Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 12 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P19 UTE 2004

Årsbästa P19 2004

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 24 NOV, 2004
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2004.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1985-86, P17/F17: Födda 1987-88, P15/F15: Födda 1989, P14/F14: Födda 1990 - plus ev 91:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.73 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sundsvall 9.7
10.83 Lukas Nilsson 86 Hässelby Göteborg 3.7
10.88 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Karlstad 6.8
10.94 Jens Löfgren 86 Villstad Göteborg 3.7
10.95 Djordje Djekic 85 Malmö Malmö 22.5
10.95 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Kil 6.6
11.05 Gustav Sewall 85 Malmö Malmö 22.5
11.17 Carl Westberg 86 Falun Kvarnsveden 13.8
11.19 Kleverton Santos Rodrigues 85 Alingsås Alingsås 31.5
11.19 Sebastian Öberg 86 Tureberg Huddinge 19.6
11.19 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg 3.7
11.23 Viktor Lindfors 86 Katrineholm Göteborg 3.7
11.23 Michel Tornéus 86 Tumba Huddinge 10.8
11.30 Tim Greneby 85 Örebro Falun 15.5
11.33 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Mannheim, GER 20.6
11.35 Tobias Dahlberg 86 Finish Simrishamn 8.8
11.36 David Andersson 85 Hammarby Huddinge 10.8
11.37 Jimmie Johnsson 85 Finish Simrishamn 8.8
11.39 Mattias Claesson 86 Hässelby Norrtälje 12.5
11.40 Håkan Nordin 85 Trångsviken Sollefteå 19.6
okänd vind
10.93 Djordje Djekic 85 Malmö Halmstad 17.7
medvind
10.90 Jens Löfgren 86 Villstad Gävle 17.9
11.00 Kleverton Santos Rodrigues 85 Alingsås Malmö 20.5
11.24 Lars Fridén 86 Ymer Gävle 17.9
11.31 Tobias Dahlberg 86 Finish Gävle 17.9
11.31 Håkan Nordin 85 Trångsviken Gävle 17.9
11.31 Erik Bywall 86 Valbo Gävle 17.9
11.39 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Gävle 17.9

200m

21.77 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg 4.7
21.81 Lukas Nilsson 86 Hässelby Kvarnsveden 15.8
21.83 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Kvarnsveden 15.8
21.87 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Borås 22.5
22.09 Mattias Claesson 86 Hässelby Göteborg 4.7
22.17 Joni Jaako 86 Tjalve Motala 23.6
22.17 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Kvarnsveden 15.8
22.49 Viktor Lindfors 86 Katrineholm Göteborg 4.7
22.50 Sebastian Öberg 86 Tureberg Katrineholm 13.6
22.52 Kleverton Santos Rodrigues 85 Alingsås Malmö 20.5
22.55 Erik Lundvik 85 Växjö Jönköping 23.6
22.70 Jimmie Johnsson 85 Finish Kvarnsveden 15.8
22.70 Djordje Djekic 85 Malmö Kvarnsveden 15.8
22.71 Jens Löfgren 86 Villstad Kvarnsveden 15.8
22.74 Tim Greneby 85 Örebro Sollentuna 29.5
22.82 Johan Kågeman 86 Tureberg Göteborg 4.7
22.82 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Västerås 31.7
22.94 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Jönköping 23.6
23.12 Håkan Nordin 85 Trångsviken Sollefteå 20.6
23.17 Carl Westberg 86 Falun Huddinge 20.5
okänd vind
22.41 Michel Tornéus 86 Tumba Vallentuna 12.9
22.52 Erik Lundvik 85 Växjö Villstad 19.6
22.66 David Andersson 85 Hammarby Vallentuna 12.9
23.08 Jacob Söderström 85 Bromma Vallentuna 12.9
medvind
21.71 Lukas Nilsson 86 Hässelby Sollentuna 8.7
22.76 Christopher Svensson 85 Helsingborg Malmö 23.5
23.15 Sandro Karlsfred 86 Ullevi Sävedalen 6.6

