Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P19 UTE 2003

Årsbästa P19 2003

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 2 NOV, 2003
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2003.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1984-85, P17/F17: Födda 1986-87, P15/F15: Födda 1988, P14/F14: Födda 1989 - plus ev 90:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.89 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Gävle 18.7
10.91 Gustav Sewall 85 Malmö Stockholm/S 12.9
10.94 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Sollentuna 1.6
10.96 Juan Pettersson 84 IF Göta Göteborg/U 5.7
11.00 Stuart Mulondo 84 Hellas Gävle 18.7
11.07 Niklas Larsson 85 Boo Enskede 30.8
11.08 Henrik Nyblad 84 Bollnäs Göteborg/U 5.7
11.08 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Göteborg/U 5.7
11.13 Djordje Djekic 85 Malmö Göteborg/U 5.7
11.16 Kleverton Santos Rodrigues 85 Alingsås Stockholm/S 12.9
11.19 David Andersson 85 Hammarby Enskede 30.8
11.23 Viktor Varverud 85 Brännan Gävle 19.7
11.24 Johan Bostedt 85 Sollefteå Stockholm/S 12.9
11.26 Christian Sjöberg 84 Mariestad Vellinge 15.8
11.29 Alexander Sundqvist 84 Trelleborg Trelleborg 28.6
11.30 Henrik Eklund 85 Huddinge Enskede 30.8
11.34 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Växjö 29.5
11.36 Tobias Otterbring 85 Lima Gävle 30.8
11.37 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Stockholm/S 12.9
11.38 Jimmie Johnsson 85 Finish Karlskrona 28.6
okänd vind
11.13 Kleverton Santos Rodrigues 85 Alingsås Alingsås 31.8
medvind
10.93 Stuart Mulondo 84 Hellas Heelsingborg 13.7
11.01 Djordje Djekic 85 Malmö Halmstad 19.7
11.08 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Huddinge 25.5
11.23 Joacim Hansson 84 Helsingborg Helsingborg 12.7
11.27 Johan Carlsson 85 Malmö Landskrona 31.5
11.33 Jimmie Johnsson 85 Finish Jönköping 18.6

200m

21.55 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Vellinge 17.8
21.93 Stuart Mulondo 84 Hellas Göteborg/U 6.7
21.93 Tim Greneby 85 Örebro Örebro 9.6
21.94 Gustav Sewall 85 Malmö Jönköping 18.6
22.28 Juan Pettersson 84 IF Göta Göteborg/U 6.7
22.29 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sollentuna 31.5
22.35 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Huddinge 25.5
22.46 Niklas Larsson 85 Boo Göteborg/U 6.7
22.47 Viktor Varverud 85 Brännan Vellinge 17.8
22.70 David Palmquist 85 Villstad Göteborg/U 6.7
22.75 David Andersson 85 Hammarby Enskede 31.8
22.78 Henrik Nyblad 84 Bollnäs Göteborg/U 6.7
22.83 Mikael Thulin 85 Hammarby Sollentuna 31.5
22.83 Tobias Otterbring 85 Lima Vellinge 17.8
22.85 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Göteborg/U 6.7
22.90 Henrik Eklund 85 Huddinge Enskede 31.8
23.03 Henrik Thörn 85 Gnistan Vellinge 17.8
23.03 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Kalmar 1.6
23.18 Jimmie Johnsson 85 Finish Halmstad 20.7
23.25 Joacim Hansson 84 Helsingborg Göteborg/U 6.7
medvind
22.69 David Palmquist 85 Villstad Helsingborg 12.7
23.11 Alexander Sundqvist 84 Trelleborg Landskrona 31.5
23.14 Jimmie Johnsson 85 Finish Jönköping 18.6
23.20 Johan Carlsson 85 Malmö Landskrona 31.5
23.22 Frank Camara 84 Malmö Helsingborg 12.7
23.23 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Kalmar 31.5

