FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA K UTE 2003

Årsbästa K 2003

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 30 NOV, 2003
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2003.

100m

11.53 Susanna Kallur 81 Falun Helsinki, FIN 5.9
11.53 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 5.9
11.55 Jenny Kallur 81 Falun Karlstad 24.7
11.71 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Göteborg/U 5.7
11.72 Emmelie Barenfeld 81 Ullevi Bydgoszcz, POL 17.7
11.77 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Helsingborg 13.7
11.85 Maria Teilman 86 Hammarby Malmö/He 15.8
11.87 Karin Jönsson 77 Malmö Halmstad 20.7
11.91 Annika Amundin 77 Ullevi Göteborg/U 5.7
11.92 Emma Rienas 82 IF Göta Helsingborg 13.7
11.94 Lena Aruhn 70 Ume FI Gävle 18.7
11.95 Frida Claesson 84 Alingsås Odense, DEN 24.8
11.96 Annika Andersson 85 Trelleborg Helsingborg 13.7
12.03 Elin Lundqvist 86 IF Göta Malmö/He 15.8
12.04 Emma Björkman 86 IF Göta Malmö/He 15.8
12.05 Petronella Dahlerus 83 Malmö Halmstad 20.7
12.10 Anna Lilja 81 Nyköping Norrköping 22.7
12.12 Mfon Etim 85 Angered Göteborg/U 5.7
12.15 Jennie Nilsson 84 Brännan Göteborg/U 5.7
12.15 Linda Storkull 79 Ullevi Göteborg/U 5.7
12.18 Malin Källgren 80 Ymer Karlstad 24.7
12.18 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Malmö/He 15.8
12.20 Evelina Lunner 86 Västerås Malmö/He 15.8
12.20 Malin Henriksson 78 Västerås Göteborg/U 5.7
12.20 Therese Edholm 76 Tureberg Enskede 11.6
okänd vind
medvind
11.69 Annika Amundin 77 Ullevi Borås 12.6
11.84 Emma Rienas 82 IF Göta Karlstad 24.7
11.85 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Abilene, TX 3.5
11.91 Malin Källgren 80 Ymer Borås 12.6
11.93 Annika Andersson 85 Trelleborg Göteborg/U 5.7
11.97 Linda Storkull 79 Ullevi Borås 12.6
11.99 Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg Helsingborg 12.7
11.99 Emma Björkman 86 IF Göta Malmö/He 15.8
12.00 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Parow, RSA 10.1
12.05 Malin Henriksson 78 Västerås Eskilstuna 15.6
12.10 Therese Edholm 76 Tureberg Enskede 24.5
12.10 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Malmö/He 15.8
12.12 Evelina Lunner 86 Västerås Malmö/He 15.8
12.14 Maja Söderholm 85 Östersund Helsingborg 12.7
12.18 Therese Hammarlund 77 Falun Karlstad 24.7
12.19 Lena Berntsson 78 Ullevi Borås 12.6
12.19 Emma Berg 84 Helsingborg Helsingborg 12.7
obekräftat
12.20 Jessica Palm 82 IF Göta New York, NY 12.4

200m

22.98 Carolina Klüft 83 Växjö Saint Denis, FRA 23.8
23.35 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Tampere, FIN 27.7
23.40 Jenny Kallur 81 Falun Malmö/S 12.8
23.75 Frida Claesson 84 Alingsås Tampere, FIN 26.7
24.03 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Norrtälje 3.8
24.06 Lena Aruhn 70 Ume FI Norrtälje 3.8
24.37 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Walnut, CA 19.4
24.37 Malin Henriksson 78 Västerås Eskilstuna 14.6
24.45 Emma Björkman 86 IF Göta Malmö/He 17.8
24.48 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Borås 12.6
24.50 Jennie Nilsson 84 Brännan Norrtälje 3.8
24.51 Annika Amundin 77 Ullevi Eskilstuna 14.6
24.56 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö Göteborg/U 6.7
24.66 Elin Lundqvist 86 IF Göta Eskilstuna 15.6
24.66 Annika Andersson 85 Trelleborg Vellinge 17.8
24.69 Therese Edholm 76 Tureberg Sollentuna 31.5
24.69 Emmelie Barenfeld 81 Ullevi Eskilstuna 14.6
24.70 Helene Nordquist 80 Täby Enskede 25.6
24.72 Maria Teilman 86 Hammarby Malmö/He 17.8
24.78 Frida Näsman 78 Bollnäs Söderhamn 3.6
24.80 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Söderhamn 15.6
24.81 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 30.8
24.81 Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg Vellinge 17.8
24.91 Petronella Dahlerus 83 Malmö Vellinge 17.8
24.96 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 17.6
24.96 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Vellinge 17.8
medvind
24.05 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne San Angelo, TX 12.4