400m

47.34 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Mannheim, GER 20.6
47.50 Mattias Claesson 86 Hässelby Mannheim, GER 20.6
48.03 Joni Jaako 86 Tjalve Leppävaara, FIN 21.8
48.89 Niklas Larsson 85 Hässelby Växjö 29.6
49.01 Johan Kågeman 86 Tureberg Mannheim, GER 20.6
49.04 Erik Lundvik 85 Växjö Göteborg 3.7
49.09 Sebastian Öberg 86 Tureberg Enskede 9.6
49.42 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Växjö 29.6
50.12 Christopher Svensson 85 Helsingborg Malmö 20.5
50.31 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Sollentuna 30.5
50.35 Odd Wiking 86 Växjö Jyväskylä, FIN 19.6
50.44 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Vellinge 12.9
50.49 Martin Hedblom 86 Ess Göteborg 3.7
50.67 Henrik Edelbring 85 IF Göta Göteborg 3.7
50.81 Mikael Thulin 85 Hammarby Göteborg 3.7
50.85 Niklas Liberg 86 Lund Gävle 19.9
50.94 Jonathan Waern 86 Stocksäter Halmstad 17.7
50.96 Samuel Lindén 86 Falun Jyväskylä, FIN 19.6
51.06 Elias Amado 86 IFK Göteborg Kvarnsveden 13.8
51.22 Fredrik Tallryd 86 Östersund Gävle 19.9

800m

1:47.07 Mattias Claesson 86 Hässelby Karlstad 7.8
1:52.90 Johan Kågeman 86 Tureberg Mannheim, GER 19.6
1:54.93 Simon Rasmussen 86 Rånäs Norrtälje 15.7
1:54.97 Albert Mollén 85 Söderköping Motala 23.6
1:55.11 Henning Tunek 86 Akele Kvarnsveden 15.8
1:55.47 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Leppävaara, FIN 22.8
1:55.79 Jonathan Waern 86 Stocksäter Kvarnsveden 15.8
1:56.32 Peter Gustafsson 86 Ullevi Mission Viejo, CA 7.5
1:56.43 Daniel Lundgren 85 Nord-Uppland Kvarnsveden 15.8
1:56.62 Henrik Edelbring 85 IF Göta Karlstad 6.8
1:57.17 Andreas Mårtensson 85 Täby Kvarnsveden 15.8
1:57.34 Patrik Andersson 86 Lidingö Västerås 30.7
1:58.18 Anders Appeldahl 86 Kungsängen Vallentuna 12.9
1:58.33 Martin Hedblom 86 Ess Sollentuna 8.7
1:58.63 Niclas Liberg 86 Lund Malmö 2.8
1:58.65 Anders Huss 85 Hammarby Enskede 10.6
1:59.3m Johan Arnqvist 85 IF Göta Karlstad 22.5
1:59.37 Andreas Carlsson 86 Lidköping Alingsås 31.5
1:59.53 Fredrik Björklund 86 Hälle Vallentuna 12.9
1:59.70 Fredrik Jäwert 86 Hälle Göteborg 4.7

1500m

3:45.04 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Enskede 31.8
3:56.36 Henning Tunek 86 Akele Karlstad 7.8
3:59.05 Oskar Nilsson 85 Tureberg Jönköping 25.5
3:59.17 Albert Mollén 85 Söderköping Karlstad 7.8
4:01.36 Daniel Lundgren 85 Nord-Uppland Västerås 1.8
4:01.72 Simon Rasmussen 86 Rånäs Västerås 1.8
4:03.39 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Göteborg 3.7
4:03.51 Johan Arnqvist 85 IF Göta Sollentuna 30.5
4:03.57 Joel Lewis-Jonsson 85 IS Göta Halmstad 18.7
4:04.04 Abdisalam Hassan 86 Ullevi Göteborg 9.9
4:04.11 Patrik Andersson 86 Lidingö Jönköping 25.5
4:04.71 Fredrik Björklund 86 Hälle Göteborg 9.9
4:06.35 Henry Gross 85 Trollhättans IF Sävedalen 27.7
4:06.59 Johan Kensby 86 IF Göta Göteborg 2.7
4:07.06 Lars Johansson 85 Brittatorp Jönköping 25.5
4:07.10 Fredrik Johansson 85 Ullevi Göteborg 3.7
4:07.31 Anders Appeldahl 86 Kungsängen Vallentuna 11.9
4:08.05 Jonas Hultgren 85 Eslöv Halmstad 16.7
4:08.25 Viktor Hedlöf 86 Rånäs Västerås 1.8
4:08.49 Fredrik Johansson 86 Växjö Göteborg 3.7