400m

47.39 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Norrtälje 2.8
48.46 Gustav Sewall 85 Malmö Odense, DEN 24.8
49.58 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Tampere, FIN 24.7
49.78 Tobias Otterbring 85 Lima Mora 7.9
49.95 Johnny Ulinder 84 Vingarna Reykjavik, ISL 2.8
50.11 Christopher Svensson 85 Contact Vellinge 14.6
50.18 Niklas Larsson 85 Boo Sollentuna 1.6
50.48 Niclas Rysjö 84 Tumba Norrköping 22.7
50.61 Per Johnsson 84 Söderhamn Mora 7.9
50.77 Henrik Encke 84 Hässelby Sollentuna 1.6
50.90 Pontus Ludvigsson 84 Bore Lillehammer, NOR 28.6
50.92 Viktor Varverud 85 Brännan Sollefteå 28.6
51.03 Tim Greneby 85 Örebro Örebro 28.6
51.04 Jonas Kullberg 84 Kville Lerum 31.5
51.13 Mikael Thulin 85 Hammarby Stockholm/S 14.9
51.31 Henrik Edelbring 85 IF Göta Lillehammer, NOR 28.6
51.50 Rikard Marklund 84 Rånäs Norrtälje 25.6
51.78 Jimmie Johnsson 85 Finish Motala 30.8
52.17 Pär Eriksson 84 Sundsvall Sollentuna 1.6
52.22 Anders Huss 85 Hammarby Enskede 12.6

800m

1:50.20 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Provo, UT 2.5
1:50.91 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Vellinge 17.8
1:51.91 Joakim Löfwing 84 Falköping Mannheim, GER 22.6
1:52.46 Johan Bagge 84 IF Göta Vellinge 17.8
1:52.58 Niclas Rysjö 84 Tumba Vellinge 17.8
1:55.30 Albert Mollén 85 Söderköping Karlstad 24.7
1:55.99 Rikard Marklund 84 Rånäs Uppsala 29.6
1:56.02 Johan Arnqvist 85 IF Göta Göteborg/U 6.7
1:56.22 Adam Steen 84 Falun Västerås 17.6
1:56.25 Oskar Nilsson 85 Åhus Karlskrona 29.6
1:56.28 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Stockholm/S 14.9
1:56.98 Patrik Magnusson 84 Ullevi Västerås 10.7
1:57.14 Henrik Edelbring 85 IF Göta Vellinge 17.8
1:57.26 Isak Arvidsson 84 Falköping Norrköping 22.7
1:57.27 Andreas Mårtensson 85 Täby Vellinge 17.8
1:57.54 Johan Hedberg 84 IF Göta Göteborg/U 6.7
1:57.76 Per Johnsson 84 Söderhamn Göteborg/U 6.7
1:57.97 Christer Sörvik 84 Brattås Sollentuna 31.5
1:58.00 Christopher Svensson 85 Contact Göteborg/U 6.7
1:58.05 Anders Huss 85 Hammarby Göteborg/U 6.7
obekräftat

1500m

3:44.49 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Göteborg/S 2.9
3:54.31 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Ogden, UT 7.5
3:56.82 Albert Mollén 85 Söderköping Norrköping 17.6
3:56.90 Joakim Löfwing 84 Falköping Jönköping 27.5
3:58.91 Magnus Jensen 84 Ed Strömstad 13.7
3:59.91 Johan Bagge 84 IF Göta Göteborg/U 5.7
4:00.24 Oskar Nilsson 85 Åhus Malmö/S 12.8
4:00.72 Tim Kerro 84 Barsele Göteborg/U 5.7
4:01.02 Adam Steen 84 Falun Göteborg/U 5.7
4:01.06 Johan Arnqvist 85 IF Göta Strömstad 13.7
4:01.40 Jonas Hultgren 85 Eslöv Malmö/S 12.8
4:03.95 Patrik Magnusson 84 Ullevi Kungälv 22.6
4:06.50 Fredrik Johansson 85 Ullevi Kungälv 22.6
4:07.3m Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla Eskilstuna 5.9
4:08.05 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Stockholm/S 12.9
4:09.46 Martin Backéus 85 Falun Kvarnsveden 14.6
4:10.15 Tobias Nylander 85 Hammarby Stockholm/S 19.8
4:10.22 Christer Sörvik 84 Brattås Sollentuna 1.6
4:10.31 Jens Lindgren 85 Rånäs Stockholm/S 12.9
4:10.69 Andreas Mårtensson 85 Täby Sollentuna 1.6

