Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F17 UTE 2003

Årsbästa F17 2003

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 16 NOV, 2003
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2003.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1984-85, P17/F17: Födda 1986-87, P15/F15: Födda 1988, P14/F14: Födda 1989 - plus ev 90:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.85 Maria Teilman 86 Hammarby Malmö/He 15.8
12.03 Elin Lundqvist 86 IF Göta Malmö/He 15.8
12.04 Emma Björkman 86 IF Göta Malmö/He 15.8
12.18 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Malmö/He 15.8
12.20 Evelina Lunner 86 Västerås Malmö/He 15.8
12.28 Anna Ek 87 Klippan Malmö/He 15.8
12.35 Linda Berntsson 87 Varberg Halmstad 20.7
12.44 Johanna Sjöström 86 Västerås Göteborg/U 5.7
12.44 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Malmö/He 15.8
12.48 Johanna Wågström 87 Sundsvall Malmö/He 15.8
12.48 Karolin Holmbom 86 Piteå Göteborg/U 5.7
12.51 Nina Törnqvist 87 Finish Malmö/He 15.8
12.52 Helena Andersson 86 Helsingborg Hässleholm 27.7
12.57 Charlotte Ingebrigtsen 87 Östersund Göteborg/U 5.7
12.57 Anna Hahr 87 Täby Göteborg/U 5.7
12.57 Frida Olsson 87 Katrineholm Göteborg/U 5.7
12.61 Malin Karlsson 86 Simrishamn Malmö/He 15.8
12.61 Isabelle Eriksson 86 Nyköping Göteborg/U 5.7
12.61 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Göteborg/U 5.7
12.62 Sofia Rahdevi 87 Finish Jönköping 10.5
12.62 Sandra Bergman 86 Eslöv Stockholm/S 12.9
medvind
11.99 Emma Björkman 86 IF Göta Malmö/He 15.8
12.10 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Malmö/He 15.8
12.12 Evelina Lunner 86 Västerås Malmö/He 15.8
12.23 Linda Berntsson 87 Varberg Malmö/He 15.8
12.25 Anna Ek 87 Klippan Helsingborg 12.7
12.34 Johanna Wågström 87 Sundsvall Malmö/He 15.8
12.37 Isa Hammarling 86 Upsala Gävle 19.7
12.39 Helena Andersson 86 Helsingborg Malmö/He 15.8
12.42 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 24.5
12.42 Sofia Rahdevi 87 Finish Malmö/He 15.8
12.44 Nina Törnqvist 87 Finish Helsingborg 12.7
12.45 Charlotte Ingebrigtsen 87 Östersund Gävle 19.7
12.48 Sofia Lund 86 Hässelby Malmö/He 15.8
12.48 Evelina Hansson-Cronberg 86 Ängelholm Helsingborg 12.7
12.52 Malin Karlsson 86 Simrishamn Trelleborg 28.6
12.52 Ida Niia 86 Nedre Soppero Malmö/He 15.8
12.57 Sara Strömberg 86 Heleneholm Jönköping 18.6
12.59 Isabelle Eriksson 86 Nyköping Malmö/He 15.8
12.60 Julia Håkansson 87 Kville Göteborg/R 14.6
12.61 Sofie Persson 87 Helsingborg Helsingborg 12.7

200m

24.45 Emma Björkman 86 IF Göta Malmö/He 17.8
24.66 Elin Lundqvist 86 IF Göta Eskilstuna 15.6
24.72 Maria Teilman 86 Hammarby Malmö/He 17.8
24.96 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 17.6
25.25 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Gävle 19.7
25.29 Sara Strömberg 86 Heleneholm Sollentuna 31.5
25.41 Evelina Lunner 86 Västerås Eskilstuna 14.6
25.45 Sofie Persson 87 Helsingborg Helsingborg 13.7
25.63 Sofie Ström 87 Ängelholm Gävle 30.8
25.67 Anna Ek 87 Klippan Nässjö 24.5
25.81 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Malmö/He 17.8
25.81 Isa Hammarling 86 Upsala Västerås 9.8
25.86 Johanna Wågström 87 Sundsvall Bollnäs 12.7
25.88 Emma Hansson 86 Heleneholm Nässjö 24.5
25.91 Charlotte Ingebrigtsen 87 Östersund Göteborg/U 6.7
26.06 Elina Eliasson 87 Brännan Västerås 9.8
26.06 Malin Karlsson 86 Simrishamn Halmstad 19.7
26.07 Camilla Kramar 86 Huddinge Enskede 31.8
26.11 Julia Håkansson 87 Kville Lerum 24.5
26.12 Karolin Holmbom 86 Piteå Pudasjärvi, FIN 13.7
medvind
25.33 Sofie Persson 87 Helsingborg Helsingborg 13.7
25.37 Anna Ek 87 Klippan Halmstad 19.7
25.70 Johanna Wågström 87 Sundsvall Sundsvall 25.6
25.71 Malin Karlsson 86 Simrishamn Halmstad 19.7