5000m

15:04.51 Henry Gross 85 Trollhättans IF Göteborg 2.7
15:07.31 Julius Nilsson 85 Enhörna Enskede 10.6
15:09.2m Lars Johansson 85 Brittatorp Huddinge 8.5
15:14.71 Joel Lewis-Jonsson 85 IS Göta Leppävaara, FIN 21.8
15:19.38 Abdisalam Hassan 86 Ullevi Kvarnsveden 15.8
15:20.25 Peter Gross 85 Trollhättans IF Göteborg 2.7
15:42.29 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Helsingborg 9.7
15:44.38 Fredrik Johansson 86 Växjö Helsingborg 9.7
15:44.67 Fredrik Johansson 85 Ullevi Kvarnsveden 15.8
15:45.42 Johnny Jonasson 85 Hälle Göteborg 2.7
16:18.15 Henrik Åkerlund 86 Huddinge Vallentuna 12.9
16:35.6m Andreas Bergstedt 86 Alsen Krokom 19.9
16:59.93 Oskar Majling 86 Kungsängen Kvarnsveden 15.8

2000m hinder/91.4

6:07.38 Fredrik Johansson 86 Växjö Gävle 18.9
6:10.17 Johan Arnqvist 85 IF Göta Gävle 16.7
6:10.35 Daniel Lundgren 85 Nord-Uppland Gävle 18.9
6:16.38 Victor Hedlöf 86 Rånäs Gävle 18.9
6:16.60 Oskar Nilsson 85 Tureberg Göteborg 2.7
6:17.84 Johan Kensby 86 IF Göta Göteborg 2.7
6:18.32 Martin Billberg 86 Sollefteå Gävle 16.7
6:21.07 Pontus Persson 86 Sävedalen Gävle 18.9
6:24.04 Daniel Bengtsson 86 Sävedalen Kvarnsveden 13.8
6:24.22 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Kvarnsveden 13.8
6:37.07 Andreas Carlsson 86 Lidköping Kungälv 27.6
6:39.71 Simon Rasmussen 86 Rånäs Vallentuna 11.9

110m häck/100.0

14.64 Michel Tornéus 86 Tumba Gävle 18.9
14.78 Johan Carlsson 85 Malmö Gävle 18.9
15.22 Jonatan Falk 86 Lerum Göteborg 4.7
15.26 Christofer Kaalen 85 Strömsund Gävle 18.9
15.39 Markus Engblom 85 Valbo Västerås 30.7
15.51 Samuel Lindén 86 Falun Kvarnsveden 14.8
15.55§ Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Jönköping 23.6
15.57 Andreas Svärdh 86 IF Göta Gävle 18.9
15.74 Richard Lindgren 86 Mariestad Kvarnsveden 14.8
15.78 Odd Wiking 86 Växjö Göteborg 4.7
15.85 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Göteborg 4.7
16.37 Adam Gullstrand 86 Malmö Gävle 18.9
16.38 Karl Fredrik Bergqvist 86 Hässelby Kvarnsveden 14.8
16.45 Karl Gustavsson 86 Contact Lerum 30.5
16.46§ Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 2.5
16.59 Fredrik Svensson 85 Lomma Helsingborg 11.7
16.76§ Fredrik Andersson 85 Hammarby Huddinge 20.5
16.98 Fredrik Persson 86 Gefle Göteborg 4.7
17.72 Patrik Sparrman 85 Ymer Aabenraa, DEN 2.10
17.77 Andreas Karlsson 85 Växjö Växjö 5.6
okänd vind
15.10 Tobias Otterbring 85 Lima Falun 15.5
16.11§ Eric Nyberg 85 Lidingö Azusa, CA 15.4
16.19§ Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 6.3
medvind
15.41 Samuel Lindén 86 Falun Nyköping 29.8
16.48 Fredrik Svensson 85 Lomma Vellinge 20.6
17.61 Martin Lundqvist 86 Huddinge Nyköping 29.8

