Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P17 UTE 2003

Årsbästa P17 2003

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 30 NOV, 2003
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2003.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1984-85, P17/F17: Födda 1986-87, P15/F15: Födda 1988, P14/F14: Födda 1989 - plus ev 90:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.75 Per Strandquist 87 Malmö Karlskrona 28.6
10.88 Kwame Amoateng 87 Ullevi Göteborg/U 5.7
11.01 Lukas Nilsson 86 Hässelby Stockholm/S 12.9
11.05 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Eskilstuna 14.6
11.05 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Jönköping 10.5
11.16 Simon Johansson 87 Kil Stockholm/S 12.9
11.17 Joni Jaako 86 Tjalve Stockholm/S 12.9
11.21 Carl Westberg 86 Falun Falun 17.5
11.27 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Malmö/He 15.8
11.27 David Tegel 87 Trollhättans SK Stockholm/S 12.9
11.30 Viktor Lohr 87 Orient Uddevalla 14.6
11.31 Sebastian Öberg 86 Tureberg Stockholm/S 12.9
11.31 Alexander Stavander 87 klubb? Stockholm/S 12.9
11.35 Frantyesco Santos Rodrigues 87 Alingsås Malmö/He 15.8
11.36 Patrick Boström 86 Hellas Danderyd 24.5
11.39 Mikael Hedström 87 Skellefteå Stockholm/S 12.9
11.39 Jimmy Lenngren 86 Vingarna Stockholm/S 12.9
11.42 Lars Fridén 86 Ymer Malmö/He 15.8
11.42 Johan Häggman 86 Stocksäter Göteborg/U 5.7
11.42 Erik Karlsson 87 Växjö Halmstad 19.7
okänd vind
11.31 Frantyesco Santos Rodrigues 87 Alingsås Alingsås 31.8
medvind
10.63 Per Strandquist 87 Malmö Helsingborg 12.7
10.75 Kwame Amoateng 87 Ullevi Malmö/He 15.8
10.86 Simon Johansson 87 Kil Malmö/He 15.8
10.94 Lukas Nilsson 86 Hässelby Malmö/He 15.8
10.97 Carl Westberg 86 Falun Kvarnsveden 14.6
11.01 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Malmö/He 15.8
11.13 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Malmö/He 15.8
11.15 Jens Löfgren 86 Villstad Helsingborg 13.7
11.19 Erik Karlsson 87 Växjö Malmö/He 15.8
11.31 Mikael Hedström 87 Skellefteå Gävle 19.7
11.34 Johan Häggman 86 Stocksäter Malmö/He 15.8
11.39 Richard Hunyadi 87 Örgryte Göteborg/R 14.6
11.39 Johan Delgård 87 Helsingborg Malmö/He 15.8
11.39 Jimmy Lenngren 86 Vingarna Malmö/He 15.8
11.40 Tobias Dahlberg 86 Finish Simrishamn 10.8
11.41 Tor Pöllänen 87 Hässelby Gävle 19.7

200m

21.83 Per Strandquist 87 Malmö Göteborg/U 6.7
21.91 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Paris, FRA 30.7
22.27 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Sollentuna 31.5
22.35 Joni Jaako 86 Tjalve Norrköping 18.6
22.36 Simon Johansson 87 Kil Uddevalla 27.7
22.47 Lukas Nilsson 86 Hässelby Göteborg/U 6.7
22.69 Viktor Lindfors 86 Katrineholm Malmö/He 17.8
22.77 Carl Westberg 86 Falun Falun 17.5
22.83 Tor Pöllänen 87 Hässelby Västerås 9.8
22.92 Mikael Hedström 87 Skellefteå Gävle 19.7
22.98 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Göteborg/U 6.7
22.99 Victor Lohr 87 Orient Göteborg/U 6.7
22.99 Sebastian Öberg 86 Tureberg Västerås 9.8
23.01 Erik Folke 86 Halmstad Halmstad 20.7
23.02 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Västerås 9.8
23.29 Johan Häggman 86 Stocksäter Göteborg/U 6.7
23.29 David Tegel 87 Trollhättans SK Malmö/He 16.8
23.32 Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista Örebro 9.6
23.33 Johan Kågeman 86 Tureberg Göteborg/U 6.7
23.37 Erik Karlsson 87 Växjö Malmö/He 16.8
medvind
22.41 Carl Westberg 86 Falun Enskede 24.5
22.65 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Lerum 1.6
22.89 Victor Lohr 87 Orient Helsingborg 12.7
23.14 Adam Sewall 87 Malmö Kalmar 27.9
23.22 David Tegel 87 Trollhättans SK Helsingborg 12.7
23.27 Sandro Karlsfred 86 Ullevi Lerum 1.6
23.37 Samuel Lindén 86 Falun Kvarnsveden 14.6