400m

55.18 Emma Björkman 86 IF Göta Paris, FRA 31.7
56.02 Sofie Persson 87 Helsingborg Norrtälje 2.8
56.27 Jenny Holmroos 86 Västerås Sollentuna 1.6
56.61 Sara Strömberg 86 Heleneholm Göteborg/U 5.7
57.06 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Göteborg/U 5.7
57.93 Frida Flodström 87 Tureberg Enskede 30.8
57.95 Maria Teilman 86 Hammarby Enskede 24.5
58.29 Ida Lindström 86 Täby Enskede 30.8
58.41 Nina Runvik 87 Lund Göteborg/U 5.7
58.70 Maja Olofsson 87 Växjö Stockholm/S 14.9
58.89 Caroline Enberg 87 Täby Stockholm/S 14.9
58.90 Elina Eliasson 87 Brännan Gävle 20.7
59.40 Elin Andersson 86 Västerås Sollentuna 1.6
59.50 Lisa Voltaire 87 Täby Malmö/He 16.8
59.72 Sofie Ström 87 Ängelholm Halmstad 20.7
60.07 Sara Johansson 87 Falköping Stockholm/S 13.9
60.27 Louise Martin 87 Hässelby Stockholm/S 13.9
60.39 Isabel Carlsson 87 Halmstad Norrköping 30.8
60.64 Henrietta Plymoth 87 Malmö Hässleeholm 27.7
60.66 Anna Jonsson 86 Vännäs Sollefteå 28.6
Manuell tidtagning
56.5m Sara Strömberg 86 Heleneholm Växjö 1.7

800m

2:07.17 Jenny Holmroos 86 Västerås Mannheim, GER 22.6
2:09.50 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Arnhem, NED 25.6
2:13.43 Frida Flodström 87 Tureberg Huddinge 23.8
2:14.03 Ida Lindström 86 Täby Malmö/He 17.8
2:15.53 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Borås 12.6
2:15.55 Lisa Voltaire 87 Täby Malmö/He 17.8
2:16.11 Moa Westman 86 Rånäs Norrköping 22.7
2:16.85 Cecilia Holmbom 86 Mölndal Malmö/He 17.8
2:16.93 Henrietta Plymoth 87 Malmö Helsingborg 11.7
2:18.26 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Malmö/He 17.8
2:18.32 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Halmstad 19.7
2:18.42 Elin Andersson 86 Västerås Uppsala 29.6
2:20.03 Johanna Strömberg 87 Hälle Helsingborg 11.7
2:21.19 Henny Bodén 87 Skellefteå Göteborg/U 6.7
2:21.47 Anna Jonsson 86 Vännäs Stockholm/S 13.9
2:21.67 Jessica Wiking 87 Hammarby Stockholm/S 13.9
2:21.71 Marie Persson 87 Wärnamo Göteborg/U 6.7
2:22.34 Michelle Nyström 87 Hammarby Stockholm/S 13.9
2:22.40 Isabel Carlsson 87 Halmstad Stockholm/S 13.9
2:22.60 Anna Lundh 87 Mora Sollentuna 31.5

