6

5000m

13:31.35 Suldan Hassan 98 Ullevi Torrance, CA 19.4
13:49.47 David Nilsson 87 Högby Oordegem, BEL 25.5
13:49.97 Robel Fsiha 96 Spårvägen Heusden-Zolder, BEL 20.7
13:52.80 Simon Sundström 98 Lidingö Heusden-Zolder, BEL 20.7
13:54.52 Kalle Berglund 96 Spårvägen Stockholm/S 24.8
13:57.64 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Stockholm/S 20.8
13:59.01 *Mohammad Reza 89 Spårvägen Stockholm/S 20.8
14:05.48 Gabriel Steffensen 96 Mölndal Oordegem, BEL 26.5
14:07.6m Napoleon Solomon 94 Tureberg London, GBR 6.7
14:11.16 Emil Danielsson 97 Spårvägen Nijmegen, NED 15.6
14:14.57 Oscar Claesson 95 Sävedalen Sollentuna 18.6
14:15.55 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/S 20.8
14:17.11 Omar Nuur 01 Växjö Kristiansand, NOR 18.8
14:19.48 John Foitzik 91 Spårvägen Karlsruhe, GER 18.5
14:22.63 *Efrem Brhane 94 Västerås Karlstad 1.9
14:24.04 Abdelfath Yassin 95 Gefle Karlstad 1.9
14:24.68 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/U 28.6
14:25.69 Hampus Börjesson 94 Ullevi Mölndal 3.8
14:25.92 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Mölndal 3.8
14:26.89 Alexander Nilsson 95 Mölndal Mölndal 3.8
14:27.17 Arvid Örn 94 Hälle Sollentuna 18.6
14:28.87 Anders Grahl 87 Hälle Mölndal 3.8
14:33.41 *Merih Hagos 98 Eskilstuna Sollentuna 18.6
14:33.66 Archie Casteel 96 Spårvägen Stockholm/S 20.8
14:34.39 Markus Bohman 94 Örebro Sollentuna 18.6

10000m

28:59.62 Robel Fsiha 96 Spårvägen London, GBR 6.7
29:21.23 Adhanom Abraha 77 Eskilstuna Karlstad 30.8
29:22.66 Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm/S 25.8
29:27.53 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Karlstad 30.8
29:30.21 Omar Nuur 01 Växjö Karlstad 30.8
29:41.00 Jonas Leandersson 90 Enhörna Karlstad 30.8
29:50.11 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Enskede 25.6
29:53.65 Daniel Lundgren 85 Tureberg Karlstad 30.8
29:56.20 Otto Kingstedt 94 Huddinge Karlstad 30.8
30:18.45 *Mohammad Reza 89 Spårvägen Kristiansand, NOR 31.8
30:18.89 *Merih Hagos 98 Eskilstuna Enskede 25.6
30:24.65 Erik Karlsson 98 Högby Karlstad 30.8
30:26.92 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Göteborg/S 1.5
30:27.45 Oscar Carlsson 91 Hälle Göteborg/S 1.5
30:27.55 Archie Casteel 96 Spårvägen Stockholm/S 14.9
30:29.13 Oscar Claesson 95 Sävedalen Karlstad 30.8
30:31.90 Kristofer Låås 92 Fredrikshof Enskede 25.6
30:32.93 Andreas Åhwall 89 Hässelby Karlstad 30.8
30:39.01 Nils Spetz 91 Spårvägen Enskede 25.6
30:39.84 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 1.5
30:40.84 David Nilsson 87 Högby London, GBR 6.7
30:43.61 Arvid Örn 94 Hälle Göteborg/S 1.5
30:46.40 Daniel Berggren 87 Strömstad LK Göteborg/S 1.5
30:56.64 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg/S 1.5
30:57.01 Fred Grönwall 81 Roma Karlstad 30.8