400m

53.21 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Göteborg/U 5.7
53.41 Lena Aruhn 70 Ume FI Norrtälje 2.8
53.62 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Göteborg/U 5.7
54.51 Erica Mårtensson 79 Växjö Göteborg/U 5.7
54.53 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Västerås 10.7
54.79 Nadja Petersen 78 Huddinge Malmö/S 12.8
55.09 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Walnut, CA 18.4
55.16 Elin Wiik 85 Sommen-Bygden Sollentuna 1.6
55.18 Emma Björkman 86 IF Göta Paris, FRA 31.7
55.45 Helene Nordquist 80 Täby Norrtälje 2.8
55.61 Frida Näsman 78 Bollnäs Göteborg/U 5.7
55.64 Sandra Pode 81 Heleneholm Vellinge 16.8
55.65 Johanna Hallberg 79 Hässelby Stockholm/S 21.8
55.92 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Vellinge 16.8
56.02 Sofie Persson 87 Helsingborg Norrtälje 2.8
56.10 Malin Henriksson 78 Västerås Västerås 10.8
56.27 Jenny Holmroos 86 Västerås Sollentuna 1.6
56.37 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Stockholm/S 14.9
56.47 Therese Gustafsson 85 Kil Göteborg/U 5.7
56.59 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Vellinge 16.8
56.61 Sara Strömberg 86 Heleneholm Göteborg/U 5.7
56.68 Carolina Nylén 79 Täby Göteborg/U 5.7
56.76 Camilla Nyquist 79 Ymer Uddevalla 27.7
56.89 Louise Gundert 80 Lidingö Göteborg/U 5.7
57.06 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Göteborg/U 5.7
Manuell tidtagning
53.6m Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Växjö 1.7
56.5m Sara Strömberg 86 Heleneholm Växjö 1.7

800m

2:03.86 Lena Nilsson 80 Täby Los Angeles, CA 18.5
2:04.83 Camilla Nyquist 79 Ymer Karlstad 24.7
2:04.86 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Karlstad 24.7
2:05.11 Johanna Nilsson 83 Högby Walnut, CA 18.4
2:06.69 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Stockholm/S 5.8
2:07.17 Jenny Holmroos 86 Västerås Mannheim, GER 22.6
2:07.33 Johanna Hallberg 79 Hässelby Karlstad 24.7
2:07.39 Hanna Karlsson 79 Malmö Karlstad 24.7
2:07.54 Elin Wiik 85 Sommen-Bygden Mannheim, GER 22.6
2:07.82 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Karlstad 24.7
2:08.32 Carolina Nylén 79 Täby Göteborg/U 6.7
2:08.71 Jenny Sjöström 78 Falun Atlanta, GA 5.4
2:09.15 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Karlstad 24.7
2:09.50 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Arnhem, NED 25.6
2:09.81 Malin Kemi 75 Spårvägen Malmö/S 12.8
2:09.97 Louise Fredriksson 80 IF Göta Malmö/S 12.8
2:10.04 Annika Gerner 75 Rånäs Malmö/S 12.8
2:10.29 Caroline Huldén 81 IF Göta Hattiesburg, MS 18.4
2:10.40 Ulrika Johansson 75 Rånäs Malmö/S 12.8
2:11.12 Charlotta Fougberg 85 Göteborgs KIK Göteborg/U 6.7
2:11.22 Nadja Petersen 78 Huddinge Enskede 24.5
2:11.41 Petra Kindlund 85 Falun Göteborg/U 6.7
2:11.90 Ann Johansson 85 Söderhamn Göteborg/U 6.7
2:12.04 Flo Jonsson 78 Spårvägen Stockholm/S 5.8
2:12.12 Carolina Klüft 83 Växjö Saint Denis, FRA 24.8

1500m

4:07.69 Lena Nilsson 80 Täby Eugene, OR 24.5
4:10.72 Johanna Nilsson 83 Högby Walnut, CA 19.4
4:18.39 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Lincoln, NE 31.5
4:19.08 Hanna Karlsson 79 Malmö Oslo, NOR 27.6
4:21.34 Ida Nilsson 81 Högby Walnut, CA 18.4
4:22.16 Flo Jonsson 78 Spårvägen Göteborg/U 5.7
4:23.77 Annika Gerner 75 Rånäs Göteborg/S 2.9
4:24.32 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Norrtälje 3.8
4:26.23 Camilla Nyquist 79 Ymer Göteborg/S 2.9
4:27.73 Christin Johansson 78 Kville Göteborg/S 2.9
4:27.74 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Jönköping 27.5
4:28.22 Ulrika Johansson 75 Rånäs Stockholm/S 19.8
4:28.75 Jessica Gylfe 80 Växjö Göteborg/U 5.7
4:29.98 Hanna Bremler 83 Tyresö La Jolla, CA 26.4
4:31.83 Jenny Sjöström 78 Falun Göteborg/U 5.7
4:31.93 Ann Carlsson 81 Ymer Göteborg/U 5.7
4:32.51 Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Göteborg/U 5.7
4:32.72 Ann Johansson 85 Söderhamn Odense, DEN 24.8
4:32.88 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Jönköping 27.5
4:33.06 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Austin, TX 18.5
4:35.52 Marie Nilsson 81 IF Göta Gävle 20.7
4:36.28 Petra Kindlund 85 Falun Göteborg/U 5.7
4:37.95 Sandra Fransson 88 Växjö Villstad 20.9
4:39.05 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Göteborg/U 5.7
4:39.52 Elin Dahlstedt 75 Lidingö Täby 9.8