1500m

4:32.88 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Jönköping 27.5
4:39.57 Frida Flodström 87 Tureberg Leppävaara, FIN 6.9
4:39.95 Ida Lindström 86 Täby Leppävaara, FIN 6.9
4:44.40 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Alicante, ESP 23.4
4:45.24 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 10.7
4:47.18 Moa Westman 86 Rånäs Göteborg/U 5.7
4:49.89 Henrietta Plymoth 87 Malmö Stockholm/S 12.9
4:50.39 Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne Enskede 24.5
4:50.65 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Göteborg/U 5.7
4:52.00 Johanna Strömberg 87 Hälle Helsingborg 13.7
4:53.81 Catrine Josefsson 86 Huddinge Sollentuna 1.6
4:55.11 Henny Bodén 87 Skellefteå Skellefteå 27.7
4:56.61 Elin Gustafsson 87 Trollhättans IF Stockholm/S 12.9
4:56.83 Märta Mollén 87 Söderköping Göteborg/U 5.7
4:56.90 Hanna Jansson 87 Hagen Göteborg/U 5.7
4:57.49 Linda Johansson 87 Mora Gävle 19.7
4:58.48 Anna Örneving 87 Tureberg Göteborg/U 5.7
5:00.57 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamn Kalmar 1.6
5:00.97 Sofia Grafström 87 Tureberg Stockholm/S 12.9
5:03.50 Adriana Saljunovic 86 Tiwaz Västerås 10.8

3000m

10:22.13 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Stockholm/S 14.9
10:26.30 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Stockholm/S 14.9
10:29.99 Catrine Josefsson 86 Huddinge Sollentuna 31.5
10:32.76 Johannna Strömberg 87 Hälle Uddevalla 26.7
10:32.86 Moa Westman 86 Rånäs Stockholm/S 14.9
10:41.79 Frida Flodström 87 Tureberg Stockholm/S 14.9
10:42.48 Anna Örneving 87 Tureberg Lerum 19.6
10:49.79 Elin Gustafsson 87 Trollhättans IF Stockholm/S 14.9
10:58.56 Märta Mollén 87 Söderköping Malmö/He 17.8
10:59.73 Linda Johansson 87 Mora Malmö/He 17.8
11:01.44 Sandra Petersson 87 Malmö Stockholm/S 14.9
11:02.42 Anna Lindgren 87 klubb? Stockholm/S 14.9
11:06.97 Hanna Jansson 87 Hagen Malmö/He 17.8
11:07.23 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Stockholm/S 14.9
11:08.62 Anna Hallberg 86 Majorna Malmö/He 17.8
11:12.73 Anna Lundh 87 Mora Malmö/He 17.8
11:16.44 Frida Johansson 86 Mora Stockholm/S 14.9
11:20.91 Sofie Forsberg 87 Högby Stockholm/S 14.9
11:35.19 Kajsa Olofsson 87 Ängelholm Malmö/He 17.8
11:39.17 Elin Fredriksson 86 Rånäs Uppsala 24.8

1500m hinder/76.2

5:02.32 Henrietta Plymoth 87 Malmö Malmö/He 16.8
5:03.34 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Kungälv 22.6
5:04.44 Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne Göteborg/U 4.7
5:15.50 Märta Mollén 87 Söderköping Malmö/He 16.8
5:16.14 Catrine Josefsson 86 Huddinge Huddinge 23.8
5:19.54 Hanna Jansson 87 Hagen Göteborg/U 4.7
5:19.77 Sandra Petersson 87 Malmö Stockholm/S 13.9
5:21.82 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Stockholm/S 13.9
5:24.07 Linda Johansson 87 Mora Malmö/He 16.8
5:27.63 Sofia Grafström 87 Tureberg Stockholm/S 13.9
5:32.72 Lina Pohl 87 Örebro Stockholm/S 13.9
5:32.96 Ellen Söderhult 86 Hammarby Enskede 24.5
5:33.23 Maja Olofsson 87 Växjö Huddinge 23.8
5:34.44 Sofia Forsberg 87 Högby Stockholm/S 13.9
5:36.38 Helena Siltberg 87 Upsala Huddinge 23.8
5:36.47 Susanna Åhlberg 86 Västerås Huddinge 23.8
5:37.92 Elin Gustafsson 87 Trollhättans IF Göteborg/U 4.7
5:44.47 Sofia Kyrk 86 IF Göta Huddinge 23.8
5:45.92 Michelle Nyström 87 Hammarby Huddinge 23.8
5:46.02 Camilla Håkansson 87 Hammarby Huddinge 23.8

