Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P17 UTE 2004

Årsbästa P17 2004

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 8 OKT, 2004
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2004.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1985-86, P17/F17: Födda 1987-88, P15/F15: Födda 1989, P14/F14: Födda 1990 - plus ev 91:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.49 Per Strandquist 87 Malmö Karlstad 6.8
10.50 Edmund Yeboah 88 Hässelby Borås 9.6
11.02 Simon Johansson 87 Kil Kil 6.6
11.07 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Halmstad 17.7
11.09 Kwame Amoateng 87 Ullevi Göteborg 3.7
11.10 Viktor Lohr 87 Orient Karlstad 6.8
11.19 David Tegel 87 Trollhättans SK Falun 13.8
11.22 Mikael Hedström 87 Skellefteå Umeå 5.6
11.27 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Falun 13.8
11.27 Erik Karlsson 87 Växjö Falun 13.8
11.29 Vuk Djekic 88 Malmö Gävle 17.9
11.29 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Gävle 17.9
11.31 Oliver Plattner 87 Hässelby Falun 13.8
11.32 Eddy Willför 88 Västerås Gävle 17.9
11.38 Carl Dahllöf 88 Ullevi Gävle 17.9
11.41 Oscar Rosén Olofsson 88 IFK Umeå Gävle 17.9
11.45 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Vellinge 19.6
11.45 Christian Rodriguez 87 Väsby Täby 4.9
11.51 Mads Erik Sörensen 87 Hässelby Mannheim, GER 20.6
11.52 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Göteborg 3.7
okänd vind
11.16 Erik Karlsson 87 Växjö Halmstad 17.7
11.17 David Tegel 87 Trollhättans SK Sävedalen 5.6
11.23 Christian Rodriguez 87 Väsby Vallentuna 11.9
11.29 Henrik Norgren 87 Hammarby Vallentuna 11.9
11.34 Nicklas Nilsson 87 Bromma Vallentuna 11.9
11.37 Carl Dahllöf 88 Ullevi Sävedalen 5.6
11.42 Jonas Mårtensson 88 Villstad Halmstad 17.7
11.47 Henrik Norgren 87 Hammarby Vallentuna 11.9
11.48 Daniel Olsson 87 Klippan Rönne, DEN 11.9
medvind
10.48 Per Strandquist 87 Malmö Gävle 17.9
10.81 Simon Johansson 87 Kil Gävle 17.9
11.02 Viktor Lohr 87 Orient Karlstad 28.8
11.05 Mikael Hedström 87 Skellefteå Umeå 5.6
11.06 Eddy Willför 88 Västerås Gävle 17.9
11.09 David Tegel 87 Trollhättans SK Sävedalen 5.6
11.14 Oliver Plattner 87 Hässelby Falun 13.8
11.19 Oscar Rosén Olofsson 88 IFK Umeå Skellefteå 31.7
11.22 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Gävle 17.9
11.25 Carl Dahllöf 88 Ullevi Sävedalen 5.6
11.28 Vuk Djekic 88 Malmö Falun 13.8
11.31 André Brännström 87 Skellefteå Umeå 5.6
11.31 Daniel Olsson 87 Klippan Gävle 17.9
11.33 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Jönköping 18.9
11.38 Niklas Andersson 87 IFK Umeå Skellefteå 31.7
11.47 Marcus Uussalu 88 Mölndal Sävedalen 5.6
11.47 Daniel Arenhage 87 Upsala Gävle 17.9
11.49 Johan Delgård 87 Helsingborg Falun 13.8
11.51 Robin Lundh 87 Linköping Karlstad 28.8
11.52 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Gävle 17.9

