Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 AUG, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2019.

100m

10.20 Henrik Larsson 99 IF Göta Skara 6.6
10.39 Austin Hamilton 97 Malmö Sollentuna 18.6
10.41 Erik Hagberg 95 Upsala Sollentuna 18.6
10.49 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Sundsvall 28.7
10.49 Thobias Montler 96 Malmö Skara 6.6
10.52 Zion Eriksson 02 Täby Göteborg/S 9.8
10.54 Tony Darkwah 86 Hammarby Ninove, BEL 3.8
10.56 Odain Rose 92 Spårvägen Sollentuna 18.6
10.59 Erik Annerfalk 94 Ullevi Skara 6.6
10.60 Michael Luxemburg 94 Täby Skara 6.6
10.62 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Mölndal 3.8
10.65 Jean Christian Zirignon 95 Malmö Skara 6.6
10.67 Desmond Rogo 96 Hammarby Göteborg/U 29.6
10.69 Emil Johansson 02 Tureberg Göteborg/S 9.8
10.70 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/S 9.8
10.71 Jonatan Hirsh 98 Örebro Göteborg/S 9.8
10.73 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 29.6
10.73 Nils Thornberg 94 Bollnäs Skara 6.6
10.76 Vidar Stenqvist 00 Täby Göteborg/S 9.8
10.78 Lion Martinez 78 Spårvägen Stockholm/S 30.5
10.78 Douglas Hellbratt 95 Malmö Skara 6.6
10.79 Tarley Allison 97 Mölndal Mölndal 3.8
10.79 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Göteborg/S 9.8
10.79 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Göteborg/S 9.8
10.79 Viktor Thor 00 Strand Göteborg/S 9.8
oklar/okänd vind
10.73 Anders Pihlblad 98 Örebro Uppsala 16.8
medvind
10.17 Henrik Larsson 99 IF Göta Skara 6.6
10.34 Austin Hamilton 97 Malmö Skara 6.6
10.51 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Malmö/S 26.6
10.58 Erik Annerfalk 94 Ullevi Malmö/S 26.6
10.72 Milo Wahlgren 02 AIK Skara 6.6
10.72 Viktor Thor 00 Strand Skara 6.6
10.76 Omar Chabaan 00 Helsingborg Helsingborg 7.7
10.76 Philip Nilsson 95 Lund Hvidovre, DEN 8.6

200m

20.81 Henrik Larsson 99 IF Göta Stockholm/S 30.5
21.07 Kasper Kadestål 99 Malmö Bydgoszcz, POL 9.8
21.08 *Dennis Otieno 91 Hammarby Sollentuna 9.6
21.13 Marcus Tornée 98 Helsingborg Karlstad 3.7
21.20 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/U 30.6
21.21 Felix Svensson 97 Mölndal Uppsala 17.8
21.25 Erik Annerfalk 94 Ullevi Sollentuna 9.6
21.30 Douglas Hellbratt 95 Malmö Sollentuna 9.6
21.31 Isak Andersson 96 Upsala Sollentuna 9.6
21.35 Anders Pihlblad 98 Örebro Göteborg/U 30.6
21.49 Emil Johansson 02 Tureberg Göteborg/S 11.8
21.50 Filip Schwartz 98 Mölndal Norrköping 2.6
21.55 Joel Groth 91 Bollnäs Sundsvall 28.7
21.60 Jacob Ewertzh 95 Malmö Uppsala 17.8
21.62 Sidney Léger 02 Hammarby Saint-Étienne, FRA 23.6
21.66 Dennis Forsman 95 Hässelby Uppsala 17.8
21.73 Desmond Rogo 96 Hammarby Göteborg/U 30.6
21.74 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Sollentuna 9.6
21.82 Nils Thornberg 94 Bollnäs Göteborg/U 30.6
21.87 Zion Eriksson 02 Täby Skara 6.6
21.88 Alexander Nyström 03 Bollnäs Sundsvall 28.7
21.88 Odain Rose 92 Spårvägen Sollentuna 9.6
21.90 Martin Selin 95 Ullevi Lerum 19.6
21.90 Oskar Edlund 02 Täby Göteborg/U 30.6
21.92 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 30.6
21.92 Michael Luxemburg 94 Täby Sollentuna 9.6
medvind
21.06 Carl Bengtström 00 Örgryte Malmö/S 26.6
21.52 Dennis Forsman 95 Hässelby Malmö/S 26.6
21.58 Sidney Léger 02 Hammarby Angers, FRA 7.7
21.80 Nils Thornberg 94 Bollnäs Skara 6.6
21.87 *Emil Thölix 95 Linköping Habo 15.6
21.88 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 18.6