5000m

15:24.19 Tim Kerro 84 Barsele Vellinge 17.8
15:25.13 Lars Johansson 85 Brittatorp Helsingborg 11.7
15:26.81 Fredrik Johansson 85 Ullevi Vellinge 17.8
15:33.44 Magnus Jensen 84 Ed Vellinge 17.8
15:43.71 Henry Gross 85 Trollhättans IF Göteborg/U 4.7
15:46.56 Peter Gross 85 Trollhättans IF Göteborg/U 4.7
15:55.03 Dan-Erik Archer 84 Lerum Vellinge 17.8
15:59.39 Johnny Jonasson 85 Hälle Vellinge 17.8
16:16.50 Erik Rost 85 Mora Mora 7.9
16:23.62 Oskar Lund 84 Vista Jönköping 12.8
16:29.07 Jens Caap Hällgren 85 Brännan Vellinge 17.8
16:33.36 Claes Perttunen 85 Gefle Gjövik, NOR 3.7
16:49.63 Martin Backéus 85 Falun Enskede 24.5
17:22.80 Tim Brandin 85 Sävedalen Göteborg/U 4.7
17:26.09 Anders Svanebo 84 Indals-Liden Sundsvall 25.6
17:29.40 Daniel Herrera 84 Motala Norrköping 18.6

2000m hinder/91.4

5:58.65 Magnus Jensen 84 Ed Göteborg/U 4.7
6:03.17 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla Göteborg/U 4.7
6:04.82 Oskar Nilsson 85 Åhus Göteborg/U 4.7
6:06.13 Johan Arnqvist 85 IF Göta Stockholm/S 13.9
6:08.93 Johan Bagge 84 IF Göta Vellinge 15.8
6:16.76 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Stockholm/S 13.9
6:19.47 Johan Hedberg 84 IF Göta Oslo, NOR 20.6
6:32.37 Jens Caap-Hällgren 85 Brännan Vellinge 15.8
6:42.11 Fredrik Närman 84 IF Göta Göteborg/U 4.7

110m häck/100.0

14.67§ Christian Sjöberg 84 Mariestad Växjö 1.7
14.74 Hans Svensson 84 Vittsjö Halmstad 20.7
14.92§ Michael Railsback 84 Gefle Helsingborg 12.7
14.95 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg/U 6.7
15.13 Petter Barck 84 Växjö Karlskrona 28.6
15.20 Jesper Fritz 85 Malmö Stockholm/S 13.9
15.22 Martin Alfredsson 84 Växjö Växjö 29.5
15.28§ Tobias Otterbring 85 Lima Tallinn, EST 8.6
15.38 Christofer Kaalen 85 Strömsund Stockholm/S 13.9
15.65 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Kalmar 1.6
15.68 Markus Engblom 85 Valbo Uppsala 29.6
15.82 Patrik Bagge 85 Brattås Göteborg/U 6.7
16.00 Fredrik Unger 84 Upsala Västerås 8.8
16.06 Daniel Häggkvist 84 Kovland Sundsvall 25.6
16.34 Erik Karlsson 85 Växjö Karlskrona 28.6
16.35 Dan Eidmark 85 Nynäshamn Gävle 31.8
16.43 Johnny Ulinder 84 Vingarna Reykjavik, ISL 3.8
16.43§ Joni Peltomaa 84 Tjalve Norrköping 17.6
16.61 Eric Nyberg 85 Lidingö Enskede 30.8
16.89 Kristoffer Andersson 85 Sollefteå Stockholm/S 13.9
okänd vind
14.24 Christian Sjöberg 84 Mariestad Vellinge 16.8
14.29 Hans Svensson 84 Vittsjö Vellinge 16.8
medvind
14.27 Hans Svensson 84 Vittsjö Simrishamn 10.8
14.39§ Christian Sjöberg 84 Mariestad Helsingborg 12.7
14.67 Michael Railsback 84 Gefle Helsingborg 13.7
15.08§ Tobias Otterbring 85 Lima Helsingborg 12.7
15.56 Markus Engblom 85 Valbo Gävle 23.6

300m häck/91.4

37.81 Niklas Larsson 85 Boo Vellinge 17.8
37.92 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Vellinge 17.8
38.80 Petter Barck 84 Växjö Göteborg/U 4.7
38.83 Erik Lundvik 85 Växjö Vellinge 17.8
39.53 Henrik Encke 84 Hässelby Vellinge 16.8
39.63 Niclas Rysjö 84 Tumba Enskede 31.8
40.83 Michael Railsback 84 Gefle Omaha, NE 24.5
40.87 Martin Alfredsson 84 Växjö Kalmar 31.5
41.44 Gustaf Pettersson 84 Klippan Vellinge 17.8
42.63 Olof Svensson 85 Halmstad Halmstad 20.7
42.70 Gustav Sewall 85 Malmö Stockholm/S 14.9
43.07 Mikael Hammer 85 Motala Stockholm/S 14.9
43.32 Olle Sandberg 85 Lidingö Stockholm/S 14.9
43.36 Anders Hedén 84 Alingsås Göteborg/U 4.7
Manuell tidtagning
40.3m Michael Railsback 84 Gefle Lincoln, NE 1.5

