FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA K UTE 2006

Årsbästa K 2006

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 27 NOV, 2006
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2006.

100m

11.30 Susanna Kallur 81 Falun Malmö/S 22.8
11.56 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Göteborg/U 8.7
11.58 Emma Green 84 Örgryte Doha, QAT 12.5
11.67 Jenny Kallur 81 Falun Helsinki, FIN 25.8
11.68 Emma Rienas 82 IF Göta Karlstad 21.6
11.74 Carolina Klüft 83 Växjö Karlstad 20.7
11.95 Evelina Lunner 86 Västerås Västerås 30.7
12.00 Malin Ström 86 Bollnäs Huddinge 4.8
12.00 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Huddinge 4.8
12.03 Martina Salander 92 Fredrikshof Göteborg/U 8.7
12.05 Linnéa Collin 89 Helsingborg Leppävaara, FIN 26.8
12.07 Elin Backman 88 Helsingborg Huddinge 4.8
12.10 Stina Smibacker 83 Växjö Lyngby, DEN 3.6
12.13 Lena Aruhn 70 Ume FI Sundsvall 20.5
12.14 Caroline Lundahl 91 KA2 Sollentuna 14.7
12.17 Julia Skugge 88 Glanshammar Eskilstuna 3.9
12.17 Nina Runvik 87 Malmö Huddinge 4.8
12.21 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Nyköping 4.8
12.22 Malin Källgren 80 Ymer Borås 10.6
12.22 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Huddinge 4.8
12.23 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg/U 8.7
12.24 Elin Lundqvist 86 IF Göta Huddinge 4.8
12.25 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Stellenbosch, RSA 13.1
12.25 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Nyköping 4.8
12.27 Frida Claesson 84 Alingsås Borås 10.6
12.27 Ellen Sääw 90 Stocksäter Hallsberg 6.6
12.27 Elin Östlund 91 Örebro Nyköping 6.8
medvind
11.49 Jenny Kallur 81 Falun Málaga, ESP 28.6
11.99 Elin Backman 88 Helsingborg Klippan 4.6
12.00 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Härnösand 17.6
12.13 Emma Björkman 86 IF Göta Gavà, ESP 4.6
12.21 Lena Berntsson 78 Ullevi Sävedalen 3.6
12.21 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Klippan 4.6
12.22 Malin Källgren 80 Ymer Sävedalen 3.6
12.22 Kim Petersson 90 Lund Klippan 4.6
12.23 Julia Mlakar 90 IF Göta Kil 4.6
12.25 Louise Johansson 88 Umedalen Härnösand 17.6

200m

23.02 Emma Green 84 Örgryte Málaga, ESP 29.6
23.65 Carolina Klüft 83 Växjö Arles, FRA 1.7
23.87 Lena Aruhn 70 Ume FI Sollentuna 16.7
24.00 Emma Rienas 82 IF Göta Sollentuna 16.7
24.10 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Arles, FRA 1.7
24.31 Emma Björkman 86 IF Göta Huddinge 6.8
24.32 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Söderhamn 2.7
24.36 Malin Ström 86 Bollnäs Sollentuna 16.7
24.44 Evelina Lunner 86 Västerås Västerås 29.7
24.47 Nina Runvik 87 Lund Huddinge 6.8
24.49 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Västerås 29.7
24.56 Ellinor Stuhrmann 77 Tjalve Göteborg/U 9.7
24.63 Elin Backman 88 Helsingborg Huddinge 6.8
24.69 Carolina Eriksson 88 Hässelby Karlstad 21.6
24.71 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Huddinge 6.8
24.80 Martina Salander 92 Fredrikshof Enskede 6.9
24.82 Linnea Collin 89 Helsingborg Leppävaara, FIN 26.8
24.83 Stina Smibacker 83 Växjö Sollentuna 28.5
24.83 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Sävedalen 4.6
24.90 Sofie Persson 87 Helsingborg Helsingborg 1.7
24.91 Anneli Melin 76 Helsingborg Lyngby, DEN 3.6
24.92 Elin Lundqvist 86 IF Göta Sollentuna 16.7
24.99 Pernilla Tornemark 85 Malmö Halmstad 22.7
25.01 Erica Mårtensson 79 IF Göta Kil 4.6
25.06 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Bollnäs 1.7
medvind
24.08 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Eskilstuna 2.9
24.39 Nina Runvik 87 Lund Eskilstuna 2.9
25.05 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Eskilstuna 3.6
25.05 Kim Petersson 90 Lund Klippan 4.6

400m

53.04 Lena Aruhn 70 Ume FI Karlstad 20.7
53.33 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Karlstad 20.7
53.73 Emma Björkman 86 IF Göta Karlstad 20.7
54.10 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Karlstad 20.7
54.40 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Sollentuna 15.7
54.45 Sofie Persson 87 Helsingborg Mannheim, GER 7.7
54.95 Emma Green 84 Örgryte Malmö/S 22.8
55.31 Ellinor Stuhrmann 77 Tjalve Karlstad 20.7
55.55 Frida Flodström 87 Tureberg Huddinge 5.8
55.63 Pernilla Tornemark 85 Malmö Malmö/S 22.8
55.70 Anneli Melin 76 Helsingborg Malmö/S 22.8
55.72 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Leppävaara, FIN 26.8
55.75 Johanna Hallberg 79 Hässelby Huddinge 10.6
55.78 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 27.5
55.95 Elin Backman 88 Helsingborg Halmstad 23.7
56.09 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Göteborg/U 8.7
56.17 Jenny Holmroos 86 Västerås El Paso, TX 1.4
56.21 Josefin Magnusson 89 Södra Sandby Göteborg/U 8.7
56.24 Carolina Nylén 79 Täby Sätra 15.6
56.29 Caroline Enberg 87 Täby Huddinge 5.8
56.34 Lotta Lindsén 90 Tureberg Stockholm/S 17.9
56.37 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Falun 20.5
56.45 Ulrika Johansson 80 Växjö Karlstad 21.6
56.58 Linda Olsson 81 Falun Västerås 30.7
56.61 Therese Ahlepil 76 Rånäs Härnösand 17.6