400m

47.16 Carl Bengtström 00 Örgryte Bydgoszcz, POL 9.8
47.69 Emil Johansson 02 Tureberg Baku, AZE 25.7
47.70 Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Esbjerg, DEN 27.7
47.75 Anton Sigurdsson 96 Malmö Oordegem, BEL 1.6
47.87 Erik Martinsson 96 Gefle Stockholm/S 31.7
48.30 Felix Francois 90 Örgryte Stockholm/S 31.7
48.48 Alexander Nyström 03 Bollnäs Stockholm/S 31.7
48.50 *Berhe Kidane 99 Ärla Göteborg/S 10.8
48.75 Hampus Widlund 93 Växjö Malmö/S 26.6
48.88 Joakim Karlsson 97 Ullevi Borås 2.6
49.22 Douglas Hellbratt 95 Malmö Västerås 4.8
49.23 Emmanuel Dawlson 92 Hammarby Huddinge 2.6
49.25 Karl Wållgren 01 Lerum Lerum 19.6
49.36 Martin Selin 95 Ullevi Stockholm/S 31.7
49.37 Johan Claeson 01 Linköping Göteborg/U 29.6
49.38 Andreas Movin 96 Lidingö Huddinge 2.6
49.39 ^Trausti Stefansson 85 Spårvägen Sollentuna 7.6
49.47 Filip Nilsson 92 Lund Kalmar 14.7
49.53 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
49.61 Benjamin Åberg 95 Hälle Uddevalla 26.7
49.67 Jonathan Carbe 90 Örgryte Ribeira Brava, POR 5.7
49.75 Anton Persson 96 Hässelby Sollentuna 7.6
49.81 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 13.7
49.85 Jakob Helsing 00 Orient Sollentuna 18.6
49.85 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 25.5

800m

1:45.10 Andreas Kramer 97 Sävedalen London, GBR 20.7
1:47.34 Erik Martinsson 96 Gefle Sacramento, CA 24.5
1:48.06 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Göteborg/S 16.8
1:48.55 Andreas Almgren 95 Tureberg Liège, BEL 17.7
1:48.89 Elmar Engholm 92 Hässelby Ludvika 6.6
1:49.13 Kalle Berglund 96 Spårvägen Sollentuna 18.6
1:49.17 *Berhe Kidane 99 Ärla Varberg 15.7
1:49.81 Joakim Andersson 92 Trelleborg Karlstad 3.7
1:49.87 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Göteborg/S 16.8
1:49.89 Felix Francois 90 Örgryte Ninove, BEL 3.8
1:50.95 Björn Seifert 96 Upsala Huddinge 2.6
1:51.08 Benjamin Åberg 95 Hälle Varberg 15.7
1:51.11 Alexander Lundskog 96 Ullevi Oordegem, BEL 1.6
1:51.2m Abubaker Abdullahi 99 Malmö Malmö/He 21.5
1:51.50 Anton Persson 96 Hässelby Oslo, NOR 5.7
1:51.54 Anton Axelsson 01 Hässelby Loughborough, GBR 15.6
1:51.56 Simon Wallenlind 97 Mölndal Mölndal 3.8
1:51.59 Alexander Nyström 03 Bollnäs Karlstad 3.7
1:51.7m Gustav Berlin 95 Hässelby Frederiksberg, DEN 27.6
1:51.76 Leo Magnusson 98 Sävedalen Mölndal 3.8
1:51.9m Warsame Doley 98 Malmö Frederiksberg, DEN 27.6
1:52.69 Awet Mengsteab 95 Örgryte La Crosse, WI 19.4
1:52.86 Vidar Johansson 96 Sävedalen Varberg 15.7
1:53.16 Johan Lamm 98 Mölndal Mölndal 3.8
1:53.17 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Oslo, NOR 5.7

1500m

3:34.89 Kalle Berglund 96 Spårvägen Göteborg/S 16.8
3:38.99 Andreas Almgren 95 Tureberg Göteborg/S 16.8
3:39.18 Suldan Hassan 98 Ullevi Göteborg/S 16.8
3:41.50 Elmar Engholm 92 Hässelby Sollentuna 18.6
3:43.19 Emil Danielsson 97 Spårvägen Oulu, FIN 14.8
3:44.06 Simon Sundström 98 Lidingö Sollentuna 18.6
3:45.63 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Karlsruhe, GER 18.5
3:46.91 Abubakar Abdullahi 99 Malmö Watford, GBR 29.6
3:46.96 Leo Magnusson 98 Sävedalen Sollentuna 18.6
3:47.38 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Lapinlahti, FIN 17.7
3:48.10 Abdelfath Yassin 95 Gefle Karlstad 3.7
3:48.35 Alexander Nilsson 95 Mölndal Sollentuna 18.6
3:48.52 *Efrem Brhane 94 Västerås Västerås 4.8
3:49.64 Simon Wallenlind 97 Mölndal Göteborg/S 16.8
3:49.74 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg/S 16.8
3:49.81 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Sollentuna 18.6
3:49.89 Vidar Johansson 96 Sävedalen Karlstad 3.7
3:50.19 *Ali Laaroubi 94 Malmö Göteborg/S 16.8
3:50.20 Emil Blomberg 92 Hässelby Karlstad 3.7
3:50.91 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Göteborg/S 16.8
3:50.92 Johan Walldén 87 Spårvägen Göteborg/S 16.8
3:50.92 *Mohammad Reza 89 Spårvägen Västerås 4.8
3:51.22 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Ninove, BEL 3.8
3:51.66 Gustav Berlin 95 Hässelby Ninove, BEL 3.8
3:51.87 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Sollentuna 18.6