3000m

9:19.97 Ida Nilsson 81 Högby Helsinki, FIN 18.8
9:29.46 Hanna Karlsson 79 Malmö Malmö/S 12.8
9:34.72 Christin Johansson 78 Kville Malmö/S 12.8
9:36.98 Malin Öhrn 69 Växjö Beograd, YUG 24.5
9:39.87 Marie Nilsson 81 IF Göta Uddevalla 26.7
9:39.95 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Norrköping 22.7
9:42.95 Anneli Fransson 78 Rånäs Uddevalla 26.7
9:44.04 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Malmö/S 12.8
9:44.28 Hanna Bremler 83 Tyresö La Jolla, CA 26.4
9:53.81 Anna Lindh 74 Rånäs Uddevalla 26.7
9:57.4m Lena Gavelin 74 Trångsviken Lappeenranta, FIN 22.6
10:00.08 Jessica Gylfe 80 Växjö Malmö/S 12.8
10:00.72 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Sollentuna 31.5
10:03.59 Kim Blomkvist 84 Ärla Nyköping 14.9
10:04.02 Sandra Nilsson 88 Björnstorp Leppävaara, FIN 6.9
10:04.1m Anna Rahm 81 Rånäs Umeå 24.6
10:05.3m Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Växjö 1.7
10:05.32 Therese Forsberg 82 Heby Helsingborg 11.7
10:05.59 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Sollentuna 31.5
10:08.45 Ann Carlsson 81 Ymer Kungälv 24.5
10:08.9m Jessica Gunnarsson 76 Växjö Oslo, NOR 20.5
10:14.53 Linda Ek 79 Enhörna Huddinge 12.8
10:17.28 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Helsingborg 11.7
10:17.28 Lisa Haglund 81 Heleneholm Norrköping 30.8
10:17.62 Dorothea Carlsson 76 Kville Uddevalla 26.7

5000m

15:58.30 Ida Nilsson 81 Högby Växjö 1.7
16:32.61 Lena Gavelin 74 Trångsviken Lappeenranta, FIN 22.6
16:33.28 Christin Johansson 78 Kville Sävedalen 21.8
16:44.16 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Västerås 10.7
16:48.03 Malin Öhrn 69 Växjö Beograd, YUG 25.5
16:51.38 Hanna Karlsson 79 Malmö Helsinki, FIN 6.9
16:51.76 Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Växjö 1.7
16:56.75 Lisa Blommé 78 Flemingsberg Palo Alto, CA 9.5
16:57.37 Jessica Gylfe 80 Växjö Västerås 10.7
16:58.2m Helena Olofsson 78 Rånäs Östersund 14.8
17:02.25 Anna Rahm 81 Rånäs Helsinki, FIN 6.9
17:04.42 Marie Nilsson 81 IF Göta Norrtälje 3.8
17:05.42 Anneli Fransson 78 Rånäs Norrtälje 3.8
17:06.25 Annica Wenngren-Andersson 71 Mora Kvarnsveden 14.6
17:13.56 Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Vallentuna 4.6
17:14.19 Anna von Schenck 73 Flemingsberg Stockholm/S 20.9
17:30.63 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Vellinge 17.8
17:32.47 Therese Forsberg 82 Heby Norrtälje 3.8
17:33.92 Dorothea Carlsson 76 Kville Norrtälje 3.8
17:38.69 Heléne Willix 74 Spårvägen Enskede 24.5
17:38.71 Susanna Damm 75 Flemingsberg Stockholm/S 20.9
17:39.28 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Vellinge 17.8
17:41.09 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge Stockholm/S 20.9
17:46.14 Anna Hansson 73 Studenterna Stockholm/S 20.9
17:47.00 Elisabeth Engström 78 Mora Kvarnsveden 14.6

10000m

34:00.32 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Stockholm/K 10.8
34:04.34 Lena Gavelin 74 Trångsviken Norrtälje 1.8
34:18.46 Anna Rahm 81 Rånäs Bydgoszcz, POL 19.7
34:26.85 Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK Helsinki, FIN 5.9
34:41.6m Christin Johansson 78 Kville Göteborg/S 18.9
35:08.36 Lisa Blommé 78 Flemingsberg Walnut, CA 17.4
35:30.88 Helena Olofsson 78 Rånäs Helsinki, FIN 5.9
35:41.91 Annica Wenngren-Andersson 71 Mora Norrtälje 1.8
35:53.2m Åsa Höög 71 Kumla Garphyttan 13.5
36:18.0m Anna Lindh 74 Rånäs Norrtälje 18.6
36:27.99 Elisabeth Engström 78 Mora Norrtälje 1.8
36:30.22 Anneli Fransson 78 Rånäs Norrtälje 18.6
36:31.11 Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Norrtälje 1.8
36:50.74 Ann-Louise Nilsson 72 Filipstad Norrtälje 1.8
36:59.11 Dorothea Carlsson 76 Kville Norrtälje 1.8
37:04.39 Louise Wiker 79 Hällefors LK Norrtälje 1.8
37:06.11 Ingmarie Nilsson 66 Hässelby Norrtälje 1.8
37:14.04 Ulrica Janemon 66 Hässelby Norrtälje 1.8
37:36.87 Susanna Damm 75 Flemingsberg Stockholm/K 10.8
37:44.84 Anna Hansson 73 Studenterna Stockholm/K 10.8
37:46.8m Hanna Salander 77 Mora Ludvika 5.8
37:47.54 Susanne Johansson 62 Hässelby Norrtälje 1.8
38:02.81 Camilla Andersson 71 Hässelby Norrtälje 1.8
38:16.43 Cecilia Erling 74 Rånäs Norrtälje 18.6
38:20.7m Anita Nordenström 75 Mora Ludvika 5.8