200m

21.51 Per Strandquist 87 Malmö Växjö 29.6
22.00 Victor Lohr 87 Orient Karlstad 7.8
22.30 Simon Johansson 87 Kil Göteborg 4.7
22.31 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Halmstad 18.7
22.73 David Tegel 87 Trollhättans SK Göteborg 4.7
22.76 Oliver Plattner 87 Hässelby Falun 14.8
22.77 Henrik Norgren 87 Hammarby Vallentuna 12.9
22.78 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Hässleholm 24.7
22.81 Erik Karlsson 87 Växjö Falun 14.8
22.87 Tor Pöllänen 87 Hässelby Sollentuna 29.5
22.92 Eddy Willför 88 Västerås Göteborg 4.7
23.00 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Västerås 31.7
23.01 Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå Piteå 10.7
23.06 Robin Lundh 87 Linköping Motala 23.6
23.08 Nicklas Nilsson 87 Bromma Vallentuna 12.9
23.17 Josua Gustafsson 88 Ullevi Falun 14.8
23.19 Daniel Olsson 87 Klippan Vellinge 21.8
23.24 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Göteborg 4.7
23.28 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Helsingborg 10.7
23.32 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Göteborg 4.7
medvind
22.63 Erik Karlsson 87 Växjö Västerås 21.8
22.71 Henrik Norgren 87 Hammarby Västerås 21.8
22.78 Eddy Willför 88 Västerås Västerås 21.8
22.90 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Nyköping 11.9
22.94 Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå Gävle 17.7
23.31 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Västerås 21.8

400m

48.65 Tor Pöllänen 87 Hässelby Mannheim, GER 20.6
48.80 Victor Lohr 87 Orient Gävle 19.9
48.99 Adam Sewall 87 Malmö Gävle 19.9
49.57 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Ängelholm 31.7
50.17 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sollentuna 30.5
50.65 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Gävle 19.9
50.98 Joakim Englund 87 Sundsvall Västerås 1.8
51.20 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Göteborg 3.7
51.56 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Karlskrona 24.7
52.01 Daniel Olsson 87 Klippan Gävle 19.9
52.04 Leo Silvén-Möller 88 Huddinge Gävle 19.9
52.20 Patrik Åkesson 88 Malmö Malmö 23.5
52.39 Anton Barck 87 Växjö Halmstad 17.7
52.43 Tomas Bjurström 87 Örebro Göteborg 3.7
52.46 Johan Forslund 87 Stocksäter Glanshammar 22.6
52.50 Erik Karlsson 87 Växjö Gävle 19.9
52.53 Henrik Astfors 87 Västerås Göteborg 3.7
52.66 Robin Andersson 88 Kristianstad Gävle 19.9
52.76 Christian Rodriguez 87 Väsby Västerås 30.7
52.83 Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå Umeå 5.6
Manuell tidtagning
52.6m Christian Rodriguez 87 Väsby Eskilstuna 6.6

800m

1:53.05 Mohammed Bashir 87 Ullevi Sävedalen 19.8
1:54.38 Adam Sewall 87 Malmö Malmö 2.8
1:55.13 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Falun 15.8
1:55.45 Johan Walldén 87 Gefle Falun 15.8
1:57.76 Joakim Englund 87 Sundsvall Falun 15.8
1:58.14 Oskar Danielsson 88 Söderköping Motala 23.6
1:58.16 Robin Höglund 87 Lerum Uddevalla 31.7
1:58.25 Saibou Kebbeh 88 Malmö Malmö 2.8
1:58.52 Tomas Holmqvist 88 Kungsängen Enskede 10.6
1:58.93 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Västerås 30.7
1:59.04 Emil Oscarsson 87 Alingsås Göteborg 19.6
1:59.07 Rickard Alexandersson 87 Ullevi Malmö 2.8
1:59.11 Henrik Astfors 87 Västerås Gävle 17.7
1:59.34 Johan Forslund 87 Stocksäter Göteborg 2.7
1:59.37 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne Norrköping 21.7
1:59.47 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Västerås 30.7
2:00.22 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Gävle 19.9
2:00.32 Erik Anderzén 87 Sköldinge Högby 13.7
2:00.42 Patrik Carlsson 88 Rånäs Norrtälje 8.9
2:00.44 Tommi Vaara 88 Hellas Vallentuna 12.9

