Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 20 februari 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenska rekord - inomhus
per den 1 januari 2019


Anm: Nedanstående lista redovisar officiella godkända rekord per den 1 januari 2019
För senare förbättringar hänvisas till "Rapporterade förbättringar av svenska rekord" 2019 (se länkar i högerspalten).

 

Män inomhus Kvinnor inomhus
Manliga juniorer (P19) inomhus Kvinnliga juniorer (F19) inomhus

 

% = Rekordöverträffande resultat som av något skäl (t ex mixat lopp, otillräckligt antal tävlande, utebliven dopingtest) ej kan bli aktuellt för officiellt godkännande.
# = Fullständig för officiellt godkännande föreskriven dokumentation ännu ej inkommen.



Män


50m 5.83   Stefan Nilsson  KA 2 IF Grenoble, FRA 21. 2.1981
60m 6.58   Peter Karlsson  Alingsås IF Gent, BEL 7. 2.1996
  6.58   Patrik Lövgren  Heleneholms IF Paris, FRA 7. 3.1997
  6.58   Patrik Lövgren  Heleneholms IF Paris, FRA 7. 3.1997
200m 20.65   Johan Wissman  IFK Helsingborg Liévin, FRA 28. 2.2004
400m 45.59   Jimisola Laursen  Malmö AI Wien, AUT 3. 3.2002
800m 1:45.91   Martin Enholm  IFK Lidingö Birmingham, GBR 22. 2.1992
1000m 2:20.56   Torbjörn Johansson  Malmö AI Stockholm 25. 2.1996
1500m 3:37.69   Kalle Berglund  Spårvägens FK Birmingham, GBR 18. 2.2017
1 mile 3:58.11   Johan Rogestedt  F Stenungsunds FI Athlone, IRL 15. 2.2017
3000m 7:48.44   Kent Claesson  Skillingaryds FK Karlsruhe, GER 14. 2.1997
5000m 13:39.71   Mustafa Mohamed  Hälle IF Stockholm 2. 2.2006
50m häck 6.46   Robert Kronberg  IF Kville Sindelfingen, GER 4. 3.2001
60m häck 7.54   Robert Kronberg  IF Kville Lisboa, POR 9. 3.2001
  % 7.54   Robert Kronberg  IF Kville Glsagow, GBR 18. 3.2001
Höjd 2.41   Patrik Sjöberg  Örgryte IS Pireas, GRE 1. 2.1987
Stav 5.88   Armand Duplantis  Upsala IF Clermont-Ferrand, FRA 25. 2.2018
Längd 8.30   Michel Tornéus  Hammarby IF Praha, CZE 6. 3.2015
Tresteg 17.83   Christian Olsson  Örgryte IS Budapest, HUN 7. 3.2004
Kula 21.24   Sören Tallhem  Matteuspojkarna Syracuse, NY 9. 3.1985
Sjukamp 6.142   Henrik Dagård  Hässelby SK Barcelona, ESP 11-12. 3.1995
      6.84  7.32  15.27  1.98    
      7.87  4.80  2:41.60    
4x200m 1:25.26   Landslag Glasgow, GBR 29. 1.2005
      Johan Wissman  Johan Engberg    
      Alexander Ljunggren  Andreas Mokdasi    
  % 1:25.10   Landslag Umeå 24. 2.2001
      Jimisola Laursen  Mattias Sunneborn    
      Johan Wissman  Christofer Sandin    
  1:26.10   IF Göta Göteborg 25. 2.2007
      Johan Engberg  Simon Johansson    
      Fredrik Johansson  Christian Sjöberg    
4x400m 3:07.10   Landslag Moskva, RUS 12. 3.2006
      Joni Jaako  Johan Wissman    
      Andreas Mokdasi  Mattias Claesson    
4x800m -        



