Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F19 UTE 2003

Årsbästa F19 2003

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 4 DEC, 2003
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.71 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Göteborg/U 5.7
11.77 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Helsingborg 13.7
11.95 Frida Claesson 84 Alingsås Odense, DEN 24.8
11.96 Annika Andersson 85 Trelleborg Helsingborg 13.7
12.12 Mfon Etim 85 Angered Göteborg/U 5.7
12.15 Jennie Nilsson 84 Brännan Göteborg/U 5.7
12.26 Pernilla Tornemark 85 Malmö Göteborg/U 5.7
12.33 Tove Åkerblom 85 Malmö Trelleborg 28.6
12.35 Emma Salomonsson 84 Mölndal Lerum 19.6
12.38 Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg Heelsingborg 12.7
12.39 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Helsingborg 13.7
12.39 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Sollefteå 28.6
12.45 Maja Söderholm 85 Östersund Stockholm/S 12.9
12.47 Emelie Ottosson 85 KA2 Karlskrona 28.6
12.60 Emma Magnusson 85 Växjö Stockholm/S 12.9
12.66 Emma Berg 84 Helsingborg Halmstad 20.7
12.68 Moa Larsson 85 Orient Lerum 10.8
12.73 Ewa Warnquist 85 KA2 Skruv 17.5
12.73 Linn Malmo 84 Gefle Falun 17.5
12.76 Ida Gillerfors 85 Gotland Kalmar 17.7
medvind
11.93 Annika Andersson 85 Trelleborg Göteborg/U 5.7
11.99 Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg Helsingborg 12.7
12.14 Maja Söderholm 85 Östersund Helsingborg 12.7
12.19 Emma Berg 84 Helsingborg Helsingborg 12.7
12.21 Tove Åkerblom 85 Malmö Lund 11.6
12.28 Emma Salomonsson 84 Mölndal Borås 12.6
12.53 Moa Larsson 85 Orient Helsingborg 12.7
12.59 Ewa Warnquist 85 KA2 Helsingborg 12.7
12.67 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Karlskrona 28.6

200m

23.35 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Tampere, FIN 27.7
23.75 Frida Claesson 84 Alingsås Tampere, FIN 26.7
24.50 Jennie Nilsson 84 Brännan Norrtälje 3.8
24.56 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö Göteborg/U 6.7
24.66 Annika Andersson 85 Trelleborg Vellinge 17.8
24.80 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Söderhamn 15.6
24.81 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 30.8
24.81 Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg Vellinge 17.8
25.01 Tove Åkerblom 85 Malmö Mannheim, GER 22.6
25.04 Pernilla Tornemark 85 Malmö Vellinge 17.8
25.31 Maja Söderholm 85 Östersund Västerås 9.8
25.38 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Falun 17.5
25.40 Therese Gustafsson 85 Kil Västerås 9.8
25.52 Emma Salomonsson 84 Mölndal Lerum 1.6
25.55 Emma Magnusson 85 Växjö Göteborg/U 6.7
25.69 Emma Green 84 Örgryte Göteborg/U 6.7
25.87 Emma Berg 84 Helsingborg Halmstad 19.7
25.98 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Eskilstuna 14.6
26.01 Linn Malmo 84 Gefle Sollentuna 31.5
26.05 Ida Salo 84 Brännan Sollentuna 31.5
medvind
25.92 Frida Hilmersson 84 Falun Enskede 24.5
25.93 Linn Malmo 84 Gefle Gävle 17.6