Höjd

2.30 Linus Thörnblad 85 Lund Vellinge 16.8
2.22 Thomas Bipella 84 Örgryte Vellinge 16.8
2.05 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Tampere, FIN 24.7
2.04 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Sollentuna 31.5
1.97 Björn Petersson 85 Oskarshamn Villstad 20.9
1.96 Jonas Lundström 84 Älven Sollefteå 9.6
1.95 Anton Ekman 85 Finish Vellinge 14.6
1.93 Henrik Thörn 85 Gnistan Karlshamn 15.6
1.92 Tobias Otterbring 85 Lima Vellinge 16.8
1.90 Daniel Olofsson 84 Hässelby Göteborg/U 5.7
1.90 Gunnar Krig 84 Tjalve Norrköping 24.8
1.89 Johnny Ulinder 84 Vingarna Stockholm/S 12.9
1.89 Martin Persson 85 Växjö Hässleholm 27.7
1.88 David Svedmyr 85 Strand Sollentuna 31.5
1.85 Dan Eidmark 85 Nynäshamn Stockholm/S 12.9
1.85 Sebastian Zawadski 84 Malmö Landskrona 31.5
1.84 Fredrik Unger 84 Upsala Västerås 8.8
1.83 Johan Olofsson 85 Växjö Vellinge 16.8
1.82 Joakim Stockling 84 Huddinge Eskilstuna 25.5
1.81 Tim Greneby 85 Örebro Falun 17.5
1.81 David Stöckel 85 Boo Göteborg/U 5.7
1.81 Oskar Wallberg Amilon 85 Lidingö Göteborg/U 5.7
1.81 Per Tedenrud 85 Kil Kil 2.8
1.81 Daniel Linder 85 Ullevi Lerum 10.8
1.81 Jesper Sandberg 85 Tjalve Norrköping 24.8
obekräftat
1.88 Eric Nyberg 85 Lidingö San Diego, CA ?.?

Stav

5.10 Jesper Fritz 85 Malmö Karlskrona 29.6
5.00 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 25.5
4.71 Petter Barck 84 Växjö Vellinge 15.8
4.60 Sebastian Zawadski 84 Malmö Malmö 25.5
4.56 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Göteborg/U 4.7
4.46 Joakim Norman 84 Mölndal Västerås 10.7
4.45 Martin Wisnander 84 Malmö Vellinge 15.8
4.32 Eric Nyberg 85 Lidingö Göteborg/U 4.7
4.25 Johnny Ulinder 84 Vingarna Pudasjärvi, FIN 13.7
4.20 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Alzenau, GER 11.5
4.17 Gustav Allvin 85 Gefle Stockholm/S 14.9
4.00 Tobias Otterbring 85 Lima Gävle 18.7
3.80 Dan Eidmark 85 Nynäshamn Huddinge 12.8
3.70 Alexander Flodin 85 Motala Norrköping 18.6
3.53 Tim Greneby 85 Örebro Lerum 25.5
3.50 Oskar Jönsson 84 IK Sisu Falun 17.5
3.41 Patrik Bagge 85 Brattås Uddevalla 15.6
3.30 Henrik Johansson 85 Gnistan Olofström 24.5
3.22 Andreas Karlsson 85 Växjö Skruv 17.5