300m häck/91.4

37.23 Niklas Larsson 85 Hässelby Kvarnsveden 14.8
37.52 Michel Tornéus 86 Tumba Kvarnsveden 14.8
39.00 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Krokom 31.7
39.24 Samuel Lindén 86 Falun Gävle 19.9
41.14 Adam Gullstrand 86 Malmö Halmstad 16.7
41.23 Odd Wiking 86 Växjö Kvarnsveden 14.8
41.27 Fredrik Andersson 85 Hammarby Sollentuna 29.5
41.28 Dan Lilja 86 Heleneholm Hässleholm 24.7
41.39 Fredrik Tallryd 86 Östersund Krokom 31.7
41.55 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Kvarnsveden 14.8
42.49 Richard Lindgren 86 Mariestad Gävle 19.9
43.70 Fredrik Svensson 85 Lomma Helsingborg 9.7
44.27 Lucas Spinnars 86 Märsta Uppsala 29.8
45.33 Svante Curenstam 85 Hakarpspojkarna Helsingborg 9.7
46.07 Patrik Sjöbom 86 Huddinge Gävle 19.9
46.31 Björn Gustafsson 86 Östhammar Gävle 17.7

Höjd

2.27 Linus Thörnblad 85 Lund Kil 6.6
2.12 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Kvarnsveden 14.8
2.05 Samuel Lindén 86 Falun Kvarnsveden 14.8
2.01 Andreas Jönsson 86 Simrishamn Halmstad 17.7
1.97 Jonas Carlsson 86 Växjö Göteborg 3.7
1.95 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Jönköping 23.6
1.95 Richard Huldén 86 IF Göta Gävle 17.9
1.94 Christoffer Holmqvist 86 Östhammar Kvarnsveden 14.8
1.94 Jens Gudmundsson 86 Staffanstorp Kvarnsveden 14.8
1.92 Michel Tornéus 86 Tumba Gävle 25.9
1.91 Marcus Lincoln 86 Ängelholm Ängelholm 1.8
1.90 Tobias Otterbring 85 Lima Falun 15.5
1.90 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Skellefteå 1.8
1.90 Anton Ekman 85 Finish Vellinge 7.8
1.90 Patrik Björn 86 Viking Kvarnsveden 14.8
1.90 Martin Persson 85 Växjö Karlskrona 25.7
1.89 Fredrik Persson 86 Gefle Enköping 10.7
1.88 Victor Haglund 86 Hovslätt Växjö 11.9
1.87 Johan Olofsson 85 Växjö Göteborg 2.7
1.85 Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 12.5
1.85 Mustafa Hajric 86 klubb? Kalmar 2.6

Stav

5.45 Jesper Fritz 85 Malmö Stockholm 27.7
5.11 Johan Carlsson 85 Malmö Trelleborg 12.6
4.72 Eric Nyberg 85 Lidingö La Jolla, CA 24.4
4.64 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Göteborg 4.7
4.36 Martin Lundqvist 86 Huddinge Kvarnsveden 13.8
4.36 Odd Wiking 86 Växjö Kvarnsveden 13.8
4.15 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Göteborg 2.7
4.13 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 30.5
4.10 Gustav Allvin 85 Gefle Falun 15.5
4.03 Samuel Lindén 86 Falun Lerum 30.5
3.96 Anjin Dahlhöjd 86 Örgryte Kvarnsveden 13.8
3.90 Niklas Gärdefors 86 Örebro Garphyttan 22.8
3.85 Fredrik Persson 86 Gefle Kvarnsveden 8.6
3.70 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Enköping 11.7
3.61 Henrik Olars 86 Alunda Gävle 19.9
3.52 Karl Gustavsson 86 Contact Skruv 20.5
3.46 Jonas Carlsson 86 Växjö Gävle 19.9
3.37 Daniel Hillgren 85 Huddinge Vallentuna 11.9
3.20 Andreas Karlsson 85 Växjö Villstad 20.6