Halvmarathon

1:01.17 Napoleon Solomon 94 Tureberg Barcelona, ESP 10.2
1:01.18 Robel Fsiha 96 Spårvägen Zallaq, BRN 15.3
1:03.02 Mustafa Mohamed 79 Hälle Barcelona, ESP 10.2
1:03.30 David Nilsson 87 Högby New York, NY 17.3
1:03.30 Adhanom Abraha 77 Eskilstuna Hamburg, GER 28.4
1:03.47 Olle Walleräng 85 Spårvägen Stockholm 7.9
1:04.10 Archie Casteel 96 Spårvägen San Sebastián, ESP 24.11
1:04.33 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Stockholm 7.9
1:05.40 Jonas Leandersson 90 IF Göta Verona, ITA 17.11
1:06.08 John Börjesson 92 Spårvägen Pisa, ITA 15.12
1:06.12 Klas Johansson 80 Vegan Runners København, DEN 15.9
1:06.14 Niklas Jonsson 92 Huddinge Göteborg 18.5
1:06.15 *Karsten Meier 91 IFK Umeå Tavelsjö 17.8
1:06.17 *Samuel Russom 91 IS Göta København, DEN 15.9
1:06.34 Oscar Carlsson 91 Hälle Venlo, NED 31.3
1:06.35 Marcus Åberg 88 Hässelby Amsterdam, NED 20.10
1:06.40 Maximilian Ueda 93 Spårvägen Sunshine Coast, AUS 4.8
1:06.58 Otto Kingstedt 94 Huddinge Stockholm 7.9
1:07.18 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Barcelona, ESP 10.2
1:07.22 Fred Grönwall 81 Roma København, DEN 15.9
1:07.24 *Yassin Abdi 99 Hässelby Göteborg 18.5
1:07.28 Martin Nilsson 95 IFK Umeå Göteborg 18.5
1:07.47 *Abdelhafiz Ibrahim 96 Sävedalen København, DEN 15.9
1:07.49 Kristofer Låås 92 Fredrikshof Stockholm 7.9
1:08.00 Arvid Örn 94 Hälle Göteborg 18.5

Marathon

2:10.09 David Nilsson 87 Högby Valencia, ESP 1.12
2:13.39 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Valencia, ESP 1.12
2:14.44 Adhanom Abraha 77 Eskilstuna Hamburg, GER 28.4
2:17.56 John Kingstedt 92 Huddinge Valencia, ESP 1.12
2:19.41 Mustafa Mohamed 79 Hälle New York, NY 3.11
2:20.08 Fred Grönwall 81 Roma Valencia, ESP 1.12
2:20.23 Andreas McConville 81 Studenterna Berlin, GER 29.9
2:21.49 Klas Johansson 80 Vegan Runners Valencia, ESP 1.12
2:21.56 Daniel Berggren 87 Strömstad LK Stockholm 1.6
2:22.07 Kristofer Låås 92 Fredrikshof Berlin, GER 29.9
2:22.16 Linus Rosdal 92 Akele Berlin, GER 29.9
2:22.26 *Thomas Stevens 79 Mantra Sport Berlin, GER 29.9
2:23.04 Linus Hultegård 90 Sävedalen Málaga, ESP 15.12
2:24.38 Erik Anfält 76 Örebro AIK Rotterdam, NED 7.4
2:25.16 Claes Bengtsson 82 Spårvägen Valencia, ESP 1.12
2:27.04 Jonas Nilsson 92 Örebro AIK Rotterdam, NED 7.4
2:27.25 Martin Öhman 81 Hässelby Stockholm 1.6
2:27.30 Patrik Eklund 82 Handelsbanken Valencia, ESP 1.12
2:27.35 Fritjof Fagerlund 74 Roslagen Wien, AUT 7.4
2:27.44 *Nuray Yassin 81 Ullevi Stockholm 1.6
2:27.44 Ted Armgren 88 Dalasjö Frankfurt, GER 27.10
2:27.51 Tony Hatefnejad 87 Hälle Frankfurt, GER 27.10
2:27.55 Patrik Wikström 92 IFK Umeå Dubai, UAE 25.1
2:28.31 Björn Morén 87 Akele Amsterdam, NED 20.10
2:28.35 David Olerup 85 Terrible Tuesdays Hamburg, GER 28.4

