Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 26 september 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenska rekord - per 1 januari 2018


Anm: Nedanstående lista redovisar officiella godkända rekord per den 1 januari 2018
För senare förbättringar hänvisas till "Rapporterade förbättringar av svenska rekord 2018" (se länk i högerspalten).

 

Män utomhus Kvinnor utomhus
Manliga juniorer (P19) utomhus Kvinnliga juniorer (F19) utomhus
Män inomhus Kvinnor inomhus
Manliga juniorer (P19) inomhus Kvinnliga juniorer (F19) inomhus

 

% = Rekordöverträffande resultat som av något skäl (t ex mixat lopp, otillräckligt antal tävlande, utebliven dopingtest) ej kan bli aktuellt för officiellt godkännande.
# = Fullständig för officiellt godkännande föreskriven dokumentation ännu ej inkommen.

 

Denna plakett - med gravyr - tilldelas den som noterat ett
godkänt svenskt rekord för seniorer utomhus.

 

M Ä N   U T O M H U S

100m
10.18
  Peter Karlsson  Alingsås IF Cottbus, GER 9. 6.1996
200m
20.30
  Johan Wissman  IFK Helsingborg Stuttgart, GER 23. 9.2007
400m
44.56
  Johan Wissman  IFK Helsingborg Osaka, JPN 29. 8.2007
800m
1:45.13
  Andreas Kramer  Sävedalens AIK Karlstad 25. 7.2017
1000m
2:17.67
  Johan Rogestedt  F Stenungsunds FI Göteborg 15. 7.2016
1500m
3:36.49
  Johnny Kroon  Heleneholms IF Oslo, NOR 27. 6.1985
1 mile
3:54.45
  Anders Gärderud  Mälarhöjdens IK Stockholm 30. 6.1975
2000m
5:02.09
  Anders Gärderud  Mälarhöjdens IK London, GBR 4. 7.1975
3000m
7:42.24
  Dan Glans  Malmö AI Oslo, NOR 5. 7.1979
5000m
13:17.59
  Anders Gärderud  Mälarhöjdens IK Stockholm 5. 7.1976
10000m
27:55.74
  Jonny Danielson  Kvarnsvedens GoIF Södertälje 7. 6.1989
20000m
1:00:17.4m
  Dan Glans  IFK Helsingborg Malmö 12.11.1975
25000m
1:18:06.2m
  Owe Malmqvist  Enhörna IF Stockholm 7. 8.1973
30000m
1:38:49.0m
  Magnus Bergman  Enhörna IF Kvarnsveden 28. 8.2004
1 timme
19.879
  Dan Glans  IFK Helsingborg Malmö 12.11.1975
10 km väg 28:12   Mustafa Mohamed  Hälle IF Manchester, GBR 18. 5.2008
Halvmarathon 1:02:29   Mikael Ekvall  Strömstad LK København, DEN 29. 3.2014
Marathon
2:10:38
  Kjell-Erik Ståhl  KA 2 IF Helsinki, FIN 14. 8.1983
100 km väg 6:22:44   Jonas Buud  IFK Mora Winschoten, NED 12. 9.2015
3000m hinder
8:05.75
  Mustafa Mohamed  Hälle IF Heusden-Z, BEL 28. 7.2007
110m häck
13.35
  Robert Kronberg  IF Kville Lausanne, SUI 4. 7.2001
400m häck
47.98
  Sven Nylander  Malmö AI Atlanta, GA 1. 8.1996
Höjd
2.42
  Patrik Sjöberg  Örgryte IS Stockholm 30. 6.1987
Stav
5.90
  Armand Duplantis  Upsala IF Austin, TX 1. 4.2017
Längd
8.44
  Michel Tornéus  Hammarby IF Sierra Nevada, ESP 10. 7.2016
Tresteg
17.79
  Christian Olsson  Örgryte IS Athina, GRE 22. 8.2004
Kula
21.33
  Hans Höglund  Mölndals AIK Provo, UT 6. 6.1975
Diskus
71.29
  Daniel Ståhl  Spårvägens FK Sollentuna 29. 6.2017
Slägga
80.14
  Tore Gustafsson  Mölndals AIK Lappeenranta, FIN 4. 7.1989
Spjut
89.10
  Patrik Bodén  IF Göta Austin, TX 24. 3.1990
Tiokamp
8.406
  Nicklas Wiberg  FIK Färjestaden Berlin, GER 19-20.8.2009
 
 
  (10.96  7.25  14.99  2.05  48.73
  
  
  14.75  42.28  4.50  75.02  4:17.05)      
4x100m
38.63
  Landslag Atlanta, GA
2. 8.1996
  
  
  (Peter Karlsson, Torbjörn Mårtensson,      
  
  
  Lars Hedner, Patrik Strenius)      
  
39.35
  Malmö AI Uddevalla 18. 6.1994
  
  
  (Mikael Wennolf, Matias Ghansah,      
  
  
  Lars Hedner, Thomas Leandersson)      
4x200m
1:26.43
  Malmö AI Walnut, CA 24. 4.1988
 
 
  (Lars Sjölin, Tomas Avebäck,      
  
  
  Ulf Söderman, Lars Hedner)      
 
# 1:25.33
  Malmö AI Rennes, FRA 12. 9.1998
      (Mathias Sundin, Magnus Hansson,    
      Jimisola Laursen, Niklas Eriksson)    
4x400m
3:02.57
  Landslag München, FRG 10. 9.1972
  