Längd

7.41 Michel Tornéus 86 Tumba Sollentuna 29.5
6.89 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Sollentuna 29.5
6.89 Erik Nordström 86 Hammarby Göteborg 3.7
6.86 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Mannheim, GER 20.6
6.85 Carl Westberg 86 Falun Gävle 18.9
6.84 Johan Carlsson 85 Malmö Kvarnsveden 15.8
6.82 Eric Nyberg 85 Lidingö Kvarnsveden 15.8
6.81 Sebastian Öberg 86 Tureberg Sollentuna 29.5
6.80 Jonatan Falk 86 Lerum Göteborg 3.7
6.67 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö 23.5
6.57 Odd Wiking 86 Växjö Växjö 11.9
6.56 Kim Freiburghaus 86 Lomma Vellinge 11.9
6.50 Jonas Carlsson 86 Växjö Göteborg 3.7
6.46 Martin Lundqvist 86 Huddinge Gävle 18.9
6.37 Jens Mattisson 85 Vittsjö Vellinge 19.6
6.35 Samuel Lindén 86 Falun Jyväskylä, FIN 19.6
6.34 Andreas Svärdh 86 IF Göta Gävle 18.9
6.30 Andreas Otterling 86 Örebro Gävle 18.9
6.28 Jimmie Johnsson 85 Finish Simrishamn 8.8
6.25 Fredrik Persson 86 Gefle Kvarnsveden 19.6
6.25 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Kalmar 9.5
okänd vind
6.87 Eric Nyberg 85 Lidingö Azusa, CA 14.4
6.79 Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine. CA 12.5
medvind
6.91 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Sollefteå 20.6
6.60 Martin Lundqvist 86 Huddinge Vallentuna 11.9
6.56 Andreas Otterling 86 Örebro Gävle 18.9
6.53 Jens Mattisson 85 Vittsjö Malmö 20.5
6.53 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Gävle 18.9
6.41 Fredrik Wictorsson 86 Tureberg Vallentuna 11.9

Tresteg

14.49 Michel Tornéus 86 Tumba Gävle 17.9
14.41 Andreas Otterling 86 Örebro Göteborg 4.7
14.34 Carl Westberg 86 Falun Gävle 17.9
14.33 Sebastian Ekstrand 86 Finish Kvarnsveden 14.8
13.99 Jonas Carlsson 86 Växjö Kvarnsveden 14.8
13.87 Erik Nordström 86 Hammarby Kvarnsveden 14.8
13.85 Johan Tobiasson 86 Ullevi Kvarnsveden 14.8
13.63 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Uddevalla 1.8
13.39 Claes Svensson 86 IF Göta Kil 6.6
13.25 Jens Mattisson 85 Vittsjö Göteborg 4.7
13.19 Karl Gustavsson 86 Contact Olofström 11.5
13.14 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Gävle 17.9
13.06 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Göteborg 4.7
13.02 Fredrik Olofsson 86 Växjö Kvarnsveden 14.8
13.02 Johan Damgren 86 Hakarpspojkarna Gävle 17.9
12.92 Fredrik Larsson 86 Finish Gävle 17.9
12.16 Daniel Holm 86 Östhammar Uppsala 4.7
12.13 Joakim Dahlin 85 Lidingö Eskilstuna 6.6
medvind
14.08 Jonas Carlsson 86 Växjö Karlskrona 24.7
13.37 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Skellefteå 1.8
13.09 Fredrik Olofsson 86 Växjö Olofström 20.5
13.09 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Göteborg 4.7
12.97 Fredrik Larsson 86 Finish Vellinge 7.8
12.19 Joakim Dahlin 85 Lidingö Eskilstuna 6.6

Kula/6.0

16.54§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Orem, UT 11.5
16.42 Johan Pihlgren 86 Strand Kvarnsveden 14.8
16.42 Mats Olsson 86 Järvsö Leppävaara, FIN 21.8
15.95 Tobias Otterbring 85 Lima Gävle 17.9
15.85 Ibro Ribic 86 Falun Kvarnsveden 14.8
15.03 Samuel Lindén 86 Falun Jyväskylä, FIN 19.6
15.02 Mikael Norén 86 Ullevi Lerum 24.6
14.33 Odd Wiking 86 Växjö Kvarnsveden 14.8
14.30 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Göteborg 3.7
14.17 Jonatan Falk 86 Lerum Jyväskylä, FIN 19.6
13.97 Joakim Lindskog 86 Valbo Gävle 17.9
13.93 Pontus Otterbring 86 Lima Kvarnsveden 14.8
13.85 Joakim Johansson 86 Färjestaden Kvarnsveden 14.8
13.78 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Falköping 1.5
13.72 Mikael Persson 86 Contact Karlskrona 24.7
13.67 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 13.5
13.34 Fredrik Persson 86 Gefle Falun 26.5
13.31 Johan Bark 85 Västerås Västerås 1.8
13.26§ Krister Larsson 85 Bore Torsby 13.10
12.84 Simon Staaf 86 Vingarna Hudiksvall 11.9