800m

2:04.87 Johanna Hallberg 79 Hässelby Ninove, BEL 29.7
2:05.67 Therese Ahlepil 76 Rånäs Karlskrona 12.6
2:05.99 Frida Flodström 87 Tureberg Karlskrona 12.6
2:05.99 Jenny Holmroos 86 Västerås Helsinki, FIN 26.8
2:06.30 Carolina Nylén 79 Täby Heusden-Zolder, BEL 22.7
2:06.76 Flo Jonsson 78 Spårvägen Stockholm/S 25.7
2:07.28 Elin Wiik 85 Hässelby Karlstad 20.7
2:07.61 Kajsa Haglund 81 Hässelby Stockholm/S 25.7
2:07.78 Louise Fredriksson 80 IF Göta Karlstad 20.7
2:07.85 Hanna Karlsson 79 Malmö Stockholm/S 25.7
2:08.04 Sofia Öberg 90 Lidingö Stockholm/S 25.7
2:08.38 Marlin Brown 75 Spårvägen Stockholm/S 25.7
2:09.42 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Celle Ligure, ITA 8.6
2:09.49 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Rakvere, EST 4.6
2:09.50 Linda Olsson 81 Falun Stockholm/S 25.7
2:09.62 Moa Westman 86 Rånäs Stockholm/S 25.7
2:09.76 Annika Gerner 75 Spårvägen Watford, GBR 10.6
2:09.85 Magdalena Ottersten 85 Hässelby Huddinge 6.8
2:10.93 Jenny Olsson 85 Örebro Sollentuna 14.7
2:11.48 Carolina Klüft 83 Växjö Arles, FRA 2.7
2:11.54 Sara Trané 85 Mölndal Walnut, CA 13.4
2:11.64 Josefine Koskinen 89 Enhörna Leppävaara, FIN 26.8
2:12.13 Ulrika Johansson 75 Rånäs Stockholm/S 22.8
2:12.15 Petra Forsberg 80 Heby Fort Worth, TX 22.4
2:12.52 Maria Westher 90 Karlskoga Västerås 28.7

1500m

4:15.77 Ulrika Johansson 75 Rånäs Heusden-Zolder, BEL 22.7
4:17.32 Flo Jonsson 78 Spårvägen Watford, GBR 10.6
4:18.54 Ida Nilsson 81 Högby Helsinki, FIN 25.8
4:19.12 Hanna Karlsson 79 Malmö Heusden-Zolder, BEL 22.7
4:23.55 Madeleine Larsson 81 Hässelby Sollentuna 16.7
4:24.27 Annika Gerner 75 Spårvägen Köbenhavn, DEN 6.6
4:24.96 Christin Johansson 78 Kville Jönköping 30.5
4:25.96 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Göteborg/U 8.7
4:26.83 Marlin Brown 75 Spårvägen Sollentuna 16.7
4:29.73 Nina Andersson 85 Helsingborg Palo Alto, CA 1.4
4:30.52 Magdalena Ottersten 85 Hässelby Huddinge 4.8
4:32.76 Kajsa Haglund 81 Hässelby Norrtälje 3.7
4:32.82 Hanna Bremler 83 Tyresö Palo Alto, CA 31.3
4:32.99 Lisa Haglund 81 Hässelby Karlskrona 12.6
4:33.17 Christina Lindblom 88 Hässelby Uden, NED 3.6
4:33.46 Moa Westman 86 Rånäs Huddinge 4.8
4:33.95 Anneli Fransson 78 Rånäs Sollentuna 28.5
4:34.26 Matilda Häggström 88 Ulricehamn Huddinge 10.6
4:34.94 Lena Örn 88 Hellas Sollentuna 28.5
4:35.76 Sara Sjöqvist 89 Täby Västerås 30.7
4:36.07 Ann Johansson 85 Täby Cheney, WA 13.5
4:36.08 Hanna Holst 85 Rånäs Huddinge 4.8
4:36.45 Lena Melbäck 81 Spårvägen Västerås 30.7
4:36.65 Louise Fredriksson 80 IF Göta Sävedalen 11.8
4:36.70 Jessica Gunnarsson 76 Sävedalen 11.8