3000m hinder/91.4

8:31.57 Emil Blomberg 92 Hässelby Brussel, BEL 23.8
8:32.36 Napoleon Solomon 94 Tureberg Liège, BEL 17.7
8:41.39 Simon Sundström 98 Lidingö Göteborg/S 16.8
8:48.81 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/S 16.8
8:50.55 Leo Magnusson 98 Sävedalen Gävle 14.7
8:53.94 Omar Nuur 01 Växjö Karlstad 31.8
8:55.18 Awet Mengsteab 95 Örgryte Des Moines, IA 25.4
8:58.37 *Efrem Brhane 94 Västerås Karlstad 31.8
9:02.47 Axel Djurberg 99 Hässelby Göteborg/U 28.6
9:04.87 Miguel Palm 98 Mölndal Karlstad 31.8
9:06.46 Fredrik Johansson 86 Växjö Karlstad 31.8
9:13.31 Anders Fox 95 Spårvägen Sollentuna 18.6
9:21.79 Erik Djurberg 97 Hässelby Sollentuna 18.6
9:31.32 Olof Silvander 99 Lidingö Huddinge 2.6
9:31.73 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Kristiansand, NOR 17.8
9:34.47 *Ali Al-Janabi 94 Ullevi Malmö/S 26.6
9:38.36 Henry Jacobson 99 Hammarby Göteborg/U 28.6
9:40.30 Jacob Ranglin Grissler 95 Örgryte Göteborg/U 28.6
9:44.27 Simon Hector 97 Huddinge Huddinge 2.6
9:54.81 Albin Andersson 98 Hammarby Malmö/S 26.6
9:58.66 Ludvig Bjurelid 00 Högby Norrköping 2.6
10:13.54 Jack Karlsson 99 Örebro Norrköping 2.6
10:17.15 Elias Arshi 89 Tjalve Norrköping 2.6
10:24.08 Anders Pettersson 89 IFK Umeå Göteborg/U 28.6
10:24.45 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Norrköping 2.6

110m häck/106.7

13.75 Jonathan Holm 94 Strand Sundsvall 28.7
13.81 Max Hrelja 98 Malmö Oordegem, BEL 1.6
13.81 Hampus Widlund 93 Växjö Sundsvall 28.7
13.99 Fredrick Ekholm 94 Lidingö Stockholm/S 24.8
14.04 Anton Levin 92 Malmö Skara 24.8
14.17 Filip Björklund 98 Örgryte Göteborg/S 11.8
14.26 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Sundsvall 28.7
14.26 Alexander Brorsson 90 24Seven Karlstad 31.8
14.31 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Oordegem, BEL 1.6
14.39 ^Amir Shaker 89 Hammarby Sollentuna 7.6
14.41 Marvin Tay 90 Spårvägen Karlstad 31.8
14.53 Marcus Nilsson 91 Högby Mölndal 3.8
14.56 Andreas Gustafsson 97 Falun Landquart, SUI 19.5
14.60 Hannes Kvist Wirdmo 94 24Seven Skara 6.6
14.62 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 18.8
14.67 Linus Boyer 95 Upsala Sundsvall 28.7
14.77 Alexander Andersson 94 24Seven Borås 2.6
14.85 Rickard Willman 94 Västerås Sollentuna 8.9
14.91 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Bollnäs 6.7
15.33 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Ljungby 19.5
15.36 Ludwig Sjödin 95 IFK Umeå Bollnäs 6.7
15.52 Jonathan Carbe 90 Örgryte Ribeira Brava, POR 6.7
15.58 Staffan Risberg 99 Tureberg Västerås 3.8
15.62 David Adrian 98 Huddinge Göteborg/S 11.8
15.70 Nicklas Karlsson 96 Falun Ljungby 19.5
medvind
13.93 Fredrick Ekholm 94 Lidingö Uppsala 17.8
13.94 Anton Levin 92 Malmö Uppsala 17.8
14.19 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Uppsala 17.8
14.31 Marvin Tay 90 Spårvägen Malmö/S 26.6
14.38 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Malmö/S 26.6
14.50 Marcus Nilsson 91 Högby Norrköping 2.6
14.62 Linus Boyer 95 Upsala Uppsala 18.8
15.23 Joakim Wadstein 00 Tjalve Norrköping 2.6
15.30 David Adrian 98 Huddinge Uppsala 17.8