100m häck/76.2

13.70 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö/He 16.8
13.78 Johanna Sjöström 86 Västerås Malmö/He 16.8
14.20 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Malmö/He 16.8
14.30 Camilla Kramar 86 Huddinge Helsingborg 13.7
14.45 Frida Olsson 87 Katrineholm Göteborg/U 6.7
14.51 Anna Ek 87 Klippan Hässleholm 26.7
14.68 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Helsingborg 13.7
14.98 Elin Lundqvist 86 IF Göta Sollentuna 1.6
15.04 Sofie Ström 87 Ängelholm Gävle 30.8
15.18 Josefin Danielsson 87 Filipstad Malmö/He 16.8
15.18 Louise Martin 87 Hässelby Stockholm/S 13.9
15.25 Evelina Lunner 86 Västerås Sollentuna 1.6
15.33 Ellinore Hallin 87 Enköping Gävle 30.8
15.34 Caroline Bertheau 87 Malmö Stockholm/S 13.9
15.35 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Göteborg/U 6.7
15.36 Anna Alexson 87 Kyrkhult Stockholm/S 13.9
15.36 Donya Mohammadian 87 Trollhättans SK Helsingborg 13.7
15.47 Anna Fernlund 87 Örebro Glanshammar 7.9
15.59 Helena Eriksson 87 Österhaninge Stockholm/S 13.9
15.59 Ebba Jungmark 87 Mölndal Lerum 10.8
okänd vind
15.15 Josefin Danielsson 87 Filipstad Malmö/He 16.8
medvind
15.35 Martina Wahnström 87 Ullevi Göteborg/R 14.6

300m häck/76.2

43.13 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö/He 17.8
43.51 Johanna Sjöström 86 Västerås Malmö/He 17.8
44.72 Anna Fernlund 86 Örebro Nyköping 20.9
44.92 Sofie Persson 87 Helsingborg Stockholm/S 14.9
45.00 Johanna Wågström 87 Sundsvall Malmö/He 17.8
45.65 Sofie Ström 87 Ängelholm Malmö/He 17.8
45.66 Louise Martin 87 Hässelby Malmö/He 17.8
45.93 Camilla Kramar 86 Huddinge Stockholm/S 14.9
46.17 Anna Setterberg 87 Motala Malmö/He 17.8
46.20 Mikaela Grahm 87 Täby Nyköping 20.9
46.26 Anna Jonsson 86 Vännäs Gävle 20.7
46.30 Cecilia Edfors 87 Sollefteå Stockholm/S 14.9
46.87 Astrid Lönnervall 87 Täby Uppsala 29.6
47.29 Mikaela Samuelson 87 Norrköping Malmö/He 16.8
47.34 Camilla Håkansson 87 Hammarby Västerås 9.8
47.38 Sofia Grahm 87 Täby Göteborg/U 4.7
47.52 Josefin Nyberg 86 Sundsvall Sollefteå 29.6
47.61 Malin Ström 86 Bollnäs Stockholm/S 14.9
47.90 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Halmstad 19.7
48.00 Caroline Lindblom 87 Katrineholm Västerås 9.8

Höjd

1.78 Ebba Jungmark 87 Mölndal Paris, FRA 29.7
1.77 Anna Alexson 87 Kyrkhult Malmö/He 17.8
1.74 Andrea Åhlin 86 Strömstad Kil 19.7
1.71 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Malmö/He 17.8
1.71 Daniella Eriksson 87 Enköping Norrtälje 1.8
1.70 Sofie Johansson 87 Wärnamo Jönköping 18.6
1.70 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Halmstad 20.7
1.68 Stina Bolö 86 Mora Malmö/He 17.8
1.65 Johanna Bengtsson 87 Varberg Malmö/He 17.8
1.65 Moa Granat-Hamberg 87 Upsala Malmö/He 17.8
1.65 Jonna Bramstedt 86 Kalmar Malmö/He 17.8
1.64 Emma Hansson 86 Heleneholm Norrköping 30.8
1.63 Elisabeth Ottosson 86 Kronan Malmö/S 25.5
1.63 Asal Nagsbandi 87 Väsby Ludvika 28.6
1.62 Anna Ek 87 Klippan Eslöv 18.5
1.62 Maria Ullberg 86 Danderyd Athl Gävle 30.8
1.62 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Gävle 30.8
1.62 Ellinore Hallin 87 Enköping Gävle 30.8
1.61 Frida Blomqvist 87 Hökensås Malmö/He 17.8
1.61 Johanna Ruul 86 Tjalve Norrköping 17.6
1.61 Emelie Olofsson 87 Gnistan Värnamo 9.6