Längd

7.03 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Stockholm/S 13.9
6.98 Jimmie Johnsson 85 Finish Vellinge 16.8
6.98 Johan Carlsson 85 Malmö Vellinge 16.8
6.84 Tobias Otterbring 85 Lima Vellinge 16.8
6.76 Niklas Larsson 85 Boo Göteborg/U 5.7
6.72 Eric Nyberg 85 Lidingö Täby 9.8
6.67 Kleverton Santos Rodrigues 85 Alingsås Vellinge 16.8
6.53 Niclas Rysjö 84 Tumba Gävle 20.9
6.48 Johnny Ulinder 84 Vingarna Reykjavik, ISL 2.8
6.47 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Lerum 19.6
6.41 Peter Åberg 85 Piteå Sollefteå 29.6
6.39 Joni Peltomaa 84 Tjalve Västerås 9.8
6.35 Patrik Bagge 85 Brattås Klippan 30.8
6.30 Anders Engberg 84 Finspång Västerås 9.8
6.23 Rowen Fernando 85 Motala Motala 29.5
6.22 Mathias Hortans 84 Huddinge Göteborg/U 5.7
6.19 Sebastian Zawadski 84 Malmö Stockholm/S 13.9
6.18 Habib Arwand 84 Heleneholm Lund 11.6
6.18 Jens Mattisson 85 Vittsjö Vellinge 16.8
6.10 Paul Tuvesson 84 Vittsjö Vellinge 16.8
okänd vind
6.67 Kleverton Santos Rodrigues 85 Alingsås Alingsås 9.8
6.20 Jens Mattisson 85 Vittsjö Helsingborg 13.7
6.17 Niklas Lundberg 84 Växjö Växjö 8.7
medvind
7.16 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Odense, DEN 23.8
7.09 Johan Carlsson 85 Malmö Odense, DEN 23.8
6.84 Eric Nyberg 85 Lidingö Göteborg/U 5.7
6.58 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Lerum 19.6
6.33 Anders Engberg 84 Finspång Västerås 9.8
6.21 Habib Arwand 84 Heleneholm Lund 11.6
obekräftat
6.94 Eric Nyberg 85 Lidingö San Diego, CA 16.5

Tresteg

14.69 Patrik Bagge 85 Brattås Odense, DEN 24.8
14.18 Habib Arwand 84 Heleneholm Stockholm/S 12.9
14.06 Jimmie Johnsson 85 Finish Karlskrona 28.6
13.62 Sebastian Zawadski 84 Malmö Vellinge 17.8
13.41 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Vellinge 17.8
13.20 Björn Petersson 85 Oskarshamn Villstad 20.9
13.19 Niklas Larsson 85 Boo Enskede 31.8
12.94 Marcus Engzell 85 Tureberg Enskede 24.5
12.89 Henrik Attersand 84 Hammarby Enskede 12.6
12.89 Eric Nyberg 85 Lidingö Poway, CA 31.5
12.79 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Östersund 14.6
12.79 Paul Tuvesson 84 Vittsjö Halmstad 19.7
12.73 David Svedmyr 85 Strand Sollentuna 1.6
12.71 Joakim Dahlin 85 Lidingö Stockholm/S 12.9
12.69 Jens Mattisson 85 Vittsjö Halmstad 19.7
12.61 Johan Zetterberg 84 Strand Västerås 8.8
12.55 Filip Almgren 84 Gefle Gävle 6.8
12.44 Olle Sandberg 85 Lidingö Enskede 31.8
12.32 Oscar Wallberg-Amilon 85 Lidingö Enskede 31.8
okänd vind
13.03 Michael Railsback 84 Gefle Lincoln, NE 1.5
medvind
13.02 Henrik Attersand 84 Hammarby Enskede 12.6
obekräftat
13.41 Eric Nyberg 85 Lidingö San Diego, CA 13.5

Kula/6.0

21.11 Magnus Lohse 84 Mölndal Lerum 19.6
15.71 Tobias Otterbring 85 Lima Tampere, FIN 24.7
15.26 Magnus Linderoth 84 Finish Vellinge 14.6
14.79 Krister Larsson 85 Bore Torsby 24.5
14.67 Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland Vellinge 16.8
14.51 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Tampere, FIN 24.7
14.18 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Gävle 20.7
13.42 Isak Borén 84 Tjalve Norrköping 10.7
13.35 Magnus Brink 84 Östersund Östersund 21.5
13.35 Kemal Alic 85 Tiwaz Norrköping 10.7
12.89 Johan Bark 85 Valö Stockholm/S 12.9
12.88 Alexander Flodin 85 Motala Motala 29.9
12.61 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Enskede 30.8
12.51 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Gävle 20.7
12.48 Pär Järlebrant 84 Strömsund Stockholm/S 12.9
12.42§ Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 6.8
12.28 Johnny Ulinder 84 Vingarna Reykjavik, ISL 2.8
12.28 Tim Greneby 85 Örebro Örebro 28.6
12.05 Jesse Halme 84 Tullinge-Tumba Uppsala 29.6
11.88 Johan Carlsson 85 Malmö Stockholm/S 12.9