3000m

9:01.01 Ida Nilsson 81 Högby Huelva, ESP 20.6
9:02.33 Christin Johansson 78 Kville Huelva, ESP 20.6
9:27.34 Ulrika Johansson 75 Rånäs Göteborg/U 5.8
9:35.98 Ebba Stenbäck Morrison 81 Söderköping Karlstad 20.7
9:38.79 Anneli Fransson 78 Rånäs Karlstad 20.7
9:41.76 Jessica Gunnarsson 76 Karlstad 20.7
9:49.78 Christina Lindblom 88 Hässelby Eskilstuna 2.9
9:50.35 Karin Sennvall 80 Hässelby Karlstad 20.7
9:52.44 Anja Lindberg 76 Spårvägen Karlstad 20.7
9:54.55 Linda Ström 77 Hässelby Glanshammar 25.5
10:00.49 Madeleine Larsson 81 Hässelby Eksjö 14.6
10:01.45 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Uddevalla 29.7
10:02.80 Ann Johansson 85 Täby Tempe, AZ 25.3
10:03.36 Lisa Haglund 81 Hässelby Eksjö 14.6
10:03.44 Lena Örn 88 Hellas Huddinge 6.8
10:05.85 Katarina Johansson 71 Kville Helsingborg 30.6
10:06.16 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Huddinge 11.6
10:08.14 Johanna Sandén 89 Sävedalen Stockholm/S 17.9
10:08.87 Therese Sjöström 89 Falun Stockholm/S 17.9
10:09.63 Klara Bodinson 90 Lidingö Huddinge 11.6
10:09.84 Hanna Holst 85 Rånäs Karlstad 20.7
10:09.91 Dorothea Isaksson 76 Kville Skruv 20.5
10:10.28 Lisa Blommé 78 Hässelby Sollentuna 16.7
10:10.85 Anna von Schenck 73 Hässelby Sollentuna 16.7
10:12.67 Hanna Michaelsson 89 Rånäs Stockholm/S 17.9

5000m

16:42.34 Ida Nilsson 81 Högby Helsinki, FIN 26.8
16:45.34 Anneli Fransson 78 Rånäs Sollentuna 16.7
16:47.91 Lisa Blommé 78 Hässelby Sollentuna 16.7
16:49.15 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Oslo, NOR 30.7
16:49.87 Karin Sennvall 80 Hässelby Sollentuna 16.7
16:50.80 Christin Johansson 78 Kville Málaga, ESP 29.6
16:51.94 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Toledo, OH 13.5
16:53.90 Linda Ström 77 Hässelby Norrtälje 3.7
16:59.86 Anna von Schenck 73 Hässelby Sollentuna 16.7
17:03.54 Hanna Bremler 83 Tyresö Winston-Salem, NC 22.4
17:10.04 Malin Öhrn 69 Växjö Karlstad 21.6
17:17.8m Jessica Gylfe 80 Högby Kalmar 9.10
17:18.1m Anita Nordenström 75 Mora Mora 25.5
17:20.00 Nina Andersson 85 Helsingborg Denton, TX 27.4
17:20.21 Kim Blomkvist 84 Ärla Palo Alto, CA 31.3
17:21.37 Anna Rahm 81 Rånäs Sollentuna 16.7
17:24.5m Jenny Johannesson 76 Hässelby Sollentuna 14.7
17:24.63 Christina Lindblom 88 Hässelby Karlstad 21.6
17:26.49 Helena Olofsson 78 Rånäs Uppsala 24.8
17:27.5m Gunilla Svärd 70 Rånäs Uppsala 24.8
17:28.57 Anja Lindberg 76 Spårvägen Norrtälje 3.7
17:30.73 Lisa Haglund 81 Hässelby Fort Worth, TX 22.4
17:30.9m Lena Gavelin 74 Trångsviken Krokom 28.8
17:32.89 Dorothea Isaksson 76 Kville Sävedalen 4.6
17:37.82 Åsa Höög 71 Kumla Hallsberg 28.6

10000m

34:42.20 Anna Rahm 81 Rånäs Antalya, TUR 15.4
34:42.50 Lisa Blommé 78 Hässelby Reykjavik, ISL 25.5
34:47.44 Anneli Fransson 78 Rånäs Sollentuna 14.7
34:50.95 Jenny Johannesson 76 Hässelby Helsinki, FIN 25.8
35:01.81 Anna von Schenck 73 Hässelby Sollentuna 14.7
35:35.79 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Durham, NC 7.4
36:12.13 Viktoria Hansson 88 Lerum Sollentuna 14.7
36:14.09 Helena Olofsson 78 Rånäs Sollentuna 14.7
36:28.52 Susanna Damm 75 Huddinge Sätra 15.8
36:32.49 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Sollentuna 14.7
37:14.1m Jessica Gylfe 80 Högby Kalmar 22.10
37:15.50 Anita Nordenström 75 Mora Krokom 14.8
37:25.04 Karin Harnesk 80 IFK Umeå Sollentuna 14.7
37:44.92 Annika Eriksson 80 Trångsviken Krokom 14.8
38:08.85 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge Huddinge 20.5
38:37.97 Letu Abraha 77 Sundbyberg Sätra 15.8
38:53.64 Lovisa Backemar 85 Studenterna Sollentuna 14.7
39:11.04 Madeleine Wedin-Shemweta 68 Hässelby Sätra 15.8
39:27.0m Karin Wåhlstedt 60 Järvsö Hudiksvall 18.5
39:33.09 Eva Persson 67 Flemingsberg Sätra 15.8
39:41.66 Terese Friman 84 Högby Oskarshamn 26.8
39:48.10 Marie Eriksson 86 Tväråselet Härnösand 18.6
40:09.73 Kajsa Friström 65 Fredrikshof Hallunda 13.5
40:20.34 Cecilia Erling 74 Rånäs Norrtälje 21.6
40:33.8m Mia Lundh 67 Akele Mjölby 15.8