Stav

3.65 Sophie Larup 86 Malmö Helsingborg 12.7
3.60 Isabell Lilja 87 Malmö Malmö/He 16.8
3.50 Christina Garametsos 86 Malmö Lübeck, GER 9.6
3.50 Louise Lundin 87 Göteborgs KIK Lerum 31.5
3.25 Åsa Wilén 86 Örgryte Göteborg/U 5.7
3.22 Yordabel Abraham 86 Ullevi Malmö/He 16.8
3.20 Isabelle Karlesand 86 Färjestaden Karlskrona 28.6
3.11 Louise Carlsson 87 Färjestaden Stockholm/S 12.9
2.94 Linnéa Wahlman 87 Valbo Gävle 20.7
2.94 Hanna Hirvelä 87 Kvarnsveden Gävle 20.7
2.91 Lina Nygren 87 Söderhamn Stockholm/S 12.9
2.90 Jessica Gustavsson 87 Gefle Kvarnsveden 14.6
2.80 Stine Petersen 86 Umedalen Piteå 29.5
2.80 Therese Zittra 86 IFK Umeå Sollefteå 28.6
2.78 Ellinor Ahlin 86 Nordanstig Stockholm/S 13.9
2.76 Hanna Hedström 87 Enköping Stockholm/S 12.9
2.70 Hanna Bryngelsson 86 Örebro Nyköping 20.9
2.65 Hanna Skoglund 87 Arvika Karlstad 9.9
2.63 Annie Persson 87 Klippan Stockholm/S 13.9
2.62 Agnes Forsberg 86 Kalmar Norrköping 30.8
obekräftat
3.30 Åsa Wilén 86 Örgryte Somero, FIN 27.6

Längd

5.86 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö/He 15.8
5.81 Linda Berntsson 87 Varberg Halmstad 20.7
5.59 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Leppävaara, FIN 6.9
5.55 Elisabeth Svensson 87 Malmö Stockholm/S 14.9
5.51 Josefina Hallström 86 Gefle Gävle 17.6
5.49 Frida Olsson 87 Katrineholm Göteborg/U 4.7
5.49 Maria Mejsjö 87 Karlskoga Malmö/He 15.8
5.45 Frida Karlsson 87 Växjö Skruv 17.5
5.45 Lisa Kylsberg 87 Östersund Krokom 6.7
5.44 Sofia Rahdevi 87 Finish Glanshammar 29.5
5.44 Evelina Hansson-Cronberg 86 Ängelholm Klippan 8.6
5.42 Josefine Danielsson 87 Filipstad Gävle 19.7
5.39 Helena Kristiansson 87 Malmö Ängelholm 2.8
5.36 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Uddevalla 26.7
5.35 Ida Niia 86 Nedre Soppero Skellefteå 27.7
5.33 Sofie Ström 87 Ängelholm Helsingborg 13.7
5.33 Karin Hartman 86 Alunda Täby 6.9
5.31 Anna Ek 87 Klippan Klippan 8.6
5.27 Johanna Wikström 87 Huddinge Stockholm/S 14.9
5.26 Linda Gårlin 86 Tjalve Norrköping 10.5
okänd vind
medvind
5.65 Sandra Bergman 86 Eslöv Trelleborg 21.9
5.60 Frida Olsson 87 Katrineholm Malmö/He 15.8
5.59 Evelina Hansson-Cronberg 86 Ängelholm Malmö/He 15.8
5.57 Josefina Hallström 86 Gefle Eskilstuna 15.6
5.51 Sofie Ström 87 Ängelholm Enköping 18.6
5.46 Sofia Lund 86 Hässelby Malmö/He 15.8
5.40 Sara Strömberg 86 Heleneholm Trelleborg 21.9
5.39 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Enköping 18.6
5.38 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Täby 7.9
5.35 Johanna Wikström 87 Huddinge Stockholm/S 14.9
5.33 Charlotta Brishammar 87 Lidingö Täby 9.6
5.28 Elin Lundqvist 86 IF Göta Karlstad 9.9