3000m

7:58.29 Emil Danielsson 97 Spårvägen Göteborg/S 16.8
8:02.30 Suldan Hassan 98 Ullevi Rehlingen, GER 9.6
8:02.79 Kalle Berglund 96 Spårvägen Bydgoszcz, POL 11.8
8:04.09 *Mohammad Reza 89 Spårvägen Göteborg/S 16.8
8:04.81 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 16.8
8:09.60 Emil Blomberg 92 Hässelby Göteborg/S 16.8
8:09.90 David Nilsson 87 Högby Joensuu, FIN 24.7
8:12.59 Napoleon Solomon 94 Tureberg Fana, NOR 22.5
8:13.11 Daniel Lundgren 85 Tureberg Göteborg/S 16.8
8:14.63 Gabriel Steffensen 96 Mölndal Watford, GBR 29.6
8:16.54 Alexander Nilsson 95 Mölndal Joensuu, FIN 24.7
8:19.73 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Joensuu, FIN 24.7
8:21.7m Robel Fsiha 96 Spårvägen Stockholm/S 30.5
8:22.24 Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 7.6
8:22.87 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Sollentuna 7.6
8:23.95 Fredrik Johansson 86 Växjö Göteborg/S 16.8
8:24.60 Markus Bohman 94 Örebro Göteborg/S 16.8
8:26.93 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg/S 16.8
8:27.16 *Ali Al-Janabi 94 Ullevi Göteborg/S 9.6
8:28.33 Johan Fagerberg 92 Finspång Göteborg/S 16.8
8:29.25 Arvid Örn 94 Hälle Göteborg/S 9.6
8:30.21 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg/S 9.6
8:30.77 Olle Ahlberg 97 Hälle Göteborg/S 16.8
8:30.97 *Merih Hagos 98 Eskilstuna Sollentuna 7.6
8:31.55 Staffan Ek 91 Malmö Göteborg/S 16.8

5000m

13:31.35 Suldan Hassan 98 Ullevi Torrance, CA 19.4
13:49.47 David Nilsson 87 Högby Oordegem, BEL 25.5
13:49.97 Robel Fsiha 96 Spårvägen Heusden-Zolder, BEL 20.7
13:52.80 Simon Sundström 98 Lidingö Heusden-Zolder, BEL 20.7
13:57.64 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Stockholm/S 20.8
13:59.01 *Mohammad Reza 89 Spårvägen Stockholm/S 20.8
14:05.48 Gabriel Steffensen 96 Mölndal Oordegem, BEL 26.5
14:07.6m Napoleon Solomon 94 Tureberg London, GBR 6.7
14:11.16 Emil Danielsson 97 Spårvägen Nijmegen, NED 15.6
14:14.57 Oscar Claesson 95 Sävedalen Sollentuna 18.6
14:15.55 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/S 20.8
14:17.11 Omar Nuur 01 Växjö Kristiansand, NOR 18.8
14:19.48 John Foitzik 91 Spårvägen Karlsruhe, GER 18.5
14:24.68 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/U 28.6
14:25.69 Hampus Börjesson 94 Ullevi Mölndal 3.8
14:25.92 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Mölndal 3.8
14:26.89 Alexander Nilsson 95 Mölndal Mölndal 3.8
14:27.17 Arvid Örn 94 Hälle Sollentuna 18.6
14:28.87 Anders Grahl 87 Hälle Mölndal 3.8
14:32.85 *Efrem Brhane 94 Västerås Stockholm/S 20.8
14:33.41 *Merih Hagos 98 Eskilstuna Sollentuna 18.6
14:33.66 Archie Casteel 96 Spårvägen Stockholm/S 20.8
14:34.39 Markus Bohman 94 Örebro Sollentuna 18.6
14:37.49 Erik Karlsson 98 Högby Stockholm/S 20.8
14:38.24 Elmar Engholm 92 Hässelby Malmö/S 26.6

10000m

28:59.62 Robel Fsiha 96 Spårvägen London, GBR 6.7
29:46.91 Jonas Leandersson 90 Enhörna Enskede 25.6
29:50.11 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Enskede 25.6
30:18.89 *Merih Hagos 98 Eskilstuna Enskede 25.6
30:26.92 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Göteborg/S 1.5
30:27.45 Oscar Carlsson 91 Hälle Göteborg/S 1.5
30:31.90 Kristofer Låås 92 Fredrikshof Enskede 25.6
30:38.97 Andreas Åhwall 89 Hässelby London, GBR 6.7
30:39.01 Nils Spetz 91 Spårvägen Enskede 25.6
30:39.84 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 1.5
30:40.84 David Nilsson 87 Högby London, GBR 6.7
30:41.14 Otto Kingstedt 94 Huddinge Philadelphia, PA 25.4
30:43.61 Arvid Örn 94 Hälle Göteborg/S 1.5
30:46.40 Daniel Berggren 87 Strömstad LK Göteborg/S 1.5
30:56.64 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg/S 1.5
30:57.58 Marcus Åberg 88 Hässelby Enskede 25.6
30:58.44 Isak Hellström 91 Studenterna Enskede 25.6
30:59.53 Daniel Antonsson 93 Lidingö Enskede 25.6
31:06.76 *Efrem Brhane 94 Västerås Västerås 23.4
31:12.17 Johan Fagerberg 92 Finspång Västerås 23.4
31:12.57 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg/S 1.5
31:15.57 Fred Grönwall 81 Roma Vallentuna 15.5
31:15.88 Daniel Gleimar 92 Spårvägen Enskede 25.6
31:18.27 Jakob Ranglin Grissler 95 Örgryte Göteborg/S 1.5
31:19.17 Andreas McConville 81 Studenterna Enskede 25.6