Marathon

2:30.39 Lena Gavelin 74 Trångsviken Paris-Saint Denis, FRA 31.8
2:32.27 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Paris-Saint Denis, FRA 31.8
2:38.17 Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Berlin, GER 28.9
2:39.50 Heléne Willix 74 Spårvägen Torino, ITA 13.4
2:44.47 Karin Schön 62 Kville Berlin, GER 28.9
2:49.07 Linda Ström 77 Hässelby Stockholm 14.6
2:49.21 Susanne Johansson 62 Hässelby Rotterdam, NED 13.4
2:52.24 Annika Nyberger 68 Spårvägen Stockholm 14.6
2:55.08 Ulrika Janemon 66 Hässelby Stockholm 14.6
2:55.33 Marlene Persson 70 Vattudalen Stockholm 14.6
2:55.47 Annelie Buller 70 Hässelby Kvarnsveden 1.11
2:58.07 Hanna Salander 77 Mora Sevilla, ESP 23.2
2:58.29 Johanna Ottosson 00 klubb? New Plymouth, NZL 1.3
2:59.15 Kajsa Friström 65 Fredrikshof Stockholm 14.6
3:00.44 Martina Salomonsson 74 klubb? Tallinn, EST 12.7
3:00.49 Anna Stavlind 70 Kisa Stockholm 14.6
3:01.20 *Anja Auvinen 61 Mälarhöjden Stockholm 14.6
3:03.10 Åsa Höög 71 Kumla Stockholm 14.6
3:03.24 Frida Rosenberg 75 Hälle Firenze, ITA 23.11
3:05.14 Ylva Samuelsson 59 Lulekamraterna Stockholm 14.6
3:08.49 Åsa Carlsson 62 Laxå Stockholm 14.6
3:11.24 Mia Gyllenberg 69 Tyr Stockholm 14.6
3:12.13 Anita Nordenström 75 Mora Stockholm 14.6
3:12.28 Ulrika Linge 69 Akele Växjö 18.10
3:12.34 Birgitta Myrnäs 52 Lulekamraterna Stockholm 14.6

3000m hinder/76.2

9:46.74 Ida Nilsson 81 Högby Sacramento, CA 13.6
10:17.68 Christin Johansson 78 Kville Helsinki, FIN 6.9
10:33.24 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Helsinki, FIN 6.9
10:49.36 Flo Jonsson 78 Spårvägen Helsinki, FIN 6.9
11:06.53 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Mount Pleasant, MI 17.5
11:18.71 Ann Carlsson 81 Ymer Norrtälje 2.8
12:23.76 Frida Skarin 80 Hässelby Norrtälje 2.8

100m häck/84.0

12.88 Susanna Kallur 81 Falun Enskede 24.5
13.04 Jenny Kallur 81 Falun Malmö/S 12.8
13.18 Carolina Klüft 83 Växjö Saint Denis, FRA 23.8
13.75 Lina Quick 80 Gefle Göteborg/U 6.7
13.77 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Odense, DEN 24.8
13.81 Jennie Nilsson 84 Brännan Odense, DEN 24.8
13.98 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Karlstad 24.7
14.19 Karin Jönsson 77 Malmö Norrtälje 2.8
14.21 Sara Gelin 80 Enköping Baton Rouge, LA 3.5
14.29 *Paula Preisner 83 Ullevi Västerås 10.7
14.34 Michelle Railsback 82 Gefle Bozeman, MT 14.5
14.35 Emma Hansson 86 Heleneholm Tallinn, EST 7.6
14.39 Lena Berntsson 78 Ullevi Norrtälje 2.8
14.42 Johanna Sjöström 86 Västerås Göteborg/S 2.9
14.44 Lena Melin 72 Ullevi Göteborg/U 6.7
14.46 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Göteborg/U 6.7
14.56 Malin Ericsson 80 Enköping Uppsala 29.6
14.60 Therese Gustafsson 85 Kil Vellinge 16.8
14.66 Sofia Klüft 85 Växjö Vellinge 16.8
14.71 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 30.8
14.72 Louise Åkesson 80 KA2 Pullman, WA 12.4
14.72 Linda Persson 81 Växjö Västerås 10.7
14.76 Annette Ekberg 81 Lidingö Tallinn, EST 7.6
14.77 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Pudasjärvi, FIN 13.7
14.80 Ida Sjöling 81 Lidingö Tallinn, EST 7.6
okänd vind
14.56 Annette Ekberg 81 Lidingö Orange City, IA 3.5
medvind
14.10 *Paula Preisner 83 Ullevi Borås 12.6
14.11 Karin Jönsson 77 Malmö Helsingborg 12.7
14.20 Michelle Railsback 82 Gefle Ogden, UT 12.4
14.24 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Helsingborg 12.7