Kvinnor


50m 6.17   Linda Haglund  Hanvikens SK Grenoble, FRA 22. 2.1981
  6.17   Linda Haglund  Hanvikens SK Grenoble, FRA 22. 2.1981
60m 7.13   Linda Haglund  Hanvikens SK Milano, ITA 12. 3.1978
  7.13   Linda Haglund  Hanvikens SK Turku, FIN 31. 1.1981
200m 23.15   Irene Ekelund  Kils AIK Norrköping 17. 2.2013
400m 52.04   Moa Hjelmer  Spårvägens FK Göteborg 3. 3.2013
800m 2:00.01   Maria Akraka  Rånäs 4H Stockholm 19. 2.1998
1000m 2:38.11   Malin Ewerlöf  Spårvägens FK Stockholm 25. 2.1999
1500m 3:57.91   Abeba Aregawi  Hammarby IF Stockholm 6. 2.2014
1 mile 4:30.42   Sarah Lahti  Hässelby SK Stockholm 17. 2.2016
3000m 8:42.46   Meraf Bahta  Hälle IF Madrid, ESP 8. 2.2018
5000m 15:06.49   Sara Wedlund  Hässelby SK Stockholm 25. 2.1996
50m häck 6.67   Susanna Kallur  Falu IK Stockholm 21. 2.2008
60m häck 7.68   Susanna Kallur  Falu IK Karlsruhe, GER 10. 2.2008
Höjd 2.08   Kajsa Bergqvist  Turebergs FK Arnstadt, GER 4. 2.2006
Stav 4.70   Angelica Bengtsson  Hässelby SK Praha, CZE 8. 3.2015
Längd 6.92   Carolina Klüft  IFK Växjö Budapest, HUN 7. 3.2004
  6.92   Carolina Klüft  IFK Växjö Budapest, HUN 7. 3.2004
  6.92   Khaddi Sagnia  Ullevi FK Glasgow, GBR 25. 2.2018
Tresteg 14.12   Camilla Johansson  IFK Växjö Grent, BEL 26. 2.2000
Kula 18.13   Helena Engman  Riviera FI Nordhausen, GER 18. 1.2008
  18.13   Fanny Roos  Athletics 24Seven SK Beograd, SRB 3. 3.2017
Femkamp 4.948   Carolina Klüft  IFK Växjö Madrid, ESP 4. 3.2005
      8.19  193  13.29  6.65  2:13.47    
4x200m 1:36.86   Landslag Växjö 13. 2.2016
      Pernilla Nilsson  Moa Hjelmer    
      Isabelle Eurenius  Josefin Magnusson    
  %1:36.36   Landslag Umeå 24. 2.2001
      Annika Amundin  Helene Nordquist    
      Jenny Ljunggren  Linda Hansson    
  1:37.77   Malmö AI Malmö 16. 1.2004
      Gunilla Ascard  Jessica Larsson    
      Helena Fernström  Maria Staafgård    
4x400m 3:34.71   Landslag Budapest, HUN 7. 3.2004
      Beatrice Dahlgren  Ellinor Stuhrmann    
      Erica Mårtensson  Louise Gundert    
4x800m -        


Män juniorer (P19)


60m 6.71   Patrik Lövgren 75 Heleneholms IF Växjö 6. 3.1994
200m 21.26   Johan Engberg 81 Finspångs AIK Malmö 30. 1.2000
400m 47.43   Erik Martinsson 96 Gefle IF Stockholm 19. 2.2015
800m 1:47.85   Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK Stockholm 17. 2.2016
1500m 3:47.23   Olle Walleräng 85  Råby-Rekarne FI Göteborg 7. 2.2004
3000m 8:05.61   Suldan Hassan 98 Ullevi FK Sätra 4. 2.2017
60m häck 7.64   Max Hrelja 98 Linköpings GIF Göteborg 18. 2.2017
Höjd 2.27   Patrik Sjöberg 65 Örgryte IS Berlin, FRG 24. 2.1984
Stav 5.88   Armand Duplantis 99 Upsala IF Clermont-Ferrand, FRA 25. 2.2018
Längd 7.78   Matias Ghansah 74 Malmö AI Stockholm 9. 2.1993
Tresteg 16.22   Claes Rahm 64 Gefle IF Malmö 18. 2.1983
Kula 20.47   Wictor Petersson 98 Malmö AI Växjö 3. 3.2017
Sjukamp 5.788   Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS Växjö 9-10. 2.2013
      7.13  6.94  14.35  2.09    
      7.95  4.62  2:53.88    


Kvinnor juniorer (F19)


60m 7.26   Irene Ekelund 97 Malmö AI Sätra 21. 2.2015
200m 23.15   Irene Ekelund 97 Kils AIK Norrköping 17. 2.2013
400m 54.19   Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK Stockholm 18. 2.2009
800m 2:05.43   Gaël De Coninck 01 Sävedalens AIK Gävle 18. 2.2018
1500m 4:11.70   Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Den Haag, NED 19. 2.1989
3000m 9:10.78   Annika Lewin 66 Heleneholms IF Solna 19. 2.1984
60m häck 8.10   Susanna Kallur 81 Falu IK Gent, BEL 26. 2.2000
Höjd 1.92   Kajsa Bergqvist 76 Turebergs IF Malmö 25. 2.1995
Stav 4.63   Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK Stockholm 22. 2.2011
Längd 6.78   Erica Johansson 74 Mölndals AIK Malmö 21. 2.1993
Tresteg 13.57   Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK Steinkjer, NOR 11. 2.2012
Kula 15.87   Fanny Roos 95 Ljungby FIK Sätra 15. 2.2014
Femkamp 4.535   Carolina Klüft 83 IFK Växjö Wien, AUT 1. 3.2002
      8.49  1.81  12.71  6.24  2:14.95    
























































>