Halvmarathon

1:13.42 Anna Rahm 81 Rånäs Göteborg 13.5
1:14.26 Lena Gavelin 74 Trångsviken Göteborg 13.5
1:15.53 Maria Åkesson 76 Kerikeri, NZL 18.11
1:16.03 Lisa Blommé 78 Hässelby Göteborg 13.5
1:16.08 Anna von Schenck 73 Hässelby Göteborg 13.5
1:16.52 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Den Haag, NED 25.3
1:17.55 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 1.10
1:17.57 Anja Lindberg 76 Spårvägen Göteborg 13.5
1:19.06 Jenny Johannesson 76 Hässelby Göteborg 13.5
1:19.06 Helena Olofsson 78 Rånäs Stockholm 2.9
1:19.53 Karin Sennvall 80 Hässelby Stockholm 2.9
1:20.06 Ann-Louise Nilsson 72 Filipstad Stockholm 2.9
1:20.29 Karin Harnesk 80 IFK Umeå Göteborg 13.5
1:20.33 Annika Szalkai 68 Spårvägen Göteborg 13.5
1:20.33 Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Göteborg 13.5
1:20.49 Karin Schön 62 Kville Göteborg 13.5
1:21.04 Victoria Hansson 88 Lerum Göteborg 13.5
1:21.30 Pernilla Karlsson 76 Spårvägen Den Haag, NED 25.3
1:22.09 Cecilia Fager 75 Kville Göteborg 13.5
1:22.18 Ulrica Nilsson 66 Hässelby Stockholm 2.9
1:22.32 Hanna Jonson 82 Enhörna Stockholm 2.9
1:23.04 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Oslo, NOR 1.10
1:23.05 Åsa Wadensjö-Leo 65 Skillingaryd Göteborg 13.5
1:23.13 Linda Ström 77 Hässelby Nora 9.9
1:23.19 Erica Rönnhage 85 Trelleborg Göteborg 13.5

Marathon

2:36.37 Anna Rahm 81 Rånäs Stockholm 3.6
2:39.29 Lena Gavelin 74 Trångsviken Monaco, MON 12.11
2:41.59 Anna von Schenck 73 Hässelby Berlin, GER 24.9
2:44.56 Lisa Blommé 78 Hässelby Stockholm 3.6
2:47.16 Malin Ewerlöf Krepp 72 Spårvägen Hong Kong, HKG 12.2
2:48.32 Helena Olofsson 78 Rånäs Frankfurt, GER 29.10
2:48.44 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Beograd, SCG 22.4
2:49.08 Jenny Johannesson 76 Hässelby Amsterdam, NED 15.10
2:50.51 Karin Schön 62 Kville Beograd, SCG 22.4
2:53.43 Marlene Persson 70 Vattudalen Stockholm 3.6
2:55.29 Pernilla Karlsson 76 Spårvägen Beograd, SCG 22.4
2:56.28 Ingmarie Nilsson 66 Hässelby Dublin, IRL 30.10
2:57.16 Therese Hagersjö 77 Stockholm 3.6
2:58.00 Jenny Jansson 76 Kattisavan Umeå 7.10
3:01.31 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Stockholm 3.6
3:01.36 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Barcelona, ESP 26.3
3:02.01 Kajsa Friström 65 Fredrikshof Stockholm 3.6
3:02.43 Johanna Ottosson 76 Auckland, NZL 29.10
3:03.16 Christina Forslund 65 Nyland Umeå 7.10
3:08.01 Camilla Johansson 73 Hässelby Stockholm 3.6
3:08.22 Gunilla Martinsson 61 Hässelby New York, NY 5.11
3:09.31 Liivi Eklund 78 IS Göta Hamburg, GER 23.4
3:11.17 Agneta Jonsson 56 Skavsåret Stockholm 3.6
3:11.34 Jennie Karlsson 79 Hultsfred Carpi, ITA 15.10
3:14.03 Eva-Lotta Hallberg 71 Studenterna Amsterdam, NED 15.10

3000m hinder/76.2

9:39.24 Ida Nilsson 81 Högby Göteborg/U 12.8
9:40.90 Christin Johansson 78 Kville Heusden-Zolder, BEL 22.7
9:53.51 Ebba Stenbäck Morrison 81 Söderköping Ninove, BEL 29.7
10:16.34 Ulrika Johansson 75 Rånäs Helsinki, FIN 26.8
10:26.78 Maria Åkesson 76 Dunedin, NZL 5.2
10:32.13 Linda Ström 77 Hässelby Turku, FIN 2.7
10:37.67 Lena Örn 88 Hellas Sollentuna 15.7
10:49.18 Hanna Holst 85 Växjö Sollentuna 15.7
11:44.98 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Århus, DEN 20.8
11:46.10 Maria Lundgren 72 Malmö Gävle 21.7