400m häck/76.2

57.05 Erica Mårtensson 79 Växjö Norrtälje 3.8
57.40 Nadja Petersen 78 Huddinge Göteborg/U 4.7
58.67 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Norrtälje 3.8
58.79 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Norrtälje 3.8
59.88 Anneli Melin 76 Helsingborg Västerås 10.7
59.94 Louise Gundert 80 Lidingö Göteborg/U 4.7
60.03 Lena Melin 72 Ullevi Lyngby, DEN 9.6
60.49 Therese Gustafsson 85 Kil Göteborg/U 4.7
62.13 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Göteborg/U 4.7
62.38 Louise Åkesson 80 KA2 Pullman, WA 25.4
62.97 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Göteborg/S 11.9
63.18 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Enskede 24.5
63.34 Kristina Blomstrand 82 Ullevi Sollentuna 31.5
63.41 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Göteborg/U 4.7
63.88 Nadja Casadei 83 KA2 Vellinge 17.8
63.96 Åsa Carlsson 72 Spårvägen Enskede 24.5
64.67 Linda Aguzey 85 Sundsvall Sollefteå 29.6
64.77 Ida Gillerfors 85 Gotland Guernsey, GBR 3.7
64.87 Sandra Pode 81 Heleneholm Norrköping 30.8
65.42 Jenny Karlsson 84 Orient Uddevalla 26.7
66.31 Petra Kindlund 85 Falun Enskede 24.5
66.41 Emma-Maria Norén 88 Halmstad Norrköping 30.8
66.78 Anna Jonsson 86 Vännäs Sollefteå 29.6
66.86 Anna Setterberg 87 Motala Motala 30.8
67.77 Linda Wallerman 83 Gefle Västerås 10.7
Manuell tidtagning
66.2m Anna Jonsson 86 Vännäs Pudasjärvi, FIN 12.7

Höjd

2.06 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Eberstadt, GER 26.7
1.94 Carolina Klüft 83 Växjö Saint Denis, FRA 23.8
1.86 Emma Green 84 Örgryte Tampere, FIN 27.7
1.81 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Vellinge 17.8
1.80 Jenny Isgren 81 Spårvägen Vellinge 16.8
1.79 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne El Paso, TX 17.5
1.78 Ebba Jungmark 87 Mölndal Paris, FRA 29.7
1.78 Lena Johansson 79 Hässelby Gävle 18.7
1.77 Anna Alexson 87 Kyrkhult Malmö/He 17.8
1.75 Helena Redborg 83 Tureberg Kalmar 17.7
1.74 Andrea Åhlin 86 Strömstad Kil 19.7
1.72 Sofie Lundström 83 Västerås Västerås 17.6
1.71 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Malmö/He 17.8
1.71 Daniella Eriksson 87 Enköping Norrtälje 1.8
1.71 Angelica Johansson 83 Hälle Norrtälje 1.8
1.70 Jenny Gunnarsson 85 Finish Halmstad 20.7
1.70 Frida Brolin 85 Ärla Gävle 18.7
1.70 Sofie Johansson 87 Wärnamo Jönköping 18.6
1.70 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Halmstad 20.7
1.70 Ellen Björklund 90 Lund Graz, AUT 2.7
1.70 Daphne Miglis 88 Tyresö Upplands-Väsby 27.9
1.68 Stina Bolö 86 Mora Malmö/He 17.8
1.68 Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne Sollentuna 31.5
1.68 Ida Sjöling 81 Lidingö Tallinn, EST 5.7
1.68 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Skellefteå 26.7
skoltävling

Stav

4.40 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Göteborg/U 4.7
4.20 Linda Persson 81 Växjö Helsinki, FIN 5.9
4.13 *Vala Flosadottir 78 Örgryte Malmö/S 12.8
4.02 Hanna-Mia Persson 78 Kalmar Weissach-im-Tal, GER 19.6
3.95 Maria Rendin 82 Örgryte Göteborg/U 6.7
3.85 Alissa White 74 Hässelby Halmstad 20.7
3.70 Klara Blume 77 Bromma Stockholm/K 2.10
3.68 Ida Glemne 84 Växjö Norrtälje 2.8
3.67 Michelle Railsback 82 Gefle Palo Alto, CA 30.5
3.65 Sophie Larup 86 Malmö Helsingborg 12.7
3.65 Klara Persson 80 Spårvägen Göteborg/U 6.7
3.65 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Malmö/He 17.8
3.62 Lotta Hultin 85 Hässelby Enskede 25.6
3.60 Nadja Casadei 83 KA2 Karlskrona 28.6
3.60 Isabell Lilja 87 Malmö Malmö/He 16.8
3.56 Katja Gustafsson 84 Skellefteå Vellinge 15.8
3.52 Alisa Dimante 88 Malmö Karlshamn 15.6
3.50 Christina Garametsos 86 Malmö Lübeck, GER 9.6
3.50 Louise Lundin 87 Göteborgs KIK Lerum 31.5
3.46 Lisa Wälitalo 82 Umedalen Norrtälje 2.8
3.46 Emelie Gustafsson 88 Malmö Malmö/He 17.8
3.37 Ewa Warnquist 85 KA2 Göteborg/U 6.7
3.33 Sara Josefsson 84 Kville Göteborg/U 4.7
3.33 Tora Bjartmarz 88 Malmö Trelleborg 21.9
3.31 Maria Mossberg 71 Lund Lund 31.8
obekräftat