400m

48.28 Joni Jaako 86 Tjalve Paris, FRA 29.7
48.56 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Stockholm/S 14.9
49.07 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Norrköping 22.7
49.32 Johan Kågeman 86 Tureberg Nyköping 20.9
49.45 Tor Pöllänen 87 Hässelby Malmö/He 17.8
49.77 Mikael Hörberg 86 Tjalve Norrköping 17.6
50.15 Simon Johansson 87 Kil Stockholm/S 13.9
50.54 Victor Lohr 87 Orient Malmö/He 17.8
50.83 Viktor Lindfors 86 Katrineholm Stockholm/S 14.9
50.92 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Stockholm/S 14.9
51.02 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Göteborg/U 5.7
51.14 Erik Folke 86 Halmstad Göteborg/U 5.7
51.20 Adam Sewall 87 Malmö Kalmar 27.9
51.69 Jonathan Waern 86 Stocksäter Nyköping 20.9
51.79 Odd Wiking 86 Växjö Malmö/He 15.8
51.99 Henrik Astfors 87 Västerås Sollentuna 1.6
52.02 Samuel Lindén 86 Falun Falun 17.5
52.12 Lukas Nilsson 86 Hässelby Norrtälje 1.8
52.24 Fredrik Tallryd 86 Östersund Krokom 6.9
52.27 Johan Häggman 86 Stocksäter Göteborg/U 5.7
Manuell tidtagning
50.2m Erik Folke 86 Halmstad Ängelholm 2.8

800m

1:51.07 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Göteborg/S 2.9
1:53.81 Johan Kågeman 86 Tureberg Leppävaara, FIN 6.9
1:55.23 Erik Folke 86 Halmstad Göteborg/U 4.7
1:55.45 Mikael Hörberg 86 Tjalve Norrköping 18.6
1:55.74 Peter Gustafsson 86 Ullevi Walnut, CA 16.5
1:55.95 Simon Rasmussen 86 Rånäs Uppsala 29.6
1:56.25 Tor Pöllänen 87 Hässelby Norrtälje 1.8
1:56.56 Henrik Astfors 87 Västerås Uppsala 29.6
1:56.60 Johan Walldén 87 Gefle Gävle 19.7
1:57.39 Lars Ekegård 86 Huddinge Stockholm/S 14.9
1:57.58 Joni Jaako 86 Tjalve Stockholm/S 14.9
1:58.37 Fredrik Björklund 86 Hälle Västerås 8.8
1:58.43 Martin Hedblom 86 Ess Gävle 17.6
1:58.44 Patrik Andersson 86 Linden Västerås 8.8
1:58.61 Mohamed Bashir 87 Ullevi Göteborg/S 2.9
1:59.07 Johan Forslund 87 Stocksäter Norrköping 22.7
1:59.07 Adam Sewall 87 Malmö Karlskrona 21.9
1:59.23 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Norrköping 22.7
1:59.61 Fredrik Haraldsson 87 Kongahälla Kungälv 22.6
1:59.77 Fredrik Jäwert 86 Hälle Malmö/He 17.8