1500m

3:57.42 Mohammed Bashir 87 Ullevi Göteborg 5.9
3:59.58 Johan Walldén 87 Gefle Göteborg 5.9
4:00.76 David Nilsson 87 Högby Jönköping 25.5
4:05.92 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Göteborg 3.7
4:06.12 Oskar Danielsson 88 Söderköping Västerås 1.8
4:06.30 Robin Höglund 87 Lerum Sävedalen 27.7
4:07.96 Erik Scheller 87 Gotland Västerås 1.8
4:08.63 Rickard Alexandersson 87 Ullevi Sävedalen 27.7
4:08.72 Saibou Kebbeh 88 Malmö Gävle 17.9
4:08.85 Marcus Gustafsson 88 Söderköping Västerås 1.8
4:09.73 Patrik Carlsson 88 Rånäs Sollentuna 30.5
4:10.16 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Västerås 1.8
4:10.23 Emil Oscarsson 87 Alingsås Göteborg 3.7
4:11.42 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne Göteborg 3.7
4:12.24 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Helsingborg 11.7
4:12.53 Tommi Vaara 88 Hellas Gävle 17.9
4:12.64 Joakim Hallqvist 88 Lerum Sävedalen 27.7
4:17.46 Erik Anderzén 87 Sköldinge Sollentuna 30.5
4:18.44 Carl Olsson 87 Sågmyra Sollentuna 30.5
4:18.88 Andreas Ydrefors 88 IK Sisu Växjö 11.9

3000m

8:43.52 David Nilsson 87 Högby Sollentuna 29.5
8:50.81 Oskar Danielsson 88 Söderköping Gävle 19.9
8:54.02 Marcus Gustafsson 88 Söderköping Gävle 19.9
8:54.24 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Falun 15.8
9:02.95 Erik Scheller 87 Gotland Gävle 19.9
9:04.13 Johan Walldén 87 Gefle Gävle 19.9
9:04.21 Erik Widing 87 Bromma Gävle 19.9
9:06.82 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Göteborg 4.7
9:10.81 Pontus Gustavsson 88 Sågmyra Gävle 18.7
9:10.83 Patrik Carlsson 88 Rånäs Gävle 19.9
9:12.06 Per-Erik Hellström 87 Hallen Falun 15.8
9:22.32 Robin Höglund 87 Lerum Falun 15.8
9:23.92 Eric Wretström 88 Graal Göteborg 4.7
9:25.40 Joakim Hallqvist 88 Lerum Falun 15.8
9:27.86 Linus Harrysson 88 Växjö Falun 15.8
9:30.91 Alexander Persson 88 Lidköping Göteborg 4.7
9:31.85 Tommi Vaara 88 Hellas Gävle 19.9
9:39.90 Andreas Brusheim 88 Nilivaara Skellefteå 1.8
9:40.66 Oskar Karlsson 87 Slussfors Skellefteå 1.8
9:42.13 Emil Oscarsson 87 Alingsås Aabenraa, DEN 2.10

2000m hinder/91.4

6:06.04 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Göteborg 4.9
6:11.64 Erik Scheller 87 Gotland Göteborg 4.9
6:15.15 David Nilsson 87 Högby Gävle 18.9
6:21.35 Rikard Alexandersson 87 Ullevi Hässleholm 25.7
6:31.93 Erik Widing 87 Bromma Gävle 18.9
6:32.52 Robin Lundqvist 88 Morjärv Gävle 18.9
6:33.33 Hannes Öckerman 87 Kungsängen Gävle 18.9
6:37.20 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Göteborg 2.7
6:39.68 Simon Lundmark 88 Slagnäs Gävle 18.9
6:41.49 Saibou Kebbeh 88 Malmö Västerås 21.8
6:41.84 Marcus Holmqvist 87 Brännan Falun 14.8
6:42.19 Eric Wretström 88 Graal Göteborg 2.7
6:43.47 Linus Harrysson 88 Växjö Gävle 18.9
6:43.68 Oskar Karlsson 87 Slussfors Gävle 18.9
6:43.83 Viktor Malm 88 Trelleborg Falun 14.8
6:44.17 Erik Olsson 87 Sågmyra Falun 14.8
6:49.43 Robin Kivila 87 Linden Gävle 18.9
6:49.76 Janis Emzins 88 Hellas Vallentuna 11.9
6:53.67 Andreas Brusheim 88 Nilivaara Sollefteå 20.6
7:01.50 Johan Blomberg 88 Ullevi Falun 14.8