400m

54.53 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Västerås 10.7
55.16 Elin Wiik 85 Sommen-Bygden Sollentuna 1.6
55.92 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Vellinge 16.8
56.37 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Stockholm/S 14.9
56.47 Therese Gustafsson 85 Kil Göteborg/U 5.7
56.59 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Vellinge 16.8
57.15 Frida Claesson 84 Alingsås Lidköping 20.9
57.67 Jenny Olsson 85 Örebro Vellinge 16.8
58.17 Petra Kindlund 85 Falun Gävle 20.7
58.69 Maja Söderholm 85 Östersund Krokom 6.9
59.52 Ann Johansson 85 Söderhamn Bollnäs 12.7
59.57 Linda Spetz 84 Malmö Göteborg/U 5.7
59.59 Ida Gillerfors 85 Gotland Guernsey, GBR 1.7
59.67 Kristine Mäkelä 84 Ymer Lerum 1.6
59.68 Lovisa Lagerblad 85 Hammarby Enskede 12.6
59.70 Sara Voltaire 84 Täby Västerås 10.8
59.75 Annika Andersson 85 Trelleborg Stockholm/S 14.9
59.95 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Lerum 1.6
60.48 Maria Ericsson 85 Rånäs Uppsala 23.8
60.52 Linda Aguzey 85 Sundsvall Östersund 14.6
Manuell tidtagning
59.6m Linda Aguzey 85 Sundsvall Sundsvall 24.6

800m

2:06.69 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Stockholm/S 5.8
2:07.54 Elin Wiik 85 Sommen-Bygden Mannheim, GER 22.6
2:11.12 Charlotta Fougberg 85 Göteborgs KIK Göteborg/U 6.7
2:11.41 Petra Kindlund 85 Falun Göteborg/U 6.7
2:11.90 Ann Johansson 85 Söderhamn Göteborg/U 6.7
2:12.66 Kristine Mäkelä 84 Ymer Borås 12.6
2:15.79 Ann-Sofie Landström 85 Nynäshamn Västerås 8.8
2:16.53 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Stockholm/S 13.9
2:17.18 Nina Andersson 85 Helsingborg Göteborg/U 6.7
2:17.22 Katarina Händel 84 Rånäs Stockholm/S 20.8
2:18.12 Linnea Smeds 85 Spårvägen Göteborg/U 6.7
2:19.43 Linn Modin 84 Färjestaden Jönköping 18.6
2:21.21 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 31.8
2:22.54 Maria Lindelöf 84 IF Göta Karlstad 24.7
2:22.85 Lisa Nauclér 84 Järvsö Gävle 19.7
2:23.63 Christin Rickardsson 84 Hälle Lerum 31.5
2:24.76 Jenni Nilsson 85 Hässelby Sollentuna 31.5
2:25.00 Hanna Ribers 85 Motala Norrköping 23.8
2:25.04 Emelie Brändström 85 Orient Kungälv 24.5
2:25.24 Madelen Carlzon 84 Ymer Halmstad 19.7

1500m

4:32.72 Ann Johansson 85 Söderhamn Odense, DEN 24.8
4:36.28 Petra Kindlund 85 Falun Göteborg/U 5.7
4:39.9m Kim Blomkvist 84 Ärla Eskilstuna 5.9
4:41.93 Ann-Sofie Landström 85 Nynäshamn Västerås 10.8
4:45.97 Kristine Mäkelä 84 Ymer Halmstad 20.7
4:48.54 Nina Andersson 85 Helsingborg Jönköping 18.6
4:50.95 Hanna Holst 85 Växjö Stockholm/S 12.9
4:51.94 Lisa Nauclér 84 Järvsö Bollnäs 25.6
4:52.91 Emma Lundgren 85 Malmberget Gävle 20.7
4:55.72 Jenni Nilsson 85 Hässelby Stockholm/S 12.9
5:00.14 Maria Lindelöf 84 IF Göta Göteborg/U 5.7
5:02.82 Hanna Ahlin 84 Gefle Gjövik, NORR 2.7
5:02.85 Sandra Södergårds 84 Sävedalen Göteborg/S 9.9
5:05.61 Linnea Smeds 85 Spårvägen Enskede 11.6
5:22.13 Madelen Carlzon 84 Ymer Alingsås ??.8
5:29.32 Linn Modin 84 Färjestaden Villstad 11.5