1500m

4:01.29 Henning Tunek 86 Akele Göteborg/U 5.7
4:02.65 Simon Rasmussen 86 Rånäs Göteborg/U 5.7
4:03.76 David Nilsson 87 Högby Göteborg/U 5.7
4:03.77 Mohammed Bashir 87 Ullevi Kungälv 22.6
4:03.97 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Stockholm/S 12.9
4:04.31 Fredrik Björklund 86 Hälle Göteborg/U 5.7
4:04.46 Johan Walldén 87 Gefle Norrköping 22.7
4:05.27 Patrik Andersson 86 Linden Enskede 11.6
4:07.17 Johan Kågeman 86 Tureberg Stockholm/S 12.9
4:07.77 Johan Kensby 86 IF Göta Västerås 10.8
4:08.12 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Göteborg/U 5.7
4:09.47 Tobias Lundgren 87 Tyresö Västerås 10.8
4:09.56 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Göteborg/U 5.7
4:09.76 Martin Billberg 86 Sollefteå Sollefteå 9.6
4:10.14 Martin Hedblom 86 Ess Stockholm/S 12.9
4:10.65 Fredrik Johansson 86 Växjö Stockholm/S 12.9
4:10.70 Pontus Persson 86 Sävedalen Stockholm/S 12.9
4:11.40 Erik Scheller 87 Gotland Västerås 9.8
4:11.74 Mikael Andersson 86 Vallentuna Sollentuna 1.6
4:12.83 Fredrik Jäwert 86 Hälle Borås 12.6

3000m

8:46.83 Mohammed Bashir 87 Ullevi Göteborg/U 6.7
8:46.93 David Nilsson 87 Högby Högby 16.7
8:48.70 Henning Tunek 86 Akele Norrköping 22.7
8:54.39 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Göteborg/U 6.7
9:00.60 Martin Billberg 86 Sollefteå Stockholm/S 14.9
9:01.74 Patrik Andersson 86 Linden Västerås 17.6
9:02.43 Fredrik Johansson 86 Växjö Stockholm/S 14.9
9:03.44 Johan Walldén 87 Gefle Huddinge 23.8
9:05.34 Tobias Lundgren 87 Tyresö Göteborg/U 6.7
9:06.45 Simon Rasmussen 86 Rånäs Stockholm/S 14.9
9:06.91 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Uddevalla 26.7
9:07.28 Johan Kensby 86 IF Göta Malmö/He 17.8
9:17.85 Henrik Åkerlund 86 Huddinge Huddinge 23.8
9:20.64 Erik Scheller 87 Gotland Göteborg/U 6.7
9:27.2m Rikard Alexandersson 86 Ullevi Göteborg/S 26.6
9:35.69 Robin Kivila 87 Linden Stockholm/S 14.9
9:36.26 Erik Widing 87 Bromma Stockholm/S 14.9
9:38.84 Björn Eriksson 87 Hällefors LK Nyköping 20.9
9:39.23 Morgen Kivila 86 Linden Huddinge 12.8
9:40.05 Martin Hedblom 86 Ess Stockholm/S 14.9

2000m hinder/91.4

6:06.57 Martin Billberg 86 Sollefteå Stockholm/S 13.9
6:14.67 David Nilsson 87 Högby Stockholm/S 13.9
6:17.81 Johan Kensby 86 IF Göta Stockholm/S 13.9
6:19.44 Erik Scheller 87 Gotland Ängelholm 3.8
6:22.05 Mohammed Bashir 87 Ullevi Göteborg/U 4.7
6:26.77 Daniel Bengtsson 86 Sävedalen Malmö/He 16.8
6:30.23 Fredrik Johansson 86 Växjö Malmö/He 16.8
6:32.79 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Stockholm/S 13.9
6:35.84 Simon Rasmussen 86 Rånäs Stockholm/S 13.9
6:37.32 Rikard Alexandersson 87 Ullevi Malmö/He 16.8
6:43.4m Emil Ryberg 87 Ullevi Malmö/He 16.8
6:43.46 Johan Forslund 87 Stocksäter Nyköping 20.9
6:46.64 Marcus Holmqvist 87 Brännan Malmö/He 16.8
6:48.63 Jakob Blomqvist 86 Gnistan Malmö/He 16.8
6:50.04 Martin Forsman 87 Råby-Rekarne Malmö/He 16.8
6:52.62 Henrik Åkerlund 86 Huddinge Stockholm/S 13.9
6:55.77 Robin Höglund 87 Lerum Stockholm/S 13.9
6:59.92 Pontus Blomberg 86 Klippan Malmö/He 16.8
7:20.53 Johan Egneblad 86 Ärla Katrineholm 27.5
7:26.82 Johan Cederbom 87 Vänersborg Lerum 31.5