110m häck/91.4

13.93 Per Strandquist 87 Malmö Gävle 18.9
14.38 Sebastian Öberg 87 Österhaninge Falun 14.8
14.59 Niclas Åkerström 88 Ymer Falun 14.8
14.59 Vuk Djekic 88 Malmö Falun 14.8
14.70 Josua Gustafsson 88 Ullevi Nyköping 28.8
14.72 Anton Barck 87 Växjö Gävle 18.9
14.82 Marcus Uussalu 88 Mölndal Göteborg 4.7
14.92 Andreas Andersson 87 Upsala Falun 14.8
14.93 Björn Barrefors 87 Falköping Nyköping 28.8
15.06 Joel Thorén 87 Hammarby Gävle 18.9
15.16 Nicklas Nilsson 87 Bromma Gävle 18.9
15.26 Robin Lundh 87 Linköping Kil 6.6
15.29 Jonathan Eklund 88 Hammarby Falun 14.8
15.46 Niklas Bagge 87 Brattås Gävle 18.9
15.49 Erik Lundmark 88 Västerås Falun 14.8
15.60 Hans Lämås 88 IF Göta Göteborg 4.7
15.63 Johan Edvinsson 88 Upsala Gävle 18.9
15.71 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Lerum 29.5
15.76 Jonas Wiberg 88 Ullevi Göteborg 4.7
15.83 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Nyköping 28.8
okänd vind
15.22 Jonathan Eklund 88 Hammarby Vallentuna 11.9
medvind
14.33 Josua Gustafsson 88 Ullevi Västerås 21.8
14.69 Andreas Andersson 87 Upsala Västerås 21.8
15.53 Jonas Wiberg 88 Ullevi Sävedalen 6.6

300m häck/84.0

38.05 Niclas Åkerström 88 Ymer Falun 15.8
38.13 Sebastian Öberg 87 Österhaninge Göteborg 4.9
38.42 Marcus Uussalu 88 Mölndal Göteborg 2.7
38.47 Anton Barck 87 Växjö Göteborg 2.7
38.89 Simon Johansson 87 Kil Gävle 19.9
40.11 Johan Edvinsson 88 Upsala Gävle 19.9
40.22 Henrik Astfors 87 Västerås Göteborg 2.7
40.35 Daniel Lind 87 Sollefteå Gävle 18.7
40.37 Björn Barrefors 87 Falköping Göteborg 2.7
40.41 Jonas Wiberg 88 Ullevi Göteborg 2.7
40.50 Joel Thorén 87 Hammarby Gävle 19.9
40.55 Kristoffer Hagstedt 87 Ullevi Göteborg 2.7
40.63 Olof Hjertman 88 Växjö Falun 15.8
40.74 André Brännström 87 Skellefteå Sollefteå 20.6
40.96 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Villstad 19.6
40.97 Andreas Andersson 87 Upsala Gävle 19.9
41.11 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Göteborg 2.7
41.50 Nicklas Nilsson 87 Bromma Sollentuna 29.5
41.78 Marko Drazic 87 Malmö Vellinge 19.6
41.81 Staffan Ekefjärd 87 Skellefteå Gävle 19.9
Manuell tidtagning
41.8m Joakim Englund 87 Sundsvall Sundsvall 25.8

Höjd

2.08 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Göteborg 4.9
2.00 Rickard Karlsson 87 Bålsta Gävle 17.9
1.98 Linus Karlsson 88 Stål Sollentuna 29.5
1.95 Alexander Tengner 87 Trollhättans SK Skövde 16.5
1.94 Kim Skoog 87 Ekshärad Kil 31.7
1.93 Joakim Strömvall 87 IF Göta Karlstad 7.8
1.93 Josef Karnebäck 87 Gotland Visby 11.9
1.93 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Uddevalla 1.8
1.92 Niclas Liedberg 88 Hammarby Huddinge 20.5
1.92 Joel Thorén 87 Hammarby Falun 13.8
1.91 Oscar Adolfsson 88 Orient Uddevalla 1.8
1.91 Björn Barrefors 87 Falköping Göteborg 4.7
1.90 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Gävle 18.9
1.90 Hans Lämås 88 IF Göta Gävle 18.9
1.90 Conrad Öster 88 Södra Sandby Gävle 18.9
1.90 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Nyköping 29.8
1.89 Mattias Green 88 Trelleborg Falun 13.8
1.89 Henrik Norgren 87 Hammarby Falun 13.8
1.89 Jakob Thorwaldsson 88 Heby Gävle 18.7
1.88 Robert Bergqvist 88 Hässelby Sollentuna 29.5