Diskus/1.75

48.62 Ibro Ribic 86 Falun Leppävaara, FIN 22.8
47.75 Tommy Kristiansen 86 Bore Gävle 19.9
46.68 Mats Olsson 86 Järvsö Gävle 17.7
45.83 Tobias Otterbring 85 Lima Falun 9.8
44.68 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Kvarnsveden 13.8
43.85 Pontus Otterbring 86 Lima Falun 9.8
43.52 Simon Staaf 86 Vingarna Hudiksvall 12.9
42.49 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Kvarnsveden 13.8
42.49 Johan Pihlgren 86 Strand Gävle 19.9
41.46 Samuel Lindén 86 Falun Gävle 17.7
41.17§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 26.8
41.03 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Kvarnsveden 13.8
40.50 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Falköping 1.5
40.17 Kemal Alic 85 Tiwaz Norrköping 15.5
40.15 Mikael Persson 86 Contact Kvarnsveden 13.8
39.84 Mikael Norén 86 Ullevi Alingsås 31.5
39.34 Johan Bark 85 Västerås Gävle 19.9
39.31 Hans Eriksson 86 Bore Gävle 19.9
38.92 Joakim Lindskog 86 Valbo Gävle 17.7
38.48§ Krister Larsson 85 Bore Torsby 13.10

Slägga/6.0

63.25 Hans Eriksson 86 Bore Gävle 16.7
57.08 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Gävle 17.9
55.79 Mats Olsson 86 Järvsö Gävle 17.9
54.91 Ibro Ribic 86 Falun Gävle 17.9
54.46 Johan Bark 85 Västerås Västerås 5.6
52.92§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 13.11
52.07 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 12.6
50.60 Viktor Andersson 86 Nyköping Nyköping 11.9
49.40 Mikael André 85 Tureberg Kvarnsveden 14.8
48.12 Joakim Johansson 86 Färjestaden Kvarnsveden 14.8
47.57 Tobias Otterbring 85 Lima Gävle 17.9
45.64 Tommy Kristiansen 86 Bore Gävle 17.9
45.59§ Krister Larsson 85 Bore Torsby 13.10
45.02 Johan Pihlgren 86 Strand Gävle 17.9
43.71 Henrik Ånsund 86 Kil Kvarnsveden 14.8
43.21 Mikael Persson 86 Contact Halmstad 16.7
42.89 Thomas Olsson 86 Bore Västerås 5.6
41.63 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 31.7
39.47 Anders Dahl 86 Trelleborg Halmstad 16.7
39.05 Magnus Westberg 85 Huddinge Visby 7.7

Spjut/800

69.38 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Leppävaara, FIN 21.8
63.16 Joakim Lindskog 86 Valbo Göteborg 3.7
62.42 Jesper Sandberg 85 Tjalve Kvarnsveden 15.8
60.90 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Gävle 18.7
60.86 Marcus Hayden 86 Valbo Gävle 19.9
59.38 Johan Harlestedt 85 Sollefteå Hudiksvall 12.9
59.31 Erik Smiding 85 KA2 Göteborg 3.7
59.09 Andreas Svärdh 86 IF Göta Gävle 18.7
58.82 Olof Hansson 86 KA2 Gävle 19.9
56.18 Jens Frisk 86 Sollefteå Sollefteå 31.5
54.10 Christoffer Sköld 86 Istrum Karlstad 17.5
53.05 Samuel Lindén 86 Falun Lerum 30.5
52.44 Tobias Otterbring 85 Lima Gävle 23.5
52.11 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Kvarnsveden 15.8
51.95 Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 13.5
51.44 Andreas Andersson 85 Valbo Nyköping 29.8
51.43 Odd Wiking 86 Växjö Skruv 15.5
50.20 Patrik Andreasson 85 Sollefteå Härnösand 15.5
49.81 Jonatan Falk 86 Lerum Jyväskylä, FIN 20.6
49.73 Niklas Jansson 86 Västerås Östhammar 6.6

Tiokamp/P19

6.978§ Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Lerum 30.5
6.913 Samuel Lindén 86 Falun Lerum 30.5
6.784 Odd Wiking 86 Växjö Nyköping 29.8
6.310 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 30.5
6.305§ Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 13.5
6.157 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Lerum 30.5
6.115§ Michel Tornéus 86 Tumba Gävle 26.9
5.626 Andreas Andersson 85 Valbo Nyköping 29.8
5.625 Martin Lundqvist 86 Huddinge Nyköping 29.8
5.384 Karl Gustavsson 86 Contact Lerum 30.5
5.055 Lucas Spinnars 86 Märsta Enköping 11.7

>