100m häck/84.0

12.52 Susanna Kallur 81 Falun Roma, ITA 14.7
12.92 Jenny Kallur 81 Falun Göteborg/U 10.8
13.35 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg/U 7.8
14.02 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Helsinki, FIN 26.8
14.03 Johanna Sjöström 86 Västerås Helsinki, FIN 26.8
14.06 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Karlstad 21.6
14.11 Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund Beijing, CHN 17.8
14.24 Emma Magnusson 85 Växjö Huddinge 5.8
14.28 Lina Quick 80 Gefle Göteborg/U 9.7
14.36 Ellinore Hallin 87 Enköping Huddinge 5.8
14.37 Frida Blomqvist 87 Hökensås Huddinge 5.8
14.39 Camilla Kramar 86 Huddinge Huddinge 11.6
14.53 Erika Persson 88 IF Göta Karlskrona 12.6
14.59 Ida Aidanpää 88 Kuivakangas Pudasjärvi, FIN 22.6
14.71 Åsa Carlsson 72 Spårvägen Karlstad 21.6
14.72 Elin Martinsson 88 Gefle Huddinge 5.8
14.73 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Karlstad 21.6
14.79 Malin Svensson 78 Helsingborg Vellinge 18.6
14.83 Petra Thulin 79 Hammarby Sollentuna 16.7
14.86 Erika Wiklund 88 Trångsviken Härnösand 18.6
14.90 Fatima Makakala 89 Hammarby Sätra 25.5
14.93 Moa Larsson 85 Ullevi Uddevalla 11.6
14.96 Sara Cavretti 90 Örebro Huddinge 6.6
14.98 Petra Eklund 74 Täby Huddinge 6.6
15.00 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Falun 2.9
okänd vind
14.76 Josefine Kvist 89 Hillsborough, NJ 11.5
14.76 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 27.5
14.84 Josefine Kvist 89 Hillsborough, NJ 4.5
14.90 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ ??.6
14.97 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 27.5
14.99 Josefine Kvist 89 Hillsborough, NJ 11.5
medvind
13.99 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Rakvere, EST 3.6
14.22 Lina Quick 80 Gefle Rakvere, EST 3.6
14.30 Erika Persson 88 IF Göta Kil 4.6
14.85 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Rakvere, EST 3.6

400m häck/76.2

56.75 Erica Mårtensson 79 IF Göta Göteborg/U 7.8
57.44 Anneli Melin 76 Helsingborg Karlstad 21.6
57.59 Nadja Petersen 78 Huddinge Tarare, FRA 30.6
58.80 Louise Gundert 80 Lidingö Sollentuna 15.7
59.62 Frida Persson 89 Helsingborg Thessaloniki, GRE 2.7
59.69 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Sollentuna 14.7
59.77 Ellinor Stuhrmann 77 Tjalve Karlskrona 12.6
60.88 Louise Martin 87 Hässelby Sollentuna 14.7
60.93 Therese Gustafsson 85 IF Göta Huddinge 6.8
61.07 Sara Trané 85 Mölndal Eugene, OR 13.5
61.43 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 27.5
61.72 Caroline Enberg 87 Täby Eskilstuna 2.9
61.80 Sanna Jansson 89 Örebro Karlstad 20.7
62.49 Emilia Granqvist 90 Östersund Gävle 22.7
62.60 Marlin Brown 75 Spårvägen Karlstad 21.6
63.43 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Huddinge 6.8
63.91 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Pello, FIN 1.7
64.05 Mikaela Grahm 87 Täby Sätra 14.6
64.29 Sofia Stensiö 88 Hässelby Karlstad 20.7
64.55 Jessica Jansson 81 Spårvägen Lawrenceville, NJ 7.5
64.63 Charlotte Johansson 86 Lidingö Sollentuna 14.7
64.86 Sofia Öberg 90 Lidingö Huddinge 6.6
65.18 Sofia Grahm 87 Täby Uppsala 17.8
65.18 Eva Olofsson 80 Eslöv Norrköping 25.5
65.29 Ronja Fjellner 89 Slagnäs Gävle 22.7
Manuell tidtagning
64.6m Lovisa Lindh 91 Kongahälla Stenungsund 20.8

Höjd

2.05 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg London, GBR 28.7
1.92 Carolina Klüft 83 Växjö Arles, FRA 1.7
1.92 Emma Green 84 Örgryte Lund 22.6
1.86 Jenny Isgren 81 Spårvägen Norrtälje 3.7
1.84 Erika Wiklund 88 Trångsviken Karlskrona 12.6
1.84 Ebba Jungmark 87 Mölndal Beijing, CHN 20.8
1.80 Angelica Johansson 83 Örgryte Norrtälje 3.7
1.78 Helena Redborg 83 Tureberg Sätra 14.6
1.78 Sandra Asplund 85 IFK Umeå Celle Ligure, ITA 8.6
1.76 Linn Gustavsson 92 Ymer Stenungsund 11.8
1.76 Erica Jarder 86 Spårvägen Stockholm/S 25.7
1.75 Stina Ekholm 89 Ullevi Nyköping 5.8
1.74 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Stockholm/S 25.7
1.73 Anna Alexson 87 Kyrkhult Huddinge 6.8
1.72 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Borås 10.6
1.72 Josefin Svensson 88 Falkenberg Borås 10.6
1.72 Linnea Warvne 91 Ullevi Borås 11.6
1.72 Sandra Liljegren 91 Vittsjö Borås 11.6
1.72 Malin Svensson 78 Helsingborg Vellinge 18.6
1.72 Ellen Björklund 90 Lund Lund 2.9
1.72 My Nordström 90 Tiwaz Norrköping 27.8
1.71 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Arles, FRA 1.7
1.71 Ellinore Hallin 87 Enköping Beijing, CHN 18.8
1.71 Adina Engström 90 Mölndal Växjö 28.5
1.71 Frida Linde 90 Täby Huddinge 6.6