Tresteg

12.03 Ebba Jungmark 87 Mölndal Göteborg/U 6.7
11.96 Anna Alexson 87 Kyrkhult Göteborg/U 6.7
11.73 Elina Eliasson 87 Brännan Malmö/He 16.8
11.70 Martina Wahnström 87 Ullevi Malmö/He 16.8
11.68 Daniella Eriksson 87 Enköping Malmö/He 16.8
11.64 Lina Pohl 87 Örebro Malmö/He 16.8
11.55 Yordabel Abraham 86 Ullevi Stockholm/S 14.9
11.52 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Nyköping 20.9
11.47 Charlotta Brishammar 87 Lidingö Täby 9.8
11.41 Elin Johansson 87 Lekeryd-Svarttorp Malmö/He 16.8
11.38 Malin Hamrén 86 Bollnäs Stockholm/S 14.9
11.31 Camilla Kramar 86 Huddinge Stockholm/S 14.9
11.31 Andrea Åhlin 86 Strömstad Stockholm/S 14.9
11.27 Sara Strömberg 86 Heleneholm Norrköping 30.8
11.26 Annika Andersson 86 Hammarby Malmö/H 16.8
11.26 Anna Fernlund 86 Örebro Stockholm/S 14.9
11.14 Stina Nilsson 87 IFK Umeå Gävle 18.7
11.05 Frida Blomqvist 87 Hökensås Jönköping 10.5
10.96 Majken Lidén 86 IF Göta Oslo, NOR 22.6
10.96 Josefin Danielsson 87 Filipstad Gävle 18.7
okänd vind
11.39 Anna Fernlund 86 Örebro Täby 9.8
11.20 Stina Nilsson 87 IFK Umeå Piteå 29.5
medvind
12.04 Anna Alexson 87 Kyrkhult Malmö/He 16.8
11.65 Charlotta Brishammar 87 Lidingö Täby 9.8
11.57 Annika Andersson 86 Hammarby Uppsala 24.8
11.44 Elin Johansson 87 Lekeryd-Svarttorp Malmö/He 16.8

Kula/3.0

15.44 Carolina Hjelt 86 Huddinge Huddinge 23.8
14.47 Pia Ankarling 86 IF Göta Göteborg/U 5.7
14.11 Lina Törnqvist 86 Motala Stockholm/S 14.9
13.54 Malin Renman 86 Östersund Malmö/He 17.8
13.43 Anna Wikström 87 Tumba Malmö/He 17.8
13.15 Johanna Wikström 87 Huddinge Stockholm/S 12.9
13.11 Jenny Olsson 87 Eslöv Trelleborg 20.9
13.08 Angelica Henriksson 86 Hagen Alingsås ??.8
13.07 Isabell Petersson 86 Färjestaden Malmö/He 17.8
12.83 Veronica Lundgren 86 Ånge Östersund 15.6
12.71 Emelie Davidsson 86 Växjö Stockholm/S 14.9
12.61 Emmelie Holm 86 Orrviken Östersund 15.6
12.59 Elisabeth Henriksson 86 Hagen Lidköping 2.8
12.59 Ellinore Hallin 87 Enköping Stockholm/S 12.9
12.43 Ann-Sofie Åkesson 87 Eslöv Trelleborg 28.6
12.20 Annica Beckman 86 Sävedalen Halmstad 20.7
12.04 Isabelle Eriksson 86 Nyköping Nyköping 20.9
11.91 Rozafa Krasniqi 86 Hammarby Sollentuna 1.6
11.65 Gullan Andersson 87 Arvika Arvika 26.7
11.63 Karin Höglund 87 Mölndal Huddinge 23.8

Diskus/1.0

42.06 Carolina Hjelt 86 Huddinge Gävle 19.7
37.90 Anna Wikström 87 Tumba Leppävaara, FIN 6.9
37.45 Gullan Andersson 87 Arvika Stockholm/S 14.9
36.98 Suzanne Eneros 86 Kalmar Helsingborg 12.7
36.12 Maria Jansson 86 Götlunda Glanshammar 29.5
35.95 Johanna Wikström 87 Huddinge Stockholm/S 14.9
35.67 Pia Ankarling 86 IF Göta Kil 2.8
35.00 Karolina Pedersen 87 Göteborgs KIK Malmö/He 16.8
34.70 Frida Karlsson 87 Växjö Helsingborg 13.7
34.62 Anna Jonsson 86 Vännäs Malmö/He 16.8
34.07 Angelica Henricsson 86 Hagen Falun 25.9
32.98 Ann-Sofie Åkesson 87 Eslöv Helsingborg 12.7
32.74 Malin Renman 86 Östersund Östersund 17.9
31.46 Karin Höglund 87 Mölndal Halmstad 20.7
31.36 Joanna Nilsson 87 Nynäshamn Gävle 19.7
31.22 Sabina Börjesson 87 Fjugesta Stockholm/S 14.9
31.20 Veronica Lundgren 86 Ånge Sundsvall 25.6
30.58 Emmelie Holm 86 Orrviken Sollefteå 29.6
29.37 Elisabeth Henriksson 86 Hagen Stockholm/S 13.9
28.63 Karin Kristoffersson 87 Heros Västerås 9.8