  
  (Erik Carlgren, Anders Faager,      
  
  
  Kenth Öhman, Ulf Rönner)      
 
3:06.67
  Malmö AI Västerås 14. 6.1998
  
  
  (Magnus Hansson, Rikard Rasmusson,      
  
  
  Niklas Eriksson, Jimisola Laursen)      
4x800m
7:19.44
  Malmö AI Huddinge 8. 6.1996
 
  
  (Tobias Andersson, Joel Johansson,      
  
  
  Torbjörn Johansson, Jörgen Zaki)      
4x1500m
15:09.3m
  Mälarhöjdens IK Värnamo 12. 6.1983
  
  
  (Jan Persson, Lars Ericsson,      
 
 
  Antero Rinne, Juha Moilanen)      

 

K V I N N O R   U T O M H U S

 

100m
11.16
  Linda Haglund  Hanvikens SK Moskva, URS 26. 7.1980
200m
22.82
  Linda Haglund  Hanvikens SK Sittard, NED 1. 7.1979
400m
51.13
  Moa Hjelmer  Spårvägens FK Helsinki, FIN 29. 6.2012
800m
1:58.77
  Lovisa Lindh  Ullevi FK Lausanne, SUI 6. 7.2017
1000m
2:35.15
  Lovisa Lindh  Ullevi FK Göteborg 11. 7.2017
1500m
3:56.60
  Abeba Aregawi  Hammarby IF Doha, QAT 10. 5.2013
1 mile
4:23.07
  Abeba Aregawi  Hammarby IF Brussel, BEL 11. 9.2015
2000m
5:52.22
  Sara Wedlund  Hässelby SK Stockholm 2. 9.1995
  
% 5:47.76
  Maria Akraka  Rånäs 4H Sheffield, GBR 4. 9.1994
3000m
8:37.50
  Meraf Bahta  Hälle IF Monaco, MON 21. 7.2017
5000m
14:49.95
  Meraf Bahta  Hälle IF Rabat, MAR 22. 5.2016
10000m
31:13.06
  Meraf Bahta  Hälle IF Palo Alto, CA 5. 5.2017
20000m
25000m
30000m
1 timme
% 16.860
  Midde Hamrin  Mölndals AIK Göteborg 23.10.1994
10 km väg 31:44   Meraf Bahta  Hälle IF Røyse, NOR 21.10.2017
Halvmarathon 1:09:58   Sarah Lahti  Hässelby SK New York, NY 19. 3.2017
Marathon
2:23:41
  Isabellah Andersson  Hässelby SK Dubai, UAE 21. 1.2011
100 km väg 7:20:48   Kajsa Berg  Huddinge AIS Winschoten, NED 12. 9.2015
3000m hinder
9:23.96
  Charlotta Fougberg  Ullevi FK Glasgow, GBR 12. 7.2014
100m häck
12.47
  Ludmila Engquist  IFK Lidingö Atlanta, GA 29. 7.1996
 
12.47
  Ludmila Engquist  IFK Lidingö Sevilla, ESP 28. 8.1999
400m häck
54.15
  Ann-Louise Skoglund  IF Göta Stuttgart, FRG 30. 8.1986
Höjd
2.06
  Kajsa Bergqvist  Turebergs FK Eberstadt, GER 26. 7.2003
Stav
4.71
  Michaela Meijer  Örgryte IS Göteborg 2. 7.2017
Längd
6.99
  Erica Johansson  Mölndals AIK Lausanne, SUI 5. 7.2000
Tresteg
14.29
  Carolina Klüft  IFK Växjö Växjö 8. 6.2008
Kula
18.21
  Fanny Roos  24Seven SK Uppsala 5. 9.2017
Diskus
64.54
  Anna Söderberg  Ullevi FK Aremark, NOR 31. 7.1999
Slägga
71.52
  Ida Storm  Malmö AI Fränkisch-Crumbach, GER 4. 6.2017
Spjut
61.96
  Sofi Flink  Västerås FK Moskva, RUS 16. 8.2013
Sjukamp
7.032
  Carolina Klüft  IFK Växjö Osaka, JPN 25-26. 8.2007
 
 
  (13.15  1.95  14.81  23.38
      6.85  47.98  2:12.56)    
4x100m
43.61
  Landslag Göteborg 27. 8.2005
 
  
  (Emma Rienas, Carolina Klüft,      
  
  
  Jenny Kallur, Susanna Kallur)      
  
44.44
  Malmö AI Kil 24. 5.2014
 
  
  (Irene Ekelund, Linnea Killander,      
  
  
  Daniella Busk, Pernilla Nilsson)      
4x200m
1:36.11
  Malmö AI Malmö 13. 6.1982
  
  
  (Kristine Tånnander, Helena Johnsson,      
  
  
  Lena Wallin, Lena Möller)      
4x400m
3:31.28
  Landslag Gävle 19. 6.2005
  
  
  (Emma Björkman, Carolina Klüft,      
  
  
  Ellinor Stuhrmann, Lena Aruhn)      
 
3:38.92
  IFK Växjö Huddinge 3. 6.2007
 
 
  (Emma Magnusson, Ulrika Johansson,      
 
 
  Stina Smibacker, Carolina Klüft)      
4x800m
8:30.51
  Täby IS Antony, FRA 1.7.2000
  
  
  (Cilla Pettersson, Lena Nilsson,      
  
  
  Linda Olsson, Monica Lundgren)      

 

>