Längd

6.86 Carolina Klüft 83 Växjö Bydgoszcz, POL 19.7
6.45 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Norrtälje 3.8
6.15 Camilla Johansson 76 Växjö Norrtälje 3.8
6.00 Emma Rienas 82 IF Göta Göteborg/U 5.7
5.98 Lina Quick 80 Gefle Göteborg/U 5.7
5.98 Sara Brankell 81 Mölndal Göteborg/S 2.9
5.90 Pernilla Tornemark 85 Malmö Norrtälje 3.8
5.87 Sara Gelin 80 Enköping El Paso, TX 16.5
5.86 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö/He 15.8
5.85 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Göteborg/U 5.7
5.84 Sofie Andersson 81 Kville Norrtälje 3.8
5.81 Linda Berntsson 87 Varberg Halmstad 20.7
5.76 Jessica Rydin 85 Tingberg Uddevalla 26.7
5.75 Malin Marmbrandt 85 Enköping Sollentuna 31.5
5.75 Sofia Klüft 85 Växjö Vellinge 15.8
5.68 Therese Gustafsson 85 Kil Stockholm/S 13.9
5.65 Caroline Bryland 78 Heleneholm Malmö/S 12.8
5.65 Erika Persson 88 IF Göta Göteborg/U 5.7
5.62 Madelen Nylander 84 Örbyhus Vellinge 15.8
5.60 Carina Palmquist 62 Villstad Villstad 11.5
5.60 Malin Svensson 78 Helsingborg Tallinn, EST 6.7
5.60 Camilla Eriksson 88 Västerås Göteborg/U 5.7
5.59 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Leppävaara, FIN 6.9
5.57 Ida Sjöling 81 Lidingö Tallinn, EST 6.7
5.55 Ida Glemne 84 Växjö Kalmar 1.6
5.55 Almirka Topcagic 89 Malmö Göteborg/U 5.7
5.55 Elisabeth Svensson 87 Malmö Stockholm/S 14.9
okänd vind
5.76 Jessica Palm 82 IF Göta New York, NY 12.4
5.59 Michelle Railsback 82 Gefle Boise, ID 19.4
5.59 Michelle Railsback 82 Gefle Ogden, UT 12.4
medvind
6.24 Camilla Johansson 76 Växjö Norrtälje 3.8
6.16 Lina Quick 80 Gefle Norrtälje 3.8
6.04 Sara Gelin 80 Enköping El Paso, TX 16.5
6.03 Helena Rönner 80 Ullevi New Haven, CT 3.5
5.86 Sofie Andersson 81 Kville Norrtälje 3.8
5.78 Madelen Nylander 84 Örbyhus Västerås 10.8
5.77 Sofia Klüft 85 Växjö Norrtälje 2.8
5.69 Caroline Bryland 78 Heleneholm Lund 11.6
5.65 Sandra Bergman 86 Eslöv Trelleborg 21.9
5.62 Ida Sjöling 81 Lidingö Tallinn, EST 8.6
5.60 Frida Olsson 87 Katrineholm Malmö/He 15.8
5.59 Evelina Hansson-Cronberg 86 Ängelholm Malmö/He 15.8
5.57 Anna Larsson 78 Ullevi Sävedalen 21.8
5.57 Josefina Hallström 86 Gefle Eskilstuna 15.6
5.56 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Västerås 17.6
skoltävling