3000m

10:03.59 Kim Blomkvist 84 Ärla Nyköping 14.9
10:35.57 Emma Lundgren 85 Malmberget Vellinge 17.8
10:41.35 Ann Johansson 85 Söderhamn Stockholm/S 14.9
10:58.92 Sandra Södergårds 84 Sävedalen Oskarshamn 2.7
11:01.51 Ann-Sofie Landström 85 Nynäshamn Stockholm/S 14.9
11:14.84 Karin Andersson 84 Falköping Uddevalla 26.7
11:17.97 Hanna Holst 85 Växjö Vellinge 17.8
11:32.66 Mar-Lee Norberg 85 Rånäs Stockholm/S 14.9
11:57.85 Caroline Ivarsson 85 Simrishamn Olofström 24.5
12:05.92 Ingela Jönsson 84 Simrishamn Norrrköping 30.8
12:12.48 Sandra Norén 85 Halmstad Norrköping 30.8
12:26.27 Mikaela Edlund 85 Rånäs Stockholm/S 14.9
12:30.60 Emelie Barman 85 Hammarby Enskede 24.5

2000m hinder/76.2

7:06.42 Hanna Holst 85 Växjö Odense, DEN 24.8
7:26.90 Kristine Mäkelä 84 Ymer Odense, DEN 24.8

100m häck/84.0

13.77 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Odense, DEN 24.8
13.81 Jennie Nilsson 84 Brännan Odense, DEN 24.8
14.60 Therese Gustafsson 85 Kil Vellinge 16.8
14.66 Sofia Klüft 85 Växjö Vellinge 16.8
14.71 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 30.8
14.87 Marie Barenfeld 85 Örebro Tallinn, EST 7.6
15.01 Malin Marmbrandt 85 Enköping Västerås 8.8
15.03 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Karlskrona 28.6
15.26 Emma Magnusson 85 Växjö Göteborg/U 6.7
15.50 Emma Johansson 85 Ånge Gävle 20.7
15.53 Moa Larsson 85 Orient Göteborg/U 6.7
15.73 Ulrika Nilsson 84 Orient Uddevalla 27.7
16.07 Sandra Asplund 85 IFK Umeå Pudasjärvi, FIN 13.7
16.21 Frida Strandberg 85 Tureberg Enskede 24.5
16.31 Johanna Höglund 84 Upsala Göteborg/U 6.7
16.43 Linda Aguzey 85 Sundsvall Östersund 14.6
17.25 Frida Claesson 84 Alingsås Lidköping 20.9
17.27 Ida Persson 85 Ystad Olofström 24.5
17.56 Lovisa Lagerblad 85 Hammarby Sollentuna 1.6
medvind
14.98 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Enskede 12.6

300m häck/76.2

40.74 Jennie Nilsson 84 Brännan Vellinge 17.8
42.07 Therese Gustafsson 85 Kil Vellinge 17.8
42.11 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Vellinge 17.8
44.13 Linda Aguzey 85 Sundsvall Skellefteå 27.7
44.25 Annika Andersson 85 Trelleborg Stockholm/S 14.9
44.45 Tove Åkerblom 85 Malmö Halmstad 19.7
44.54 Emma Magnusson 85 Växjö Karlstad 23.8
44.63 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Karlskrona 28.6
45.11 Sara Voltaire 84 Täby Vellinge 17.8
45.79 Jenny Karlsson 84 Orient Halmstad 19.7
46.40 Joni Winter 84 Sundsvall Gävle 20.7
46.50 Johanna Danielsson 84 Filipstad Sollentuna 31.5
47.30 Lovisa Lagerblad 85 Hammarby Sollentuna 31.5
47.44 Jenny Baaz 85 Angered Göteborg/U 4.7
47.46 Ida Gillerfors 85 Gotland Visby 24.6
47.89 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Stockholm/S 14.9
48.69 Caroline Ivarsson 85 Simrishamn Hässleholm 26.7
49.41 Karolina Busznyak 84 Tumba Enskede 31.8
49.47 Emma Johansson 85 Ånge Stockholm/S 14.9