400m häck/91.4

50.32 Carl Bengtström 00 Örgryte Borås 21.7
50.44 Hampus Widlund 93 Växjö Sollentuna 18.6
50.45 Isak Andersson 96 Upsala Sollentuna 18.6
51.65 William Frobe 98 Täby Canyon, TX 5.4
51.89 Johan Claeson 01 Linköping Göteborg/S 11.8
52.40 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Karlstad 1.9
52.56 Anton Bertilsson 99 Växjö Malmö/S 26.6
52.57 *Ivar Kristinn Jasonarson 92 Spårvägen Karlstad 31.8
52.59 Gustav Karlsson 00 Örebro Borås 19.7
52.94 *Filip Pestic 94 Hässelby Sollentuna 18.6
52.97 Erik Lindahl 90 Ullevi Malmö/S 26.6
53.42 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg/S 11.8
53.80 Karl Wållgren 01 Lerum Göteborg/S 11.8
54.24 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg/U 28.6
54.37 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Karlstad 31.8
54.42 Markus Moberg 03 Hammarby Malmö/S 26.6
56.32 Ludvig All 02 Täby Sollentuna 8.9
56.45 Jesper Rilegård 98 Lidingö Karlstad 31.8
56.47 Albin Hedén 01 IF Göta Sollentuna 18.6
56.48 Philip Stömne 00 Valbo Bollnäs 6.7
56.51 Sidrak Afework 01 Spårvägen Sollentuna 18.6
56.97 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Huddinge 14.6
57.01 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Göteborg/S 11.8
57.10 Kevin Duvert 98 Tureberg Huddinge 14.6
57.13 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/S 11.8

Höjd

2.16 Fabian Delryd 96 Täby Uppsala 17.8
2.16 Simon Wiklund 99 Wilske Jönköping 19.6
2.13 Andreas Carlsson 95 Ymer Karlstad 31.8
2.12 Oskar Lundqvist 97 Upsala Göteborg/S 16.8
2.11 Arvid Ryberg 98 IF Göta Skara 24.8
2.10 Emil Uhlin 00 Falun Kristiansand, NOR 17.8
2.10 Oliver Ericsson 01 Upsala Kristiansand, NOR 17.8
2.09 Melwin Lycke Holm 04 Kil Karlstad 31.8
2.08 Philip Frifelt Lundqvist 89 Mölndal Göteborg/S 16.8
2.07 Adam Chiguer 91 Spårvägen Karlstad 31.8
2.04 Elliot Duvert 03 Tureberg Stockholm/S 25.8
2.04 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
2.04 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/S 8.6
2.03 Filip Björklund 98 Örgryte Malmö/S 26.6
2.03 Joakim Wadstein 00 Tjalve Stockholm/S 31.7
2.01 Elias Sahlin 01 Hellas Kristianstad 11.7
2.01 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg/S 11.8
2.01 Simon Larsson 98 Ymer Varberg 14.9
2.01 Samuel Fransson 00 Malmö Kristianstad 30.5
2.01 Hampus Carlens 99 Lidingö Sollentuna 7.6
2.00 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Norrköping 2.6
2.00 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 25.5
1.98 Fredrik Löfgren 94 Lund Kristianstad 30.5
1.98 Olle Bång 02 Umedalen Göteborg/U 30.6
1.96 Carl Windmar 00 Spårvägen Göteborg/S 10.8
1.96 Jacob Thelander 03 Ljungby Kalmar 14.7
1.96 Markus Asplund 98 IF Göta Göteborg/U 29.6
1.96 Mattias Green 98 Säffle Göteborg/U 29.6
1.96 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 8,6

Stav

6.00 Armand Duplantis 99 Upsala Fayetteville, AR 11.5
5.71 Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte Bydgoszcz, POL 11.8
5.26 Carl Sténson 93 Hellas Gräfelfing, GER 2.6
5.15 Oscar Janson 75 Ullevi Huddinge 14.6
5.02 Simon Thor 00 Märsta Kristiansand, NOR 18.8
4.95 Emil Carlsson 02 Växjö Karlstad 1.9
4.94 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 28.6
4.90 Rasmus Carlsson 88 Örebro Uppsala 17.8
4.90 Magnus Herstedt 98 Malmö Göteborg/U 30.6
4.86 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Mölndal 3.8
4.86 Robin Jacobsson 98 Ullevi Mölndal 3.8
4.86 Jonas Asplund 73 Märsta Sollentuna 4.8
4.83 Gustav Magnusson 00 Nyköping Göteborg/S 9.8
4.80 Tom Johansson 99 Örebro Uppsala 17.8
4.80 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Täby 24.8
4.80 Filip Gyllensten 92 Kville Täby 24.8
4.71 Marcus Nilsson 91 Högby Mölndal 3.8
4.71 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Mölndal 3.8
4.70 Anton Olsson 99 Färjestaden Högby 13.7
4.70 Björn Andersson 91 Lidingö Stockholm/S 31.7
4.61 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 18.8
4.60 Carl af Forselles 01 Hässelby Landquart, SUI 19.5
4.55 Emil Uhlin 00 Falun Uppsala 9.6
4.55 Nicklas Karlsson 96 Falun Uppsala 9.6
4.54 Micael Fagö 94 Växjö Göteborg/U 28.6

