Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F17 INNE 2003

Årsbästa F17 2003

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 26 MAR, 2003
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2002/2003.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1984-85, P17/F17: Födda 1986-87, P15/F15: Födda 1988, P14/F14: Födda 1989 - plus ev 90:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.59 Maria Teilman 86 Hammarby Malmö 16.3
7.68 Emma Björkman 86 IF Göta Malmö 16.3
7.77 Evelina Lunner 86 Västerås Sätra 16.2
7.81 Elin Lundqvist 86 IF Göta Karlstad 15.2
7.81 Anna Ek 87 Klippan Malmö 16.3
7.87 Linda Berntsson 87 Varberg Malmö 15.2
7.88 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö 16.3
7.90 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Skellefteå 27.2
7.96 Isabelle Eriksson 86 Nyköping Sätra 8.2
7.96 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Malmö 15.2
7.97 Malin Karlsson 86 Simrishamn Malmö 15.2
7.98 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Malmö 16.3
7.99 Helena Andersson 86 Helsingborg Malmö 8.2
7.99 Anna Hahr 87 Täby Malmö 16.3
7.99 Sofie Ström 87 Ängelholm Malmö 8.2
8.00 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 19.1
8.00 Charlotte Ingebrigtsen 87 Östersund Falun 23.3
8.01 Sofia Rahdevi 87 Finish Malmö 8.2
8.02 Johanna Sjöström 86 Västerås Västerås 19.1
8.02 Jessica Svensson 86 Tureberg Sätra 8.2
skoltävling

400m

56.58 Jenny Holmroos 86 Västerås Malmö 15.3
56.79 Viktoria Tegenfeldt 87 Tvärålund Malmö 16.3
57.37 Sara Strömberg 86 Heleneholm Malmö 15.3
57.74 Elin Andersson 86 Kungsängen Malmö 15.3
57.75 Sofie Persson 87 Helsingborg Malmö 15.3
58.36 Nina Runvik 87 Lund Malmö 23.2
58.75 Sofie Ström 87 Ängelholm Malmö 15.3
59.19 Frida Flodström 87 Tureberg Västerås 19.1
59.31 Elina Eliasson 87 Brännan Bollnäs 5.1
59.79 Henrietta Plymoth 87 Malmö Malmö 19.1
60.00 Isa Hammarling 86 Upsala Västerås 19.1
60.05 Ida Lindström 86 Täby Västerås 19.1
60.09 Lisa Voltaire 87 Täby Sätra 8.2
60.24 Malin Hamrén 86 Bollnäs Bollnäs 1.2
60.43 Louise Martin 87 Hässelby Malmö 15.3
60.72 Astrid Lönnervall 87 Täby Västerås 19.1
61.04 Moa Westman 86 Rånäs Västerås 2.2
61.69 Jessica Wiking 87 Hammarby Sätra 23.2
61.79 Elina Nylander 87 Hammarby Sätra 8.2
61.82 Petra Axenram 87 Malmö Malmö 19.1

1500m

4:42.31 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Göteborg 1.2
4:50.26 Frida Flodström 87 Tureberg Malmö 16.3
4:50.78 Ida Lindström 86 Täby Västerås 1.2
4:50.85 Henrietta Plymoth 87 Malmö Malmö 25.1
4:52.71 Johanna Strömberg 87 Hälle Göteborg 19.1
4:52.79 Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne Malmö 16.3
4:53.36 Moa Westman 86 Rånäs Västerås 1.2
4:53.68 Cecilia Holmbom 86 Mölndal Göteborg 19.1
4:55.57 Ida Hansson 86 Sävedalen Göteborg 19.1
4:56.24 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Malmö 25.1
4:57.33 Anna Örneving 87 Tureberg Sätra 8.3
4:59.51 Ellen Söderhult 86 Hammarby Sätra 8.3
4:59.5m Sara Ivarsson 87 Malmö Malmö 15.3
4:59.59 Linnea Helgsten 86 Rånäs Västerås 19.1
5:00.14 Catrine Josefsson 86 Huddinge Sätra 8.3
5:02.79 Maja Olofsson 87 Växjö Malmö 25.1
5:02.79 Erika Fyrvall 87 Tureberg Sätra 22.2
5:04.95 Hanna Jansson 87 Hagen Malmö 16.3
5:05.32 Carina Persson 87 Sävedalen Malmö 15.3
5:05.95 Märta Mollén 87 Söderköping Malmö 15.3
överlång bana