110m häck/91.4

14.15 Per Strandquist 87 Malmö Göteborg/U 6.7
14.44 Mikael Hedström 87 Skellefteå Malmö/He 16.8
14.60 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm/S 13.9
14.81 Sebastian Öberg 87 Österhaninge Malmö/He 16.8
14.84 Andreas Svärdh 86 IF Göta Malmö/He 16.8
14.87 Richard Lindgren 86 Mariestad Malmö/He 17.8
15.12 Samuel Lindén 86 Falun Stockholm/S 13.9
15.17 Jonatan Falk 86 Lerum Göteborg/U 6.7
15.19 Odd Wiking 86 Växjö Malmö/He 17.8
15.38 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Halmstad 20.7
15.39 Karl Gustavsson 86 Contact Malmö/He 17.8
15.41 Björn Barrefors 87 Falköping Malmö/He 17.8
15.41 Anton Barck 87 Växjö Stockholm/S 13.9
15.65 Marcus Janback 87 Fredrikshof Göteborg/U 6.7
15.68 Erik André 87 Sävedalen Lerum 1.6
15.69 Jimmy Lenngren 86 Vingarna Stockholm/S 13.9
15.76 Joel Thorén 87 Hammarby Gävle 30.8
15.77 Adam Gullstrand 86 Malmö Stockholm/S 13.9
15.83 Jonas Granlund 86 Hammarby Sollentuna 1.6
15.97 Niklas Bagge 87 Brattås Uddevalla 20.9
medvind
15.53 Joel Thorén 87 Hammarby Nyköping 20.9
15.93 Niklas Bagge 87 Brattås Karlstad 23.8

300m häck/84.0

37.68 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm/S 14.9
37.85 Johan Kågeman 86 Tureberg Stockholm/S 14.9
38.04 Samuel Lindén 86 Falun Stockholm/S 14.9
39.30 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Leppävaara, FIN 6.9
39.69 Sebastian Öberg 87 Österhaninge Stockholm/S 14.9
39.73 Anton Barck 87 Växjö Stockholm/S 14.9
39.82 Henrik Astfors 87 Västerås Gävle 20.7
39.87 Andreas Svärdh 86 IF Göta Huddinge 23.8
40.33 Adam Gullstrand 86 Malmö Stockholm/S 14.9
40.40 Marko Drazic 87 Malmö Trelleborg 28.6
40.98 Dan Lilja 86 Heleneholm Stockholm/S 14.9
41.07 Johan Häggman 86 Stocksäter Stockholm/S 14.9
41.15 Björn Barrefors 87 Falköping Stockholm/S 14.9
41.37 Karl Fredrik Bergqvist 86 Hässelby Malmö/Hee 16.8
41.37 Fredrik Björneman 86 Hammarby Huddinge 23.8
41.43 Patrik Olsson 87 Östersund Västerås 9.8
41.63 Richard Lindgren 86 Mariestad Halmstad 19.7
41.70 Kristoffer Hagstedt 87 Ullevi Stockholm/S 14.9
42.04 Patrik Lythell 87 Hässelby Malmö/He 16.8
42.42 Daniel Lind 87 Sollefteå Stockholm/S 14.9

Höjd

1.96 Samuel Lindén 86 Falun Malmö/He 15.8
1.96 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Nyköping 20.9
1.96 Josef Karnebäck 87 Visby Gute Malmö/He 15.8
1.95 Jonas Carlsson 86 Växjö Halmstad 19.7
1.95 Richard Huldén 86 IF Göta Göteborg/U 6.7
1.94 Andreas Jönsson 86 Simrishamn Helsingborg 11.7
1.91 Joakim Strömvall 87 IF Göta Göteborg/U 6.7
1.90 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Falun 17.5
1.90 Marcus Lincoln 86 Ängelholm Ängelholm 28.9
1.89 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm/S 12.9
1.89 Alexander Tengner 87 Trollhättans SK Helsingborg 11.7
1.88 Jesper Granlund 86 Huddinge Täby 9.8
1.88 Daniel Hägg 87 Eslöv Stockholm/S 13.9
1.87 Björn Ljusenius 87 Tureberg Göteborg/U 6.7
1.87 Henrik Norgren 87 Hammarby Västerås 10.7
1.86 Rickard Invall 87 Haparanda SKT Boden 10.8
1.86 Pontus Thomée 87 Lerum Lerum 10.8
1.85 Mattias Ström 87 Strömstad Kil 1.6
1.85 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Skellefteå 12.8
1.85 Jens Gudmundsson 86 Staffanstorp Helsingborg 11.7
1.85 Fredrik Persson 86 Gefle Gävle 19.8
1.85 Kim Skoog 87 Ekshärad Karlskoga 7.9
1.85 Victor Haglund 86 Hovslätt Jönköping 13.9