Stav

4.40 Linda Persson 81 Växjö Karlstad 21.6
4.35 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte Göteborg/U 9.7
4.30 Maria Rendin 82 Örgryte Göteborg/U 9.8
4.10 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Stellenbosch, RSA 13.1
3.98 Klara Persson 80 Spårvägen Sollentuna 15.7
3.96 Emelie Gustafsson 88 Malmö Vellinge 17.6
3.95 *Alisa Dimante 88 Malmö Hässleholm 30.7
3.80 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Lübeck, GER 3.6
3.80 Martina Wahnström 87 Ullevi Lübeck, GER 3.6
3.70 Isabell Lilja 87 Malmö Lyngby, DEN 3.6
3.70 Anna Nilson 91 Malmö Nyköping 6.8
3.65 Lisa Wälitalo 82 Umedalen Halmstad 22.7
3.61 Petra Olsen 90 Malmö Stockholm/S 15.9
3.61 Hanna Påhlsson 89 Malmö Vellinge 17.6
3.60 Cecilia Jansson 85 Göteborgs KIK Göteborg/S 27.8
3.57 Cecilia Hórak 90 Sävedalen Göteborg/U 8.7
3.57 Linda Carlsson 90 Ymer Göteborg/U 8.7
3.55 Amanda Forsman 90 Skellefteå Nyköping 6.8
3.53 Sara Eriksson 91 KA2 Nyköping 6.8
3.50 Victoria Bengtsson 90 Växjö Kalmar 30.9
3.50 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Nyköping 6.8
3.48 Nathalie Busk 91 Malmö Helsingborg 2.7
3.48 Hedvig Samuelsson 91 Kalmarsund Nyköping 6.8
3.48 Caroline Ivarsson 85 Malmö Göteborg/U 9.7
3.48 Jenny Truuberg 82 Spårvägen Göteborg/U 9.7
provisorisk bana
3.85 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Aurich, GER 29.6

Längd

6.67 Carolina Klüft 83 Växjö Oslo, NOR 2.6
6.56 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö Oslo, NOR 2.6
6.29 Camilla Johansson 76 Växjö Helsinki, FIN 25.8
6.24 *Julia Korneeva 87 Hässelby Huddinge 10.6
6.19 Erica Wall 80 Söderhamn Norrtälje 3.7
6.13 Linda Berntsson 87 Varberg Genève, SUI 11.6
6.10 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Nyköping 6.8
6.09 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Arles, FRA 2.7
6.04 Erica Jarder 86 Spårvägen Huddinge 10.6
5.95 Emma Björkman 86 IF Göta Karlstad 21.6
5.95 Sara Brankell 81 Mölndal Göteborg/U 8.7
5.90 Lina Quick 80 Gefle Sollentuna 14.7
5.89 Melissa Stenzon 91 Stenungsund Stenungsund 12.8
5.84 Erika Wiklund 88 Trångsviken Sollentuna 15.7
5.84 Martina Salander 92 Fredrikshof Göteborg/U 7.7
5.84 Elin Andersson 86 Hässelby Göteborg/U 8.7
5.83 Caroline Lundahl 91 KA2 Göteborg/U 7.7
5.83 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Göteborg/U 8.7
5.82 Malin Olsson 90 Malmö Thessaloniki, GRE 1.7
5.77 Sofie Andersson 81 Kville Sävedalen 4.6
5.73 Madelen Nylander 84 Örbyhus Uppsala 2.7
5.73 Eleonor Nakunzi 92 Sundbyberg Göteborg/U 7.7
5.71 Sara Gelin 80 Spårvägen Sätra 15.6
5.70 Sofia Rahdevi 87 Finish Göteborg/U 8.7
5.70 Erika Persson 88 IF Göta Mannheim, GER 8.7
okänd vind
5.76 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 27.5
medvind
6.31 *Julia Korneeva 87 Hässelby Göteborg/U 8.7
6.02 Erika Wiklund 88 Trångsviken Eskilstuna 2.9
5.92 Julia Lärkert 89 Lidingö Leppävaara, FIN 26.8
5.82 Melinda Ymsén 88 Kristianstad Högby 11.7
5.80 Sara Gelin 80 Spårvägen Huddinge 9.6
5.74 Eleonor Nakunzi 92 Sundbyberg Göteborg/U 7.7