Längd

8.22 Thobias Montler 96 Malmö Stockholm/S 30.5
7.91 Andreas Carlsson 95 Ymer Karlstad 3.7
7.86 Andreas Otterling 86 Lidingö Sierra Nevada, ESP 17.8
7.78 Michel Tornéus 86 Hammarby Stockholm/S 25.8
7.69 Max Andersson 95 Upsala Falun 18.5
7.44 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 17.8
7.40 Victor Pettersson 97 IF Göta Göteborg/U 29.6
7.39 Jonathan Hirsh 98 Örebro Göteborg/S 11.8
7.38 Erik Johansson 01 Ullevi Kristiansand, NOR 18.8
7.36 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg/S 10.8
7.36 Simon Björnstedt 99 Upsala Falun 18.5
7.33 Jonathan Carbe 90 Örgryte Sollentuna 18.6
7.31 Rickard Willman 94 Västerås Sollentuna 8.6
7.30 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 25.5
7.29 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/U 29.6
7.21 David Svensson 98 Hammarby Huddinge 2.6
7.20 Oskar Erixon 99 IF Göta Karlstad 1.9
7.11 Melwin Lycke Holm 04 Kil Trollhättan 10.8
7.10 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 17.8
7.08 Alexander Nyman 00 Hanviken Göteborg/S 10.8
7.06 Jonas Renz 99 Tjalve Norrköping 2.6
7.03 Erik Ehrlin 90 Hammarby Sollentuna 8.6
7.00 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/S 11.8
6.99 Otto Nilsson 01 Hovslätt Högby 13.7
6.99 Björn Boström 87 Lund Kristianstad 30.5
medvind
8.43 Thobias Montler 96 Malmö Torremolinos, ESP 23.5
7.99 Andreas Carlsson 95 Ymer Karlstad 3.7
7.52 Victor Pettersson 97 IF Göta Karlstad 3.7
7.51 Carl af Forselles 01 Hässelby Kristiansand, NOR 18.8
7.43 Rickard Willman 94 Västerås Karlstad 1.9
7.43 Erik Johansson 01 Ullevi Kristiansand, NOR 18.8
7.35 David Svensson 98 Hammarby Málaga, ESP 27.5
7.29 Adam Chiguer 91 Spårvägen Malmö/S 26.6
7.16 Melker Gustavsson 00 IF Göta Sollentuna 8.6
7.11 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 8.6
7.07 Emil Uhlin 00 Falun Uppsala 8.6
7.05 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/S 11.8
7.04 David Thid 03 Hammarby Stockholm/S 25.8
7.02 David Århammar 02 Lidingö Göteborg/S 11.8
6.99 Niklas Wall 03 Hammarby Stockholm/S 25.8