Stav

4.26 Anjin Dahlhöjd 86 Örgryte Göteborg/U 5.7
4.23 Martin Lundqvist 86 Huddinge Enskede 30.8
4.22 Odd Wiking 86 Växjö Malmö/He 17.8
4.05 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 10.8
3.95 Niklas Bagge 87 Brattås Uddevalla 20.9
3.80 Olof Hansson 86 KA2 Karlskrona 21.9
3.79 Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö Malmö/He 17.8
3.77 Marko Drazic 87 Malmö Växjö 29.5
3.73 Joel Thorén 87 Hammarby Sollentuna 1.6
3.73 Kim Eriksson 87 Örebro Gävle 18.7
3.73 Samuel Lindén 86 Falun Gävle 30.8
3.70 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Enköping 12.7
3.70 Jonas Elgered 87 Hammarby Enköping 12.7
3.64 Jonas Carlsson 86 Växjö Stockholm/S 14.9
3.63 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Malmö/He 17.8
3.57 Björn Barrefors 87 Falköping Växjö 29.5
3.53 Marcus Persson 87 Arvika Stockholm/S 13.9
3.53 Fredrik Persson 86 Gefle Gävle 30.8
3.45 Marcus Janback 87 Fredrikshof Stockholm/S 13.9
3.42 Henrik Olars 86 Alunda Stockholm/S 14.9
3.42 Niklas Gärdefors 86 Örebro Stockholm/S 14.9

Längd

7.07 Michel Tornéus 86 Tumba Leppävaara, FIN 6.9
6.73 Andreas Andersson 86 Tureberg Västerås 9.8
6.70 Per Strandquist 87 Malmö Stockholm/S 14.9
6.69 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 19.6
6.68 Sebastian Öberg 86 Tureberg Nyköping 20.9
6.55 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Stockholm/S 13.9
6.55 Mikael Lilja 87 Heleneholm Stockholm/S 14.9
6.53 Björn Ljusenius 87 Tureberg Göteborg/U 4.7
6.52 Fredrik Persson 86 Gefle Malmö/He 17.8
6.45 Andreas Svärdh 86 IF Göta Göteborg/U 4.7
6.45 Johan Tobiasson 86 Ullevi Malmö/He 17.8
6.42 Johannes Wiberg 87 IFK Umeå Malmö/He 17.8
6.42 Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista Nyköping 20.9
6.39 Erik Nordström 86 Hammarby Västerås 9.8
6.39 Carl Westberg 86 Falun Göteborg/U 4.7
6.32 Fredrik Olofsson 86 Växjö Göteborg/U 4.7
6.31 Mikael Lindberg 86 Skellefteå Gävle 19.7
6.30 Samuel Lindén 86 Falun Enköping 13.7
6.28 Robin Lundh 87 Linköping Kil 3.8
6.27 Karl Gustavsson 86 Contact Stockholm/S 13.9
okänd vind
6.56 Minh Le 86 Lidköping Alingsås 31.8
medvind
6.78 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 31.5
6.73 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Gävle 19.7
6.43 Samuel Lindén 86 Falun Gävle 19.7
6.37 Mikael Lindberg 86 Skellefteå Gävle 19.7
6.32 Josef Karnebäck 87 Gotland Visby 24.6