Tresteg

14.00 Camilla Johansson 76 Växjö Norrtälje 3.7
13.16 Emma Green 84 Örgryte Stellenbosch, RSA 13.1
13.01 Sara Brankell 81 Mölndal Karlskrona 12.6
12.80 Anna Göransdotter Nilsson 77 Umedalen Sollentuna 14.7
12.77 Malin Svensson 78 Helsingborg Karlstad 21.6
12.65 Izehi Ileso 89 Ullevi Sävedalen 7.9
12.61 Angelica Ström 81 Gefle Karlskrona 12.6
12.43 Erica Jarder 86 Spårvägen Huddinge 4.8
12.41 Madelen Nylander 84 Örbyhus Sollentuna 14.7
12.39 Anna Larsson 78 Spårvägen Norrtälje 3.7
12.32 Sara Gelin 80 Spårvägen Norrtälje 3.7
12.32 Maria Augutis 90 Ullevi Göteborg/U 9.7
12.30 Elin Husén 87 Hellas Huddinge 6.8
12.28 Lydia Saka 79 Österhaninge Manchester, GBR 3.6
12.27 Anna Alexson 87 Kyrkhult Huddinge 6.8
12.25 Erica Wall 80 Söderhamn Söderhamn 13.6
12.17 Martina Wahnström 87 Ullevi Huddinge 6.8
12.12 Doreen Nagawa 82 Ullevi Cincinnati, OH 22.4
12.11 Sara Sköldin 85 Kville Huddinge 4.8
12.08 Mfon Etim 85 Ullevi Sollentuna 14.7
12.06 Kajsa Levin 83 Mölndal Karlskrona 12.6
12.04 Malin Marmbrandt 85 Enköping Huddinge 11.6
12.00 Rebecca Strand 89 Filipstad Nyköping 4.8
11.96 Ebba Jungmark 87 Mölndal Huddinge 6.8
11.87 Daniella Eriksson 87 Enköping Uppsala 2.7
medvind
13.30 Sara Brankell 81 Mölndal Gavà, ESP 4.6
13.10 Anna Göransdotter Nilsson 77 Umedalen Gavà, ESP 4.6
12.53 Madelen Nylander 84 Örbyhus Huddinge 4.8
12.49 Erica Jarder 86 Spårvägen Huddinge 4.8
12.29 *Lucie Koldová 83 Mölndal Sävedalen 3.6
11.96 Caroline Lundahl 91 KA2 Trelleborg 25.5
11.92 Linda Svensson 83 IF Göta Kil 4.6

Kula/4.0

17.51 Helena Engman 76 Riviera Helsinki, FIN 26.8
16.13 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Nyköping 18.6
16.06 Linda Nestorsson 75 Ullevi Sollentuna 15.7
15.55 Catarina Andersson 77 Hässelby Norrtälje 3.7
15.05 Carolina Klüft 83 Växjö Götzis, AUT 27.5
14.03 Carolina Hjelt 86 Huddinge Århus, DEN 20.8
13.71 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 12.9
13.58 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Arles, FRA 1.7
13.48 Marie Barenfeld 85 Växjö Växjö 9.9
13.38 Maria Pettersson 77 Ullevi Sollentuna 15.7
13.33 Ellinore Hallin 87 Enköping Arles, FRA 1.7
13.14 Veronica Karlsson 80 Ullevi Nyköping 18.6
13.13 Mikaela Johansson 84 Ärla Coffeyville, KS 19.5
12.93 Karin Olsson 75 Helsingborg Karlstad 21.6
12.91 Anna Wikström 87 Tumba Eskilstuna 25.5
12.86 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 9.9
12.84 Anna-Karin Svensson 81 Ullevi Bottnaryd 1.7
12.80 Maria Bengtsson 88 Växjö Växjö 9.9
12.50 Jenny Johansson 88 Västerås Huddinge 5.8
12.39 Annika Larsson 70 Gefle Gävle 28.6
12.38 Anneli Johansson 69 Ume FI Umeå 10.6
12.30 Petra Eklund 74 Täby Huddinge 6.6
12.23 Malin Svensson 78 Helsingborg Lagos, POR 13.5
12.12 Veronica Lundgren 86 Ånge Östersund 11.6
12.09 Jonna Olsson 88 Vittsjö Huddinge 5.8

Diskus/1.0

64.00 Anna Söderberg 73 Ullevi Helsingborg 19.7
54.19 Maria Pettersson 77 Ullevi Helsingborg 26.7
53.86 Annika Larsson 70 Gefle Västerås 28.7
51.75 Veronica Karlsson 80 Ullevi Strömsund 26.6
48.65 Linda Nestorsson 75 Ullevi Bottnaryd 1.7
47.55 Anna-Karin Svensson 81 Ullevi Jönköping 21.6
46.40 Jenny Johansson 88 Västerås Eskilstuna 2.9
46.31 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Helsingborg 26.7
45.52 Lena Björk 76 Hofors Gävle 22.7
45.20 Anna Wikström 87 Tumba Sätra 14.5
44.93 Carolina Hjelt 86 Huddinge Sollentuna 14.7
44.56 Anneli Johansson 69 Ume FI Härnösand 18.6
44.53 Angela Åkeson 79 Kil Garphyttan 18.6
44.12 Catarina Andersson 77 Hässelby Nyköping 29.4
42.92 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Sollentuna 27.5
42.56 Caroline Höglund 85 IF Göta Gävle 22.7
42.40 Elinor Forssander 88 Mariestad Nyköping 18.6
42.37 Elisabeth Brånsgård 89 Fjugesta Kil 13.8
41.79 Kristina Jacobsson 76 Huddinge Sollentuna 14.7
41.52 Karolina Pedersen 87 Ullevi Helsinki, FIN 25.8
41.15 Sandra Andersson 90 Arvika Eskilstuna 3.6
40.88 Jessica Larsson 85 Skellefteå Gävle 22.7
40.33 Sofia Larsson 88 IF Göta Kil 4.6
40.28 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Västerås 30.9
40.15 Pernilla Hagberg-Axelsson 69 Ängelholm Söderhamn 20.8