Stav

4.60 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Gävle 18.9
4.51 Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö Göteborg 4.9
4.46 Marko Drazic 87 Malmö Göteborg 4.9
4.40 Björn Barrefors 87 Falköping Nyköping 28.8
4.26 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Kvarnsveden 10.8
4.25 Niklas Bagge 87 Brattås Uddevalla 26.9
4.18 John Gustafsson 88 Skellefteå Göteborg 3.7
4.15 Björn Johansson 88 Västerås Eskilstuna 7.8
4.10 Niklas Pettersson 88 Stocksäter Sollentuna 30.5
4.10 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Nyköping 28.8
4.07 Jonathan Eklund 88 Hammarby Vallentuna 11.9
4.07 Joel Thorén 87 Hammarby Enskede 31.8
4.06 Kim Eriksson 87 Örebro Falun 15.8
3.87 Jonas Elgered 87 Hammarby Vallentuna 11.9
3.85 Milos Drazic 88 Malmö Lund 4.9
3.85 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 3.7
3.82 Jonathan Gren 88 Falköping Gävle 18.9
3.81 Marcus Persson 87 Arvika Arvika 24.7
3.75 Jovan Drazic 88 Malmö Lund 4.9
3.62 Markus Hammarsten 88 Finish Gävle 18.9

Längd

6.98 Per Strandquist 87 Malmö Gävle 18.9
6.94 Mikael Lilja 87 Heleneholm Göteborg 3.7
6.80 Björn Barrefors 87 Falköping Falun 15.8
6.78 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Falun 15.8
6.69 Vuk Djekic 88 Malmö Falun 15.8
6.66 Patrik Olsson 87 Östersund Sundsvall 9.7
6.62 Robin Lundh 87 Linköping Gävle 18.9
6.59 Hans Lämås 88 IF Göta Gävle 19.9
6.58 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Falun 15.8
6.53 Jonas Mårtensson 88 Villstad Gävle 19.9
6.51 Hannes Palm 87 KA2 Gävle 18.9
6.50 Jens Fröjd Gustavsson 87 Västerås Gävle 18.9
6.49 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Gävle 18.9
6.47 Johannes Wiberg 87 IFK Umeå Sollentuna 29.5
6.40 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Nyköping 29.8
6.35 Nicklas Nilsson 87 Bromma Falun 15.8
6.34 Simon Johansson 87 Kil Gävle 18.9
6.32 Fredrik Meyer 88 Strömstad Gävle 19.9
6.29 Karl Boustedt 88 IFK Göteborg Gävle 19.9
6.26 Niclas Åkerström 88 Ymer Sollentuna 29.5
6.26 Richard Andersson 87 Upsala Gävle 17.7
okänd vind
6.54 Hannes Palm 87 KA2 Stendal, GER 22.5
6.31 Christian Rodriguez 87 Väsby Vallentuna 11.9
6.27 Adam Johansson 87 Skellefteå Örnsköldsvik 20.5
medvind
6.80 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Gävle 19.9
6.77 Robin Lundh 87 Linköping Gävle 18.9
6.58 Hannes Palm 87 KA2 Gävle 18.9
6.56 Simon Johansson 87 Kil Gävle 18.9
6.51 Adam Johansson 87 Skellefteå Umeå 5.6
6.42 Andreas Karlsson 88 Lidköping Gävle 19.9
6.31 Karl Boustedt 88 IFK Göteborg Göteborg 14.9
6.30 Richard Andersson 87 Upsala Västerås 31.7
6.29 Erik Lundmark 88 Västerås Gävle 19.9
6.28 Niclas Åkerström 88 Ymer Malmö 20.5
6.26 Christian Hedman 87 Falkenberg Sävedalen 5.6