Tresteg

14.46 Mikael Lilja 87 Heleneholm Göteborg/U 6.7
14.28 Michel Tornéus 86 Tumba Täby 9.8
14.05 Johan Tobiasson 86 Ullevi Göteborg/S 9.9
13.96 Andreas Andersson 86 Tureberg Malmö/He 16.8
13.94 Johannes Wiberg 87 IFK Umeå Malmö/He 16.8
13.87 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg/U 6.7
13.65 Erik Nordström 86 Hammarby Malmö/He 16.8
13.64 Fredrik Persson 86 Gefle Malmö/He 16.8
13.49 Kristoffer Hagstedt 87 Ullevi Lerum 10.8
13.40 Martin Ericsson 86 Enköping Gävle 18.7
13.34 Rickard Karlsson 87 Bålsta Stockholm/S 13.9
13.29 Claes Svensson 86 IF Göta Göteborg/U 6.7
13.25 Andreas Otterling 86 Örebro Eskilstuna 15.6
13.20 Josef Karnebäck 87 Gotland Enskede 24.5
13.14 Olof Hansson 86 KA2 Stendal, GER 30.5
13.13 Fredrik Olofsson 86 Växjö Klippan 30.8
13.11 Johan Jakobsson 87 Ullevi Lerum 1.6
13.10 Mattias Ström 87 Strömstad Lerum 10.8
13.05 Jonatan Falk 86 Lerum Göteborg/S 24.8
12.94 Richard Andersson 87 Upsala Göteborg/U 6.7
medvind
14.10 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö/He 16.8
13.67 Fredrik Persson 86 Gefle Malmö/He 16.8
13.13 Johan Jakobsson 87 Ullevi Göteborg/R 14.6
13.05 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Umeå 31.5

Kula/5.0

19.43 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Malmö/He 17.8
17.61 Mats Olsson 86 Järvsö Leppävaara, FIN 6.9
17.09 Johan Pihlgren 86 Strand Malmö/He 17.8
16.52 Mikael Norén 86 Ullevi Göteborg/U 5.7
15.99 Joakim Johansson 86 Färjestaden Helsingborg 12.7
15.81 Ibro Ribic 86 Falun Malmö/He 17.8
15.64 Per Rosell 87 Färjestaden Högby 24.8
15.36 Jonatan Falk 86 Lerum Reykjavik, ISL 3.8
15.06 Samuel Lindén 86 Falun Enköping 13.7
15.02 Mikael Hedström 87 Skellefteå Stockholm/S 14.9
14.95 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Stockholm/S 12.9
14.89 Odd Wiking 86 Växjö Malmö/He 17.8
14.77 Nicklas Eriksson 87 Hellas Stockholm/K 9.9
14.44 Joakim Lindskog 86 Valbo Gävle 20.7
14.37 Germund Petersson 86 Kalmar Kalmar 4.10
14.26 Axel Härstedt 87 Finish Sollentuna 1.6
14.09 Simon Staaf 86 Vingarna Sollentuna 1.6
14.03 Fredrik Johansson 87 Säffle Malmö/He 17.8
13.98 Mikael Persson 86 Contact Västerås 10.8
13.93 Andreas Fransson 86 IF Göta Stockholm/S 12.9

Diskus/1.5

63.85§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Arcadia, CA 12.4
51.82 Tommy Kristiansen 86 Bore Gävle 19.7
49.25 Mats Olsson 86 Järvsö Stockholm/S 13.9
48.90 Ibro Ribic 86 Falun Malmö/He 15.8
48.74 Simon Staaf 86 Vingarna Örnsköldsvik 9.8
47.29 Mikael Norén 86 Ullevi Malmö/He 15.8
45.22 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Malmö/He 15.8
44.17 Mikael Persson 86 Contact Malmö/He 15.8
43.06 Mikael Hedström 87 Skellefteå Stockholm/S 12.9
42.94 Johan Pihlgren 86 Strand Söderhamn 14.6
42.89 Nicklas Eriksson 87 Hellas Enskede 31.8
42.60 Hans Eriksson 86 Bore Malmö/He 15.8
42.25 Fredrik Johansson 87 Säffle Karlstad/M 9.9
41.92 Samuel Lindén 86 Falun Reykjavik, ISL 2.8
41.49 Henrik Hassel 87 Tureberg Stockholm/S 12.9
41.38 Joakim Lindskog 86 Valbo Gävle 19.8
41.15 Andreas Fransson 86 IF Göta Stockholm/S 13.9
40.74 Stefan Kvist 87 Alvesta Stockholm/S 12.9
40.58 Axel Härstedt 87 Finish Stockholm/S 12.9
40.01 Eric Svensson 87 Växjö Växjö 29.5