Höjd

1.86 Emma Green 84 Örgryte Tampere, FIN 27.7
1.81 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Vellinge 17.8
1.70 Jenny Gunnarsson 85 Finish Halmstad 20.7
1.70 Frida Brolin 85 Ärla Gävle 18.7
1.68 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Skellefteå 26.7
1.67 Madelen Olsson 85 Kil Norrtälje 1.8
1.67 Anna Nordström 84 Kalmar Villstad 11.5
1.67 Karin Rydh 85 Malmö Halmstad 20.7
1.65 Johanna Höglund 84 Upsala Gävle 20.7
1.62 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 30.8
1.61 Sandra Asplund 85 IFK Umeå Göteborg/U 4.7
1.61 Tina Thörnhammar 85 Gotland Täby 9.6
1.61 Marie Barenfeld 85 Örebro Alzenau, GER 10.5
1.61 Jessica Rydin 85 Tingberg Alingsås 10.8
1.59 Elin Hansson 85 Finish Stockholm/S 14.9
1.58 Emily Karlsson 85 KA2 Skruv 17.5
1.57 Rebecka Eliasson 85 Örgryte Halmstad 20.7
1.57 Ida Persson 85 Ystad Simrishamn 10.8
1.55 Marlene Häggström 84 Nedre Soppero Pudasjärvi, FIN 13.7
1.55 Maria Aldeborg 85 Orient Kungälv 24.5
1.55 Pernilla Tornemark 85 Malmö Stockholm/S 14.9

Stav

3.68 Ida Glemne 84 Växjö Norrtälje 2.8
3.62 Lotta Hultin 85 Hässelby Enskede 25.6
3.56 Katja Gustafsson 84 Skellefteå Vellinge 15.8
3.37 Ewa Warnquist 85 KA2 Göteborg/U 6.7
3.33 Sara Josefsson 84 Kville Göteborg/U 4.7
3.30 Caroline Ivarsson 85 Simrishamn Simrishamn 10.8
3.08 Caroline Fougman 84 Gefle Vellinge 15.8
3.01 Louise Carlred 85 Ullevi Göteborg/U 4.7
3.00 Lovisa Eliasson 85 Ullevi Göteborg/S 24.8
2.80 Isabelle Sandelin 85 Örebro Glanshammar 25.6
2.65 Madelen Nylander 84 Örbyhus Örbyhus 28.9
2.60 Malin Rosenberg 84 Huddinge Enskede 24.5
2.30 Ida Olsson 84 Hovslätt Jönköping 12.8
2.20 Frida Brolin 85 Ärla Eskilstuna 25.6

Längd

6.45 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Norrtälje 3.8
5.90 Pernilla Tornemark 85 Malmö Norrtälje 3.8
5.85 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Göteborg/U 5.7
5.76 Jessica Rydin 85 Tingberg Uddevalla 26.7
5.75 Malin Marmbrandt 85 Enköping Sollentuna 31.5
5.75 Sofia Klüft 85 Växjö Vellinge 15.8
5.68 Therese Gustafsson 85 Kil Stockholm/S 13.9
5.62 Madelen Nylander 84 Örbyhus Vellinge 15.8
5.55 Ida Glemne 84 Växjö Kalmar 1.6
5.51 Marie Barenfeld 85 Örebro Glanshammar 29.5
5.42 Johanna Höglund 84 Upsala Enköping 12.7
5.39 Moa Larsson 85 Orient Uddevalla 26.7
5.38 Frida Hilmersson 84 Falun Enskede 24.5
5.38 Annika Andersson 85 Trelleborg Sollentuna 31.5
5.37 Emma Magnusson 85 Växjö Stockholm/S 13.9
5.34 Alexandra Swärm 85 Motala Motala 29.5
5.34 Cecilia Staaf 84 Vingarna Sollefteå 9.6
5.31 Hanna Holmer 85 Råby-Rekarne Uddevalla 26.7
5.29 Johanna Gudmundsson 84 Klippan Karlskrona 28.6
5.26 Jennie Nilsson 84 Brännan Östersund 14.6
medvind
5.78 Madelen Nylander 84 Örbyhus Västerås 10.8
5.77 Sofia Klüft 85 Växjö Norrtälje 2.8
5.56 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Västerås 17.6
5.44 Cecilia Staaf 84 Vingarna Umeå 10.6