Halvmarathon

1:01.17 Napoleon Solomon 94 Tureberg Barcelona, ESP 10.2
1:01.18 Robel Fsiha 96 Spårvägen Zallaq, BRN 15.3
1:03.02 Mustafa Mohamed 79 Hälle Barcelona, ESP 10.2
1:03.30 David Nilsson 87 Högby New York, NY 17.3
1:03.30 Adhanom Abraha 77 Eskilstuna Hamburg, GER 28.4
1:06.14 Niklas Jonsson 92 Huddinge Göteborg 18.5
1:06.15 *Karsten Meier 91 IFK Umeå Tavelsjö 17.8
1:06.34 Oscar Carlsson 91 Hälle Venlo, NED 31.3
1:06.40 Maximilian Ueda 93 Spårvägen Sunshine Coast, AUS 4.8
1:06.54 Jonas Leandersson 90 IF Göta Göteborg 18.5
1:06.56 *Samuel Russom 91 IS Göta Göteborg 18.5
1:07.04 Marcus Åberg 88 Hässelby Göteborg 18.5
1:07.18 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Barcelona, ESP 10.2
1:07.24 *Yassin Abdi 99 Hässelby Göteborg 18.5
1:07.28 Martin Nilsson 95 IFK Umeå Göteborg 18.5
1:08.00 Arvid Örn 94 Hälle Göteborg 18.5
1:08.05 *Tesfaldet Negash 82 Brännan Tavelsjö 17.8
1:08.06 Johan Fagerberg 92 Finspång Enschede, NED 14.4
1:08.13 Klas Johansson 80 Vegan Runners Göteborg 18.5
1:08.18 *Abdelhafiz Ibrahim 96 Sävedalen Stockholm 1.6
1:08.18 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Stockholm 1.6
1:08.20 *Thomas Stevens 79 Mantra Sport Kungsbacka 17.4
1:08.46 *Efrem Brhane 94 Västerås Göteborg 18.5
1:09.02 Martin Holm 84 Studenterna Berlin, GER 7.4
1:09.11 Nils Spetz 91 Spårvägen Göteborg 18.5

Marathon

2:13.29 David Nilsson 87 Högby Hamburg, GER 28.4
2:14.44 Adhanom Abraha 77 Eskilstuna Hamburg, GER 28.4
2:20.30 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Stockholm 1.6
2:21.01 Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm 1.6
2:21.56 Daniel Berggren 87 Strömstad LK Stockholm 1.6
2:22.49 Klas Johansson 80 Vegan Runners Hamburg, GER 28.4
2:24.09 Fred Grönwall 81 Roma Stockholm 1.6
2:24.38 Erik Anfält 76 Örebro AIK Rotterdam, NED 7.4
2:24.54 Kristofer Låås 92 Fredrikshof Stockholm 1.6
2:25.57 *Thomas Stevens 79 Mantra Sport Stockholm 1.6
2:27.04 Jonas Nilsson 92 Örebro AIK Rotterdam, NED 7.4
2:27.25 Martin Öhman 81 Hässelby Stockholm 1.6
2:27.35 Fritjof Fagerlund 74 Roslagen Wien, AUT 7.4
2:27.44 *Nuray Yassin 81 Ullevi Stockholm 1.6
2:27.55 Patrik Wikström 92 IFK Umeå Dubai, UAE 25.1
2:28.18 Linus Rosdal 92 Akele Stockholm 1.6
2:28.35 David Olerup 85 Terrible Tuesdays Hamburg, GER 28.4
2:29.27 *Geert Tuinstra 90 Sävedalen Sevilla, ESP 17.2
2:29.36 Niklas Sjöblom 84 Terrible Tuesdays Milano, ITA 7.4
2:29.38 Josef Hamber 82 IS Göta Stockholm 1.6
2:29.50 Björn Morén 87 Akele København, DEN 19.5
2:30.33 Anders Fransson 81 Rånäs Stockholm 1.6
2:30.51 Patrik Eklund 82 Warszawa, POL 14.4
2:31.41 Claes Bengtsson 82 Spårvägen London, GBR 28.4
2:32.05 Anders Österlund 73 Västerås SOK Stockholm 1.6