Slägga/5.0

65.53 Stefan Kvist 87 Alvesta Leppävaara, FIN 6.9
63.54 Hans Eriksson 86 Bore Malmö/S-K 16.8
61.97 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Halmstad 20.7
61.50§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Albuquerque, NM 24.5
58.12 Ibro Ribic 86 Falun Falun 9.7
57.53 Mats Olsson 86 Järvsö Enskede 13.9
54.58 Viktor Andersson 86 Nyköping Nyköping 20.9
50.67 Sebastian Höglin-Thordén 87 Ullevi Göteborg/S-K 30.11
49.46 Tommy Kristiansen 86 Bore Torsby 19.6
49.35 Henrik Johansson 87 Valö Enskede 13.9
48.74 Joakim Johansson 86 Färjestaden Karlstad/M 18.1
48.62 Mikael Persson 86 Contact Ängelholm 2.8
46.62 Henrik Ånsund 86 Kil Västerås 8.8
45.86 Joel Engström 87 Bore Enskede 13.9
45.73 Johan Pihlgren 86 Strand Falun 17.5
45.30 Pontus Otterbring 86 Lima Enskede 13.9
44.62 Fredrik Johansson 87 Säffle Karlskoga 7.9
44.08 Anders Dahl 86 Trelleborg Vellinge 15.6
44.03 Daniel Nyman 87 Svenljunga Malmö/S-K 16.8
43.69 Tomas Ohlsson 86 Bore Västerås/S 7.6
obekräftat
46.10 Daniel Nyman 87 Svenljunga Lidköping 20.9

Spjut/700

65.16 Jens Frisk 86 Sollefteå Stockholm/S 14.9
64.96 Pontus Thomée 87 Lerum Lerum 1.6
64.69 Andreas Fransson 86 IF Göta Pihtipudas, FIN 3.7
64.15 Markus Hayden 86 Valbo Västerås 8.8
61.27 Joakim Lindskog 86 Valbo Malmö/He 16.8
58.94 Joel Thorén 87 Hammarby Huddinge 23.8
58.29 Olof Hansson 86 KA2 Malmö/He 16.8
57.03 Marcus Persson 87 Arvika Karlskoga 7.9
56.22 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Garphyttan 15.6
56.01 Andreas Svärdh 86 IF Göta Kil 3.8
54.73 Christoffer Sköld 86 Istrum Karlstad/M 9.9
53.34 Jesper Larsson 86 Boden Boden 9.8
52.87 Axel Härstedt 87 Finish Karlskrona 29.6
52.22 Samuel Lindén 86 Falun Gävle 30.8
51.85 Odd Wiking 86 Växjö Kalmar 17.7
51.84 Robin Bylund 86 Sollefteå Stockholm/S 13.9
51.45 Mikael Hedström 87 Skellefteå Skellefteå 27.7
51.38 Alexander Ottosson 87 Klippan Klippan 8.6
50.05 Robert Ruuska 87 Sollefteå Stockholm/S 13.9
49.73§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 17.5

Tiokamp/P17

8.398 Samuel Lindén 86 Falun Gävle 31.8
7.846 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Enköping 13.7
7.763 Jonatan Falk 86 Lerum Enköping 13.7
7.723 Odd Wiking 86 Växjö Enköping 13.7
7.560 Joel Thorén 87 Hammarby Gävle 31.8
7.542 Andreas Svärdh 86 IF Göta Lerum 25.5
7.240 Fredrik Persson 86 Gefle Gävle 31.8
6.881 Karl Gustavsson 86 Contact Gävle 31.8
6.767 Björn Barrefors 87 Falköping Gävle 31.8
6.621 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Gävle 31.8
6.583 Niklas Bagge 87 Brattås Uddevalla 21.9
6.314 Pontus Thomée 87 Lerum Lerum 25.5
6.213 Jonas Elgered 87 Hammarby Enköping 13.7
6.187 Jonathan Waern 86 Stocksäter Örebro 28.9
6.048 Martin Stenman-Andersson 87 Upsala Enköping 13.7
5.958 Lucas Spinnars 86 Märsta Gävle 31.8
5.928 Anders Terning 87 Wedevåg Gävle 31.8
5.889 Tomas Bjurström 87 Örebro Örebro 28.9
5.763 Johan Forslund 87 Stocksäter Örebro 28.9
5.391 Robin Höglund 87 Lerum Lerum 25.5

>