Tresteg

14.15 Camilla Johansson 76 Växjö Halmstad 20.7
13.18 Sara Brankell 81 Mölndal Norrtälje 2.8
13.10 Mfon Etim 85 Angered Odense, DEN 24.8
12.95 Kajsa Levin 83 Tranås Växjö 1.7
12.57 Sara Gelin 80 Enköping El Paso, TX 17.5
12.47 Anna Larsson 78 Ullevi Norrtälje 2.8
12.43 Helena Rönner 80 Ullevi Princeton, NJ 18.5
12.39 Malin Larsson 77 Falun Norrtälje 2.8
12.38 Moa Bergsten 83 Hammarby Norrtälje 1.8
12.30 Malin Svensson 78 Helsingborg Västerås 10.7
12.27 Madelen Nylander 84 Örbyhus Gävle 18.7
12.23 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Göteborg/U 6.7
12.13 Malin Ericsson 80 Enköping Norrtälje 1.8
12.13 Annika Amundin 77 Ullevi Västerås 10.7
12.03 Ebba Jungmark 87 Mölndal Göteborg/U 6.7
12.00 Anna Göransdotter Nilsson 77 Hellas Pudasjärvi, FIN 13.7
11.96 Anna Alexson 87 Kyrkhult Göteborg/U 6.7
11.89 Ida Dufva 82 Nedre Soppero Umeå 31.5
11.88 Elizabeth Franklin 79 Växjö Lerum 10.8
11.87 Sara Mentzer 78 Gefle Västerås 10.7
11.85 Ellen Valgeborg 83 Enköping Norrtälje 16.6
11.74 Sofie Andersson 81 Kville Göteborg/S 11.9
11.73 Elina Eliasson 87 Brännan Malmö/He 16.8
11.72 Johanna Rönner 82 Ullevi Göteborg/S 11.9
11.70 Martina Wahnström 87 Ullevi Malmö/He 16.8
11.70 Therese Gustafsson 85 Kil Stockholm/S 14.9
okänd vind
medvind
13.17 Kajsa Levin 83 Tranås Jönköping 18.6
12.83 Sara Gelin 80 Enköping El Paso, TX 17.5
12.08 Johanna Rönner 82 Ullevi Göteborg/S 11.9
12.04 Anna Alexson 87 Kyrkhult Malmö/He 16.8
11.84 Pernilla Tornemark 85 Malmö Stockholm/S 14.9

Kula/4.0

16.41 Helena Engman 76 Riviera Helsinki, FIN 5.9
16.18 Linda Nestorsson 75 Ullevi Tempe, AZ 12.4
15.72 Catarina Andersson 77 Heleneholm Bottnaryd 29.6
15.65 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Helsinki, FIN 5.9
15.54 Anna Söderberg 73 Ullevi Västerås 10.7
14.33 Karin Olsson 75 Helsingborg Norrtälje 2.8
14.26 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Högby 24.8
14.19 Carolina Klüft 83 Växjö Saint Denis, FRA 23.8
13.85 Sofie Lundström 83 Västerås Eskilstuna 14.6
13.84 Carolina Hjelt 86 Huddinge Eskilstuna 14.6
13.43 Linda Wijkander 83 Klippan Vellinge 16.8
13.42 Annika Larsson 70 Gefle Hofors 2.7
13.42 Marie Hilmersson 81 Hässelby Vellinge 16.8
13.36 Karin Larsson 81 Garphyttan Lawrenceville, NJ 4.5
13.16 Lina Engren 77 Hässelby Norrtälje 2.8
13.06 Mikaela Johansson 84 Ärla Eskilstuna 25.5
12.84 Marie Barenfeld 85 Örebro Odense, DEN 24.8
12.72 Josefin Sundh 77 Södertälje IF Göteborg/U 5.7
12.63 Pia Ankarling 86 IF Göta Karlstad/M 20.5
12.37 *Vala Flosadottir 78 Örgryte Göteborg/S 9.9
12.34 Christina Larsson 75 Gotland Guernsey, GBR 30.6
12.30 Izabel Savic 83 Ullevi Orem, UT 13.9
12.27 Martina Efraimsson 85 Motala Kungälv 24.5
12.26 Caroline Höglund 85 Mölndal Helsingborg 13.7
12.16 Veronica Karlsson 80 Strömsund Strömsund 23.7

Diskus/1.0

61.61 Anna Söderberg 73 Ullevi Saint Denis, FRA 25.8
55.34 Annika Larsson 70 Gefle Göteborg/S 2.9
53.52 Maria Pettersson 77 Helsingborg Lyngby, DEN 9.6
49.86 Veronica Karlsson 80 Strömsund Strömsund 23.7
49.80 *Uta Lenhardt 75 Heleneholm Helsingborg 13.7
49.74 Linda Nestorsson 75 Ullevi Mesa, AZ 11.4
48.72 Lena Björk 76 Hofors Gävle 23.6
47.77 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge Norrtälje 3.8
46.64 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Sollentuna 31.5
44.63 Angela Åkeson 79 Kil Halmstad 20.7
43.72 Caroline Höglund 85 Mölndal Lerum 19.6
43.39 Jessica Larsson 85 Skellefteå Stockholm/S 13.9
42.91 Catarina Andersson 77 Heleneholm Malmö/S-K 13.9
42.59 Marie Hilmersson 81 Hässelby Vellinge 16.8
42.23 Sara Wikström 84 Hässelby Vellinge 17.8
42.06 Carolina Hjelt 86 Huddinge Gävle 19.7
42.05 Kristina Lindblad 76 Norrköping Visby 9.7
41.86 Anneli Johansson 69 Ume FI Norrtälje 2.8
41.18 Karin Engström 83 IF Göta Vellinge 16.8
40.82 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Falun 17.5
40.56 Anette Nyström 72 Rånäs Rimbo 20.7
40.35 Erica Andersson 79 Trollhättans SK Lerum 19.6
38.50 Linda Wijkander 83 Klippan Vellinge 16.8
38.08 Charlotte Sjödin 83 Riviera Pudasjärvi, FIN 13.7
38.04 Ida Hellgren 85 Ullevi Stockholm/S 13.9