Tresteg

14.70 Mikael Lilja 87 Heleneholm Göteborg 4.7
14.63 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Göteborg 9.9
14.47 Johannes Wiberg 87 IFK Umeå Sollentuna 30.5
14.40 Mattias Ström 87 Strömstad Falun 14.8
14.10 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Falun 14.8
13.78 Rickard Karlsson 87 Bålsta Göteborg 4.7
13.69 Mikael Persson 87 Heleneholm Falun 14.8
13.57 Richard Andersson 87 Upsala Falun 14.8
13.46 Patrik Olsson 87 Östersund Falun 14.8
13.40 Andreas Karlsson 88 Lidköping Gävle 18.9
13.34 Niclas Åkerström 88 Ymer Gävle 18.9
13.20 Josef Karnebäck 87 Gotland Huddinge 20.5
13.15 Viktor Jonsson 87 Gotland Falun 14.8
13.10 Christer Åsman 88 Sundsvall Gävle 18.9
13.10 David Ståhlberg 87 Örbyhus Uppsala 28.8
13.08 Adam Johansson 87 Skellefteå Gävle 17.9
13.02 Mattias Flander 88 Angered Falun 14.8
13.01 Fredrik Meyer 88 Strömstad Gävle 18.9
13.01 Andreas Persson 88 Strömstad Strömstad 11.7
12.97 Sebastian Haglund 88 Södra Vi Gävle 18.9
okänd vind
medvind
13.79 Rickard Karlsson 87 Bålsta Gävle 17.9
13.66 Erik Jakobsson 88 Gefle Gävle 18.9
13.41 Fredrik Meyer 88 Strömstad Gävle 18.9
13.24 Adam Johansson 87 Skellefteå Gävle 17.9
13.06 Mattias Flander 88 Angered Sävedalen 6.6

Kula/5.0

17.65 Axel Härstedt 87 Finish Göteborg 5.9
16.98 Ulf Ankarling 88 IF Göta Gävle 19.9
16.49 Per Rosell 87 Färjestaden Göteborg 5.9
15.58 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Gävle 19.9
15.56 Anders Lundell 88 Arvika Karlstad 28.8
15.47 Nicklas Eriksson 87 Hellas Göteborg 3.7
15.15 Fredrik Johansson 87 Säffle Gävle 17.9
14.92 Marcus Janback 87 Fredrikshof Vallentuna 11.9
14.77 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Mora 5.9
14.64 Jens Wesemann 87 Heleneholm Falun 15.8
14.63 Mikael Hedström 87 Skellefteå Skellefteå 13.5
14.56 Richard Johansson 88 Mariestad Gävle 19.9
14.31 Joel Thorén 87 Hammarby Västerås 21.8
14.29 Olof Hjertman 88 Växjö Gävle 19.9
14.19 Eric Svensson 87 Växjö Högby 13.7
14.03 Mikael Sundler 88 Bore Gävle 19.9
14.00 Jonas Nilsson 87 Timrå Ånge 2.10
13.93 Jonas Lohse 87 Mölndal Falun 15.8
13.91 Axel Håkansson 88 Ystad Hässleholm 24.7
13.80 Henrik Hassel 87 Tureberg Vallentuna 11.9

Diskus/1.5

51.05 Axel Härstedt 87 Finish Falun 13.8
50.61 Ulf Ankarling 88 IF Göta Arvika 25.7
49.09 Anders Lundell 88 Arvika Falun 13.8
48.65 Mikael Sundler 88 Bore Arvika 24.7
47.58 Mikael Hedström 87 Skellefteå Skellefteå 19.8
47.52 Fredrik Johansson 87 Säffle Sollentuna 29.5
47.48 Stefan Kvist 87 Alvesta Växjö 5.6
47.04 Nicklas Eriksson 87 Hellas Sollentuna 29.5
46.12 Tommy Nordin 88 Trångsviken Krokom 21.8
44.88 Henrik Hassel 87 Tureberg Gävle 18.9
44.32 Daniel Nyman 87 Svenljunga Växjö 5.6
44.28 Eric Svensson 87 Växjö Halmstad 18.7
44.18 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Nyköping 5.9
43.70 Jens Wesemann 87 Heleneholm Malmö 3.10
43.47 Per Rosell 87 Färjestaden Helsingborg 11.7
41.78 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Gävle 18.9
41.29 Lars Jarnefjord 88 Lerum Falun 13.8
40.82 Marcus Janback 87 Fredrikshof Västerås 31.7
40.63 Robert Ruuska 87 Sollefteå Sollefteå 6.7
40.41 David Olsson 88 Hammarby Eskilstuna 1.8