3000m hinder/91.4

8:32.36 Napoleon Solomon 94 Tureberg Liège, BEL 17.7
8:35.20 Emil Blomberg 92 Hässelby Lapinlahti, FIN 17.7
8:41.39 Simon Sundström 98 Lidingö Göteborg/S 16.8
8:48.81 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/S 16.8
8:50.55 Leo Magnusson 98 Sävedalen Gävle 14.7
8:55.18 Awet Mengsteab 95 Örgryte Des Moines, IA 25.4
8:58.79 Omar Nuur 01 Växjö Borås 21.7
9:02.47 Axel Djurberg 99 Hässelby Göteborg/U 28.6
9:13.31 Anders Fox 95 Spårvägen Sollentuna 18.6
9:14.33 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg/U 28.6
9:21.79 Erik Djurberg 97 Hässelby Sollentuna 18.6
9:31.32 Olof Silvander 99 Lidingö Huddinge 2.6
9:31.73 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Kristiansand, NOR 17.8
9:34.47 *Ali Al-Janabi 94 Ullevi Malmö/S 26.6
9:38.36 Henry Jacobson 99 Hammarby Göteborg/U 28.6
9:40.30 Jacob Ranglin Grissler 95 Örgryte Göteborg/U 28.6
9:44.27 Simon Hector 97 Huddinge Huddinge 2.6
9:54.81 Albin Andersson 98 Hammarby Malmö/S 26.6
9:58.66 Ludvig Bjurelid 00 Högby Norrköping 2.6
10:13.54 Jack Karlsson 99 Örebro Norrköping 2.6
10:17.45 Elias Arshi 89 Tjalve Norrköping 2.6
10:24.08 Anders Pettersson 89 IFK Umeå Göteborg/U 28.6
10:24.45 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Norrköping 2.6
10:27.3m Christofer Fogel 84 Högby Kalmar 9.6
10:29.29 Lukas Mårtensson 98 Udd Ljungby 17.8

110m häck/106.7

13.75 Jonathan Holm 94 Strand Sundsvall 28.7
13.81 Max Hrelja 98 Malmö Oordegem, BEL 1.6
13.81 Hampus Widlund 93 Växjö Sundsvall 28.7
14.17 Filip Björklund 98 Örgryte Göteborg/S 11.8
14.21 Fredrick Ekholm 94 Lidingö Varberg 15.7
14.23 Anton Levin 92 Malmö Karlstad 3.7
14.26 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Sundsvall 28.7
14.30 Alexander Brorsson 90 24Seven Borås 2.6
14.31 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Oordegem, BEL 1.6
14.39 ^Amir Shaker 89 Hammarby Sollentuna 7.6
14.53 Marcus Nilsson 91 Högby Mölndal 3.8
14.56 Andreas Gustafsson 97 Falun Landquart, SUI 19.5
14.56 Marvin Tay 90 Spårvägen Göteborg/U 30.6
14.60 Hannes Kvist Wirdmo 94 24Seven Skara 6.6
14.62 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 18.8
14.67 Linus Boyer 95 Upsala Sundsvall 28.7
14.77 Alexander Andersson 94 24Seven Borås 2.6
14.91 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Bollnäs 6.7
15.07 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 3.8
15.33 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Ljungby 19.5
15.36 Ludwig Sjödin 95 IFK Umeå Bollnäs 6.7
15.52 Jonathan Carbe 90 Örgryte Ribeira Brava, POR 6.7
15.58 Staffan Risberg 99 Tureberg Västerås 3.8
15.62 David Adrian 98 Huddinge Göteborg/S 11.8
15.70 Nicklas Karlsson 96 Falun Ljungby 19.5
medvind
13.93 Fredrick Ekholm 94 Lidingö Uppsala 17.8
13.94 Anton Levin 92 Malmö Uppsala 17.8
14.19 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Uppsala 17.8
14.31 Marvin Tay 90 Spårvägen Malmö/S 26.6
14.38 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Malmö/S 26.6
14.50 Marcus Nilsson 91 Högby Norrköping 2.6
14.62 Linus Boyer 95 Upsala Uppsala 18.8
15.23 Joakim Wadstein 00 Tjalve Norrköping 2.6
15.30 David Adrian 98 Huddinge Uppsala 17.8

400m häck/91.4

50.32 Carl Bengtström 00 Örgryte Borås 21.7
50.44 Hampus Widlund 93 Växjö Sollentuna 18.6
50.45 Isak Andersson 96 Upsala Sollentuna 18.6
51.65 William Frobe 98 Täby Canyon, TX 5.4
51.89 Johan Claeson 01 Linköping Göteborg/S 11.8
52.56 Anton Bertilsson 99 Växjö Malmö/S 26.6
52.59 Gustav Karlsson 00 Örebro Borås 19.7
52.64 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Stockholm/S 31.7
52.94 *Filip Pestic 94 Hässelby Sollentuna 18.6
52.97 Erik Lindahl 90 Ullevi Malmö/S 26.6
53.42 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg/S 11.8
53.80 Karl Wållgren 01 Lerum Göteborg/S 11.8
54.24 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg/U 28.6
54.42 Markus Moberg 03 Hammarby Malmö/S 26.6
54.45 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Göteborg/S 11.8
56.47 Albin Hedén 01 IF Göta Sollentuna 18.6
56.48 Philip Stömne 00 Valbo Bollnäs 6.7
56.51 Sidrak Afework 01 Spårvägen Sollentuna 18.6
56.60 Jesper Rilegård 98 Lidingö Göteborg/S 11.8
56.97 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Huddinge 14.6
57.01 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Göteborg/S 11.8
57.10 Kevin Duvert 98 Tureberg Huddinge 14.6
57.13 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/S 11.8
57.22 Ludwig Sjödin 95 IFK Umeå Huddinge 2.6
57.76 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Huddinge 2.6