Diskus/1.75

49.76 Robert Alneroth 84 Gefle Odense, DEN 24.8
48.91 Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland Gävle 19.7
47.42 Magnus Lohse 84 Mölndal Odense, DEN 24.8
44.84 Kemal Alic 85 Tiwaz Göteborg/U 6.7
43.70 Tobias Otterbring 85 Lima Vellinge 15.8
43.28 Krister Larsson 85 Bore Torsby 24.5
42.03 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 22.8
39.00 Magnus Linderoth 84 Finish Vellinge 15.8
38.95 Johan Bark 85 Valö Falun 9.7
38.58 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Tampere, FIN 25.7
38.27 Jesper Sandberg 85 Tjalve Norrköping 10.7
38.20 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Huddinge 9.9
37.71 Erik Boss 84 Ekshärad Göteborg/U 6.7
36.34 Markus Engblom 85 Valbo Stockholm/S 13.9
35.82 Johnny Ulinder 84 Vingarna Strömsund 3.5
35.76 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 26.7
35.25 Andreas Karlsson 85 Växjö Helsingborg 13.7
35.03 Magnus Westberg 85 Hammarby Huddinge 25.9
34.98 Dan Eidmark 85 Nynäshamn Gävle 31.8
34.57 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Uppsala 29.6

Slägga/6.0

68.21 Pär Järlebrant 84 Strömsund Halle, GER 25.5
67.98 Robert Alneroth 84 Gefle Mannheim, GER 21.6
55.37 Johan Bark 85 Valö Vellinge 16.8
54.92 Mikael André 85 Tureberg Sollentuna 1.6
52.48 Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland Östhammar 29.7
51.30 Joakim Stenman 84 Huddinge Huddinge 25.5
49.44 Krister Larsson 85 Bore Torsby 24.5
46.70 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 6.9
43.35 Magnus Westberg 85 Hammarby Huddinge 25.5
42.93§ Magnus Lohse 84 Mölndal Västerås 10.7
38.91 Johan Carlsson 85 Skellefteå Hässleholm 26.7
38.66§ Umit Demirci 84 Södertälje IF Råby-Rekarne 21.9
38.04 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 6.9
36.08 Kemal Alic 85 Tiwaz Nyköping 14.9
35.49 Klas-Göran Nordberg 84 Huddinge Huddinge 25.5
33.46 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Huddinge 9.9
33.30 Henrik Olsson 84 Järvsö Bollnäs 10.5

Spjut/800

69.22 Ulf Petersson 84 Mölndal Odense, DEN 24.8
65.38 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Tampere, FIN 25.7
61.86 Björn Hartig 84 Växjö Växjö 29.5
60.27 Erik Smiding 85 KA2 Karlskrona 29.6
59.43 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Vellinge 17.8
59.29 Jesper Sandberg 85 Tjalve Vellinge 17.8
58.42 Alexander Flodin 85 Motala Västerås 8.8
58.00 Patrik Andreasson 85 Sollefteå Sollefteå 28.6
55.69 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 7.6
55.63 Johan Harlestedt 85 Sollefteå Vellinge 17.8
52.10 Teodor Engqvist 84 Södertälje IF Nynäshamn 9.8
51.18 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Gävle 31.8
51.16 Niklas Karlsson 84 Ystad Simrishamn 10.8
50.72 Tobias Otterbring 85 Lima Tampere, FIN 25.7
49.79 Dan Eidmark 85 Nynäshamn Gävle 31.8
49.48 Per Larsson 84 Garphyttan Garphyttan 15.6
48.88 Tobias Nilsson 85 Eslöv Landskrona 31.5
48.20 Thomas Österholm 85 Östersund Krokom 6.9
46.73 Jerry Brandt 85 Tullinge-Tumba Huddinge 25.5
46.55 Kemal Alic 85 Tiwaz Norrköping 18.6

Tiokamp/P19

7.604 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Tampere, FIN 25.7
7.320 Tobias Otterbring 85 Lima Tampere, FIN 25.7
6.535 Johnny Ulinder 84 Vingarna Reykjavik, ISL 3.8
5.785 Dan Eidmark 85 Nynäshamn Gävle 31.8
5.228 Tim Greneby 85 Örebro Lerum 25.5
4.911 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Gävle 31.8
4.301 Mikael Hammer 85 Motala Motala 30.9
4.195§ Christer Sörvik 84 Brattås Uddevalla 21.9
3.715 Andreas Karlsson 85 Växjö Lerum 25.5

>