Slägga/5.0

68.08 Stefan Kvist 87 Alvesta Bottnaryd 4.7
56.77 Sebastian Höglin-Thordén 87 Ullevi Sävedalen 6.6
56.74 Daniel Nyman 87 Svenljunga Borås 7.8
51.00 Tommy Nordin 88 Trångsviken Krokom 1.8
50.23 Mikael Sundler 88 Bore Nyköping 12.6
49.40 Henrik Johansson 87 Valö Valö 4.9
49.32 Christoffer Pedersen 88 Kristinehamn Gävle 19.9
48.45 Jonas Nilsson 87 Timrå Falun 14.8
48.26 Anders Lundell 88 Arvika Gävle 19.9
47.57 Karl-Erik Ludvigsson 88 Bore Gävle 19.9
47.55 Daniel Hägg 87 Eslöv Rönne, DEN 11.9
47.01 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Visby 23.6
46.81 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlskoga 13.6
46.68 Fredrik Johansson 87 Säffle Karlskoga 13.6
46.54 Eric Svensson 87 Växjö Falun 14.8
46.15 Marcus Wallinder 87 Timrå Härnösand 31.7
39.42 Magnus Ögren 88 Östersund Gävle 19.9
37.38 Axel Härstedt 87 Finish Gävle 19.9
34.95 Adrian Larsson 88 Gefle Västerås 21.8
34.32 Tobias Thor 88 Upsala Gävle 19.9

Spjut/700

69.95 Pontus Thomée 87 Lerum Lerum 29.5
66.62 Marcus Persson 87 Arvika Gävle 19.9
65.70 Mikael Sundler 88 Bore Göteborg 4.9
60.60 Robert Ruuska 87 Sollefteå Gävle 19.9
60.57 Alexander Ottosson 87 Klippan Ängelholm 1.8
59.94 Joel Thorén 87 Hammarby Sollentuna 29.5
58.17 Axel Håkansson 88 Ystad Klippan 6.6
57.17 Ulf Ankarling 88 IF Göta Kil 1.8
56.92 Axel Härstedt 87 Finish Gävle 19.9
55.65 Jonas Lohse 87 Mölndal Halmstad 17.7
55.15 Christoffer Lindqvist 87 Valbo Gävle 19.9
54.44 Björn Johansson 88 Västerås Sollentuna 29.5
53.12 Rickard Karlsson 87 Bålsta Gävle 18.7
52.05§ Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Kvarnsveden 19.6
51.94 Robin Bylund 87 Sollefteå Sollefteå 31.5
51.79 Jonas Elgered 87 Hammarby Gävle 18.7
51.51 Mikael Hedström 87 Skellefteå Örnsköldsvik 20.5
50.45 Fredrik Johansson 87 Säffle Karlstad 28.8
50.42 Olof Hjertman 88 Växjö Villstad 19.6
49.08 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Sollentuna 29.5

Tiokamp/P17

8.003 Joel Thorén 87 Hammarby Nyköping 29.8
7.755 Björn Barrefors 87 Falköping Nyköping 29.8
7.726 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Nyköping 29.8
7.394 Josua Gustafsson 88 Ullevi Nyköping 29.8
7.301 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Lerum 30.5
7.255 Jonas Elgered 87 Hammarby Nyköping 29.8
7.002 Niklas Bagge 87 Brattås Uddevalla 12.9
6.968 Pontus Thomée 87 Lerum Lerum 30.5
6.846 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Nyköping 29.8
6.673 Erik Lundmark 88 Västerås Nyköping 29.8
6.557 Tobias Thor 88 Upsala Nyköping 29.8
6.511 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Lerum 30.5
6.340§ Josef Karnebäck 87 Gotland Visby 11.9
6.187 Andreas Andersson 87 Upsala Enköping 11.7
6.029 Anders Terning 87 Wedevåg Örebro 26.9
6.028 Niklas Pettersson 88 Stocksäter Örebro 26.9
5.914 Martin Stenman-Andersson 87 Upsala Enköping 11.7
5.903 Victor Lohr 87 Orient Uddevalla 12.9
5.884 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Lerum 30.5
5.618 Johan Edvinsson 88 Upsala Enköping 11.7

>