Slägga/4.0

56.04 Annika Hjelm 86 Huddinge Nyköping 8.6
47.75 Malin Renman 86 Östersund Enskede 13.9
45.31 Maria Jansson 86 Götlunda Arvika 27.7
43.19 Emma Ståhlberg 86 Kilafors Malmö/He 15.8
42.64 Carolina Hjelt 86 Huddinge Enskede 13.9
41.83 Viktoria Oscarsson 87 Herrljunga Herrljunga 19.9
41.60 Karolina Pedersen 87 Göteborgs KIK Malmö/He 15.8
41.50 Jenny Larsson 86 Filipstad Karlstad/M 26.5
40.68 Lisa Johansson 86 Ullevi Bottnaryd 29.6
39.60 Linda Eriksson 87 Nyköping Nyköping 23.10
38.87 Maria Pettersson 87 Kristinehamn Torsby 24.5
38.61 Emilie Davidsson 86 Växjö Enskede 13.9
38.35 Michaela Johansson 86 Råby-Rekarne Karlstad 23.8
38.15 Emmelie Holm 86 Orrviken Östersund 15.7
37.96 Pia Ankarling 86 IF Göta Karlstad/M 13.10
36.02 Veronica Lundgren 86 Ånge Enskede 13.9
35.70 Joanna Nilsson 87 Nynäshamn Enskede 31.8
35.11 Klara Stålhandske 86 Nynäshamn Gävle 18.7
34.66 Emelie Persson 87 Tingberg Malmö/He 15.8
34.66 Karin Kristoffersson 87 Heros Mora 7.9

Spjut/600

42.83 Malin Renman 86 Östersund Gävle 20.7
42.32 Anna Carlsson 87 Sävedalen Leppävaara, FIN 6.9
40.08 Anna Boberg 87 Tibro Göteborg/U 4.7
38.59 Veronica Lundgren 86 Ånge Gävle 20.7
38.06 Sara Sjödin 86 Brännan Härnösand 29.7
37.94 Viktoria Österberg 87 IF Göta Stockholm/S 13.9
37.62 Michaela Johansson 86 Råby-Rekarne Enskede 24.5
36.94 Cristina de Melo Jonsson 86 IF Göta Göteborg/U 4.7
35.62 Caroline Nilsson 87 Orient Kil 3.8
34.68 Emma Hansson 86 Heleneholm Sollentuna 1.6
34.50 Rozafa Krasniqi 86 Hammarby Enskede 30.8
34.19 Frida Linnér 86 Sollefteå Stockholm/S 12.9
34.01 Elisabeth Henricsson 86 Hagen Falun 17.5
33.84 Ida Tengvall 87 Ängelholm Ängelholm 3.8
33.52 Anna Wikström 87 Tumba Stockholm/S 13.9
32.87 Annica Beckman 86 Sävedalen Halmstad 19.7
32.78 Johanna Wikström 87 Huddinge Enskede 30.8
32.44 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Enköping 18.6
31.86 Isabell Petersson 86 Färjestaden Göteborg/U 4.7
31.83 Lina Pohl 87 Örebro Glanshammar 7.9

Sjukamp/F17

5.558§ Emma Hansson 86 Heleneholm Tallinn, EST 8.6
5.167 Sofie Ström 87 Ängelholm Västerås/Enköping 18.6
5.158 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Västerås/Enköping 18.6
4.922 Lina Pohl 87 Örebro Glanshammar 7.9
4.777 Ellinore Hallin 87 Enköping Gävle 31.8
4.643 Ida Tengvall 87 Ängelholm Gävle 31.8
4.506 Maria Ullberg 86 Danderyd Athl Gävle 31.8
4.410 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Gävle 31.8
4.191 Julia Håkansson 87 Kville Lerum 25.5
4.175 Frida Blomqvist 87 Hökensås Lerum 25.5
4.069 Sofie Johansson 87 Wärnamo Villstad 5.10
3.830 Susanne Eriksson 87 Glanshammar Glanshammar 7.9
3.793 Jenny Andersson 87 Ununge Enköping 13.7
3.717 Emma Jungmark 87 Kville Lerum 25.5
3.560 Anna Wikström 87 Tumba Gävle 21.9
3.553 Hanna Hedström 87 Enköping Gävle 31.8

>