Tresteg

16.71 Jesper Hellström 95 Hässelby Stockholm/S 24.8
15.81 Erik Ehrlin 90 Hammarby Norrköping 24.8
15.80 Gustaf Bålström 98 Ullevi Gävle 13.7
15.59 Artur Engström 96 Örgryte Stockholm/S 24.8
15.55 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg/U 30.6
15.18 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Huddinge 2.6
15.14 Marcus Nyberg 97 Malmö Göteborg/S 9.8
15.10 Tobias Carlryd 00 Örgryte Torremolinos, ESP 11.6
15.02 Markus Lundborg 99 Ullevi Karlstad 30.8
14.91 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Kristiansand, NOR 17.8
14.73 Isak Persson 95 Örgryte Karlstad 30.8
14.72 Eric Hallquist 96 Östersund Krokom 17.8
14.62 Timothy Olsson 98 Huddinge Västerås 3.8
14.59 Victor Koch 98 Örgryte Borås 2.6
14.49 Alexander Nyman 00 Hanviken Göteborg/S 11.8
14.40 Albin Boestad 97 Lidingö Sollentuna 7.6
14.31 Tim Svantesson 00 Nyköping Sollentuna 7.6
14.23 David Århammar 02 Lidingö Stockholm/S 24.8
14.08 David Thid 03 Hammarby Göteborg/U 30.6
14.00 Henning André 97 Nyköping Göteborg/S 9.8
13.94 Melker Manne 01 Ullevi Göteborg/S 11.8
13.94 Rickard Willman 94 Västerås Sollentuna 8.9
13.89 Gustav Tartu 02 Kville Stockholm/S 24.8
13.85 Victor Ivarsson 94 Växjö Malmö/S 26.6
13.75 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/U 30.6
medvind
15.12 Isak Persson 95 Örgryte Karlstad 30.8
14.81 Albin Boestad 97 Lidingö Huddinge 2.6
14.65 Victor Koch 98 Örgryte Borås 2.6
14.34 David Århammar 02 Lidingö Göteborg/S 9.8
14.22 Daniel Örevik 97 Visby Gute Gibraltar, GIB 12.7
14.13 Melwin Lycke Holm 04 Kil Trollhättan 11.8
14.07 Marcus Nilsson 91 Högby Norrköping 2.6

Kula/7.26

20.70 Wictor Petersson 98 Malmö Azusa, CA 19.4
18.73 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Karlstad 30.8
18.66 Jesper Arbinge 97 Spårvägen Stockholm/S 24.8
18.58 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 7.9
18.50 Viktor Gardenkrans 95 24Seven Varberg 15.7
18.47 Arwid Koskinen 92 Ullevi Karlstad 30.8
18.17 Gabriel Heen 95 Hässelby Sollentuna 7.6
17.22 Simon Pettersson 94 Hässelby Karlstad 30.8
16.55 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Karlstad 30.8
16.51 Lasse Ohtamaa 80 Strand Hudiksvall 10.8
16.33 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Hässelby 12.6
16.05 Marcus Nilsson 91 Högby Skruv 18.5
16.05 Gustav Liberg 95 Ullevi Växjö/A 7.9
15.92 Andreas Eriksson 94 Heros Ludvika 6.6
15.62 Oscar Vestlund 93 IF Göta Växjö/A 7.9
15.57 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Norrköping 2.6
15.43 Jeffrey Ige 83 Spårvägen Dubai, UAE 9.11
15.42 William Ullberg 96 IFK Umeå Uppsala 17.8
15.42 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Ronneby 9.6
15.01 Elias Håkansson 92 Spårvägen Sätra 12.10
15.00 Jesper Ahlin 03 Tureberg Sollentuna 8.9
14.93 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 17.8
14.88 Ali Alsaadi 95 Eskilstuna Köping 8.6
14.64 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 4.9
14.59 Ragnar Carlsson 00 Falun Falun 4.9

Diskus/2.0

71.86 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Bottnaryd 29.6
66.39 Simon Pettersson 94 Hässelby Växjö/A 13.9
64.56 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 27.9
62.20 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Spanish Fork, UT 25.10
62.01 Axel Härstedt 87 Malmö Malmö/S-K 3.7
59.50 Jakob Gardenkrans 97 24Seven Helsingborg 7.7
58.30 Gustav Liberg 95 Ullevi Malmö/S 26.6
54.41 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Uppsala 17.8
52.36 Jesper Arbinge 97 Spårvägen Göteborg/S 11.8
50.62 Theodor Walther 94 Ullevi Karlstad 31.8
50.51 Lukas Hamrin 99 Timrå Göteborg/S 11.8
49.65 Wictor Petersson 98 Malmö Falkenberg 17.8
49.09 Alexander Sjögren 99 Kalmar Göteborg/S 11.8
49.00 Viktor Gardenkrans 95 24Seven Växjö/A 13.8
48.74 *Matthew Brown 80 Hammarby Huddinge 16.8
48.13 Ulf Ankarling 88 IF Göta Huddinge 2.6
47.92 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Skruv 18.5
47.79 Sebastian Löschner 00 Spårvägen Enskede 17.12
47.75 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 11.5
47.36 Gabriel Heen 95 Hässelby Sollentuna 7.6
46.60 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 19.5
46.52 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 4.9
46.40 Lukas Björninger 00 Tureberg Sollentuna 8.9
46.27 Robert Alneroth 84 Gefle Östhammar 27.7
46.02 Victor Wisén 01 Upsala Falun 4.9