Tresteg

13.10 Mfon Etim 85 Angered Odense, DEN 24.8
12.27 Madelen Nylander 84 Örbyhus Gävle 18.7
12.23 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Göteborg/U 6.7
11.70 Therese Gustafsson 85 Kil Stockholm/S 14.9
11.69 Marie Barenfeld 85 Örebro Stockholm/S 14.9
11.65 Linda Aguzey 85 Sundsvall Gävle 18.7
11.61 Malin Marmbrandt 85 Enköping Stockholm/S 14.9
11.44 Johanna Gudmundsson 84 Klippan Göteborg/U 6.7
11.38 Pernilla Tornemark 85 Malmö Stockholm/S 14.9
11.36 Maria Dahlgren 85 Bollnäs Göteborg/U 6.7
11.20 Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp Vellinge 16.8
11.14 Ida Glemne 84 Växjö Villstad 20.9
11.10 Gabriella Lundwall 85 Västerås Vellinge 16.8
11.06 Hanna Holmer 85 Råby-Rekarne Västerås 8.8
11.04 Stephanie Riddez 84 Lidingö Eskilstuna 25.5
10.96 Marlene Häggström 84 Nedre Soppero Gävle 18.7
10.93 Emily Karlsson 85 KA2 Karlshamn 15.6
10.93 Tyra Sjöstedt 85 Tjalve Norrköping 23.8
10.83 Rebecka Eliasson 85 Örgryte Stockholm/S 14.9
10.74 Jenny Baaz 85 Angered Göteborg/U 6.7
medvind
11.84 Pernilla Tornemark 85 Malmö Stockholm/S 14.9
11.55 Johanna Gudmundsson 84 Klippan Helsingborg 12.7
11.30 Hanna Holmer 85 Råby-Rekarne Enskede 24.5
11.26 Emily Karlsson 85 KA2 Skruv 17.5

Kula/4.0

13.06 Mikaela Johansson 84 Ärla Eskilstuna 25.5
12.84 Marie Barenfeld 85 Örebro Odense, DEN 24.8
12.27 Martina Efraimsson 85 Motala Kungälv 24.5
12.26 Caroline Höglund 85 Mölndal Helsingborg 13.7
11.98 Tracey Andersson 84 Trelleborg Norrköping 30.8
10.83 Betty Öhlén 85 Sundsvall Stockholm/S 14.9
10.77 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Enskede 24.5
10.68 Linda Aguzey 85 Sundsvall Skellefteå 26.7
10.61 Sofia Klüft 85 Växjö Beograd, YUG 25.5
10.57 Tanja Olsson 85 Klippan Nässjö 24.5
10.55 Madelen Nylander 84 Örbyhus Örbyhus 5.10
10.54 Therese Palm 84 Hovslätt Nässjö 24.5
10.52 Josefin Berg 85 Östhammar Stockholm/S 14.9
10.35 Katrine Larsson 84 Örebro Örebro 9.6
10.23 Anna Ohlsson 84 Eslöv Eslöv 28.9
10.22 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 30.8
10.17 Elinor Holgersson 84 Pallas Helsingborg 13.7
10.11 Cine Igeland 85 Vännäs Pudasjärvi, FIN 12.7
10.04 Johanna Höglund 84 Upsala Sollentuna 1.6
9.94 Susanne Pettersson 85 Göteborgs KIK Stockholm/S 14.9