60m häck/76.2

8.52 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö 19.1
8.77 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Malmö 15.3
8.86 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Malmö 15.3
8.88 Johanna Sjöström 86 Västerås Malmö 15.3
8.89 Camilla Kramar 86 Huddinge Malmö 15.3
8.98 Josefina Hallström 86 Gefle Göteborg 8.3
9.05 Frida Olsson 87 Katrineholm Malmö 15.3
9.06 Evelina Lunner 86 Västerås Västerås 25.1
9.18 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Göteborg 8.3
9.23 Anna Ek 87 Klippan Malmö 15.3
9.25 Helena Norberg 86 Huddinge Malmö 15.3
9.26 Louise Carlsson 87 Färjestaden Malmö 15.3
9.26 Martina Wahnström 87 Ullevi Göteborg 2.2
9.30 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Malmö 26.1
9.32 Caroline Melander 87 Mölndal Göteborg 23.2
9.36 Helena Eriksson 87 Österhaninge Sätra 9.3
9.38 Elisabeth Ottosson 86 Kronan Malmö 26.1
9.38 Frida Blomqvist 87 Hökensås Malmö 15.3
9.39 Caroline Bertheau 87 Eksjö Södra Göteborg 7.12
9.43 Johanna Wågström 87 Sundsvall Falun 23.3

Höjd

1.76 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Västerås 2.2
1.74 Anna Alexson 87 Kyrkhult Malmö 18.1
1.74 Ebba Jungmark 87 Mölndal Malmö 25.1
1.73 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Malmö 15.2
1.71 Sofie Johansson 87 Wärnamo Malmö 18.1
1.71 Daniella Eriksson 87 Enköping Västerås 26.1
1.71 Andrea Åhlin 86 Strömstad Malmö 15.3
1.68 Jonna Bramstedt 86 Kalmar Malmö 25.1
1.66 Stina Bolö 86 Mora Göteborg 2.3
1.66 Johanna Bengtsson 87 Varberg Göteborg 2.2
1.64 Elisabeth Ottosson 86 Kronan Göteborg 7.12
1.64 Camilla Kerrén 86 Malmö Göteborg 8.3
1.64 Frida Blomqvist 87 Hökensås Göteborg 26.1
1.63 Erica Jarder 86 Spårvägen Sätra 4.1
1.61 Emma Hansson 86 Heleneholm Göteborg 8.3
1.60 Frida Mårtensson 86 Lund Malmö 25.1
1.60 Jenny Neidenmark 86 Tyresö Sätra 4.1
1.60 Majken Lidén 86 IF Göta Eskilstuna 6.1
1.60 Martina Wahnström 87 Ullevi Malmö 25.1
1.59 Petra Axenram 87 Malmö Malmö 18.1
1.59 Siri Pettersson 87 Tyresö Sätra 7.12
1.59 Jenny Andersson 87 Ununge Sätra 7.12
1.59 Asal Nagsbandi 87 Väsby Sätra 12.1
1.59 Anna Ek 87 Klippan Malmö 18.1
1.59 Johanna Ruul 86 Tjalve Västerås 26.1

Stav

3.65 Isabell Lilja 87 Malmö Malmö 16.2
3.65 Sophie Larup 86 Malmö Malmö 16.2
3.55 Louise Lundin 87 Göteborgs KIK Malmö 16.2
3.51 Christina Garametsos 86 Malmö Malmö 16.3
3.35 Åsa Wilén 86 Örgryte Malmö 16.2
3.20 Emma Gustavsson 86 Kvarnsveden Sätra 23.2
3.00 Yordabel Abraham 86 Ullevi Göteborg 2.2
2.97 Isabelle Karlesand 86 Färjestaden Malmö 16.3
2.97 Therese Zittra 86 IFK Umeå Malmö 16.3
2.96 Elina Baheram 87 Hellas Sätra 1.2
2.96 Maria Ullberg 86 Danderyd Athl Sätra 16.2
2.90 Louise Carlsson 87 Färjestaden Malmö 19.1
2.90 Hanna Hirvelä 87 Kvarnsveden Bollnäs 1.2
2.81 Ellinor Ahlin 86 Nordanstig Ås 15.2
2.80 Lina Nygren 87 Söderhamn Bollnäs 1.2
2.65 Stine Petersen 86 Umedalen Umeå 25.1
2.65 Martina Wahnström 87 Ullevi Göteborg 1.2
2.62 Jessica Gustavsson 87 Gefle Falun 18.1
2.60 Majken Lidén 86 IF Göta Karlstad 14.1
2.60 Anna Jonsson 86 Vännäs Umeå 18.1
2.60 Hanna Hedström 87 Enköping Västerås 1.2

Längd

5.92 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö 15.3
5.55 Camilla Olsson 86 Malmö Malmö 26.1
5.53 Linda Berntsson 87 Varberg Göteborg 7.12
5.52 Helena Kristiansson 87 Malmö Malmö 26.1
5.47 Josefina Hallström 86 Gefle Sätra 22.2
5.46 Elin Andersson 86 Kungsängen Handen 25.1
5.40 Frida Karlsson 87 Växjö Malmö 26.1
5.38 Ida Niia 86 Nedre Soppero Malmö 15.3
5.38 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Skellefteå 15.2
5.36 Hilda Palo 86 Haparanda SKT Malmö 15.3
5.34 Camilla Kramar 86 Huddinge Sätra 9.3
5.33 Sofia Rahdevi 87 Finish Malmö 15.3
5.30 Mikaela Westerfalk 86 Huddinge Handen 25.1
5.29 Stephanie Linder 87 Villstad Göteborg 7.12
5.29 Annika Andersson 86 Hammarby Sätra 9.3
5.27 Anna Alexson 87 Kyrkhult Malmö 19.1
5.23 Sofia Quell 87 Österhaninge Handen 25.1
5.23 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Göteborg 9.3
5.22 Helena Eriksson 87 Österhaninge Handen 25.1
5.22 Maria Mejsjö 87 Karlskoga Örebro 8.3
5.22 Frida Yttergren 86 Gotland Klintehamn 20.3
5.22 Johanna Wågström 87 Sundsvall Falun 23.3