Höjd

2.16 Fabian Delryd 96 Täby Uppsala 17.8
2.16 Simon Wiklund 99 Wilske Jönköping 19.6
2.12 Oskar Lundqvist 97 Upsala Göteborg/S 16.8
2.10 Arvid Ryberg 98 IF Göta Lidköping 15.6
2.10 Emil Uhlin 00 Falun Kristiansand, NOR 17.8
2.10 Oliver Ericsson 01 Upsala Kristiansand, NOR 17.8
2.08 Philip Frifelt Lundqvist 89 Mölndal Göteborg/S 16.8
2.05 Melwin Lycke Holm 04 Kil Arvika 27.7
2.04 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
2.04 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/S 8.6
2.03 Filip Björklund 98 Örgryte Malmö/S 26.6
2.03 Joakim Wadstein 00 Tjalve Stockholm/S 31.7
2.01 Elias Sahlin 01 Hellas Kristianstad 11.7
2.01 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg/S 11.8
2.01 Samuel Fransson 00 Malmö Kristianstad 30.5
2.01 Hampus Carlens 99 Lidingö Sollentuna 7.6
2.00 Elliot Duvert 03 Tureberg Trollhättan 10.8
2.00 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 17.7
2.00 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Norrköping 2.6
2.00 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 25.5
1.99 Simon Larsson 98 Ymer Göteborg/S 11.8
1.98 Fredrik Löfgren 94 Lund Kristianstad 30.5
1.98 Olle Bång 02 Umedalen Göteborg/U 30.6
1.97 Adam Chiguer 91 Spårvägen Sollentuna 7.6
1.96 Carl Windmar 00 Spårvägen Göteborg/S 10.8
1.96 Jacob Thelander 03 Ljungby Kalmar 14.7
1.96 Markus Asplund 98 IF Göta Göteborg/U 29.6
1.96 Mattias Green 98 Säffle Göteborg/U 29.6
1.96 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 8,6

Stav

6.00 Armand Duplantis 99 Upsala Fayetteville, AR 11.5
5.71 Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte Bydgoszcz, POL 11.8
5.26 Carl Sténson 93 Hellas Gräfelfing, GER 2.6
5.15 Oscar Janson 75 Ullevi Huddinge 14.6
5.02 Simon Thor 00 Märsta Kristiansand, NOR 18.8
4.94 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 28.6
4.90 Emil Carlsson 02 Växjö Göteborg/S 11.8
4.90 Rasmus Carlsson 88 Örebro Uppsala 17.8
4.90 Magnus Herstedt 98 Malmö Göteborg/U 30.6
4.86 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Mölndal 3.8
4.86 Robin Jacobsson 98 Ullevi Mölndal 3.8
4.86 Jonas Asplund 73 Märsta Sollentuna 4.8
4.83 Gustav Magnusson 00 Nyköping Göteborg/S 9.8
4.80 Tom Johansson 99 Örebro Uppsala 17.8
4.76 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Malmö/S 26.6
4.71 Marcus Nilsson 91 Högby Mölndal 3.8
4.71 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Mölndal 3.8
4.70 Anton Olsson 99 Färjestaden Högby 13.7
4.70 Björn Andersson 91 Lidingö Stockholm/S 31.7
4.61 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 18.8
4.60 Carl af Forselles 01 Hässelby Landquart, SUI 19.5
4.55 Emil Uhlin 00 Falun Uppsala 9.6
4.55 Nicklas Karlsson 96 Falun Uppsala 9.6
4.54 Micael Fagö 94 Växjö Göteborg/U 28.6
4.50 Tim Svantesson 00 Nyköping Täby 12.5
4.50 Jonathan Ruffieux 91 Örgryte Göteborg/S 8.6

Längd

8.22 Thobias Montler 96 Malmö Stockholm/S 30.5
7.91 Andreas Carlsson 95 Ymer Karlstad 3.7
7.86 Andreas Otterling 86 Lidingö Sierra Nevada, ESP 17.8
7.69 Max Andersson 95 Upsala Falun 18.5
7.64 Michel Tornéus 86 Hammarby Göteborg/S 16.8
7.44 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 17.8
7.40 Victor Pettersson 97 IF Göta Göteborg/U 29.6
7.39 Jonathan Hirsh 98 Örebro Göteborg/S 11.8
7.38 Erik Johansson 01 Ullevi Kristiansand, NOR 18.8
7.36 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg/S 10.8
7.36 Simon Björnstedt 99 Upsala Falun 18.5
7.33 Jonathan Carbe 90 Örgryte Sollentuna 18.6
7.31 Rickard Willman 94 Västerås Sollentuna 8.6
7.30 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 25.5
7.29 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/U 29.6
7.21 David Svensson 98 Hammarby Huddinge 2.6
7.11 Melwin Lycke Holm 04 Kil Trollhättan 10.8
7.10 Oskar Erixon 99 IF Göta Göteborg/S 11.8
7.10 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 17.8
7.08 Alexander Nyman 00 Hanviken Göteborg/S 10.8
7.06 Jonas Renz 99 Tjalve Norrköping 2.6
7.03 Erik Ehrlin 90 Hammarby Sollentuna 8.6
7.00 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/S 11.8
6.99 Otto Nilsson 01 Hovslätt Högby 13.7
6.99 Björn Boström 87 Lund Kristianstad 30.5
medvind
8.43 Thobias Montler 96 Malmö Torremolinos, ESP 23.5
7.99 Andreas Carlsson 95 Ymer Karlstad 3.7
7.71 Michel Tornéus 86 Hammarby Malmö/S 26.6
7.52 Victor Pettersson 97 IF Göta Karlstad 3.7
7.51 Carl af Forselles 01 Hässelby Kristiansand, NOR 18.8
7.43 Erik Johansson 01 Ullevi Kristiansand, NOR 18.8
7.35 David Svensson 98 Hammarby Málaga, ESP 27.5
7.34 Rickard Willman 94 Västerås Sollentuna 8.6
7.29 Adam Chiguer 91 Spårvägen Malmö/S 26.6
7.16 Melker Gustavsson 00 IF Göta Sollentuna 8.6
7.11 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 8.6
7.07 Emil Uhlin 00 Falun Uppsala 8.6
7.05 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/S 11.8
7.02 David Århammar 02 Lidingö Göteborg/S 11.8