Diskus/1.0

43.72 Caroline Höglund 85 Mölndal Lerum 19.6
43.39 Jessica Larsson 85 Skellefteå Stockholm/S 13.9
42.23 Sara Wikström 84 Hässelby Vellinge 17.8
38.04 Ida Hellgren 85 Ullevi Stockholm/S 13.9
37.83 Emma Johannesson 84 Hovslätt Vellinge 17.8
37.32 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Vellinge 17.8
37.15 Mikaela Johansson 84 Ärla Eskilstuna 25.5
36.90 Anna Hansson 85 Motala Motala 30.8
36.47 Emma Johansson 85 Ånge Gävle 19.7
36.05 Tracey Andersson 84 Trelleborg Olofström 24.5
35.13 Marie Barenfeld 85 Örebro Glanshammar 18.6
34.45 Cine Igeland 85 Vännäs Vellinge 17.8
32.06 Kristin Åberg 85 Finish Stockholm/S 13.9
31.50 Annelie Persson 85 Wärnamo Helsingborg 12.7
30.76 Lovisa Persson 84 Halmstad Olofström 24.5
29.85 Ida Persson 85 Ystad Helsingborg 12.7
29.56 Lina Karlsson 85 Hammarby Enskede 24.5
29.16 Martina Efraimsson 85 Motala Motala 29.5
29.16 Jessica Rydin 85 Tingberg Motala 30.8
29.06 Elin Persson 85 Ystad Helsingborg 12.7

Slägga/4.0

57.10 Tracey Andersson 84 Trelleborg Malmö/S-K 16.7
54.37 Emma Johannesson 84 Hovslätt Halle, GER 25.5
51.90 Josefine Berg 85 Östhammar Bottnaryd 29.6
50.71 Lovisa Persson 84 Halmstad Karlstad/M 20.5
50.38 Frida Brolin 85 Ärla Vellinge 15.8
49.82 Mikaela Johansson 84 Ärla Vellinge 15.8
48.72 Emma Jones 85 Ullevi Göteborg/S-K 30.11
48.54 Ida Hellgren 85 Ullevi Halmstad 19.7
47.38 Anna-Karin Larsson 84 Strand Vellinge 15.8
46.36 Jessica Larsson 85 Skellefteå Strömsund 9.8
45.91 Emma Holmlund 84 Sundsvall Östersund 15.6
45.71 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Huddinge 12.8
44.92 Katrine Larsson 84 Örebro Gävle 18.7
43.61 Ida Sjöström 85 Strand Bollnäs 27.5
43.44 Marie Nordh 84 IF Göta Karlstad/M 10.4
43.25 Caroline Höglund 85 Mölndal Enskede 13.9
42.81 Helena Bombas-Holmström 84 Tureberg Sollentuna 1.6
42.61 Cine Igeland 85 Vännäs Enskede 13.9
42.48 Linda Pettersson 85 Kristinehamn Karlstad/M 20.5
38.88 Salome Wölundardottir 85 Växjö Villstad 20.9

Spjut/600

46.20 Elinor Holgersson 84 Pallas Vellinge 16.8
45.72 Marléne Lindström 85 Ununge Sollentuna 1.6
43.48 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Eskilstuna 15.6
42.40 Madeleine Frykholm 84 Bore Norrtälje 2.8
41.19 Martina Efraimsson 85 Motala Vellinge 16.8
40.41 Marie Barenfeld 85 Örebro Gävle 31.8
40.18 Hanna Sundewall 84 Kalmar Halmstad 19.7
38.02 Maria Andersson 84 Eslöv Vellinge 16.8
37.71 Johanna Djukanovic 85 Färjestaden Villstad 11.5
36.54 Sofia Klüft 85 Växjö Växjö 29.5
36.36 Alexandra Swärm 85 Motala Motala 29.5
35.65 Mikaela Johansson 84 Ärla Nyköping 8.6
35.54 Tanja Olsson 85 Klippan Klippan 8.6
35.47 Sara Wikström 84 Hässelby Uppsala 29.6
34.19 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Stockholm/S 12.9
33.36 Sara Johnsson 84 Kvarnsveden Eskilstuna 25.5
32.30 Johanna Höglund 84 Upsala Uppsala 29.6
31.35 Ida Glemne 84 Växjö Kalmar 1.6
31.09 Betty Öhlén 85 Sundsvall Vännäs 20.8
31.00 Charlotta Blomstrand 85 Norrköping Nässjö 24.5

Sjukamp/K

5.017 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 31.8
4.965 Marie Barenfeld 85 Örebro Tallinn, EST 8.6
4.414 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Gävle 31.8
4.398 Johanna Höglund 84 Upsala Enköping 13.7
3.709 Moa Larsson 85 Orient Uddevalla 21.9

>