Tresteg

12.07 Anna Alexson 87 Kyrkhult Malmö 16.3
11.67 Martina Wahnström 87 Ullevi Malmö 16.3
11.62 Annika Andersson 86 Hammarby Malmö 16.3
11.52 Elina Eliasson 87 Brännan Malmö 16.3
11.47 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Västerås 19.1
11.45 Ebba Jungmark 87 Mölndal Malmö 16.3
11.36 Daniella Eriksson 87 Enköping Västerås 2.2
11.34 Stephanie Linder 87 Villstad Malmö 16.3
11.32 Sara Strömberg 86 Heleneholm Malmö 16.3
11.29 Camilla Kramar 86 Huddinge Sätra 8.3
11.25 Anna Fernlund 86 Örebro Västerås 19.1
11.14 Linda Gårlin 86 Tjalve Malmö 16.3
11.00 Stina Nilsson 87 IFK Umeå Malmö 16.3
10.96 Camilla Kerrén 86 Malmö Malmö 8.2
10.93 Elisabeth Ottosson 86 Kronan Malmö 8.2
10.90 Yordabel Abraham 86 Ullevi Malmö 16.3
10.87 Frida Blomqvist 87 Hökensås Malmö 16.3
10.87 Charlotta Brishammar 87 Lidingö Sätra 8.2
10.77 Anna Carlsson 87 Sävedalen Göteborg 23.2
10.76 Mikaela Grahm 87 Täby Sätra 23.2

Kula/3.0

15.51 Pia Ankarling 86 IF Göta Malmö 16.3
15.44 Carolina Hjelt 86 Huddinge Västerås 19.1
14.42 Malin Renman 86 Östersund Malmö 16.3
14.14 Lina Törnqvist 86 Motala Malmö 16.3
13.06 Anna Wikström 87 Tumba Malmö 16.3
12.93 Johanna Wikström 87 Huddinge Sätra 9.2
12.86 Isabell Petersson 86 Färjestaden Göteborg 8.12
12.63 Angelica Henriksson 86 Hagen Malmö 16.3
12.54 Emelie Davidsson 86 Växjö Växjö 11.1
12.42 Jenny Olsson 87 Eslöv Malmö 26.1
12.34 Frida Karlsson 87 Växjö Karlskrona 16.2
12.32 Annica Beckman 86 Sävedalen Göteborg 1.3
12.27 Veronica Lundgren 86 Ånge Bollnäs 1.2
12.23 Emmelie Holm 86 Orrviken Ås 15.2
12.15 Ann-Sofie Åkesson 87 Eslöv Malmö 26.1
12.10 Karin Höglund 87 Mölndal Göteborg 2.2
11.99 Jenny Ahlin 86 Enköping Västerås 19.1
11.84 Rozafa Krasniqi 86 Hammarby Sätra 2.2
11.81 Elisabeth Henriksson 86 Hagen Falun 23.3
11.68 Caroline Nilsson 87 Orient Göteborg 2.2

Femkamp/F15-17

4.075 Emma Hansson 86 Heleneholm Göteborg 8.3
3.759 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Göteborg 8.3
3.657 Josefina Hallström 86 Gefle Göteborg 8.3
3.490 Martina Wahnström 87 Ullevi Göteborg 8.3
3.434 Camilla Kerrén 86 Malmö Göteborg 8.3
3.365 Sofie Johansson 87 Wärnamo Göteborg 8.3
3.328 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Göteborg 8.3
3.287 Jenny Olsson 87 Eslöv Göteborg 8.3
3.214 Frida Blomqvist 87 Hökensås Göteborg 8.3
3.172 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Göteborg 8.3
3.165 Johanna Wikström 87 Huddinge Göteborg 8.3
3.112 Ida Tengvall 87 Ängelholm Göteborg 8.3
3.025 Ellinore Hallin 87 Enköping Göteborg 8.3
3.003 Fanny Hagström 87 Huddinge Göteborg 8.3
2.944 Yordabel Abraham 86 Ullevi Göteborg 8.3
2.870 Asal Nagsbandi 87 Väsby Göteborg 8.3
2.562 Åsa Wilén 86 Örgryte Göteborg 8.3
överlång bana
3.323 Lina Pohl 87 Fellingsbro Växjö 5.1
3.192 Josefine Magnusson 87 Falköping Växjö 5.1
3.173 Johanna Wikström 87 Huddinge Växjö 5.1
3.133 Anna Alexson 87 Kyrkhult Växjö 5.1
2.857 Frida Karlsson 87 Växjö Växjö 5.1

>