Slägga/4.0

69.03 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Västerås/Ap 29.7
65.48 Tracey Andersson 84 Trelleborg Halle, GER 20.5
62.19 Karolina Pedersen 87 Ullevi Västerås/Ap 29.7
61.31 Rebecka Kvist 83 Alvesta Helsingborg 30.6
59.85 Marie Hilmersson 81 Falun Nyköping 18.6
58.17 Emma Johannesson 84 Ullevi Sollentuna 16.7
57.96 Annika Hjelm 86 Huddinge Boise, ID 28.4
57.57 Karin Engström 83 IF Göta Halle, GER 20.5
57.46 Josefine Berg 85 Östhammar Västerås/Ap 29.7
55.41 Catarina Andersson 77 Hässelby Karlstad 21.6
52.67 Ida Fälted 85 Ullevi Halmstad 22.7
52.52 Mikaela Johansson 84 Ärla Coffeyville, KS 19.5
52.32 Maria Gustavsson 83 Hinden Västerås/Ap 29.7
52.11 Johanna Rydberg 88 Västerås Västerås/Ap 29.7
51.64 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Sollentuna 16.7
49.88 Angelica Persson 88 Västerås Västerås/Ap 29.7
49.66 Elinor Forssander 88 Mariestad Halle, GER 20.5
48.68 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 12.9
48.65 Emma Jones 85 Ullevi Huddinge 6.8
48.39 Emma Ståhlberg 86 Spårvägen Västerås/Ap 29.7
47.56 Joanna Nydén 89 Wedevåg Nyköping 4.8
47.28 Emmie Borgqvist 88 Udd Kalmar 30.9
47.00 Petra Öberg 89 Nyköping Nyköping 4.8
46.94 Linda Drougge 90 Rånäs Sätra 14.5
46.91 Anna Zachrisson 82 Ullevi Göteborg/S-K 7.5

Spjut/600

56.08 Annika Petersson 79 Gefle Málaga, ESP 28.6
52.97 Ellinor Widh 90 Pallas Karlskrona 12.6
52.16 Mikaela Wieslander 81 Växjö Halle, GER 20.5
51.28 Marléne Lindström 85 Ununge Helsinki, FIN 25.8
50.96 Carolina Klüft 83 Växjö Götzis, AUT 28.5
50.49 Anna Wessman 89 Växjö Nyköping 5.8
48.15 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Borås 11.6
46.89 Izabel Savic 83 IF Göta Sollentuna 16.7
45.10 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Sollentuna 27.5
44.52 Anna Boberg 87 Tibro Halle, GER 20.5
43.75 Hanna Jönsson 88 Eslöv Helsingborg 1.7
43.75 Isabell Gradin 88 Sundsvall Stockholm/S 15.9
43.23 Madeleine Frykholm 84 IF Göta Torsby 20.5
43.20 Sarah Lindberg 89 Bore Arvika 30.7
42.45 Josefine Westelindh 90 Ängelholm Ängelholm 26.8
42.40 Marie Barenfeld 85 Växjö Falun 3.9
42.31 Tina Olsson 89 Växjö Stockholm/S 15.9
42.19 Linda Åkerman 71 Halmstad Söderhamn 18.8
41.55 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Stockholm/S 16.9
41.06 Elinor Holgersson 84 Pallas Malmö/S-K 16.9
41.01 Josefin Nilsson 88 Hässelby Nynäshamn 12.8
40.86 Johanna Djukanovic 85 Kalmarsund Kalmar 23.9
40.32 Ellinore Hallin 87 Enköping Arles, FRA 2.7
39.84 Katarina Eklöf 74 Huddinge Sätra 25.5
39.15 Veronica Lundgren 86 Ånge Östersund 10.6

Sjukamp/K

6.740 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg/U 8.8
5.967 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Arles, FRA 2.7
5.446 Ellinore Hallin 87 Enköping Arles, FRA 2.7
5.047 Marie Barenfeld 85 Växjö Arles, FRA 2.7
4.930 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Rakvere, EST 4.6
4.783 Lina Quick 80 Gefle Rakvere, EST 4.6
4.692 Johanna Höglund 84 Upsala Enköping 23.7
4.441 Petra Eklund 74 Täby Sätra 21.5
4.362 Åsa Carlsson 72 Spårvägen Falun 3.9
4.295 Hanna Jönsson 88 Eslöv Moss, NOR 18.6
4.233 Eva Olofsson 80 Eslöv Lerum 28.5
4.224 Jessica Hermansson 88 Eslöv Falun 3.9
4.177 Petra Andersson 88 Ullevi Falun 3.9
4.160 Anna Lergård 88 Istrum Falun 3.9
3.952 Therese Rosén 88 Väsby Moss, NOR 18.6
3.809 Rebecka Karlsson 79 Alvesta Skruv 10.9
3.625 Rebecca Högberg 84 Örebro Hallsberg 24.9
3.624 Katarina Stensson 88 Örebro Hallsberg 24.9
3.532 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Sätra 21.5
3.425 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamn Oskarshamn 24.9
3.374 Olivia Bergvall 88 Oskarshamn Oskarshamn 24.9
3.331 Malin Ericsson 80 Enköping Enköping 23.7
3.210 Sara Klevell 88 Göteborgs KIK Lerum 28.5
3.120 Karin Johansson 88 Örebro Hallsberg 24.9
3.072 Ellinor Segerlind 88 Glanshammar Hallsberg 24.9