Tresteg

16.53 Jesper Hellström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 11.8
15.80 Gustaf Bålström 98 Ullevi Gävle 13.7
15.55 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg/U 30.6
15.49 Erik Ehrlin 90 Hammarby Huddinge 2.6
15.28 Artur Engström 96 Örgryte Lerum 19.6
15.18 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Huddinge 2.6
15.14 Marcus Nyberg 97 Malmö Göteborg/S 9.8
15.10 Tobias Carlryd 00 Örgryte Torremolinos, ESP 11.6
14.91 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Kristiansand, NOR 17.8
14.89 Markus Lundborg 99 Ullevi Göteborg/S 16.8
14.72 Eric Hallquist 96 Östersund Krokom 17.8
14.62 Timothy Olsson 98 Huddinge Västerås 3.8
14.59 Victor Koch 98 Örgryte Borås 2.6
14.49 Alexander Nyman 00 Hanviken Göteborg/S 11.8
14.40 Albin Boestad 97 Lidingö Sollentuna 7.6
14.31 Tim Svantesson 00 Nyköping Sollentuna 7.6
14.14 David Århammar 02 Lidingö Uppsala 18.8
14.08 David Thid 03 Hammarby Göteborg/U 30.6
14.00 Henning André 97 Nyköping Göteborg/S 9.8
13.94 Melker Manne 01 Ullevi Göteborg/S 11.8
13.85 Victor Ivarsson 94 Växjö Malmö/S 26.6
13.80 Gustav Tartu 02 Kville Göteborg/S 9.8
13.75 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/U 30.6
13.74 Marcus Nilsson 91 Högby Norrköping 2.6
13.71 Josh Routh 02 Huddinge Göteborg/S 9.8
medvind
16.54 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 30.6
15.62 Erik Ehrlin 90 Hammarby Torremolinos, ESP 23.5
14.81 Albin Boestad 97 Lidingö Huddinge 2.6
14.65 Victor Koch 98 Örgryte Borås 2.6
14.34 David Århammar 02 Lidingö Göteborg/S 9.8
14.22 Daniel Örevik 97 Visby Gute Gibraltar, GIB 12.7
14.13 Melwin Lycke Holm 04 Kil Trollhättan 11.8
14.07 Marcus Nilsson 91 Högby Norrköping 2.6

Kula/7.26

20.70 Wictor Petersson 98 Malmö Azusa, CA 19.4
18.50 Viktor Gardenkrans 95 24Seven Varberg 15.7
18.50 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Göteborg/S 16.8
18.42 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 12.7
18.40 Jesper Arbinge 97 Spårvägen Göteborg/S 16.8
18.31 Arwid Koskinen 92 Ullevi Bottnaryd 29.6
18.17 Gabriel Heen 95 Hässelby Sollentuna 7.6
16.51 Lasse Ohtamaa 80 Strand Hudiksvall 10.8
16.33 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Hässelby 12.6
16.20 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Arvika 28.7
16.05 Marcus Nilsson 91 Högby Skruv 18.5
15.92 Andreas Eriksson 94 Heros Ludvika 6.6
15.57 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Norrköping 2.6
15.42 William Ullberg 96 IFK Umeå Uppsala 17.8
15.42 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Ronneby 9.6
15.31 Jeffrey Ige 83 Spårvägen Huddinge 16.8
14.93 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 17.8
14.88 Ali Alsaadi 95 Eskilstuna Köping 8.6
14.52 David Kallebäck 89 Högby Norrköping 2.6
14.52 Jonas Meyer 90 Örgryte Malmö/S 26.6
14.48 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Göteborg/S 10.8
14.45 Fredrik Boson 77 Västerås Bålsta 25.5
14.35 Tim Wunger 94 Upsala Huddinge 2.6
14.14 Oscar Vestlund 93 IF Göta Huddinge 2.6
13.95 Erik Larsson 80 Visby Gute Visby 15.6