Slägga/4.0

63.49 Cecilia Nilsson 79 Ymer Kuortane, FIN 20.7
60.53 Karin Engström 83 IF Göta Bottnaryd 29.6
58.89 Marie Hilmersson 81 Hässelby Vellinge 17.8
58.52 Rebecka Kvist 83 Alvesta Norrtälje 1.8
57.41 Catarina Andersson 77 Heleneholm Helsingborg 13.8
57.10 Tracey Andersson 84 Trelleborg Malmö/S-K 16.7
56.31 Anna Söderberg 73 Ullevi Karlstad 24.7
56.23 Emma Olsson 83 Västerås Vellinge 17.8
56.04 Annika Hjelm 86 Huddinge Nyköping 8.6
54.37 Emma Johannesson 84 Hovslätt Halle, GER 25.5
53.81 Maria Andersson 82 Arvika Vellinge 17.8
51.90 Josefine Berg 85 Östhammar Bottnaryd 29.6
50.71 Lovisa Persson 84 Halmstad Karlstad/M 20.5
50.52 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Norrtälje 1.8
50.38 Frida Brolin 85 Ärla Vellinge 15.8
50.22 Helena Engman 76 Riviera Alicante, ESP 23.4
49.95 Linda Wijkander 83 Klippan Nässjö 24.5
49.82 Mikaela Johansson 84 Ärla Vellinge 15.8
49.37 Anna Zachrisson 82 Ullevi Vellinge 17.8
48.72 Emma Jones 85 Ullevi Göteborg/S-K 30.11
48.54 Ida Hellgren 85 Ullevi Halmstad 19.7
47.75 Malin Renman 86 Östersund Enskede 13.9
47.38 Anna-Karin Larsson 84 Strand Vellinge 15.8
47.29 Merja Moilanen 83 Mölndal Lerum 1.6
47.16 Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult Eeksjö 11.6

Spjut/600

50.62 Katarina Eklöf 74 Huddinge Norrtälje 3.8
50.24 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 1.7
48.83 Izabel Savic 83 Ullevi Lerum 1.6
48.82 Mikaela Wieslander 81 Växjö Helsinki, FIN 5.9
48.72 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Norrtälje 3.8
47.11 Lena Åström 64 Västerås Västerås 10.7
46.76 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Göteborg/U 4.7
46.26 Linda Wicksell 80 Enköping Norrtälje 25.6
46.20 Elinor Holgersson 84 Pallas Vellinge 16.8
45.72 Marléne Lindström 85 Ununge Sollentuna 1.6
43.95 Linda Åkerman 71 Halmstad Norrtälje 3.8
43.57 Mona Jönsson 74 Klippan Norrtälje 3.8
43.48 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Eskilstuna 15.6
43.14 Katja Hilmersson 75 Ununge Norrtälje 25.6
42.83 Malin Renman 86 Östersund Gävle 20.7
42.40 Madeleine Frykholm 84 Bore Norrtälje 2.8
42.32 Anna Carlsson 87 Sävedalen Leppävaara, FIN 6.9
42.30 Anna Linner 83 Kvarnsveden Falun 17.5
42.27 Jenny Johansson 88 Västerås Västerås 17.6
42.05 Marie Rosengren 80 Gefle Birmingham, AL 15.3
41.19 Martina Efraimsson 85 Motala Vellinge 16.8
40.41 Marie Barenfeld 85 Örebro Gävle 31.8
40.35 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne Abilene, TX 2.5
40.18 Hanna Sundewall 84 Kalmar Halmstad 19.7
40.16 Amanda Högström 89 Sundsvall Sundsvall 25.6

Sjukamp/K

7.001 Carolina Klüft 83 Växjö Saint Denis, FRA 24.8
5.135 Malin Svensson 78 Helsingborg Tallinn, EST 6.7
5.096 Ida Sjöling 81 Lidingö Tallinn, EST 6.7
5.017 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 31.8
4.965 Marie Barenfeld 85 Örebro Tallinn, EST 8.6
4.961 Emma Hansson 86 Heleneholm Tallinn, EST 8.6
4.819 Annette Ekberg 81 Lidingö Tallinn, EST 8.6
4.732 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne San Angelo, TX 11.4
4.685 Michelle Railsback 82 Gefle Bozeman, MT 15.5
4.414 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Gävle 31.8
4.398 Johanna Höglund 84 Upsala Enköping 13.7
4.347 Louise Åkesson 80 KA2 Los Angeles, CA 11.5
4.346 Jeanette Hansson 79 Lidingö Enköping 13.7
4.189 Emma Allvin 81 Gefle San Angelo, TX 11.4
4.018 Anna Larsson 78 Ullevi Gävle 31.8
4.004 Sofie Lundström 83 Västerås Lerum 25.5
3.965 Jessica Jansson 81 Heby Gävle 31.8
3.825 Åsa Lundgren 82 Råby-Rekarne Enköping 13.7
3.709 Moa Larsson 85 Orient Uddevalla 21.9
3.607 Annica Andersson 80 Täby Gävle 21.9
3.441 Kajsa Haglund 81 Heleneholm College Station, TX 21.3
3.382 Victoria Westling 88 Motala Motala 30.9