Slägga/7.26

70.50 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Kladno, CZE 13.7
69.79 Oscar Vestlund 93 IF Göta Huddinge/J 2.6
69.12 Anders Eriksson 94 Hovslätt Fayetteville, AR 9.5
67.98 Ragnar Carlsson 00 Falun Växjö/A 2.2
67.18 *Ryan McCullough 89 Malmö Kristianstad 30.5
66.18 Elias Håkansson 92 Spårvägen Enskede 12.10
65.33 Tim Söderqvist 95 Hälle Göteborg/S-K 2.3
65.09 Stefan Kvist 87 Alvesta Bottnaryd 30.6
62.02 Alexander Larsson 94 Upsala Borås 17.7
61.31 Ivar Moisander 00 Spårvägen Karlstad 30.8
60.61 Robert Alneroth 84 Gefle Huddinge/J 17.8
60.00 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Hässelby 12.6
59.64 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 7.9
57.20 Anton Andersson 96 Tureberg Ryda 21.9
56.66 August Bergstrand 99 Ullevi Bottnaryd 30.6
56.31 Kristoffer Fagerlund 93 Ullevi Borås 5.10
56.16 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala 26.5
54.75 Johannes Nilsson 98 Västerås Göteborg/S 10.8
54.23 Jesper Arbinge 97 Spårvägen Göteborg/S 10.8
53.74 Tobias Hagström 96 Hälle Herrljunga 19.5
53.45 Hampus Wallin 02 Hovslätt Växjö/A 25.9
53.18 Daniel Korhonen 76 Kville Stavanger, NOR 28.9
52.94 Sebastian Thörngren 93 Växjö Norrköping 2.6
51.78 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 7.9
51.67 William Lanndalen 01 Kville Borås 5.10

Spjut/800

86.03 Kim Amb 90 Bålsta Karlstad 1.9
76.39 Jiannis Smalios 87 Eskilstuna Karlstad 1.9
75.03 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Stockholm/S 25.8
74.98 Sebastian Thörngren 93 Växjö Karlstad 1.9
74.23 Simon Litzell 97 Hässelby Tucson, AZ 11.5
73.10 Jonathan Harley 93 Ullevi Karlstad 1.9
69.72 ^William Petersson 98 Lidingö 11.8
69.24 Jakob Eriksson 98 IF Göta Göteborg/S 9.8
68.11 Esa Hiltunen 96 Ullevi Karlstad 1.9
67.65 Carl Widenholm 00 Hellas Kristiansand, NOR 17.8
67.14 Isak Oskarsson 96 Växjö Uppsala 16.8
66.53 Olof Hansson 86 Hässelby Karlstad 31.8
66.32 Jacob Larsson 95 Lund Hässleholm 27.7
65.39 Johannes Henriksson 93 IF Göta Karlstad 31.8
64.80 Tim Holmberg 91 Upsala Uppsala 16.8
64.56 Rasmus Eriksson 98 Kil Göteborg/S 9.8
64.05 Otto Sundell 00 Söderhamn Kristiansand, NOR 17.8
63.53 Alexander Ottosson 87 Klippan Ystad 21.7
62.75 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Ribeira Brava, POR 6.7
62.57 Joni Kaartinen 89 Örgryte Lerum 1.9
62.56 Theodor Thor 93 Eskilstuna Bålsta 25.5
61.56 Kamil Kaminski 96 Hässelby Karlstad 1.9
61.17 Stellan Back 75 Tureberg Täby 12.5
61.03 Jonathan Amneskog 98 Klippan Klippan 2.6
60.65 Albert Ottander 00 Estuna Umeå 14.7

Tiokamp/M

8.022 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 26.5
7.883 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 26.5
7.511 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 14.7
7.017 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Ribeira Brava, POR 6.7
6.892 Jonathan Carbe 90 Örgryte Ribeira Brava, POR 6.7
6.742 Nicklas Karlsson 96 Falun Ljungby 19.5
6.433 Simon Larsson 99 Ymer Varberg 15.9
5.762 Samuel Wiik 98 Örgryte Varberg 15.9
5.204 Marcus Nyberg 97 Malmö Varberg 153.9

>