Diskus/2.0

71.86 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Bottnaryd 29.6
65.03 Simon Pettersson 94 Hässelby Leiria, POR 3.8
62.02 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 9.8
62.01 Axel Härstedt 87 Malmö Malmö/S-K 3.7
61.98 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 9.8
59.50 Jakob Gardenkrans 97 24Seven Helsingborg 7.7
58.30 Gustav Liberg 95 Ullevi Malmö/S 26.6
54.41 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Uppsala 17.8
52.36 Jesper Arbinge 97 Spårvägen Göteborg/S 11.8
50.51 Lukas Hamrin 99 Timrå Göteborg/S 11.8
49.68 Theodor Walther 94 Ullevi Göteborg/S 9.6
49.65 Wictor Petersson 98 Malmö Falkenberg 17.8
49.09 Alexander Sjögren 99 Kalmar Göteborg/S 11.8
49.00 Viktor Gardenkrans 95 24Seven Växjö/A 13.8
48.74 *Matthew Brown 80 Hammarby Huddinge 16.8
48.13 Ulf Ankarling 88 IF Göta Huddinge 2.6
47.92 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Skruv 18.5
47.75 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 11.5
47.36 Gabriel Heen 95 Hässelby Sollentuna 7.6
46.60 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 19.5
45.98 Axel Norén 96 Hässelby Huddinge 14.6
45.52 Victor Wisén 01 Upsala Huddinge 2.6
45.42 Linus Bernhult 75 Örebro Bålsta 25.5
45.42 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 26.5
45.10 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 31.7

Slägga/7.26

70.50 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Kladno, CZE 13.7
69.79 Oscar Vestlund 93 IF Göta Huddinge/J 2.6
69.12 Anders Eriksson 94 Hovslätt Fayetteville, AR 9.5
67.98 Ragnar Carlsson 00 Falun Växjö/A 2.2
67.18 *Ryan McCullough 89 Malmö Kristianstad 30.5
65.33 Tim Söderqvist 95 Hälle Göteborg/S-K 2.3
65.09 Stefan Kvist 87 Alvesta Bottnaryd 30.6
62.65 Elias Håkansson 92 Spårvägen Malmö/S 26.6
62.02 Alexander Larsson 94 Upsala Borås 17.7
60.61 Robert Alneroth 84 Gefle Huddinge/J 17.8
60.00 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Hässelby 12.6
56.66 August Bergstrand 99 Ullevi Bottnaryd 30.6
56.16 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala 26.5
54.75 Johannes Nilsson 98 Västerås Göteborg/S 10.8
54.73 Anton Andersson 96 Tureberg Sollentuna 7.6
54.23 Jesper Arbinge 97 Spårvägen Göteborg/S 10.8
53.74 Tobias Hagström 96 Hälle Herrljunga 19.5
52.94 Sebastian Thörngren 93 Växjö Norrköping 2.6
51.55 David Sahi 00 Enköping Uppsala 26.5
50.78 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 16.6
50.74 William Lanndalen 01 Kville Norrköping 2.6
50.60 William Lindberg 99 Skellefteå Skellefteå 18.5
50.45 Leo Bystedt 03 Västerås Arvika 28.7
50.38 Magnus Mårtensson 71 Strömsund Huddinge/J 17.8
48.80 Johannes Lilius 01 Huddinge Huddinge 22.5

Spjut/800

82.16 Kim Amb 90 Bålsta Kuortane, FIN 22.6
74.23 Simon Litzell 97 Hässelby Tucson, AZ 11.5
74.03 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Köping 9.6
73.47 Sebastian Thörngren 93 Växjö Uppsala 16.8
70.16 Jiannis Smalios 87 Eskilstuna Uppsala 16.8
69.72 ^William Petersson 98 Lidingö 11.8
69.24 Jakob Eriksson 98 IF Göta Göteborg/S 9.8
68.22 Jonathan Harley 93 Ullevi Göteborg/S 8.6
67.65 Carl Widenholm 00 Hellas Kristiansand, NOR 17.8
67.14 Isak Oskarsson 96 Växjö Uppsala 16.8
66.32 Jacob Larsson 95 Lund Hässleholm 27.7
64.80 Tim Holmberg 91 Upsala Uppsala 16.8
64.56 Rasmus Eriksson 98 Kil Göteborg/S 9.8
64.05 Otto Sundell 00 Söderhamn Kristiansand, NOR 17.8
63.95 Johannes Henriksson 93 IF Göta Karlstad/M 2.7
63.53 Alexander Ottosson 87 Klippan Ystad 21.7
63.05 Olof Hansson 86 Hässelby Växjö/A 24.6
63.01 Esa Hiltunen 96 Ullevi Göteborg/S 8.6
62.75 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Ribeira Brava, POR 6.7
62.56 Theodor Thor 93 Eskilstuna Bålsta 25.5
61.42 Joni Kaartinen 89 Örgryte Malmö/S 26.6
61.17 Stellan Back 75 Tureberg Täby 12.5
61.03 Jonathan Amneskog 98 Klippan Klippan 2.6
60.72 Kamil Kaminski 96 Hässelby Täby 12.5
60.65 Albert Ottander 00 Estuna Umeå 14.7

Tiokamp/M

8.022 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 26.5
7.883 Marcus Nilsson 91 Högby Götzis, AUT 26.5
7.511 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 14.7
7.017 Rasmus Elfgaard 94 24Seven Ribeira Brava, POR 6.7
6.892 Jonathan Carbe 90 Örgryte Ribeira Brava, POR 6.7
6.742 Nicklas Karlsson 96 Falun Ljungby 19.5

>